NI EU WE No. 1485. WttMSdtu 1 Januari 1890 154e Junug. Nieuwjaar. BUITEN L A ft i), Toch gevonden. ABONNEMENTSPBIJB Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 AfzDnderlgke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. B UB EAU: St. Janstraat Haarlem. AOITE MA NON AGITATE ?BIJ8 DBB ADVB3TENTIÊN Van i6 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant ld vertentië n worden uiterlgk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS k LAUBET. Wegens het feest van de Besnijdenis des Heeren (Nieuwjaarsdag) zal de Nieuwe Haarlemsche Courant Donderdag a. s. niet verschijnen. Pythagoras, eeu beroemd wijsgeer der oudheid, heeft oris eene merkwaardige spreuk nagelateu. Zij luidt: vestig steeds en vooral uwe aandacht op twee tijden, op den avond en op den morgen.» En hier mede wilde de philosoof zeggen: let steeds op hetgeen gij gedaan hebt en op hetgeen gij nog wilt doen; op datgene wat voorbij is en op datgene wat nog komen moet. Dezelfde vermaning geeft ons ook de H. Schrift door deu moud van den wijzen Jezus Sirach: »Denk aan hetgeen vóór u was en wat na u zal komen.» En uit deze laatste woordeu weten we, dat het niet slechts eeu goede raad, maar de uitdruk kelijke wil vau God is, aan die verma ning gevolg te geveu. Zijn we dus ver plicht steeds te zieu wat voorbij en naar hetgeen toekomstig is, toch zija er enkele perioden, die ons daartoe op bizondere wijze uitnoodigeD. Zulk eeu tijdstip is het einde van het oude en het begin van het uieuwe jaar. Het jaar 1889 is geëindigd en het jaar 1890 zal zija loop door den tijd begin nen om eveueens weder in deu oceaan der eeuwigheid te verdwijueu. Niet zotider aandoening denken wij aau het oude jaar met zijne vele teleurstellingen, zijne on aangenaamheden, zijne rampen zelfs! Met innig leedgevoel deuken wij aau de ver vlogen hoop, aan de vernietiging van goede vooruitzichten en ook aan het feit, dat de tijd zoo ras daarheen snelt en de jaren elkander opvolgen in toomlooze en niet te keeren vaart. Ja, met onverstoor bare kalmte gaat hij steeds voorwaarts en heeft hjj ons tot een zekeren grenspaal, dien wij ons ter bereiking hadden voorge steld, gevoerd, dau ontwaken we plotseling als uit eeu droom ouder de verzuchting: »Ach, is dat nu reeds voorbij!» Zco staan wij dan ook thans aan het einde van 1889; ons is nog slechts gegund een vluchtigen blik erop te werpen, om het een eeuwig vaarwel toe te roepen; een onverbiddelijk vooruit!» zal ons weldra in het nieuwe jaar verplaatsen. Doch thans ook hebben wij de toekomst voor oogeu en wij hopen er het beste van, zoo voor andereu als voor ons zeiven. Zoo blijft het waar en zoo blijkt het telkens opnieuw, dat de hoop onze goede geleid ster is en een licht ook op ons levenspad. Aan de door ons tot helen gevolgde gewoonte, om bij den aanvang van het jaar onze lezers met eeu heilwensch te be groeten, onttrekken wij ons ditmaal ook FE U ILL E T O N. 2) Vervolg. Lord Wanbam's vader was gehuwd met eene schoone vrouw, die hem evenwel niet gelukkig mankte. Zjj pasten niet bij elkander.Zjj bracht den meesten tjjd van het jaar te Parijs eu op hadplaat sen door, terwijl hij het liefst der. ganscben zomer op zijne goederen was en gewoonlijk slechts kort in Londen toefde, zoo omstreeks Kerstmis, als de stad is uitgestorven. Ze had den maar een kind, een zoon, Lord William. Yan zjjn prilste jeugd af was hij toevertrouwd ge vorden aan de zorgen van een gouverneur, totdat het tjjdstip aanbrak, waarop hij Daar Oxford werd gezonden. Zijne moeder had de opvoeding van haar zoon uit gemakzucht slechts al te gaarne aan anderen opgedragen, en zyn vader, die met de jaren meer en meer zwaar moedig werd, bemoeide zich bitter weinig met hem. De jonge Lord William merkte de onge lukkige verhouding thuis spoedig op; reeds stil en teruggetrokken van aard, werd hjj, onder dien invloed, menschenschnw. Hij had