BINNENLAND. B. K. Volksbond, afdeeling 'sGra- venhage. GEMENGDE BERICHTEN. werd toevertrouwd, die, als het komplot geslaagd was, dadelijk door hiertoe reeds aangewezen personen moest worden ver moord. De samenzweerders hielden een Russischen Prins gereed om Prius Ferdinand te vervangen en Bulgarjje weder te bren gen onder Rualands invloed. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de hervormingen van Tolstoi in de zes Gou vernementen, waar zij bjj wijze van proef ingevoerd werden, geheel en al zijn mislukt. Eene groote beweging ontstond tegen den invoer van thee uit Engeland; deze heet vervalscht te zjjn. Het half millioen roebels door den Staat gegeven ter leniging van den nood der boeren bljjkt geheel onvoldoende te zijn; troepen verhongerden trekken de steden bin nen om werk te zoeken of een beroep te doen op de liefdadigheid. Bjj besluit van den President der Yereenigde Staten is het gereserveerde gebied der Sioux-Indianen in Dakota open gesteld voor kolonisatie. Welk een geluk tot eene groote militaire natie te behooren. Uit ondervinden de Duitachers elk jaar. De afgevaardigden zijn uit Berlijn huiswaarts gekeerd met de blijde boodachsp aan hunne kiezer», dat dank den cae- tellbroeder», die met de Rt-geering door dik en dun draven, primo, het volk eene verhoo/ing van belasting zal te dragen krijgen van verschei dene honderden millioenen; aecundo, dat de rechten des volk» heel wat zullen ingekort worden. Er zjjn ook veel Nederlanders, die zouden willen, dat ons land, wat het militairwezen be treft, op Pruisischs leest werd geschoeid. Indien deze lieden aan den lastigen nasleep, ontzettend meer lasten, dachten, zou, dunkt ons, hun jjver wel eenigszins getemperd worden V. W.) Dat het Departement van Oorlog gaat inzien hoe noodig het wordt ter voorziening in de behoefte aan steenkolen in oorlogstijd maat regelen te nemen, kau blijken uit het by de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediende wetsontwerp tot bekrachtiging van overeenkom sten met de Nederl. Rhynspoorweg-Maatschappy, de Maatschappij tot Exploitatie vau Staatsspoor wegen en de Hollandsohe IJzeren Spoorweg maatschappij. Art. 51 van dat ontwerp bevat de volgende bepalingen: «Da Maatschappij verbindt zich op de door den Minister van Oorlog aan te wyzen stations, mits aldaar depots voor locomotieven zijn geves tigd, eene hoeveelheid steenkolen in voorraad te houdea, in het geheel niet minder bedragende dan hetgeen voor den dienst op al de door baar op Nedarlandsch grondgebied geëxploiteerde spoorwegen, gedurende een tijdvak van ten minste twee maanden, wordt gevorderd Het militaire cordon, dat de oostelijke grens der Provincie Limburg bezette, om invoer van vee uit Duitschland te verhinderen, is op last dar Regeering ingetrokken. De troepen keer den naar hun garnizoen, Maastricht, terug. Het Dagblad van Zuid-Holland tn 's Gra- venhage van jl. Dinsdag, gaf over de jongste vergadering van den Jl. K. Volksbond te's Hage het volgende: Zondag-namiddag had in den foyer van het Qebouut voor Kunst en Wetenschap onder voor zitterschap van den Heer Schoonenberg, weder eene vergadering plaats van de Haagsche af deeling van den R.