N I E W E No. 1512. Vrijdag 7 Maart 1890. iM& Een economisch vraagstuk. BEIT E A TT 1 0,85 ABCmKEMSnsrTSBBIJB Per 3 maanden Toor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1»80 Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BIT BEAU: St. Janstraat Raarlem. Van 16 regels 30 Cents. Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. {Ingezonden.) Vervolg en slot.) