BINNEN LAND. brief bevat een arbeidsplan der vrijmet selaars: 1. De godsdienstige orden moeten allen onderdrukt worden. 2. De kerkelijke goederen moeten alle verbeurd verklaard worden, 3. De wereldlijke macht van het Paus dom moet afgeschaft blijven. 4. De openbare geloofsbelijdenis moet door het naturalisme vervangen worden. 5. De Katholieke Mogendheden moeten vernietigd worden. 6. DenKatholieken moet voorgelogen wor den, dat de vrijmetselaars niet tegen ben, maar alleen tegen de clericalen krijg voeren. 7. De school moet onder toezicht der loge staan. Ten slotte wordt den broeders aanbevo len, dat de hulp der algemeene pers moet ingeroepen worden, om de katholieke pers in minachting te brengen, het burger lijk huwelijk, de begrafenis buiten de Kerk en de lijkverbranding moet voorgestaan wor den en het doopen der kinderen moet men trachten te beletten. De vrijmetselaars handelen, zoo willen zg 't doen voorkomen, uit reine Mevschen- liebeea meteen durven die duisterlingen nit hnnne holen, uit de Loge, een brief aan de eedgenooten richten, tegen deu gods dienst en tegen de maatschappelijke instel lingen. En dat heet dan zich niet ba- moeien met politiek en godsdienst. Wie ooren heeft om te hooren en oogen om te zien, behoeft waarlijk niet naar Frankrijk te gaan, om van die ergernis getuige te zijn. Met de gemeenste vloeken en meest zedenkweisende taal is, helaas! de jeugd in onze steden ook al te zeer bekend. (F. W.) Staten- Generaal. GEMENGDE BERICHTEN. De Gelderlander bespreekt in een hoofdartikel een betoog over //Het Pausdom" van het Engel- •che maandblad de Contemporary Review, welk tjjdgchrjjft sprekend» over de algemeene roeping van het Pausdom, den regeerenden Paus recht laat wedervaren en o. a. zegt: »Hjj (de Paus) gevoelt, dat hij geroepen is op den Pauseljjken troon de stad Gods in het hart en in het leven der menschen op te bouwen, niet in de toekomst, of aan gene zijde van het graf, maar hier en thans. Niet uit louter genot in de uitoefening der macht, of uit persoonlijke eerzueht droomt Leo van de herstelling des geesteljjken gezags van een Innocentius III of Gregorius YII op een meer breeden en hechteren grondslag; maar de edele gedachte, iedereen te helpen, leidt en bezielt hem daarbij. Leo XIII ia een Paus, die van de gedachte doordrongen is, dat de Kerk zelve de oplossing van alle le vensvragen practisch moet bewerkstelligen. Alles wat eenigen als dolle dwaasheid, anderen als ondragelijke zelfverheffing aanzien, heeft inder daad een degelijken grondslag. Wat men ooit tegen de Katholieke Kerk moge inbrengen, zij vertegenwoordigt ongetwijfeld eene ontzettende, zedelijke kracht. Zelfs de hatelijkste protestant mag zich daarom aan het vooruitzicht vergasten, dat deze zedelijke kracht lot paktische uitkom sten zal geraken." De Fransche jeugd maakt vorderingen! Helaasl waarin? In onzedelijkheid. Onlangs vestigde Mgr. Perrault in de Fransche Academie met huivering de aandacht op het feit, dat in 1886 niet minder dan 23000 minderja rigen in Frankrijk hadden terechigestaan. Welnu dit cijfer werd, zoo als de Hertog De Broglie, Oud-Minister, in zijne merkwaardige redevoering over de Fransche jeugd en over de onderwjjs-toestanden in Frankrijk mededeelt, verre overtroffen. In 1887 verschenen niet 23000 maar meer dan 28000 beschuldigden onder 21 jaar voor de eorrectioneele rechtbanken; 580 werden wegens zware misdaden naar de assisen verwezen; 150 van dezen werden tot zware straffen ver oordeeld; zeer