,1 t No. 1501. 9 Februari !®90. De Czaar en zijn volk, DTTmTTL A iNi D. ABONJTSMBHTSPB UB Per 8 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland AfzJnderljjke Nummers Dit blad veruchjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUBSAU: St. Janstraat Haarlem. 0,85 1,10 1,80 0,08 AGÏTK MA HON AGITATE PBIJS DÏÏB ADVEKYENTïJl» Tan 16 regels30 Oents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant. Advertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KüPPERS LAUREY. Van tijd tot tijd komt uit Gatschiua of St. Petersburg de mare, dat het leven van den Russischen Keizer in gevaar is geweest of dat men een aanslag, eeue samenzwe ring of iets dergelijks heelt ontdekt. Daarna hoort men van eenige veroordeelingen, somwjjlen ook van terechtstellingen van misdadigers en deze berichten hebbeu reeds eene groote beteekeuis ten opzichte van de in zulke gevallen gehouden geheime terecht zittingen. Waarvan men echter niets hoort, waarover ook de Russische nieuwsbladen het zwggeu moeten bewaren, dat zijn de verbauningsdacreten naar Siberië, het ker- kereu van beschuldigden zonder een rech terlijk vonnis, het plotseling verdwijnen van honderden en duizenden personen, die in de ijswoestijnen van Siberië een laugzamen marteldood tegemoet gaau. In deze aange legenheid heeft het onlaugs verschenen boek van den Amerikaan Kennan, »Siberië» getiteld, veel licht verspreid. VVij zullen over de gruwelen, die den verbanden per- aonen worden aangedaan, niet spreken. Ze zijn meuschonteer«nd en tooneu, helaas! tot wolk eene verregaande wreedheid de haat en de vervolgiugszucht der autoritei ten in het Russische Rijk gaau, als er be» ■chuldigdeu, zelfs zouder verhoord of ge vonnist te zijn, worden vervolgd en gestraft. Wij wenschen thans den Czaar te beschou wen ten opzichte van zijne verhouding tot het volk. De Czaar is, gelijk men weet, een abso luut zelfheerseher; iu zijne hand alleen ligt het wel eu het wèe zijner onderdanen. Hij benoemt uit eigene, door geen parlement, geene grondwet, geene zoogenaamde erken ning van volksrechten beperkte macht, zijne hooge en hoogste staatsambtenaren, aan wie hij, krachtens het opgedragen ambt, een deel van het wel en wee der trouwe staatsburgers afstaat. De geheeie Russische staatsmachine is zoodanig ingericht, dat zeer veel, wat in andere beschaafde Staten onvoorwaardelijk ouder de oogen van den monarch moet komen, den Czaar niet wordt getoond, terwijl aan den anderen kant vele dingen direct den Keizer allen Russen worden voorgelegd, die elders eerst na eene parlementaire, mi- nisteriëele eu openbare beraadslaging aau de Kroon ter sanctie worden aangeboden. De gevolgen van dit iu korte woorden vermelde systeem zijn, dat er aau den eeneu kant veel goeds en kwaads in bet uitge strekte Czareurijk geschieden kaD, waarvan de Keizer nooit het minste of geringste verneemt, ofschoon hij toch in de wereld geschiedenis als absoluut heerscher de volle verantwoordelijkheid voor datgene heeft FE U1LLE TON. Het blauw katoenen stofje. Humoreske door N. Beknakd Roozen. INLEIDING. In mijn goeden tijd, toen ik nog in Frankrijk reisde, ben ik eens ongevraagd althans gedeelte lijk getuige geweest van een vrij vermakelijke geschiedenis, die verdient met gouden letters geboekt te worden, omdat zij een lofrede bevat op de echt oud-Hollandsche deugd van zuinig heid. O veel bezongen maatschappelijke deugd van zuinigheid, die onder den vorm van allerlei rjjmpjes en rijmen,'leeft in den mond van ons over- euinig volk, schenk me het voorrecht der goede gave, om een recht economisch relaas te geven van de leerzame feiten, waarin ook een Hollander, van de allerbest# soort een hoofdrol speelt. Hij vervult een eervol emplooi in deze korte bedrijven, want ook de verteller moet zuinig omgaan met zjjn papier en zijn woorden, met de laatsten vooral. Om wat uit te winnen, wippen we met