BINNENLAND. V Pedro 11 en zijne gemalin zijn naar Coimbro vertrokken. Het is nog niet zeker waarheen zg verder gaan zullen; er wordt gesproken van Pau en Londen en later van Cannes. De Keizer bewaart een on doordringbaar stilzwijgen over de Braziii- aansche zaken, zells als hem berichten daarover worden medegedeeld. GEMENGDE BERICHTEN^ Kenschetsend voor den toestand in Spanje is het dat de ontvangers der be lastingen in de provincie Saragossa de hulp der gewapende macht hebben moeten inroepen bjj het innen der belastingen. Men verzekert dat het antwoord van Barros Gomes op Salisbury's nota bij het Portugeescbe departement van buiten- landsche zaken een gunstig onthaal ge vonden heeft, aangezien er Portugal's oprechte wensch uit blijkt om de zaak in verzoenenden geest te onderzoeken. De secretaris der Amerikaausche schatkist zal in het opeubaar aanbesteden het recht op de robbenvangst in de Beh- ringzee, hetwelk de Alaska Handelscom pagnie sedert 1870 heeft uitgeoefend. De gegadigden moeten 20,OCO als waar borgsom deponeeren, terwijl het aantal robbeo dat per jaar gevangen mag wordeu en hetwelk thans 100,000 is, op 60.000 wordt teruggebracht. De Amerikaansche Regeering reserveert tevens voor zich het recht het cijfer der robben, die gevangen mogen worden, jaarlijks vast te stellen. Men gelooft dat de tegenwoordige bezitster het monopolie zal behouden. Particuliere berichten uit Montevideo over Galveston bevestigen, dat er in de jongste dagen ongeregeldheden en opstan den in Brazilië hebben plaats gehad. Er wordt bijgevoegd dat de toestand van het Voorloopig Bewind hachelijk is. De Novidades berichten, dat er den 18den dezer te Rio de Janeiro eene contra- revolutionnaire beweging in monarchalen zin is uitgebarsten, waar een aantal soldaten en vele lieden uit het volk deel aan namen, die bjj troepen door de straten liepen. De Regeeriog liet eenige regimenten uitrukken, die na ernstige botsingen den opstand onderdrukten. Yele personen zijn gevangen genomen. Opvoeding. Ofschoon de opvoeding van het allerhoogste belang is, wordt zij vaak het minst geacht. Sedert de examens in getal toenemen en steeds hooger worden opgeschroefd, schijnt de op voeding hoe langer hoe meer verwaarloosd te worden. En toch hoort men van verschillende zijden vertoogen, dat niets belangrijker is dan de opvoeding. In de onlangs uitgegeven brochure uit de nage laten papieren vanGeneraal Eeuther('sGravenhage, T. C. B. Ten Hagen) lezen wij: «Indien ons leger, ook wat de tucht betreft, zoo goed is, dan hebben wy zulks niet te danken, aan de opvoeding der militairen gedurende den korten dienst in dat leger, maar aan den gods dienstzin der natie (en toch vindt men, helaas! leeraars der jeugd, wier streven het is, den gods dienst zoo al niet te verdringen, dan toch zooveel mogelijk te ontkennen), aan onzen volksaard, aan onze volksopvoeding. „Voedt uwe kinderen godsdienstig op, (hoort!) leert hen gehoorzamen aan hunne ouders en aan de boven hen gestelde machten, prent hun eerbied in voor de wetten van hun Land, geeft, hun plicht besef, dan zult gij goede soldaten krijgen, en een gedisciplineerd volksleger hebben//. De hoogste waarde hecht deze bekwame Gene raal dus aan de opvoeding. Zonder goede opvoe ding geene goede soldaten. De bekende Fransche Kolonel Stoifel schrijft, nadat hij in een zijner rapporten aan den Keizer bij eene vergelijking van hetFranscbe met hetDuitsche leger in krachtige bewoordingen had geschetst,den alechten geest, die in het Fransche volk gevaren was