velen om hunne jeugd vrijgesproken of naar openbare opvoedingsgestichten overge bracht. Yan de 150 zwaar gestraften hadden 16 hun zestiende jaar nog niet bereikt. De jeugd maakt zich schuldig aan schande lijkheden, die onteerend moeten genoemd worden voor de republikeinsche zeden en verderfelijk voor de Fransche samenleving. Zij maken de kinderen onaangenaam, daarna onverdragelyk en ten slotte tot eene ergernis op den publieken weg. Particuliere Surinaamsche berichten melden, in verband met het conflict tusschen Gouverneur en Staten, dat de landvoogd Mr. Kalff, lid van het hof van justitie, met spoed naar Nederland afvaardigde om den Minister van Koloniën het gebeurde te rapporteeren. De Minister van Koloniën ontving de officiëele stukken betrekkelijk het conflict in Suriname. Uit de mailcouranten, blijkt dat de Koloniale Staten den 27en December over de bekende missive van den Gouverneur uitvoerig hebben gedebatteerd. Diens houding is algemeen ook door den voorzitter afgekeurd als inconstitutio neel, onwaardig en onwaar. Een der door het koloniaal bestuur benoemde leden heeft ontslag genomen. De missive van den Gouverneur is overigens voor kennisgeving aangenomen. ]De besluiten, genomen op het socialistisch congres van 25 en 26 December jl. te s' Gra- venhage en door het referendum bekrachtigd, zjjn de volgende: De artikelen van het programma dier partij, thans luidende: lo. Algemeen en verplicht kos teloos onderwijs van Staatswege. Kosteloos on derwijs aan alle inrichtingen van onderwijs. Scheiding tusschen Kerk en Staat, en 2o. Verbod van kinderarbeid en van vrouwenarbeid, die schadelijk voor de gezondheid, opvoeding en zedelijkheid zijn kon. worden gelezen-. lo. Verplicht vrij onderwijs, de kosten te dragen door den Staat. Onderhoud gedurende den leertijd van Staats- of gemeentewege der kinderen, die daaraan behoefte hebben; 2o. Verbod van kinderarbeid en regeling van den vrouwenarbeid in verband met de eischen der gezondheid. Thans zjjn bjj de Tweede Kamer ingediend de bekende overeenkomsten met de Rjjn-, Hol- landsche- en Exploitatie-Maatschappij. De Rijnspoor wordt genaast en de Staat ver deelt al de lijnen over de Hollandsche en Ex ploitatie-Maatschappij in het belang van eene betere exploitatie, zoowel van de internationale als de binnenlandsche verbindingen. Amsterdam en Botterdam krijgen de verbindingen met het buitenland in eene hand. Deze regeling zal 45 millioen aan den Staat kosten, waarvoor eene ge'dleening ad 3 pet., uit te geven voor 95 pet., uoodig zal zijn. Zij wordt berekend ten slotte een jaarlijksch voordeel van f 38,000 aan den Staat te geven. Bij de verkiezing 7oor een lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland in het district Amsterdam zijn uitgebracht 4861 stem men. Hei getal kiezers bedraagt 19,397. Plet getal geldige stemmen was 4766. Hiervan ver kregen de Heer W. Hovy (anti-rev.) 716, de Heer Aug. M. J. Hendricks (Kath.) 1474, de Heer J. II. A. A. Kalff (lib.) 2517 en 49 diverse stemmen. Alzoo is gekozen de Heer J. H. A. A. Kalff Tot lid der Provinciale Staten van Drente is bij de eergisteren gehouden verkiezing in het hoofdkiesdistrict Hoogeveen gekozen de Heer G. L. Gratama, Burgemeester der gemeente Sleen, candidaat der liberalen. Candidaat der anti-revolutionnaire partij was de Heer A. W. Geerts te Buinerswold. Het lid der Eerste Kamer Mr. H. M. A. Baron Van der Goes Van Dirxland is gisteren te 's-Gravenbage overleden. Zandvoort, 29 Jan. Naar uit goede bron