een behendig sprongetje zoomaar in eens midden in de handeling. I. IN DEN TREIN. De locomotief liet een korten schreeuw hooren: - vVooruitl/' en een langen doordringend ge- te dragen, wat in andere Staten meer of minder onder verantwoordelijkheid der Mi- uisteriën of andere autoriteiten geschiedt; aan den anderen kant zijn de gevolgen van het genoemde stelsel, dat de Czaar zeer dikwijls direct en op eigen initiatief ver ordeningen kan maken eu ook maakt, die in andere Staten eerst het resultaat van jarenlange studie van een groot aantal deskundigen zouden zija. Iu een woord: de Russische Keizer heeft vrij spel zoo vel in de binnen- als in de buiteulandsche poli tiek. In de practijk staan de zaken zoo, dat we hier en daar van directe verordeningen en maatregelen hooren, die te verbiijdender zijn omdat zij van 's Keizers persoonlijken wil getuigen; meestal echter worden door de Europeescbe beschaving vau de genomen maatregelen met gemengde gevoelens ken nis genomen. Een feit is het b. v. ciat de Czaar omtrent de Siberische gruweleu vol komen op de hoogte is, ja, dat hij de over den toestand in Siberië inkomende rappor ten met aaninerkiiigeu voorziet. Een feit is het, dat het bederf in de ambtenaars wereld, het Aziatisch despotisme der kleine dorps- en stads-Pacha's, der politiemannen an der Gouverneurs van districten eu pro vinciën, onder de regeering van den tegen- woordigeu Keizer niet is verminderd. Ook lijdt het geen twjjfel of de Czaar is bekend met het russifiseeren der Oestzee- proviuciëu, het ruwe optreden tegen de Duitschers. Men hoort niet alles, wat er is geschied; Russische gevangenissen heb ben dikke muren en Siberië ligt zoo ver van ons verwijderd, 't Was vooral tegen de Duitsche scbolen en tegen de Duitsche rechtspleging, dat in Rusland de soherpste maatregelen werden genomen. De Czaar heeft den oorlog niet gewild, want hij is immers een Vorst des vredes. Maar een felle krijg is ontbrand iu de bloeiende Oostzee-proviuciën, 't is een strijd tegen Duitsche broeders, een oorlog waartegen de Duitschers machteloos zijn. Eene zaak komt in de Russische toe standen helder aau deu dag; 't is het des potisme, dat aau het gezamenlijke Russi sche Staatswezen zijn cachet geeft; 't is het ontbreken van den waarborg der persoon lijke vrijheid. In gansch Rusland is er geen mensch, 't zij man, vrouw of kind, die uiet op elk uur van zijne persoonlijke vrijheid kan beroofd worden, zelfs zonder den min sten vorm van proces. Het is een feit, een zeer treurig feit zelfs, dat lieden die niets misdaan hadden en nooit te weten kwa men waarvan zij beschuldigd werden, een voudig gevaugen werden genomen of naar Siberië werden gezonden. Dwalingen, per- soonljjke wraak en vooral politieke twisten fluit ontsnapte met hortende stooten aan de dampende stoomfluit. De waggons bewogen, de eene na den andere met knarsend geluid en kwamen ieder op hun beurt met versnellend geratel over den wissel geloopen, die dreunde ouder het gewicht van de korte schokken. De krantenjongens met hun benijdenswaardig Fransch accent, dat ik in Saint Quentiii het eerst gehoord had, die nu en dan een nummer van den Figaro aan den man brachten, waren ver plicht haastig van de loopplankeu te springen en zich van de gesloten portieren te verwijderen. De //Pegasus//, een zware machine van natio naal maaksel, voorop, floot nog eens d#n aan- valmarsch en commandeerde terstond daarna den stormpas. De reizigers schikten zich gemak kelijk in hun hoekjes. Zij, die een langen weg hadden, keken met halftoegeknepen, wanhopig vervelende oogen en nestelden zich zoo goed en zoo kwaad met de meest gemakkelijke rang schikking hunner bagage op hun veroverde plaats, achteruit of vooruit, naar gelang het noodlot het hun toestond, naar vast besloten hun tijdelijk bezit van terrein met hand en tand de verde digen. Eensklaps hoorde men een vervaarlijk