i e tr S No. 1508. Woensdag 26 Februari 1890 i aghtjs ma non agitate Rusland en de Balkanstaten. 'J ?an I6 regel» 30 Cents. Elke regel meer 3 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-a vond voor 6 uur ingewacht. "ij schreef aan Panitza o. a.: Aan wa pens en andere hulp zal het u niet ont breken. Deze brief heeft men later ge vonden. ABONREMEÏfTBPKIJB Per 3 maanden voor Haarlem0,8& 7oor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland z 1,80 Afzinderlyke Nummers0,03 Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUK EAU: St. Janstraat Haarlem. NïljENI)5.4f. ÏKIJS UKSK ADVKBTBMTIN» Ui tg evers: K P P E R S I j A U 3, E Het Czarenipk speelt eeue akelige rol in het Oosten het voert na den vrede van San Stefano, die aan den Russiseh-Turk- schen oorlog een einde maakte een stillen oorlog tegen de kleine Staten van den Balkan niet met kruit en dynamiet, maar met de wapens van geheime om- koopery. Als er in deze kleine Staten on lusten uitbreken of zoo er iets wanordelijks geschiedt, dan kan men zeker zijn, dat Rusland er de haüd in 't spel heeft ge stoken. Doch niet altijd is het Czarenrijk ge lukkig in zijne woelingen, zooals we in den laatsteu tijd hebben gezien. In Bul garije wilde meu onlangs den gehaten Coburger, den regeereudeu Vorst, Ferdinand, van den troon stooten. De Russen be dienden zich, om dit plan uit te voeren, gelyk ze altyd doenvan ontevreden lied en. In Bulgarije was het een Majoor, Panitza geheeteneen trouw aanhanger van den vroegereu Vorst Alexander. Deze hoofdofficier was met de wending der dingen niet tevreden en liet zich door de Russen overhalen tegeu Prins Ferdinand eene sameuzweering te organiseeren. Voor dit doel trad hij met eenige andere Russischgezinde officiereu iu verbinding en werkte het plan uit den regeeranden Vorst en diens Ministers op een zekeren avond te vermeorden. De Russische Gezaut te Bucharest, Kitrowo, gaf gaarne zijn steun tot de uitvoering van dit nobele plan. De samenzweerders waren echter nog niet ervaren in hunne affaire. Majoor Pa nitza is namelijk een zoogenaamde ijzer vreter, die in alle café's, welke hij bezocht, steeds smaalde en schimpte op Prins Ferdinand eu diens regeering, en aldus het plan bijtijds verried. De politie liet de samenzweerders nog eeoigen tijd onge moeid vermits dezen het onderling niet eens konden worden, ten lange leste werd het komplot gearresteerd en het bewijs geleverd, dat de samenzweerders met Rus sische hulp aan 't werk zouden gaan. Het onderzoek tegen de gearresteerde samenzweerders wordt met de meest mo- gelijke strengheid gevoerd en de heeren zullen waarschijnlijk hun hachje er bij inschieten. De orde in Bulgarije werd nergens verstoord.Rusland is echter niet ver legen om eene uitvlucht te bedeukon als de zaken mislukken. In Bulgarije, zoo meldt nu de Russische pers, hebbeu nog steeds samen zweringen plaats; dat is een bewijs, dat daar nog geeue orde beerscht. Welk eeue valschheid! Op geljjke wijs heeft de trou- welooze Noordsche kolossus in de vorige FE 01LLET O N. Het blauw katoenen stofje. Humoreske door N. Bernard Roozen. 8. (Vervolg.) „Hola! mijnheer uit Holland! riep Rudolf," gij drinkt niet meer.// „Welzeker, mijnheer, antwoordde Van Blijen- daal, „op uw gezondheid." Barend bracht koffie en plaatste op^ tafel een groot likeur-keldertje, dat veel op een etagere geleek. Er was sterke drank genoeg om een ge heel regiment huzaren vroolijk te maken. //Ge zult mij de eer doen ook hier eens van te proeven," zeide Van Blijendaal terwijl hij een dikbuikige flesch in de hand nam. Uit is oude genever uit mijn land. „Goed, best!" antwoordde Rudolf, die meer en meer de hoogte kreeg. Dat 's pnike waar. „Hier Barend, zei Van Blijendaal terwijl zijn bediende een glas van de beste, oude klare overreikte. //Drink maar eens raee, Barend!" zeide Rudolf, drink het mjjn vriend, ik spreek in je eigen belang.// „Maar wat's dat, 't is of mjjn ooran tuiten.// eeuw ook het arme Polen te gronde ge richt. Want het slot dezer logica luidt: Als er geeue orde heerscbt, dan moet er orde komen, dan moet de sterke arm ge bezigd worden en dat is het begin van het einde. Deze zeer dom georganiseerde samen zwering staat niet alleen. Rusland heeft, zooals bekend is, in het geheels Oosten een net van spionnen eu rustverstoorders uitgespreid; het zorgt dat er altijd iets aan de hand« is. De oostersche reis van den Duitschen Keizer heeft eenigszins stilstand gebracht iu de woelingen. Vermits de politiek toen op den achtergrond gedreven was, konden de Russen beleefdheidshalve geen schandaal raakou. 't Was dus voor korten tijd rustig in bet land. De eerste aanleiding tot een nieuwen twist gaf de Bulgarijscbe leening van 30 millioen franks. Groote kapitalisten leenen aan eeue onsolide Regeeriug niets of slechts tegeu enorme woekerwinsten. Toen het uu be kend werd, dat de Bulgarijscbe leening kans bad te slagen, begouueu de Russen een veldtocht tegen deze onderneming, die natuurlijk een groot voordeel aan het land zou verschaffen. Voor dit doel moest bewezen worden, dat de wanorde in Bul garije niet grooter kan zijn. Rusland zoud allereerst eeue diplomatieke nota aan den Sultan, onder wiens suzereiuiteit Bulgarye nog staat, en beklaagde zich dat Bulgarije oudere schulden nog niet heeft betaald enz. enz. De Sultan kent echter zijne Pappenheimers en deponeerde deze Rus sische nota stilletjes ter griffie, zonder te antwoorden. Bulgarije ging rustig ziju gang en de leeuiug werd zesmaal voltee- keud, een bewijs, dat de kapitalisten nog vertrouwen iu de Bulgarijscbe Regeering stellen. Het kleine Bulgarije had door dit succes deu grooteu beer op de pooton getre den. De Russische pers liet zich alles behalve vriendschappelijk hooren. De Servisch- Montenegrijnsche vriendschap werd zoo kolossaal innig, dat de Servische Regenten de ontstane ongerustheid door een dementi meenden te moeten stillen. Zoo men weet heeft Servië eenige duizenden halfverhon- gerde Monteuegrijnen in het land toege laten. Vorst Nikita, de eenige vrieud van deu Cziar, zoud nu in plaat3 van eeue schriftelijke dankbetuiging, zjju Miuister Bukowiteh om persoonlijk de Servische Regeering voor haar bewezen weldaad dank te zeggen. Deze maakte nu van die dankbetuigiugsvisite een formeel verbroederingsfeest en het is aan geen twijfel onderhevig, dat Servië wederom met volle zeilen in Ruslands kielwater vaart. Een lage trek van Rusland was het ook toen het door 't panslavistische wel- dadigheidsgeuootschap de Serviërs iu hun nationalen trots ten koste van Bulgarije liet krenken. Dit genootschap namelijk „De jenever verhit een beetje,//zei Van Blijen daal ernstig. „Nog een», mijn beste Van, nog eens, if you please,11 riep Rudolf. Poeah Ik heb het verkeerue glas genomen, ik heb Bordeaux gedronken. Bali, slechte wijn! Vooruit, a la bonne heurel „Op uw gezondheid!" herhaalde de Hollander. „Ja mijn beste Van op je dierbare, goede gezondheid!// „Je moet er goed voor zorgen, en je dik kleeden!.. //Ik ben niet koud," antwoordde Van Blijen daal zeer ernstig. „Dat zeg ook ik ook al," Barend, ken je da geluiden van alle beesten nadoen?