een geest, die oorzaak was, dat het Fransche leger niet meer was een element van kracht in de hand van de Regeering, maar eene vereeniging van weinig ontwikkelde en beginsellooze menschen, die van hunnejeugd af het gehoorzamen ontwend waren als volgt: //De krijgstucht is onmogelijk, zoo lang den man als jongen wordt geleerd, alles te betwijfelen, niets te eerbiedigen, alles te beoor- deelen en niets als heilig te beschouwen". En hoeveel onderwijzers der jeugd treft men thans aan, die zich om de opvoeding der hun toevertrouwde jeugd niet bekreunen. Er zjjn er die openljjk bekennen, dat zjj zich van de kinderen niets aantrekken, als dit niet te» doel heeft den kinderen eenige kundigheden te leeren. Hoe velen schamen zich, hunne leerlingen op wanordelijk heden, buiten de school gepleegd, opmerkzaam te maken. Indien zij dit deden, zoo beweren zij, zouden zij den dienst van politie-agent doen. De jeugd pleegt, zonder zich in het minst te geneeren, baldadig heid in het bijzijn der meesters. Het is zelfs zoover gekomen, dat een onder wijzer op het platteland door de schooljeugd niet gegroet wordt, als hij voorbijgaat, en dat hij van haar in 't geheel geen notitie neemt. Ook vele ouders verkeeren, helaas! in het denk beeld, dat het bijbrengen van eenige kundig heden, het hoogste en voornaamste, zoo niet het eenige doel is, wat bereikt moet worden. Indien zij echter, ieder in zijne omgeving, eens rondzagen, dan zouden zij klaarblijkelijk ontwaren, dat niet die gezinnen het gelukkigst zijn, niet die kinderen het 't verst brengen, welke de meeste kundigheden bezitten, maar wel zij, die de beste en de degelijkste godsdienstige opvoeding hebben genoten. (V. W.) De commissie, die Zaterdag bijeengekomen is om den Min. van binnenl. zaken van advies te dienen aangaande de ontwerp-besluiten be treffende de nieuwe wet op het lager onderwijs, bestaat uit de inspecteurs van het lager onder wijs eu eenige districts-schoolopzieners. De Minis ter had bedoelde ontwerpen met verzoek om advies in handen van deze ambtenaren gesteld, en heeft toegestaan, dat deze zich in commissie zouden vereenigen om gezamenlijk te overleggen. Op uitnoodiging van den Prefect der Seine heeft de gfzondneidsraad van dat de partement rapport uitgebracht over de gevaren vau besmetting door kammen, scheermessen, schateu, sponzen, instrumenten enz., die door verschillende personen worden gebruikt en de maatregelen daartegen te nemen, vooral op scho len, in weeshuizen eu in aoder» inrichtingen van liefdadigheid. De gezondheidsraad heeft geant woord, dat de ziekten talrijk zijn, die op deze wijze overgebracht kunnen wordeu, en talrijke gevallen geciteerd, waaria op die wijze ziekten zijn over gebracht, waaronder van zeer ernstigen ec hoogst treurigen aard, zoo bij kinderen als by vol wassenen. Het verslag vau den rapporteur Dr. Lauce- raux heeft tot belangrijke ducussiën aanleiding gegeven, welke twee zittingen hebben inge nomen. Professor DujardinBeaumelz achtte, in strijd met Dr. Lancetaux, h«t niet mogelijk aan de geneesheeren, tandmeester» en kappers bepaalde voorschriften t« geven, waaraan dezen zich zul len moeten houden om besmetting tegen te gaan. Ten slotte besloot de raad, mede op aandrang van de Professoren Trélat, Colin en Ollivier, zich in zijn advies te beperken tot de voorzorgen te nemen bij het gebruik vau toiletartikelen en san den Prefect het volgende voor te stellen: lo. Op kostscholen, gestichttn enz. te vor deren, dat elk kind zijn eigen kammen, borstelt, sponzen enz. hebbe en deze steeds in zuiveren toestand worden gehouden. 