BI N N E N L I). Koloniën. GEMENGDE BERICHTEN. De Minister van oorlog gaf te kennen, dat er niets belangrijkers is dan eene reor ganisatie van het leger. Hi] is voor den algemeen verplichten krijgsdienst. De R,e- geering, zegt hij, behoort het geschikte oogenblik te baat te nemen om dien maat regel in te voeren. De Kamer nam hierna met 143 stemmen tegen 31 het eerste artikel van het ontwerp tot invoering van het algemeen stemrecht aan. BATAVIA, 28 December. Iemand, die zeer onlangs de onafhankelijke Battaklan- den bezocht, vertelt in de Deli Ct., dat daar nog altijd onrust heerscht, ten gevolge van kleine benden Atjehers en Gajoe's, die schattingen in geld en levensbehoeften van de bewoners heffen, hunne vrouwen met geweld wegvoeren enz. Het gezamenlijk aantal dier maraudeurs wordt op 300 ge schat. Bij besluit van den Gouverneur-Ge neraal van Nederlandsch-Iudië van 18 De cember 1889 No. 8, is bepaald, dat op een nader vast te stellen dag in de maand Mei a. s., door den President der Preanger regentschappen eene openbare aanbesteding zal worden gehouden voor de exploitatie, binnen den tijd van drie achtereenvolgende jaren, van het djatibosch- perceel Tjongkang (gelegen in het district Dermawangi, afdeeling Soemedang, resi dentie Preanger regentschappen), groot on geveer 2707a bouw. Aan het slot van een artikel in De Tijd, ge teld De Kerk en de Vrijmetselarij in Frankrijk, naar aanleiding van den levendigen strijd in de liberale en republikeinsche pers ten aanzien van de rechtmatige en gemotiveerde weigering van Z. D. H. den Bisschop van Grenoble om de Geestelijkheid te doen deelnemen aan de lijk- staatsie van den overleden Prefect Delatte, waarbij de vrijmetselarij en corps optrad en dus ofliciëel vertegenwoordigd werd, zegt genoemd orgaan zeer terecht: //Aan geen enkel persoon weigert de Kerk den toegang tot hare Heiligdommen, doch al* een zeker getal personen in openbaar samenkomen onder de banier van eene veroordeelde vereeni- ging, zich met de insigniën dier vereeniging be- kleeden, dan verdwijnt de persoonlijkheid van ieder afzonderlijk, en he ft men alleen te doen met de vereeniging al* zoodanig. Vandaar dat in Frankrijk en overal elders de toegang tot kerken en gewijde plaatsen wordt ontzegd aan ljjkstaatsiën, waarbij de vrijmetselarij of andere veroordeelde vereenigingen officieel vertegen woordigd zijn: vandaar dat de Kerk hare Pries ters verbiedt deel te nemen aan lijkstaatsiëu waarbij zoodanige vereenigingen en corps op treden. Terwijl een gedeelte der liberale pers in Frank rijk de Regeering naar aanleiding van het voor gevallene te Grenoble tegen de Kerk en de Geestelijkheid blijft ophitsen, zijn er andere, zelfs radicale bladen, die openlijk het goed recht van den Bisschop in deze erkennen. Zoo schrijft o. a. La Paioc „Het zou kinderachtig zijn, te willen tegen spreken dat het streven der vrijmetselarij zuiver anti-clericaal is. Zij die daarin worden opgeno men, weten dat van te voren of vernemen bet, als zjj het niet wisten, reeds den eersten dag. Aangezien nu dat niemand gedwongen is vrij metselaar te worden of, als hij het eenmaal ge worden is, het te blijven, staat het lidmaatschap van eene vrijmetselaars-loge gelijk met eene voort durende belijdenis van anti-clericale beginselen. „Nu is het eenmaal een feit, dat de vrijmet selaars geëxcommuniceerd zijn: dit is voor niemand onder hen een geheim. Derhalve voor een vrij metselaar eene begrafenis in gewijde aarde te vorderen van de Kerk, welke hij gedurende zijn leven bestreden heeft, toont inconsequentie en gebrek aan eerbied voor de nagedachtenis van den overledene. Wat het gebeurde te Grenoble aangaat, zijn wij het voor dezen keer eens met de clericale pers: Mgr. Fava heeft de grenzen van z(jne wettelijke bevoegdheid en zijn recht als Bisichop geenszins overschreden.