I E W E I No. 1491. Vrijdag 17 Januari 1890 154* Jaarlang. 's Pausen vrijheid. Eeue merkwaardige bekentenis. BUITEN L A N I). Toch gevonden. 7) HAAMMSM (O li HUT. ABONNEIOINTSFB IJS Per 3 maanden voor Haarlem t 0,S£» Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzsnderljjke Nummer»0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BURBA U: St. Janstraat Haarlem. AG-ITU MA WON AGITATE PRIJS DER ADVESTBNTXEW Van 16 regels 30 Cents. Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie k Contant Idvertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag en Vrp dag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KüPPERS LAUBEY. Waar zal de Paus bljjven, wanneer de onvennjjdeljjke oorlog uitbarst? Ziedaar eeue vraag, welke in onzen tijd reeds menigmaal werd geopperd. Voor den Paus zjjn er slechts twee plaat sen: op den troon of iu de gevangenis, zeide weleer een diepe denker. En Napo leon I begreep zoo goed de waarheid van dit gezegde, dat hij niet aarzelde te ver klaren iu 't geheel geen gezag aan den Paus te kunnen toekenneu, iudieu deze onderdaan vau deze of geue groote mo gendheid moest zijn. Zoo goed begreep hij den toestand van het Pausdom, dat, toen de Pauselijke troon zich tegen zijne han delingen verzette, hij den Paus gevangen mee naar Frankrijk nam. Liever had hij, dat de Paus zijn gevangene bleef, dau dat het Opperhoofd der Christenheid door een ander gezag werd beschermd. De schijn van onafhankelijkheid, hui chelend in Italië aan den persoon des Pau- sen toegestaan, is de bekrachtiging zelve van de uitspraak: Voor den Paus geeue plaats dan op den troon of in den kerker. Crispi roept tot alleu, die het hooren wil len: De Paus, ofschoon hij niet op den Troon zit, blijft vrij als een gekroonde. De Paus echter kan met volle recht daarop antwoorden: Ik geniet de vrijheid vaneen met doornen gekroonde; de vrijheid der kinderen Gods kan niemand mjj ontroo- rooven, doch de vrjjheid in het ongedeerd, in het onbelemmerd bestuur van de Kerk heb ik niet meer, of slechts voor zooveel als mjjne aartsvijanden die toestaan; ik ge niet alleen de vrijheid vau den gevangene, aan wien men wel eeuige vrjjheid wil vergunnen. Ik geniet de vrijheid van den gevangeue, aan wien men dagelijks de boeien nauwer toeschroeft, de vrijheid vau den gevangene tot wien de cipiers, onder het uitbraken van verwenschiBgen en be- leedigingen, valsch en lafhartig, met een spotlach op de lippen, komen zeggen, dat zjj zijne weldoeners zijn. Die vrjjheid is niet de vrjjheid, welke Gods plaatsvervan ger, Christus' Stedehouder, in het onge deerd bestuur van Gods Kerk noodig heeft. Waar zal de Paus bljjven, als de oor log, de naderende krijg, uitbreekt? Daar waar de oorlog gevoerd wordt, is het ou- mogeljjk, Zjjne Heiligheid heeft het zelf verklaard en de gansche wereld begrjjpt het zoo. Indien hjj te Rome in zijne eigene Staten zetelde, als onafhaukeljjk Vorst, dau, ja dan bleef hjj iu de eeuwige stad op zjjne plaats. Maar in het Italiaansche Rome kan hjj, bjj het uitbarsten van een oor log, niet veilig verblijveu. Veronderstelt nu eens dat ganseh Europa, zooals het best mogeljjk is, in 't harnas geraakt, dat de oorlog in Europa algemeen wordt, waar af Al U1LLETON. Vervolg. Wilkins liep de kamer uit en Mylord was boos. Hij begreep dat hjj een dwaas figuur ge slagen en zich belachelijk gedragen bad. Hals over kop ontvluchtte hij Londen, reisde naar Hertfordshire en nanx zij" intrek in een klein logement zeer dicht bjj Woodcastle-rark. Het plaatsje had slechts vier gebouwen van eenige beteekenis; het kerkje, de pastorie, het huis van den dokter en het logement Dit laatst genoemde lag ter zijde van de hoofdstraat in een lief tuintje, waarvan de paden met fijn grint bestrooid waren; het was een vriendelijk, wit be pleisterd huis met