N I E U W E BTiTËTTITa ■Vo. 1507. Zondag 23 Februari 15de Jssfruk. Ecnc stem uit het liberale kamp. De ware hulsvrouw. AEOWHBMSfflï'SFBIJS Per S maanden rcor Haarlem t 0,81 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland i 1,80 Aizïuderljjke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z AÏERDAG BtJKKAU: St. Janstraat Haarlem, AGHT3S MA HON AGITATE PKXJS DSa AÖVEBTBHTISH Van 16 regel» 30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag en Vrjjdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers Kü P PEK S LAUREY. Dezer dagen verscheen in Italië eeu vlugschrift, getiteld: Het ItaliaanscJie Staatsbestuur in zijn tegemooordigen toestand. De schrijver, een liberaal en eeu voor malig Miuister van het Italiaausch Kabinet, legt o. a. in dit geschrift, sprekende over de Priestersde volgende bekentenis af »Ik aarzel niet te bevestigendat Italië in zjjue iustelliugeu niet het minste gevaar kan leopen vau wege den Priester, dien in- gebeeldeo vijand door deprogressisten, demo craten euz. uitgedacht. Dat die lieden om gausch audore redenen den Priester haten en verachten, laat zich allerbest begrijpen, maar zij zouden wel doeu nooit te zeggeu, dat de vrijheid door den Priester wordt bedreigd. Niemand toch gelooft het, zelfs zij, die het zeggen, gelooveu het zeiven niet. »Meu beweert dat de bewoners van het platteland ouder den invloed vau de Pries ters staan. Doch zijn het diezelfde lieden niet, die de kloekste verdedigers van orde en onafhankelijkheid opleveren? Eu ue steden, waar de iuv oed van den Priester niet zoo groot is, leveren zij niet juist het grootste getal deugnieten, misdadigers, slechte menseheu, vijanden van alle orde en van alle gezag Wat kunnen de vijanden, lasteraars en spotters der Geestblijkheid inbreogeu tegen de woorden vau dezen liberaal Rein zij uw woning, vloer en wand, Rein zij uw harte, rein uw hand, Orde, eenvoud, znberheid Zijn het beeld der eerbaarheid. Gaat in een paleis en gij zult er u er geren, en een gevoel van afkeer ondervin den wanneer daar alles op eu ouder en door elkander ligt, als de sierlijke meubels dik met stof bedekt zijn, als de zware zij- deD behangsels, de tapijten eu gordijnen verscheurd en verwaarloosd, als de kost bare caudelabers en spiegels besmeurd eu berookt zijn, kortom als in de gauache weelderige inrichting de grootste verwaar- loozing heerscht. De heetschende wanorde wordt door de pracht eu waarde van de meubels niet goed gemaakt. Daarentegen wordt de eenvoudigste hut met hare hel dere wauden, met haar wit en vloer, lmre reine banken en tafel, oudaoks hare een voudige inrichting, aantrekkelijk. Het maakt eeu hoogst aaugeuauieu indruk, het doet goed aan 't harte, wanneer alles op zjjn plaats staat. Zulks gevoelt de vreemdeling, die voor de eerste maal binnentreedt en dat gevoelen onwillekeurig ook de be woners zeiven. Zoo goed eene reiue woning op het ge moed en zelfs op het zedelijk karakter der FE UIL DE T O N. Het blauw katoenen stofje. Humoreske door N. Bbrna.ro Roozin. Vervolg.) //We moeten eens ferm drinken!// zeide hjj vioolijk. Intusschen liet hij e mige fleischen wijn van ver schillende merken aanrukken. Hij begon den aanval door den lijfbeker van Bhjendaal boorde rol te schenken, deze deed alsof hij er geen erg in had. //Hoor eens!" riep Rudolf, ik wil geen kwaad spreken van je land, maar me dunkt, je moe. je wel vreeielijk vervelen in Holland!" vWanneer!" vroeg Vau Blijendaal. Barend keek verbaasd op bij deze wooraen van Rudolf. //Ik weet het niet//, antwoordde Rudolf;//tnaar ik heb me dit alljjd zoo voorgesteld. Men zegt dat je land rondom in 't water ligt, dat de huizen van baksteen zijn gebouwd en dat het er altijd