BINNENLAND. Ned. R. K. Volksbond, afdeeling 's Gravenhage. GEMENGDE BERICHTEN. tegen de aanwezigheid van gewapende macht in den omtrek van de universiteit. Zjj verscheurden de sjerp van een rust bewaarder. Daarna had er eene botsing plaats, waarbij zich echter geene ernstige voorvallen voordeden. Nadat de hooglee raren zich borg hadden gesteld voor het bewaren van de orde, trok de gewapende macht zich terug. De academische raad van toezicht heeft de sluiting der univer siteit gehandhaafd. Ofschoon de uitslag der debatten o er de be grooting 1890 in de Eerste Kamer ten opzichte van het Kabinet in zijn geheel, zeer bevredigend mag geheeten worden, was het resultaat der beraadslagingen over het Hoofdstuk Koloniën voor den Minister Keuchenius ongelukkig. Met éene stem meerderheid werd zyn budget verwor pen. Die uitslag was onverdiend, doch de libe rale party had tot zyn val besloten, en het blijkt maar al te zeer, dat het vooral 's Minis ters godsdienstige richting is geweest, welke de oppositie ontstemde. Ofschoon de politiek van den Minister Keu chenius somwijlen reden van bezorgdheid gaf, betreuren wy de afstemming van Hoofdstuk X in hooge mate, ook omdat zij een partij-triumf vormt, welke voor Nederland en Indië niet on bedenkelijk mag heeten. Met recht vraagt De Tijd. //Wat hebben toch wel de liberalen in de laatste 25 jaar voor Iudië gedaan, dat hen het recht geeft ten opzichte van een anti-liberalen Minister zoo veeleischeud te zijn? Steunende op hare meerderheid,// zegt genoemd orgaan, //st unende ook op hare feitelijke onontbindbaarheid, trotseert de Eerste Kamer de meerderheid der natie, maakt zij het regeeren onmogelijk aan den Minister, straks misschien aan alle Minister», welke zich vereerd zagen met het vertrouwen van den Koning en van de meerderheid der Tweede Kamer, welke, anders dan zjj zelve, direct voeling houdt met het kie zersvolk. //De Eerste Kamer speelt inderdaad hoog ipel.# //De bezwaren, zegt Het Centrum, tegen het beleid van den Minister ingebracht zijn bekend, en wy behoeven er niet op te wijzen. Alleen zij in herinnering gebracht dat Keuchenius, de inuig godsdienstige man, vervuld was van het ideaal der verbreiding van het Christendom in de Koloniën. En de liberale Kamerleden hebben niet geschroomd onbewimpeld hem dat edel streven als een grief voor de voeten te werpen. Wel werden de opiumquaestie, de Atjehpolitiek en zelfs de muntregeling als voornaamste troeven daarbij uitgespeeld; maar het liberale votum ontleent zijne groote beteekenis aan de goddiens- tige quaestie. De „doleerende" Minister, die zich, zjj het dan ook per abuis, vergrepen had tegen de Synode, moest vallen. En de liberale pers had al by voorbaat een handje geholpen. Van het eerste optreden des Ministers af waren bij tijd en wyle de kolommen der groote dagbladen gevuld met donkere profe- tiën over den Minister; bij voorbaat was hij al veroordeeld, en steeds bij *1 zijne werken open baarde zich een oppositie, zooal die te voren nooit was gezien. Zoozeer werd de Minister af gebroken, zoo veelvuldig waren de argumenten tegen hem, de uien en spotprentjes waren zoo komiek, dat iedereen, die steeds gehoord had, dat de Hear Keuchenius hoogst bewaam en ijverig was, ongeloovig het hoofd moest schudden." Als men denkt, dat zelfs ernstige liberalen nog niet lang geleden hunne adhaesie aan den Heer Keuchenius betuigden, en ook verschillende liberalen hunne stem aan de beg root in g hebben geschonken en de meerderheid, waarmee de begrooting in