slingerplanten langs de muren. De dikke waard glom van genoegen toen bij zijn voornamen gast ontving en eerbiedig begroette. Mylord kreeg twee kleine vertrekken, die op den tuin uitzagen, het rook er sterk naar boen was en schoon linnen. Voor zijn kamerdienaar werd een zolderkamertje in orde gemaakt. Mylord was verstandig genoeg geweest, ver schillende boeken en papieren mede te nemen heen zal de Vader der geloovigen dan gaau? Dan is er schier gaene plaats voor hem in Europa. De revolutiounairen, de vrijmetselaars en consorten zouden hem gaarne zien vertrek ken naar de Vereeuigde Staten, Canada of naar een ander land in de nieuwe we reld. Maar God zal zulks niet willen. Eu de 260 millioen Katholieken ook niet. Zou meu niet ze/gen, dat de Hemel bezig is aan de bliudeu zelfs de uoodeljjkheid vau het tijdelijk gezag des Pausen te doen inzi en? De Kerk, de Paus eu de Godsdienst bljjven over allen laster en vervolgiug zegevieren. Niet zeldeu moeten hunne hard nekkigste vijauden hun welverdienden lof toezwaaien. Zoo schreef dezer dagen nog hét liberale Fransche dagblad Le Temps het volgende. »Men zou een hardnekkige dweper moeten zjjn om niet met deelneming de pogingen te aanschouwen, welke de liefde der Ka tholieke Kerk iu het werk stelt tot het doen verdwjjuen van de misbruiken der zelfzucht, tot het lenigen der ellende en tot het verbetereu van den maatschappe- lijken toestand van het volk. Het is niet mogeljjk, zonder belangstelling, eerbied en waardeeriug, de raadgevingen van het Opperhoofd der Kerk te aanhooren. Overgroot is de bezorgdhti l vau Paus Leo XIII voor den zedelijkeu en stoffa- iykeu toestand der werklieden eu over het aanknoopen van vreedzame, ja, zelfs vrion- deljjke betrekkingen tusschen arbeiders en patroons. Daarom behandelt bij volgaarne en met iunige toewjjding de vraagstukken, door de tegenwoordige moeilijkheden van den maatschappeljjkeu toestand opgeworpeu. Heilzaam is de invloed van de Katho lieke Kerk, zoo besluit het liberale Fransche blad zijne beschouwingen, en groot het kerkelijk gezag van Paus Leo XIII. Zulke bekentenissen vau een liberaal dagblad zjju goud waard. Ook daaruit blijkt ten volle, dat het leugen en laster is, wanneer meu durft te beweren en staande te houden, dat de Kerk, de Paus en de Godsdienst zich de ongelukkigeu, de nedeiigen, de armen niet aanstrekken en nimmer iets voor hen hebben gedaan. De werkstaking der mjjnwerkers in hot kolendistrict van Charleroi is gelukkig ge ëindigd. De vergadering der bestuurders en gedelegeerden van besturen van verschil lende mjjuen heeft na zeer langdurige be raadslagingen, en dank zjj ook de tusschen- komst van den Heer Sabatier, een invloedrijk industrieel en lid der Kamer voor Char leroi, de voorwaarden der werkstakenden om den tijd te korten, en dat bleek een uitste kende maatregel, want de regen viel bij stroomen op het aardrijk neder. Gewis zou hjj, bij deze weersgesteldheid, op zijne goederen in Wales een veel aangenamer verblijf gehad hebben, maar hjj had het aldus verkozen, moest zich derhalve in zijn lot schikken, en als de dag hem te langen de kamer te eng werd, kon hij er immers uit- loopen en zich laten natregenen. Tegen den a-ond klaarde het een weinig op, en Mylord maakie daarvan onmiddellijk gebruik om uit te gaan en het kasteel te bespieden door het dichte, natte loover van het geboomte. Het was erg mistig buiten. Op den weg had de regen heele meertjes ge«ormd, en het eenige wezen dai hij ontmoette, was een ernstig ge zichtje, dat hem vriendelijk toeknikte, terwijl zij door de modder baggerde. Het was een armzalig genot! Maar het vervelendste van alles was, dat den volgenden morgen de lucht er weer even betrok ken uitzag, en de regen opnieuw losbarstte, alsof alle sluizen des hemels waren geopend. Dat duurde zoo ongeveer