BINNEN LAND. audiëntie bij den Minister van Binnenlandsche Staten- Q eneraal GEMENGDE BERICHi'EN. wordt dat het verbond begonnen moet wor- litti met bet sluiten von een handelsver- ag. Ook dit blad spoort de Spaansche I ibrikanten aan; hunne producten naar de i'ortugeesche markten te zenden. O Correio beveelt tevens het politiek verbond aan, opdat beide volken zich in slaat zullen stellen zich tegen de aanvallen der groote mogendheden te verdedigen. Men schrijft uit Rome dd. 27 Jan.: De radicalen zijn woedend, omdat de Hertog van Aosta godsdienstig i» afgestor ven en eene christelijke begrafenis heeft gehad. Hunne bladen vallen den Koning zei ven aan, en bedreigen hem met eene revolutie, zoo hij nog langer toont eenigen eerbied voor den godsdienst te bezitten, met de bijvoeging dat iemand, die nog aan God ot hel gelooft, niet geschikt is aan het hoofd te staan van eene geëxcommuni ceerde natie. Zjj zijn ten minste nog oprecht met al hunne onbeschoftheid, die heereu radicalen. Wilt ge weten hoe de toestand hier voor uitgaat? In 1885 waren hier 38 faillieten, in 1886 waren er 75, in 1887 klom het getal tot 105, in 1888 tot 160 en in 1889 bereikte het de 200. Ge ziet dat de zaken hier goed vooruit gaan. *1* De Braziliaansche Republiek is thans ambtelijk door de Regeering der Vereenigde Staten erkend. Bij het Congres is ook door een der leden een voorstel ingediend om met de jonge Republiek sympathie te betuigen, maar dit schijnt niet in behandeling te zijn gekomen. De stad New-York, zegt de Mon. de Romekan gerust als eene katholieke stad worden beschouwd. Zij telt niet minder dan 80 katholieke kerken, aan elke waarvan ongeveer vijf Priesters zijn verbonden. Deze kerken kunnen te zamen meer dan een half millioen Katholieken tegelijk bevatten, zoo dat, waren er meer dan twee en half mil lioen geloovigen, dezen des Zondags allen hunne kerkelijke plichten zouden kunnen waarnemen. In het afgeloopou jaar alleen werden vijf nieuwe kerken gebouwd. Eene illusie minder. Nooit ter wereld is meer werk gemaakt van het krijgswezen dan thans. GaDseh Europa is sinds jaar en dag in rep en roer, om al wat niet gebrekkig, zinneloos of lamlendig is, aan het veratand te brengen, dat, om aanspraak op vaderlandsliefde te kunnen maken, ieder burger ten minste éen jaar moet soldaatje spelen. Obne Sabel und Gewehr geht es nicht. Wer nicht liebt Trommel- und Kano- nenklang, Der bleibt ein Narr sein Leben lang. Zoo denken zelfs de Evangelische Duitschers er over, die later als predikant willen optreden. De Tindals (en de Lieftincks, Red. N. H. Ct.) in Nederland zijn jjverig in de weer, om ook hier jan en alleman naar de kazerne te doen marcheeren. Immers, als wij eenmaal zoo ver zijn, dat ook de gegoede klas, de zoon van den rijke moet dienen, dan zal het kazerneleven er gansch anders op worden. Dan zal de ka zerne worden eene school van orde, tucht en moraliteit vooral. Indien men er nu vloekt, indien er nu eene taal gevoerd wordt, die met de allereerste beginselen der zedelijkheid in strijd i», dan is het, wijl de zoon van den ryke niet dient. In Duitschland toch is het leven in de kazerne gansch anders, zoo liet men tusschen de regels lezen. De Afgevaardigde Richter, de leider der vrij zinnigen, heeft in den Rijksdag het gordijn eens even opgelicht. Hij had 19 brieven vol bittere klachten over hetgeen de soldaat, die voor eenigen tijd weer onder de wapenen wordt ge roepen, om de oefeningen te herhalen, te ver duren heeft. In die brieven stonden de laagste, de