-K. Volksbond. Nadat de bijeenkomst door den president met gebed geopend was, kreeg de lieer if. Küppers uit Haarlem het woord. Spreker achtte het beter om, in plaats van iets vroolijks voor te dragen, in dezen tijd van verwildering en onzekerheid van denkbeelden, iets anders te schetsen; hij achtte de vergadering van dezen Volksbond de plaats om den werk man bekend te maken met de politiek, met de sociale tosstanden en met de vervolgers der Kerk. De Volksbond zou zijn doel missen, wanneer de werkman niet werd opgevoerd tot die weten schap, waardoor hij de vijanden van zijn ge loof leert kennen, opdat hij niet worde mede- gesleurd met de massa, die als eeu blind werk tuig wordt voortgestuwd, ten dienste eener partij. Spreker gaf een overzicht van de in de Italiaansche Kamer aangenomen wet tot ver wereldlijking van de liefdadige instellingen en besprak de treurige gevolgen daarvan. Hij waar schuwde verder tegen hen, die zich de ver lichten onzer eeuw noemen en eene beschaving en eene wetenschap verkondigen, waardoor de mensch, het schepsel Gods, wordt vervreemd van zijn Schepper. Spreker schetste daarna in breede trekken de taak, die het Christendom, van den beginne, in de wereldgeschiedenis had vervuld. De onge- loovigen, waartegen men te strijden heeft, zijn sterk in getal en de geloovigen kunnen zich daarom niet te zeer vereenigen in den politieken strijd onzer dagen. Nadat de redenaar nog bij het kloosterleven had stilgestaan, besprak hij de vernedering, Z. H. den Paus aangedaan, door de oprichting te Rome van een standbeeld voor den afvalligen monnik Giordano Bruno, en de feestviering op 20 Sep tember, om den Statenroof, met geweld van wapenen, met vergoten bloed gepleegd, te her denken. Spreker spoorde allen aan om als geloovigen tegen het voortwoekerende ongeloof te strijden en gesterkt door het geloof, vereenigd in den R.-K. Volksbond, jegens de vijanden verdraag zaamheid en weldadigheid te betoonen, waarvoor men latar beloond zou worden. Na de pauze deed spreker nader uitkomen, hoe de Kerk in den loop der tijden de be schaving had bevorderd. Wat zou er geworden zijn zeide spr. van de letteren, die in de middeleeuwen door eenvoudige monniken bewaard en beoefend werden en ons zijn na gelaten als een onmisbaar sieraad in de wereld beschaving; wie zou ons die wonderen van bouw kunst geschonken hebben, als de Dom van Keulen, de kathedraal van Tours, van St. Paul te Londen, de beroemde werken van Pisa en de groote wonderen die Rome te zien geeft, in dien de Katholieke Kerk ze niet had geschapen? De Missionarissen hebben vervolgde de heer Küppers aan Marus Polo den weg ge wezen, waarlangs hij China en Japan kon be reiken en ook zij zijn in den tegenwoordigen tijd de mannen, die doordringen tot in het midden der woeste en wilde volken en daar beschaving en vrede brengen. De kunst zeide spreker moet in haar uitingen rein, zuiver en onbevlekt zijn en ons steeds opvoeren tot God. Die rijkdom, die vlek- kelooze reinheid der kunst, die volheid, die schoonheid wijzen ons op den Almachtigen Meester, die ons de kunst in hare schoonste uitingen gaf, om ons de eenige waarheid, die in Hem is te doen gevoelen De kunst is als een blik in Gods schoonheid, in dat hemelsch Eden, waar alles volmaakt is. Ook de dichter voert ons door zijne zangen naar hoogere sferen. Uit dit alles besloot spreker dat hij, die de Kerk en hare kinderen van domheid en bijgeloof beschuldigt, ziende blind is. De ongeloovigen, de vijanden van het geloof, spreken van domheid, bijgeloof, beschaving, ver lichting en humaniteit, zeide spreker; doch denken wij terng aan de feiten, die de geschie denis ons aangeeft, dan komen ons de schrik barende cijfers voor den geest van de slachtoffers, die onder de heerschappij van 't revolutionnair geweld gevallen zijn; o. a. in de dagen van het Schrikbewind, onder Robespierre, werden van 2 Juli 1793 