GEMENGDE BERICHTEN. Influenza-berichten. kelder heeft, gr nzend aan een oven in een au- der huis, waardoor de temperatuur te hoog voor den wija gemaakt wordt, het vuur mag blus- echen. Juffer S. stierf eene week later na onduldbare pijnen te hebben doorgestaan. Men vermoedt dat het dier, vau welks huid de handschoenen ge maakt waren, tengevolge van pest is gestorven. kranig zijn, en niet onder de plak staan. Op de keper beschouwd is het niets anders dan dwars drijverijwaarvoor ieder weldenkende het ook houdt. (F. W.) Vrijheid, gelijkheid, broederschap. Reeds meermalen kon men ervaren dat de liberalist guller is in het aanheffen dan in het toepassen dezer leus der revolutie. Wie tot nu toe gemeend had op dit terrein der toepassing by zijn geesteskind, den socialist, schoonere en betere ervaringen te zullen opdoen, die zal in den laatsten tyd van die meening wel zyn teruggekomen. Beeds eenige weken geleden zagen wij hoe 'n wonderlijke opvatting deze heeren hebben van de „vrybeid". Van de vrijheid die zij wel voor zich zelf begeeren, doch Dauwelijks gunnen aan anderen. Toen daar in eene vergadering voor christelijke werklieden, een gewezen socialist verklaarde, aan den rand des grafs, aan den oever der eeuwigheid, door Gods genade te zijn teruggeschikt voor den heilloozen weg van het socialisme, toen waren het juist de socialisten, de gasten der christelijke werklieden, die aan dezen hun gewezen wapen broeder het zwijgen oplegden en de orde ver stoorden. Maar dat deed de onontwikkelde massa im mers, zult gij zeggen. Kan men dan van die menigte vergen, dat zij... Met uw verlof. Wy zullen u een tweede geval noemen. Een der leiders der sociaal-democraten, de Heer Croll, mede-redacteur van het Dagblad der socialisten, had het gewaagd met den hoofd man, den Heer Domela Nieuwenhuis van meening te verschillen in zake de meer of minder vlugge toepassing der hun beiden even dierbare begin selen. Was dit verschil van meening naar Domeia's zin? Het schynt van neen. Want kort daarop werd aan Croll het leven onmogelijk gemaakt. Zijne houding werd door de socialisten afgekeurd, en Croll zag zich genoodzaakt zich aan het blad, waarvan Domela Nieuweuhuis de hoofdredacteur is, te onttrekken. Dit zyn twee staaltjes, die naar buiten open baar werden en ons genoegzaam duidelijk maken, wat het socialisme van de vryheid denkt. Waarlyk het liberalisme viel tegen, het socialisme doet het ook. Spijt zijn haat tegen het clericalisme heeft zelfs de partij van Domela Nieuwenhuis zich van clericale neigingen nog niet kunnen zuiveren. Vreemd komt ons dit verschijnsel niet voor, doch wij betreuren het te meer met het oog op de vele teleurgestelde slachtoffers, die te laat zullen inzien dat de vrijheid, die zij begeeren, ook zelfs bij Domela Nieuwenhuis niet is te vinden.(De Zeeuw.) Volgens het Bat. Hbl. hebben de Atjehers bq de laatste gevechten reeds rookvrij buskruit gebezigd. Als het waar is, zou het veel te den ken geven. {Centrum.) De overeenkomsten betreffende de overneming van spoorwegen door hetRjjk zijn thans bij den Baad van State in overweging. In verband met eene door de hooge Be geering voor te bereiden wettelijke regeling be treffende de eventueele verbetering van de zoo genaamde kleine rivieren, zijn Gedeputeerde Staten der verschillende gewesten o. a. uitge- noodigd eene opgave te verstrekken van de rivieren en wateren, welke in de termen zouden rallen om overeenkomstig de door den Minister van Waterstaat ontwikkelde beginselen te worden verbeterd. -Door den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn aan Gedeputeerde Staten der provin ciën toegezonden de door hem ontworpen voor schriften ter uitvoering van artikel 54 der on derwijswet. De Minister verlangt daarover het gevoelen van Gedeputeerde «Staten te vernemen. In de jaarlijksohe algemeene vergadering der B. K. Centrale Kiesvereeniging te Beverwijk jl. Woensdag-avond gehouden, presideerde de Heer L. Kerschner bij afwezigheid van den Voorzitter deze bijeenkomst. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen ging men over tot de rekening en verantwoor ding van den Penningmeester, waaruit bleek dat de uitgaven te zamen bedroegen f 272,321/2 en nog een batig saldo van fll7,92ys overbleef, waarvan echter nog eenige posten moesten be taald worden. Bij de verkiezing, wegens periodieke aftreding van twee leden van het bestuur, werd de Heer W. De Wild als Oudervoorzitter herkozen, ter wijl de Heer H. W. Kouwenhoven als Penning meester werd gekozen. Tot afgevaardigden voor de vergadering van den N. en Z. Holl. Bond werden benoemd de Heer H. Burger en H. W. Kouwenhoven. Na uitvoerige en hevige discussiën werd deze vergadering door den waarnemenden Voor zitter, den Heer L. Kerschner, gesloten. De machinist Kolb, te Echten (Er.) beeft reeds eeue kip met 8 kuikens. Als men den stoet buiten ziet waudelea; zou men zich eer in Juni dan in Januari wanen. Republikeinse/ie nieuwigheden. De nieuwe BiaziliaKntche republiek schijnt de voetstappen te willen drukken van hare Eransche voorgang ster. De Begeering heeft althans aan de dagen en de maanden nieuwe namen gegeven. De Zon dag zal voortaan //Humanidi" heeten, d. i. de dag des menschen (io plaats van den dag des Heeren). De overige dagen heeten Maridi, Pa- tridi, Filidi, Eratriii, Domidi, en Matridi, dat is de dsg van den man, van deu vader, van den zoon, van den broeder, vau het huis, en van de moeder. De nieawe namen der maanden luiden: Mozes, Homerus, Aristoteles, Archime des, Caesar,Apostel Paulus, Kare de Grooto, Dau- te, Gutenberg. Shakespeare, Descortes, en Ere- derik de Groote. Te Londen is onlangs een vonnis gewezen Tolgeue hetwelk iemand, die ten wijn- De Parijsohe Eiffeltoren wordt gr lijk wellicht bekend is ook als wserkuudig station gebezigd. Op het hoogste platform, 800 meter boven den waterspiegal der Seine eo 335 meter boven dien der zee, zijn, op aansporing vau den natuurkundigen Msscart, een groot aantal z lfwerkende instrumenten opgesteld, welke de temperatuur, deu luehtdruk, de vochtigaid dar lucht op den regenval nauwkeurig aangeven. Een aklinometer registreert er de intensiteit der zon nestraling op deze hoogte: een zeer gevoelige wind meter van aluminium op eene stang van 3Vs nie ter bevestigd, dient er tot meting van de wind kracht. R ede is geb'eken, dat de wind 300 me ter bover. Paiijs veol sterker waait dan bij deu grond; op ecu der dagen, dat het onderscheid het grootst was, legde de wiud op den toren 14 meter per seconde af, terwijl de windmeter vac het bureau central, het Parijsohe meteorologische centraai-station, slechts eene suelheid van 4 me ter aangaf. Ook is de tijl en duur der wind- stoolen op den toren eene andere dan die in de stad zelve. Bovendien werden nog speotraal- anaiytieche waarnemingen gedaan. Jansseu, die te Msudon, 7700 meter van den Eiffeltoren, zyu observatorium heeft, gebruikte namelijk de mach tige electrische lamp op den toren voor het be- studeeren der aardachs spectraallijnen. De door straalde luchtlaag tusecheo Mcudon en de lamp was in massa gelijk aan die, welke de dampkring