N I E WE No. 1493. WotBSdu 32 Januari i890. 15d« JauKUg. [let llijksland. BUITEN L A N 1). Toch gevonden. ABOWNEMENTSFB IJB Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr.p.p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummers0,08 Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG SEP®»! BÜEÏAU: St. Janstraat Haarlem. AGIT® MA NON AGITATE PBIJB I53B ADVBETENTIÊN Van 16 regels30 Cents. Slke regel meer 3 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag en Vrjjdag- avond voor 6 uur ingewacht. U i tg e v e r s KüPPEBS LA URE Y. De bewoners van Elz&s Lotharingen, de landstreek, die in 1871 bg Duitschland werd ingelijfd, zjjn nog lang niet op ban gemak ouder het bestuur van den Duit- scben veroveraar. En daartoe bestaat wel eeüige aanleiding. Wij laten het hoofdvraagpunt ter zijde aan wien eigenlijk het land toebehoort. Wjj wenschen slechts iu 't kort eene schets te geven van den toestand zooals die tegen woordig in dit laud is en die de oorzaak mag heeten, dat de bewoners van ganscher harte uitzien naar redding in den nood. »'t Is bekend, zoo schrijft Jean Heirn- weich in zijn opstel »La question d' Alsace,» dat de soldaat iu den Elzas oppermachtig is en in alles het recht aan zijne zijde heeft. Wat de soldaat ook doet, hem treft geen verwgt. Het leven van een meusch is ondergeschikt aan een wachtwoord. En dat wil er moeilijk in bij den Elzasser, die maar niet begrgpen kan, dat elk leven afhankelijk is van een jongen van twintig jaar, voorzien van een geweer eu een con signe.» Om den Elzas, die ongeveer twee eeuwen Frausch was, iu een Duitsch gewest te veranderen, waren er twee wegen open: de weg der zachtheid en die van het geweld. Baron Von Frieseu was voor het strengst geweld. >Malheur aux vaincusl» riep hij in den Rijksdag uit. »Het geweld heeft ons Elzas-Lothariugen geleverd, met geweld moet dat land worden onderworpen.» Von Manteuffel wilde het tegenoverge stelde en zoo dacht ook de oude Duitsche Keizer er over, deel» ten slotte ging men over tot het ten uitvoer brengen van een bepaald plan, waardoor het land moest verduitscht worden. Die dwang bestaat: ten eerste iu het doen verdwjjnen van alle instellingen eu over leveringen, welko een F-iansch karakter hebben; ten twvede iu het uitroeien der Frantche taal en ten derde in het verjagen der Frausche bewoners van het veroverde land. De k'eine staat van beleg is en blijft af gekondigd, zoodat ieder bewoner, zonder vorm van proces, op elk uur van den dag, uit het land kan verbannen worden. In 1887 werd het recht der gemeenten in hooge mate beperkt. Is eene gemeente weerspannig, dan wordt haar uit Berlijn een burgemeester gezonden, diefliuk wordt betaald. Kan de gemeente de hooge jaar wedde van den baar opgedrongen burger vader niet betalen, dan moeten de naburige gemeenten bijspringen. De nieuwe burgemeester is iu den regel een Duitscher, een officier der reserve of, in zeer kleine gemeenten, een gewezen FE U1LLE T ON. Vervolg en slot.) Intusschen was het schrift haar niet geheel onbekend. Te Parijs had zij een kort briefje van Mvlord gekregen, toen zijn bediende de schilderij kwam afhalen, en daarbij vergeleken was de overeenkomst te zeer in het oog vallend, dan ze zich zou hebben kunnen vergissen. Bovendien was haar ter oore gekomen, dat een deftig heer in het dorp vertoefde, en den tijd doorbracht met in den regen rond te zwerven. Lady Mary las het vers nog eens over, voor sjj zich ter ruste begaf, en vroeg den volgenden dag aan den Heer Stevens op zeer onverschilligen toon, hoe hy haar toch het zeldzame werkje had kunnen bezorgen. En toen deze eenigszins ver legen draalde met zijn antwoord, viel zij hem in de rede, zeggende: «O, ik wil niet onbescheiden wezen, maar ik ben u zeer dankbaar; ge hebt er me zeer veel genoegen mede gedaan.// Dienzelfden dag vond Lord William eene nieuwe gelegenheid om aan Mylady een boek te zemien. Hij wist door den Heer Stevens, dat jjj Italiaansche lectuur wenschte, en daar hij een ouderofficier, die zjjue ouderboorigen gedacht weet te massregeln. Alle vereenigingen of maatschappijen, die een Franschen titel voeren, hebben dien moeten afschaffen. De Frantche taal wordt tr niet gedoogd en slechts in de scholen op een minimum van onderwijs gebracht. Sedert 1 Januari 1888 wordt er iu de rechtbanken alleen Dnitsch gesproken en in de registers van den bur gerlijken stand worden de namen der ge borenen slechts in het Duitsch ingeschre ven. In de boekeu der kooplieden mag er slechts in Marken en Pfeuuigen gerekend worden; de uithangborden der winkels en magazijnen mogen uiet dan van Duitscbe opschriften worden voorzien. De Fransche militairen mogen in het Rijkslaud geen voet zetten, zelfs aan alle Fransche bur gers van tien tot veertig jaar is het ver boden in bet Rijksland te reizen, want in iederen Frauscbmau ziet de Duitsche over heid een spiou. De Frausche officiereu mogen zich overal ophouden iu het Duitsche Rjjk, maar uiet in Elzas-Lotharingen. Zonder bepaald ver lof mag een Frauscbmau niet overnachten bij een familielid, evenmin iu een open baar logement. Andere vreemdelingen wa ren vroeger aan dezen maatregel uiet onder worpen, doch men bespeurde weldra, dat het moeilijk was een Franscknrau van eeu anderen persoon te onderscheiden en van den eersten Januari van het jaar 1888 af moet iedereen aan de Fransche grens een paspoort tooueu. Alle personen worden aan de grenzen geweigerd wanneer zij niet voorzien zijn vau een behoorljjk paspoort; zelfs is dit het geval met kindereu. Frausche dagbladen worden in beslag genomen, brieveu, zoo ze verdacht voor komen, worden geopend. Inderdaad, men mag wel vragen of dit de ware weg is, om de harten van het volk te winnen, of men door die maat regelen van geweld er toe medewerken zal om het volk, wij zeggen niet liefde, maar eerbied voor bet nieuwe bestuur iu te boezemen, of men er in zal slagen bij het volk van het veroverde land, de dagen van het Fransche régime te doen vergeten en vrede te doen hebben met het beheer van den Duitschen monarch Voorzeker neen. Dergelijke maatregelen van geweld dienen slechts om haat en verzet op te wekken in het hart van den overwonnene, die slechts voor de over macht zwicht eu op middelen zint om tot «revanchete komen. Al te strenge meesters regeeren niet lang, zegt het spreekwoord. Dit moest door Duitschland dan ook worden be grepen. De geschiedenis der met ruw geweld boek in die taal bij zich had, verzocht hij den dokter haar dit te willen brengen. Andermaal stopte hij eene dichterlijke ontboezeming in het boek, zoodat Mylady nu niet langer in twijfel kon wezen. Lady Mary was wonderlijk te moede; zij vond het schoone «onnet onverbeterlijk. Ondertusschen kreeg de Heer Stevens eenigszins achterdocht, Mylord werd too rusteloos, zoo ge jaagd iets wat de dokter zich niet goed kon verklaren. liet weer had zich eindelijk tot deugd geschikt. Alle regenwolken waren als sneeuw voor de zon verdwenen, en de blauwe hemel zag er ver rukkelijk uit. 't Was heerlijk zomerweer gewor den. De warme, koesterende zonnestralen ver richtten wonderen, het overtollige nat droogde fluks op, n/dergeslagen struiken en takken ver hieven zich weder vroolijk, alles verademde. Mylord wandelde des voormiddags welgemoed den weg op, het brugje over, waaronder de kleine beek stroomde, giog heuvelopwaarts, om van het heerlijke uitzicht over velden en wouden te ge nieten, en stond even, besluiteloos, stil voor het groote hek van het Park, nochtans zonder bin nen te gaan. Een weinig dieper in het woud was een klein groen geverfd hekje, dat hem meer aanlokte, toeh klopte hem het hart hoorbaar toen hij het opende. Wat hij eigmlijk wilde, wist hij zelf niet Ronddwalen in het heiligdomHet was er geregeerde volken bewgst ten volle, da^ de ijzeren arm de harten niet vermurwt. Het wetsontwerp, Douderdag 11. door den Minister Beernaert bij de Belgische Kamer ingediend en door alle Miuisters geteekend, waarvan vroeger is melding gemaakt, luidt als volgt: »Art. 1. Ter gelegenheid van den 25en gedenkdag der inhuldiging vau Z. M. Leo pold II wordt er eeu fonds gesticht van voorzorg eu onderstan 1 ten bate van de slachtoffers van ongevallen bij don arbeid. »Art. 2. Dit fonds zal rechtspersoon lijkheid bezitten. »Het zal giften eu legaten kunnen ont vangen, uiaar alle scheukingen te zijnen bate zullen eerst geldig zijn na de ver kregen machtiging, iu den bij art. 76 der gemeentewet voorgeschreven vorm. »Art. 3. Uit de schatkist wordt aan dit fonds toegekend een kapitaal van 2 millioeu franks, hetwelk besteed zal vrorden aan den aankoop van rentetitels der 3y3 pets. openbare schuld. Art. 4. De inkomsten vau het fonds zullen worden besteed het: ij ter bevordering van de verzekering tegeu ongevallen bij den arbeid, hatzij tot het verleenen van hulp aau de slachtoffers van zulke onge vallen of aau hunne huisgezinnen. »Art. 5. Het bestuur van het fonds wordt geregeld bij koninklijk besluit. Art. 6. Jaarlijks zal het verslag van zijn beheer doen aan den Minister vau financiën. Dit verslag wordt in den Moniteur opgenomen. Art. 7. Een buitengewoon krediet van 2,000,000 tr. wordt aan het ministerie, ter uitvoering van deze wet, geopend. Het wordt gedekt door de gewone middelen der schatkist. Gegeven te Brussel, 16 Januari 1890. In de memorie van toelichting komt eeu brief voor van deu Koning aau den Mi nister-President, gedagteek"nd 1 November 1889, waarin de Koning het ministerie dank zegt voor zijn initiatief ten deze, en zijne levendige belangstelling voor de zaak der verzekering tegen ongelukkeu bij den arbeid aau deu dag legt. De Verbands- Vorstand bergmannischer Interessen in Rheinland u. West/alen heeft onder dagteekening vau den 13eu dezer aan den Verein jür bergbauliche Interessen vijf voorstellen gedaan, welke vóór of op den leu Februari a. s. moeten aangenomen worden. Zij bebelzeu: loonsverhooging met 50 pet.; vaststelling van den werktijd iu de mijnputten op 8 uren, daaronder be grepen de tjjd van iu- eu uitgaan; ophef- eenzaam en stil; men hoorde niets dan het ver wijderde gekras van harken op de grintpaden en af en toe het uederploffen van overryp ooft. Mylord liep door en naderde eene door lat werk omgeven ruimte, waar de ka«sen zich be vonden. Daar was een kleine aanleg gemaakt van fijne heesters en zeldzame gewassen; in het midden plaste een fonteintje. Hij bleef achter de omheining staan, om het liefelijke geheel te be wonderen; daar bemerkte hij opeens eene dame tusschcn de bloemperken. Dat was ja, i ie mand anders dan Lady Mary in eigen persoon. Zij bukte telkens om bloemen te plukken, eu neuriede zachtjes in ziehzelve. Soms hield zij even op om haar ruiker te schikken, die waarlijk prachtig was. Plotseling richtte Mylady zich op, wendde het hoofd om en bemerkte Mylord. Zij trad ver schrikt achteruit en fronste de wenkbrauwen, maar onmiddellijk daarop kwam zij hem glim lachend tegemoet, reikte hem de hand zeggende: „U hier, Lord Wanham?» „Ja, Mylady, dat zal u wel verwonderen Ik hoop dat gij mij de onbescheidenheid, die ik pleeg, zult vergeven.... Ik wilde u echter gaarne eens spreken." Zij wandelden samen de lommerryke laan in. Zoo", zeide zij, terwijl zij haar ruiker aan dachtig beschouwde. //Gij zult uwe „Madonna" toch wel niet weer willen verkoopen?" en zij zag hem lachend aan. fiug van allo verplichting tot overwerk; opheffing van alle kortingen; betaling van het arbeidsloon tweemaal in de maand. Het antwoord wordt tot den 25en dezer afgewacht. De budget-commiasie vau den Rijksdag heeft de voordracht voor den stoomvaart dienst op Oost-Afrika aangenomen, met bepa'iug dat er eene Nederlaudsche of Belgische haven zal aangedaan worden. Deze bepaling was er zoo iu opgeno men met het oog op de Zuidduitsche eu West luitsche exporteurs, en nu wilden Stepban eu Woermanu door geeue bepaalde aan vgzing eener hav6u gebonden zjjn, omdat de Duitscbe stoomschepen alsdan minder uitzicht haddeu op bizondere be- guustigiug in z lodanige haven. De Heer Woermann liet zelfs ten einde de in vloedrijke Zuidduitsche stemmeu te winuen de hoop doorschemeren alsof Antwer pen en Rotterdam zouden kunnen worden gekozen. Iu de kringen der Hamburgsche reeders wordt tot nog toe aan Autwerpen de voorkeur gegeven, terwijl daarentegen vooral bij de Zuidduitsche exporteurs meer sympathie voor Rotterdam bestaat. De Re- geeriug wil échter de definitieve aanwij- ziug overlaten aau de reederij, aan welke de hier bedoelde gesubsidieerde stoomvaart dienst zal opgedragen worden. De London Gazette bevat de diplo matieke briefwisseling met Portugal, waarin echter weinig voorkomt dat uiet reeds bekeud is. Het laatste stuk der ver zameling is eene dépêche van Lord Salis bury aan den Gezant te Lissabon, waarin de Britsche Regeering de hoop uitspreekt dat de bevelen van het Portugeesche Mi nisterie aau de Portugeesche ambtenaren in Oost-Afrika zóo duidelijk zullen zijn, dat de betreurenswaardige verwikkelingen er eeu einde door zullen nemen. Dit laatste wordt echter te Lissabon juist betwijfeld. De correspondent van de Daily News heeft zelfs veruomeu, dat de autoriteiten te Mozambique stellig weige ren Nyassa-laud te ontruimen. Intusschen hebben er iu Portugal voortdurend groote betoogingen tegen Engeland plaats. Eiken avond worden er volksoptochten gehouden, gepaard met opgewonden toespraken. Ook de taal der bladen is lievig. Uit alle win kels worden de Eugelseho vlaggen wegge haald om ze te verbranden, verscheidene Engelsche handelshuizen hebben zich ge- uoopt. gezien tot sluiting, andere vreezeu dat zij daartoe zullen rnoeteu overgaan dewgl de Portugeezen weigeren zaken met Engel- schen te doen eu hunne bestellingen over dragen aan andere buitenlanders. Zoo heb ben de eigenaars der machinefabriek Sain- tamuro bonne contracten voor de levering van steenkolen aan eene Belgische firma //Neen, waarlijk niet! Maar sedert ik weet hoeveel waarde het stuk voor u heeftja, My lady, ik heb er nauwelyks meer naar omgezien, sinds ik het terugheb." »En toch wilt ge het overdoenP" //Neen, ik kan er niet van scheidenDoch laat mij u iets voorstellen ietsvragen, MyladyKunnen wij het niet deelen?// //Deelen?// riep zij ontsteld uit. »Het zou eeuwig om wraak roepen?" //Ach, Mylady, zoo meen ik het niet. Indien gijals ikzoo we beiden een thuis hadden, konden we er immers zaaien van genieten.// Mylord had het hoofd ontbloot en Lady Mary's hand gegrepen.... We zullen het er maar voor houden, dat Lady Mary reeds te voren hare beslissing bad genomen. Zij zelve erkent, dat zij hera al lief gekregen had op dien bewusten morgen te Parijs, toen hg haar zoo zacht het verkeerde barer handelwijze onder het oog bracht. Over de voorstelling aan tante en den Heer Stevens, mitsgaders over de verbazing van de wereld, kunnen we gevoeglijk heenstappen. Daar hun niets in den weg stond, werd het huwelijk voor Kerstmis reeds voltrokken en nu zijn zy een recht gelukkig paar....

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1