3o. De barbiers eu kappen te wijzen op het gevaar dat kan voortvloeien voor hunne cliëu- teele uit het gebruik van dezelfde scharen, bor stels, messen enz. voor verschillende patiënten en op hunne verantwoordelijkheid ic deze en hen aan te raden te bevorderen, dat of elke cliëut zijn eigen toiletgcreedschap aanschaffV, of wel dat dit telkens worde ontsmet. Voor de tandmeesters zal op verzoek van den raad eene instructie door Dr. Lanceraux worden ontworpen. Naar Le Progres militaire mededee lt is in beginsel besloteu, alle militaire gebouwen in Frankrijk electiitch te verlichten. Sedert 1887 werden er in Epinal proeven geoomeE, die zoo uitstekend geslaagd zijn, dat binnenkort het plan tot uitvoering zal komen. Te Hilversum iseenevereeniging opgericht tegen het zenden van naamkaartjes op den Nieuwjaarsdag. Raeds hebben zich velen daarbij aangesloten. Ook de Wetgevende Macht van den Amerikaanschen Staat Noord-Dakota heeft thans eene wet aangenomen, waarbij de verkoop van sterken dranken wordt verboden. Dit is dus, met Maine, Ksneas, Nebraska, Jowa en Zuid-Dakota, de zesde verbods-Stiat der Uuie. Een v1eesohho u w er te Coblenz heeft onlangs in de ingewanden van een door hem geslachten os een gouden ring gevonden met het opschrift: Napoleon III, Empereur, 1862." Corregio's schilder ij San] G io- vanni, welke men verloren waande, is dezer dagen teruggevonden. Een kunstliefhebber kocht het stuk van eene arme familie te Corrrgio, eu later werd bevonden, dat het eeD werk was van den meester Antonio Allegri, die aan genoemde stad den naam ontleende, waaronder hij beroemd is. Kenoers, o. a. de schilder Malotesla, verklatèc dat de schilderij onmogelijk eene kopie kan zijn. In de Brazi1ia ansche stadPeru heeft eene volksmenigte, den dag na het afkon digen van de Bepubliek, een aantal kostbare schilderstukken, inzonderheid de afbeeldsels van Keizer Pedro eu zijne familie, vernield. De bal- cadigen hadden blijkbaar een kinderachtig ver maak in het afsnijden van de hoofden dier por tretten. Niet weinig ontsteld was dezer dagen eene familie op de Prinsengracht te Am sterdam, en waarlijk, daar was reden toe. Op het onverwachts kwam *1. een groote vuurpijl, aan eeD stok gebonden, door de glazen vliegen en in de kamer ontploffen. Gelukkig, maar ver wonderlijk, geschiedde het zonder dat ongelukken werden veroorzaakt. Een door de politie ingesteld onderzoek heeft niet geleid tot het ontdekken van den dader. Te Par ij s beeft eene maatschappij concessie aangevraagd voer een „glijdenden" lucltlspoorweg over het middentrottoir der buiten boulevard», van de Place Clichy naar La Villette. Elke minuut zou er een trein rijden. Wijn-chocolade. Wijn-chocolade vinden wij aanbevolen als eeo zeer geschikt ontbijt in het koude jaargetijde voor reizigers eu lieden, die dadelijk na het opstaan zich aan de koude moeten blootstellen. De benoodigde hoeveelheid chocolade wordt in kokend water goed opgelost, een weinig doorgekookt, met gotdeo wiju verdund, naar believen met suiker verzoet, en onder bestendig klutsen met eierdoor vermengd. Slechts weinig nieuwe geva 11en van griep zijn onder het garnizoen te Amsterdam waargenomec. Alle aangetasten gaan goed vooruit. In Zeeland heeft de influenza een offer geëiseht. Een jeugdig aan die ziekte iijleud vijfjarig knaapje te Borsse e is overleden. Uit Amsterdam mei at raen, dat de dichter J. J. L. ten Kate eergisleren-namiddag te 1 uur zacht en kalm is overleden. Bij