N I E II W E No. 1497. Vrijdag 31 Januari Ié90 154® ,hmm& Met mismoedig. BU1TENL A Ml De Lielhebberij-Comedie. Het was een bloedwarme dag deu 16n dezer. Reeds vroeg iu deu morgen zag men tal van wagen», karren en gewapende mannen te paard naar een centraal punt trekken op de plaats Buffelshoek om parade, wapenschouwing en scbijfschieterij te hou den. MIRllSCM A.BOH WBMSHTSPHIJ 8 Per 3 maanden voor Haariem Toor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATEKDAG. BOBÏAU: St. Janstraat Haarlem. t 0,8b 1,10 1,80 i 0,03 AOÏTK MA HOM" AGITATIE PBIJB DSB ADVSSBTKNTIÊÏÏ 7an 1regels 30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgever.-. K ii P P E K 8 k l.AUKE!, Onder de dingen, welke iu de wereld, zelfs ouder braven eu weldeukeuden, zeer veel kwaad stichten, behoort voorzeker ook de mismoedigheid. Men is mismoedig in den lang verhoopten bijstand des Hemels voor de Kerk; men is mismoedig ten op zichte van het terugkeeren der verdwaal den tot de waarheid; men is mismoedig nopens de redding van diepgevallen indi viduen, lauden en natiën. Die mismoedigheid is inderdaad een ge brek aau voldoend standvastig geloof; zij is een zeker wantrouwen jegens de Godde lijke Voorzienigheid; zjj is eene ondeugd, welke meer dau een CbristeJSiu bet on geloof heeft doen vallen eu voor immer iu het vijandelijk kamp heeft gedreven. Het geloof iu de goddelijke belofte: lk ben met u tot hel eind der tijdenmoet toch de grondslag vau vertrouwen van het Christen-volk zjjn; dit geloof is de hoogte van waar wjj, kalm eu gelaten, den stroom der ongerechtigheden over de wereld kun nen zien heenvliedeu. Verdoolden, zoowel individuen als natiën, heeft de Hemel geneesbaar gemaakt. Den Almachtige kost het geen moeite om van Saulussen Paulusseu te maken. God laat het onrecht dikwjjls een tjjdlang toe, maar zegevieren zal het nooit. Satans macht immers werd verbroken op den berg vau Calvarië. De oude booze vorst der duister nis werd door het Kruis voor goed over wonnen. God laat een schijn van zege aan de boozen toe, om iu bet veld der Kerk uit stekende Heiligen te doen ontkiemen en rjjpen. Sedert eeuwen duurt eene en dezelfde vervolging tegen den Heer eu Zjjne Ge zalfden. Eene hoogst ontzettende vervol ging ontstond voor houderd jaar uit den opstand der red# tegen de Openbaring, een opstand door de revolutie verkondigd en geprezen. De dwaalleer heeft de mensch- heid tot hst uiterste gedreven, doch al wat zjj predikt valt iueeu; de toepassing vau hare beginselen brengt het menschdom tot een rampzaligen, vreeselijken afgrond vau ellende eu bederf. God wacht jaren, eeuwen lang eer hij de ergerlijke dwaalleer van Luther, Calviju en anderen doet verdwijnen ofschoon de Kerk door de heerscbende afdwaling veel moet lijden. Velen toch, helaas! zijn door eigen schuld afgedwaald en bedorven ge worden, maar de Kerk heelt daarentegen met een onnoemlijk getal Heiligen de aarde versierd en den Hemel verrjjkt en wat er ook hopeloos verloren scheen, de Kerk en haar invloed, zijn sterk geworden. De geest Gods heeft de geloovigen onderricht wat zjj te doen, wat zij te laten, te vermijden hebben. Het ongeloof der meuschheid heeft F.E U1LLETON. Vervolg en slot.) Ik liep haast ren klein meisje omver en was te zeer gejaagd om te be.peuren, hoe de men- schen op straat staan bleven om mij na te zien en in een proestend lachen uit te barsten. Ik liep achter het front der troepen, zag gelukkig spoedig mijne compagnie, wenkte den onder officier, die mijne open plaats reed» had ingeno men, ruKte bloeddorstig mijn sabel uit de schede, trad in het gelid, en trachtte een gezicht te zetten, of er niets was gebeurd. De Generaal, die veelal opgewektheid had om