N I E W E I imfËTCTTiV m. 1503. Vrij14 Februari l$90 51# Jwftaigt De christelijke familie en hare sociale beleekenïs. twisten. ABOWNKJ10i®TSE,BIJ& Per 8 maanden voor Haarlem t 0,8«> Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummer» 0,03 Dit blad verachpnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BOKSAU: St. Janstraat Haarlem. AÖJ.TK MA HON AGITATE ?BIJS DES ADVEBTENTI®Er Van 16 regels 30 Cents. Elke regel meer 3 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag en Vr ij dag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers Kü PP BBS LAU1IÏ. De heilige verordeningen van God, op aarde, de regeling der christelijke samen leving alleen zijn in staat de wereld voor de rampen der omwenteling te bewaren. De twee voornaamste zaken nu der christelijke orde zijn: de heiliging vau den Zondag eu het christelijk huisgezin. De Goddelijke Bestuurder der menschelijka samenleving heeft deze twee brandpunten gevestigd, vanwaar de draden der christelijke samen leving uitgaan eu tot welke zij wederkee- ren. Alle heil of alle ongeluk haugt mel de gezondheid of krankheid van het chris telijk huisgezin samen. Moeten dus de sociale toestanden verbeterd of vernieuwd worden, dan moet de verbetering daar worden aangebracht. Gelijk eens een groot wiskundige zeide: »Geef mij een punt waar ik den hefboom plaatsen kan, dan zal ik de aarde uit hare as tillen», zoo kan ook de Kerk zeggen: geef mij christelijke fa- miliën, godvreezeude huisgeziunen eu ik zal het aanschijn der aarde vernieuwen.» Wat een monarch, wat eeue wet niet ver mag, dat kan de kracht doen, die van het christelijk huisgezin uitgaat. In het huisgezin ontvangt de mensch het leven, daar wordt hij groot en gaat bij tot de burgerlijke samenleving over. Het huisgezin werd door den Schepper ingesteld; het blijft bestaan, gelijk eene nimmer uitdrogende bron, tot den tijd, waarin het menschelijk geslacht een einde zal genomen hebben. Het huisgezin is niet alleen de oudste, maar ook, in zekeren zin, de machtigste vereenigiug; de familie is het fundament van Staat en Kerk. Wat is de Kerk? De Kerk is de vereeniging van alle christelijke familiën, onder het gezag van een gemeenscbappelijken Vader, tot instand houding en ontwikkeling van het gods dienstig leven. Wat dus de wortel is voor den boom, dat is het buisgezin voor de Keik en ook voor den Staat. Uit het huis gezin ontvangt de Staat zijn burgers, de Kerk hare kinderen. Maar om eeue nog grootere rede moet de familie,de christelijkste vereeniging wor den genoemd. Den mensch te vormen tot wat bij worden moet, heet dat niet de eer en het geluk der wereld voorbereiden? Dat is dan ook de groote beteekenis der familie. Zjj heeft in hare hand de eerste jaren der kindsheid, die gelijk is aan kneedbaar was, aan hetwelk men alle vormen geven kan. De eerste indrukken, die de mensch in het F E U1LLE T O N. Het blauw katoenen stofje. Humoreske door N. Bernard Boozen. 3. (Vervolg.) EENE EEISGENOOTE. Aan het eerste station, waar de trein ophield, deed de conducteur het portier open om een sjovele dame niet een kind te doen instappen. Wij hebben immers gezegd dat er nog een plaat3 was overgebleven. De „bruine" reiziger, zoo zullen we hem maar noemen, wierp zijn sigaar tersond weg. Een Eranschman is altijd galant. Deze vrouw was in rouwkleeren. Haar plunje boe armelijk ook, was toch netjes. Onder haar zwarten strooien hoed, van een donkeren sluier voorzien, slonken haar groote oogen, door roode kringen omgeven, haar diep-zwarte oogappels glommen, haar bewegelijke neusvleugels waren blauwachtig getint en haar geheele gelaat droeg de kenmerken van ontroostbare smart en pas- geweende