regent. Toen ik nog jong was, kwam ik wel eens bij een oude tante, mijuer moeder, die dicht bij Bageux, in een kasteel woonde, dut ook van baksteen was opgetrokken en omringd door bewoners werkt, eveuzoo terugstootend werken oureine en verwaarloosde hui zen eu wouingeu op alle ledeu vau het gezin. Zooals de woning in hare inrichting, orde en reinheid is, zoo zijn iu den regel ook de msuschen, dia er iu woneri. Vooral de huisvrouw wordt beoordeeld naar de wijze waarop hare woning wordt beheerd evenals men het karakter en de zedelijke waarde van ieder individu beoordeelt naar zijne kleediug en naar zijne uiterlijke ma nieren. Orde en reinheid zijn zoowel iu de wo ning vau den deftigeu burger als van den eeuvoudigeu werkman noodzakelijk. Elk stuk dient op de bestemde plaats te staan; de reinheid mag er nooit ontbreken, ter wijl kleine herstellingen spoedig moeten plaats hebben. Eerst dan bezit men eeu aangenaam en innemend dak. Hoe zullen vader en kinderen zich pret tig gevoelen in zulk eene vuile, onordelijke, onreine woning, waar iu den regel ook het eteu slordig toebereid eu smakeloos is eu waar gewoonlijk twist ec ruwe handelin gen het treurig beeld voltooien? Als de man zulk eeue ongezellige woniug heeft, dan gaat hij 's avonds gaarne naar de herber gen, terwijl de kindereu de straat opzoekeu en in slechte gezelschappen komen, terwijl de vrouw den tiji verspilt bij praatzieke huisvrouwen, die even slordig zjjn als zij. Onder zulke omstandighedeu moet het ge lukkige familieleven voortdurend worden gestoord Hoe geheel anders ziet het er uit in eene woniug, waar een brave, ijverige huisvrouw rusteloos haar plicht met nauwgezetheid eu handigheid verricht! Zelfs de vogel poetst zorgvuldig eu houdt het door hem gebouwde nest op ijverige wijze in een goe den staat, opdat het aan het doel beant woorde. Verlangt eene vrouw, dat haar man thuis bljjve, dau moet zij er voor zorgen, dat bet gansche gezin zich in de woning recht thuis gevoelt. Dau zullen alle leden vau het g<zin hunne vrije uren het liefst in huis doorbrengen, in plaats van iu de drinkgelagen of op de straat hun heil te zoeken. Daarom dus dient de wouing, zelfs al heeft zij slechts het noo- dige, steeds rein en streng in orde te wor den gehouden en voor dit doel mag geeue moeite worden gespaard. Aan middelen om het huislijk verblijf ordelijk eu zindelijk ie houden, 'zal het we! niemand ontbreken; hetgeen oaarvoor noodig is, kan zeer goed koop worden verkregen, zelfs door den allerarmsten. Alles op ziju tijd, alles met orde: daar aan kent men de echte, de ware huisvrouw en de brave huismoeder wier arbeid en vlijt, wier ziu voor reinheid eu eerbaarheid een sterk werkend voorbeeld wordt voor de kinderen, die haar iu hare veelvuldige diepe grachten vol water, ik kan je niet zeggen hoe ik me verveelde in dit nare kasteel. Treurig dat, het er was!.,.. Welnu! ik weet niet, hoe het komt, ik heb me van Holland altijd zr.owat het zelfde idee gemaakt al» van het oude kasteel mijuer tante." Van Blijendaal glimlachte en wisstlde een veelbeteekenentlen blik met Barend. „Men is overal op zjjn gemak,// zeide hjj, „zoowel in Holland als ergens anders. Ik voor mij wil wel zeggen, dat ik me in de vier maan den, die ik te Parijs heb doorgebracht ook dik wijls heb verveeld. „Ach," zegt Rudolf //dat komt omdat je liet niet goed weet aan te leggen. Heb je nogal kennissen." „Verleden jaar, had ik hier een laudsman, die me dikwijls aanzette naar hier te komen. Terwijl ik er eenigen tijd over nadacht, heb ik hem niet meer aangetroffen. Hij meende me een genoe gen te doen met ine in kennis te brengen met vrienden, die hij te Parijs had achtergelaten, studenten weet je fideele