zulke pleiziertochtjes mee te maken, werd nog verwacht; de Kolonel liep vluchtig even de ge lederen door, om te zien, hoe de troep er uitzag. Wanneer ik vijf minuten later was gekomen, dan had ik wel kunnen wegblijven! Met verbazing zag ik hoe de soldaten elkander wenkten en achter hunne hand lacnteu; met eene barsche stem commandeerde ik stilte, maar met een flauw voorgevoel, dat zjj ditmaal om mij Jachten, bekeek ik mijne uniform, voelde of mijne den zegetocht van Christus door de eeuwen geen duimbreed kunnen vertragen. Is het voor de Christenen overigens niet hetzelfde of zij hunne zaligheid bewerken in tijden vau zegen eu voorspoed of iu tyden van verdrukking en ellende? God helpt Zijne Kerk eu Zijne getrou wen. Hij alleen kiest het oogenblik der reddiug uit; de Almachtige heeft niet uoo- dig zich te haasten. Voor onze zwakheid en onze natuurlijke geneigdheid tot twijfe len scheukt Hij ons Zijue vaderlijke hulp, Zijn goddeljjkeu bjjstaud. Dreigt de twijfel zich uit te breiden, dan vermenigvuldigen zich ook de bewijzen Zijner hulp eu genade. In de dagen van strjjd zeudt Hij bekwame aanvoerder», die den vjjaud het hoofd we len te bieden; al< de nood het hoogste toppunt beeft bereikt, is Gods hulp nabij. Daarom geeue mismoedigheidgeeue moedeloosheid betoond in den droevigeu tijd, waarin wjj leven, 't Is niet de eerste maaldat de Kerk door hare vijanden wordt bestookt. Doch telkens trad zij zege vierend uil den strijd te voorschijn eu was het duidelijk, dat de Heer haar had bjj- gestaan eu geholpen in den zwaren kamp dien zij had te strijden. Ook thans hopen wjj de heerlijke zegepraal der Katholieke Kerk te aanschouwen. Mismoedigheid bljjve verre van ous; ons geloof heldert onzen gezichteinder op; immers wij haasteuniet, omdat wij gelooveu. De vergadering der Eschweiler mijn werkers-vereeui^ing (iu de Rjjnproviueie heeft besloteu den 2eu Februari tot werk staking over te gaaningeval de directie der Eschweiler mijnen deu leu Februari op de gestelde eischeu niet heeft geant woord, of geen zoodanig autwoord heeft ingezonden waarop overeenstemming met de mijnwerkera kan verkregen worden. Eerstdaags wordt te Euskirchen nog eene andere vergadering van m jjniverkers iu de Rijnprovincie gehouden. Uit Halle wordt gemeld, dat de pogingen der socialisten otn da mijnwerkers in het Saaidistrict iu hunne beweging mede te sleepee als mislukt kan worden beschouwd. De berichtgever voegt er bijdat de raiju- werkers er ook een loon genieten waar mede zij behoorljjk kuuuen rondkomen, en bet ook buitendien niet kwaad hebben. Door storm, overstroomiug en wolk breuk, is te Kreuznach en omstreken on beschrijfelijke verwoesting aaugericht. Wo ningen en andere gebouwen ziju ingestort; straten, tuinen en wjjubergen overstroomd, wjjnkelders onder water gezet, hoornen ontworteld enz. Ook bet terrein der gas fabriek is overstroomd, zoodat het onmo gelijk is te weiken eu de stad des avonds iu duisternis is gehuld. Het verkeer is iu verscheideu richtingen gestremd. Sedert sjerp goed zat, tastte naar mjjn hoofddeksel, maar ik bad niets van Othello's pak aangetrok ken, hoewel ik hierv or een oogenblik instinct matig bang was geweest. Neen, alles was heelemaal in orde, en nog maals gelastte ik „stilte." De eerste uitbarsting van vroolijkheid was hiermede voorhij. Ik zou spoedig den sleutel «an het raadsel bekomen. Daar kwam de Kolonel aan; men scheen nog niet bespeurd te hebben, dat ik bij het aan treden had gemankeerd. Hij stond, een paar el van mij af, even stil, om tegen een soldaat iets te zeggen; in dien tusschentijd zag zijn adjudant mij aan. Geen bedaarder en saaier man in heel Europa, maar ook hij soheen een lachaanval te