// „Tot zoover het heftig anti-katholieke Parijsche orgaanl „De ongeloovigen zijn de meest lichtge- loovigenzei Pascal. Tegenwoordig zou men kunnen zeggen.- de meest ouverdraagzamen zijn zij, die het woord verdraagzaamheid het meest in den mond hebben. Dit ziet men o. a. aan de vrijmetselarij, die, onder het leugenachiig en huichelend program van vrijheid en eerbied voor de godsdienstige overtuiging van andersdenken den, den bittersten haat ea de felste onver draagzaamheid aankweekt tegen de Kerk. Getuige de geschiedenis van den dag, inzonderheid wat aangaat Frankrijk en Italië!// Kerkelijk drijven. Uit Indië wordt aan de *N. R. Ct." gemeld, dat de Gouverneur-Gene raal een besluit heeft uitgevaardigd, dat inland- sche hoofden zich met andersdenkenden niet zullen hebben te bemoeien, zoover den godsdienst betreft. Voor Java wil dit zeggen zuoals blijkt uit de circulaire aan de Presidenten, die het besluit vergezelde dat de hoofden, die de Mohammedaansche leer zijn toegedaan, de Chris tenen niet zullen bemoeilijken. De residenten worden voorts uitgenoodigd, het besluit op de maandelijksche rapport-dagen bekend te maken, en het door de Controleurs te laten bekend maken op de rapporten der dessa-hoofden. De N. Roti. Ct." is alweer niet ingenomen met dat besluit van den Gouverneur-Generaal en schrijft het toe aan het „hatelijk drijven// van den Heer Keuchenius. Waartoe, vraagt het blad, kan het nuttig zijn in die kringen de godsdienstige geschillen aan de orde te brengen, terwijl toch, zooals in de circulaire gezegd wordt, in de laatste jaren geene voor beelden zijn voorgekomen, dat het den inland- schen Christenen wordt lastig gemaakt. Waartoe kan het dienen, dat in al die districten van Java, waar nooit een inlandsche Christen ge zien is, over deze dingen met de hoofden wordt gehandeld? Ook is den Residenten aangeschreven onder zoek te doen, of de vrijstellingen van de be drijfsbelasting, die Geestelijken en Godsdienst leeraars hebben, wel behoorlijk gewettigd zijn; vermits, naar het inzien van den Minister van koloniën, 's lands belang niet gebaat is door de onbegrensde toeneming van leeraren in den Mohammedaanschen godsdienst, op welks be oefening zoodoende eene premie wordt gesteld. Het komt ons voor, dat de hier bedoelde voorschriften ten onrechte den wrevel wekken van het liberaal orgaan. Een verbod aan de hoofden, om het iemand ter oorzake van zijn geloof lastig te maken; eene poging om een zeker godsdienstig leeraar- schap niet te doen dienen als middel tot be lasting-ontduiking 't schijnen beiden zeer eenvoudige en zoo men wil goed liberale maat regelen. Maar 't is waar, men behoort in de wereld, die de //N. R. Ct." zich droomt, allen gods dienst te ontzien behalve het Christendom! (Centrum). De theorie van de tegenstanders van graan rechten luidt, dat het brood er duurder door zal worden. En de praktijk? Zij leert het vol gende, en nog wel in de N. B. Ct. van den 25 Januari: //Uit Tilburg meldt men ons, dat, als onge woon verschijnsel bij de stijging der graanprij zen, die van het brood aldaar dalen of althans niet rijzen. De laagste prijs is than* 20 c., de hoogste 22 c. per 3 kg., d. i. 4 a 6 c. beneden den prijs te 's Bosch.