!¥o. 1505, Woensiig 19 Februari 1390 15ia Jmrmg, I Twee merkwaardige ge tuigenissen. II U ITEM LA M l>. kT r T 1/ ABOMMKMBJfTSFBIJB Par If maanden voor Haarlemf G,Se Voor de overige plaatsen in Nederland fr„ p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummers0.0S Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. B DB. EAU: St. Janstraat Haarlem, AÖITB MA NON AGITATE PBIja OBB AOVfiSBTjaiïTIÊJÏ Van 16 regels JO Cents. SIke regel meer 5 Groofce letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant. Advert entiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrij dag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers Kii PP ER8 8t 1 AU KEY. 't Is een algemeen bekend feit, dat de Geestelijke Orden der Katholieke Kerk aanhoudend worden belasterd, beschimpt en bespot door onze tegenstanders en dat zelfs zij, van wie men wegens hunne ge leerdheid eu wegens liunua bekendheid met den werkkring en de daden der Klooster lingen, eeue gansch ander oordeel zou mo gen verwachten, zich niet ontzien om hun haat tegen de Geestelijke Orden bot te vieren ol door een schuldig zwijgen van hunne sympathie met de spotters en laster aars te getuigen. In romans en verhalen, in couranten en tijdschriften, op het too- neel en waar al niet, ziju het de Klooster lingen, die belachelijk worden voorgesteld, ja, men deinst er zelfs niet voor terug om hen, die zich in de stille cellen met den heiligsten arbeid bezig houden of die iu hospitalen voor de lijdende menschheid werkzaam ziju, van de zwaarste misdrijven te beschuldigen. Hartverheffend mag het daarom geuoerau worden, wanneer wij vernemen, dat er uit het kamp onzer tegenstanders mannen op dagen, die eeue lans durven breken voor de verdrukte onschuld, voor de wreed ver volgde instellingen en voor de belasterde Kloosterlingen en den moed hebben van hun gevoelen openlijk te getuigen. Twee merkwaardige getuigenissen, ge schreven door niet-Katholiekeu, hebben dezer dagen voornamelijk onze aandacht getrokken en het komt ons voor, dat beide belaugrijk genoeg ziju om ze onzen lezers mede te deelen als een bewijs, dat de ver diensten en de werkkring der Geestelijke Orden ook door andersdenkenden openlijk worden erkend en gewaardeerd. Het Appemeller Sonntagsblatt en de Christliche Volksbote, twee protestantsche couranten, deden een tijdlang niets dan schimpen en smaden op de Zusters van liefde. Deze leugenachtige en lasterlijke uitval len gingen zoo ver, dat de directeur van het Evangelische Ziekenhuis ta Ricbeo- Bazel. een protestautsch predikant, Kagi genaamd, de beieedigingen niet lauger kou dulden eu optrad om de Zusters te verde- digen. Deze moedige eu voorzeker bevoegde be- oordeelaar schrijft o. a. »Het nut der Liefdezusters in de hospi talen en iu hare Orde is veel grooter en heilzamer dan het Appenzeller blad denkeu kan. Zij zjjn uitmuntend geoefend iu de verdraagzaamheid, zij zijn tolerant in de hoogste mate. Zij laten den Protestant zijn by bel ongestoord lezen; wie zich afkeerig FEV1LLET O N. Het blauw katoenen stofje. Humoreske door N. Bernakd Roozen. 5. (Vervolg.) #Waar stapt ge in Orleans af?// vroeg Rudolf, rich naar ilea trein begevend. „In het Loire-hotel.# „Dat is zoo ver, mijn rjjtuig moet me wachten aau het station. Zoudt ge me het genoegen willen doen je bjj mij thuis te laten afletten!