BINNENLAND. ran naam veranderen. Het college Dom Pedro II, eene van de voortreffelijkste in richtingen van onderwijs in de hoofdstad, heelt den naam van nationaal instituut van middelbaar onderwijs*; bekomen. Zelfs de directie van den Dotn Pedro-spoorweg heeft aanzegging gekregen, dat zij dezen voortaan Braziliaanseken Centraal-spoor- wegc hebbe te noemen. Aan het wijzigen van de uniformen van het leger heeft het ▼oorloopig Bewind ook groote zorg besteed. GEMENGDE BERICHTEN. Loontje komt om zijn boontje. Met andere woorden gezegd, de straf blijft niet uit. Ruim twintig jaar geleden vaardigde de Bisschop van Olynda, Mgr. Vital de Oliveira, in Brazilië, een mandement uit, waarbij allen, die deel uit maakten van vrijmetselaarsloges verklaard werden te ejjn buiten de katholieke Kerk. Hierdoor ontstond groote opgewondenheid te gen den Bisschop. Men beweerde, dat de Bisschop zijne macht te huiten ging. De Bisschop stelde Z. H. Pius IX. van alles in kennis. Deze keurde de handeling van Mgr. en nog andere Bisschoppen goed. Dit had plaats in Mei 1873. Op dienzelfden datum, op hetzelfde oogenblik ontving hjj een keizerlijk decreet, waarin den Bisschop gelast werd, onmiddellijk den ban tegen de vrijmetselaars op te heffen. De kloeke en onversaagde Bisschop begaf zich met de pauselijke breve en het keizerlijk decreet, naar Dom Pedro, den thans verdreven Keizer. Tot hem richtte hij deze woorden: «Sire, zie hier het bevel des Pausen en hier is uw decreet. Oordeel zelf, of het mij vrij staat niet aan Zijne Heiligheid te gehoorzamen//. Het gevolg daarvan was een proces, dat, in September 1875 begonnen, eerst den 21. Februari 1876 werd uitgesproken. Gedurende al dien tjjd zuchtte de doorluchtige Prelaat in de gevangenis, als ware hij de gevaarlijkste en slechtste boos wicht geweest. De uitspraak der rechtbank was: veroordeeling van den Bisschop tot vier jaren dwangarbeid. De Keizer echter veranderde de onteerende atraf in eenvoudige vestingstraf. De zwakke Vorst wilde de vrijmetselarij, waar- Van hjj later bleek lid te zijn, niet tot tijandin hebben. De logemannen kregen hun zin. En diezelfde logemannen zetten hun Keizer, aan wien zij den eed van getrouwheid gezworen hebben, aan den djjk. Zij stooten hem van den troon, en jagen hem uit zijn land. Wat het meest in deze zaak bevreemflt, is, dat de vrijmetselaars, ondanks de uitspraken van Paus en Bisschoppen toch nog beweren tot de Katholieke Kerk te behooren. Hun ontbreekt de ridderlijkheid en oprechtheid van Koning Radboud, die liever met zijne voor zaten in de hel wilde leven, dan met de Chris tenen in den hemel. De vrijmetselarij is echter tot alles in staat. Zjj doet nu eens het masker van godsdienst voor, dan dat van vaderlandsliefde, zelfs dweept zij met de monarchie, zoolang zjj de Vorsten als gedweeë werktuigen kan gebruiken. Het is weer de oude geschiedenis: Napoleon op St. Helena, de gevangen Paus keert in triomf naar Rome terug. VW.) Blijkens het afdeeling3verslag der Tweede Kamer over ontwerp tot regeling van het militair onderwijs werd de voorgestelde opleiding van eene inrichting bestreden en door vele leden voorge staan: verschillende militaire scholen voor de verschillende wapens, met opheffing van de aca demie. Anderen bestreden dit denkbeeld. Eene derde categorie van leden wilde wel behoud van de academie, maar opleiding gedurende het eerste jaar van alle cadetten, behalve die der genie, aan eene militaire school. De groote meerderheid was tegen de oprich ting van eene cadettenschool. Door den Heer Seyffardt is in eene nota be toogd, dat aansluiting aan middelbaar en gym