meerderheid van stemmen. Iu Japan is t-eu nieuw gebruik gemankt vau stemming. Een dorp leed 's nachts overlast van een dief, dien niemand kon ontdekken, waarop een der bewoners voor stelde, dat elke dorpeling den naam van den man, dien hij verdacht hield, op een stukje papier schrijven, en dit in eene stembus werpen zou. Toen de stemmen werden opgenomen, waren sr vijftien op een man en de overige briefjes wareu in blanco. De dief was zoo verbluft, dat hij bekende. Eenigen tijd geladen heerschte er bij eene familie te Scbwelm, in de Pruisische prov.WestfaieD, eene uiet geringe agitatie, doordien haar was medegedeeld, dat zij recht had op eene erfenis van vele millioenen, nagelaten door den Heer Brand, die in 1780 te Amsterdam was overleden eo wiens nalatenschap nog in handen van de Nederlandsche Begeericg was. Volgens de berichten konden niet alleen de erven Brand, maar ook de aanverwante familie Scbmitz aan spraak op die gelden maken, en had een referen daris te Duaseldorf, lid van laatstgenoemde fa milie, zich bereid verklaard om de belangheb benden van dienst te zijn, ten einde die milli oenen in handen te krijgen. Hiertoe zou in de eerste plaats een stamboom van de rechtheb benden moeten worden opgemaakt, en daarom werd er verlangd, dat allen, die vermeenden daartoe te kunnen behooren zich ïouden aan melden. De oproeping was niet vergeefs. Wan neer al de //Smitten// uit ous land zich bij hem hebben aangemeld, terwijl het aantal in DuiWch- land zeker nog wel veel grooter zal zijn gewesst, dan heeft de mat niet verlegen gezeten om eene lectuur vol verscheidenheid en overeenstemming. Thans echtsr is het eensklaps met al die drukte gedaan. Een horlogemaker te Eiberfeld, meenende tot de rechthebbenden te behooren, heeft het namelijk raadzamer geacht, zich rechtstreeks tot Prins Vod Bismarck te wenden, en heeft daarop van dan Duittchen Rijkskanselier door tusschenkomst van den burgemeester te Elberfeld hot volgende ten antwoord ontvangen: De erfe nis heelt werkelijk bestaan; maar reeda spoedig na het overlyden van den erflater in 1780 is de helft er van uitbetaald aan de echtgenoote van den Heer Van Moer», te Amsterdam. De andere helft bleef in bewaring voor het ge val dat er nog meer erven waren, waartoe dan ook by openbare aankondiging eene oproe ping werd uitgevaaidigd. Nadat deze oproeping tot 1795 vruchteloos was gebleveD, is de tweede helft toen insgelijks gerechtelijk aan mevrouw Van Moer» toegestaan. Eu hiermede is de millioenen-historie uit. Den 24sten Julijl. werdindenHout- rakpolder (N.-H.) eene landbouwerswoning, loe- behooreude aan den Heer Do Gier, te Ginneken, en bewoond door den landbouwer Visser, door brand vernield, zouder dat men de oorzaak kon vermoeden. Eerst thans, alzoo vyf maanden daarna, heeft het twaalfjarig zoonlje van dien landbouwer aan de politie uit eigen beweging verklaard, dat hij indertijd den brand moedwillig heeft aangestoken, omdat zijne ouders hem niet wilden toestaan als matroos ter zee te gaan. Van deze verklaring is proces-verbaal opgemaakt. Te Reims zijn Arieoctrooi-beam li- ten neergeschoten door smokkelaars, die zy ge vangen wilden nemen.Twee hunner werden gedood; de derde verkeert in zeer bedenkelyken toestand. De onderwijzer G. Zijlstra, in de gemeente Gaasterland, heeft met het volgende rijmpje: „Wil wel, wat de wil wel wil, Wil niet, wat de wil wel wil", den eersten prijs van 100 behaald, uitgeloofd door Gebr. Koster, te Amsterdam, ten dienste van een scheurkalender. In hel vaak zoo zwa arbezochte