// „Dai wil ik wel," zei Van BI Ij end aal losjes we&- -J 7 Toen de trein weer in beweging wa», zeide de Hollander. „Kijk, die mijnheer is niet weer ingestapt." //Bah!" riep Kudolf zorgeloos. „Hij gevoelde zich stellig niet erg op zqn gemak,// rei een der kooplieden, die een wit voetje wilde krijgen bij den jonker. „Mijuhver, ik heb niet de eer tot u te spreken,# antwoordde Kudolf koeltjes. De koopman zweeg ditmaal voor goed. Maar Rudolf had een oogenb ik spijt «anzjjn hard woord, hij meende een klein verwijtend trekje om do goedige dikke lippen vaD zijn nieuwen vriei d te zie». Er was een oogenblik stilte. De reizigers zon- toont vaa elk godsdienstig gevoel, dien ia- ten ze met rust. Velen, die in de dagen, dat zij gezond eu sterk zyu, zich om God, Kerk of Godsdienst Diet bekommeren of bekreunen, kunnen van deze Zusters learen, waartoe de liefde tot God een menschen- kiud aanspoort en in staat maakt. »De Liefdezuster, die dag en nacht de meest vermoeiende, de walgelijkste diensten zonder te morren of te klagen, zonder zich schijnbaar ta vermoeien, verricht, is voor velen eene meer indrukwekkende preek, eeue krachtigere verdediging van het chris telijk geloof en da christelijke liefde, dan de preeken van alle beroemde predikanten, die zij hoorden. Ik kan uit eigen onder vinding de beschuldigingen en de aantij gingen tegen de Liefdezusters wederleggen, dat zij er op uit zijn om door het bekee- ringswerk een kroontje te verdienen. Iu de liefde tot den Heiland wortelt de liefde tot baar werk van opoffering. Haar stre ven is tot de groote gemeenschap van alle Heiligen te behooreu, hare liefdewerken hebben enkel dit ten doel.» Omtrent de beschuldiging, dat de Liefde zusters zich iu protestantsche plaatsen en bi] protestantsche familiëu trachten iu te dringen, zegt de Heer Kagi: »Toeu wij voor twee jaar te Bazel door de zoo zeer gevreesde typhus-epidemie werden bezocht, waren voor ons hospitaal volstrekt geen diakonesseu of andere zieken verplegers te vinden. Iu dezen uitersten nood kwamen de Liefdezusters ons te hulp. Moet men de Zusters er een verwijt van maken dat zij bij protestantsche familiën worden geroepen Zij dringen zich nergens op, zij gaan slechts, waar zij geroepen worden. Een andere merkwaardige getuigenis, die de verdiensten eener der meest aan gevallen en belasterde Orde, naar waar heid openbaartgeeft ons de protestant sche Rector Koenen te Ha!ie, eau geleerd paedagoog, die ia zijne Geschiedenis der paedagogiek« van de Jezuïeten het vol gende zegt: Eerst de Jezuïeten stichtten een school- wezeu, dat het best georganiseerde was van hun tijd eu daarom zeer spoedig iu de gansche wereld een welverdienden roem verkreeg. Het is gewoonte geworden, de Jezuïeten als onmenscheu vol boosheid, arglist eu verraad af te schilderen, hoewel het toch zeer goed bekend moet zijn, dat de hun toegeschreven misdaden historisch in het geheel niet bewezen zijn, en dat hunne opheffing in de vorige eeuw eene daad van geweld van bureaucratische Mi nisters was. Het is een plicht van recht vaardigheid, de dwaasheid dergeuen tot zwijgen te brengen, die juist in het op voedingssysteem der Jezuïeten de »geraffi- derden ïich in hun gedachte van elkander af. Het kind was pai ingeslapen op de verlaten plaats ran dien man met de knevel». De rwar;e mijnheer keek halsstarrig naar zijn stok, de twee kooplui dachten aan hun taken en maakten kansen en berekening de vrouw in de rouw dacht ook aan veel te gelijk en Rudolf aan niets. De Hollander had een paar maal op zijn hor loge gekeken. Toen hij het voor de derde maal had geraadpleegd, stak hij het weer in zijn vestzak en opende een klein groen cahier, dat in den vorm van een album was gesneden. Kudolf keek hem vaag aan.... Maar hij gevoelde opeens den grootsten lust om in een schaterlach uit te barsten, toen hij zag hoe de brave Hollander, mot de eene band bet kleine groene cahier vasthield, dat hij met zorg scheen 'te bestudeeren. Hij sloeg nauwgezet met uilgettrekten wjjsvingar de drie kwartsmaat. Van Blijendaal scheen er geen oogenblik aan te denken, dat hjj niet alleen wa3, hij was ernstig en heldhaftig phlegrnatisch. De pogingen, die Rudolf deed om niet in lachen loste barsten leidden een oogenblik da aandacht van Van Blijendaal af, die hem werktuigelijk aankeek. Rudolf voelde behoefte te spreken, al was het waar om een woord te zeggen, om den argwaan van den Hollaoder sf te leiden, indien deze ten minste vatbaar was voor argwaan. „Zijt ge musicus?