BIN NENLAN l) GEMENGDE BERICHTEN. Influenza. den voor 50,000 personen. Deze lucht wordt door buizen in den grond door de sled geleid en op dezelfde wijze als het ga3 eerder verdeeld. In de hoofdhuizen, welke onder het vriespeil liggen bevinden zich nog andere van kleineren diameter, die 's-wintera ali verwarmingsbuizen dieuen en evenzeer des zomers het middel zijn om het arti kel koel te houden. Zeer eenvoudig en goedkoop kan men dus in den winter tegelijk ventilatie eu verwarming bekomen.De geleverde lucht wordt, desverlangd, van ontsmettingsmiddelen voorzien. Het hoofd der Berlijnsche politie richt eene waarschuwing tot het publiek, welke ook elders zij het dau voor de zooveelst*- maal herhaald verdient te worden, namelijk betriff ode de gevaren van het zoogenaamde celluloï le. Die stof wordt gebruikt voor het na maken v.io schildpad, ivoor, barnsteen, hoorn, enz. Er worden kammen, haarspelden, armbanden en allerlei andere voorwerpen van gemaakt, welke goedkoop maar zeer gevaarlijk ziju want zij ontbraoden spoedig, maar niet alleen door in aanraking te komen met vuur, maar reeds enkel door verwarming. Men bouds dus, het zy nog maals gezegd, bij het koopen van die voor werpen de gevaarlijke eigenschappen van celluloïde in het oog. gow, wisten dezer dagen op eens ongewone wijze te ontsnappen. Met messen, welke zij op de eene of andere manier machiig waren geworden, had den zij den bodem van den gevangenwagen, waarmee zij van het gerechtshof naar de gevan genis weiden teruggebracht, weggebroken en wa ren door dit gat ongemerkt de straat opgekro pen. Esn hunner werd weder geva', maar de drie anderen is men nog ni t op het spoor. Denzelfden dag hadden eenige andere gevan genen ook getracht te ontvluchten, nadat zijden politie-agsnt, die hen bewaken moest, in een hok van den wagen hadden opgesloten, toen hij daar even kwam kijken. Een gerechtsbeambte verijdel de echter hunne vlucht, door nog juist intijds den wagen stevig dicht te sluiten. De Duitsche beeldhouwer Begas, een gunsteling van Keizer Wilhelm, heeft nu het ontwerp van het graf-monument voor Keizer Fredcrik voltooid. De Keizer ligt op een sarco- pbaag, welke dorr twee adelaars ondersteund wordt en versierd i* met zinnebeeldige voorstel lingen in bas-relief. Hij is gekleed in de uniform van zijn kurassiers-regiment; zijns handen zijn op de borst samengevouwen, met palmtakken, en lauweren er in, en de keizersmantel is over zijne voeten geworpen. achil met Portugal ie onderwerpeu aan •ene scheidsrechtelijke beslissing. Aan de Times wordt uit Lissabon ge meld, dat de Engelsche nota aldaar is overhandigd en dat daarin op krassen toon ©nmidaelljjke en ouvoorwaardelgke voldoe ning wordt geëischt wegeus den aanval van Serpa Pinto op de Makalolos en de daarbij gepleegde beleedigiug jegens de Britsvbe vlag, daar anders minstens de diplomatieke betrekkingen zullen afgebro ken worden. Terstond na ontvangst van dit •tok is de Portngeesche kabinetsraad bij eengekomen, waarna Gomez het antwoord naar Londen heeft verzonden. Er is een breedvoerig schrijven van Stanley openbaar gemaakt, voornamelijk handelende over zendelingswerk in Afrika. Hg zegt, dat het aantal inland sche Chris tenen er toeneemt en dat zij zelfs sterk genoeg bleken om Koning MwaDga te hel pen omverwerpen. Deze had Stanley's hulp ingeroepen, doch hierop een afwjjzeud ant woord ontvangen. Volgens een correspondent van Wee- nen zjjn te St. Petersburg twee en dertig officieren gearresteerd, die met het plan omgingen eene|constitituëele monarchie te