tot 27 Juli 1794 niet minder dan 450 000 menschen van allerlei stand en beroep gekerkerd, geguillotineerd of gefusileerd, en nu mogen wij vragen: welk nut heeft het vermoorden van zooveel menschen gehad? Spreker betreurde het dat er nog zoovelen gevonden worden, die den godsdienst beschouwen als een nevenzaak, als een gebruik of een ge woonte, waardoor zelfs Frankrijk diep is ge zonken. Spreker verklaarde er niet aan te twyfelen of de geloovigen in Nederland zullen pal staan in de ure des gevaars, voor altaar en troon, deze verdedigen tegen de mannen van het geweld en luide getuigenis afleggen van het onwrikbaar geloof in den Verlosser der wereld. Laten wij besloot de heer Küppers voortgaan op onzen weg. Heerscht er nog duis ternis om ons heen, wij weten dat de Zon der wereld niet zal ondergaan, ook al wordt zij tijdelijk door wolken bedekt. Rondom ons zien wij vele laagheden, maar in de verte houdt de heraut de bazuin gereed, wier geschetter de komst van den wreker zal aankondigen. Boven al het loeien en razen van den storm staat Hij, die gezegd heeft tot Zijne Bruid, de Kerk: welke beproevingen en teleurstellingen gij moogt ondervinden, geen stormen der hel zullen u overweldigen; Ik blijf met u tot het einde der eeuwen. De Voorzitter dankte uit naam der geheele vergadering den heer Küppers voor zijne leer rijke rede. De zangers zongen het bondslied, waarna de Voorzitter mededeelde dat weder 120 leden tot de Vereeniging waren toegetreden en de ver gadering werd met gebed gesloten. De volgende bijeenkomst van den Bond is bepaald op Zondag 23 Februari a. s., des na middags te een uur, in hetzelfde lokaal. De Tonkineescha rooverbende »»h Luki, in de Dong Triebergen, heeft twee Franschen, de gebroeders Rogue, gevangen ge nomen. Luki eisebt «eu losprijs »an f350,000. De heeren Rogue hebben de Fransche over heid Vrrzochl niet tusscben beide te komen bij de onderhandelingen over hun vrijlateD. B ij P o e 1 d ij k (Z.-H.) geraakte dezer dagen eeue vrouw in het water, die bij 't uit stappen van de tram aan den verkeerden kant den wagen verliet. Met moeit» werd zy in de duisternis door medepassagiers an het tram personeel gered. Dit ia nu dezen winter raeda de derde maal, dat er op gelijk» wijze ean paraoon op de wis- zelplaats te Poeldyk te water geraakt. Da rail* liggen hier cnmiddellyk op den kant van het diepe vaarwater, zoodat het uitstappen aan den verkerrnen kant noedlottige gevolgen kan heb ben. Mi-n hoopt, dat de directie van de West- landeche tram door het pUataan van een hek de herhaling van dergelijke ongelukken zal voor koken. Zaterdag j. 1. is te Breda het h u w e- lijk voltrokken tusscheu den Franechen advocaat Dsymonar, aldaar verblijf houdende, en Mbtozw Marie Antoinette de Bourbon, weduwe van de» Hear W. S. Van der Horst, zich uoemende de dochter van Lodawyk XVII. Niet weinig opschudding ia ODder de Hindoesche bevolking der residentie, Madias, in Britsch Indië, veroorzaakt door de schuldigverklaring aan diefstal van den Mohunt of hoogeprieater van Tripati. De Tripati-trmpel is een der heiligste plaatsen in Zuid-Indië eu de Mohunt een der boogsta heidensche priesters in het land. Eenige jaren geleden werd in de nabijheid van den tempel een groote schat he graven gevonden en ouder boheer van den Mohunt geplaatst. Kort geleden gaven de ont hullingen van een ondergeschikte aanleiding tot vermoedens, dat het daarmede niet in orde was. De Mohunt trachtte eerst zich tegen een onderzoek te verzetten, op grond dat de tempel daardoor werd ontheiligd. Dit