// „Ik ken ze niet allen mijnheer, en ik kan niet eens alle nadoea, die ik ken. //Kom! Het is toch vrij gemakkelijk. „Schenk maar weer in!" „Wilt ge soms iets anders dan jenever?" „Neen, zeker niet, als je blieft, mijn beste, waarde gastheer. Gij hadt gelijk en ik on gelijk: Holland is een mooi land en de bewoners zijn de beste menschen van de wereld. Van, zeg eens, mjjn beste: laten we drinken op de vereeniging van Frankrijk en Holland! „Heel graag!" Rudolf wilde gaan staan om te toosten, maar hij kon zich slechts ten halve oprichten verspreidde eene kaart, waarop een strooi: grond aan Servië toebehoorende, aange wezen werd als Bulgaarsch grondgebied. Er ontstond eene algemeene verontwaar diging tegen Bulgarije, welke van dien aard was, dat de onderhandeling over het Servisch-Bulgavijsch haudelstraofcaat werden afgebroken. De kaart werd natuurlijk, onder het betuigen vau verontschuldiging, verbeterd, maar zij liad hare uitwerking niet gemist; er was wantrouwen ontstaan tusscheu Servië eu het gehate Bulgarije. Tegenover die geheime woelingen van Rusland staat Europa machteloos. In het Oosten staat namelijk nog steeds bet ge opende buskruitvat: een enkele vonk kan het doen ontbranden en gansch Europa in lichter laaie zetten. bITFtëYl a iïT Drie sociaal-democraten uit Nederland, waaronder Domela Nieuwenhuis en Van Beveren, zijn jl. Zaterdag-ochtend te tien uur, in het logement te Berlijn, waar zij afgestapt waren, door de politie gevangen genomen. Zij bevonden zich daar sedert eenige dagen, naar hun voorgeveu om de verkieziugsbeweging te zien eu te leereu kennen. Naar men verneemt, zuilen zij spoedig over de grenzen worden gezet. Ofschoon er nog geen nadere bizouder- bedeu bekend zijn, zoo iaat zich bet ge beurde hieruit verklaren, dat te Berlijn, ingevolge de nog bestaaude socialisten wet, de zoogenaamde kleine staat van beleg heerscht, krachtens welke de politie, zonder nadere gronden aan te geven, eiken kenbaren socialistdie haar verdacht voor komt, over de grenzen kan zetten. Wan neer teu aanzien van buiteulaudsche social.s- ten gelijktijdige inhechtenisneming plaats heelt, dan is dit om hunne verwijdering uit het land des te zekerder te doen ge schieden. Dat de in hechtenis genomen Nederlaudsche socialisten iu het bizonder het misnoegen der politie hadden opgew- kt, zal men misschien hieraau moeten toe schrijven, dat zij inzamelingen hadden gehouden voor het verkiezingsfonds der Duitscbe socialisten. De Duitscho Keizer wijdt dageljjkk eenige uren aan eeue nauwgezette studie van het vraagstuk der bescherming van werklieden, en schijnt besloten te hebben orn zelfs voor bet geval dat eeue inter nationale regeling op onverwachte moei lijkheden stuit, in de wetgeving van liet eigen land zoover maar mogelijk is, in bet belang der werklieden voor te gaan. De Politische Nachrichten zegtdat de twijfel betrekkelijk de spoedige bijeen komst te Berlijn van de conferentie tot bescherming der arbeiders niet gerecht vaardigd is. Oostenrijk-Hongarije, Italië, Frankrjjk, Groot-Brittanuië, Zwitserland, en viel terug op zijn stoel met strakke en ver doolde blikken. „Ik geloof, dat mijnheer de Franschman te diep in 't glaasje heeft gekeken of wat men bjj ons noemt een stuk in zijn kraag heeft, neem me niet kwalijk, mijnheer,// zeide Barend tot zijn meester. „Laat een kamer in orde brengen," vervolgde Van Blijendiial zonder zich erg te verontrusten. Rudolf zag niet, dat Barend de kamer verlaten had, maar 't was alsof hij heel vaa^ door een gazen sluier heen de feeërieën van het Chatelet zag afspelen, of hij een voorstelling van een reusachtig drama bijwoonde. Van Blijendaal die op zijn gemak het kruikje oude klare van „de drie Fleschjes// leegdronk uit zijn Benjamin (zoo heette zijn lijfglas) smakte zelfvoldaan met de lippen, zoo helder van hoofd als toen hij zjjn eerste borreltje dronk. Rudolf was weldra in een loodzware sluime ring vervallen. Barend pakte hem op als een leeg glas en bracht hem voorzichtig te bed. XI. VERTROU VVELIJKHEDEN. Rudolf stond den volgenden morgen laat op. België, Nederland eu de Scandinavische