gemeenste scheld- smaad-en schimpwoorden vermeld, die men den onderwijzers naar het hoofd had geslingerd. Vele van deze woorden waren, zegt Richter, zoo liederlijk gemeen, dat ze niet dorst lezen. En als men zich zulke dingen veroor'ooft tegenover mannen van 25 a 30 jaar, wat zullen dan de jonge recruten te hooren krijgen? Hoe veel wordt niet gezwegen uit vrees voor erger? En hoeveel zwygen en verduren bitterder leed, om niet nog meer genegerd te worden? Dat het kazerneleven door afschaffing der plaatsvervanging zal verbeterd worden, blykt dus eene illusie te zijn. Men zuivere eerst de lucht in de kazerne van alle immoreele dampen, eer men er iemand binnen doet gaan, die uit liefhebberij of uit liefdevoor het vak soldaat wil worden. [V. W.) Het wetsontwerp, houdende wijziging van de begrooting voor het domeinfonds dienst 1888, is door den Minister van Einanciën ingetrokken. Volgens den Standaard worden onder de 29 anti-revolutionnairen der Tweede Kamer ge vonden 18 synodalen, 5 doleerenden, 3 chris telijk gereformeerden en 3 leden, die tot geen dezer drie groepen behooren. Uit Rotterdam wordt aan De Tijd geseind: //Gisteren-avond werd tegen heden-avond aangekondigd de reprise van Falka. Eenige Katholieken verzochten dett Burgemeester een verbod om het stuk op te voeren. Deze willigde niet in. Daarop werd telegraphisch hetzelfde verbod gevraagd aan den Minister van Binnenl. Zaken en Justitie, 's Konings Commissaris in Z. H. en aan Z. M. den Koning. Er is eene deputatie vertrokken naar 's Gravenhage ter Zaken." //Als blijk, hoe elders de opvoering van Ealka verontwaardiging heeft gewekt, kan dienen, zegt De Tijd, dat de gepensionneerde Kapitein De Ras te Arnhem, zijn ontslag heeft genomen als lid van den Raad van Toezicht van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, als protest tegen de uiterst krenkende beleediging den Katholie ken door de opvoering van dit stuk aangedaan.// Het is te hopen, dat de Rotterdamsche Katho lieken,die zich tot de genoemde autoriteiten hebben g. wend, succes op hunne voortreffelijke handel wijze en cordaat optreden zullen hebben en dat de Regeering van land of gewest de Engelsche troep, die met zijn vieze en vuile vertooningen het Nederlandsche geld komt weghalen en daarbij nog 3/s der bevolking in hare heiligste belangen kwetst en grieft, hoe eer hoe beter uit het land jaagt. Spotters met God en Go's iienst zedebedervers en volksverleiders hebben we al te over. Aan zulk ten vuile troep moest geen pièd a terre hier zijn gegund. Het heeft Z.M. den Koning behaagd den heer G. Basroger, kapitein van het Fransche stoom schip Emma, te huis behoorende te Havre, te benoemen tot Ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw. Bloemendaal, 30 Jan. Door een ongelukkig toeval (men zegt door onvoorzichtigheid of moedwil van eenige Haarlemiche jongelui) ont stond er gisteren-middag brand in een koepel, behoorende tot het buiten van Mevr. Melvill. Daar er geen water aanwezig was, konden de brandspuiten niet werken en gelukte het niet dan na veel moeite, den brand meester te wor den door omverhaling ven het brandende en het daarover werpen van zand. De Eerste Kamer heeft ia hare zitting van jl. Donderdag de YVaterstsatsbegrooting en het Hoofdstuk Oorlog aangenomen. Bij de behandeling der begrooting van Suri name kwam het bekende ooi flict ter sprake. Op eene vraag van den Heer Weribeim gaf de Mi nister inlichtingen, waarbij bij de houding van den Gouverneur meer uaar den vorm dan in het wezen afkeurde, wijzeude