hielp echter niet en men vond, in plnats van goud, een aantal koperen munten met eene dunne laag goud bo venop. De Mohunt is daarop tot 3 jaren ge- vungeuiss'raf veroordeeld. Een drama op zee. Op ean der boo- ten van de Maatschappij //Nederland* werd gedurende eeie reis laar het vaderland het volgends drama afgespeeld: Ouder de terugkeerende koloniale troepen bevond zich eeuo soldsat, die onder verdenking ftond in Indië een kameraad te hobbssn vergif tigd, doch waarvoor het bewijs nooit geleverd nas. Hetzij tengevolge dor op hem rustende onwa re verdenking, hetzij uit wroeging, de man m.<alde;en iu zyue ijlhoofdigheid gaf bij steeds de verzekering onschuldig te zijn aan den dood van zijn kameraad. De ongelukkige deed ech ter niemand kwaad en liep op het schip rond, terwijl de dokter hem onder behandeling en toezicht had. Op een goedsn dag echter was bij in de kaartenkamer van den kapitein bezig eeue revol ver te probeerau, dis gelukkig niet geladen was. Toen de kapitein bianen kwam, hem het pistool afhandig maakte en «r hem op wees, dat by niet in de kamar mocht komen, ve l minder de voorwerpen aanraksn, vroeg de on gelukkig*, of de kapitein geen patroontjes had voor de revolver. De dokter kwam juist binnen en de kapitein wees op zijn voorhoofd, ten bewijze dat bet niet pluis met hem was. Of de waanzinnige begreep, dat men hem on ie' strenger opzicht zou stellen, ia moeilijk uit te siaken, doch eer de kapitein •n de doktar er aan duchten, vloog de ongeluk kige de ksartenksmer uit en sprong orar boord. Da dokter risp onmiddellijk: #een msn ovsr boord!1* de machine stopte, da reddingsmiddelen werden in dienst gesteld, doch vergeefs, hij was in deu oumetelijkon Oceaan verdwenen. Amerikaansch. Te Hatton, een stadje in Zuid-Dakots, dedsn acht met bijlen gewa pends vrouwen een aanval op alle kroegen, de fl sschen, vaten en meubel» met bijLlegan ver brijzelende. Er ontstond groote opschudding, maar niemand kwam de tapper» te hulp; integendeel, eene schare volks, volgde de amazonen, luid jui chende bij elk nieuw vat, dat zij stuk sloegen. Het ooganblik waarop geen aard- bewoner meer dan een vierkanten meter grosd ter beschikking zal habbeD, schijnt nog niet zoo nabij als sommigen willen doen gelooven. In ver scheiden» landen blijkt, in da laatste jaren, dat hat verschil tussohen htt aantal geboorten en het aantal sterfgevallen langzamer kleiner wordt. Ook in Engeland is dit zoo, eu het verschil dat in verhouding mot andere jaren in 1889 389 423 had moeten wezen, bedroeg in dst jaar niet meer d.tD 367.224, dus zoowat 22000 minder. Het geboortecijfer bleef 2i/s p. ra. beneden dat in het voorafgaande tijdperk, en het sterftecijfer was sedert 1888 met 0.1 per duizend gestegen. /vU zal wel zoo vriendelijk willen zijn mij de keel af Se snijden," met die woor den kwam Zaterdag de eigenaar van een groot magazijn te Berlijn, den wiuke! van een barbier bitnet», die hem sedert tal van jaren als klant bediende. De haardechrapper meende natuurlijk, dat zijn klaut een grapje uithaalde en geoehoreu wild» worden, waarom by hem verzocht te gaan zitten. Toen hij echtar op de man toetrad om hein ia te zeepen, sprong deze eensklaps op, greep een zwaran, eikenhouten stoel, viel op den barbier aan en eischle opnieuw, dat hij h«m de keel zou afsnijden, daar bij hem, bij weigeriug, zou vermoorden. Thans eerst ontwaarde da barbier, dat hij met een krankzinnige te doen had tn aangezien hij weinig kans zag dan kraebtigen forsch gebouw den man onschadelijk te maken, bedacht