MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Door ratten gered. Voor geest en hart. Da vrucht vau den arbeid is het zoetste genot. Tot eene weelderige omgeving zgn ruime middelen noodig; maar eene gezellige omgeving is goedkoop te bekomen. Het is beter te Tersljjten dan te ver roesten. Ter behartiging. Allerlei. Ingezonden. BUBG. STAND <DER GEM. HAABLEM. Kerknieuws. Kunstnieuw8. Land- en Tuinbouw. Rechtszaken. noemd wordt, vindt er dan ook een vruchtbaar veld. Voor eene week ie het aantal sterfgevallen tot ruim 200 per dag geklommen; in de laatste dagen ia het cijfer ongeveer 140, hetgeen voor eene stad van een half millioen inwoners on rustbarend hoog is. Bijna al die sterfgevallen lijn het gevolg van in longontsteking overgegane influenza. Alle Generaals, te Brussel wonende, sijn, volgens VIndéptndance, door de griep aange tast. De influenza wordt te Parijs als bijna geweken beschouwd. Het aantal sterfgevallen bedroeg Maandag 222, wat slecht3 weinig boven het gemiddelde is. Alle scholen worden weer geopend. In een Eogelsch vakblad vinden wij de mededeeling, dat sinaasappelen een uitstekend voorbehoedmiddel tegen de influenza zijn. Het treft goed, dat juist het seizoen, waarin deze versnaperingen in rijken overvloed worden aan geboden is genaderd. Zekere Liltz, een brouwer, werd in 1513 voor een zeer strafbaar feit in het kasteeltje van een dorp in Silezië opgesloten, in afwachting van zyn vonnis. Zijne gevangenis was een kelder, waar in het licht slechts sohaaiscb viel. Hij zag in tyne gevangenis eene groots dikke rat loopen, waarvan hy hevig schrikte, daar hij uitermate bang en vies van die dieren was. Hij beefde van angst en zat onbewegelijk op het dier te staren, •1 hare bewegingen volgende. De rat kwam na derbij. Hij sidderde. De rat snuffelde een oogenblik aan zijne voeten «n liep verder. Een weinig later de dag werd helderder en er kwam meer licht in den kelder bemerkte Liitz, tot z(jne niet geringe angst, dat in een gat van den muur nog een viertal ratten zaten. Zy kwamen even eens zijn hok in, gevolgd door nog eenige con fraters. Lutz bleef als een steeneu beeld zitten. De ratten liepen rond, sommigen kwamen naar hem toe en zelfs klauterde er een tegen zijne beenen op. Daar werd de deur ontgrendeld en een man bracht eene kruik water en een stuk brood. Rrrl verdwenen waren de ratten. De ge vangene begon, nadat de man vertrokken was, zijn sober ontbijt. Spoedig kwamen de ratten weer te voorschijn en, weliiebt door den reuk van hel brood verlokt, nog versterkt met een tiental! Uit angst kruimelde Liltz wat brood op den grond, üe knaagdiertjes vielen er op aan en keken met bun kleine oogjes naar Lutz, als wil den zy vragen: „nog meed" Weer wierp de ge vangene kruimels en zoo herhaalde malen. Den geheelen dag liepen Ze uit en ia den kelder, zonder Liitz te hinderen, om bliksemsnel te ver dwijnen, als de bovengezegde man eten bracht, om daarna echter weldra terug te komen, hare aauitjes naar de hoogta stekend, om eten vvia- gend.// Vier weken bleef Liitz in voorloopige hechtenis. Op een morgen verscheen er een man die gebood hem te volgen. Liitz stond op en atapte naar de deur. Dooh nauwelijks was hij halvetwege er uit, of een twintigtal ratten scho ten te voorschijn en liepen hem na. Zijn gelei der gilde van schrik en liep zoo gauw hij kon de trappen op, Lütz bij de armen nemend om hem te doen volgeo. Ook de ratten trippelden de trappen op ea verspreidden zich boven geko men op het terras, waar de landheer met tijoe familie aan het ontbijt zat. Alles vloog als éjn man op, klauterde op stoelen en tafels en de dames vielen flauw. Lutz greep een paar beschui ten van tafel, plaatste zich ia eete belendende kamer, brak se daar en strooide ze op den grond hit. Dadelijk kwamen de ratten naar hem toe. Hjj pakte er eenige, sloot ze in zijne armen en liep, zonder dat iemand iets aanmerk'e, de trap weer af naar de.n kelder. De overige diertjes volgden bcm op deo voet tot verbazing der ge- heele familie. Lui* moest daarna voor den land heer komen, wien hy de eenvoudige toedracht der zaak verhaalde en die zoo blij scheen, dat de ratten weer op bun terrein waren opgesloten, dat hij den brouwer verder de vrijheid schonk. Deze vroeg en verkreeg natuurlijk de gunst de rattenfamilie te mogen meenemen, die bij af richtte en voor geld liet zien en daarmee den eersten stoot gaf aan bet ,/kermiszaakje</ van sgeleerde" ratten te vertoonen. Wg menscheu beklagen ous dikwgls, dat de goede dagen zoo weinige, en de slechte zoovele zgn. Wanneer wg altgd een geo pend hart hadden om het goede te genie ten, dat God ons eiken dag bereidt, dan zouden wij kracht genoeg vinden om het leed te dragen als het komt. Een pleidooi. Bij een zeer langgerekt ver velend pleidooi van een advocaat, zat een der rechters te dutten. Pardonmijnheer de president, zei ue verdediger, ik wensch met hot voortzetteu van myo pleidooi te wachten tot mynheer wakker is. Best mogelijk, mijnheer, luidde het antwoord maar mijn geachte collega werscht misschien liever niet wakker te worden, voordat uw plei dooi ten eiude is. Alle beetjes helpenl Eigenaar van ten ren paard (met een criiisch oog op het weegtoestel). Je bent een tikje te zwaar, Williams; zie je geen kans om je i>0(ï w#t liebter te maken? Jockey- bat gaat moeilijk, mijubeer. Ik heb myn lichtste pakje aan, ik heb met opzvt van daag nog niets gegeten en ik heb zoo juist mijne nagels gekuipt. Eigenaar. Wel, weet je wat; ga je dan ook maar eens laten laten scheren. "Werking der verbeelding. Kleine Jan. Vader, mijne laarzen zijn kapot, zoodat het water er in loopt, en ik koude voeten krijg. Kader. Verbeeld je dan maar, dat er warme anijsmelk in loopt, dan zal je wel weer warm worden. Op het museum. /rPa! kom toch niet zoo dicht bij dien leeuw! Misschien hebben ze hem wel niet goed genoeg opgezet!" De assistent. Een joDg meisje, dat met iemand gehuwd was, die den titel voerde van assistent-architect, viel erg uit de lucht toen haar bleek, dat al de aseistentie, die hij den architect verleende, bestond in het aandragen van steenen en kalk. Sohooljongensklacht. Jeugdige hoogere bur ger. Hè, pa, in uw ouden atlas is Afrika zoo'n mooi land. Alleen aan de randje» wa» er wat te lezen, en ia 't midden allemaal wit. Maar nu •jouwen ai die reizigers daar road, en als ze terugkomen, maken ze alles vol, en wy moeten het vaar Ueren. Veiligheidsmaatregelen. Qaet. Kellner, breng eens een spijker. Kellner. Waarvoor, mynheer, als ik u vragen mag? Qaet. Om den biefstuk vaat te spijkeren, andera waait die weg door den tocht. pompen en drinkfonteinen, van 1 Januari 1890 tot en met 31 December 1893. Ingekomen 5 biljetten. Laagste inschrijver de Heer H. Koning voor f 674 's jaars. De aanneming is hem gegund. KÏÏBKBEBICHTEN. Kathedrale en parochiekerk van den II. Jozef. Zondag, te 7 en 8 uur de gelezene HH. Mis sen met Onderrichting. Te 10 uur de Hoogmis en Predikatie. Te 3 uur het Rozenhoedje. Te 6 uur Lof en Predikatie. Donderdag te 7 uur het Lof. Zaterdag te 6 uur liet Lof en van 510 uur gelegenheid om te biechten. Eiken dag na de laatste H. Mis het Rozenhoedje. In deze week de BH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 uur. Maandag en volgende dagen te 12 uur Ca techismus voor de kinderen, die worden voorbe reid tot de Eerste H. Communie. De overige leeringen volgens gewoonte. Parochiekerk van den H. Antoniu» van Padua. Zondag de HH. Missen te half 6, 7 en ba'f 9 uur met Onderrichting, te half 11 uur de Hoogmis met Predikatie, te half 3 uur de Catechismus, te half 4 uur de Vespers. Diusdag te half 9 gezongen H. Mis ter eere van St. Antonius, te 6 uur het Lof. Woensdag-avond te 7 uur Predikatie en Oefe ning van den H. Kruisweg voor de leden der Broederschap. Vrijdag te half 9 gezongen H. Mis, te 6 uur het Lof. Deze week de HH. Missen te 8 uur, half 9, 9 en half 10 uur. De Catechismus naar ge woonte. daar de 13-jarige Sïentje Hogenherk zoodanig met een mes heeft doorstoken, dat zij bijna onmiddellijk daarop is overleden, veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf. De eisch was 20 jaren. (Buiten de verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Wanneer me» eene goede zaak wil schaden en de tegenpartij in de hand werken, gaat men onderling een openlijken strijd voeren. Het inge zonden stuk onderteekend door den Heer C. P. v. d. Does te IJ uuiden, wordt daarom door mij niet beantwoord, ik ben echter bereid'zijae onge motiveerde veronderstellingen of verdachtmakin gen aan hem en aan een ieder met bewyzen te wederleggen. De eer van den afgetreden Penning meester >s nooit of nimmer door my aangerand, en blijft mij heilig. Ontvang, M. de R., de verzekering mijner hoogachting. H. W. KOUWENHOVEN. Overreen, 17 Januari 1890. ÏJÏTÏ.OTINGEN van aandeelen in geldleeningen voor R. K. Kerken en Gestichten. HAZERSWOUDE. Kerk van de RB.. Engelbewaarders, Uitgeloot aandeel No. 23 en van de premieleening Nol. 102, 44, 71, 64 en 14, de eerste met premie. Betaling nt 1 Febr. aan de pastorie aldaar. TIEL. Parochiekerk. Uitgeloot 110 nnmmers der premieleening met premiên van 100, 50 en 10 gulden. Betaling bij den Heer A. D. Spillnor, aldaar. DELFT, 16 Jannari. Heden waren de veepryzen als de vorige week. Granen Zeeuwsche en Orermaaasche tarwe f 7.50 a 8.60 nieuwe dito f 7.a 8.—, roode dito 17.— a8.25— min. a rogge f 5.25 a 6.75, nieuwe dito f 5.25a 5.7» wintergerst f 4,25 a f 525 zomer dito f 4— 5,— chevalier dito f 5,25 f 6,25, haver f 4,-— a 4,50 groene erwten f7,50 a 8,50 mesting f 6, a f 7,— paardebooneu f 5.50 a 6.25, duiveboonen 6.25 a 7,— bruine boonen f 9.50 a 10,50 koolzaad f 12,50 a 18,— hennepzaad f 6,— a 6.50 kanariezaad f 7.— a 8.75 Prijzen onveranderd, handel stil. Aan de stadswaag gewogen van Jan. 10 tot 16 Jan. en op de weekmarkt aangeroerd; pot, 252/8 en 123/16 v.boter, wegende te zanten 6270 kilo: prijs f 54 a 64, 72 per 40 kilo. GOUDA 16 Jan. Granen. Witte poldertarwe f a a jarige roode dito f af,Angel dito f a a Zeeuwsche dito f a f nieuwe dito 7,25 f7.60 afwijkende dito mindere soort Zeenwsche f 6,80 a 7.— Zeeuwsche dito f a polderrogge f 4.90 a 5.25 wintergerst f 4.75 a aanvoer dito (per 70 kilo) 5.50 a 5.60 jarige n. chevalier a zomer dito f 4.30 a 4,80. Haver f 3.60 a 4.25 dito nieuw# 775. a 810 perlOOkilo. Kookerwten f8,50a 9.25 per heet. Mais. Amerik. f 5.90 a f 6.— Odessa Cinqnantine f 6.50 6.75 per 100 kilo. Hennepzaad inianUsch f6.40 a 6.75 en buiten)andseh f 5.25 a 5.50 spelt kanariezaad f 7,50 a 8.,25. Kaas 1#" qual f a 2e, qual f 24— a 26,— graskaas f a Noordhollandsche f 24 a 23,— aangevoerd 19 partijen. Handel matig. Boter met goeden aanvoer; handel ving; prijs der goeboter fl.30 a 1,40; der weiboter f 1.05 a 1.20 Melkvee met goeden aanvoeren handel vlug. Vette varkens met goeden aanvoer, handel ving, van 23 tot 26 e. per half kilo. Biggen voor Engeland met goeden aanvoer, handel vlug, van 21 tot 21 /j c. per half kilo. Magere biggen met tamel. aanvoer, handel vlug f 1,05 a 1.65 per week. Vette schapen met geen aanvoer handel vlug. f a— Nuchtere kalveren met redel. aan voer, handel ving f8.a 13. ALKMAAB, 17 Jan. Aangevoerd 190 stapels kaaa; kleine f 31,— commissie dito f 33'/j. middelbare f 30'/j. LEIDEN, 17 Jan. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: paarden a—12 stieren f 78 a f220; 52 ossen f 137a 305 61; melkkoeien f 105 a 278 kalveren dito f ,a a 57 vare dito f 95 a 220, vette dito I— 5 graskalveren f 28, a 42, 24 vette f 46 A 78 70 85, 23 nuchtere dito f 5, a 16,50 232 vette schapen, f 23a 40,70 46 weide dito17 a 27, lamm. f a 18 magere varkeus 18 a 27, 40 biggen f9,— a 15,— HOORN, 16 Jan. Ter waag gewogen 38 stapels kaaa wegende 10,308 kilo; hoogste prijs per 50 kilo 32, voor kleine,/ 32,—voor oommissie,/—,voormiddelbare SCHIEDAM, 17 Jan. Montwijn per Ned. vat a 110,50 Jenever .f 16,— Amsterd. proef f(17,25. Spoeling f 1,— Commissie f 1,20. BERLIJN, 17 Januari. In den Rgksdag is heden het debat geopend over het ont werp betreffende eene gesubsidieerde stoom vaartlijn op Oost-Afrika. De zaal was nog schraal bezet, en de Heer Bamberger opende het debat met eene lange rede, waarin hg het ontwerp bestreed. Doch terwgl hg zoo voortsprak en niemand naar hem luisterde, gingen bijna alle aanwezige ledeu naar den leider van het Centrum, den Heer Windtborst, die heden zijn 79en verjaardag viert. Vóór zijne plaats lag een reusach tige bouquet van viooltjes met rozen en meibloempjes, beuevens een stapel felicita tiebrieven. Vau de Regeeringsbank kwam de Minister Bötticher, van de conserva tieve zjjde kwam de Veldmaarschalk Moltke, van den kaut der natiouaal-liberalen zelfs Bennigseu, en evenzoo kwamen ook de hoofden der andore partgen om den grgzen leider van het Centrum te feliciteeren, die alzoo, te midden ter zitting van den Rijks dag, eene aardige receptie hield, waarbg de radicale Afgevaardigde Traeger liem in vleiende dichttaal complimenteerde. Windt- horst was niet slechts hoogst opgeruimd en frisch, maar ziet er nog zoo krachtig uit als een jonge man. MADRID, 17 Januari. De Koningin- Regentes heeft Alonza Martinez, President der Kamer, belast met de samenstelling van een Kabiuet. Martinez heeft de op dracht aangenomen en zal een Kabiuet vau verzoening bijeenbrengen. TURIJN, 17 Januari. De Hertog van Aoste (broeder van Koning Umberto) is door longontsteking aangetast. Zyu toe stand is ernstig. De Koning wordt hier verwacht. STEDELIJK NIEUWS. HAARLEM, 18 Jauuari Aan den Bitonderen Raad der Vereeniging van den II. Vincentius van Paulo is bij Z. M. besluit tan 28 November jl. en met goedvinden van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem vergunning verleend tot het hou den eeuer verloting van om niet bijeengebrachte voorwerpen, waarvan de opbrengat zal strekken ten voordeele van armen. De Commissie voor deze loteiij, door den Bizonderen Raad benoemd, heeft dezer dagen eene circulaire verspreid waarin zij berioht, dat zoo danige loterij zal gehouden norden in April van dit jaar, welk tijdstip samenvalt met de herden king van het 40 jarig bestaan der Haar- lrmache afdeeling van genoemde vereeniging. Da loterij zal voorafgegaan worden door eene tentoonstelling der verschillende prjjzen. De Commissie roept de bizondere belangstelling in voor haar liefdewerk en wel met het oog op de groote uitgaven, die noodig zijn tot onder- ateuning van de vele arme gezinnen, en voor de uitbreiding vau verschillende liefdewerken. Met het oog op den gunstigen uilslag van vroe ger gehouden loterijen, durft de Vereeniging van den H. Vincentius opnieuw dit werk der liefda- dadigheid te onderuemeu, daarbij steunende op de bekeude en nimmer te vergeefs iugeroepeu milddadigheid van Haarlems ingezetenen. Gaarne voegen wij onze stem bij die der Com missie om onze stadgenootan uit te noodi- gen haar te willen ondersteunen zoowel door het nemen van loten als door het inzenden ven voorwerpen voor welker ontvangst de Heeren Leden der St. V. V. zich gaarne bereid verkla ren. Wij zjjn overtuigd, dat ieder gsarne zal medewerken en de Commissie, die de loter(j organiseert, zoo veel mogelijk tal tegemoet- komen. De voorbe reidende arbeid van zulk een liefdewerk is zoo groot, dat zy, die hem op zich hebbeu genomen recht hebben niet alleen op dankbaarheid, maar ook op welwillende en trouwe medewerkiug. Door het bestuur van de afdeeling Haar lem vau den Nederlandseheu Vrouwenbond tot rerhoogiog van het zedclyk bewustzijn, alsmede door den kerkeraad der Nederduitscb Gerefor meerde Gemeente zijn verzoekschriften aan den Gemeenteraad ingediend tot afschEffing van de kermis. Door het bestuur van de R. K. parochiale scholen te dezer stede is besloten over te gaan tot splitsing van die inrichtingen in: lo de R. K. parochiale burgerschool voor jongens A en B. hoofd de Heer M. L. Vz» Gemert, en 2o de R. K. parochiale jongensschool voor on- en min- vermogeuden, hoofd de Heer M. 3. Tushuixen. Door den CommisSnris des Kouings in Noord-Holland is bepaald, dat voor de verlotiug id den loop der maand April a. s. te houden door de Vereeniging van den B. Vincentius a Paulo, het getal loten mag bedragen 4000 a 1 per stuk. De influenza blijft hier ter stede, alhoewel niet in hevige mate, heerscheo. De openbare acholen zijn nog niet gesloten geweest. Slechts eenige klassen kregen vacantie. De afwezigheid van de leerlingen, hetzij wegen» de ziekte zelve of om de huisgenooteu te helpen, wordt gerekend van 20 tot 40 percent te bedrsgeD. Eene bizondere school, welke tijdelijk wa» gesloten, is weder geopend. Vermits de directeur en zeven leeraren der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus ongesteld zijn, hebben de 4 eerste klassen vacantie tot Maandag. De 6e klas blyft achoolgaan. Aan het gymnasium worden de lessen met moeite voortgezet. De Heer J. L. Wery, ta 's Hage, is voor nemens, bij genoegzame deelneming, te dezer stede een cursus in de stenographic te openen op den 22 Januari a. a. Aangezien genoemde heer slechts esu cursus lal houden, vestigen wij de aandacht van belang stellenden op de gelegenheid tot bet aanleeren van deze kunst, die voortdurend eene grootere betsekenis krijgt ook in het dagelijksch leven. Te Delft waar de Heer Wery een cursus geëin digd heeft zijn de Heeren H. Cop, Professor, J. Krans, Ingenieur, Mr. C. Loth en H. G.Senf Boekhouder, gaarne bereid over den leergang en de goede methode inlichtingen te geven. Jl. Donderdag is door Burgemeester en Wethouder» aaubesteed: hel onderhoud der stads- Parocliiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag te half 6, 7 en half 9 uur de ge lezene HH. Missen, te half 11 de Hoogmis; te 3 uur de Catechismus, te 3 uur te Vtgpers, te half 6 Oefening der H. Familie, te 7 uur het Lof. Maandag- en Woensdag- avond te 7 uur het Lof. Gedurende de wtek te half 8, 8, half 9 en 9 uur de HH. Missen. De Catechismus naar gewoonte. ONDERTROUWD: 16 Jan. J. Gooscns en M. J. J. Speekenoriik.J. Van Galen en A. Harreling. GETROUWD: 16 Jau.: A. C. Kaasjager en S. R. C. Brnggemann. K. E. De Waal Malefijt en J. Van der 8nel. BEVALLEN: 14 Jan.: H. C. Neele-Kuyl. z. 15 Jan.: A. M. Vin Zeist-Bonfrer, d. 16 Jan.: J. Koppen-Smit, z. J. Verzijlberg-Van Zeggelen, d. A. C. E. Van Zutphen-De Graaft', z. N. Modoo-Boerkool, d. 16 Jan.: F. L. Van Viersen-Weeber, z. 17 Jan.; J. C. Jasper-Briukers, z. OVERLEDEN: 13 Jan.: D. De Vink, 5 j. 14 Jan..