I E U W E so. tm Zonfes 12 Januari 1SS0 151® Jaar&ang. ittSls^ii r Een nieuw decennium. II UITEN L A N P. BIN N E L A i). i. Toch gevonden. ABOSIHBBOIIBrTBBBIJe Per 8 maanden voor Haarlem 0.&5 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzimderijjke Nummers0,08 Dit blad versehyut eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. B OS EAU: St. Janstraat Haarlem. wc::.. iiv"; INTlENDRlf AOITE MA KTOIf AGITATE C0CR4IT. ?BIJS DBB ADVEBTEÏÏTIE® Van 16 rogeie30 Cents. Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie k Contant Advertentiën worden uiterlyk Maandag-, Woensdag en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Ui tg evers: KüPPïïBS liAUSEL Het laatste tiental jaren eouer eeuw zijn wij thans ingetreden en dit decennium brengt ous in herinnering, dat niet slechts de jaren, maar ook de eeuwen pijlsnel heenvliedeu. Meer dan anders achten we OU3 gerechtigd eu verplicht een terugblik te slaan ook op hetgeen ouze eeuw heeft opgeleverd. Heeft zij de beloften volbracht, welke zij bij hare intrede in de wereldge schiedenis, te.'wijl zij zich statig en trotsch bo ven den baar voorafgaauden tijd verhief, heeft gegeveu?Zoo niet,dau staan haar nog een tieu- tal jaren ter beschikking om bedreven fouten en misslagen te herstellen, om schulden te boeten, om he'geen verzuimd werd in te halen. Men leeft sneller dan vroeger; een tiental jaren omvat veel meer dan vroeger eeue eeuw. Er bestaat dus gelegenheid voor de negentiende eeuw om eeue aangename herinnering achter te laten, maar voor dit doel is het noodzakelijk thans geen reken schap van hare daden te weigeren. Nog nimmer bad de wereld zoo veel hoop eu goede verwachtingen ge teld dan op de aera, welke met ouze eeuw eau aanvang nam; nooit werden er zoo veel beloften gedaan daa in de negentiende eeuw, de eeuw van den vooruitgang, die een resul taat der voorafgegane verlichting zou zijn. En hoe ver zjju we thans gevorderd? Ont zettend ver, zelfs zoover, dat we bijua ver dwaald zijn en nauwelijks meer een uitweg vinden in het doolhof, waarin het bedrieg lijke schijnsel van een dwaallicht ons heeft gebracht. Het waren de theorieën der Frausche revolutie, die, langen tijd voorbereid, aau het einde der achttiende eeuw iu de prac- tgk werden overgebracht en volgens welke onze eeuw zich moest ontwikkelen en voor een groot deel ook ontwikkeld heeft. Het afgeloopen jaar 1889 moest, zooals men weet, voor de verheerlijking dienen van theorieën, die houderd jaar geleden werden verkondigd. Wat iu 1789 werd verkregen moest eene eeuw later feestelijk worden herdacht. Ontzettend waren de beginselen van 1789, ontzettend hunne toepassing ook in het vorige jaar. Blijveu we een oogen blik staan bij de gebeurtenissen, welke in het laatst van 1889 iu Brazilië plaats grepen. Kan men zich eeue scherpere veroordeeliug der theo rieën, op welke onze eeuw zoo trotsch is, denken, dau deze gebeurtenis? Kan men zich iets denkeu, wat ons duidelijker toont, dat wij na de omverwerping der oude staats vormen nog geenszins tot een bevredigan- FEUILLETON. Vei volg. 5) Het bal was in vollen gang. Beeds in de ves tibule en op di trap stroomde bera de met zoeten bloemengeur vermengde lucht tegen, die het ge- heele huis vervulde, en drong de dansmuziek tot zijne ooren door. Alle zalen waren gevuld met gasten; dar/es in luisterrijke avondtoiletten, schitterende uniformen en heeren in burgerklee- ding; dnar tusschen bewogen zich lakeien met verversnhingen. Tevergeefs trachtte My lord gelegenheid te vin- den, der gastvrouw zijne opwachting te maken er was geene mogelijkheid toe. Na zich me' moeite door eenige salons te h bben gewo steld, nam hij in een hoek der halzaal plaats, met zijn hoed onder den arm. Men was juist aan de //quadrille des lanciers," doelt wegens het groote aantal dansenden en de beperkte ruimte voor zoovele pareu, ging dat zeer bezwaarlijk, hoewel met ongelooflijke behendigheid. Mylord stond