// Dv.Z. II. en 's Gr.) De Keizer van Rusland is naar verzekerd wordt door de Nederlandsche en Fransche Regeeringen uitgenoodigd, de beslechting als arbiter op zich te nemen van het tusschen haar gerezen geschil betreffende de grensregeling van Suriname en Fransch-Guyana. De ontwerpen van wet tot bekrachtiging der spoorweg-overeenkomsten zjjn thans bij de Tweede Kamer ingekomen. Woensdag-avond heeft weder eene ploeg Zutfensche schutters terechtgestaan wegens insubordinatie tegenover den Kapitein Evekink gepleegd door, met voorbijgaan van de daarvoor gebruikelijke regelen, in een brief aan den Commandant op beleedigende wijze over dehan- deliugen van genoemden Kapitein te klagen De auditeur-militair vroeg voor iederea schut ter geldboete, voor iederea korpora.il of sergeant degradatie. Het publiek was zoo opgewonden en liet zich zoo duidelijk ten gunste van de beklaagden uit, dat de triaune moest ontruimd worden. Het aantal sterfgevallen te 's-G r a- veuhage met inbegrip van de levenloos aange- geveneu bedroeg van 1 Januari jl. tot heden 370, of p. m. 100 meer dan in hetzelfde tijds verloop ten vorigen jare. Aan het U. D. wordt uit Hilver sum vau 24 Jan. gemeld: Heden-nacht is bij da weduwe Van B. aan den Vaartweg eene pogiog tot inbraak gedaan. De dieven, naar gissing twee, werden even wel door het geraas, dat zij veroorzaakten, door Mej. Van B. opgemerkt. D ze vermaande hes zich te verwijderen, daar zij anders eenige schoten uit eeae revolver zon lossen, waarop de onge- wensohte bezoekers antwoordden: „hadt ge er maar een.// Op de bedreiging anders den knecht te roepen, was het antwoord: //als ge maar een knecht hadt.// Iutusschen vonden zij ast toch raadzaam den aftocht te blazen. Er is niets vermist. Het vermoeden, dat de dieven wel met den toestand op de hoogte waren, ligt voor de hand. Het nog overig gedeelte van het oude kasteel te Carlisle eens de gevangenis van Maria Stuart is than* afgebrand. Eenige jaren geleden werd reeds het grootste deel van dit kasteel door brand vernield. H t werd in den laatslcn tijd voor kazerne gebruikt. Door de Rhijnspoorwe g-M a at- schappij zal eerstdaags worden overgegaan tot de uitgifte van bizondere retourkaarten van Uir/cht naar Amsterdam en terug, geldig voor vertrek uit Utrecht met alle treinen oa 3 u. 's nam., en voor de terugreis uit Amsterdam tot en met dm laatsten trein van deuzelfden dag. De prijs dier retourkaarten zal zijn: f 2 voor de Ie, f 1.50 voor de 2e en f1 voor de 3a kl. Uit den Rein palts meldt men dat eenige werklieden, die te Moechtl-Landsberg in eens kwikzilvermijn arbeidden, een groote ijae- ren kist met oude gouden munten hebben ge vonden, waarvan de jongst; van 1693 dagtee- kenen. In der. Gaulois voert Scaramouche i n een artikel strijd tegen de „Jongeren" in da let terkunde. Aan h«t slot daarvan zegt hij: „Dit is het ongeluk vaa de „Jongeren*, het grootste gebrek dat hen hatelijk maakt, als wij nog kon den hatenNiet dat zij het goede oude Fransch waaraan wij vier eeuwen lang gewoon zijn, ver moorden, dat zou ik hun nog kunnen vergeven; maar wat ik hun niet vergeven kan, is dat jong voortaan in onze letterkuude beteekent: ontevre den, gemelijk, zonder