Murcia (Spanje) maakt men zich ongerust voor het geraar van nieuwe overetroomingen. Er is dsar eene groote volkabetooging gehoudeD, ten gunste van maatregelen tegen het dreigend gevaar. Het verhaal van het drietal kin- deren, dat dezer dagen te Hettren zoo liefderijk werd opgenomen eu verzorgd, als zouden zij door hunne moeder uit Pnrmerend, op goed gtluk af, tot een bezoek naar eene tante te Nymegen zijn gezonden en aldus aan het zwerven zijn geraakt, is gebleken een geheel leugenachtig verzinsel dezer kinderen geweest te zijn. Deze kindereu, uit Purmerend afkomstig, waren dezer dagen wegens geheele verwaarloozing in de weesinrichting le Neerbosch geplaatst, waaruit zij echter Dinsdag ochtend jl. waren weggeloopen. Zy zyn nn weer uit Purmerend naar Neerboech teruggebracht. Melk in poedervorm wordt thans door „The Swiss Milk-Powder Cy. Ltd.// te Londen Bsngeboden. Bij de aanbeveling vau dit prepa raat wordt op den voorgrond gesteld: dat er get j suiker bijgevoegd is, daarom ook niet den ou- aaugenamen bijsmaak heeft vau de met suiker vermengde melk eu dat men het poeder e«en goed voor thee en koffie kan gebruiken door toe voeging vrd water als vereche melk. Het melkpoeder wordt verkocht io blikken doozen, waarvan er 48 in eene kist gaan, voor den prijs van 17 Vs 'h- de kist, of in grootere bus sen vau 12 per kist voor 27% sh. In het laatste geval moet eene bus beantwooideu aan 12 liter, in het eerste daarentegen aan 9 liter melk. Een middel tegen de influenza. Uit Br us- sel wordt van den 17en dezer geschreven: „Do „Influenza" heet natuurlijk ook hier voor te komen. Men heeft, wel is waar, met uitzoade- riug'^vau enkele gevallen onder schepelingen in de haven, slechts met hevige verkoudheid te doen, welke hij het vochtige, mistige weer na tuurlijk aan da ordt van daa dag is; maar elk een houdt het er voor, dat hij de beroemda ziek te heeft. Gisteren nu werd hier een geval van radicale, spoedige genezing van de algemeens kwaal geconstateerd. Een bankier hier-ter-stcde is nauwelijks zijn bureau binnengetreden, of vier jongelieden melden zich bij hem aan met de ge lijkluidende verklaring: 't Spijt me, maar ik heb de influenza, iu zoo hevigeo graad, dat het mij onmogelijk is, enz.// De chef: „U wilt dus verlof, heeren! U wilt dus naar huis gaan? dat g a at uiet." „Maar u begrijpt toch we kunnen niet werken besmettelijk een dag thuis om te genezen enz.// „Met uw verlof, juist daarom gaat het niet. Ik kan onmogelijk veroorloven, dat u, ziek, als u blykbaar iu den hoogsten graad zijt, uitgaat en nog wellicht anderen aan steekt. Neen, neen.... ik ben de verantwoordelij ke persoon, U blijft hier?" „Maar, mynheer «ik zal u geheel afzonderen, zeker.,.. U blijft hier op het bureau, we zullen flink laten stoken.... voor den noodigen ziekenkost zal mijne vrouw zor gen.... Ge kunt, zoo goed en zoo kwasd het gaat werken.,., en uwe collega's zal ik terstond weg zenden, opdat de ziekte, in de door u besmette lucht niet op hen overslaat...." De chef verdweeD. Tegenpruttelen hielp niets. Das avonds vroeg de chef door 't sleutelgat naar hun beviuden. Zij hadden den geheelen dag in een smoorheet vertrek zitten werken voor de audereo, die vrijaf hadden en waren alle vier genezen. Er beitaat gegronde hoop, dat geen van hen ooit de influenza weer krijgt. In eene correspondentie uit West- falen aan de Köln. Ztg. wordt bitter geklaagd over het nadeel dat aan de bewoners wordt toe gebracht doordien hun by het drijven vau han del van Nederlandsche zijde 20-centastukken worden iu betaling gegeven voor 20 pf. stukken, beide van gelijke grootte. Wij zijn erg verlangend die Hollaudsche 20- centsstukken eens te zien. Op het Amelandsche strand is een visch aangespoeld, ruim duizend pond wtgende. Men kent hot divr niet, dat opgezonden is naar het museum te Leiden. Het beest is pl. m. 3 M. lang. De Raad der gemeente Velpin N.