N I E U W E No. 1509. Vrijdag 28 Fetiruarl fSfiO !5df Jaargang. Een algeineenc wensch. nu IT N L A Fill Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummer* Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG BlIHEAU: St. Janstraat Haarlem. O.Sé 1,10 1,80 0,03 i Van 16 regel* 30 Cents. Slke regel meer 3 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en V r ijd a g-a vo nd voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KüPFERS LAUREÏ. De volken in onzen tjjdofschoon onderling door partyschap, eerzucht eu eigenbelang verdeeld, koesteren vrjj alge meen eeuzelfdeu wensch,den wensch van het behoud des vredes. Meer dan in andere perio den verlangt men vrede, kalmte eu rust. Vorsten eu andere machthebbers, die aan het hoofd staan der Regeeringeu be tuigen als om strijddat heu geen ander verlangen bezieltdat zij geen ander doel nastreven dan het behoud van de weldaden des vredes. Zij stemman hierin overeen met schier alle staudeu van het volkdie als het ware met den dag duidelijker en krach tiger hun weerzin tegen den oorlog ver kondigen. Een prijzenswaardige weerziu trouwens! Immers kan het soms een driu- gende noodzakelijkheid zijn de wapenen aan te gorden, een oorlog heeft nimmer plaats zonder dat tallooze rarnpea er het gevolg van zijn. En hoe outzettender zjju die rampen in onzen tijd, bij de verba zende ontwikkeling der krijgswetenschap, by het vermeerderen der veruielings- werktuigen, waarvan men dagelijks hoort gewagen. Geeue zaak is van zooveel gewicht dan die om van ons werelddeel het gevaar voor een oorlog af te wendenal wat tot dit doel geschiedt, moet geacht worden te gebeuren tot heil van alien. Maarhet verlangen alleen naar vrede zou weinig vermogen om ernstige hoop op het behoud er van te wettigenhet is niet voldoende, dien vrede alleen te willen. Groote legers en overdreven krijgstoerustingen kunnen een tijd lang een aanval van een vijand afhouden eu voorkomen dat hij ons op het ljjf valt, maar om een duurzameu vrede te verzekeren, daartoe baten zij al zeer weinig. Integendeel, groote oorlogs toebereidselen ziju dikwerf meer geschikt om haat, nijd eu achterdocht op te wekken, dan die te verdrijven. Zjj prikkelen deu geest door ongerustheid, door angst voor de toekomst en brengen vooral dit nadeel met zich mede, dat de volken gebukt gaan onder lasten, die de vraag wettigen of een oorlog niet even dragelijk zou zijn, als die onophoudelijke, hoogst kostbare krijgs toerustingen. Er moet dus gezocht worden naar hechtere en met den aard der dingen beter overeenkomende fuudameuten voor den vrede. Immers, dat men gewapender hand zijn recht verdedigt, is geen kwaad; kwaad is het alleendat de stoffelijke macht als bron zou beschouwd worden en als oorsprong van het recht. Vermits nu de vrede bestaat in het ongestoord bewaren der orde, behoort, evenals dit het geval is voor personen, ook do eendracht der volken vooral haar grondslag te vinden in de rechtvaardigheid en de liefde. Niemand beleedigende heiligheid van het recht FE V ILL E T O N. Het blauw katoenen stofte. eerbiedigen, de goede trouw en onderlinge welwillendheid in acht nemen, ziedaar on getwijfeld het middel om de baudeu van eensgezindheid te bevestigen eu onbreek baar te maken. Meu zal er tegeljjk het voordeel mee bereiken, de kiemen van vjjanuelijkkeid eu naijver te zien verstikt. Velen zjju door roeping en plicht ge houden, het bevorderen van deu vrede te beschouwen en te beoefenen als hun hei ligste en verhevenste taak. 