eenzeer onvoltallige vergadering werd verworpen niet kleiner k n zijn, kan men geene groote waarde hechten aan het votum in de jongste zitting van onzen Senaat uitgebracht. Ook wy hopen dat uit de ministeriëele cri sis geen Kabinets-crisis zal. ontstaan, welke de jammerlykste politieke gevolgen zou na zich sleepen. Wy zijn ie dien opzichte echter niet gerost, aangezien de Minister van Binnenl. Zaken nog dezer dagen in de Tweede Kamer verklaarde, dat de geheele Regeering verantwoordelijk is voor het beleid van den Minister van Koloniën. 't Zou inderdaad te bejammeren zijn, zoo het votum der Eerste Kamer voor het belang »an land en volk een nadeelig gevolg had. De vrucht der verwereldlijking. Te Breteuil bij Parys bestaat een verbeterhuis voor 100 verwaarloosde kinderen. Deze zijn aan we- reldsche heeren toevertrouwd. De inspectie be hoefde dus nu niet zoo streng meer te wezen, als voor eene inrichting bestuurd door Geeste lijken. Overigens waren de verslagen op het papier perfect in orde. Daaraan ontbrak niets. Het hoofd prees de ondergeschikten en de on dergeschikten roemden ieder om het zeerst den directeur der inrichting. Alleen van de jongens werden klachten gehoord. Deze werden eindelijk zoo luid, dat de inspecteur het noodig oor deelde een onverwacht en nauwkeurig onderzoek in te stellen. En wat bevond hij? Tusschen de 40 en 50 jongens lijden aan eene schrikkelijke ziekte, en waren verstoken van geneeskundige hulp; 28 hunner werden onmiddellijk naarPetite-Roquette gebracht, waar zij elk in eene afzonderlijke cel onder dr. Mittel's behandeling zijn gesteld. De Gaulois heeft het feit bekend gemaakt. Daarbjj is het gebleven. En de liberale cou ranten hebben zich wel gewacht het schandelijk feit te publiceeren. Van rechtsvervolging, af zetting, nauwkeuriger onderzoek enz. wordt nergens met een woord gerept. V. W.) De rechtstreeksche intercommunale tele- phoondienst voor het publiek verkeer van Haarlem en Dordrecht, zoowel onderling als met 's Gravenhage, alsmede van Haarlem met Rot terdam en van Dordrecht met Amsterdam is, met machtiging van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, op 1 Februari geopend. Naar men verneemt, zullen in Juni e. k. gedelegeerden der Fransche, Belgische en Ne- derlandsche Regeering te 's Hage bijeenkomen, om de grondslagen vast te stellen voor een inter nationaal tractaat op de zalmvisscherij in de rivier de Maas. Het Handelsblad melding makende van eeni- ge personen, die te 's Hage aangewezen worden als vermoedelijke opvolgers van den Minister Keuchenius, noemt ook als zoodanig den Heer Van Nunen, eertyds Referendaris bij de afdee- ling Onderwys, Eeredienst en Nijverheid teEa- tavia en waarnemend Assistent-Resident der Oostkust van Atjeh. In politieke kringen verzekert men dat de 8 afwezige liberale leden der Eerste Kamer tegen de begrooting van Koloniën hadden gestemd. Naar de Standaard verneemt, is door den Minister van Koloniën ontslag aangevraagd. Gisteren is de Ministerraad wederom in buitengewone vergaderiag langdurig bijeen ge weest. Zandvoort, 3 Febr. Door den Raad dezer gemeente is eene verordening vastgesteld, waar bij eene regeling is gemaakt omtrent de verdeeling der gemeente in wijken. In verband hiermede zyn door Burgemeester en Wethouders de Heeren J. A Van Noppen, L. Van der JVerff, J. v. d. Boe, Jb. Koning en ff. Groen tot wijkmeesters benoemd. Heemstede, 3 Febr. In deze gemeente wordt op 6 Februari a. s. een rijkstelegraafkantoor, ingericht met telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgt: op werkdagen, van 9 uren voor- tot 1 uur na middags en van 6 tot 7 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voor middags. In het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's Hage, werden Zondag namiddag in eene algemeen vergadering van de afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond daar ter stede, door den Heer Passloors, Voorzitter van den Ned. R. K. Volksbond te Amsterdam, ruim 400 leden geïn stalleerd. De Hoogeervv.1 Heer J. Th. Heijligers, Deken en Pastoor met een viertal Eerw. Geestelijken, Mr. Heijdenrijck, lid van den Raad van State, Mr. De Bruijn, lid van de Eerste Kamer, de Heeren Van der Schrieck, Mr Kolkman, en Mr. Bevers, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en deputatiën uit de besturen der Amsterdamsche, Rotterdamsche, en Haar- lemsche afdeeling, woonden deze vergadering bij. In deze zeer interessante bijeenkomst waar Mr. Heijdenrijck eene sclioone toespraak hield, die met luide toejuichingen werd begroet, deelde de Se cretaris mede, dat mevrouw Bongartz-Smeets te Delft, eene geldelijke bijdrage voor de kas der afdeeling had vergezeld doen gaan van een schoon gedicht, dat door den Secr. zeer verdienstelijk werd voorgedragen en door de vergadering met een levendig applaus werd begroet. Per telegraaf werd aan mevr. Bongartz-Smeets den dank der vergadering gebracht, en het eere-lidmaatschap der afd. aangeboden. Een telegram gericht aan Z. H. den Paus en toegelicht door een der belangstellenden, den Heer Kouwenhoven uit Overveen, en een telegram aan Z. M. den Koning op voorstel van den Heer Passtoors, werden verzonden. De Zangvereeniging deed het Bondslied en het slotkoor van Verhutsts Pius Cantate liooren en ten slotte werd door de geheele vergadering uit volle borst het Wien Neerlandsch Bloed mee gezongen. Met een woord van dank van den Voorzitter, den Heer L. Schoonenberg, aan allen, die tot het welslagen dezer bijeenkomst hadden bygedragen en een kort gebed, werd de vergadering gesloten. Alweder ite Hilversum inge broken, ditmaal in de consistorie-kamer der herv. kerk. De dieven schenen erg op hun gemak te zijn, althans zij hadden er bet licht bij aangestoken. Van eene pook en den sleutel der kachel werd eene soort hefboom gemaakt en daarmee da kast van bet orgel opengebroken, die slecbta muziek bleek te bsvalten. Wat zy vonden, scbesn niet hst gewilde te zijn; althans zij gingen been, zonder iets mee te nemen. Te Bologna (Italië) heeft rich een sporadisch gevsl van cholera met doodeiy- ken afloop voorgedaan. Voor zenuwachtige menscheu, die van rust houden, of ten minste hat ratelen der rijtuigen niet kunnen verdragen en wie is niet zenuwachtig of houdt het harde geratel van een rijtuig voor muziek? zijn de caout chouc wielbanden aene weldaad. Msar zij helpen «Heen de menschen, die in het rijtuig titter, en voor de bewoners van de straal zyn en blijven alle andere rijtuigen eene kwelling. Macsdam, hout of 8iphall ziju reads een zegen. Gij hoort d»n niet ve.T anders dan het doffe klossen of kleppen vaa de hoeven der paarden, maar ma cadam woidt bij regen smerig, hout brandt en asphalt wordt glad. Neen, dan heeft een Duitech ingenieur wat beters bedacht. Hij neemt caoutchouc van de wielen en legt het op de straat, die hij er mee plaveit, zoodat alle wielen op caoutchouo rijden. In Hannover heeft men de proef genomen, die zoo gelukt is, dat men er eene leegte van 1500 meters mee gaat bestra ten. Berlijn heeft reeds een caoutohouc-stiaat