vestigen. Een telegram te Parijs aange komen zegt dat het hoofd der Nihilisten Pierra Gross in verzekerde bewaring is ge nomen eu ver8chilende revolutionnaire pamfletten eu brieven, waardoor vele of ficieren gecompromiteerd zgn, bij hem werden gevonden, Iets uit het hooge noorden. Een pro- testantsch blad, Berdens Oang, dat in Christi— ania, de hoofdstad van Noorwegen, verschijnt, •chrijft ia een opstel over de Katholieke Kerk: „Het Katholicisme! Wat is het dan in werke lijkheid? „Voor diegenen onder ons, die het Katholi cisme voor koolzwarte duisternis houden, is het eene onbegrijpelijke domheid aan de onfeilbaar heid van een mensch (den Paus), aan de On bevlekte Ontvangenis van Maria te gelooven, de Heiligen aan te roepen (de schrijver is eerlijk genoeg niet te zeggen aanbidden)... en vooral den geloovigen het lezen van den bijbel te ver bieden. (Helaas! ook eene onwaarheid.) „Dat is zoo tamelijk het wezenlijke verschil tusichen onze dogma's en die der Katholieken. Men spreekt slechts van het dogma. Wanneer men echter in de gelegenheid is, de dingen van naderbg te zien, dan zal men ontwaren, dat het Katholicisme in werkelijkheid een zeker iets heeft, dat wij, wij mogen zulks willen of niet, moeten trachten na te doen. „In de katholieke landen is iets, wat al het andere in niet katholieke verre overtreft, en dat ia de kerk. Treden wij het heerlijkste paleis binnen, wandelen w|j in zijne zuilengangen, be schouwen wij er de met goud gesmukte ver trekken, dat alles kan het niet halen bij de heerlijkheid der kerk. /rEen paleis blijft altoos maar een prachtig burgerhuis, aardsche glans vergeleken met de schoonheden des hemels, zooals men dien zieh in de middeleeuwen in zijne volle heerlijkheid voorstelde. ffEn de kerk, die al het overige overtreft is bestemd voor allen, voor allen zonder uitzonde ring, voor den Keizer zoowel als voor den bede laar. Bij het groote verschil van standen in de maatschappij, is in de kerk de grootste gelijkheid. //Te allen tjjde is de Kerk die groote demo cratische vereeniging geweest, waar noch erfeljjk recht, noch onderscheid van afkomst of stand bestaat, waar de zoon van den bedelaar kan opklimmen tot de hoogste waardigheid, tot den Stoel van Petrus. Ook heeft zjj ten tijde van hare grootste macht, alles overtroffen, wat ooit in het werk werd gesteld om een algemeen, mo raal recht tot stand te brengen, zij daagde de koningen voor haren rechterstoel en verschafte den arme zijn recht. „De dames en heeren der hoogste kringen, voor zoo ver zjj tot de Kerk behooren, knielen naast den armsten hongerlijder. Het is zoo ge makkelijk niet de lastige slagboomen, welke men tusschen de menschenkinderen heeft opgericht, weg te ruimen, vooral dan niet, als zjj elkander da gelijks ontmoeten en zien wat de anderen in hunne oogen klein en gering maakt. Men ver- gete toch niet, dat in katholieke landen de godsdienst zich niet tot een enkelen dag in de week bepaalt, maar dat h|j als éen draad door het gansche leven, ook Tan den [enkele loopt. „De armoede is overal een treurig verschijnsel, maar in katholieke landen is ze op verre na niet zoo treurig als bjj ons in het protestantsche noor den, en zg houdt zich daar niet schuil, als ware armoede eene misdaad of eene schande «Wie eene katholieke kerk binnentreedt, be- grjjpt, dat de geloovigen zich eene voorstelling kunnen maken van het paradijs, wanneer ze hun blik verheffen naar de trotscke hooge gewelven, wanneer ze zien, hoe het licht van boven door de rjjk gekleurde vensters naar binnen stroomt, als