N I B U WE J No. 3495. Zoiliw 26 Januari 3890 354» J&arfcMX- De toestand van het Ko ningschap. I! IT F, N L A N Een verwoed gevecht. ABONHEMÏfiJïTöPKIJS Per 3 maanden roor Haarlem f 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummers0,03 Dit blad verschgnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG BUBBAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA HOM" AGITATE PBIJS DEB ADVEBTEMTIÉW Van 16 regels 30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrij dag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgever. KüPPERS LADBEY. De staatsomwenteling in Brazilië heeft onmiskenbaar aan de repub'.ikeinsche aspi- ratiën in Europa voedsel gegeven; het zal derhalve niet van eenig belang ontbloot zijn, wanneer wjj eeue onderzoeken in welken toestand eeuige monarchieën in Eu ropa zich bevinden. De met de Brazilianen stamverwante Portugeezen, om met de Latijnsche volken te beginnen, zijn niet tevreden met hun bestuur. Meu zegt, dat zij veel lust hebben om hun uit het Duilscbe Huis Coburg afstammendeu Kouing, Dom Carlos, zoo spoedig mogelijk over de greuzen tejageu. Sinds de onttroning vau het Huis Bragauza heeft de monarchie in Portugal een kwij nend bestaan. Het leger, vooral het officie renkorps, is met republikeinsche denkbeel den bezield en iu de volkskringen wordt de monarch als een lastigen indringer be schouwd. Zooals de zaken in Portugal thans staan, kau het niemand verwondereu, al men op don een of anderen dag ver neemt, dat de Portugeezen hun konings paar op een schip gebracht en naar een ander land geëxpediëerd hebben. Nog ongunstiger voor de monarchie is de toestand in Spanje. Daar regeert voor haar onmondigeu zoon, Alphonsus, eone Oostearijkscbe Aartshertogin als Koningin- Regentes. De Bourbousche dynastie, welke sinds den aanvang der achitiende eeuw over Spanje heerschte, werd reeds twee maal onttroond. De eerste maal door Napoleon in het jaar 1808, de tweede maal door Prim, Serrano en Topete in het jaar 1868. Ofschoon de dynastie der Bourbons onder Alphonsus Xll iu het jaar 1876 weder werd ingesteld, ligt het noodlot der mo narchie toch geheel en al iu handen der zoogenaamde politieke Geueralen en wan neer het ook aan de staatkunde der Ko ningin tot dusver gelukt is, de eerzucht der militaire bevelhebbers ta bevredigen, gelooft men toch vrij algemeen, dat Spanje het voorbeeld van Portugal zou volgen, wanneer iu laatntgeuoemdon Staat de repu bliek werd geproclameerd. Iu Italië is het heerschenle Huis van Savoie door de revolutie groot gewoiden. Het heeft met de bulp van Mazziui en Garibaldi de Italiaausche Vorsten verjaagd, den Pans beroofd en de zoogenaamde een heid van Italië tot stand gebracht. Men zal zich echter deerlijk vergissen, wan neer meu deukt, dat de revolutionnaiieu vrede hebben met huu tegenwoordig be stuur. Zij achten huuue taak dan eerst volbracht als de republiek te Rome wordt uitgeroepen en met den laatsteu Paus ook FE U ILL ET ON. Vervolg en slot.) Ritmeester Von Heister ligt onder zijn roche lend paard. Daar springt een Fraiischman op hem toe om hem te dooden. Maar even snel snijdt zijn officier hem den pas af en dondert hem toe: „Durft gij, hond, een zwaar gewonde te vermoorden?" Ritmeester Von Heisier is de gevangene van den luitenant Stoffelbach van het 94e linie-regiment. Luitenant Von Campbell berijdt een groot lichtbruin Engelsch paard. Het dier was zeer driftig en droeg hem spoedig in de plotseling van achter den boschrand te voorschijn komende Fransche cavalerie-divuie Forton. Een oorver- doovend geratel omringt Campbell van alle zijden. Daar ziet hij in 't gewoel den Franschen standaard wapperen. Thans heeft hij hem gegre pen en worstelt met den drager. Met de lin kerhand omklemt hij den stok en dekt zich het hoofd achter den hals van het paard. Een