en Hsmburg krijgt er een. Dit plaveisel moet zoo bard wezen als steen, zoo stil zich houden als een muisje, tegen kou en warmte kunnen, stroef blijven ondsr den regen en wat de deur dicht doet bij zorgiame stadsbesturen duur- zsam zijn bij uitnemendheid. Te Utrecht is een 74-jarig man, zekere v. d, F., terwijl hjj aan hot geopende graf van zijn broeder stood, plotseling ineenge zakt en terstond overleden. Eenigen tijd geleden werddoor den Heer Hulsebo», in eene vergsdering der letterkundige afdeeling van het Proviuciaal Uirecbiach genootschap «oor kuusten en weten scheppen, bij vernieuwing de aandacht gevestigd op den droevigea staat wasrin het graf van een der vorsten uit het huis van Oranje Nassau nog steeds verkeert. Het betrof den broeder van ouzen Koning Willem I, Prins Willem George Frederik, die na eer.e roemrijke werkzaamheid als bevelhebber iu Oosten rijkschen dieDst, in hel jaar 1799 te Padua overleed en daar werd begraven. Uitvoerig werd daarbij medege deeld boe dit graf sinds lang in zeer betreu renswaarden toestand verkeert en het zelfs moeite kostte de juiste piek aan te wijzen. Toaus meldt men uit Parijs, dat de Neder- lauiscbe Regearing op dit oogcublik met de Italiaausche iu onderhandeling is om hrt lijk van dezen Oranjevorst naar ons laud te doen overbrengen, opdat het in den grafkelder te Delft kan bijgezet worden. Te Londen zal in het volgend jaar ook eene Duitsche tentoonstelling worden ge houden. Er is reeds een stuk gronds van twaalf hectaren voor verkregen. Fragment uit het verhaal van eene schoon maaksterZoo ben ik ook etna in Den Haag gowses*, juffrouw, in het paleis van den Koning, mens, wat 'n pracht, ik kwam der met 'n vriendin v»n me, die dsr man was veertig jaar zilverpoesar aan hat hof geweest, en na zen dood most zij bet pnusioen halen, nou, we kommen der an, en een Commesaris des Koniugs doet de deur open eu het ons sliet lsten zisn, en toen zee ie: eet jelui eerst wat; ocb, juffrouw, nat heb ik gesmuld, nou, toen 't gedaan was docht ik zoo'n Commesaris des Koning» kan je niet met een dubbeltje afschepen, daarvoor heb ik te lang bij de groote lui gediend, ik lee daarom atikem een kwartje onder mijn bord want och, die lui motten ook meest van da fooien leven,enz. Zooals vroeger in ons blad werd medegedeeld, was in de regeeriugsdistricten Keu len eu Dusseldorf een bevel uitgevaardigd, waar bij het voortaan aan Duitsche ouders verboden werd hunne kinderen uasr buitenlandsche kost scholen te zenden. Eenige families te Keulen, die zich aan dit bevel niet gosioord hadden, stonden dezer dagen voor de Rechtbank aldaar terecht wegens overtreding Tan de wet. De ouders zijn echter allen vrijgesproken. Hun verdediger, de advocaat Dr. Baehrm, overtuigde de rechters er van, vdat in alle bui- teulandiehe kostscholen het ouderwijs beter en degelijker is dan iu de Duitsche lagere seholen, dat het onderricht geheel opS Duitsche leest is gescho/id en uit Duitsche boeken geput wordt eu dat eindelijk en daar kwam het eigenlijk bet meest op aan ook in die buiteulandiehe kostscholen de Duitsche geest (sic?) wordt aau- gek weekt. Te Recklinghausen, een klein stadje iu Pruisen, zijn daags na elkander de beide geneesheeron, de eene 32 eu de audere 42 jaren oud, aan de gevolgen der influenza overleden. Te Amsterdam moeten in Febru- nri de honden van een nieuwen penning, te ver krijgen voor f4, zyn voorzien. Menigeen ziet tegen die jaarlijks terugkeeren- de belasting op en het kan dan ook geene ver wondering baren dat