illusiën en zonder jeugd." De dame s-w edreis rondom de we- reld zal waarschijnlijk gewonnen worden door Mej, Bisland, die te New-York verwacht wordt op den 76en dag na baar vertrek. Miss Nelly is op reis van San Francisco naar New-York, maar zij zal waarschijnlijk wel zeer in haar spoed belemmerd worden door de sneeuw. Donderdag werden de bewoners van Baaru, Amersfoort en omliggende plaatsen opgeschrikt door een schok, gevolgd door het rinkelen der ruiten, hetgeen velen verschrikt naar buiten detd vliegen. Nadat men zich eerst hier over in gissingen verdiept had, wordt deze schok toegeschreven aan het springen eener bmg door dynamiet bjj de oefeningen der genietroepen in de omstreken van Utrecht en Amersfoort Een //nut" van de influenza. Dat de in zulk een kwaden reuk staande influenza zelfs hare goede zijden heeft, bleek onlangs in het stadje Niedensteio in Kurhesseo. Daar was ge durende den nacht een landlooper het huis van enn koopman binnengeslopen, met het doel te stelen. De grapp;nraaker had namelijk geene re kenschap gehouden met de influenza, waaraan hij leed; plotseling overviel hem zulk een gewei, dige nies- en hoestaanval, dat de vrouw des huizes daardoor wakker werd en hasr echtge noot wekte, wi ns verschijning den nachtelijken bezoeker noopte, ijlings het hazenpad te kiezen. Op de groote rijwieltentoonstel- ling in het Crystal Palace zijr. 1500 velschillen de soorten van dat nieuwe vervoermiddel te zien. In de week van 12 18 Januari klom het sterftecijfer te Amsterdam nog belang rijk. Terwijl het in de weken van 5 11 Ja nuari en van 12 18 Januari van de jaren 1880 1889, met iubegrip der levenloos aan- gegevenen, op 1000 inwoners per jaar berekend slechts 29,8 bedroeg, steeg het sterftecijfer inde week vau 5 11 Januari van dit jaar tot 50,0 per 1000 en in de week van 12 18 Januari z-lfs tot 63,6 per 1000. In de beide weken over trof het aantal sterftegevallen ver dat der ge boorten. Een ingezetene van Workum heeft, zoodra ook aldaar de griepepidemie uit brak, can tweehonderd arme gezinnen elk eene wollen deken doen uitreiken. Bataksche Brievenpost. Den brief, dien een Batak wil verzenden, gegriffeld op een stuk bamboes, geeft hij mede aau een der medebe woners zijner kampong, als deze eene reis gaat ondernemen. De drager van dan brief houdt dezen bij zich, zoolang zijn weg de richting volgt, werwaarts de tijding moet worden over gebracht. Komt hij aan een punt, waar bij zijwaarts moet gaan, dan legt hij het stuk bamboit neder. Viodt nu een ander dien brief, en moet hij de richting der bestemming volgen, dan neemt hij dien mede, hetzij om dien zelf te bezorgen, dan wel om eveuzoo te handelen als de eerste brenger. Zoo kan een zelfde brief der verscheidene handen g«an, voordat die in lian- daa komt van hem, aan wien hij is geiehre- ven. („Sum. Ct".) In het afgeloopen jaar zijn te Am- sterdam voor koopmansschuldan door hunne crediteuren in gijzeling gesteld 35 personen. In 1888 bedroeg dit getal 67. Een gijzelaar zit daar reeds 18 maanden voor eene schuld van f 200. Aan kosten van vervolging en voeding is door de crediteuren reeds f 800 betaald. De Keizer van Japan heeft het duel strafbaar gesteld. Het aantal ongelukken, sinds eeuigeu tijd te Londen door de trams teweeg gebracht, neemt zulke afmetingen aan, dat de directeuren van het hospitaal St. Bartholomew er de aandacht der autoriteiten op gevestigd hebben. De drukste