't Zijn de macht hebbers eu bestuurders der Staten en Rijken, de mannen, die den schepter zwaaien over de volkeu van de aarde. Zeker, heilig is die plicht, heilig ook de stem der nakomelingschap, de getuige nis der geschiedenis. Zou een vorst bij het verre nageslacht met niets auders wil len pryken, dan met de schitterende teeke nen van deu veroveraar? Met welken af keer toch gaat men niet voorbjj de Kroon, die alleen aan stroomeu bloeds haar glans heeft te danken. Welk een haat wekt de Vorst op, wious doel is zijn Rijk door veroveringen, ten koste van het geld en bloed zyu onderdanen, uit te breiden! O, vorsten, gekroonden eu gelauwerdon, er bestaat eene dapperheid vau oneiudig verheveuer aard: de dapperheid betoond in het behoud vau den vrede en vau de vrjjheid. Heilzamer dan een volk, hetwelk in 't eigen Vaderland slaafs en laaghartig, maar daar buiten kloekmoedig eu dapper optreedt, voert daarentegen het volk, dat moedig is iu de verdediging van recht eu vrjjheid op eigen bodem een edelen vrij heidsoorlog, de oorlog van het goeda, voor welvaart eu bloei, de eeuige oorlog, die geen wapenstilstand mag keunen. Zoo zjj het ook met den Vorst. Het ideaal iu de kunst, de grootheid in vrede, kalmte en rust te verwezenlijken, dat zjj ook het ideaal van deu monarch. Moeiljjker maar edeler is voor den Vorst het brjjgsvuur te dooven dan htt te ontsteken. Gelukkig de natie, die zich scharen mag om deu troon van zulk een edelen monarch, gelukkig ook de troon, vau welken zulk eene ver heven opvatting van taak en plicht uit gaat! ABQim SMEW T&FB IJ8 PBÏJS DSH ADVEBTEWTia» AQITJS MA NOU AGITATS Humoreske door N. Bernard Roozen. 9. (Vervolg.) Van Blijendaal, van zijn kant, eveneens nog jong van hart, ofschoon hij zich niet zoo licht liet meeslepen door aangename manieren, was opgetogen over het prettige, joviale en hartelijke in het karakter van zijn onbezorgden reisgezel. Rudolf vertegenwoordigde inderdaad beter dan een de type, die da vreemdelingen de Fransche type noemen. Beiden waren dus uitstekend gestemd tot wederzijdjche sympathie. Het is nu twaalf uur; zeide Rudolf, als ge klaar zjjt, kunnen we binnen een uur bij mijn moeder zijn. Van Blijendaal wilde met alle geweld zijn woord intrekken. Hij beefde bij voorbaat op de gedachte, dat hjj zou worden voorgesteld, nog wel in gala en bij een familie, die hem volkomen onbekend w*s. Maar hij moest wel toegeven, hij had zijn woord verpand. „Ik neem je des Ie liever eens mee, zeide de baron, omdat ik geloof, dat ge afleiding noodig De Belgische Regeering heeft geantwoord op Duitschlauds uitnoodigiug tot deel neming aau eene conferentie te Berljjn over het arbeidersvraagstuk. Zjj verklaart, dat zij volgaarne deelneemt aau die conferen tie, en het verheven doel goedkeurt, hetwelk deu Duitschen Keizer iu deze zaak geleid heeft. Zij heeft voorts eeuig voorbehoud gemaakt, in verband met de verschillende wetten en de toestanden van den arbeid in de onderscheidene landen. In den Senaat heeft de Heer Van Put, uit Antwerpen, eene rede gehouden, hebt. Ik zag je zoo even uit mijn venster, 't was of je je verveelde.// Van Bljjendaal maakte een ongeduldige en ongewone beweging en keek Rudolf eens aan. Deze had den vinger op de wonde gelegd. //Ja, zeide de Hollander, ik verveel me. „Ik ben altijd alleen, zie je!,../» voegde hij er pijnlijk bij. Rudolf greep zijn hand: „Laten we in het rijtuig stappen, we zullen onderweg wel eens praten." Toen zij waren weggereden, traclne Rudolf den goeden Hollander op zijn gemak te brengen en het vertrouwen uit te lokken, dat hij meende noodig te hebben. //Ik ben niet gelukkig,// zeide Van Blijendaal en ik zal het u zeggen ofschoon ik n nau welijks keu, want niemand heeft me meer vertrouwen ingeboezemd. Dat komt omdat ik geen familieleven ken, geen tehuis. Met mijn. moeder zelfs, God beware me, dat ik me over haar zou beklagen, gevoel ik me nog alleen en... Ziet ge mijnheer Rudolf, meu moet, als men op een zekeren le.ftijd komt, hoe goed zoon men ook is, gedrongen door een wet van boven, het geluk ergens anders zoeken dan iu den kuiselijken kring. Opgroeiend liebb n wij alles genoten, wat onze ouders ons