vertegenwoordigt vau deu grond tot aan de grens der atmosfeer. E-enwel was de lichtsterkte zoo groot, dat JaDsseu dezelfde spectraal-instrumen- ten als voor direct zonlicht kon gebruiken. Plaatste hij eeBe verzsmel-leni voor de spleet, dan bad het spectrum der electrische -lamp de zelfde kracht als het lichtbeeld der zon iu haar hoogsten stand. Den ls ten Januari trad inBel- gië eene nieuwe houdenbelasting in werking, die geregeld schijnt te zijn naar de soorten; althans teneinde de politie-agenten en ambtenaren der belasting, die met de «oorten niet bekend moch ten zijn, voor te lichten, hebben Ged. Stateo vau Brabant aan den dierenachilder Engèn# Vau Gelder opgedragen, van elke hondensoort eene nauwkeurige afbeelding te maken, op 1/10 der ware grootte, en zullen deze teekeningeu wor den gereproduceerd en aan de verschillende ambtenaren uitgereikt, met opgave der ver schuldigde belasting voor elk6 soort. Waar men de politic al niet mede lastig valt.Een kruier wonende aan denlleiligenweg te Amst. vervoegde zich aan het politiebureau en rapporteerde dat hij door een hond was aange vallen. Klager zwijgt En toen, vroeg de ambtenaar? Eu toen, herft da hond mij niet gebeten. De pachter Schoenmaker te Acht vertrok metterwoon van de „Nispelhoel" naar eene pachthoeve te Mierloo, eigendom van den Graaf d'Alcantara (Limburg). Een zekere J. Dirks, dia zijn roerend goed eu v.-e met andere landnouwers uit Mierloo, als uaar gewoonte, zou overbrengen, heeft zich aan den rechtervoet ge- woDd,een der paarden had erop getrapt. Dirks, etn sle'ig gebouwde boer, had zware laarzen aan en gaf zich de moeite niet ze uit te trek ken hoewel hij op den terugrit herhaalde malen klaagde over erge pijn san de teenen. Io den laten avond komt men thuis, want de duur van den rit was 3 uren. Het eerste wat Dirks doet, is naar d-n voet zien. Hij trekt de laars uit, vervolgens de bebloede kou», eu iu die kous zit de kleine teen. Geen wonder, dat de ruau een weinig bij het gaan met den rechtervoet trok, eo niets tevreden was over dit lichaams deel, dat hem, volgens zijn zeggen, „geweldig jeuktt!" De Geneeskundige Baad voor Overijsel en Drdnte heeft in de voornaamste bladeu dier provinciën eene aansporing geplaatst tot inenting der koepokken in het eerste levens jaar, hetgeen blijkens de oudervinding, zegt de Baad, op dien jeugdigen leeftijd geheel ongevaar lijk is, mits het kind gezond zy. Er dreigt eene werkstaking on der de politie-agenten te Bordeaux. Twee honderd-dertig sgenten hebben een adres ge richt tot den Burgemeester, waarin zij aaudria- gea op vermindering van diensttijd en outslag van een der chefs, die hun het leven zeer lastig maakt. De Burgemeester heeft beloofd d« grieven te sullen onderzoeken, maar met ontslag ge dreigd, als het adres niet wordt teruggeuomeD. De agenten hebben op dien laatsten eisch nog niet geautwoord. Te Berlijn zijn op den 31 De cember en 1 Januari door het postkautoor niet minder dan 2,000,000 brieven en kaartjes be zorgd. Iu 1865 bedroeg dit getal 129,000 stuks dat in 1875 tot 621,000 en iu 1885 tot 1,847,000 was gestegen. Ditmaal waren er bestellers, die in 24 uur ongeveer 6000 stuks aan hun adres bezorgden. Gevaarlijke handschoentjes. Zekere Juf- frouw S., te Minsk, in Rusland, had onlangs toen zij uitgenoodigd was eene feestviering bij te- wonen, een paar nieuwmodische, lange handschoe nen getrokken. Op deuzelfden avond ontwaarde zij een onaangenaam jeuken aan de armen, maar letie er niet op. Den volgenden morgen zageD echter de handen en de armen van