eene week. Mylord werd mistroostig en begon zich zoo eenzaam te gevoelen, dat hij eindelijk den lust niet meer kon bedwingen om eens kennis aan te knoopen met den dokter van de plaats. Het was een on- aangeuomen, en das toegestemd in eene vermindering der werkuren tot 10 per dag en tot eene loonsverhooging, aanvankelijk met 10 pet. en geleidelijk stijgende in ver houding met de gemiddelde steenkool prijzen. Iu de politieke kringen te Berlijn wordt Eugelands barre handelwijze jegens Portugal scherp afgekeurd ou bet ver moeden uitgesproken, dat het Britsch Gou vernement daarbij nevenbedoelingen heeft, namelijk auuexatieplanneu ten opzichte van de Delagoabaai. Uit de lijkschouwing is gebleken dat Keizerin Augusta is overleden aan een abces in de long. Alle Parijsche dagbladen spreken hunne scherpe afkeuring uit over Enge- lauds houding tegenover Portugal. De gewdzen Keizer vau Brazilië is met zijne familie te Pau aangekomen. De Heer Floquet is gekozen tot voor zitter der Kamer van Afgevaardigden. Het geschil tusschen Portugal en En geland isbijgelegd? Ja, men dacht, dat het die wending zou nemen. De Portn- geesche Regeering toch had eeue schikking voorgesteld op den volgenden grondslag: Beide Staten zouden zich voorshands ont houden van elke expeditie in het gebied van de Chiri en vau Mashonaland, totdat eene overeenstemming tusschen hen tot stand zal zijn gekomen, en mocht bjj de voortzetting der onderhandelingen geene overeenstemming worden bereikt, dan zou de quaestie aan eeue scheidsrechterlijke uit spraak ouderworpen worden, overeenkomstig art. 12 der acte vau de Berlijnsche con ferentie, hetwelk bepaald dat de mogend heden bij eon of ander geschil zich ver binden, alvorens toevlucht te nemen tot de wapens, de scheidsrechterlijke uitspraak van een of meer mogendheden, ondertee- kenaars der acte, iu te roepen. Wat antwoord kwam er nu van Enge land? Kortweg een ultimatum met de volgende eischenPortugal heeft zijne troepen, zijne expedition en autoriteiten aan de kust van de Chiri en aan hare samenvloeiing met de Ruo tot zuidelijk vau de Zambesi en aan Mashonaland terug te roepen. Binnen 24 uren verwachtte het hierop eeu antwoord. Mocht dan het ant woord niet ontvangen zijn, ol een onvol doend antwoord, dau had de Eugelsche Gezant in last Lissabon met het geheele personeel der legatie te verlaten. 24 uren! De termijn was kort. De Por- tugeesche Regeering, het uiterste willende voorkomen, heeft zich dus gehaast te ant woorden. Zij heeft Eugelands eischen in gewilligd, ouder verklaring echter, dat zij met Engeland den strjjd niet kunnende aanbinden, zwicht voor overmacht en zich hare rechten op het betwiste grondgebied voorbehoudt. getrouwd, bejaard heer. Op een namiddag, toen de hemel zijn tranen vloed voor een oogenblik staakte, begaf Mylord zich naar zijn huis. De geneesheer, die zeer wei nig patiënten had en door het sombere, natte weder zijne gewone wandelingen niet kon maken, kwam hem met open armen tegemoet. „Welkom," zeide hij terwijl zijn blozend ge laat opklaarde. //Gfij komt als en reddende engel, want met dat ellendige weder, heeft men ivel eene kleine afleiding noodig.// Mylord stapte eeu prettig studeervertrek, voor zien van eene flinke bibliotheek, binnen. „Ja ziet ge", zeide de Heer Stevens, „ik woon hier maar alleen, ben ongehuwd, en deze trouwe vrienden" wijzende op zijne boeken //zijn mjjn liefste gezelschap. Maar nu ik het voorrecht heb u hij mij te zien, zullen we het ons zoo aangenaam mogelijk maken, en voor alles zien wat warms te drinken te krijgen... Kaatje breng eens wat coguac en kokend water." Spoedig zat Mylord, onder een glas grog, in druk gesprek met den goedhartigen dokter, dien hij als een belezen, ontwikkeld man leerde ken nen, en die last not least bij de familie Clarendon een