goud, als purperrood, in al de kleuren van den regenboog; wanneer zij zien, hoe dit licht de majestueuze zuilen omstroomt, zoodat men eindeljjk denkt, dat alle menschenkinderen op aarde even gelukkig zjjn. Zij allen hebben hunne laats in deze hallen vol majesteit, onder deze oene gewelven. In deze prachtvolle kerken vin den wjj de armste menschen. Zij liggen, in innig gebed verzonken, geknield voor de altaren, of leunen tegen de rijzige pilaren. Hier durft de arme, in lompen gehuld, verschjjnen, hier heeft de daglooner, die eene armzalige hut be woont, dezelfde rechten als ieder andere. //Is het ook bij ons, in onze kerken zoo? Zoo woest het zijn, maar het is zoo niet. //En hoe staat het bij ons met den bijbel en onze bewering, dat wij geen onfeilbaren Paus hebben? //Indien iemand in ernst den bijbel als ge meen goed wilde beschouwen, of de vrijheid zou nemen er eene andere meening op na te houden dan zijn (protestantschen) Pastoor, dan zou men hem niet enkel als een afvallige beschouwen, maar men zou hem zelfs naar onze kerkelijke opvattingen niet eens teestaan onderwijs in het rekenen te geven. Want in de volksvergaderin gen wordt het als de schromelijkste zonde aan geduid, de meening aan te kleven, dat iemand, clie van de staatskerk, afwjjkt een evengoed Christen is, als de Luthersche. //En dan de onfeilbare Paus? //Is het misschien beter verscheidene onfeil bare Pausen te hebben? En bezitten wij niet een groot getal van deze? En heeft Luther zelf voor zich geen aanspraak gemaakt op onfeilbaarheid?// Indien onze liberaal - katholieken een even onbevangen oordeel hadden, als de protestant in het noorden, zij zouden zoo vaak niet op de instellingen der Kerk vitten. In het noorden zou iemand, die in alles niet blijkt een rechtzinnig geloovige te zijn, zelfs het rekenonderwijs niet toevertrouwd worden, en zij beweren, dat aan ten godloochenaar zonder schroom, de opvoeding en het onderwijs der jeugd kan worden opgedragen. {F. JF.) Eergisteren-middag overleed te Zwolle de Heer Mr. W. Baron De Vog Van Steenwjjk, lid der Eerste Kamer voor Drente. Slechts een paar dagen was hij ziek. Te Leiden is tot lid der Prov. Staten van Zuid-Holland gekozen de Heer J. Rinkes Borger (lib.) met 731 stemmen. Op den Heer Mr. J. Bredius (anti-rev.) waren 316 en op den Heer Mr. B. M. Bahlmann (R. Kath.) waren 306 stemmen uitgebracht. Men schrijft uit Bruise 1: Het spreekwoord „een ongeluk komt zelden alleen// is gisteren-nacht weer bevestigd: geene week is er verloopeu sedert de verwoesting van het koninklijk paleis te Laeken, en hel vernie lend element vindt eene nieuwe prooi in het voor weinige jaren gebouwde eu met veel weelde vau beeldhouwwerk, tapijteD, kroonluch ters en gerchilderde vensterraureu ingericht Beurstheater. D-ize schouwburg beslaat, of juister besloeg met de belendende gebouwen, bestaande uit het Hotel en Café Central en een aantal kleine winkel», eene opper/lakte van ruim 3200 vier kante meter, gelegen tegenover de Beurs en tusschen de rue Paul Devaux, de rue des Poissonniers en de rue Auguste Orts, in de onmiddellijke nabijheid van den Boulevard Ans- pack, dus in het midden dar stad. Te omstreeks drie uur werd de brand ontdekt. De in allerijl ter hulp geroepen braudweer vau Brussel en de vrijwillige pompiers van Cureg- hem-Anderlecht eu Schaerbeek, met hunne stoom spuiten, vermochten evenwel niet auders dan het Hotel Central tegen de vlammen te btVeiligen; de geheele schouwburg en de meeste daaraan gebouwde wiukelwoningen zijn volkomen ver nield. Vau het in