kerels als je wilt, die zich op hun manier vermaken, maar ik heb geen schik in zoo'n leven van uitgelaten pret, lawaai en eeuwige ruzie...." „Daar moet je toch heel weinig over in zitten, naar ik heden heb opgemerkt, als men een vuist deugden zallen trachten na te volgen en evenals zij een zegen sullen zijn voor de Kerk en de maatschappij. Iu de Belgische Kamer beeft eene be raadslaging plaats gehad naar aanleidiug van de interpellatie, door den Heer Jausou (van de linkerzjjde) in verband met den bekenden brief van Generaal Vau der Smissen over deu brand in het koninklijk paleis te Laekeu. Na redevoeringen vóór en tegen de handelwijze vau den Gene raal, heeft de Kamer met groote meerder heid eene motie aangenomen om over ie gaan tot de orde vau deu dag, zonder meer, met welke motie de Regeering zich bad vereenigd. Twee talrijk bezochte vergaderiugen van Duitsche werkliedeu te Londen hebben motiën aangenomen tot goedkeuring van 'a Keizers plannen ter zake van een arbeids- cougres dit geschiedde echter niet zonder heltigeu tegenstand der anarchistenwaar door zelfs eeue meeting voor eeu oogeublik in eeue vechtpartij ontaardde. De anar chisten stollen voor deD Keizer te tele- grapheereo, zich niet met andermans zaken te bemoeien en het volk te trachten te bedotten, maar liever de aau Frankrijk ontstolen milliardeu terug te geveu. Deze beleedigende voorstellen kwamen echter niet in stemming. Het amendement van Parnell op het adres vau antwoord op de troonrede, strekkende om over geheel het Iereche beleid der tegeuwoordige Regeeriug den staf te breken, werd Dinsdag in het Lager huis mot 307 tegen 240, dus met de be trekkelijk geringe meerderheid van 67 stemmen, verworpen. In het graafschap Kent, nabjj de boorwerken voor de Kanaaltunnel, is een steenkolenbed ontdekt, hetgeen allerbe langrijkst is voor het enorme kolenverbruik vau Londen, daar de meeste steenkolen mijnen veraf gelegen zijn, waardoor de vervoerkosten zwaar drukken. De Paris verzekert dat deu Hertog van Orleans gratie zal worden geschonken, maar dat hij tevens over de grens zal worden geleid. Spaansche bladeu verspreiden weder alaimbericb'en uit Marokko, waardoor zij trachten op de Regeeriug invloed te oefenen, ten einde eeue krachtige politiek ter zake vau Marokko te volgen. De ministerraad heeft besloten de begrooiiug van den Minister van oorlog met twee millioen pesetas te verboogeu. Lit Hongarjje wordt aau de Daily News gemeld, dat er in Gallieië eene ern stige beroering tegen de grondeigenaars heerscht. De boeren rooiden een ivoud, ua de bewakers te hebben vermoord. als...." „Ik houd er niet van,// hernam Van Blijendaal rustig. „Waarom, hernam Rudolf maar altijd in schenkend waarom heb je niet beproefd iu deftige kringen te komen?// „Dat lieb ik gedaan, mijnheer, men heeft me voorgesteld in twee of drie families. Maar ik voelde er mji niet veel meer op mijn gemak. De gesprekken in de groote wereld loopen over veel zaken, die voor een vreemdeling on erstaanbaar zijn, Eerst kwam ik in het salon van onze ambai-sade, maar ook daar gevoelde ik me nog niet„en familie„En dan//, voegde hij er bij terwijl bij de oogen neersloeg, „ik ben wel wat verlegen //Goed," hernam Rudolf glimlachend, „maar de schouwburg, de concerten, gjj houdt van muziek, de opera. „O, de opera! ja, ik ging er dikwijls heen, o >k naar de concerten. Maar als mijn altijd alleen is....// Hier zuchtte Van Blijendaal. „En zjjt ge voor je pleizier naar Parijs geko men?