het ongelukkige meisje er zoo barbaarsch nit, dat geneeskundige hulp werd in geroepen. Men constateerde bloedvergiftiging; ver- Bcheideue doctoren stelden pogingen iu het werk om de beklagenswaardige juffer te redden, maar alles was tevergeefs. Uit Schipluiden scbrijftmenons, dat iemand op zijn biljet voor de volkstelling verklaarde niet tot een kerkgenootschap te be- hooren. Eauigszins in strijd met deze verklaring is het feit dat de declarant tot heden toe hij de Ned. Herv. gemeente het ambt van voorlezer eu voorzanger bekleedt en niet voornemens schijnt als zoodanig ontslag te vragen. Del/tsche Ct.) Door Prof. Lodge te Liverpool zijn welgeslaagde proeven genomen om, door middel van electriciteit, de vooral in industrie- rijke streken zoo hinderlijke rookneerslagen te voorkomen. Hij nsm een groot dobbelsteenvor- mig vat van 100 kubiek voet inhoud en vulde dit met dicht zwart petroleumroet, In het vat 'plaatste hij op gelijke afstanden 2 ijzeren pla'.en wairvan do oppervlakten met talrijke dunne pun ten voorzien waren; deze platen bracht hij in ge- leideude verbinding met eene khine dynamoma chine. Het gevolg was verrasseud. Alle vaste roet- en kooldeelen werden door de punten der platen aangetrokken en legden zich daarop als eene dichte laag neder, zoodat in 2a 3 minuten het vat volkomen doorzichtig was. Welke de waarde is, die men aan z.g. voorbehoedmiddelen kan hechten, moge blij ken uit het volgende: Aan da voorzijde van een welbekend magazijn te Arnhem leest men: „we gens ziekte gesloten//; aan de achterzijde wordt op een groot plakkaat een onfeilbaar middel te gen alle mogelijke ongesteldheden aangekondigd. {A. G.) Groote erfenissen. Engeland is nog steeds een der landen «an groote erfenissen. Dit bleek weer in 1889. Er stierven 9 personen, die ieder meer dan f 6,000,000 nalieten, 27 die meer dan f3,000,000 //waard//waren, en verder een groot aantal edelen, landeigenaren, kooplie den en fabrikanten, wier erfenis meer dan 100,000 pd. st. bedroeg. De bankier Charles K. Norman (van Baring Brs.) liet f10,896,000, Sir Dauiel Gooeh, voorzitter van den Great Westernspoor weg, ruim (7,840,000 na. Onder de voorbeeldigsten kwamen voor John Rylauds en air William Pearee, millionaire, d. w. z. in pd.st Zij vermaakten onderscheidenlijk aan de erven 30,898,064 en 12,828.000 gulden. Naar men verneemt is R usland voornemens, zich aan te sluileu bij het interna tionale postwisselverkeer. Omtrent het instinct vbd een hond wordt het volgende verhaald: Een boer r«ed van Nimea naar Saint-Cé- zaires. Toen hij op eenigen afstand van het dorp gekomen was, zag hij aan dan weg eeu m»n, die zich voorover boog en bezig was in da wa terplassen op den weg iets te zoeken. Bij onder zoek bierk, dat de man door een gat in zijn vestzak 14 louis d'or had verloren, die hij voor zyu patroon had giïnd. Slechts een goudstuk had hij overgehouden. De boer riep nu zijn bond eu ua hem het goudstuk te hebben laten besnuffelen, Zcide hij: //zoek het, zoek het//. De hond begon ïh het water te zoeken, en had weldra de veertien verloren goudstukken te ruggevonden. Te Pingjum waar vele boerenar- beiders wonen, hebben dezen op de kaarten voor de volkstelling achter de vraag, welk bedrijf zy beoefenen, als antwoord geplaatst: vwerkslaaf" Eenigen lijd geleden had de volksredenaar Van Eden heu ingelicht omtrent hunne positie, maar als men in (aanmerking neemt, dat hunne meeste werkgevers zijn huurboereD, die het zei ven niet breed hebben, dan zal hunne opgaven van qualiteit nog wel zeer aan bedenking onder