vernomen wordt, zal binnen korten tijd eene telephoon-verbinding tot stand komen tusschen Amsterdam, Haarlem en Zandvoort. De Eerste Kamer heeft jl. Dinsdag het al gemeen debat over de Suaisbegrooting aange vangen. De Heer Van Royen achtte afschaffing van schadelijke accijuzen mogelijk zonder tqei- valent, mits bezuinigd worde op Oorlog en Ma rine. Hij waarschuwde tegen partiëele wijziging van het kiesstelsel voor 1891 met het oog op de pogingen van verleden jaer om deze Kamer ora te zetten. Hij drong aan op billijke uitvoe ring van de Schoolwet en de Arbeidswet, achtte de plaatsiug van een magazijn voor dynamiet te Groningen onnoodig en keurde sterk af dc godsdienstige politiek van den Minister vau Koloniën, tegen wiens begrooling bij zal stem men. De Heer Van Lier verdedigde het deukbeeld van afstand van de helft Van deu accijns op wijn en gedistilleerd aan de gemeenteD, te verdeelen naar het zielental, met terugneming san de 4/5 van het personeel. De Heer Alberda drong aan op evemedige verdeeling van testen, gelijkneid van rechten voor de vrouw, ook ia zake het onderwjjs, en bestreed den Minister van Koloniën. De Heeren Van der Breggen en Van Swin- deren drongen aan om te letten op de belangen van het platteland. De Heer Rsgout schreet de werkstaking te Groningen toe aan gebrekkige inrichting van de fabriek. In de zittÏDg van gisteren werd het begroot- tingsdebat voortgezet: Bij de Justitiebegrootiog verzekerde de Mini ster aan den Heer Verheijen dat rle Rijksvcld- wacht niet zal worden ingekrompen, maar eer versterk ia streken waar geen maréchaussees zijn. Tegenover den Heer Pijnappel verdedigde hij de voorgestelde plannen tot Verbouwing van bet Paleis van Justitie te Amsterdam en het ont werp tot ruiling van grond nut de gemeente Amsterdam dien ten behoeve. Het hoofdstuk Justi'.ie is goedgekeurd. Bij BiuDenlaudsche Zaken drong de Heer Verheijen aan op een nieuw gebouw voor het Museum van Natuurlijke Historie te Leiden. De Heer Six kwam op tegen de gevolgde mtthode der volkstelling. De Heer Van Swinderen klaagde over onge lijke toekenning van buitengewone subsidiën vau het Lager Ouderwijs. De Heer Alberda verdedigde opnieuw de juiste toepassing vau de schoolwet, meer gel-geuheid tot opleiding vau onderwijzers en gelijkheid van opleiding tusschen deze en onderwijzeressen, en vakonderwijs voor arbeiders. Hoofdstuk V, VI en VII werden aangenomen. Vrijdag wapperde het nationaal dundoek uit de tapperij van de wed. J. B.Van Beers, aan de Prinserikada te Breda. E;n daar gevestigd loterijgezelschap, bestaande uiteen elftal leden, had op ten tientje de f50,000 getrokken uit de Nederlandsche staatsloterij. D e Semaint medicals maakt melding van «ene passage uit een der jongste brieven van Stauby, waaruit wederom de werkzaamheid der vaccinatie tegen de pokken blijkt: //De pokken braken uit ouder de Manyema's, eu veroorzaak ten eeue belangrijke sterfte; terwijl de Zanziba- rieten, die vooraf wareu ingeënt, van de ziekte verschoond bleven.