rumoer, een twist; men riep: Houdt hem vastl niet laten instappen! „Eu het was een helsch leven op het perron: luid maar vergeefs protesteeren van met-gouden- bies-omrande-uniform-potten-dragende beambten. zijn in staat om menschen, zouder rechter lijk vonnis te doen verdwijnen eu voor altijd te doen begraven, zouder dat er, om het eeus vulgair uit te drukken, een haau uaar kraait. Onderzoek of herstel vau abui zen wordt onder de Ministers, die na Meii- koff aau 't bewind kwaaien, niet geduld. Als men zulke toestauden gadeslaat, dan is het voor ons niet onbegrijpelijk meer, dat er in het Rijk der Czareu steeds gis ting eu zucht tot samenzwering heerscht. Er bestaat wellicht geen volk ter wereld, dat met meer eerbied en fanatieke onbaat zuchtigheid aau zijn bebeerscher verkleefd is dan de Rus aan zijn Czaar. Als het Rus sische volk een tiende gedeelte der vrijhe den verkreeg, welke wij genieten, er zou van nihilisten, samenzweerders en ontevre denen geen spraak meer wezen. Het invoe ren van het eenvoudige burgerlijke recht eu der gerechtigheid, dat in alle beschaafde Staten bestaat, zou den Czaar een volk verschaffen, waarvoor hij niet bevreesd be hoefde te zijn, tegen hetwelk bij zich uiet behoefde te pantseren. Stond de Russische Keieer iu het volk, iuplaats vau daarbui ten, zijne kolossale macht zou voor het Westeu een groot gevaar opleveren. Iuderdaad het mag toch wel bizonder merkwaardig geheeteu worden, dat do man, die iu vereetiigiug met zijn volk een reus kon zijn, zijn volk altijd verder van zich afstoot, het volk steeds minder leert begrij pen en zijn leven iu afzondering 6n een zaamheid doorbrengt. Yoor den Russi- schen onderdaan is de Czaar een soort half god, voor wieu hij zich iu alle omstandig heden buigt, maar dien hij geen liefdevol hart toedraagt zooals een goedgeaard volk ziju monarch behoort te doen. Bij de behandeling der wet nopens de belasting op de roerende goederen, heeft de Luxemburgsche Kamer met 34 tegen 5 stemmen, en met goedkeuring der Regeeriug, aaugeuomen een amendement, waarbij eene belasting van drie percent wordt ingesteld op de interesten vau alle obligaties, behalve de staatsreute. Op las* van den Belgischen Minister van Justitie is door de politie de hand gelegd op een troep meuseheti eters, die iu het Museum Costan te Brussel ter bezich tiging waren gesteld. Zij zijn overgebracht naar de gevangenis der Petit-Carines, als vreemdelingen zonder middel van bestaan. Deze daad moet ziju geschied op aan vrage van de Eugelsche Regeering, volgens welke deze Indianen in Vuurland met ge weld door de equipage van een Fransen schip zouden zijn gerooid en ingescheept. Dit woord is niet zuinig uitgemeten, maar de titulairs zijn soms ook zoo kwistig met arro- ganties, dat men nooit vergeet: eere wien eere toekomt. Een heer, die reeds rustig in het hoekje van den coupé meende te zitten,kwam voor het raampje staan, on* te zien wat er voorviel, toen het ge laat vau cei reiziger, die te laat kwam, eens klaps voor het portierraam verscheen, en hem zij., hoofd deed terug trekken. *Heb het hart niet me tegen te houden!// riep de nieuw aangekomene toornig uit, altijd nog buiten op de loopplank en de conducteurs tartend," of ik^zal laten zien, met wien je te doen hebt." En zonder complimenten maakte de indrin gende het portier open. drong naar binnen, zon der veel moeite enjzettezich meten uitdage den blik, maar doodkalm, zonder teeken van ver moeidheid op een der twee open plaatsen, terwijl hij zich verwaardigde het gezelschap kort maar beleefd te groeten. Het geschreeuw der conducteurs werd hoe langer hoe minder en stierf geheel voor het geluid vau deu stootendeu en immer zich voort- reppenden sneltrein, die de voorstad reeds achter den rug had en met volle stoom den eenen overweg na den anderen passeerde, wsnr vrouwen met de uniformmantel en glimmen.ien hoed bij de