op de machtsaan- matiging der Sinten, die intusscheu geacht kun nen wordeu amende honorable gedaan te hebben. Plannen tot ontwikkeling van Suriname zullen weldra worden ter hand genomen. In de zitting van gisteren werd de begrooting van Suriname goedgekeurd, die van Koloniën met 20 tegen 19 stemmen verworpen. D" Kamer is op recès gescheiden. Onze vooroudere. Ieder mensch heeft twee ouders, 4 grootouders, 8 overgrootouders, 16 overovergrootouders, 32 voorouders in het vijfde geslacht 64 in bet zrsde, 128 iu het zevende, 256 in het achtste, 512 iu het negende en 1024 in het tiende geslacht. In het zestiende geslacht heeft ieder reeds 65532 voorouders. Zestien geslachten nemeu enne tijdruimte in van 500 jaren. Begeleid door eenige straatjon- gens, liep Zaterdag te Utrecht een dronken bid der in zwarten rok, kurte broek, witte kousen en lage schoenen, zijn steek scheef op het hoofd, zwaaiend, beentje over doende en telkens naar zijn steek grijpend, met moeite vooitkomeud, langs 's heereu straten. Het voortdurend «arren en uiljouwen der jongens moede, tr&chttj hij teverge-fs hen met zijne parapluie van zich af ts houden, toen hij eensklaps op den kruiwagen van een botboer terechtkwam, die vóór eene kroeg stond, en da ar op jn slaap viel. De wagen kan telde met den bidder om, en onder uitbundig gelach der omstanders viel de zwartrok in de etraatmodder. E-nige medelijdende voorbijgangers hielpen hem ojj en brachteu hem naar huis. De botboer, die in de kroeg een borrel zat te drinken, kon zijn wagen en zijn visch oprapen, waarbij, natuurlijk, niet weinig scheldwoorden aan 's bidders adres werden geuit. Woensdag zijn de onlangs te Lissabon aangehouden twie perionen, verdacht van den diefs al te Veuloo bij den bankier Ber ger, bij gebrek aan bewijs uit de gevangenis te Roermond ontslagen. Op 's Rijks kotten is voor hen overtocht tot Rio Janeiro betaald. Onlangs werd uit Par ij s gemeld dat een groot petceel op het drukste gedeelte der Eransche hoofdstad, hoek Boulevard Poisson- nière en Rue Montmartre, door ,eeue Neder landsche onderneming «ai aangekocht. Thans blijkt dat de Kou. N-d. Beiersch-bierbrouwerij, te Amsterdam, voornemens is op dat punt eeue inrichting te vestigen in den trant van bet be kende Café Krataapolsky, maar op grooter schaal. De Koningin van Portugal heef t zich tot laak gesteld, de mingegoedo bevolking van Lissabon, die ten gevolge van de griep-opi- demie heeft geleden, te helpen. Op haar aan sporen opende de Graaf De Barnaz eene inschrij— viog en een groot aantal dames uit de aanzien lijkste kringen stelden zich beschikbaar om de gaven aan de armen uit te reiken, Deizenden vrouwen en kinderen konden weldra geholpen worden en de Koningiu zelve deelde anderhalf uur lang brood en melk uit. Zelfs liet zij eene met briljanten bezette doekspeld, ter waarde van 10,000 frks. verkoopen en de opbrengst verdee- len en kocht 100 panden, gereedschappen en kleedingstukken uit eigen middelen vrij. Zondagmiddag werd te Lissabon een groot cor so ten voordetle van de armen gehouden, waar aan de Koningin deelnam en dat 200,000 frank» opbracht. In een stoet van 20 rijtuigeu trok men door de stad en honderden kwamen hunne gif ted aan de daan s en herren, die in de rijtuigen zaten, ter hand Btelleu. De Koningiu werd her- haaluelijk levendig toegejuicht, Het internationaal politieblad La Police waarschuwt voir eene bende Engel sche juweelendieven, dl', thnns in vele voorna me steden eaan het werk is.