stompe houw treft zijn rug, een scherpe zjjn helm. In een oogwenk vallen de houwen hageldicht op hem neer, maar in de opgewon- de laatste Koning uit de stad der zeven heuvelen is verdweneu. De anti-mouarchale partijen hebben in Italië grooten invloed en het valt niet te loochenen, dat de poli tiek van Crispi en de toenemende verarmiug van het volk hoogst ongunstig werken op het Koningschap iu het land »wo die Ci- tronen blühen.» Ook al blijft de vrede be waard, het staatsbankroet zal in Italië de revolutie in 't aanzjjn roepen. Komt er oorlog, dan is het met de Piëmouteesche heerlijkheid waarscbpuljjk nog vroeger ge daan. Over het Kouiugschap in Griekenland, Servië, Bulgarije eu Rumenië behoeven we ons het hoofd niet te breken. Deze ephe- merische monarchieën zullen wel iu den te wachten Europeescheu oorlog uit deu weg worden geruimd. Iu Rusland bestaat de absolute monar chie. De macht vau deu Czaar is onbe grensd; hij beschikt over millioenen solda ten; en loch waggelt de Troou iu het heilige» Rusland nog heviger dau zelf» in Italië. Tegenover het despotisme van deu Czaar staat het nihilisme vau het volk. De buitensporigheden der tirannie worden overtroffen door de gruweldaden der anarchie. Het is buiten kijf, dat in dezen strijd de monarchie bet onderspit moet delven. Na een ongelukkigeu oorlog zou Rusland waarschijnlijk verdeeld worden in een aantal Staten met eau republi- keiusch-socialistisch bestuur. Maar zeifs na een gelukkigen krijg zal het volk deu Czaar tot concessies dwingon, die met eene abdicatie op eene lijn kunnen gesteld worden. Iu Zweden en Noorwvgen »heerscbt«de dynastie Beruadotte, die tot heden voor het land vreemd is gebleven. Voor den toestand dezer monarchie is het een veel beteeke- nend feit, dat men eerst eeuige jaren gele den in Noorwegen den Koning een repu- blikeinsch Ministerie opdrong, dat de ko ninklijke voorrechten in vele opzichten beperkte en de koninklijke macht slechts tot eene niets beduidende titulatuur maakte. Dit Ministerie moest wel is waar onlangs aftreden, maar men heeft er nog niets vau gehoord, dat zijne conservatieve erfgena men er toe zijn overgegaan om den Koning zijne vroegere rechten terug te geren. De zelfde toestanden vindt men iu Zweden. De koninklijke waardigheid is ook daar te lande, niets dan eene decoratie, dia men duldt, zoolang zij geeue verdere eiecheu doet eu op zij zet, wanneer zij oubekwaam wordt of de toestanden van dien aard zijn, dat men haar overbodig acht. In Dene marken staat de volksvertegenwoordiging reeds sinds vele jaren op voet van oorlog met het koningschap. Ook duar zal de monarchale heerlijkheid een einde nemen, zoodra de naburige monarchieën beginnen te liquideeren. denbeid voelt hij ze niet. Daar schiet hem een Franscli kurassier door de linkerhand en hij moet den standaard loslaten. Hij schijnt ver loren. Maar eensklaps krijgt de wachtmeester Seding hem in 't oog. Hjj roept den in de na bijheid voortjagenden ruiter Hobohm en nog een kurassier aan en als razenden houwen zij op de Franschen in en halen hun luitenant uit het slaggewoel. Met schuim op den mond galoppeert Von Campbell opVon Schmettow toe, steeds roepend: „Ik heb hem gehad, ik heb hem gehad!" Ook luitenaut Von Chappuis, van Heisters esca- dron, werd door zijne manschappen uit de handen der Fransche kurassiers gehaald. Merkwaardig gaat het toe met den onder officier Kaiser. Bij het doorrjjdeu eener Fransche infantetie- colonne krijgt Kaiser een kolfslag in 't gelaat, die hem de kin verbrijzelt, 't Wordt hem zwart voor de oogen. Zijn hand woelt reeds in de ma nen van zjjn paard en hjj is op 't punt uit den zadel te storten. Daar roept eene stem luid achter hem „Kaiser! Kaiser!" Hij ontwaakt als uit een droom, houwt deu Franschman neer, geeft zijn paard de sporen en rent verder. Een