geen vrienden en kende de genoegens buitenshuis niet; met waren hartstocht legde hij zich uit sluitend op zjjne studiën toe, en gunde zich slechts eens per jaar eene ontspanning, liefst in den herfst, om te jagen, te visschen eu frissche lucht te happen. niet. Het is ons eene aangename plicht zulks te doen en met reilen. Immers wan neer men een geheel jaar door in zoo nauwe betrekking tot elkander staat, waa neer men gedurende geheel eeu jaar elkauder wekelijks meermaleu ontmoet, dan doet het goed aan het einde van het »oude» de beste weuschen te uiten voor het nieuwe.» Het ga n dan goed in bet jaar, dat ge reed staat met vernieuwden glaus voor ons op te treden om het oude onmeedoogeud ia de schaduw van het verledene terug te dringen. Yrede schenke u dat jaar vooral met Hem, zonder Wiens zegen alle pogen, al bet zwoegen op dit ondermaanscbe een ijdel werk is. God schenke u kracht èn moed om staande te blijven in deu moeitevollen strijd, die in deze drukkeude tijdsomstandigheden, in dezen voor handel eu nijverheid zoo ongunsiigeu tijd, moet gestreden worden. Hij helpe en steune u, zegeue u in uwe tijdelijke zaken en onder nemingen en make het jaar 1890 voor u tot eeu jaar van heil in de volle beteeke- nis van het woord. Ooze wensehen breiden z'ch nog verder uit. Zij omvatten ook het heil van ons dierbaar vaderland, ja |van de gansche wereld. Geve God dat het jaar 1890 de wereld eene schrede nader breuge tot de verlossing der hedendaagsche maatschappij uit de verwildering, waarin het moderne ongeloof haar heeft gekluisterd. God bescherme ons vaderlaud tegeu de vreeselijke rampeD, die elders reeds het on geloof en zedenbederf op deu voet volgen. Mogen welvaart eu voorspoed weder dankbaar erkend worden a's gaven van Gods zegenende hand en Vorst en volk het jaar 1890 kunnen begroeten als een recht gelukkig jaar. Vergeten wij ook niet onze beste weu schen te uiten voor het heil dar o ;s re- geerende machten, zoo geestelijke als we reldlijke. Hooger licht bestrale ook en vooral iu het nieuwe jaar al huuue da den en hun streven, opdat het resultaat ervan moge strekken tot bevordering van het waarachtig belang der natie. Met de hoop op de toekomst, al moge ze ook somber schijnen en mot gelatenheid omtrent het verledeue, roepen we het nieuwe jaar, dat voor ons aauvangt toe: Wees gegroet, onbekende pelgrim; sluiers bedekken geheel uw wezeu; wjj kunnen niet zien of uw aangezicht lachend, dan wel of het ernstig is; of uwe nog niet ontsloten handen ons geluk aanbrengen of rampen; gij zijt voor ons een geheim, maar gij komt vanGod en daarom zijt gij welkom! Gezegend zij Hij, Die komt in deu naam des Heeren. Toen hij vijf-en-twin tig jaar was, stierven zijne ouders; zijne moeder buitenslands, en zijn vader korten tijd daarna te huis. Eu zoo zag hij zich plotseling eenig erfgenaam van ten, zelfs volgens onze begrippen verbazend groot vermogen, waarover hij naar welgevallen kon beschikken. Het valt licht te begrjjpen, dat de wereld meende nu eiudelijk eens een kijkje te zullen krijgen in de vorstelijk ingerichte woning dezer aanzienlijke familie, welker deuren steeds gesloten waren gebleven. Men verwachte vast en zeker, dat My lord zich nu niet langer aan de samenleving zou ont trekken; liefhebbende moeders begonnen voor hare dochters reeds geheimzinnige plannen te maken.... doch alles te vergeefs. Lord Wil liam bleef wie hij was. Met denzelfden ijver zette hij zijne studiën voort, de buitenwereld boezemde hem geen belang in. Intusschen moet ge niet denken, dat hij er een lievelingsvak op na hield. Achter een kalm, bedaard uiterlijk verborg hij eene onrustige ziel, die zieh, nu met dit, dan met dat bezig bield, zonder ooit bevrediging te vinden. Eenigen tijd lang verdiepte hjj zich in historische na- vorschingen, snuffelde in oude archieven en beproefde eene geschiedkundige verhandeling te schrijven tot