huif Moorscheu, half Indischen stijl gebouwde theater ziju slechts de muren overgebleven; gelukkig is er geen verlies van meusckenlevens te betreuren. Iatnsschen zijn meer dan honderdvijftig perso nen, die als artisten, zangers, figuranten, machi nisten, enz. aan dit tooneel verbonden wareD, van hun brood beroofd. Ook de directeur, de hter Tbeod. Layck, ofschoon het geheele blok gebouwen, aau zjjne familie toebehoorende, voor 400,000 frs. verze kerd was, lijdt door dezeu brand belangrijke schade. Het decoratief en de kostumen voor de fetërie llathomago, die in den laatsten tijd ge regeld gegeven werd, worden alleen reeds op 70,000 tr. geschat. Hoe de brand is ontstaan weet men niet. Aan voorzorgsmaatregelen tegen brandgevaar heeft h*t in dezeu schouwburg nooit ontbroken. Nog geen maand geleden werd besloten het gaslicht door eleetnsche verlichting te vervangen. De stoommachine voor het iu bewegiug brengen der dynamo's was reeds in een der kelders van het Beursthealer geplaatst. Te Warnsveld is een mooie gr ij ze valk opgevangen, die eene mutch trachtte machtig te worden en dit beest vervolgde tot in de schuur bij de woniug van het hoofd der school, alwaar de muscli in vrgheid werd gesteld en de valk werd gevangen gehouden. Onlangs kreeg een lid van den achtbaren Amsterdsmscheu witkielen stand der kruiers een karweit je te doen, dat nu juist niet dagelijks voorkomt. Een van zjjt.e klanten, een etudent in de medi cijnen, ging verhuizen. Eu bij die gelegenheid diende er een meutchelyk geraamte vau domicilie te worden veranderd. De kruier kweet zich uitstekend van zijne taak ea de griezelige last werd gaaf en wel aau het opgegeven nummer bezorgd. Dj Zaterdagochtend kwam en het wekelijksch fforiefje" zou afgeleverd worden. Hoe nu het vrachtje ie nonnen? De kruier wist er niets beter op dan het als volgt in te vullen: //Voor U-Ed-le de dood aau huis bezorgt, feif en twintig ets.// T e N e w-Y ork heeft eeuonderne- mend Amerikaan, de Heer 11. Tirnby, uitvinder van de draaibare torens op oorlogeschepen, eene maatschappij in het leven geroepen, welke zich ten doel heeft gesteld, iedereen vau Irissche eu gezonde lucht te voorzien. Voor eene stad als New-York ia dit natuurlijk eene weldaad, eu het denkbeeld is er dan ook zeer gunstig opgenomen. Deze maatschappij heeft een centraal-depót inge richt, waaruit zuivere, 's-winters verwarmde en des zomers afgekoelde lucht geleverd kan wor- De kleeding van Keizerin Augus ta Victoria wekt tegenwoordig zeer de belang stelling der Duitsche bladen. Wie weet of deze vorstin uiet spoedig eens toongeefster der mode zrl zijn, als eens de Er&usche Keizerin Eugéuie. Zij bracht onlangs door haar Gretchen-kapsel eene omwenteling teweeg in de haardracht der dames. En thans verdiept men zich in beschou wingen over de bedoeling van hare toiletten bij feestelijke gelegenheden, als onlangs de groote Nieuwjaars-receptie t8n Hove. De Post ziet in die toiletten een streven der Keizerin om aan hare kleeding een historisch- scliildtrachtig aanzien te geven. //Men zou meenen, zegt het blad, //eene Vorstin der schilderijen van Titiaan of Paolo Veronese te zien met hare hooge pofmouwen, ubgesuedeu kleed en kostbare ver sierselen. Zij droeg een kleed van zilverlaken, van vo:en met een goud geborduurden rand, eeu overkleed en blauwgroen fluweel en eeu kapot- hoedje van lichtblauwe zij le met gouden kant, waaraan eene gesp van brillanten het nieuw modisch karakter ontnam. Keizer Wilhelm voert eene hervorming in be treffende de heerenkleeding aan het