tranen van zenuwachtige stemming. Haar kind, zonder opschik gekleed, al zat het beter in de kleertjes dan zij zelve, had den leeftjjd bereikt en was er zeker reeds boven, waarop de kinderen half geld betalen. Zij had bepaald met behendigheid moeten pleiten om het zóó ver te brengen, dai zij maar één plaats betaalde voor twee. Zjj nam het kind op huisgezin verkrijgt, blijven hem by, meestal tot aan het graf. Wanneer uu het huisgezin den hoeksteen van Kerk eD Staat vormt, dan moet het ook zijne taak zijn tot heil van beide mede te werken. Het huisgezin moet over dan geest van den nieuwgeborene waken. Aan den huiselijken haard, op den schoot der moeder, in de armen van den vader moet het kind de eerste kennis van zijn edeleu oorsprong, van zijne plichten en van zijne bestemming leeren. Daar moet het de eerste leerjaren der christelijke deugdeu doorleven, daar moet het den weg gewezen worden, die tot de eeuwige gelukzaligheid leidt. Da mensch viel en door de gevolgen, die de zoude na zich sleepte, werd ook het oor spronkelijk beeld van het huisgezin bezoe deld. Helaas! het zijn treurige schetsen, welke het heidendom in de gescbisdeuis der samenleving heeft opgeteekeud. Toen echter, na ontzettende ellende, de Verlosser verscheen, werd het aanschijn der aarde vernieuwd en onderging ook het buisgezin eene zeer noodzakelijk geworden hervor ming. Het heilig huisgezin van Nazareth werd als een toonbeeld, als een model in de toekomst voorgesteld. In ouzeu diep rampzaligen tijd verdwijnen echter de trek ken van het Christendom uit de mensche- lijke maatschappij. Vandaar dan ook de ontzettende verwildering, de naamlooze ellende, welke over alle landen is verspreid. Wat is uu het middel tot redding in deze hachelijke omstandigheden? Niets anders dan het terugkeeren tot het Christendom en de vreeze Gods in het hu welijk, iu de familie eu in de opvoeding. Dat is het eerste wachtwoord, de eerste oplossing van alle vraagpunten. De sociale vraag kan niet opgelost worden tenzij het huisgeziu terugkeere tot het Christendom. Eu zonder dat Christendom, zonder vrijheid der Kerk, zonder beëindiging van allen cultuurstrijd, zonder staking van alle ver volging der Kerk, waar die vervolgingen ook mogen voorkomen, zijn alle sociale geneesmiddelen, welke naen der doodzieke samenleving wil toedienen, niet dan de meest verfoeilijke kwakzalverij. Den 9 dezer hébben op het Vatikaan de gewone formaliteiten plaats gehad voor de zaligspreking van Giovauni Juvenal Anciua, Bisschop van Saluzzo eu lid der Congrega tie van het Oratorium. Nadat het besluit betreffende de zaligspreking door den Kar dinaal Aloïsi-Masella was voorgelezen, is de H. Mis gelezen door den Bisschop van Fossano, het vaderland van deu gelukzalige. haar knieën en gaf het een klein stukje choco lade in een zilveren papiertje gewikkeld. Het kind begon zonder schroom te smullen. Het blikte intusschen vaag naar het lint van het panorama dat zich langs het vierkante ven sterglas van het rijtuig afrolde, en zijo twee kleine beentjes schommelden prettig mede op de beweging ran den waggon, en raakten een of twee maal den wijden pantalon van den man met de groote knevels, die ze terstond met brutaal ongeduld wegduwde. De moeder vroeg „excuus// voor haar kind, een verontschuldiging waarop de gebaarde man niet beliefde te antwoorden en zei tegen haar kleinen jongen, dat hjj op moest passen om mijnheer niet zoo lastig te vallen. Maar een paar minuten later, toen de klebie vent die waarschuwing kad vergeten, en te meer daar hij niet gemakkelijk zat op moeders schoot die moeite had den vrij grooten jongen te dra gen, raakte hij opnieuw de beenen van den