nasiaal onderwijs hoofdzaak moet zijn en een 2-jarige wetenschappelijke cursus aan de academie moet worden voorafgegaan door een practisch voorbereidingsjaar aan eene militaire school. Aan leges-trekkende ambtenaren, die in het genot zijn eener vrije woningis toegestaan, om voor het bedrag, dat hun als bezoldiging daarvoor wordt toegerekend, in het weduwen- en weezenfonas te worden opgenomen. Het rapport der commissie omtrent den toestand van het reddigswezen zal vanwege het departement van Waterstaat in het licht gegeven worden. Staatsblad No. 220 behelst de wet van den SOn December 1889, houdende bekrachtiging van provinciale belastingen in Drente. Naar wij vernemen, zijn de spoorweg- ontwerpen niet zooals gemeld werd, dezer dagen bjj den Raad van State ingekomen, maar is het advies van den Raad reeds uitgebracht. Uit Londen wordt aan het Hdbld. geseind, dat volgens geloofwaardige berichten binnenkort waarschijnlijk de intrekking is te verwachten van de beperkende maatregelen omtrent den in voer van vee uit ons land, en zulks als gevolg van de tusschenkomst van den Nederlandschen Gezant en de bevredigende maatregelen der Ne derlandschen Regeering. Zand voort, 13 Jan. Ook hier woedt de in fluenza in hevige mate en heeft tot overmaat van ramp onzen algemeen geachten geneesheer aangetast. Niettegenstaande dit blijft Doctor Qercke trouw op zijn post en waagt zijne ge zondheid om zijn medeburgers geneeskundige hulp te blijven aanbrengen. De edelmoedige menschenvriead, die 100,000 (f 1,200,000) gegeven heeft voor de stichting van een gasthuis voor herstellende zie ken te Londen, ie nu door de Londensche dag bladen ontdekt. Het is de gewezen koopman Peter RiiJ, eso ongehuwd man, die zich, nadat hij zijne zaken van kant heeft gedaan, zonder op hef aan verschillende weldadige inrichtingen wijd en algemeen bemind is. Toe de journalisten hem kwamen vrsgon of hij werkelijk de m an was, die een vermogen gaf om de zwakken sterk te helpen makeD, weigert hij hun eenig antwoord op die vraag te geven, en die weigering acht men zoo goed als ten be vestigend antwoord daar een man als de Heer Reid zich niet ten onrechte de eer van zulk een werk zou lateu aanleunen. Onder de talrijke bloemen, die bij de teraardebestelling van Keizerin Augusta de kist eu de omgeving sierden, bevond zich ook een fraaie palmtak met een oranjekleurig lint waarop staat: //Emma, Koningin der Nederlan den." Nicotine. Tabaksrookers brengen zekere, hoewel ze^r kleine hoeveelheden vergif, Dicotine geheeten, iu huu lichaam. Als zij zuiver is, riekt deze stof naar tabak, doch als nicotine door hitte vluchtig gemaakt wordt, verspreidt zij dampen, die zoo verstikkend zijn, dat het adem halen ten zeerste bemoeielijkt wordt iu een ver trek waarin een druppel van die stof verdampt. Oifiia doodde groote honden door vijf druppels nicotine op hun tong te gieteu: met twaalf drup- ptls stier/en zij binnen twaalf minuten. Twee druppels, op de loug van sen haan gebracht, doodden het dier bijna onmiddelijk. De sporen van nicotine kunnen bijna even gemakkelijk als die van minerale vergiften worden ontdekt. Toen Gustave Foignies door den Graaf Bocarmé met nicotine vergiftigd was, werd dit vergif door Stas ontdekt in den vloer der kamer, waarin de ver moorde gestorven was, hoewel de vloer met zeep olie en warm water was gereinigd geworden: Tandenstokersfabrieken. Tandenstokers van psuueuschachieu gemaakt, komen uit Frank rijk. De grootste fabriek van de wereld is bij Parijs, waar jaarlijks 20,000,000 schachten wor den gel vsrd. De fabriek werd opgericht om ganzenpennen te maken, maar