// //Voor mijn pleizier, dat.'s te zeggen om wat te Hen om te reizen Eu verder Van Blijendaal keek droomerig voor zich uit. Het programma voor de beraadsla gingen der iniernationale conferentie, door Zwitserland bijeengeroepen ter behandeling vau het arbeidersvraagstuk, behelst tal van punten, zooals: verbod van Zocdags- werk bepaling vau een niiuirnum-leeftjjd voor kinderen, die tot werk in de fabrieken gebezigd worden; vaststelling van het aantal werkuren, als minimum voor jeugdige arbeiders verbod om kinderen of vrouwen in voor de gezondheid schadelijke fabrieken aan het werk te zetten. Ook zal de con ferentie beraadslagen over de wijze waarop aan de door haar geuomen besluiten uit voering moet gegeven worden. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat, naar de Panslavisten verzekeren, nieuwe verwikkelingen in Bulgarije ophanden zijn. De krijgsraad te Rnthyrno heeft drie leden vau deu bestuursraad tot 7 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, omdat zij eau de bedreigingeu van het Cretensiseh co mité te Athene gehoor gevemie, hun ont slag hadden genomen. Ee i medewerker van den New- York Herald interviewde de Frausche ingenieurs der Panaina-kauaalcotnmis'de, die repatri- eeren. Ofschoon zich zeer omzichtig uit latend, schijnen naar hunne opvatting de vooruitzichten toch ongunstig, Do Heer Germain vindt die twijfelachtig, de Heer Lagout zeide: het, kanaal gelijkt eeu be nauwde droom er is zooveel geld vermorst, dat ik niet geloof, dat de onderneming ooit kan herleven; de Heer Cousin ver klaarde dat het vertrouwen ontbreekt 't walk noodig is, om het vereischte aaulegkapi- taal bijeen te brengen. Iu zake de wereldkennis van 1892 heeft weder eene dier plotselinge wendin gen plaats gegrepen, welke de onbekende invloeden, die de Amerikaansche partij politiek belieerschen, nimmer toelaten te voorzien Tusschen de beide takken der wetge vende macht in den Staat New-York is bet tot een vergelijk gekomen en het ver eischte krediet van tien millioen dollars voor het koopou of pachten vau het be- uoodigde terrein i3 toegestaan. Thans komt het voorstel iu liet congres iu behandeling. Naar de berichten luiden, zjjn «vele» leden van het Huis van Afgevaardigden, voor namelijk die uit de zuidelijke Staten, iu beginsel tegen het plan om in 1892 eeue wereldtentooustelliug te houden. De Staats-Secretaris voor financiën is voornemens van den 16eu April af het toezicht op de te New-York aankomende landverhuizers aan staatsambtenaren op te dragen en de bestaaude laudverbuiziugs- commissie op te heffen. Alle landverhui zers zulleu voortaan op Bedloes-eiland, waar het groote vrijheidsbeeld staat, geland en da noodige gebouwen zullen daar op gericht worden. De landverbuiiing-com- Hij voltoo'de zijn zin niet. Rudolf dacht, dat de wijn begon te werken en schonk weer geducht in. De Hollander hield gelijken tred met hem en dronk er stevig op 103. Het gesprek ging aldus geregeld zjjn gang. Rudolf vatte het telkens op wanneer zijn reakker zweeg, hij wilde eens heel slim te werk gaan en den vjjnud geen tijd gunnen den toestand te overzien of het. terrein te verkennen. Er op of er onder. Het eenige ongerief, bestond hierin, dat hij om zijn gast tot drinken aan te zetten hjj zelf het voorbeeld moest geven. Rudolf was er de man niet naar om iu deze de overwinning te verschalken; hij ging eerlijk te werk en /Ironk tweemaal zijn glas leeg, ieder keer dat Van Blijen daal zijn lijfbaker doodsloeg. Zijn denkbeelden begonnen min of meer ver ward te worden. Hij was niet tegen zijn reis gezel opgownssen, ofschoon ILrend nogal tevreden was over hem voor een Eransohtnan ten minste. Ziju vroolijk ei.l nam gaande weg toe en werd hoe langer hoe meer vertrouwelijk en luidruchtig. Van Blijendaal bleef waardig en ernstig alsof hij bezig was de Dialoog van Plato over de ziel uit te leggen. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1