buurten kan Keu niet lan ger zonder levensgevaar psssceren. Deze directeuren hebben den raad gegeven, de maatschappijen te verplichten om voor de wielen veiligheids-toe6t«ilen te plaatsen, die elk voorwerp van de baan schuiven. Het heeft de opmerkzaamheid getrokken, dat het gevaar veel minder groot is hij de omnibussen en de cabs, die ving kunnen uitwijken. Een andere oor zaak van d« vele ongelukken te Londen wordt gezocht in de ongehoorde snelheid, waarmee de voertuigen rijdeu. Deze is iu tien jaren bijna vijfmaal zoo groot geworden. Een herbergier te Birmingham beeft een kanarie spreken geleerd. Eukela woor den spreekt het dier zeer duidelijk. Het leerde deze tooverkunst van een Iodischen papegaai. Dezelfde vogelliefhebber heeft ook twee witte raven. D e nieuwe postzegels met adver- tentiën op de achterzijde voldoen in New- Zuidwales niet bizocder. Het was niet mogelijk de aankondiging erop te drukken alvorens de zegels van gom te voorzien en het gevolg daar» Donderda g-a v o n d£w erd te Eindho- ven, in de zaal van Eindhovems Mannenkoor, door een paar jongelui, voor een tal genoodig- den, eene voorstelling gegeven als „Fay-imitators//, waarop het juiste programma van Miss Fay, die daar Diusdag voor acht dagen eene séance gaf, op bewondericgswanrdige en behendige wijze uit stekend werd nagedaan. Niet alben zoo meldt men ons werd dat programma geheel juist uitgevoerd, maar zelfs nog uitgebreid door het verrichten vau een paar alleraardigste, onbegrij pelijke toeren van eigen vinding. De jongelui zijn van plan binnen eenige dsgen nog eene voorstelling in uitgebreidtr kring te geven, waarna zij waarschijnlijk zuilen meedeelen hoe alles op hoogst eenvoudige wijze wordt uit gevoerd. De Duitschers hebben, volgens de Engelsche bladen, in hun Afrikaansch gebied de inboorlingen op militaire wijze gedrild. Man nen, vrouwen en kinderen moeten, niet alleen als Majoor Wissmanu of een ander officier voor bijkomt, maar voor iederen Duitschen soldaat in de positie gaan staao en aanslaan. Naar men ons meldt, zou de Heer J. Cock, een der bij de joDgsto spoorwegramp te Ruinerwold zwaarst gekwetsten, thans van de Maatschappij lot Expl. van Staatsspoorwegen de som vau f 50,000 als schadevergoeding hebben ontvangen. WaDneer men bedenkt, dat de Heer Cock, voorheen een krachtig jougmeiisch van p. m. 25 jaar, een bloeiendeu stroohandel had, welke door zijne langdurige afwezigheid sterk achteruitgegaan is, en wanneer men weet, dat de schijubaas herstelde beenen tweemaal opnieuw gebroken moesten worden, omdat ze de voldoen de stevigheid misten, kan men begrijpen hoeveel er van de krachten van dezen gewonde is ge vergd. Eene phonographiache klok is de nieuwste uitvinding van E iison. Het is eeae klok met phonografen er in, welke men alles kan la ten zeggen wat men wil en op welk uur men ver kiest. Zulk eene klok kan iemand herinneren aau afspraken, aan het uur van eene vergadering, koriom allerlei dingen. De Duitsche poppenindustrie. Doze tak van n^verheid moge velen oiibeteekeneud toe- »chijnen, maar toch is hij van zulk een omvang dat hij een groot aantal meuschen werk ew brood verschaft. Ia geen anderen tak van nij verheid is zulk eene geregelde arbtidsverdeeling als in dezen. Het jaarlijksch verbruik van poppen- kousen is alleen 30,000 dozijn; maar de behoef te overtreft dit getal verre. Ontelbaar zijn de buiswerksters, die den kost verdienen met