sedert deze in on bruik zija geraakt, is zij in esn tandsustokerifa- briek veranderd. Gapers. Van de kappen met bellen (de oude zotskappen) hebben wjj nog een over blijfsel in de gapers met zulk een kap, die voor namelijk tot uithangbord der apothekers en dro gisten dienen. Apotheca beteekent voorraadplaats en dus veeltijds wijnkelder en hieraan hebben de kruidmengers hun naam te danken, omdat zij in vroegeren tijd tegelijk kasteleins waren, waar om dan bij hen zulk een zotskap uithing tot teeken van vreugde, van een huis, waar wen zich onder het gebruik van een beker wijn ver maken kon. De kappen met bellen, zijn nu op de meeite plaatsen verdwenen maar de gapers zijn gebleven en toen het bedrijf van drogist van dat van apotheker werd afgescheiden, op den eersten overgegaan. Een zonderling incident deed zich o/ilangs voor bijjde behandeling eener rechts zaak te Wilkesbarre in Pennsylvania. Een indi vidu stond terecht wegens mishandeling zijner vrouw. De verklaring der getuigen a charge waren van dien aard dat er geen twijfel meer bestaan kon aan de schuld vau den beklaagde en de mishandelingen, waaraan de arme vrouw blootgestaan had, deden den rechter in zoodanige mate zijn geduld verliezeD, dat hij opstond, zijn jas uittrok en den beschuldigde met zijne vuisten eene geduchte kastijding toediende, onder applaus vanj het geheele publiek. Daarna kleedde hij zich weder aan, nam plaats op zijn stoel en sprak den beschuldigde vrij; hij achtte het name lijk onbillijk, dat de man tweemaal voor hetzelfde feit zou gestraft woideD. Te Kampen is proces-verbaal van bekeuring opgemaakt tegen den heer M., predi kant der Luthersche gemeente aldaar, wegens weigering om de biljetten der volksstelling in te vullen. Vergiftiging door tabaksrook. De Heer Bour- rier, keurmeester van vleesoh te Parijs, heeft eeltige proeven genomen, om te onderzoeken, in hoeverre tabaksrook schadelijk is voor vleesoh, en om te toonen, dat in sommige gevallen vol komen gezond vlaeaeh aanleiding heeft gegeven tot vergiftiging. Bij de eerste proeven werden een paar stukjes roas'.beef, met tabaksrook door trokken, aan etn hongerigeu hond gegeven; deze wilde htt niet aannemen. Hetzelfde vteesch werd later in stukjes gesneden, en tusschen sneedjes brood verborgen; de hond at het hem voorge zette voedsel op, doch werd geen tien minuten lattr ziek en stierf spoedig daarna onder vreese- Ijjke pijnen. Bij andere proeven werden verschil lende soorten van vleesch, gekookt en ongekookt, aan tabaksrook blootgesteld en later aan ver- ichillende dieren gegeven, die alle stierven aan nicotine-vergiftiging, Zelfs door koken wordt het vergift niet uit htt vleesoh verwijderd. Ia éen geval werd het aap van kalfavleesch, dat ook aan tabaksrook was blootgesteld, aan een konijn iugeapoten en het dier stierf binnen een paar minuten. Uit deze proeven kan men afLiden, dat het gevaarlijk is, in een kamerlje te eten, waar gerookt is; doch deze gewoonte is vrij algemeeD, vooral in de cafe s en toch zijn deze plaatsen nooit bizonzonder schadelijk voor de gezondheid bevonden. Het is wel een onderwerp, dat waard ia, nader te worden onderzocht. TeOldeboorn werd Woensdag jl. een 87—jarige grijsaard naar het graf gebracht, waarhij het lijk werd gevolgd door 17 zonen en dochters. In het geheel bevonden zich in den lijkstoet zestig kinderen en kleinkinderen, ooge- rekend de schoonzoons en schoondochters. De oudste dezer breede kinderschaar was 58 de jongste 25 jaar. De overledene was tweemaal gehuwd geweest, en had in het geheel 20 kin deren gehad. Eeoe praclitche vindi ug wordt uit Londen vermeld, nl. om door een even een voudig als vernuftig toestelletje gemakkelijk te kunnen schrijven, ondanks het schudden, stooten of schommelen van rijtuig, spoorweg of stoom boot. 