gedecoreerden heer met de vervaarlijke knevels. IV. Deze fronste de wenkbrauwen en werd rood van kwaadheid. De moeder maakte nog eens haar excuus en beknorde het kind. Maar de geordelinte, stellig een onbekende maar lastige grootheid, ging voort met op minder hoffelijke wijze met In de Luxemburgsche Kamer kon digde de Voorzitter eeue interpellatie aan over de leerstukkeu, door den Minister van Staat beleden in zijne verhandeling over het openbaar recht van het groothertog dom: leerstukken, die hem strijdig dunken met de waarachtige constitutioneele begin selen en inzonderheid met de constitutie van 1868. Bedoelde leerstukkeu konden eveutueel den politiekeu toestand van Luxemburg in ongelegenheid breugeu. Het debat hierover is vastgesteld op Vrijdag. De Heer Simons klaagde over de misbrui ken, welke er voortspruiten uit de machti ging tot het tolvrij invoeren van kleine hoeveelheden meel, waarop de directeur vau financiën antwoordde, dat deze zaak wordt onderzocht. De Arorddeutsche Allgememe Zeitung meldt, dat buiten Fraukrjjk, Engeland, België eu Zwitserland, ook in de overige laadeu, waar de arbeidersquaestie bestaat, zooals in Italië, Denemarken, Zweden, enz., de Regeeringen thans worden gepolst over eene internationale regeling dier quaestie. De Duitsche Bondsraad heeft met buitengewonen spoed zijne goedkeuring ge hecht aan het voorstei, hetwelk door het Centrum is iugedieud en uoor den Rijks dag werd goedgekeurd, waardoor katho lieke studenten in de theologie feitelijk worden vrijgesteld van deu aetieveu krijgs dienst. Heden reeds wordt dit ontwerp als wet in deu »Reichsanzeiger« openbaar gemaakt. n* De zitting van het Parlement werd jl. Dinsdag geopend met eene troonrede, waarin gezegd wordt, dat Eugeland iu vriendschappelijke betrekkingen staat tot de overige mogendheden. De geschiedenis vau het geschil met Portugal wordt be knopt weergegeven, eu daarbij wordt ge zegd, dat er daden zjjn bedreven, welke niet te vereonigeu zjjn met den eerbied verschuldigd aan Engelands vlag. Portu gal Regeering heeft beloofd de militaire macht terug te trekken van het grondge bied, waar Eugelsche koloniën gevestigd zjjn of stammen van inboorlingen zich be vinden, die ouder Engelands bescherming staan. De Britsche Regeering hoopt dat de be raadslagingen der coufereutie te Brussel tot uitslag zullen hebben, dat men de op heffing van den slavenhandel naderbij zal komen. Een handelsverdrag met Egypte is ge sloten. Eeue schikking is met Bulgarjje getrof fen, waarbij voorloopig de dringende fiscale quaesties ziju geregeld. De verbetering in Ierlands toestand onbeleefde woorden zijn ergernis te kennen te geve». Een der kooplieden sprak met gedempte stem tot den andere: rHet geval is altijd miuder aangenaam voor een reiziger om gedurende keel de rei», de schoenen van een kind op zijn beenen te heb ben. De moeder zweeg stil, terwijl zij zag, dat al wat zij in 't midden bracht, alleen de onte vredenheid van den kneveldrager verergerde. Toen onze Hollander, die tegenover de dame zat, dit zag nam hij zonder een woord te spre ken het kind op zijn lorsche knieën, terwijl hij het begon te stieelen. De moeder bedankte hem met een blik, meer nog dan met woorden. Zij wilde niet, dat hij zich moeite op den hals haalde met. dien woeligen gast. „Laat hem bij me, hij is zoo goed bezorgd, Mevrouw// zeide onze Hollander in vloeiend Eransch, want zijn opvoeding was uitstekend geweest. „Dat moet een brave kerel zijn,// dacht de bruine Eransche reiziger, die zich tot nog toe onzijdig heeft gehouden. Als men geen geld heeft om twee plaat sen te betalen, ging het lompe heerschap ver stoord verder „dan reist men geen