het maken van poppeoschoenen en kleeren. Het maken van de hoeden vordert bizondere iurich- tingen en veel handigheid, omdat daarbij de mode gevolgd moet worden; de stof er voor is de afval van hoeden in de fabrieken.De gevangenis sen laveren msestal de poppenrompen; de pop- penkoppen worden te Tbüringeu gemaakt. Kop pen van was en biscuit zijn voor porseleinen in de plaats gekomen; porseleinen koppen wor den nog slechts in zeer goedkoopo soorten ver kocht. Ook bet ou d-e erwaardige glas wordt met een strijd om het bestaan bedreigd. In Engeland woidt namelijk thans in plaats daarvan eene stof gebruikt, die gemaakt wordt door een vernis, uit goede lijnolie bereid, to brengen op een fijn loodrecht nederhangend draadweefsel. Zulk doek, dat zeer kleine mazen heeft, wordt in het vernis gedompeld en de dunne laag, welke zich daaraan h<eht, in de warme lucht gedroogd. Deze stof, welke zeer veel gelijkenis heeft met gewaste taf, is zeer sterk en buigzaam en vervangt glas zeer goed voor boven lichter, plantenkassen en photogra- phische Rerkplaatseu. Dit geweven glas-surro gaat is te verkrijgen bij de maatschappij ter vervaardiging vsn dakbedekking van doorschij nend draadweefsel (Transparent Wire Wove Roo fing Company), te Londen, Queen Victoriastreet 164. 'Te Kapelle in Zeeland, eene ge meente vau 2000 zielen, zjjn aan de ingezetenen geene kaarten voor de volkstelling uitgereikt, maar gaan de burgemeester eu de secretaris, thans Dog, van huis tot huis om de telling volgens de kaarten to verrichten. Inmiddels is de secre tarie gesloten en is aangekondigd, dat geene zaken van de gemeento worden behandeld. Vooral sedert de fabrikanten van draai- of straatorgels er zich op toegelegd hebben aan hunne instrumenten zulk een om- vangiijk geluid le schenken, dat een orgel een half uur lang eene straat beheerscht, zoodat er geen sprake kan zijn van geregeld denken, en nog mi der van zelf muziek te maken, neemt het aantal van hen, die dit soort van volksver maak gaarne zouden willeu afgeschaft zien, voort durend toe. De Eransche hoofdstad kan er zich op beroemen, dat zij eeu van de eersten was, die tot opheffing vau de straatmuziek overgingen, terwijl thans in het laatste nummer vaa The Graphic wordt medegedeeld, dat ook de New- Yorksche stedel'jke overheid de draaiorgels voor goed van de straat heeft verbannen. Naar aan leiding hiervan gaan thans ook te Londen, waar ze nog in grooten getale voorkomen, vele stem men op om op navolging vau dit voorbeeld aan te dringen. De rattenplaag iu Lincollnshire du urt nog voort. De aardappel- eu mangelwor- teloogst verkeert thans gevaar van verwoest te worden. Een Frauech scheikundige heeft aau- geboden over te komen om de lastige dieren uit ta roeien. Onder de in het Politieblad gesign a- leerde personen, voor wie men, blijken» waar schuwing van den hoofdcommissaris van politie te 's-Hage, op zijne hoede moet zijn hij het aan- knoopeu vau handelsbetrekkingen, behoort een jougmensch, die Zegt te behooren tot de socialis- tisch-anarchistische partij. De kassier en een der controleurs Van het Beischshallen-Theater, te Berlijn, alsme de drie biijetten-verkoopers zijn in hechtenis ge nomen wegens knoeierijen met plaatsbiljeiten, gedurende eenige jaren door hen gepleegd. Men schat het nadeel, dat zij der schouwburg-direc tie berokkenden, op ongeveer 100,000 Mark.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2