-B. heeft onlangs bij politieverordening ver boden met rijwijlen op de openbare wegen in die gemeente te rijden. Het bestuur van den Noord-Brabat tschen Wielrydersbood heeft zich te dier zake tot den Minister van binnenlandsche zaken gewend. Het bestuur geeft in hoofdzaak te kennen, dat bet rijwiel thans in verre na niet meer dient tot vermaak, maar dat het allengs is geworden een middel van vervoer voor handelaars, geueesheereD, postboden enz., voor wie het van grooten dienst is in de uitoefeniug van hun beroep. Dat eene verbodsbepaling, als te Velp is in het leven ge roepen, derhalve moet geacht worden te zijn in strijd met het algemeen belang. Op dien grond verzoekt het bestuur vernietiging der verordening. De Heer J. F. Vlekke, directeur der Gssteleche suikerfabriek, heeft voor zyne werklieden eeu pensioeofouds opgericht. Op 60- jarigen leeftijd omvangen de deelnemers een wekelijkach pensioen van f 3. Volgens Der Militarartz heeft dr. Thurnwald aangetoond dat in hst algemeen de sterfte aan pokkeu bij niet-ingeëuten 20 maal grooter is dan bij ingeënten. Vooral put hij zijne statistiek uit de bijdragen van deD militairen geneeskundigen dienst. Zoo stierven b.v. tijden» de pokken-epidemie op Malta in 1838/39 van de burgerlijke bevolking groot 102,000 zielen vele duizenden, terwijl vau het garnizoen, 4000 man sterk, dat ingeënt was, slecht» 2 stierven. In 1870/71 verloor het goed ingiënte Duitsche leger slechts 316 man aan de pokkeD, terwijl van het slecht ingeëute Franeche leger 23,000 man daaraan stierven. Van de krijgsgevangen Franschen werden in Duiischlaud 37.8 per 1000 aangetast en stierven 5.2 per 1000. Van de goed ingeë-tte Duitsche troepen, die beu bewaakten en verzorgden, werden sLchts 11.6 per duizend door pokkeu aangetast en stierven slechts 0-54 per 1000. Van 187580 werden op 100,000 man door pokken aangetast in het Oostenryüsche leger 566 en stierven daatvan 35. Iu het Fransche leger bedroeg die verhouding 129 en 14, iu het Duit sche leger 12 en 0.6. Iu Oostenrijk werd in dat tydperk de vaccinatie op zeer voldoende wyze toegepast, in Frankrijk werd de toepassing ver beterd, in het Dui.echs leger was de entplicht ingevoerd. In Praag heerschten in 1883 de pokken en stierven van het garnizoen 13 personen. Op het einde des jasrs werden alle manschappen ge vaccineerd of gerevaccineerd, en sinds dat tijd stip stierf er niet een soldaat meer aan de pokken, terwijl in 1884 nog 439 burgers daaraan te Praag overleden. In 1886 werd ook in Oostenrijk by het leger de inenting verplichtend gesteld. Sedert dien tyd nam de sterfte aan pokken belangrijk af. Op de eech te Drouwen z ij n b ij het omgraven van land voor de boschcultuar ge vonden twee urnen van middelmatige grootte en vry gaaf. Het blijkt dus dat ook daar begraaf plaatsen zijn, eu de vondst is te merkwaardiger omdat er, vcor zoover bekend, in dit deel der gemeente Borger tot nog toe geene urnen zijn gevonden. Da inhoud wa» ala gewoonlijk aacb, Verkoolde beendereo en een weinig houtskool. Volgens de Reischswehr is het door d.n Oostenrijkechen artilleriemajoor J. Schwab

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2