NI EU WE No. 1486. Zondig 5 Januari 1890 154* Jaargang. Een terugblik. BUITEN LAN I). Toch gevonden. knig- ABQWNKMENTSRBIJB Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 7oor de overige plaatsen in Nederland fr.p.p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afziuderljjke Nummer*0,03 Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITK MA WON AGITATE PRIJS DER ADVEETENTIÉN Van 1regel»30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KüPPERS LAUREï. Nu het oude jaar in deD stroom des tjjds verdwenen is, weuscheu wij, alvorens voor goed afscheid ervan te nemen, nog terloops een terugblik op dat jaar te werpen. Dit doende kunnen wij constateeren, dat het afgeloopen jaar gelukkig is voorbij ge gaan, zonder in Europa dien krijg te zien ontvlammen, welke met het oog op de Oostersche quaestie en de Duitsch-Russiscbe verhoudingen, onvermijdelijk scheen gewor den. De zwarte wolken, welke boven Europa waren samengepakt en welke ons meteen onweder, of liever met een oorlog bedreig den, die heel ons werelddeel in eene zee van bloed scheen te moeten herscheppen, zijn gelukkig weggedreven, zonder dat de sombere voorspellingen,volgens welke de oor log in het voorjaar van 1888 zou uitbre ken, zich hebben verwezenlijkt. Die sombere voorspellingen mogen nu al of geen reden van bestaan hebben gehad, waar is het nochtans, dat de fondsenhou ders nooit meer dan toen de Europeesche waarden aan de markt brachten en dat de speculatiegeest zich naar de nieuwe wereld wendde, waar de effecten met verbazende snelheid stegen. En ware de revolutie in Brazilië niet uitgebarsten, welke Dom Pedro van den Troon wierp, uit het iaud dreef en een ganschen omkeer in deu regeeringsvorm teweeg bracht, wie weet waar die specu latiegeest zou hebben opgehouden, wie weet hoeveel crediet de geldmannen nog hadden geschonken aan de Europeesche mogend heden, die een groot deel barer inkomsten aan deu krijgsgod offeren, om een gewa- pendeu vrede te handhaven. Terwjjl Frankrijk het eeuwfeest herdacht zijner revolutie, welke, honderd jaar ge leden, de onsterfeljjke begiuseleu en de rechten van deu rneusch afkondigde, om mei een bloedig schrikbewind te eindigeu, vierden de Vereeuigde Staten het eenwfeest van de vestiging der katholieke hiërarchie aan gene zijde van den Oceaan. En terwijl de Frausche revolutie, die de rechten van God afschafte, kerkeu eu kloosters plunderde of vernietigde, de uit oefening van den heiligen godsdienst ver bood en de Priesters in ballingschap zond, openden katholieke Missionarissen zich toen een nieuw apostolisch veld in de Vereeuigde Staten en legden er de grondslagen van dat wonderbare bekeeriugswerk, waardoor er sedert honderdduizenden in den schoot der Moederkerk zijn terug gebracht. FEUILLETON. S) Vervolg. Eenige weken na zjjne aankomst kwam het hem toevallig ter oore, dat er een deftige in boedel van een voornaam Italiaan zou verkocht worden: de zonen van den overledene waren ge noodzaakt zich van alles te ontdoen, wat slechts in contanten kon omgezet worden. Daar moest hij bij wezen! Hij trad het paleis binnen en liet zich de zalen wijzen waar de schilderijen tentoongesteld waren, ten verkoop bestemd. Meest doeken van weinig waarde, doch ook enkele stukken van beroemde meesters; eene Magdalena van Carlo Dolce, die trouwens niet in zjjn smaak viel, een portret dat beweerd werd te zjjn van Rafael, eu ten slotte eene kleine schilderij de parel der verzameling eene Madonna van Tizian. Eén blik daarop was beslissend! Mylord teekende het nummer zorgvuldig op in zijn zakboekje en begaf zich den volgenden dag op het uur der veiling naar het paleis, vast besloten het «tuk te koopen, tot welken prijs dan ook. Behalve de bloedverwanten van den overle dene, die zich in liet lokaal bevonden, waren er ook eenige vreemdelingen, waaronder Mylord typen zijner