met onverholen verbazing de dames aan te staren, die zich zulk eene inspanning getroostten. De zwoele atmosfeer maakte hem dof en slaperig, hij wilde zich juist in een aangrenzend vertrek begeven toen hij opeens groote hemel! vlak onder eene kroon Lady Mary ontmoette. In het volle licht glinsterde zij met al hare den nieuwen ziju gekomen? De consfituti- oneele monarchie scheen het morgenrood bij den aanvang van onze eeuw te ziju en waar zij niet bestoud, daar heeft een naspel der Frausche revolutie, die de reis om de wereld maakte, haar allengs tot stand gebracht. Eu thans? Een blik op Brazilië toont ons dat die hoog geprezen regeeriugsvorm zoo weinig wortels heeft geschoten, dat men hem iu een nacht kan opheffen eu niemand er zich tegen verzet. Ja, bladen, die als monarchaal gezind be kend staan, gaan zelfs zoo ver te schrij ven dut de gebeurtenissen iu Brazilië, geene aanleiding geven zich te verontrusten. Natuurlijk wanneer dergelijke gebeurtenis sen zoo rustig plaats vinden ais iu Brazilië, dan bestaat er geen aanleiding om zich ongerust te maken en wie weet, of deze revolutie ook niet de reis om de wereld maakt. In elk geval schijnt het, op zijn zachtst genomen, eeue ironie van het nood lot, dat de staatsvorm, die ouder het stroo- men van bloed werd ingesteld en door zoo velen als het non plus ultra der inensche- lijke ontwikkeling werd beschouwd, over bo ird wordt geworpen, waardoor bewezen wordt, dat men tot heden nog niets iu 't aanzijn beeft gebracht, wat de voor hon derd jaar vernietigde vormen ban vervangen. Niet alleen de regeeringsvormen heett men, eeue eeuw geleden, omvergeworpen, nog veel ingrijpender zijn de veranderingen geweest, die natuurlijk voor een deel in verband met de afschaffiug van deu ouden staatsvorm, iu bet sociale leven plaats von den. Is er iets blijvends, iets bevredigends op de plaats van het oude gekomen, 't Is voldoende eeu enkelen blik te slaan op deu ganschen socialen toestand, 't is genoeg om eeue kleine herinuering op te wekken aan eenige gebeurtenissen van het afgeloopen jaar, om ous te overtuigen, dat wij geen gezonde maatschappelijke toestanden heb ben en dat men wellicht verder dan ooit vau eeue bevredigende oplossing der soci ale quaestie is verwijderd. De weikstakiu- gen, die in vele lauden geschiedden, liggen nog te verseh in 't geheugen, eu de oor zaken evenals de gevolgeu (we spraken er reeds iu ecu vorig artikel over) zijn maar al te goed bekend. De strikeshebben haar grond in de verwarring der tegen woordige maatschappelijke toestanden eu de gevolgen zulleu zyn, dat die toestanden nog meer eu meer verward zulleu worden Wat wij in ouze dagen zien geschieden, zal waarschijnlijk slechts een zwak voorspel zijn vau nog veel ontzettender gebeurtenis sen die iu de toekomst zullen plaats vinden. Slot volgt.) juweelen als Sirius zelf. Mylord kon zijne oogen niet gelooveu, hij meende een visioen te zien, en zjj moet. liebbe i gevoeld dai een doordringende blik op haar rustle, want als door eene geheim zinnige macht gedreven, wendde zij het hoofd om en zag hem vlak in het gela t, hoewel er zich dozijnen dansenden tusschen hen bevonden. Een liehte blos verspreidde zich over haar ge zicht, zij deed haar waaier toe, nam haar sleep en stond een oogeublik later voor hem. //Ik weet niet of gij mij herkent,// zeide zij met eene lichte trilling. „Men vergeet, u zoo spoedig niet," antwoordde Mylord hoffelijk buigende, terwijl zijn hart zoo hevig bonsde, dat hij meende, dat men het aan zijn vest zou kunnen zien. //Ik wilde u even zeggen, Mylord, dat het schilderstuk, hetwelk ik.... hetwelk ik van u gekocht heb, zich in rojjn hotel bevindt. Tante heeft het ten hoogste afgekeurd, dat ik liet.... aanschafte, en ik heb haar moeten beloven, het te uwer beschikking te stellen, als ik u o it weer mocht ontmoet/n. Mijn adres is Kue de Bac No. 11. Morgeu middag te twee uur ben ik thuis.