't Is een eenvoudig houten plankje, dal als lessenaartje dienst doet, zoo klein, dat men het in d»n zak van zjjn overjas kan bergen, en lang werpig van vorm. Hit smallere benedeneinde wordt in den mouw gestoken en met eeoe lus aan den arm bevestigd en dient tot stean voor den arm, eu aan het andere einde zijn twee touwtjes vastgemaakt, die zich aan hun einden in een haak vereenigen. Slant men dat haakje in het net van den waggon of in een af ander geschikt punt van het rijtuig, dau kan men het plankje willekeurig op eiken afstaurl van zich zeiven brengen en het als lessenaartje gebruiken. Da arm, het plankje, de hai.d en het papier nemen allen gelijktijdig aan de bewegingen deel en zoo schrijft men even gemakkelijk als aan zijn schrijftafel thuis. Vooral voor handelsreizigers, industriëelen, journalisten, in n woord, voor ieder, die den lijd op reis doorgebracht, nutiig kan besteden en minder lang kan doen vallen door dien te wijden aan correspondentie en zaken, is het van groot belang. Dit toestelletje beantwoorJt dus wel aan eene behoefte en de comtiuciie is zoo eenvoudig, dat zij, die het zelf zouden willen maken, daarin zeer goed zullen slagen. Koning van 't musschengild. Te Borssele (Zeel.), vergaderden dezer dagen de leden vaD het mussohengild, die zich te verantwoorden hadden over hunne exploitan, gedurende 1889. Er waren niet minder dan 424472 mueschtu verdelgd, uitmakende 212072 stuks boven het verplichte getal, dat de leden jaarlijks hebben in te levereD. Het ijverigste lid bleek te zijn F. Van Duyne, die 501 musichen voor zijne rekening had. Hij werd deswege tot koning uitgeroepen, kreeg vrijstelling ran contributie en bovendien nog den post ran boekhouder op eene jaarwedde van f 2.50. Nadat reeds eenige maanden ge- leden de aandacht was gevestigd op de sauwen- ding van hst natuurlijke gas, dat verkregen wordt van den uitgebranden Eifei-rulkaan in Rijn-Pruisen, heeft men in de laatste dagen zich op de uitbreiding van deze onderuemiDg toege legd door te trschten de vervaardiging van mi neraalwater met behulp van dat gas ook elders mogelijk te maken, daar dit door z(jn rijk kool- zuurgehalte hie toe uitnemend geschikt is. Het wordt tot dit doel op de plaats zelve verzameld, samengeperst en gedreven in gegoten ijzeren buizen, welke verbonden kunnen worden aan een koperen cylinder, van binnen voorzien van eone pleet-zilveren bekleeding. In dezen toestand wordt het vervoerd naar het buitenland, o. a. naar Londen, waar goedgeslaagde proeven met de be reiding van deze nieuwe soort mineraal-water zijn geuomen. Bovengenoemde cylinder bevat zoowel den toestel tot het opnemen van het gas in gedistilleerd water als de flesch, welke gevuld mort worden, terwijl door eene eenvoudige in richting steeds de juiste verhoudingen der grond stoffen bewaard blijven. Eene maatschappij tot het drij'/eu van deze industrie is retda te Lon den opgericht. Een middel om vergulde schilde- tij-of spiegellijsten schoon te makeo, is water, met een weinig geest van salmiak vermengd. Daarin doopt men eeu stukje watten en wrijft dan hiermede de lijsten af. De wattic, die door het vuil dadelijk zwart worden, moeten voordu rend worden vernieuwd. Op gelijke wijze kan men bronzen voorwerpen, gaskronen en al dergelijke zaken schoon maken. Z;j worden dan als nieuw. De in groote hoeveelheid geval len sneeuw schijnt de oorzaak, dat Russisch Poleu in den laatsteu lijd onveilig wordt