landgeuooten meende te herkennen. Lord William trok zich geduldig in eene vensternis terug, totdat Tizians schilderij werd afgeroepen; hij stond langzaam op en deed een bod. "Van een anderen hoek klonk een schelle stem Het kerkelijk eeuwleest der Vereenigde Staten was dan ook, relfs voor de Euro peanen belangrijker, merkwaardiger en indrukwekkender dan het wereldlijke feest der bloeddorstige Saus-Culotten. Doch, terwijl zich de invloed van de alleen zaligmakende Kerk over alle ge westen, over alle werelddeelen zoo won derbaar uitbreidde, terwijl millioenen men sebeu in eeuheid van geloof, hunne trouw betuigden aan de Katholieke Kerk, bleef het zichtbaar Opperhoofd dier Kerk, de Paus, nog immer als gevangene op het Vaticaau en verdubbelde de Italiaansehe Regeering in de hoofdstad der Christenheid hare goddelooze aanslagen tegen de Kerk en tegen de vrijheid van Christus' Stede houder op aarde. Helaas! hoe lang zal het Hoofd der Chris tenheid op de wereld nog als een misdadiger, als f en gevangene worden behandeld! Hoe lang zal die toestand voortduren? Misschien tot morgen, misschien tot over een jaar, maar in elk geval zal het woord Gods be waarheid worden, dat de strijdende eu lij dende Kerk zal zegepralen, omdat Hij met Zijne Kerk zal wezen tot aan het einde der eeu W6D. Wie van den Paus eet, sterft eraan, werd eens door een groot Staatsman ge zegd, en in den loop der tijden heeft men die woorden meer dan eens bewaarheid gezien. Italië wordt nu ondermijnd door de vrij metselarij en zij, die in Brazilië gingen helpen om den Keizer van deu Troon te werpeu, wachten zeker ook maar op eene gunstige gelegenheid om Koning Humbert vervallen te verklaren van zijne waardig heid en hem over de grenzen te zetten. Het drievoudig verbond zal niet iu staat wezen om hier den aroi der goddelijke gerechtigheid te weerhoudeu. Het Kouing- schap wordt iu Italië ondermjjnd, het laud gaat met rassche schreden naar het ban kroet eu wie weet hoe spoedig het Romein- scbe vraagstuk ter beschaming van de vij anden der Kerk en ter verheerlijking van Kerk en Pausschap zal opgelost worden? Dat is ook de lang geuite weusch van het Katholieke volk, dat is onze hoop in de toekomst. En als die wensch vervuld wordt, ais de Paus, die groote vredestich ter, in zijne rechten is hersteld, dan zullen de mogendheden het niet meer uoodig ach ten om hunne legers uit te rusten, om zich tot de tanden te wapenen eu zich immer gereed te houden voor een zoo gevreesdeu, vernielenden en rampzaligen Europeescheo honderd franks meer, en tuen Mylord zijn mede dinger aankeek, zag big terstond dat het een Engelschman was. Prettige ontdekking Nu zou het dus slechts op de best gevulde beurs aan komen. De man in quaestie wa9 in het grijs gekleed, had een lang, smal, rood gelaat, rossige bakkebaarden en kleine, doordringende, licht blauwe oogen. Mylord zag dadelyk dat het geen //gentleman" was, maar een van die tus- schenpersonen of gevolmachtigden, die aan zienlijken bij zich op reis hebben. Zjj worden vooruitgezonden om een geschikt logies te be stellen, wanneer men vreest dat de plaats over vol zal wezen, om rijpaarden te bezorgen en proviand aan te schaffen voor kleine uitstapjes in den omtrek; ze zijn voor alles ter hand en kunnen desnoods de beroemde monumenten en verrukkelijkste uitzichten gaan bezichtigen, die hun patroon verhinderd is te bezoeken, maar toch moet hebben opgeteekend in zijn dagboek. Mylord begreep dat hij met zoo iemand te doen had, die door een of ander hooggeplaatst persoon was gelast het schilderstuk te koopen; doch hij zeide tot zich zeiven dat dit niet ge lukken zou, knoopte zijne jas stevig toe, en verhoogde het bod met 500 frank. De lieer in het grijs keek verschrikt op, riep zijn hod telkens luider en driftiger uit, en veegde het zweet, dat hem tappelings van het gelaat