- H. Klein, 74 j. 15 Jan.: C. J. Van Dokkum, 1 md. J. B. Kion, 10 md. P. Schorusgel, 13 md. 15 Jan.: W. Kaasen-Lingen, 73 j. M. H. Van Es,4j. 16 Jan.: J. S. P. Nielen, 20 d. A. T. Moolhuysen- Smit, 61 j. B. J. Van Thiol, 1 dg. Commissariaat van Politie te Haarlem. Gedeponeerde voorwerpen.) Eene zilveren penning. Een mesje. Eene gouden oorbel. Een kerkboek voor R. K. Een schop. Eeu taschje waarin lappen en brood. Een kinderwa-tje. Een overhemd. Een wollen doek. Een rozenkrans in étui. Eenige muilkorven. Eenige sleutets. Een ring met eenige slentels. Een koper draad met eenige slentels. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent eene oude ver molmde boot. Terug te bekomen bij den Heer J. I. Laderhof, Oude Groenmarkt No. 6, een puckhondje; bij den Heer Wijk huizen, Oude Groenmarkt; een tamme valk; bij den Heer Weller, Jausstraat: eene mand met pakgoederen; bij den Heer J. Steenman, Burgwal No. 8 rood: een zak met haver; bij den Heer C. Hartendorp, liggende met een woonschip in het Spaarne aan de Friesche Varkenmarkt: eene giek. Mgr. Baroncini, Secretaris bij de Internnnciatnur te 's Hage, heeft de benoeming ontvangen tot een ambt bij bet Secretariaat der buitengewene kerkelyke aangelegen heden te Rome. Met leedwezen zieD Neerland» Katholieken Mgr. Ba roncini vertrekken, die zich meer dan 10 jaren met den grootsten yver aan zijne taak van Secretarie hij de In ternnnciatnur heelt gewijd en hier te lande de algemeene achting genoot. ZWOLLE, 7 Jan. Het was eene aangename musicile soiree, die Zondag-avond aan de leden en geïutioduceer- den in de Pius Sociëteit geboden werd. Het program met zijne aandoenlijke liederen, doch tevens met zijn komisch terzet en quartet voldeed aau hst Varietas delcctat. ledereen uit het auditorium zal initemmeu met den wensch, dat wij den bariton-solist, den Heer Charles Van der Knaap uit Rijswijk,*) weldra hier weder mogen hooren De N. Gorinch. Ct. zeide niet te veel, toen ze van het optreden van den geoefendeu en bekwamen dilettant, élève van 't conservatoire te Stuttgart, te Gorcum, o. a. vermeldde: „Do Heer Van der Knaap bewees, dat. indien zijn werkkring niet anders ware afgebakend, hij een zsnger di primo cartcllo kou sijn, daar liij bij zoo rijke begaafd heid eene voortreffelijke school blijkt te hebben.n Eergisteren-avoud voldeden vooral het O Jugend, wie bist du so schön, van Abt, het Afscheidslied van Giesen en de Trompeter von Siickingen. Ook do nummers, door leden der Sociëteit ten gehoore gebracht, werden keurig uitgevoerd en somtijds met ap plaus tot herhaling geroepen. (N. IJ.) Wiens talenten ook te Haarlem in het vorige jaar door velen werden bewonderd. Red. R. H, Ct. Eene eerste poging, om door den vermeerderden asnleg van wegen in de Drentsche esschen verbetering aan te brengen en den wisselbouw te bevorderen, is te Eekst in zooverre gelukt, dat tal van grondeigenaren die gedeelten van hun land, welke tot overvoer naar daaraangrenzend land benoodigd zijn, hebben laten stil liggen. Er is hier door een begin gemaakt met eene methode, die, zoo zij verder wordt voortgezet en elders navolging vindt, het Drentsche bouwland in het vervolg ook voor andore dan de roggeteelt als hoofdproduct bevorderlijk maakt. De Gemeenteraad van Hoorn heeft besloten eene subsidie van f250 toe te stam, als bijdrage in de kosten eener tentoonstelling van vee en kaas, aldaar te houden vanwege de Landbouw-Vereeniging „Hollands Noorder kwartier." De Rechtbank te Zwolle heeft A. v. E., laatat ver pleegde te Ommcrachans, die den loden October 1.1# al*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 3