gemaakt door de vele wolven. Iu ten Poolsch dorpje, na bij de Oostemijksehe grenzen, ging onlangs een echtpaar vroegtijdig naar het werk, hun vijfjarig zooDtje in gezelschap van een hond achterlaten de. Eenigen tijd later ging de houtvester, die uit htt bosoh kwam, de woning voorbij en hoor de een ontzettend gehuil, dat hij dadelijk voor het huilen van een wolf herkende. Toen de hout vester het huis naderde, gluurde hij door de met geweld geopende deur en ontdekte hij tot zijne outzetting eon reusachligen wolf, die zich te goed deed aan den hond, terwijl de knaap he- wusleloos op den vloer lag. De houtvester greep zijn geweer, mikte en raakte het monster zoo goed dat het dood raast den hond viel. De knaap vertelde, toen hij weder tot bewustzijn was ge komen, dat de wolf lang aan de deur had ge rinkeld, die eindelijk had verbroken eu onder een vreeselijk gehuil de kamer was binnenge- sprongeu. Hij ging eerst op deu jongen los, dcch deed dezen geen leed en viel toen op den hond aan, terwijl de knaap in ommacht neerzonk. Zeer veel opzien baarde in de joug8te dagen in Engeland het vinden van het lijk eener bejaarde dame te Cluswick. Men meen de stellig aan moord te moeten denken, doch het is gebleken, dat de ongelukkige vrouw haar valsch gebit bij vergissing ingeslikt bad en daar aan gestikt was eer iemand kwam opdagen. De brandweer van Havannah gaf onlangs eene weldadigheids-voorstelling, maar met een zeer treurigen afloop. Er werd eene houten loods in brand gestoken welke moest gebluscht worden. De brandweer mannen klommen vlug tegen het gebouw op en de spuiten stonden spoedig gereed zij kon den echter geen water geven. De vlammen hadden nu vrij spel, de brand weermannen op het dak moesten zich haasten, naar beneden te springen, en velen van hen be kwamen daurbij ernstige wonden. Niet minder dan 23 braken armen en beenen. Het stoomschip //Wild Flower//, dat te Southwold gestrand was en werd afge- sleept, lag Woensdag aan een der werven bij Sunderland. Het schip had eene lading olie aan boord, niet in vaten, maar in //bulk" .Bij bet droog- pompen voor het dokkeu raakte met het water, waarschijnlijk tengevolge vau een lek, eene groole hoeveelheid olie in de rivier, en deze kwam door een of ander noodlottig toeval in brand, zoodat de rivier over eene uitgestrektheid van 200 yards op eeos in brand stond. De vlammen sloegen hoog op en omriugdeu de nabij liggende schepen. Het duurde niit lang of di olie was opgebrand, zoodat de vlammen uitdoofden, maar de schepen bieren branden, totdat het na onge veer een uur de politie gelukte den brand te blusschen, doch niet voo'dat aan een vijftal schopan voor duizenden ponden schade was aan gericht. Van een der schepen sprongen 3 man- neu overboord oin zich, naar zij meenden, vau eeu wissen dood in het vuur te redden, en een hunner verdronk. De Negerkoning Dinah Salifon, die verleden zomer de wereldtentoonstelling te Parys bezocht heeft nu bij eeu der voornaamste Fransche firma's een achtriemsboot besteld van 9 meter lengte en een roeikostuum, dat hem bisou der aanstond, er bij. Zijne Ministers zullen zich ook in dat kostuum moeten kleedeu. Tegen verf en stijfsellucht. Nog een mid- del dus «chrjjjt een vriendelijk lezertegvn de nog onaangenamer lucht van bedorven stgfiel in nieuw behangen kamers is het volgende: Men plaatst in het bedoeld vertrek een emmer, driekwart gevuld met water, eu laat op dat water zakken een arm vol versch paarden- of koe-hooi (geen half bedorven pakhooi). Dit hooi is voor een bagatel b(j uw stalhouder te verkrijgen. Het hooi moet niet onder het water gedrukt