hevig zijn. Het aardappelmeel zal wel licht weer een nieuwen afzet vindon in den vorm van brood. Men heeft al. proeven ge nomen met het verbakken van 100 kilo rogge meel vermengd met 25 kilo aardappelmeel, dat eeD schoon en zeer smakelijk brood leverde. Of men grootere hoeveelheid aardappelmeel kan aanwen den ie nog niet beproefd, maar waarschijnlijk wel. Voor postzegelliefhebbers. Eergisteren had de inschry/ing plaats op f50,000 aandee- len iu de naamlooze vennootschap „Handels vereniging Pbilatelia," directeur de Heer Johan K. Ko.-iug eu te vestigen te Amsterdam. De maatschappij heeft den handel in postze gels ten doel. Een lang geding. Een geding, dat 470 jaren geduurd heeft, werd de vorige week te Neutra, in Hongarije, ten einde gebracht. Het liep over de nalatenschap van een in 1419 overleden overheidspersoon van Neutra, waar over men toen al gestreden had. Zijne bezittin gen vielen echter iu handen van de Turken, doch toen dezen uit het land verdreven werden, gingen de erfgeuamen elkander de nalatenschap opnieuw betwisteu. Deze bedroeg aanvankelijk ettelijke millioenen, maar door verschillende omstandigheden iu den loop der ecuwen, vooral door de proceskosten, viel er thans maar 22,000 gld. te verdeelen, die aan 2000 erfgeuamen werden toegewezen lleuzengrolten in Australië. Aan de zui- delijke helling van Millabor Plains in West- Australië ziju uitgestrokto grotten ontdekt. De plaais, waar zij gelegen zijn, is op ongeve r 27 Engelsche mijlen noord-westelijk van Eucla, dus bijua aan de grens van Zaid-Auatralië. De grotten schijuen verbazend groot te zijn; twee er van kunnen wel 200,000 menschen bevat- Te C h e s t e r k w a m onlangi iemand aan, die geen woord Engelsch sprak. Hij had geen spoorkaartje, doch wist te beduiden, dat hem dit reeds in Manchester was afgevraagd. Een predikant slaBgde er in te weten te komen, dat bij een Griek was, die geene andere tsal dan Griek-ch kende en den Heer Gladstone te Ha- warden wilde bezoeken. Men wees ham den weg daarheen en later werd hij in een der stallen van het kasteel slapende go/ouden. D> zoon van den staatsman wi-s 1de eenige woorJen met den vreemden bezoeker, die een aantal Grieksche bladen bij zich had, welke hij den Heer Gladstone wilde toonen. De Griek is blijkbaar iemand van fatsoenlijke familie en wil, naar men vermoedt, de tusschenkomst van den Heer Gladstone vragen tot herstel van eenige grieven. Hij is thans als gast op het kasted totdat de Heer Gladstone hem kan spreken. Te 's-Gravenhage zijn aangekomen eenige Hoagleeraren en studenten vau de uni versiteit te Oxford, ter bezichtiging van eenige waterwerken hier te lande, o. a. het rerverschings- kanaal van Den Haag. Het H 0 o g g e r e e h t s h 0 f te Wa shington heeft beslist, dat zijden en katoenen linten, als zy alleen tot het versieren van hoeden die nen, onderworpen zijn aan een invoerrecht va* 20 dollars en niet van 50 dollars, gelijk er van werd geheven. Ingevolge die beslissing zal nu de Rezceriog eeue som van zes millioen dollars aan de invoerders van linten terug moeten betalen als te veel geheven rechten. Op Terschelling is door een visschersjongen een prachtige zeearend gevangen. Het dier heeft eene vlucht van bijna 2,5 M. Het zat iu een der kapen te slapen, doch by het grijpen ontstond er eene vrij hevige worsteling, zoodat de vanger er lang niet zonder kleerachen- ren is afgekomen. Het strottenhoofd van den ot- lacgs overledeu Spaanschen tenorzanger Gayarre is, naar man uit Madrid bericht, met toestemming der nagebleven