bij eene list. Hij zeide, dat hy het werkje den wel zon opknappen, maar dat hy daarvoor een sterk mes noodig had, dat hij in zijne huiskamer moest op zoeken. Zoadra hij in dat vertrok waa, stuurde hy zijee vro»w naar een in anribouw zijnd huis in du nabijheid en weldra keerde deze met vijf stevige werklieden terug, die den krankzinnige aangrepen en niettegenstaande zijn wanhopig ver zet, naar aijne woning brachten vsnwaar de on gelukkige, wiens waanzin eensklaps was opgeko men, naar een gesticht werd vervoerd. Eene voorspoedige reis. Do Engelsohe bark vMargaretha" kwam dezer dagen ta Boston aan. Het schip kwam van Afrika's westkust en had aan boord eene lading dieren voor eene me nagerie, beslaande uit 12 slangen, 400 knkatoe's en papegaaieu, een orang-oetaug, een gorilla, een aantal apen en twee krokodillen. De ratten begonnen met het zaad op te eten, dat tot voedsel voor de vogela moest dienen. Dientengevolge gingen alia papegaaien en kaka- toe's dood. Tydena een hevigen storm brakende kisten, waarin de slangen en krokodillen zaten, es namen deze dieren de kooien van de matrozen in bezit. De matrozen moesten toen in de kajui ten wordon ingekwartierd. Er ontstond toen een hevige strijd tussohen do krokodillen en de slan gen en deze eindigde met de overwiuning der krokodillen. Er bleef nog een krokodil over, maar dit dier werd gedood door eene kist, die een der matrozen bij ongeluk naar beneden liet vallen. Gedurende den strijd tusiehen de krokodillen en slangen ontsnapten ook de apen on klommen in het want. By ecu storm vielen allen over booid en verdronken, behalve de gorilla, die zich wapende met eeu ijzeren slang «n het scheeps- vo'k te lijf ging. Op zekerao dag sloeg bij <len kok dood en word toen ook afgemaakt. Dit is het verhaal, hetwelk de kapitein bij zyne aankomst te Boston deed! Zaterdag-avond nam aan het sta tion teRozendaal een reizigar eeu plaatskaartje naar Antwerpen en gaf dmvoor een valschen guldsa in betaling, waarna bij zich in den trein begaf. De kaartjes-gaver merkte terstond dat het geld valsch was an gaf hiervan kennis aan een me- réchauseé-! eD den stationschef, die den man lieten uitstappen. Io verhoor genomen, verklaarde hij den gulden ook ontvangea te hebben en daarmede op zijne beurt bedrogen te zijn. In- tusschen was do trein vertrokken en moest den ongelukkigen reiziger nog extra nsehtlogies worden verstrekt. Het listal slachtoffers van de myuonlploffing te Llanerch blijkt ten slotte veel grooter te ziju geweert dsn aanvankelijk werd opgegeveö. Er zijn reeds 171 lijken uit de aohacht opgehaald, en verscheidene andere moeten er nog bedolven liggsn. Het geheele stadje is in zak en asch. Al de winkele zijn gesloten, de zaken staan stil, en op de straat ziet men haast niemand, die geen rouwgewaad draagt. Merkwaardig is dew ij ze, waarop de Telephoonmaatschappij te Stockholm hare abonnementsprijzen heeft geregeld. Door het publiek gedrongca tot vermindering van hare tarieven, heeft die Maatschappij abonnemeaten tweede klasse voor den prijs van 90 franke per jaar ingevoerd. De abonnés, die van dit goed koop» abonnement gebruik maken, worden ech ter niet zoo anel geholpen als de abonnés, welke den gewonen abonnementsprijs betalen. Ook kunnen de abonnés tweede klasse maar een bepaald aantal gesprekken voeren. Een boer uit Limbacb, nabij Pres borg, heeft zich bij de justitie aangemeld als moordenaar der vrouw vau «en zijner bureo. De moordenaar had voor tien gulden het misdiijf begaan. Het gaslicht wordt tegenwoor- dig zwaar