verdediging van Maria Stuart, over wie zooveel wordt getwist. Spoedig echter verveelde hem dit; eene dweepachtige liefde voor de natuurwetenschappen kwam er voor in de plaats. Zijn studeervertrek werd eene bergplaats van gedroogde planten, opgezette vlinders en geraamten; bovendien deed hjj schei- In dien naam dan ook bidden wij onzen lezers deu rijksten en mildsten zegen toe. De influenzadie reeds spoedig te Parijs zich algemeen heeft verspreid, heeft iu deu laatsteu tijd nog grooter uitbreiding ge kregen, zoodat drie vierde der bevolking, naar het Journal des Débats meldt, er door aangetast was of is. Als direct of indirect gevolg er vau is ook de sterfte aanzienlijk toegenomen, iudirect in dien zin, dat de influenza de ziekte, waarvoor de vatbaar heid reeds bij de menschen bestond, bevor dert. Het Bulletin hebdomadaire van 1888 wijst bet volgende aantal sterfgevallen in het laatst van het jaar aau: in de 48ste week 876; in de 49ste 942; in de 50ste 984; in de 51ste 982. liet Bulletin van 1889 geeft de volgende cijfers: iu de 48ste week 1020; in de 49ste 1Ö91! ia de 50ste 1188; iu de 51ste 1356. Er is dus niet alleen eene sterke toene ming der sterfgevallen van het eene jaar tot bet andere, maar ook voor 1889, van week tot week. Vooral iu de latere dagen dezer week is de sterfte toegenomen. Terwiji er Zater dag 21 Dec. 362 personen overleden wa ren, is het cijfer Maandag verminderd tot 294 en was het Dinsdag 323. Deu volgea- deu dag klom het tot 378 en Donderdag tot 404. Het gemiddelde sterftecijfer is dus verdubbeld. De militaire Gouverneur van Parijs beeft last gegeven, om hem eiken dag een rap port te doen toekomen betreffende den ge zondheidstoestand der troepen. De jl. Zaterdag gehouden Ministerraad werd door alle Ministers bijgewoond, met uitzouderiug van deu Heer De Freycinet, die nog zijne kamer houden moest. Uit Brest wordt gemeld, dat ér aau boord van la Bretagne een vijftig man der beman ning ziek zijn. Te Lyon ziju tal van soldaten door de influenza aangetast. Op de meeste scholen zijn de kinderen naar huis gezonden. Iu de winkels is het bedienend personeel on volledig. Te Versailles zijn drie soldaten aan de influenza of de gevolgen er van overle den. Eeu rijk en republikeiusch student, Pesci genaamd, zal eerstdaags voor het Hof van Assisen te Turijn terecht staan, be schuldigd van tijdens de jongste gemeente raadsverkiezing stembiljetten te bebben ver- valscht. Pesci veranderde op stembiljetten, welke hij in handen wist te krijgen, de kundige onderzoekingen, waarvan zjjne vingers de sporen droegen. Eene poos bleef het zoo voortgaan, totdat hij op een mooien avond toe vallig een bundelje gedichten ter hand ram. Dit boeide hem dermate, dat hij niet alleen den ganschen nacht bleef doorlezen, maar den volgenden morden zijn voorraad natuurschat- ten wegborg, om zich voortaan geheel en al aan de beoefening der schoone letteren te wjj- di-n, om ODZe groote Engelsche schrijvers grondig te leeren kennen, eu talen te studeeren. Deze trek naar wetenschap en fraaie kunslen had zich juist op het tijdstip geopenbaard, dat Lord Wiliams vader overleed. Onder de ver- schi lende kostbaarheden, die tot de nalaten schap behoorden, was ook een kabinet van schilderijen, dat stukken van groote waarde be vatte. Deze trokken Mylord's opmerkzaamheid, en een groote lust bekroop hem meer derge lijke van naderbjj te beschouwen. Weer een nieuw veld van werkzaamheid! Museums te be zoeken en in galerijen rond te dolen, is wel goed, maar daarmee leert men het kaf V8n het koren niet onderscheiden. Om //te leeren zien// behoeft men een deskundige tot mentor, die ons de hoogste uitdrukking der kunst doet be wonderen. Hiervan doordrongen, trachtte Mylord met kunstenaars in kennis te komen; hij maakte zjjne opwachting in hunne ateliers, en besloot eindelijk naar Italië te reizen. Destijds was hij