kogel treft hem in de bo- vendij, een steek in de lendenen. Het bloed stroomt hem van de kin in den langen baard. Rechts en links storten de ruiters van hun ros. In België, Engeland en ook iu ons va derland is de koninklijke macht tamelijk beperkt. Ofschoon iu genoemde landen wel een aantal lieden gevonden worden, die republikeinsch gezind zijn eu deu regee renden Vorst als overbodig beschouwen, heeft de monarchie voorshands niets te vreezen. Maar wat zal er met het koning schap gebeuren, wauueerjde andere Tronen in Europa beginnen te kraken eu te v allen? Iu Duitschlaud verheugt zich de monar chie nog iu een vrij zeker bestaan. Men vindt iu dezen Staat ook wel anti-monar- chale partijen, doch zij zijn niet zoo mach tig eu talrijk om gevaarlijk voor den Troon te worden. Het energieke bestuur in Duitsch laud zal zijne moeilijke ^missie wel uaar be- hooreu vveteu te volbrengen om krachtig op te treden tegen de sociaal-democratie, die trouwens iu Germauië nog al vrij wat propaganda maakt. Iu Oostenrijk wordt de monarchie be dreigd door het socialistisch gevaar. Indien ooit Duitschlaud eeue republiek wordt, dan gaat de monarchie ook iu Oostenrijk te niet. Misschien zou do Keizer iu de Alpen landen nog een toevluchtsoord vindeu oui als laatste monarch de banier van het koningschap hoog te houden. Zoo vluchtte eenmaal de laatste afstammeling der West- gothische Koniugeu met het overschot van zijn leger iu de bergeu van Galicië. Daar werd het christelijke koningschap van Spanje herboren. Van daar begon zijn zegetocht, tot dat het na bijna 800jaar deu laatsteu Moreukoning uit Spanje ver dreef en het kruis op de mosketëu van Cordova eu Granada plantte. Wellicht blijft Oostenrijk vau de gruwelen eeuer revolutie verschoond. Wellicht zijn de Staatslieden in Oostenrijk voor hunne taak voldoende berekend anders zal de laatste christelijke monarch wel genoodzaakt 4ijn zich met de rest zijner getrouwe man schappen iu de Alpenbet gen terug te trekken, om daar den dag te wachten, waarop de volkereu van hunne dwalingen tot inkeer komen en verlangend uitzien naar een redder. De aibeidstaking der Belgische mijn werkers is voor goed geëindigd. Slechts een 2000 arbeiders ontbraken gisteren op het appèl; maar heden zullen ook deze het werk hervatten. De Rijksdag heeft bij de verdere beraadslaging over de socialistenwet de bepaling omtrent de bevoegdheid tot uit zetting der socialisten geschrapt, eu tan slotte de bepaling aangaande den duur der wet aangenomen met 166 stemmen tegen 110. Het Duitsche Centrum heeft een zwaar verlies geloden door het overlijdeu Het hijgen en stenen der bloedende paarden, die hunne laatste krachten inspannen, vermengt rich met bet gekerm der gevallenen. Het meerendael der kurassiers en ulanen beeft zich opgelost in een gevecht van man tegen man onder de Fransche kurassiers. Daar ziet Generaal Von Bredow, nadat beide regimenten den weg tusschen "Villiers aux-Bois en Rezonville reeds overschreden hebben, ook zijn front door verscheidene cavalerie-regimenten bedreigd. Het is de divide Valebrègue, die met lossen teugel vooruit vliegt De Generaal geeft bevel tot den terugfocht. Ook Graaf Von Schrnet- tow wenkt om terug te gaan. Nu gaat het over lijken van menschen en paarden heen, steeds vechtend man tegen man met de Fransche ruiterij. Een van de laatste», die komt aanjagen, is onderofficier Kaiser. Zijn Oost-Pruisisch ros bloedt w. l sterk, maar is nog versch en vurig. Daar klinkt aan zijn liukerhand hulpgeroep. Kaiser herkent zijn luitenant, Graaf Sierstorlf, die te vergeefs de voorbij rennenden aanroept. Kaiser tracht met alle geweld zijn paard iu de richting van Sierstorlf te sturen, docii het dier, hardnekkig geworden door het razend gevecht, gehoorzaamt niet en rent voorbij, Kaiser hoort nog hoe Sierstorfi roept: „Is dat kameraadschap? Is dat kameraadschap:1" Nu slaat hij zijn paard zoolang met de vlakk van Baron Von FrauckensteinPresident der katholieke fractie eu tot 1887 eerste Vice-President van den Rijksdag. De parle mentaire loopbaan van tien overledene is lang en rijk aau gebeurtenissen geweest. Iu 1825 geboren werd hij rseds in 1847 erfelijk lid vau den Beierscheu Rijksraad en later eerste Vice-President van dat lichaam. Iu 1872 werd hij, na lid van het Boud8parlement te zijn geweest, lid van deu Rijksdag eu aauhoudeud zonder noemenswaardige oppositie herkozen. Van 1879 tot '87 was bij eerste Vice-President vau het Rijksparlemeut. Door zijn karakter en bekwaamheid, zoowel als door zijne vastheid vau begin selen, was de overledene bij mede- eu tegenstanders iu de politiek geëerd eu ge acht en zal zjju naam bij alleu, die hem keuden, in eere blijven. Edelman in den waren zin vau het woordeen ridder zonder vrees of blaam, stond hjj aanhoudend op de bres en in de voorste rijen ter verde diging van de rechten der Kerk. Geen knoeierijen van Ministers of hof-intriganten koudeu hem van zijne plaats doen wijken. Vooral in Beieren, zijn geboorteland, bezat de overledene hoogeu invloed. Hij was de aaugewezeu man, om den liberalen Von Lülz, wiens ministerieels levensdagen ge teld schijnen te zijn op te volgen. Iu zijne zitting van eergisteren heeft het bestuur der vereeuiging van mijnbe- zitters besloten, aan den mjju werker Meyer te Bochutn, als voorzitter van de veree- uiging van mijnwerkers een schrijven te richten, waarin de gestelde eischen buiten sporig genoemd eu afgewezen worden, en de verwachting uitgesproken wordt, dat de myuwerkers niet d^elnemeu zullen aan de nieuwe verstoring des vredes, waardoor aan de belangen des vaderlands ernstig nadeel zou worden berokkend. Verder werd besloten aau de bij den Verein aangesloten mqnbasturen eeue cir culaire te zenden waarin de redenen voor de weigering uiteengezet worden. Zondag a. s. heeft te Bochutn, in Westfaleu, eene vergadering plaats van gedelegeerde» der mijnarbeiders, waarin het antwoord der nryubesturen ter tafel zal komen en verdere besluiten om trent eene werkstaking zullen genomen worden. *H.* Iu den Spaauschen Senaat en in de Kamer heeft Sagasta eeuige ophelderingen gegeven omtrent de ministeriëele crisis, welke, zooals hij o. a. zeide, geen staat kundig karakter droeg. De bewegiug tegen de Engelschen iu Portugal neemt hoe langer soo grooter verhouding aan. De Koning heeft onder den drang van de openbare meeniug be sloten vooreerst de ridderorde van den Kousenband niet aan te nemen, die aan klink tegen het hoofd tot het wendt; dan beurt hjj den luitenant op het ongeduldig paard en brengt hem uit het vuur. Zoo landt het over schot der kurassiers en ulanen weer bij Vion- ville aan. Granf Von Schmettow houdt zijn paard in en ziet naar een trompetter om. Hjj vindt er jeen enkelen. De staftrompetter Braune is reeds in 't begin door den rechterarm geschoten en van het paard gestort Trompetter Zeieke viel eveneens. Daar komt de trompetter Pinkepank aangereden. Von Schmettow roept hem toe: ^Verzamelen!" De trompetter zet de trompet aan den mond eu blaast uit al zijne macht, maar in plaats van het bevolen signaal galmt er een afschuwelijk geluid door de lucht. De trompet is door twee kogels doorboord. Zoo eindigde de ruiter-aanval van bet 7de kurassiers- en het 16 ulanen-regimcnt. Hun rit, i dwars door den vijand heen, had dezen met ontzetting geslagen. Of hjj misschien acher dat handjevol cavalerie een sterke hoofdmacht I duchtte? j Bazaiue gaf de bewegiug naar het westen en Parijs op en trok zijne troepen op de hoogten i van Gravclotte samen, waar ze den 18n Augus tus werden geslagen, j De Pruisische 3e divisie was gered.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1