# vroeg hij. neerdste boosheid tot het verderf van den geest der jeugd« willen zien. De Jezuïeten staan op de hoogte van hun tijd. Daarom hebben zij ook zoo veel groots tot stand gebrachi, zooals ook de Protestant erkennen moet. Zij zijn de eerste paedagogeu, die met psychologischen tact voortschrijden, die niet volgens afgemeten voorschriften onderwijzen eu opvoeden, maar individueel ontwikkelen, voor bet practische leven op- voelen eu daardoor het geheeie schoolwe zen in liet burgerlijke eu staatkundige leven eene belangrijke, invloedrijke plaats ver zekeren. En slechts van daar begint de periode der wetenschappelijke paedagogiek. De Jezuïeten wisten eeue reinheid van zeden aan te kweeken, zooals zij in geene school der zestiende of zeventiende eeuw werd aangetroffen. Inderdaad de heerlijke getuigenissen doos- de Heeren Kagi en Koener in het openbaar nopens de Liefdezusters en de Jezuïeten afgelegd, zijn verkwikkend voor het katho lieks hart. 't Zijn lauwerkransen voor de zoo vaak belasterde Geestelijke Orden, be- toogen en verklaringen, dis onze tegen standers tot andere gedachten zullen bren gen en aan hunne hatelijkheden, leugens eu laster in schrift en rede een einde zullen maken. Althans dat hopen wij. Uit Rome wordt gemeld, dat de uitvaart van 's Pausen broeder, Kardinaal P*cci,iu de kerk der Dodeci Apostoli door eeue talrijke menigte is bijgewoond. De H. Yader heeft alle audiënties afgezegd tot den 27en dezer; dan worden de Kardinalen weder toegelaten. De Paus is welvarend, maar verlangt eenigen tijd volstrekte afzon dering. .j.*^ De begrooting van Oorlog is door de Belgische Kamer met 78 vau de 96 stemmen aangenomen, nadat bet voorstel van Graaf d'Oultretnont, tot het uittrekken van een eersten post voor de uitgaven eener parlementaire enquête omtrent het leger-vraagstuk, door 66 stemmen was ver worpen. De bekende sociaal-democratische agitator en vroeger lid van den Berljjnschen gemeenteraad Fritz Görcki is wegens het maken vau valsche wissels eu verduiste ring thans door de politie iu hechtenis genomen. Sedert lang werden er klachten aan geheven, dat er in het Duitsche leger bij het exereeereu van de recruten velerlei ver keerdheden bestonden eu veelvuldig mis handelingen voorkwamen. Terwijl er vroeger zoodra het eer.e of andere blad het waagde, deze zaken aan te roeren, de strengste ver volging teaeu zoodanig blad werd ingesteld, „Ik «peel fluit//, antwoordde Vau Blijendaal leukweg en ik studeer eiken dag van vier tot vjjf uur: dat ii mijn gewoonte Di: is de methode Camus. En hij ging Toort metzjjustu- die». „Hij is onbetaalbaar!" dacht Rudolf. „Welk een succes zou hij hebben in onze kringen." VII. DE AANKOMST. Dit idee begon te rijpen in Rudolfs hoofd. Een plan maken stond bij hem geljjk met uit roeren. Overigens dit niet te vergeten Van Blijen daal beviel hom bizonder. Zijn zachte, openhartige, naïve aard, die zooveel punten rau verschil op leverde met zijn eigen karakter, had hem op het eerste gezicht gewonnen. Van Blijendaal rau zijn kant, altijd goedig en welwillend, beantwoordde volkomen aau de pret tige bedoelingen, die de elegante eu vrooljjke jonker had. Toen zij den waggon verlaten hadden,om in de calèche rau Rudolf te stappen, sprak deze hein aan. „Zeg, eens waarde heer, het zou me spijten je zoo spoedig te verlaten. Ik ga mijn moeder op zoeken, die een paar uur boveu Orleam woont, wilt ge me. het genoegan doen bij haar met me te kouten diaeeren, ge zult welkom zjja eu mij stellig een pleizier doen.