krjjgen. Hij proestte het uit en wees mij, dat ik maar moest heengaan; doch het was reeds te laat. Voordat ik mij rekenschap van zijn kame raadschappelijk gebaar had kunnen geven, ging de Kolonel mij voorbjj; nimmer zal ik dien blik vergeten, waarmee hij mij aankeek. Het was, alsof hij mij wilde verslinden. Een oogenblik werd zijn gezicht purperkleurig van woede; hij sprong haast op van kwaadaardigheid en hief zijne beide handen in de hoogte. Naar uwe kamer meneer onmiddellijk gilde hij. Ik? En ik keek rond; maar zag niets 1844 was het water iu die streek niet zoo hoog. De Riju is Zondag te Duisburg 6.90 meter gestegen. De Wezer, Main eu Ruhr zijn eveneens onrustbarend hoog. Het internationaal Congres van ge neeskundigen dat van 4 tot 9 Augustus van dit jaar te Berlijn zal worden ge houden, za! gepaard gaan met eene inter nationale tentoonstelling van genees- eu heelkundige instrumenten en toestellen. De Prins-Regeui van Beieren beeft iu de plaats van wijlen Baron Yon Fratic- keusteiu, den erfelijken Rijksraad, Graaf Töring-Jetteubach tot President der Eerste Kaïner benoemd. Iu het Bulletin municipal officiel is een besluit verschenen waarbij het vestigen van eene Arbeidsbeurs te Parijs eeue zaak van openbaar nut wordt verklaard. Dieus- volgeus is de Prefect der Seine gemachtigd, om, hetzij langs minnelijken weg, hetzij, zoo noodig, door middel van onteigening, eeue uitgestrektheid gronds te koopeu, ge legen in de Rue de Bondy en de Rae du Chateau-d'Eau, ter oppervlakte vau om streeks 1755 vierkante nieter, waarvan de waarde geschat wordt op ruim een millioan frank. Voor den aankoop daarvan eu den bouw en de inrichting vari de Arbeids beurs wordt naar schatting eeue som ver- eischt van bijna drie millioen. Dit bedrag zal gevoudeu worden uit het beschikbaar gebleven gedeelte dor leeuiug door de stad Parijs iu 1886 gesloten. Door den Bisschop van Tulle is bij bet parket eeue aanklacht ingediend tegen den gemeentelijken onderwijzer vau Veix eu een makker, die des uachts ieder een geweerschot hadden gelost op een iu de nabijheid der kerk staand steeueu kruis beeld. Het ma^mnieke parket besliste echter, dat er geeue reden tot vervolging was. Ware er op een portret vau den Heer Caruot geschoten, o, men zou eeue nijdige vervolging gezien hebben, maar tegenover den Zaligmaker achten de republikeinen alles geoorloofd. De commissie voor de tolrechten is gekozen. Zij bevat 39 protectiouisten, 13 vrjjbaudelaars en 3 ledeu van twijfelachtige lichting. De Zwitsersehe Boudsregeering heeft besloteu, uituoodigingeu te zenden tot het houden eener internationale conferentie over bescherming voor werklieden. Zij wenscht die te doen houden iu Mei. Het programma is gereed. De Portugeesche Regeeriug zal bij de Cortes een ontwerp indienen tot vol ledige hervorming van leger en vloot. Men verneemt uit Ilelsingfors, dat de Czaar een decreet geteekeud heeft, by hetwelk de posterij, de douaue eu het mu it- wezen in Fiulaud vereeuigd wordeu met dan medebroeders, die achter hunne hand liet uitgierden van de pret. De krijgsraad Zhl uitmaken, of zoo iemand waardig is, nog langer iu de gelederen te dienen, klonk "het dreigend. Mag ik u verzoeken, Kolonel....? Met eene gramstorige beweging van de hand gaf hij rajj te kennen, dat hij er niets meer van verlangde te hooren en, hoewel ik niets van dien uitval begreep, ging ik iu vredesnaam maar naar huis Zij zijn allemaal stapelgek of ik hen het, riep ik uit. Mot iets martelaars aehtig ging ik de trapop, op wraak peinzende. Ik wierp mij in een stoel, vruchteloos mijne gedachten verzamelende om te vorschen, wat er den vorigen avond kon gebeurd zijn, dat zulk eene handelwijze kon wettigen. Had