// Uitwerking van den schrik. Den beken den tenor Marconi is naar luid der berichten van Spaansche bladen, een bizonder eigenaardig ong'luk overkomen. In Barcelona, waar hij eeoe gastrol vervulde, werd hem des avonds, toen hij den //Baoul/r uit de //Hugenoten// zong, de tijding gebracht, dat het bankiershuis teMilaaa, waar hij zijn geheele vermogen, dat meer dan ean millioen bedroeg, had geplaatst, failliet was gegaan. Die Jobstijding maakte zulk een indruk op den kunstenaar, dat hij, gelijk tot aller ont zetting bleek, op staanden voet zijne stem verloor en zelfs niet de kleinste noot uit z(ju keel kon voortbrengen. De geneesheeren zouden slechts weinig hoop op zijn herstel hebben ge geven. Het onlangs in vele bladen geplaatste bericht, dat aan den heer J. Koch (niet Gock), wegens het ongelnk te Ruinerwold, eene schadeloosstelling van f50,000 was uitge keerd door de Maatschappij tot exploitaite van staatsspoorwegen is, volgens de verzekering van den betrokkene zelf, onwaar. Ook het zoo gunstig bekende Engelsohe geneeskundige tijdschrift The Lancet spreekt nu tegen, dat cholera en griep eenige overeenkomst zouden he.bben, zoodat de nu heerschende epidemie waarschijnlijk door cholera zou gevolgd worden. Het blad verwijst naar de mededeeling van den gezondheidsraad te Petera- burg. Deze geneeskundigen verklaarden, dat vol gens de laatste ontdekkingeu der wetenschap elke besmeitclyke ziekte voortgebracht wordt door bizoudere kiemen, die zich slechts in éen ztlfden vorm kunnen veispreiden en dat geene besmetting kan uitbreken op plaatsen waar deze kiemen Diet vooraf worden gebracht. B(j Dunaburg (Rusland) is in ee n spoortrein brand ontstaan door het springen van eene petroleumlamp in een der waggons. Het geheele rijtuig stond binnen weinige oogenblik- keu in lichte Laie, maar de passagiers konden tijdig ontvluchten, met uitzondering van éen, die ia de vlammen omkwam. Eenige andere reizigers werden erustig gewond. Eene zonderlinge Amerikaansche dame, de weduwe HiHer, te Wilmington (Massa chusetts), besteedt groot» sommen gelds om door pracht het begraven miadc-r droevig te maken. Haar maD, die voor een jaar overleed, werd be graven in eene kist van 50,000 dollars, welke werd bijgezet in een voorloopig graf t» Wilming ton, dat 5000 dollars kostte. Zij laat nu te Winchester een praalgraf bouwen, dat 100,000 dollars kosten zal, waar zij eens naast haar echtgenoot hoopt te ruiten ia fraai bewerkte steenen praalkisteu van 50,000 dollars. Haar eigenlijke kist zal ook 60,000 dollars kosten, en op haar doodskleed, van zeldzame zijde en kant, met zilveren hakeo en oogen, zijn kostbare versierselen ter waarde van 22,000 dollars. Het graf en de saroophagen worden versierd met beeldhouwwerk, voorstellende personen uit den Bijbel, Shakespeare's werken en Bunyan's „Pelgrimsreis//, alsook met talrijke opschriften. Mevrouw Hiller is eene vrouw, die ve-1 gereisd heeft. Zij is moeder geneest van 23 kiudereu maar geen van allen is meer in leven. Eene stad met koelbloedige inwoners. Inden Paris wordt eeue ware hulde gebracht aau de stad Oran; hare inwoners hebben zich tijdens de laatste aardbeving als ware helden gedragen. Het bewijs daarvan kan men vinden in het v/rslsg van eeu Arabisch proces, dat in den Echo dOran voorkomt. De presiient. Uwe betrekkingen tot het slachtoffer dateereu van dat tijdstip. Waart g'j niet op deu dag, waarop de misdaad g/pteegd werd (Op dat oogenblik, 3 uur 55 minuteD, ontstaat er onder de menigte, die zich in de rechtszaal verdringt, eene ongewone beweging; men voelt een schok. Een der aanwezigen zegt: dat is eene aardbeving, wat volkomen waar was, maar daar men na eenige seconden wechtens geen verdere schokken voelt, gaat niemand heen) voor het huis vau de meesteres vau dat meisje? Wat denkt gij vau zulk eene kalmte voegt de Paris er aan toe. Men is daar met honderden bij elkaar en wordt van rechts naar links geworpen Wat is dat voor gekheid? vraag; iemand. Dat is eene aard