tweede klas, maar derde, die is er voor". //Hebt ge ons eindelijk lang genoeg zitten ver velen? vroeg op hoogen toon en op den man af onze bruine reisgezel. De man met den knevelbaard werd bleek. De houdt aan. De vermindering van agrarische misdaden maakt het mogelijk de toepassing van de dwaugwet te beperken. Een wets ontwerp zal worden ingediend, strekkende om het terugkoopen van grond door de pachters gemakkelijker te maken en Ierland te geven eeue plaatselijke administratieve autonomie, gelijk aau die welke in Groot- Brittaunië bestaat. Wetsoutwerpeu worden aangekondigd tot verbetering van de wetgeving rakende de openbare gezondheid te Londen en de wo ningen der handwerksklasse; en tot om schrijving van de verantwoordelijkheid der patroons bij ongelukkeu, hunne werklieden overkomende. De Eegeeriug zal ook voor stellen doen om de kampen en de kazernes te verbeteren, en verschillende regelingen tot bevordering van de gezondheid dor troepen. Lord Granville zeide in het Hooger- huis, dat de oppositie het Portugeesche vraagstuk met bezadigdheid moet behan delen. IIjj betreurde het, dat het tractaat betreffende den Congo niet tevens eene schikking beklonken heeft, krachtens welke bijna bet gausche betwiste groudgebied in handen vau Engeland ware gesteld gewor den. Voorts vroeg hij of het waar was, dat de Britsche vloot zonder noodzakelijk heid mauoeuvreereu zou in de Middelland- sche Zee, waardoor bij zekere mogendhe den argwaan zou kunnen worden gewekt. Iu het Lagerhuis vroeg Cremer hoe thans de zakeu met. Portugal stonden, waarop Fergussoa antwoordde, dat hij deze interpellatie vooraf had moeten aan kondigen. Cremer zal uu heden zijne vraag herbalen. Het Bulletin méiical meldt, dat de Frausche Minister van oorlog den officieren van gezcndüeiu heeft verboden gebruik te maken van het hypnotisme. Men verneemt uit Bern, dat Zwit serland geeue uitnoodiging ontvangen heeft voor de arbeiders-conferentie te Ber lijn, eu dat de Bondsraad hierover zeer gebelgd is, zoodat vermoedelijk eene uit noodiging nu toch niet zou worden aan genomen. Iu deu Spaanschen ministerraad is besloten in 1892 eene lentooustelling van nationale eu Amerikaansche voortbreng selen te houden ter viering van het vierde eeuwfeest van de ontdekking van Amerika. Uit Sofia wordt bericht, dat de in beslag geuomen bescheiden ontcijferd ziju, en hieruit, blijkt, dat het komplot tegen Prins Ferdinaud is op touw gezet door de Panslavisteu en Zankoffisten te Bucha rest, wier hoofdagent de wijnkooper Kaloep- koff was, terwijl de uitvoering aau Panitza moeder vau het kind beefde. „Heeft mijnheer het tegen mij, als ik vragen mag. </Ja, tegen u. Ge zjjt een lomperd.„ De man met zijn knevel, werd van doodsbleek, vuurrood. //Ik zal je bet portier uitwerpen!" riep hij vloekend. En hij stond op om den jongen man vast te grijpen toen onze Hollander, zonder het kind, dat hij, in zijn rechterhand had, los te laten, met ziju breede linkervuist den kerel met de kne vels bij den schouder pakte en op zijn plaats terugwierp. „Laat me los! (eenige ouderwetsche vloeken) ge doet me pjjn//. En een kaartje uit zjjn vestzak halend, wierp hij het in het aangezicht van zjjn tegenstander met, de woorden: „Daar." De man met de snorren raapte het kaartje, dat van zjjn knieën op den grond was gevallen op. „Baron ltodolpke de Briasqon. We zullen elkaar wel vinden mijnheer!" zeide de gedaagde, de wenkbrauwen fronsend. nAls ge wilt en wanneer ge wilt// antwoordde de jonge man met een spotaehtigen, tartenden glimlach. l)e twee kooplui hadden elkaar eens ter sluiks aangekeken. Zij deden geen mond open. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1