// Mylady sprak de laatste woorden bedaard uit, groette Mylord beleeid en zeide tot een heer ie voorbijging: //Mijnheer de Generaal, als ik u verzoeken mag, uw arm!// Zij was in het gewoel verdwenen. Mylord stond een oogenblik versuft. Hij snelde de zaal uit, de trappen af, en bevond zich in eens op straat, De frissche nachtlucht verkoelde Volgens keizerlijk besluit zullen de ver kiezingen voor den nieuwen Rijksdag den 20en Februari plaats hebben. By de behandeling der mariue-be- grooting in den Rijksdag verklaarde de Afgevaardigde Rickert eergisteren eeuè uit breiding vau de Dui'sche Marine niet noo- dig te achten. Hij beriep zich daarvoor op Nederland, welks handel eu kolouiëu bloeien ondanks zijne zwakke oorlogsvloot. De Af gevaardigde Von Bsnnigsen daarentegen, was vau meeuiug dat het door den Heer Rickert aangehaalde voorbeeld van Neder land niets bewijst. Immers, Nederland heelt juist tengevolge van de onvoldoende ont wikkeling vau zijne marine een deel van zijne koloniën verloren zien gaan. Boven dien, verzekerde Vou Benuingsen, is de Nederlaudsche marine alleen noodig voor de bescherming van deu handel van het moederland met zijne kolouiëu, terwijl Duitschland's handel zich uitstrekt over de goheele wereld. Wauneer Duitschland zijne rnariue niet voldoende versterkt, zal het blootgesteld zijn aau alle gevaren van eene blokkade. De Bisschop van Verdun heeft eene inschrijving opeugesteld tot hei oprichten vou eeu standbeeld voor Jtauued'Arc te Vaucouleurs, op deu heuveltop, waar het kasteel vau Baudrieourt stond, de plek, waar zij tot ridder werd geslagen. In het Portugeesche Huis der Pairs werd vauivege de oppositie eene vraag tot de Regeeriug gericht over li e t geschil met Engeland, en tevens het Ministerie de steun aller partijen toegezegd. De Minister van Marine antwoordde, dat de zaak niet vrij van moeilijkheden is, maar de Regee ring nog geene noodzakelijkheid ziet, om aau het parlement buitengewone middelen te vragen tot beëindiging van eeu geschil, dat, uaar zij gelooft, door gedachten wisse ling tusschen beide Regeeringeu uit den weg zal geruimd worden. Aangaande deu stand der diplomatieke onderhandeliug, kan alReu de Minister van Buiten'.audsche Za ken de Kamer op de hoogte brengen, of oorbaar is, daarvan reeds iets openbaar te maken. Naar men zegt heeft de Portugeesche R/geering 18 Duitsche machinisten aange nomen, die het gebruik vau torpedo's goed verstaan. Uit Madrid wordt gemeld, dat de leiders der conservatieve partij door de Koningin geraadpleegd zijn ingevolge Sa- gasta's advies; zij verklaarden weliswaar hem de brandende slapen. Hij was boos, zeer uit zijn humeur. Hem zoo ongepast te hebben behandeld, en dan nog uit de hoogte toespreken! l)at ging te ver. Maar morgen zou het uur der wrake slaan. Hij zou zich in zijne gekrenkte waardigheid hullen en haar diep vernederen. Des anderen daags maakte Mylord veel werk van zijn toilet. Hij strikte zijn das met, groote zorgvuldigheid en was het niet met zichzelven eens, of hij een paar licht grjjze, dan wel lila gekleurde handschoenen zou aantrekken alles natuurlijk om zijne trotsche schoono te veroot moedigen. Toen hij aan het bewuste huis aanschelde, opende een kamerdienaar hem de deur, geleidde hem eene Irap op roet tapijten belegd, bracht hem door een fraai salon, sloeg de portière van een klein vertrek terzijde en meldde Mylord met fluisterende stem aan. Lady Mary stond op en reikte Mylord de hand. „ik stoor u toch niet?" zeide hij. */U is aan het studeeren." Wees zoo goed mij te volgen: hier bevindt zich mijne uwe schilderij, meen ik." Zij ging hem voor in een ander vertrek, en lichtte het kleed op dat over de kist was uit gespreid, waarin het sehilderstuk lag. De eenige verandering, die het ondergaan had, sinds My lord het 't laatst gezien had, was, dat de oude vergulde lijst met al hare tierlantijnljes vervangen was door eene zeer eenvoudige, die meer rust i gaf aan het oog. i