Hof. Hij heeft bepaald, dat voortaan de heeren b|j fees ten aan het Hof gekleed moeten zijn in het kostuum uit don tijd van Erederik den Grooten, gekleede rok, korte pantalon, zijden kousen, schoenen met hooge hakken, enz. Die kleeding vau welker Wederinvoering sinds geruimen tijd sprake was, zal voor het eerst gedragen worden bij het feest ter gelegenheid van 's Keizers verjaardag, den 27en dezer. Iemand, die eenige dagen ach tereen uiet op de Beurs was geweest en naar men vermoedde in geldelijke moeilijkheden verkeerde, werd bij ziju terugkeer begroet met de vraag: „Zeg eens, heb je soms de „insol- venia" gehad?» D e Figaro bevat een uitvoerig verhnal van kapitein Basroger, gezagvoerder van de Franscbe stoomboot Emma, ov.r de opneming vau de schipbreukelingen van de Leerdam. Toen kapitein Basroger te Havre- terugkeerde, werd hem door zijne stadgenooten eeu feestelijke ontvangst bereid. In het hotel Frascati waren eenige zalen veraierd en daar werd de wakkere leeman op feestelijke wijze ontvangen. De Burge meester, de leden van den Raad, de directeuren der stoombootmaatschappijen en de reeders waren bijna allen aanwezig. De Heer Hendié, prefect van het departement Boncden-Seine, roerde het woord en wenschte den gezagvoerder geluk met zijne fliuke houding, daar hij, hoewel slechts eene kleine boot comman- deerende, toch niet heeft geaarztld 500 schip breukelingen aan boord te nemen en deze allen behouden te Cuxhaven heeft binnengebracht. Door den Heer E. v. A. isopden Vanrtdijk te Dongen een prachtige arend ge schoten, die sedert eenige dagen aldaar omzwierf. Het dier had eene vlucht van li/s meter. 1 n N o o r d-A merika is de melaatse h- heid waargeuomen, vermoedelijk uit de Hawaii- eilande». Officieel is geconstateerd, dat te San Fraucisco eene ChineeBche vrouw aan de ziekte is gestorven. Naar het sch|jnt, ziju iu het zie kenhuis aldaar nog een tiental lepralijders opge nomen, terwijl de gezondheidsraad gewezen heeft op de uitbreiding der ziekte in de stad. Van de 10 van lepra verdachte personen, die thans ter verpleging in het ziekenhuis zijn opge- nomeu, zijn drie uit Honolulu aangevoerd. Men vreest, dat vele gevallen, vooral in de Chineesche wijkeu, verzwegen worden, en dat daarvan verspreiding der ziekte het gevolg zal zijn. Hartverscheurende tooneelen zijn elkeu Woensdag aan het station te St. Petersburg te zien. Dau worden de bannelingen naar Sinerië met den Nicolai -spoorweg over Moskou naar do verzamelplaataen gevoerd, waar de groote transporten worden samengesteld. Verledeu Woensdag werden 208 bauuelingeu verzonden. Esn hoop schreiende vrouwen en grijsaards waren aan het station en maakten den indruk, dien deze bende gladgeschoren, in grijslinnen gekleede en met zware kettingen ge boeide manneu maakte, nog verschrikkelijker. Hel waspijulgk te zieu hoe de vrouwen langs het perron den vertrekkenden trein naliepen, om nog eens de mannen en vaders te zien, die voor a tijd van haar heengingen. En zoo gaat het eiken Woens dag! Een viertal misdadigers, te Glas- D e Almanack de Gotha geeft een be- laagwekkeude tabel van den leeftijd der tegen woordige regeerende Europeescbe Vorsten, met bet aantal jaren van dea duur hunuer regeering, Boreuaau staat, na Paus Leo XIII, onze Koning Willem III, bijna 73 jaar oud, geregeerd hebben de 40 jaren: daarna Christiaau IX, Kouing van Denemarken, 71V*jaar 0H(1 eu 2® jaren regeeraud Vorst; Koningin Victoria vau Engeland, 70Vs jaar oud met 52 jaren landbestuur; bovendien zijn nog boven de 60 jaar oud Koning Karei I van