in dezen tijd van het jaar vele hoeden //aan den djjk gezet" worden. Zulk een »aan den dijk gr zette# hond nu kon men Viijdsg-middag in het westelijk deel der stad zien loopen. Hij droeg aan een halsband een stuk karton, waarop te lezen stond: Koop voor my maar een medaille, 'k Wiet het zeker, ik beval je. Het beschimmelen van inkt voor komt men door aan eene flesch inkt 1 tot 2 droppels karbolzuur toe te voegen. In ds Synagoge der Neder 1. Israël, gemeente te 'e-Hage werden jl. Vrijdag een paar knapen ploleeling ongesteld ne het drinken van den hun toegereikten wijn, die bjj eene ceremonie werd gebruikt. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen; het bleek, dat er by vergisting uit eene verkeerde flesch was g«- tchonkau. De knaapjrs bevinden zieh intusschen redelijk wel. Onder de 5000 gevallen van griep, die zich hebben voorgedaan bij de postbeambten te Londeu, is er maar een met doodelijken af loop geweest. Het grootste seilschip. Aan de Clyde wordt het grootste zeilschip gebouwd van de wereld. Het is de France. Het z«l vijf masten drsgen, een netto inhoud hebben ven 3600 ton en 6160 ton zwaar zijn. De lengte is 114.60 meter, zijne breedte 15.60, zyne diepte 10.28. Het zal in acht eomparlimenttn zyn verdeeld. Het zeilschip moge dreigen dour de stoomboot vervangen te worden, het gedraagt zich, gelijk men ziet, vorstelijk in zyn val, en zoo het ster ven moet, het zal sterven met eere of mis schien zijne dynastie met nieuwen luister om ringen. Naar gemeld wordt, heeft Z. M. de Koning afwyzeud beschikt op een verzoek om gratie, gedaan voor den student P., die ver oordeeld werd wegens het tweegevecht met den luitenant der jagers d'A. v. G. Fransche vaardigheid. De volgende anek dote wordt verhaald uit bet leren van den Veld maarschalk Von Manteuffel.- De Veld maarschalk was eens aan esn diner in een druk gesprek gewikkeld mal een Fran- scheu diplomaat. Het onderwerp was: #Do kunst zin dtr volken," eu de Frsuschmau beweerde, dat zijn volk in dat opzicht bet hoogste stond. //Er best) at, niets, zoo lselijk, of men weet er bij ons nog iets fraais van te maken," zside hij. Hierop trok Von MmteufLI e:n baar uitzijn grijzen, stoppeligen scorrebaard en reikte dat den snoever over mot de woorden: vLsat nu hieruit eens iets fraais maken; staaf uw beweren door een feit.// Ean week later werd Vou Manteuffel uit Pa rijs teu klein doosje toegezonden. De inhoud bleek eene schoone doekspeld te zijn, voorstel lende »eu Pruieitchen adelaar, die iu zyne klau wen een stijf, grijs haar hield, aan welks uit einden een paar gouden balletjes hingen. Op het eene stond Elzas, op hot audere Lotharingen en op de zitplaats van den adelaar las men in hst Franech da woorden: //Ge houdt hea slechts bij éen haarl// In eeneschoolte Bloomington, Illinois (Vtreenigde Staten), is gedurende eeue scheikundige les een retort met zuuritofjea ge sprongen. De leeraar bekwam hevige brandwon den: men vreest dat hij voorgoed blind tal zijn. Van de leerlingen werden er 20 gewond, weer ouder drie zeer ernstig. Van de twee aangespoelde ljjken afkomstig ven net te Kallantsoog vergane bark schip Loch Moidart is het eene, volgens verkla ring vau een der geredden, gebleken te zijn dat van een stuurmansleerling, genaamd Oharle Maxon, vau Great-Yarmouth, het audere dat van den hofmeester. Tevens mag niet onvermeld blyven de edel moedige daal, welke door de gebroeders A. en J. Schouten werd verricht aan een der geredden van genoemd schip. Toen namelyk vyf man dar equipage