// Zij doeu dit op zeer slimme wijze. Nauwkeurig nemen zij de kostbaarheden op, die in de uitstallingen zicht baar zijn, makelt er teekeningen van, die zij al lengs zoo getrouw mogelijk trachten te doen wor den en vervaardigen ze dau in de daartoe inge richte werkplaatsen van geheel gelyken vorm met valsche juwielen. Zoodra die gereed zijn brengt een hunner, keurig gekleed en meestal met een fraai rijtuig, een bezoek aan het maga zijn, waar hij zich dan de bege-rde voorwer pen laat voorleggen en ze handig met de nage maakte weet te ruilen. De nabootsing geschiedt zoo bedriegelijti, dat de bestolene meestal eenige dagen, nadat de sing is geslagen, bemerkt, dat bij het slachu.ffr is van een bebendigen gauw dief. In een Zwitsersch dagblad vin den wij het volgende aardige voorval gemeld, dat tijdeus het optreden van Mme Sigrid Ar- noldson te Zurich plaat» heeft gehad. Ouder het gejuich van eene menigte; welke op eenige duizenden geschat werd, verliet de ,/Zweedsche nachtegaal" na de voorstelling den schouwburg, in een rijtuig dat door studenten getrokken werd, die de paarden hadden afge spannen. Een der jongelui had zicb by het trekken eene pee» verrekt en begaf zich om raad naar een geneesheer. Deze vroeg den zoon van Miner va, waar by die verrekking had opgedaan. „Ik heo het rijtuig van Sigrid Arnoldson helpen voorttrekken' antwoordde de student. „Dan moet ge u tot een vaearts vervoegen e aprak de dokter op statigen toon. Professor Charcot, te Par ij s, heeft onlangs aan een Amerikaansch journalist de volgende hypnotische proef verhaald: „lk gaf aan eeue vrouw, die in bypnotischen toestand waseen stuk wit papier en zei: //„Dit is mijn portret. Viudt gij dat h t gelijkend uNa een oogenblik aarzelene zoi ze: ////O ja, dat is uw portret. Wilt gij het mij geven?//// Om het denkbeeld van het portret des te raster in haar geest te prenten, wees ik haar naar walken kant mije profiel was gewend, beschreef mijne kleederen en wees haar nog eenige andere kleedingstukken aau. Daarna 1-gde ik het stuk papier onder eene menigte andere, na vooraf een byna onmerkhaar teeken er aan gemaakt te hebben om het te kunnen herkennen. Ik gif toen alles aan mijn sujet en verzocht haar, het pakje ten» te doorzoeken, om te zien of zij er niet iets in voed wat zij kende. Zy ging terstond aan het doorzoeken van de papieren en zoodra zij aan het denkbeeldige portret, kwam, riep zij: „Hé, daar is uwe photographic!" „Dat is reeds merkwaardig. Maar nog me rk waardiger is hel dat, toen ik het stuk wit papier omdraaide en het haar gaf, zij terstond riep, dat het met den verkeerden kant boven was. „Ik maakte baar wakker en gaf haar toen weer het bundrltje papieren. Evenals tevoren doorzocht zij ze, vond het bewuste papier en verklaarde, dat het mijn poniet was. Ik liet haar heengaan, en iu hare zaal van het gast huis liet zij aan hare medeverpleegden het //por tret# zien, dat ik haar had gegeven. Hoe de anderen ook lachten, zij was uiet van het denk beeld af te breogen. Wanneer ik haar gelast had, verschaiaene dagen iu d:en waan te blijven, zou zij juist zoodanig daarin gebleven zijn als ik had bepaald. //Bij de suggestie gebeuren die dingen zoo, alsof er iu de hersenen, ODder den invloed van het hypuotismeeen volmaakt bdig ontstaat en alsof elk denkbeeld, door de suggestie iu dat ledig gebracht, van zijne eenzaamheid gebruik maakt om zich naar alle kanten uit te breiden en zyne macht in het onbezette gebied te ter- zekeren. //Het psychologisch karakter vau den hypuo- tischen toestaud is het greozenloos geluof, waar