# vaardigde thans Keizer Wilhelm II eene gestrenge kabinetsorder uit, waarin het feit der mishandelingen erkend wordt, maar tegelijkertijd met grooten nadruk ter ken nis van bet leger wordt gebracht, dat de Keizer zoo iets niet tneer dulden wil, want »in mijn leger moet aau iedeien soldaat eene rechtvaardige en waardige, en met de wet overeenstemmende behandeling ten deel vaileu, daar dit den wezenlijksteu grondslag vormt voor opgewektheid tot den dienst, toewijding aan het beroep, zoomede voor liefde eu vertrouwen.» Een even gunstigen indruk maakt eene geljjktijdig openbaar gemaakte tweede ka binetsorder, betreffende de opleiding van jonge officiereu. Daarin verklaart de Keizer zich tegen onnutte overlading der jonge lingen in de militaire inrichtingen met blooie memoriezakeu. Niet daarop behoort men zich toe te leggen, maar op vorming vau het karakter, opdat de toekomstige officiereu geestelijk worden toegerust om eenmaal iu liet leger iu zedelijken zin op voedend en onderrichtend te werken. Door het godsdienstig ouderwijs zullen dekwee- keliDgeu tot gestrengheid tagonover zich zalven eu tot verdraagzaamheid tegenover anderen worden opgevoed. Verder wordt er nadruk opgelegd, dat door het onderwijs gehechtheid aau bet vaderland behoort te worden aangekweekt. Vreemde talen moeten alleen voor praclisch gebruik worden aan geleerd. Aan de Köln. Zeitung wordt gemeld, dat do Regeering van Elzas-Lotharingen op grond lier drukperswet aau den Bisschop van Metz heeft verboden, ziju vastenbrief ter perse te doen gaan. Blijkens een ontvangen bericht is te Parijs iu beslag genomen eene groote uit Engeland afkomstige bezending pbotogra- phieërr, voora eileude den jongen Hertog vau Orleans in Frunscbe uniform en hou dende in de hand de driekleurige vlag, met den Gallischen liaan gekroond. De Oileauisten hebben jl. Vrijdag in bet Gymnase Lorenzi, in de rue de Vauri- gard een punch gegeven ter eere van d6n Hertog vuu Oi lcans, de eerste recruut van Frankrijk.» De Hertog De Luynes, die zeer gevierd werd, betuigde dank voor de gehechtheid, aan den gekerkerdeu Prins betoond. Eenige republikeiusche studenten, die met den kreet van »Leve de Republiek!» de zaal trachtten binnen te dringen, werden teruggedreven. Eenige kransen niet opschriften, aau deu jongen Prins gewijd, ziju eergisteren aan den voet van het standbeeld VAn Lodewijk XIV nedergelrgd. Zij werden door de po litie weggenomen. Ten gevolge van de bijeenkomst iu lmt Vau Bljjondaal, die zelf Diet zoo spoedig vriend schap «loot, wat verrast maar ook tevreden met RudoFs p au. Zijn verlegenheid maakte hom echter vrat bang voor de voorstelling. Hjj had bovendien nog een andere reden het thans niet aan te nemen. //Ik dank u wel,"antwoordde hij met zichtbare voldoening, maar dat kan van daag niet. Mjjn knecht wacht me in mijn hotel. „Welnu!" zegt Rudolf. „Hij zou ongerust. zijn." „Wat weerga!// Rudolf was geneisd aan scherts te denken, maar hij bleef niet lang bij, die ge dachte, toen hij zijn vriend goed aankeek. //Ja, ging deze voort" dat zon hem vreemd voorkomen. Maar voegde hij er bij, terwijl hij een poging deed om zijn verlegenheid te over winnen, als mevrouw uw moeder u niet ver wachtte, zou ik je tentond zalf hebban gevraagd me de eer te doen bij me te blijven dineeren. Goed, //Ik neem het aan,// riep Rudolf ter stond, „op voorwaarde dat ge morgen bij mij komt." „Maar,// hernam Van Blijendaal „als uw mos der u vandaag.. „Och, maak je daar niet ongerust over, men vernacht mij altjjd eu men verwacht me nooit.// Van lllgeudaal vorschte iang naar den diepen zin dezer woord e:.. Hjj zocht nog toen het rijtuig voor de deur van het Loire-Hotel stilstond. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1