konden geven en we ver langen naar ander voedsel. Dat begrijpen de waarin hjj voorstelde, aan het gouverne ment te verzoeken, in de conferentie te Berljjn een voorstel tot ontwapening te doen. Van alle zijden werd dit denkbeeld met teekenén vau instemming begroet. De volledige uitslag vau de ver kiezingen iu Duitschland is thans bekend. De Cartell-partijeu hebben slechts 82 zetels van do 215, welke zij in den vorigeu Rjjksdag bezaten, in eerste stemming be houden, terwjjt het Centrum, de Polen en de Elzassers bijna weer terstond in hun oude kracht zjju teruggekeerd en de socia listen thans reeds 10 mandaten meer be zitten, dan vóór 20 Februari. Het is daarom vrij onnoozel van de Norddeutsche Allgemeine Zeitung, om met dergelijke cij fers voor oogeu nog te durven verklaren, dat meu eerst na de herstemmingen over den strijd zal kunnen oordeeleu en dat zij de partij verhoudingen en do meerderheid nog kunnen verschuiven. De Germania constateert tegenover deze bemerkingen terecht, dat er niet de minste twjjfel meer bestaat, of het s Car teilis vernietigd. Wanneer de Cartell-partyen iu alle districten, waar hare ca ididateu in herstemming komen, mochten zegevieren, zouden zij iu het geheel 204 mandaten verkrjjgeu, dus 5 boven de absolute meer derheid vau den Rijksdag, welke 397 leden telt. Maar hieraan valt niet te denkeu. Denkelijk zal slechts ongeveer de helft vau het aantal herstemmingen ten guuste van de Cartell-partijen uitvallen. Het Centrum zal bjj de herstemmingen de caudidateu der Polen en Duitsch-IIan- uoveranen, die gewoonlijk met het Centrum meegaan, ondersteunen. Voorts zal het zijn hulp verleenen aan eerlijke conservatieven en aan de Duitsch-vrijziunigeu. De Noord westelijke groep der Ver- eeniging van Duitsche ijzer- en staal-in- dustriëe!en« heeft in hare vergadering te Dusseldorf met algemeeue stemmen zich aangesloten bjj het adres der Kamer van Koophandel te Mannheim, om aan de Regee ring te verzoeken, den ondernemer der Duitsche gesubsidieerde stoomvaartlijn op Oost-Afrika de verplichting op te leggen, de schepeu op de heen- en torugreis te Rotterdam als tusschenhaven te doen biu- nenloopen. In bet Lagerhuis heeft een belang rijk debat plaats gehad, naar aanleiding van het amendement-Graham op het out- werp-adrss vau antwoord op de toonrede. Het strékte om de Regeering uit te uoo- digen, in de conferentie te Berljjn een voorstel te doen ter invoering van een werkdag van 8 uren. Het amendement vond levendige bestrjjdiug bij verschil lende leden, vooral bjj Breadlaugh, die veel twijfel koesterde omtrent de resul taten der conferentie. Ook de Regeering bestreed het amendement, hetwelk ten ouders niet. Ik was nog een kind toen ik mjjn vader verloor. Mijn moeder is de beste vrouw der wereld, zeer achtenswaardig eu be minnelijk; n.aar haar weduwstaat heeft haar iets geheels, iets heerscheuds in haar karakter gege ven. Toen ik jong was, zeide zij bij de pogingen, die zij deed om mij een goede opvoeding te geven: „Ik beu moeder en vader te gelijk." Mijn opleiding was zoodoende vrij streng, want meestal doet het evenwicht van vaderlijke zorgen en moederlijke teederheid meer dan strenge opvat ting der beide plichten op een persoon vereenigd, zoodat het altijl te betreuren is wanneer een jong mensch een zijner ouders vroeg verliest, voor de groote taak der opvoeding is een bepaald niet voldoende. Naarmate ik onder werd, had ik meer cn meer behoefte om gestem d te worden door eeu innige genegenheid, vol... vertrouwen, en van dag tot dag gevoelde ik me meer alleen. Ik meende zelfs wantrouwen om me heen te zien. Toen ben ik geheel en al in mijzelven ge treden. Mijn moeder had tegelijkertijd langza merhand zekere kleine hebbelijkheden gekregen, waarvoor ik den meesten eerbied heb, maar die niet altijd, even gemakkelijk te voldoen