ik ook soms onaangenaamheden gehad? Misschieu wel met hem! Ik kon mij niets van den vorigen avond racer herinneren. En be lachelijk had ik mij dien avond waarlijk niet gemaakt, de rol van Othello was daar te ernst g voor. Ik schelde toen de meid, daar ik ten minste niet noodeloos mijn ontbijt wilde verspelen. De deur werd geopend. Mietje, begon ik, ik zou wel gaarne..... de Russische. Eoue gemengde commissie, onder leiding van den landvoogd, moet dit decreet uitvoeren. Het Gouvernement der Vereeuigde Staten durlt iets voor te stellen ten be hoeve van de Marine. De vloot zal maar met 227 oorlogschepen, die te zaruen 350 millioen dollars zulleu kosten, worden uit gebreid. Nu, de Regeeriug der Vereeuigde Staten kan, dank zij bet beschermend zeer hooge tarief, over ontzaglijke geldsommen, uit de overschotten van den dienst, beschik ken. Te Louden zal dat plan tot uitbreiding vau de Unie-Marine juist niet met buiten gewone geestdrift worden begroet. John Buil heeft zeker niet veel sympathie voor zulk eene pantsering vau Broeder Jona than. Iu de Zuid-Afrikaansche Republiek is de inrichting van de krijgsmacht eenigs- zins auders dan iu Europa. Dat bljjkt ook uit het volgende verslag over eene wapen schouwing te Rietfoutsiu, overgenomen uit de Volksstem: Onze wakkere veldkoruet, even als alt jjd bij zulke gelegenheden op ziju qui vivo, was eeu der eerste die verscheen. Nadat ome velJkornet, zijue burgers verwelkomd had, nam de inspectie der geweren een aanvang, waaruit bleek, dat er 108 Mar- tiui Hemy's, 8 Westley Richards, 6 Eu- fields, 1 Paulson en 1 Turner-geweer aan wezig waren, die alle in de beste orde werden bevonden. Aan de parade namen 137 ruiters deel. De Hoeren C. C. W. En- gelbrecht, het Volksruadslid N. M. S. Prins- loo eu P. A. Venter hielden gepaste toe spraken over de gedachtenisviering vau den Diugaausdag. Op verzoek vau den Veldkor- nefc werden vervolgens met outdekten hoofde gezongen de beide laatste verzen van Psalm 134 en het eerste vers vau Gezang 77. Vervolgens nam het schieten eeu aan vang; de eerste schijf op 100 yards staande, ieder eeu schot; de tweede schijf op 200 yards, ieder twee schoten, houding naar verkiezing; de derde schijf op een afstand van 300 yards, ieder drie schoten. Daar er 150 schutters waren, behoeft het niet ge zegd te worden, dat Aurora de schutters niet meer bescheen toen het schieten ein digde.Het, weder eu het terrein in aanmerking genomen, viel er over het schieten niet te klagen. Alles liep in de beste orde af. De Moniteur de Rome maakt eeu rond- gaandt-n brief bekend vau het Groot-Oosten aau de broeders der Loges vau Italië. Deze Ik was nog niet verder gekomen, toen Mietje eensklaps het gezicht in haar boezelaar verborg en begon te gieren »an het lachen. Wat moet dat beduiden? riep ik, thans stamp, oetende van kwaadaardigheid; die is al even gek ala de rest! U is toch zoo niet over straat gegaan, mijnheer? En weer begon het gichelen van voren af aan. Een lichtstraal verhelderde eensklaps mijn brein! Ik sprong op, zag ir. den spiegel, die intusschen weer op de oude plaats gehangen was, en o, ontzettende gewaarwording daar stond ik zoo zwart als de kouing van Ashantee. Alles was mij nu duidelijk. De rol, die ik den vorigen avond had gespeeld vergetende én de haast, die ik gemaakt had om mij bij mjjne compagnie te voegen, een en ander was oorzaak dat ik vergeten had om miju zwart gezicht schoon te maken. Ongelukkig was ik dus verschenen in uniform, maar met een paar wangen als een gepoetste laars en een paar zwart gemaakte knevels en wenkbrauwen. Zoo had ik, met de sabel in de hand, in het gelid gestaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1