stroomde, met een grooten, geel zijden zakdoek af. Mylord daarentegen was zeer kalm, bood gestadig meer en meer, en toen hjj ein delijk tot 80,000 frank was gekomen, zweeg de tegenpartij. Voor de eerste maal, voor de tweede maal, Iu het jl. Maandag gehouden consistorie zeide Z. U. de Paus, dat hij met groote smart de vervolging ontwaart, waaraan de Kerk bjj voortduring in Italië is bloot gesteld. Als bewijs herinnerde hij aan de onlangs door deu Heer Crispi gehouden rede en aan de manifestatiën ter eere van Giordano Bruno. Alleen het herstel der wereldlijke macht kan aan het Pausdom de noodzakelijke onafhankelijkheid en vrij heid verschaffen. Z. H. kwam ook nadruk kelijk op tegeu het nieuwe strafwetboek, dat met 1 Jauuaii iu werking is getreden en tegen de net op de liefdadige instel lingen. Da werkstaking in de kolenbassius te Charleroi breidt zich steeds uit. Reeds is het cjjfor der werkstakers tot 20,000 geklommen. De arbeiders houdeu overal druk bijeenkomsten om bunue belaugen te bespreken, zooals te Gilly, te Dampremy en te Marchienue. Op de muren leest meu plakkaten, waarbij wordt geëischt een arbeidsdag vau 9 uren, eeu minimum loon van 5 frauken per dag en kostelooze ver strekking van koleu ten gebruike van de gezinnen der arbeiders. De Antwerpsche correspondent van de Indêpendance meldt, dut het garnizoen van Antwerpen zich gereed houdt om op het eerste bevel naar het tooueel der werk stakingen te vertrekken. De bladen vau Charleroi verwachten dat de bemoeiingen van den Gouverneur van Henegouwen goede gevolgen zullen hebben. Deze houdt op deu duur confereutiën met de directeuren en hoofden der kolen- bassins. De Duitsche Keizer zond den Rijks kanselier bij gelegenheid vau het nieu'- jaar eeu eigenhandig schrijven, bevattende eeu hartelijhen gelukweusch, terwjjl verder het behoud vau den vrede en de verster king van de waarborgen tot instandhouding van den vrede in liet keizerlijk schrijven op den voorgrond worden gesteld. De Keizer verklaart zich bizouder ingenomen met het tot stand komen der levensver zekering voor ouden en gebrekkigen, als eene belangrijke schrede op den weg naar de hem bizouder ter harte gaande zorg voor het welzijn der arbeidende bevolking. Hij dankt den Rijkskanselier voor zijne zelfopofferende medewerking tot deze ver kregen uitkomsten, en eindigt met de bede, dat God hem in zijne /.ware taak als Yorst nog vele jaren deu beproefden voor de derde maall Niemand sprak een woord. De eigenaar van het grjjze pakje zonk afgemat op een stoel neer, en wierp een woeden den blik op Mylord. Lord William gaf zijn adres en verwijderde zich, om door een bedien de zijn schat in ontvangst te laten nemen. Bijna den ganschen namiddag kracht hij door met het kunststuk van alle kanten te beschou wen, hing het op verschillende plekken aan den wand, zocht het voordeeligste licht op, en plaat ste het eindelijk op de sofa, niet wetende waar het eigenlijk het best voldeed. Deu volgenden morgen richtte hij zich een recht gemakkelijk plaatsje in op de canapé. Hij was op pantoffels, had zich in een slaaprok ge huld, en had een nieuwsblad in de hand. Op tafel dampte de thee en was een overi gens volkomen Engelsch ontbijt klaar gezet. Vlak tegenover hem, op behoorlijken afstand, stond de schilderij van Tizian op een zet 1; en toen de lieflijke zon met volle kracht hare gouden stralen iri de kamer zond, liet hij een der gor dijnen zakken, om de juiste verlichting er op te krijgen. Mylord gevoelde zich uiterst bchagtlijk. Hij dronk zijne thee met kleine teugen en genoot zijne //muffins//. Zijn kamerdienaar alleen ver stond de kunst die zoo smakelijk te bereiden. Hij keek de „Times" eens in, maar het blad ontglipte spoedig aan zijne vingers, want zijne oogen werden telkens met onweerstaanbare macht naar de Madonna getrokken. Een blijde glimlach speelde hem om