beving. O, eeue aardbeving, anders niet I en iedereen is gerustgesteld. De president behoeft zelfs niet eens zijne vraag te herhalen, hij heeft slechts een oogenblik na eeu zijner woorden getalmd om de aardbeving éen tijd te laten zij a gang te gaan. Nelly Bly, van de New-York World is Zaterdag te New-York teruggekeerd van hare reis rondom de wereld, welke zij in 72 dagen en 6 uren volbracht heeft, in plaats van 75 da gen, zooais zjj bepaald had. Hare mededingster, Mej. Bisland, heeft te Havre eene boot gemist en kan eerst over eelti ge dagen te New-York zijn. Zondag j.'. zou te Maastricht eene vergadering van socialisten worden gehouden, waarin een spreker uit den Haag het woord zou voeren. B(j de komst aan het lokaal vond men dit echter gesloten en door de politie bewaakt. De vergadering werd toen gehouden ten huize van den socialist Vliegen en door oogeveer 40 a, 50 socialisten bijgewoond. Demonstratiën wer den niet gehouden. Te Zandvoort wilde Maandag middag zekere H. v. Duiju, een man van in de zeventig jaar, naar zyu stuk land gaan om te spitten, doch moest daarvoor de spoorlijn over steken. Juist naderde een trein, dien hij door de bocht niet opgemerkt had, waardoor bij overre den en vreeseiijk aan de rechterwang verwond werd. Des avonds is hij aan zijne wonden over leden. Een goed betaald pak slaag. Te San F r a u- cisco houdt ztch tgdelgk zekere James Mago uit Guatemala op. Deze heer is meermalen millio- uair en een der rjjkste lieden in de klein» re publiek. Mark waardig is, zoo schrijft de New- Yorker Staatsztg ,de wijze, waarop de grond voor zijn vermogeu werd g/lagd. Vijftien jaar geleden nog was Mago een arme insecten-verzamelaar en toveus Engelsch vice-consul te San José, Gua temala. Op zekeren dag liet de commaudant Gonzales hem voor zich roepen. Daar hij niet dadelijk verscheen, werd de commaudant woe dend en liet hem op staanden voet vgf en ze ventig stokslagen op den naakten rug toedienen, waaraan bij wijze van toegift nog een vijf en twintigtal werden toegevoegd. Mago werd ten gevolge der mishandelingen zwaar ziek, doch ge- uas onder zorgvuldige verpleging eindelijk en be klaagde zich daarop bij de Britsche Regeering. Deze verlangde ais schadevergoeding voor dea haren vice-consul aangedauen smaad, in de eer ste plaats strenge bestraffing van den comman dant Gonzales; bovendien zouden aan Mago 500 dollars voor eiken hem toegehrachten stokslag worden uitbetaald. Tegen de laatste eisch ver zette Guatemala zich lang, maar tea slotte moest het toege/en en het geld uitkeeren. Mago begon toen een winstgeveuden koffiehandel en bezit op het oogenblik minstens vijf millioen. Twee merkwaardige vogels. In Australië wordt eeu vogel gevonden, de prië.l/ogel genaamd, omdat hij een priëd of berceau bouwt van gras eu takken en allerlei kleinigheden Verzamelt om het te versieren. Kleurige vee-en heeft hij daar voor het liefst, maar schelpen, stukjes ivoor of been, eeu pijpekop, eeu peunemesje of andere kleiue voorwerpen versmaadt hij ook nietDeze eigenschap van hem is zoo bekend, dat als meu iets in het kreupelhout verloren heeft, men het doorgaans ia het priëel van dien vogel terug vindt. Blijkbaar is het hem alleeu er om te doen als sieraad, want hij leeft van zaad en vruchten. E:n andere merkwaardige vogel in dat verre land is de lier vogel. Hij kan niet alleen de tonen van andere vogels nabootsen, maar alle geluiden, die ecu meusch maakt. Volksplanters woiden dikwijls door hem misleid en daar wordt