Wurtemberg, [Groot-Hertog Fredrik van Baden, Koning Albert vau Saksen, en Koning Oscar II van Zweden. De drie jongste regeerende Vorsten zijn: Carlos I, Kouing van Portugal, die ruim 26 jaar oud is, Alexauder I, Vorst van Servië, die 13 jaar, en de jeugdige Koning Alfonso XIII van Spanje, die eerst 3'/s jaar telt, en die de regeering nog wel tot zgne huiselijke omgeving moet beperken. Een kloeke daad van een spoor wegarbeider wordt door Belgische bladen vermeld. Esn wissel vaa een klsiu slation in Henegouwen weigerde te werken en er was een sneltrein in aantoebt, welke, al< bij uiet op het rechte spoor kwam, in botsing zou komen met een trein van den attdereu kaut. Zoodra de werkman van het dreigende ge<atr hoorde, ging hij tusschen de rails liggen, wrong, nog juist in tgds, deD wissel op de rechte plaats en hield hem zoo vast, ter wijl de trein over hem heenging. Daarna stond hij op, alsof er niets gebeurd was, om weer aan zijn werk te gaan. Op Newfoundland moeten 130 ge zinnen door de sneeuw zijn iagesluteu en in ge vaar verkeeren van honger te sterven. In Missouri (V. S.) heeft men eene eigenaardige manier om met landloopers om te springen. Zij worden daar in veiling gebracht dat wil zeggen: als arbeiders verkocht voor den, tijd, dien zij anders in de gevangenis zouden doorbrengen. Onlaugs werden er op eene veiling te Moberly vier aangeboden en drie gekocht, twee voor 2 dollars en een voor 75 cents. Zg moeten de koopers vier maandea dienen. Als dit stelsel goed werkt en blgft werken zal het ook wel elders worden ingevoerd en dan zul len wij Ommerechans en Veenhuizen wel kun nen opdoeken. Ruim 100 cadetten te Breda zijn door de influenza aangetast. De ziekcoinrichtiug van da Militaire Academie is geheel bezet, en men is Zelfs ge noodzaakt geweest eene zaal in het gebouw voor de lyders te ontruimen. Een ingezetene van lerseke sohryf t ons het volgende: //De Influenza, welke zich hier verleden week voor het eerst vertoonde, breidt zich op onrust barende wijze uit. Geheele gezinnen ziju hier aan de ziekte lijdende. Het aantal aangetasten be draagt ongeveer 500 eu dat op eene bevolking van 3500 zielen. Bij sommige patiënten volgt longontsteking. „Men zou hieruit opmakeD, dat de ziekte toch wel besmettelijk is.// Men sebrijft uit Londen: Een fabrikaut heeft 20 werklieden die per uur betaald worden. Deze werden allen door de influenza aangetast. Hij heeft er bovendien 100, die per stuk worden betaald. Van dezes werd geen enkele ziek. Dit geval staat, te Londen al thans, niet op zichzelf. Dj influeoza-epidemie brengt ook te Rot terdam in verachilleude zaken groote storing te weeg. Zoo bedraagt op het Rijkstelegraafkantoor het aantal afwezige ambtenaren thaus 34. Op het postkantoor ontbreekt mede een groot deel van het peisoneel. Eveuzoo is het gesteld met het personeel der politie; en onder de koetsiers en conducteurs der tramwegmaatechappij zijn er mede velen, die wegens ziekte geen dienet kunnen doen. De gevallen van griep of influenza doen zich bij da militairen te Utrecht in garnizoen ook elkeu dag meer voor. Dagelijks moeten een groot aantal ter verpleging in de militaire zieken- iurichting worden opgeuomen, terwijl boven- dieu nog eene meuigte soldaten kwartierziek hun bed iu de chambréa mo ten houden. Het rijks militair hospitaal san den Springweg is dan ook overbevolkt, zoodat harid n te kort komen voor de oppassing vaa een zoo ongewoon groot aantal patiënten. Door den commandant van het kerps genie-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2