de lippen. Zoo Mylord slechts het geringste besef bad gehad van het gevaar dat hem boven het hoofd zweefde, van het critieke oogenblik waarin hij raad des Rijkskanseliers moge doen be houden. Te Dresden heerscht de influenza zoo hevig, dat de nieuwjaars-receptie ten hove voor een deel achterwege moest bljjven, eu het groote inspanning kost, den dienst der spoorwegen, der posterjjen en der tele graaf in gang te houden. De ziekte neemt iu geheel Duitschland van lieverlede een ernstiger karakter aan. De Daily News verneemt van Creta, dat de lijst van personen, uitgesloten van de amnestie, openbaar gemaakt is. Daartoe behooreu alle bekende volksmannen, waar van sommigen reeds bij verstek veroordeeld zijn. De lijst bewijst het denkbeeldig ka rakter der amnestie. De te Rome verschijnende Riforma verneemt van Creta, dat een algemeens opstand met vreemden bijstand waarschijn lijk is. De laatste voorrechten der eiland bewoners verdwijnen onder Chakir Pacha'» streng regime, dat Creta allengs tot een Turksch vilayet maakt. Aan de Daily News wordt uit Caïro geseind, dat de schuldconversie wederom is uitgesteld, daar de Regeering de Fransche voorstellen onaauneemlijk vond; de onder handelingen worden echter voortgezet. De Standard meldt uit Constantino- pel, dat de Sultan einde! jjk een firman heeft gegeven ter uitvoering van de Turksch- Eugelscbe overeenkomst van Januari 1880, tot het tegengaan der slavernij. Na langdurige onderhandelingen tus8chen het Vaticaau en Rusland schjj- nen de zaken nu zoover gekomen te zijn, dat Z. H. de Paus een Vertegenwoordi ger der Russische Regeeriug voor goed aan zijn hof verbonden zal zien. Graaf Iswolsky, die vau wege Rusland de onder handelingen iu deu laatsteu tijd geleid heeft, zou bestem 1 zjjn ter vervulling van dien post. De Skuptschina beeft het budget voor 1890 defiuitief vastgesteld met 74 tegen 14 stemmen, eu vervolgens ook het ont werp omtrent den aankoop der spoorwegen goedgekeurd. Zij is daarna tot 6 Februari verdaagd. Het hooggerechtshof in de Vereenigde Staten heeft bij arrest verklaard, dat de wet iu deu Staat New-York, betreffende het ter dood brengen van moordenaars door middel vau electriciteit, constitutioneel is. Het aantal faillissementen in de Ver eeuigde Stateu gedurende het jaar 1889 bedraagt 11,719 met een passief van 140 milioen dollar, tegen 10,587 met 120 mil- lioen dollar in 1888. De vermeerdering zich bevond, zou hij gewis niet zoo bedaard en rustig neergezeten hebben! Zijne pantoffels zou hij dan ten spoedigste tegen verlakte schoenen en zijne morgenjas tegen eene meer passende voormiddagkleeding verwisseld hebben, om beter voorbereid den vijand te gemoet te kunnen treden; maar zooals het geval er nu toe lag, werd hij storm mderhaod overrompeld, en indien eene granaat plotseling op de tafel midden tusschen da ham en de eieren ware ontploft zou hij niet meer hebben kunnen schrikken, dan toen er gescheld werd, en zjjne bediende de deur opende, zeggende; //Eene dame wenscht u te spreken, Mylord.' //Eene dame?// Lord William slingerde de courant van zich af en sprong op. //Ik ken geene dames. Wie zijn zij?// „O, Mylord, eene De kamerdienaar kon den zin niet voltooien, want hij werd zachtjes op zijde gescko ;en, en do dame trad binnen. Zjj was zeer mooi en slank, droeg een zwart kostuum, en een korte kanten sluier bedekte haar gelaat. Zij groette met een genadig hoofdknikje en zeide: //Lord Wanham, indien ik mij niet vergis?" Lord William, die gevlucht was in den ver sten hoek van het vertrek, boog bedremmeld en kleurde als een jong meisje. „Mijn r.aam is Lady Mary Clarendon//, ver volgde zij. //Ik hoop dat gij het mjj niet euvel zult duiden, dat ik u zoo vroeg kom overvallen, maar ik wilde u bepaald thuis treffen, omdat ik u wenschte te spreken.// Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1