Rjjken nemen daaraan deel. Daarentegen Rusland niet, welks uitvoer niet uit nijver heids-producten bestaat, maar beperkt is tot voortbrengselen van landbouw en boschcultuur. Om gelijke reden zullen ook de Vereeuigde Staten niet aan de confe rentie deelnemen. Naarmate de resultaten van de ver kiezingen voor den Duitschen Rijksdag ruimer bekeud worden, des ta g ooier wordt de nederlaag door de regeerings- of Cartell-partijea geleden. Hare meerder heid is niet. alleen vernietigd, maar het laat zichzelf aanzien, dat zij ver in de minderheid zullen raken. De regeeringsbladen doen geeue pogin gen meer, om de nederlaag door hunne partij geleden te bedekken. Het zou trou wens ook onmogelijk zijn. Die nederlaag is te verpletterend. De »Natioua) Zeitung« doet een wanhopig beroep op de eens gezindheid van alle partijen, om zich bij de herstemmingen tegeu de sociaal-demo craten aaneen te sluiten. De Duitsch- vrrjzinnige pers schijnt hiertoe evenwel niet erg ezind te zjjn en constateert niet zonder voldoening de nederlaag der regee- ringspoiitiek en van het Bismarckiaansche stelsel. Alle partijleiders zijn, voor zoover bekend is, herkozen, uitgenomen de Heer Hammerstein, de door den Keizer getuchtigde leider der orthodox-conserva tieven, die gevallen is. Ook is nog niet het lot bekend, dat deu anti-semitiscben predikant Stock er wedervaren is. Het Centrum handhaaft als altijd zijne positie. De winsten en verliezen wegen tegen elkander op. Iu bat arbeiders-dis trict Essen is de Centrums-candidaat Stol ze! met 22000 stemmen gekozen terwijl zijn socialistische tegenstander er slechts een paar duizend op zich vereen igde. Te Keulen komt een KatSioüek met een sociaal-democraat iu herstemming; insge lijks te Mainz, te Dortmund en te Bochum. In Munchen hebben de socialisten een zetel gewonnen. Kennpteu-Immerstadt en Neustadt-Sackingen zijn door het Centrum gewonnen. Windthorst is zonder strijd te Meppen herkozen. De vraag rijst thans, hoe gehandeld zal worden bij de herstemmingen, die de samenstelling van den nieuwen Rijksdag nog merkelijk wijzigen kanal staat het vast, dat de Cartell-partyen in de min derheid zullen bljjven. Het laat zich aanzien, dat bet Centrum voor de Duitsch-vryziu- nigeu eu wellicht ook voor enkele conser vatieven slem men zal. In enkele plaatsen in de provinciën moeten er dezer dagen bij de verkiezing vechtpartijen tusscheu soci aal-democraten en de politie hebbeu plaats gehad. Met koortsachtige ijver worden alle voorbereidende stappen gedaan voor de Nog erg zwaar en katzenjamrnerisch in ziju hoofd, vcrwenschte hij zijn onmatigheid van den vorigen dag. Hjj wierp ziju venster open. stak een sigaar aan en steunde met zijne ellebogen op de balu strade van gegoten ijzer. Dit venster keek uit op het binnenplein van het hotel en Rudolf her kende vlak over hem op de bene danste verdie ping de kamer van zijn vriend, den Hollander. Yan Blijendaal stond in slomme bewondering voor zijn kanari vogeltjes. Na ee» paar minuten in deze aanschouwing verdiept te zijn geweest, ging hij zich heel langzaam op zijn geel trijpen fauteuil uitstrekken, terwijl hij vervaarlijk begon te gapen. Rudolf ging naar beneden, naderde hem en verontschuldigde zich. dat hij den vorigen avond niet langer stand had gehouden. Van Blijendaal wilde van geen eomplimentjes hooren: hij kende te goed zijn ^oude klare// en vond het geval al zeer natuurlijk. Het diner, dat zij samen gebruikten, had veel bijgebracht tot de toenemende vertrou welijkheid der twee nieuwe vrienden. Rudolf, van het eerste oógenblik af aan vol geestdrift over de goedhartigheid van den Hollander, waar deerde den man nog beter naarmate bij hem meer leerde kennen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1