zeven-en-tivintig jaar." //En had hjj er nooit over gedacht te hu wen?" //Wel, zoo nu en dan had hjj zich wel eens namen van gematigde liberalen iu die van radicalen. Volgens een brief uit Rome heeft de reis van Mad. Liua Crispi (eene der drie vrouwen van den leider der liberale partg en eersten Minister van Italië) naar Paler mo, aan de schatkist zoo omtrent 250.000 fr. gekost. De Koningin zelve doet, wanneer zij op reis is, op verre na zooveel uitgaven niet. Niets ontbrak aan Mad. Crispi gedurende hare pleizierreis in Sicilië: buffet, toiletten, rijtuigen, feestmalen enz. Eeu locomotief werd dag eu nacht voor haar onder stoom gehouden en in elke haven van het rijk, waar zij moest inschepen, lag een schip voor haar gereed. Madame heeft dien staat gevoerd, zoo lang hare reis duurde. Eu dau weten dat honderdduizenden Ita lianen sterven van honger. En Mad. Lina Crispi is, naar men weet, van zeer lage afkomst. Ook toen zij te middeu van die schaamtelooze pracht in hare geboortestreek verscheen, gevoelde het volk eene hevige walging eu geheel da liberale pers trok tegeu deze weinig galante bevolk'ng te velde. De General-Anzeiger deelt den in houd mede van eeu brief van Dr. Peters, gedagteekend 8 October, aau zyn te Berlijn woonachtigen broeder. Hjj had toen reeds de overzijde der waterlooze steppe bereikt, eeue verstorkte nederzetting opgericht, de landstreek tot aan den Kenia onderzocht, bevond zich evenals zjjne ouderhoorigen, iu welstand eu was voldoende van levens middelen voorzien. In het begin van 1889 heeft Koning Leopold van België als Souverein van den Congo-staat, zich namens dien staat, aan gesloten aan de internationale conventie van Het Roode Kruis, en in verband daar mede eene belaugrijke gift aan deu Congo- staat geschonken, bestaande in een zie kenhuis, het eerste dat aldaar zal worden gesticht. Dit ziekenhuis zal bestemd zjjn voor zieken eu gewonden, slachtoffers van wetenschap of van den oorlog, voor Eu ropeanen zoowel als voor inlanders. Het kwam er slechts op aan, eene geschikte plaats te vindeD, eu deze is thans door Dr. Etieuue aangewezen. De keuze is gevallen op Moanda, aan de kust. V ilgens de Herald worden de vier Britsehe oorlogsschepen uit Malta niet naar Lissabon maar naar Gibraltar gezon den. Zij zouden eventuëul voor de Taag moeten samenkomen met het Engelsche Kanaal-eskader, thans te Vigo gestatio neerd, om tegeu Lissabon te opereeren, tegelijkertijd met de Britsehe oorlogssche- voorgespiegeld, dat zijne prachtige woning eerst dan een gezellig te huis zou aanbieden, als hjj er in slaagde eene vrouw aan zijn lot te ver binden; maar de herinnering aan zjjns vaders d roe dg huwelijk was zoo afschrikkend, en de enkele jonge dames, die hij toevallig hier en daar ontmoette, hadden zich zooveel moeite ge geven om hem te behagen, dat hjj dat denkbeeld spoedig liet var n." //Zoo, en toen?" //T< en vertrok hij naar Rome. Het was in Augustus 1860. Een slecht ge kozen tjjd van het jaar; vreemdelingen zijn er dan ook niet, de winterbezoekers komen pas later, en de meeste kunstenaars gaan in den zomer wegens de hitte naar de koelere berg streken. Mylord bevond zich echter wel te moede in deze betrekkeljjke eenzaamheid; Rome bleek juist de geschikte plaats om zich in eigen ge dachten en droomerjjen te verdiepen. Hjj wan delde met langzame schreden door het Coli seum, kon uren lang op de ruïnen van de paleizen d> r Keizers zitten mijmeren over 's we relds vcrgankeljjkheid, en gevoelde zich alleen- heersoher over al de heerlijkheden, die hem omgaven. Het behoeft geen betoog, dat hjj ook gretig alle kunstschatten en schilderij verzame-, lingen bezocht, hoogst gelukkig dat Kerstmis nog zoo ver in het verschiet lag. en hjj voor eerst dus geen toevloed van reizigers uit alle oorden van Europa had te duchten. Ongestoord geuot alzoo! Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1