met eigen aloap het strand trachtten te bereiken en ds sloep was omgeslagen, waar door drie hunner verdronken, was van de ove rige twee de eene zoo gelukkig zwemmende het strand te bereiken, terwijl de audere nog langen tijd in zee ronddreef, waaruit hij eindelijk met veel moeit* door de gebroeders Schouten voor dood werd opgehaald. Natuurlijk lieten zij niets onbeproefd om de levensgeesten weder op te wekkou, waarin zij na veel moeite «n inspannnirg slaagden, en terwijl de eene hem daarop van droge kleederen voor zag, snelde de andere naar het dorp, een uur gaana, om een wagen, waarop zij hem, in de kens gewikkeld, naar het logement brachten, waar hij bij zijne aankomst, hoewel tot het leven te ruggekeerd, nog altijd in een toritand verkeerde, welke aan krankzinnigheid deed denken. Geluk kig duurde dit niet lang en kwam hij weer tot bezinning. De gebroeders Schouten hebben dus de vol doening mogen smaken dezen man naar zyne vrouw en zeven kinderen te mogen zien terng- keeren. De Heer Lamprechts, leeraar te Biutzsn, voorspelde ten onrechte in Janaari sneeuw en vorst. Hij geeft h*t echter niet op ea voorspelt in Februari middelmatige temperatuur, Maart kcuder dan gewoonlijk, April en M«i warm, met veel onweer. De atad Berlijn heeft voor nieuwe bouwwerken van allerlei aard in de eerste drie jaren uiet minder dan 80Vs millioen msrk noo dig. Het gemeentebestuur heeft voorgesteld voor- loopig daartoe eene leening van 55 millioen mark aan te gsan,rentende 3Vs pet. met aflossing van 1 pet. 'sjaara, beginnende in 1894. Van de lee ning groot 50 millioen mark, in 1886 opgeno men, is weinig meer over. Alleen voor afvoer- werken is tot dusver 90 millioen mark uitgege ven, waarvan 61 millioen voor rioleering en 29 millioen voor de sproeiveldec, de rest voor ge bouwen en betaalde reuteu. De trekking van de tombola der Tentoonstelling te Parijs, is Vrijdag begonmn. Het nummer, dat het eerst uit de bu» kwam|is|693843 der 2e eerie. De gelukkige bezitter van dit lot wint den hoofd- prys «au 200,000 frs; vertegenwoordigd door eene parure van diamanten. Naar aanleiding van de zonde r- linge rei* door den Ooztenrijkiohen kleedermaker Zeitnng, in eeue kizt van Weenen natr Parijz ge maakt, brengt tea Duitsch blad in herinnering, dat, jareu geleden, een Ier een v«el langer, moei- tevoller en gevaarlijker reis ondernam, van Ame rika nasr Liverpool. Hij werd, in eene dood kist verborgm als lijk aangegeven, om bij aan komst io Engeland aan de justitie, welker tut- schenkomst bij vreesde, t# ontkomen. Ooder het naamplaatje op het deksel van de kist, waren luchtgaatjes aangebracht en de afzender van den ffdoodf# had hem in zijne kist voldoende le- levensmiddelen medeg-geven om tot bij aankomst te kunnen strekken. De reis ging wel heel spoedig, maar de rot ting der voedingsmiddelen en van andere zaken, die langzamtrhsd in het plankenhuizje kwamen, ging nog vlugger; daar de reiziger volstrekt geen gelegenheid bad om 't geen hij best missen kon uit zijne kist verwijdtten en gedwongen was, allea bij zich te houden, kan men er zich eene voor stelling "an vormen aan welke afschuwelijke dampen en walmen de ongelukkige voortdurend was blootgesteld. Na eene reis van 7 dagen kwam het schip te Liverpool san, waar de fcloode" door een als aanspreker vermomd vriend iu ontvangst word genomen. In het R. K. Gast hu is te Breda sar- den verpleegd de tweelingzusters F. De Hoon-Van Unnik en M. PobsrtVan Unnik geboren 3^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2