mee hei sujet alles aanueemt wat de hypnotiseur zegt. Hoe onwaarschijnlijk het ook wtzen moge wat hij verzekert, het sujet neemt bet aan en maakt het tot het middelpunt van zijn denken; al zyue gedachten spruiten daaruit voort, totdat hem door den hypnotiseur een ander denkbeeld wordt gegeven, dat hij weer terstond geloovig aanneemt, al is het ook vlak het tegendeel van het eerste. De waagmeesterteWolveg«,die aan de verkooprrs van varkens lsger gewicht opgsf dan de krulstaarten wogen, is deswege door B. en W. uit zijne betrekking ontslagen. Hij is reeds door de justitie gehoord. Eeuwenoud bier. De scheikundige der bekende Londeoache bierbrouwerij Worshitgton en Co. heeft Zaterdag de leden van de Labors- toriumclub bier laten drinkeD, dat honderd jaar oud was, Zooals uit de aangehechte documenten bleek, was het iu de k/ldnrs geltgd bij de ge boorte van een kind van den toenmaligeu bezit ter der brouwerij, op den 24 Januari 1790. Het bier waa overheerlijk en smaakte bijna als sherry. Te Loon op Zand zyn twee perken met tulpen te zien, die reeds 4 cM. boven den grond uitkomen en dezen winter niet gedekt zijn geweest. D e b o u w-o nder nemer van de nien- we Theems-tunnel te Londen heeft dezer dagen een proces gewonnen door hulp van de photo- graphie. De eigenaars van eenige huizen sau den Tbeewsoever bij d* einden van de tunnel had den een eisch tot schadevergoeding tegen hem ingesteld wegens scheuren, in de muren van huo- ne huizen ontstaan door verzakkingen tengevol ge van den tunnelbouw, naar zij beweerden. De gedaagde beweea echter, door photogra- phieën van de huizen, welke hij, voor het werk begon, in stilte had laten maken, dat de huizen reeds toen in dcnzelfden toestand verkeerden, en den eischers werd het recht op schadevergoeding ontzegd. Eenenieuwe en zeer eenvoudige wijze om hospitalen, scholen eo andere gebou wen voortdurend te ventileeren, wordt tegen woordig in Italië beproefd en zeer aanbevolen. Volgens de methode worden de bovenste ruiten der vensters vervangen door grof zeildoek, waar door de kamerlucht onophoudelijk en onmerk baar wordt vernieuwd. Date ventilatie wordt reeds in verschillende ho-pitalen met goeden uit* slag in toepatsing gebracht. Te Koeper: ick by Berlijn, heeft da begrafenis van een socialist aanleiding gegeven tot ongeregeldheden. De psrtygunoot-u van den overledene, die meegingen iu den stoet, gedroe gen zich uiterst rumoerig, lieten het muziekkorps vroolijke wijsjes spelen, rookten op het kerkhof en raakten eindelijk handgemeen met de politie toen deze hun wilde beletteu, kransen met roo ds bloemen op de kist te liggen. Vervolgens vielen de mannen, d'e zich zelf zoo bizonderon* eerbiedig gedroegen, de lijkbezorgers en de dood gravers aan, omdat [dezenden doode niet eerbiedig genoeg hadden behandeld. Daardoor ontstond een nieuw gerecht met de politie, waardoor eenigen dar levenmakers in hechtenis werden genomen. De sterfte te Parijs neemtseer af. Zij bedroeg in de derde week van Januari 1493. Tooh is zy nog hoog, vergeleken bij 1889, toen de sterfte in die week 1135 bedroeg. Bij Salem, in den Staat Indiana, is een trein vau de Louisville, New-Albany and Chicago-railway door het springen van een rail ontspoord en in een ravijn grstort. Een der wagens geraakte terstond in brand. Zes reizigers verloren het leven en negentien werden ernstig gewond. Gelukkig was een andere trein in de nabijheid, zoodat spoedige hulp kon verleend worden, anders was zeker het aantal slachtoffers veel grooter geweest. Een