gesloten boomen met gebronsde gezichten stonden te waaien met haar verkleurde seinvlag. //Dat was een goede manier; om den hals te De Reichsanzeiger bevat een Kabi- netsschrijven vau deu Keizer, d.d. 4 dezer, aan dan Minister van Koophandel, waarin de Keizer zegt, dat bij deu Rijkskanselier heeft opgedragen bij de Regeeriugen der Rijken,wier industrie met de Duitsche de we reldmacht beheerscht, eeu e conferentie te beleggen ten einde door aanbrenging van gelijkmatige internationale regeling de gren zen aan te geven, welke aau de eischen der arbeiders moeten gesteld worden. Alle persorganen erkennen dat de keizer lijke kabinets-brieveu van het hoogste ge wicht zijn. Evenwel vestigen verscheidene bladen er de aandacht op, dat beide stuk ken de grondwettelijk voorgeschreven rnede- onderteekeuing van een verantwoordelijk Miuister missen. Vooral doet dit de National- Zeitung, welke nes te dringeuder herstel dozer omissie wenscht, opdat daardoor de geruchten weerlegd worden omtrent een ernstig verschil van meaning tusscheu den Keizer en deu Rijkskanselier over de thans aangekondigde wijze van behandeling der arbeidersquaestie. Het Berliner Tageblatt spreekt de hoop uit, dat Duttschland met betrekking tot de internationale conferentie over de arbeiders belangen priucipiëel reeds van de buiten- laudscbe mogendheden gunstige verklarin gen ontvangen moge hebben, opdat het Duitschlaud niet ga gelijk Napoleon III, toen deze in 1863 in bet Wetgevend Lichaam een groot Europeesch congres liet aankondigen tot regeling vau alle staat kundige vraagstukken, waaromtrent ver schil tusscheu de Mogendheden bestond, terwijl later, (eu gevolge van gebrek aan medewerking der iu de eerste plaats geïn teresseerde mogendheden, het geueele cou- gresplan in het water viel. Desniettemin juicht hst Tageblatt 'sKei- zers initiatief met warmte toe. Uit Londen wordt gemeld, dat Por tugal bet onmiddellijk bijeenroepen eener conferentie zal voorstellen, om het geschil met Engeland teu einde te brengen. De Italiaauscbe Staats-couimissie, belast met het onderzoek van de wet op de liefdadigheids-iustellingen, heeft het ar tikel, waarbij de Geestelijken van bet be heer der genoemde iustellingen worden buitengesioteu, met 5 tegen 4 stemmen goedgekeurd. De Poringeescbe kust wordt zeer ernstig bedreigd door stroomingen in deu Atlautischen Oceaan. Aan bet strand van het zeehad Espinho kunnen de vorderingen der zee dagelijks waargenomen worden, zoodat het gevaar bestaat, dat die plaats io enkele weken geheel zal verdwenen zijn. Ook uit verscheiden andere streken zijn berichten ingekomen omtrent overstroo- breken," mompelde de mijnheer, die den neus buiten het raampje had willen steken. Dit alles was gebeurd, zooals de romanschrijvers zeggen in minder tij i dan noodig is om liet vertellen, eu toch had de trein intusschen al eenige wacht huisjes gepasseerd met groote stijve, zwart ge schilderde nummers, die even onbeweeglijk ston den als de dienstwaarnemende vrouwen, die moesten zorgen voor d. veiligheid van den weg, eu door de gewoont^en stalen zeuuwen haar automatisch werk met stipheid vervulden al lagen hare jonge telgen in hun wieg te schud den en te schreeuwen, wakker geschrikt door het voorbij ratelen en schudden van den spoor trein. De reiziger, die te laat gekomen was, (het was een jongmensch,) en zich aau een werkelijk gevaar had blootgesteld, door zich met geweld in den trein te werken, was dan gezeten. Even teekeude zijn bleek voorhoofd en zjjn trillende neusgaten een vluchtigen zweem van verbittering. Maar bijna onmiddellijk vermiuderde die uit drukking van wrevel om geheel te verdwenen zonder zich te bekreunen om hetgeen ziju buren mochten denken, barste hij uit in een klin kenden schaterlach. Daarop begon hij de personen, die hem om ringden, eens nauwkeurig op te nemen. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1