bestookt in zijn bestaan. Niet alleen het electriicke licht wint meer en meer veld, doch nu komt ook de petroleum, die door eene nieuwe inriehting bij de voordeelen vau goed koop en helder licht, het gemak van het gas paart. Men heeft eene inrichting uitgedacht, waarbij de petroleum door eene leiding door het huis wordt verdeeld en als gas wordt aange- a oken. Voor kerke» en groote fabrieken moet dit systeem eene groote besparing geven. Men herinnert zich waarschijn lijk het bericht over de wonderlijke vondst van een gouden dames-remontoir in een postpakket van Helleroatslui» verzonden naar Warga, ia Friesland, welk horloge er nist door de afzend ster was ing-pakt. Wij vernemen thans, dat door de ijverige nasporingeu der politie licht is opge gaan in deze duisternis. In het kort komt de zaak hierop neder, dat er, door de drukte waar schijnlijk, postpakketten zijn opengegaan en dat een postbeambte het gevsllen uurwerk in hst pakket voor Warga pakte. Na veel moeite kwam men tot de ontdekking, dat da afzender van het horloge een uurwerkmaker uit Rotterdam was, wisu zyn eigendom is teruggegeven. Vervoerbare stalen militaire bruggen. Het gebruik vau dit materiëel, dat o. a. by de over brugging vaa terreinafscheidingen voor strate gische doeleinden belangrijk nut kan afwerpen, is voor de 4 geuieregimeiiten van het Frausche leger verplichtend gesteld. Proeven, daarmede over de 600 M. breeds Var genomen, voldeden uitstekend, dear deze in 52 uren was overbrugd. Een Duitschervan aanzienlijke familie, die dezer dagen voor particuliere zaken in eau der voornaamste hotels ta 'e-Hage zijn intrek nam, kreeg spoedig bezoek van twee in specteurs van politie, die hem verzochten zich te legitimeeren, aangezien zijn uiterlijk volkomen overeenstemde met het signalement van een zij ner steckbriejlich vervolgde landgenootsn, die zich met eene aanzienlijke som gelds uit de voe ten bad gemaakt. Gelukkig waa de vreemdeling in het bezit zij- ■er papieren en kon bij dus zijne indentiteit ba- wij zeu. Voor vijf vacaturen als hoofd aan de opxnhnre lagere ceholen ta Amsterdam hebben zich 276 sollicitanten aangemeld. Eergietere n-a vond had te Gestel nabij Eindhoven ten huize van v. d. B. eeDe he vige ontploffing plaets in de kachel, die daardoor uiteensprong en als vernietigd werd. Ratnen, deuren, kaaten, allee in de kamer werd verbrij zeld. Ee» groot gat werd in het plafond gesla gen en verscheidene gaten in het dak,zoodat ve le pannen werden verbrijzeld en verschoveu. Ge lukkig was v. d. B. (vrouw eu kinderau waren naar de kerk) alleen in de kamer. Bewusteloos, met vele wouden in aangezicht en handen, was hij terneer gestort en werd door de ontstelde buren de reed» brandende kamer uitgedragen. In het geaticht voor 1 ij der» aan hondsdolheid te Milaan zijn, naar het Zeitschr. f. Nahrm. und Hygbericht, dezsr dagen vijl patiënten, die door oen vermoedelijk dollen houd gebeten waren, ovetledsc tengevolge van eene ver keerde behandeling. De directeur-geneeskundige erkende dit zelf. Hij had op de patiënten de proef genomen met eene door hem uitgedachte verbeterde// metbode, eene combinatie der me thode van Pasteur eu die van Ferron (bekend door zijne chr-lera-inentingen), ec de ongelukki gen zijne allen onder die proef bezweken. Of men dien roekelooien proeveuuemer maar ongemoeid laat, wordt ia het bericht niet gemeld. Het Openbaar Ministerie bijde Rechtbank te Keulen beeft appèl aangeterkend van het vonnis dier Rechtbank, waarbij de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2