betrekkingen, uitgesneden en aan tea wetenschappelijk onderzoek onderworpen. Men heeft echter aanvankelijk niet veel bizonderi er aan ontdekt, dan alleen, dat het in zijne afme tingen wat grooter dan bij gewone menschen is en dat de stembanden, vooral Ban den linkerkant, zeer sterk zijn ontwikkeld. De mannen der weten schap hopen echter bij een verder onderzoek vau de keel des zangers veel merkwaardigs te ont dekken. Het strottenhoofd wordt later, als prae- paraat, in het Anatomisch Museum bewaard. De griep {influenza) neemt ook hier te lande steeds in omvang toe. Van alle kanten, uit steden en dorpen, komen er berichten om trent het heerschen dezer ziekte en het orer- groote aantal slachtoffers, dat zij maakt. Vooral daar, waar vele personen dagelijks bijeen zyu in scholen, kazernen, post- ea telegraafkantoren, fabrieken en werkplaatsen, enz. schijnt da vatbaarheid groot te zijn. O/er het a'gemeen heeft echter de ziekte geen gevaarlijk karakter. Veelal zijn de aangetasten binnen weinige dagen hersteld. Te Botterdam ie het aantal griep—lijders zaer groot, en wekt de epidemie in hooge mate storend en beiemmerend op het maatscheppclyk verkeer en op verschillende zaken. De hoogere burgerschool voor meisjes is tijde lijk gesloten, voorloopig tot Maandag, omdat het meerendeel der leeraressen ongesteld is. Het geheele personeel der viechmarkt, met uitzonderiug alleen van den onder-marktmeester, moest wegens ziekte naar huis gezonden worden. Er is daar nu hulppersoneel benoemd. Op het post- en telegraafkantoor blijft het aantal zieken zeer groot, en op vele handelskantoren en in tal van werkplaatsen moet de arbeid met zeer beperkt pereoneel worden verricht. De lessen bij den hoofdcursus te 's Herto genbosch zijn tij lelijk gestaakt wegens het heerschen van influenza onder onderwijzers en leerlingen. Te Maastricht zijn alle openbare lagere scholeu, benevens de bizondere scholen gesloten. Iu de gevangenis voor meisjes te Mont- foort ligt de grootste helft der verpleegden ziek. Hoe te Amsterdam het bakkersbedrijf lijdt onder de ziekte, daaromtrent deelt de Bakkers Ct. het volgende mede: Wij kennen bakkeryen, waar 7, 8 en 10 man mankeeren. Het gevolg daarvan zou zyu dubbele schade als de patroon bij voorbaat er al of niet op gerekend had, om wat brood minder te maken. En dat er heel wat brood minder gemaakt wordt daarvoor kunnen wc u borg zijn. Wy kennen bakkerijen, waar gepasseerden Zaterdag 20 en 25 pet minder gebakken is dan anders. Ja, zelfs vernamen we gevallen van 30 en 40 pet. Een bakker vertelde ons, dat hij jl. Vrijdag met de helft van zijn brood was blijven zitten. Hoe het met de fabrieken gesteld is, zal men wel kunnen raden. De fabriek krygt de bestel— lijsten van de volkomen vrya depothouders, die, zich ziek meldende, natuurlijk ook de gezonde klaöten niet bedienen zoodat de fabrieken be trekkelijk nog grooter schade hebben dan de bakkers. Van eene der kleinere fabrieken hoorden wy 25 pet., van 3 grootere 1/3 gedeelte minder en een verhaalde ons, dat zij 40 pet. minder brood verkocht had dan anders. Het debiet in beschuit schijul aanmerkelijk minder geleden te hebben dan het brooddebiet. In de koek- en banketbakkerij-n is het een ongekend slappe tijd, die zijns gelijke niet heeft. Wegens hit groote getal grieplijders ooder de ambtenaren van de directe belastingen, invoer rechten en aecyuzsn te Amsterdam, zullen van verschillende standplaatsen een dertigtal kom- miezen voor ocbepaalden tijd derwaarts wordett gedetacheerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2