Mylady stond er met gevouwen handen en geuegeu te zijn eeu conservatief Kabinet te vormen, maar niet vóór de afdoening der begrooting. Bij een besluit der voorloopige Re- geermg in Brazilië wordt de scheiding van Kerk eu Staat afgekondigd, eu tevens de voortduring van alle onder het Keizerrjjk toegekende pensioenen vastgesteld. Iu Amerika blijft het door bet Se naatslid Morgan ingediende wetsontwerp veel belangstelling wekken, strekkende tot het aanmoedigen vau de emigratie der negers in de zuidelijke stateu vau Afrika als een practisch middel om de Ameri- kaansche raaseuquaestie geleidelijk op te lossen, terwijl de senator Morgan ook ge looft, dat de aldus gerepatriëerde negers in de vruchtbare Afrikaansche streken, door Stanley beschreven, kunneu mede werken tot afschaffing der slavernij. Uit Zanzibar verneemt men dat al daar groote opwinding beuracht over de voortdurende aankomst van Britsche oor logsschepen, die te zameii de grootste Eu- gelsche krijgsvloot vormen, welke men ooit aldaar heeft gezien. Verdraagzaamheid en dwarsdrijverij. Al te vaak helaas beschuldigt men den Katholiek, dat hij niet verdraagzaam is, als hij onverzettelijk blijft, omtrent zijne grondbeginselen, als hij vast houdt aan zijne dogma's. Met deze toch staat of valt zijn geloof. Wie op dit punt toegeeft, ter wille van wien of wat ook, is een kurakter- looze. Wie echter anderen tegemoet komt, al zijn deze ook zijne tegenstanders op godsdienstig ter rein, bewijst dut hij verdraagzaam, meegaande is. Een bewijs van edelmoedige verdraagzaamheid leverde de gemeenteraad van het stadje Hamm. De Protestanten hebben indertijd de katholieke kerk voor zich in beslag genomen. Deze ligt in het midden der stad, vlak langs de hoofdstraat. De Katholieken hebben, ofschoon tot ongerief der groote meerderheid van de bevolking, hunne kerk moeten bouwen aan het einde der stad. Des ondanks heeft de overwegend katholieke gemeenteraad eene verordening gemaakt.dat alle voertuigen stapvoets moeten rijden in do nabijheid der kerk, gedurende de godsdienstoefeningen. En wat geschiedt in het katholieke Limburg? Zoogenaamde liberaal-katholieken verzetten ziek met hand en tand, als er sprake is om dat weg te ruimen, wat hinderlijk is voor katholieke godsdienstoefeningen, vooral in de onmiddellijke nabijheid van eene kerk. Indien zulks in de nabjjheid van eene joodsche of protestantsche kerk jilaats greep, dan zouden diezelfde lui de eersten ziju, om tegen zulk een last of hinder lijkheid te pleiten, en daardoor toonen, dat zjj meegaand, lolerant zijn. Tegen den katholieken godsdienst bandelen zij gansch omgekeerd, om te bewijzen, dat ze gebogen hoofd voor; tene weemoedige uitdruk king gleed over tl t schoone gelaat. Mylord legde de groene zijden beurs, waarin het geld nog onaangeroerd was, zachijes op tafel. „Ik zal het door mijn bediende laten afhalen," zeide hij Het vvas zoo beklemmend stil in de kamer, alsof zij beiden iets bizonders afwachtten. //Mylady," zeide Lord William eindelijk, hare hand vattende, //neem het mij niet kwalijk, in dien ik u, alhoewel een vreemdeling, een goeden raad geef. Als ge weer eens een inval mocht krijgeu, dien ge niet, bevredigen kunt, zonder.... zonder de gebruiken te overtreden, waarop onze onderlinge verhouding in de maatschappij berust, dan ja, wees niet boos dat ik het durf zeg gen zie daar dan van af. Er zijn menschen, die zich het geval meer zouden aantrekken dan ik, en dat zou u in groote ongelegenheid kun nen brengen." Mylord bukte zich en reikte Mylady de hand; zijn gelaat had zulk eene edele uitdrukking, dat My lady beefde, er kwam een vochtige glans in hare oogen, en zij zeide zachtjes: //Vergeef mij!" Terzelfder tijd verscheen een bediende en meldde bezoek aan. Vriendelijk groetend verliet Mylady de Kamer; Mylord nam zijn hoed, volgde haar, boog voor liet gezelschap en verwijderde zich. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1