zjju. Kijk, bjjvoorbeeld gij nu, men verwacht u sinds gis teren bij uw moeder en gjj komt pas heden. Welnu, mijn moeder zou me dat nooit hebben slotte met groote meerderheid van stemmen werd verworpen. De Regeering volgde voor het overige eene gereserveerde houding. Zij deelde slechts mede, dat. Zwitserland zijn congres had opgegeven; maar zij wei gerde, op dit oogeublik mededeeling te doen aangaande Engelands antwoord op de uit- uoodiging van Duitschland. Hieruit nam Lord Randolph Churchill aanleiding tot eene scherpe berisping. Volgens geruchten iu de couloirs zou Engelaud in zjjn ant woord aan Daitschlaud eenige niet onbe langrijke reserves hebben gemaakt. De Hertog van Orleans heeft de gevangenis der Couciergerie verlaten eu is naar het Oosterspoorwegstation gebracht, van waar bjj met den trein naar de Cen trale gevangeuis te Clairvaux werd ver voerd. Hij was vergezeld van twee politie dienaren. Uit Sofia wordt gemeld, dat de Regeeriug aldaar voortdurend Russische brieveu iu cijferschrift onderschept, waar onder zij er eenige heeft gevonden, volgens welke da Regoeriug van den Czaar recht streeks bij de ontdekte samenzwering zou betrokken zijn. Iu enkele brieveu werd zelfs gemeld, dat de Russische Regeering reeds een dictator voor Bulgarjje gereed bad, die ook reeds derwaarts op ruis was gegaan, omdat zjj overtuigd was, dat het complot moest stagen. De door Rusland van Bulgarjje teruggeëischte kosten voor de bezetting bedragen gezamenljjk 4.172.988 roebel. De jonge Spaansche Koning is ge heel en al van zjjue ziekte hersteld. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Regeering de tegeu 2 Maart aangekon digde mauifestatie ter eere vau Vaaco de Gama heeft verboden. Het comité voor het fonds teu behoeve van verdedigings middelen des lands heeft besloten, de bjj- eengezamelde gelden niet aau de Regeering over te dragen, tenzjj deze werkelijk eeue krachtige agressieve richting wil volgen. Bjj deu Zweedscheu Rjjksdag is een voorstel ingekomen van eeu der leden, die den Staat wil helpen aau eene wet op verzekering vau werklieden ter zake van ouderdom. Hjj stelt voor, die verzekering te verbinden met eene loterij, in dezer voege dat slechts 4/s san gezamenlijk bedrag der verzokeringspremiëu in de verzekeringskas wordt gestort, en het overige 1Ji door den Staat wordt ingehouden, om ouder de gezamenlijke verzekerden te wor den verloot. De voorsteller gelooft, dat hierdoor veel meer werklieden aau de ver zekering zullen deelnemen dau wanneer zjj slechts hebben bij te dragen zonder kans op eeu extra voordeeltje. Het wordt echter te Stockholm zeer onwaarschij ulijk geacht, dat do Regeering eu de Rijksdag met dit denkbeeld zouden instemmen. Iu de kringeu van het Huis van vergeven. Toch zcu ilc in dien tijd niet veel meer kwaad hebben uitgevoerd dau gij nu. Met dit alles, heb ik wel eens tot mezelven gezegd, dat liet misschien mijn schuld was, dat het vuur der jeugd. //Ge zijt een beste kerel, riep Rudolf har telijk, n.aar niet kunnende nalaten te lachen mn het idee van Blijeudaals onstuimigheid; men moet wel een erg lastig humeur hebben, als men het met u niet kan vinden./* Bij den verwonderden en min of meer ver wijtenden blik, dien do jonge Hollander naar Rudolf wierp, begreep deze, dat een minder gelukkig gekozen woord zijn vriend opeenlee- dere plaats liad gekwetst. Rn daar liet gevoel, dat hij aanstoot had gegeven voor alles eerbied waardig was, begreep hij, dat hij zich moest verontschuldigen. De wolk dreef spoedig over en Rudolf nam zich voor op zijne woorden te letten. //Maar", vroeg hij, „hoe oud zijt ge wel?" „Ik lien twintig jaar, antwoordde Van Blijen daal? Gij dicht stellig, dat ik ouder was, niet waar? dat zegt me iedereen. Wat zal ik er van zeggen, ik ben niet anders." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1