worden, doch los er opgelegd worden; laat men een en ander liefst in de gealoteu kamer een dag of vier vijf staan, dan is elke onaangename odeur van verf en plaksel verdwenen. Nv. d. D.) Tegen een hoofd der school in de Friesche gemeente O. is proces-verbaal opgemaakt wegens kennelijken staat. De man was bezig als volksteller de kaarten terug te halen eu heeft zich laten verleiden te veel van de nieuwjaars- slokjes gebruik te maken. Een hardlooper. In de nabijheid van Znaim, eeue plaats in Duitichland, woont een vier-en-twintigjarig jonkman van een nietig voor komen wiens snelheid in het loopen aan het on- loofeljjke grenst, en die daarom mijlen ver in den omtrek bekend is onder den naam van «De hardlooper." Baron Von Kurberg, wiens landgoed Lcckwitz op drie uren Rfstands van Znaim is, legt met zijne paarden den weg af in 45 a 50 minuten. De haidlooper komt eenige minuten vroeger aan dan de Baron, zonder een blijk van afgematheid te geven, terwijl de paarden in zweet baden. Eens liep hij van Leckwitz naar Znaim, liet zich door het gemeentebestuur een bewijs geren dut bij daar geweest was en liep naar Leckwitz terug. Voor dien tocht had b(j lVa uur noodig gehad. Den weg van Brotsch naar Proszmeritz eeu afstand van 31/2 uur, leg de hij af iu 12 minuten. Om eene wtddenBchap liep hij op den spoorweg dicht achter den trein van Kouitz tot Muhlfrauen een kwam tegelijk met den trein aan. De jonkman wekt de bewondering van allen iu den omtrek, en onlangs liep hjj naar het provinciaal bestuur om op aanraden van vrienden eene vergunniog tot het leveren van proeveD op het gebied van hardloopen aan te vragen, die hem, uit hoofde van zijne afge legde bewijzen van bekwaamheid, zeker ook niet zal geweigerd'worden. Koning Leopold heeft besloten het verbrande kasteel te Laeken in denzelfden st(jl te doen opbouwen. Alle balken zullen ech ter van ijzer worden vervaardigd. Een beambte van eengoederen- trein, die zich iu de nabijheid van het station Eclepens, in Zwitserland, bevond, wilde vau een met schapeo beladen wagen op een anderen wa gen overstappen, toen hij viel en ouder de wa gens terecht kwam. Ongelukkigerwijze bleef de kap van zijn over jas vasthaken en hij werd, met het gelaat naar den grond gekeerd, medegesleept. Niemand bad iets van het onheil ontwaard en de arme man zag een zekeren dood voor oogen. Met inspan- niog van alle krachten slaagde hij er echter in uit zijn overjas te komen, waarop de trein boren hem wegreed. De man moeat veertien dagen te bed bljjven, alvorens bij geheel de gevolgen der doorge stane verschrikkelijke oogenblikken achter den rug had. Bijden kastelein P. Hof, te La n- gezwaag is in deu nacht van Donderdag op Vrij dag, een geheel anker jenever gestolen uit een kelder, gelegen onder de kamer, waar de her bergier sliep. Een 15t a 1 kapiteins en le luit e- nauts bjj het regiment Schutterij te Rotterdam hebben zich tot ZExc. den Minister van Binneu- landsche Zaken gewend met herhaald verzoek om zoodanige beaehikking te willen nemen dat voor taan de examens voor het verkrijgen van een rang bij de Schutterij zullen worden afgenomen volgens een van ta voren bekend gemaakt pro gramma, zoo mogelijk voor eene vaste commissie en dat die examens van alle candidaten gelijke lijk zullen gevorderd worden. Aan de tot heden gepasseerde officieren zou daardoor gelegenheid worden gegeveu om bewijzen af te leggen van hunne geschiktheid tot bevordering. De beruchte straatrooverPiea- neus, geboortig van Aire sur la Lys en veertig jaren oud, die 2 jaren lang het departement Pas

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2