vriend van den huize was. Weet ge, Mylord, zeide hij, „het heeft ook zijne goede zijde, een oude vrijer te wezen zooals Zoodra dit antwoord te Lissabon was bekend gewordeD, keerde de woede van bet op straat zijnde volk zich tegen En geland, waartegen de verbittering toch al groot was. Volkshoopeu deden een aauval op de miuisteriëu en op het Engelsch gezant schap, waar de glazen ingeworpen eu het Eugelsche wapenbord neergeworpen en vertrapt werd, ondanks de talrijke politie. Te Oporto heeft de Gouverneur eene openbare vergadering van studenten ver verboden. Troepen volks liepen door de stad roe pende: Weg met Engeland! Leve de onaf hankelijkheid vau het grondgebied! Eeue hagelbui van steenen werd naar het huis van den Engelscheu consul geworpen, dat door de politie wordt bewaakt. Iu nadere berichten wordt gemeld, dat er te Lissabon talrijke bijeeukomsten zijn gehouden, om verzet aan te teekenen tegen het besluit der Ministers, waartoe ook de Raad van State heeft medegewerkt. De republikeinen hunnerzijds werpen hunne netten uit om in dit troebele water te visschen. Het plan bestaat om eene vaderlands lievende vereeniging te stichten, welker doel het zal zijn propaganda te maken voor het denkbeeld, om voor de buiteulandsche handelsartikelen niet meer te markt te gaau bij Engeland; alzoo die handelsarti kelen eenvoudig te boycotten In de schouwburgen hebben de vader landslievende denkbeelden zich luide lucht gegeven. Zelfs voor het paleis des Kouings te Beiem ontbrak het niet aan mauifestatiën tegen Engeland. Reeds werd gemeld, dat het ministerie lettende op den staat waarin de gemoederen verkeereu, gemeend heeft zijn ontslag te moeten indienen. De Minister Barros Gomes heeft in de Kamer der Pairs opheldering gegeven omtrent de laatste gebeurtenissen en in de Kamer vau Afgevaardigden alle diploma tieke nota's voorgelezen, die met Engeland gewisseld zijn met welke Regeering hij ge tracht heeft zich te verstaan zonder aan de waardigheid en de belangen des lands te kort te doen. De voorzitter hief vervolgeus de zitting op, na verklaard te hebben, dat de Koning het ontslag der Ministers beeft aangenomen. Kort daarop is e9n nieuw ministerie gevormd, bestaande uit Serpa Pimeutel, President, Minister van Biunenlandsche Zaken en van Oorlog ad interim; Justitie Lebovaz; Financiën Cartello Brancos; Marine Arroys; Buitenlandsche Zaken Riberro; Openbare Werken Frederico Aronco. Serpa Pimentel wordt gezegd in den Raad van State met de minderheid gestemd te hebben. Wel wilde hij Portugal's troe- ik. De jouge dames zijn minder terughoudend tegenover ons, bijvoorbeeld Lady Mary. Zij ver trouwt mij haar lief en leed toe. Soms betreft het onze armen; zjj verschaft mjj de middelen, en ik tracht die behoeftigen op te zoeken, die het meest hare hulp waard zijn. Dan houden we ernstige beraadslagingen, bijvoorbeeld of we den maandelijkscheu onderstand aan John Bark's vrouw maar niet zouden intrekken, wijl de man toch altijd alles verdrinkt, en het geld liever besteden om kleine Jane Oruey wat te laten leeren, enz. Zij heeft zelve, hier in den omtrek, goede vrienden ouder de armen. Des Zondags, met mooi weder, kunt ge haar dikwijls meteen heelen troep kinderen aantreffen; daar bemoeit zij zich het meest mede „Bezoekt Mylady u dikwijls?" „O ja, zij komt nog al eens, maar ik ga meer naar haar. Het is voor mij een genot mijne kleine woning en mijne stille omgeving eens tegen hare deftige vertrekken en haar aangenaam gezelschap te mogen verwisselen. Het kasteel is prachtig, maar Mylady ontvangt mij altijd in hare eigen appartementen. Zie eens wat een fraai geschenk ik van haar gekregen heb,// en de dokter haalde voorzichtig een boek uit de kast. „Wilt ge het eens inzien?// Wordt vervolgd) ij®,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1