voorwerp van groote kunst waarde, de fraaie tafel van Sèires-porselein, geuaamd table des Maréchaux beschilderd door Isabey, den beroemden miniatuurschilder, welke tafel iu het Louvre bewonderd en door Mevrouw Rolle geleend werd om de Tentoonstelling te helpen opluisteren, was, zooals door eenige bla den gemeld is, verdwenen. De door de Regeering ingestelde nasporingen hebben de tafel echter doen terugvinden. Deze tafel werd door Napoleon I besteld aan den beroemden miniatuurschilder Isabey, die er 18,000 franks voor ontving, behalve 6000 franks voor elk portret van eeu Maarschalk. Zij is ruim een meter in doorsnede. In het midden is de keizer voorgesteld, zittende op den troon, met den schepter in de hand; in het rond zyn dertien medaillons, mtt de portretten van des Keizers Maarschalken. In 1816 werd de tafel door den KontBg bij eeu verzamelaar Trochou verruild tegen eene ver zameling antieke bronzen. Die Trochon wilde nu de medaillons er uit nemen en aan de famiilies der Maarschalken verkoopen. I>abey hoorde dit, en bewoog een zijner vrienden, den Heer De Serres, het stuk Is koopec. Deze betaalde er 60,000 franks voor, en toen Louis-Phtlli ppe hem er 50,000 franks voor bieden liet, weigerde hij. Het stuk bleef iu zijne familie tot April 1877, toen het in de zaal Drouot te koop ge boden werd. Voor 30,000 franks werd de tafel nu het eigendom van Ieahey's dochter, Mevr. WeyIsabey, die haar bij baren dood Vermaakte aau Mevrouw Rolle. Deze stond haar voor de tentoonstelling af, maar zij zei hiervan wel spijt hebben. Het porseleinen blad ia middendoor ge- brokeo, en boe behendig de twee stukken her- eeuigd zijn het stuk is geschonden. De Generaal-Intendant der keizer- lijke schouwburgen te Barlyn heeft san de direc tion verboden om tydens den hofrouw entréa- biljetten aan officiereu at te geven, terwijl aan de officieren bij dagorder is meegedeeld dat hun het bezoeken van schouwburgen tijdeus dan rouw, in uniform zoowel als in burgerkleeding, is verboden. Maa ndag 11. had te Ouderdendam eea volksconcert plaats. Tot laat in den nacht was men iu zeer opgewekte stemming bijeen, en alles liep iu de beste orde af. Jammer inasr dat het een zoo droevig naspel had. Toen de echtelieden M. 's morgens te 4 uren te huis kwrnnen, wilde de man, die blijkbaar wst rijke lijk aan Bacchus had geofferd, weder naar de feestzaal terugkeeren. Zyue echlgeuoote verzette zich daartegen, en hieruit outstond een twist die ten slotte zoo hcog liep, dat de man «en, me» trok en z'jne vrouw eeue zeer ernstige ver- wondiug aan den hals toebracht. Daar de slag ader niet getroffen is, bestaat er nog eenige hoop op behoud, doch daar het vrij lang duur de eer er geneeskundige hulp aanwezig was, is de toestand der verwonde, tengevolge van het groote bloedverlies, toch zeer zorgelijk. Ook gistere n-a vond heeft de o p r or- ring van Falka, te Rotterdam,ditmaal in den kleinen schouwburg, aanleiding tot woelige tooneeleii ge geven. Eenige met recht verontwaardigde Katho lieken deden telkens by het optreden van den dronken kloosterbroeder van hunne verontwaar diging blijken. De politie was ijverig in de weer om hen die siffieerden uit de zaal te verwijderen. Er werden op dte wijze een dertigtal personen uit de zaal gezet. Zelfs het voor den schouwburg verzamelde volk gaf luide zyne verontwaardiging te kennen. De politie heeft een paar maal ge chargeerd. Het uitgaan van den schouwburg geschiedde rustig. Men is benieuwd of deoret-*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2