menige aardige geschiedenis van verteld. Soms hoort een man, als hij op zijo eigen t> rrein werkt, op een korten atstaud houthakken en een hond achter zic®^blaffen. Hij gaat er naar zien, eu dan ontdekt hg, na lang rondloopeo, dat de vogel hem voor deu gek heeft gehouden. Eeu maD, die aan 't zagen is, hoort een ander ook zagen, eu na vruchteloos gezocht te hebbenontdekt bij, dat het de vogel ts, enz. enz. Tot voor korten tij d werd „bies//, afval van de airdappelmeelfaOriekeo, als waarde loos weggeworpen. Nadat men in GrouiDgen proeven met bies als beme stiugsmiddel heeft genomen, welke zeer goede uitkomsten opleverden, heelt deze stof waarde gekregen. Aan een dezer fabriekeD werden 66 pramen bies (bij hoeveel heden vau 2 pramen tan 28 tou inhoud) publiek geveild, welke tegen f15,50 eu f13,50 per ton vau de hand gingen. De aardappelvezels dienen ook tot voedsel voor koeien. Te Chicago stak eeu begrafenis- stoet een stuk spoorweg over, toen eeue locomo tief iu volle vaart kwam aanrijden en eeu der koetsen achter deu lijkwagen verbrijzelde. De vier menschen, die in dat rijtuig zaten, werden bij het ongeluk allen gedood. Z o n d a g-n acht te ruim een unr, zag eeu agent, dat uit den kabel der Maatschappij „Electra//, gespannen over de Watersteeg, te Am sterdam, herhaaldelijk blauw gekleurde vlamtneu te voorschijn kwamen. De directie, daarmede in kennis gesteld, stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat een gebroken telephoondraad op den kabel was gevallen, vandaar afwijking der ge leiding en de blauwe vlam. E:n en ander werd terstond in orde gebracht. De redactie van de Geneeskundige Ct. komt tegen het plan op, dat ic de dagbladen moet ziju aangekondigd, om op 19 Febr. een vuurwerk in de Maliebaan Bf te steken. Zij wijst op de vele ziekten en sterfgevallen in alle krin gen, welke in de laatste weken voorkwamen en vraagt terecht, hoe het denkbeeld bij iemand kan opkomen, om in zulke omstandigheden een vuurwerk te gaan af steken op een open veld in een Februari-nncbt. Wij geven de G. Ct. groot gelijk; zelfs wan neer het 't eenige middel ware om te tooneo, dat men den KoniDg in eere houdt, door Zgne onderdanen die voor een derde ziek waret), op nieuw aan ziekte bloot te stellen, dan zou het nog de voorkeur verdienen, over een half jasr desnoods twee vuurwerken af te steken, maar ditmaal er zich van te onthouden. (Arnft. Ct.) Aan bloedvergiftiging door nico- tiue is te Oldenburg een koopman in de kracht des levens bezweken. Bij het scheren had de man een wondje aan de lip bekomen en zonder daar aandacht aau te schenken eene sigaar opge stoken. De nicotine is in het bloed gekomen en heeft in 24 ureu een einde aan het leven ge maakt. Moge de volksstelliog aan bgna niemand eene feestelijke stemming bezorgd heb ben, te Loosdrecht zal er toeh bij leveu en welzijn de betrokkenen een feest uit voort vloeien. Bij de jongste telling is nl. gebleken, dut eeu echtpaar, hetwelk ten vorige jura in op gewekte stemming zijne gouden bruiloft vietde, dit over een paar jaar nogmaals zal kunnen doen, daar alsdan de termijn eerat is verstreken. In Frankrijk worden proeven ge nomen met het trekken van alcohol uit kastan jes. Men verzekert, dat uit 100 KG. kastanje» 20 liter vatt een zeer smakclijken drauk zijn te verkrijgen. De pulpe zou overigens een door het vee zeer gewild voedsel verschaffen. Le Paris bevat bizonderhed.au over eene nieuW uitgevonden mitrailleuse,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2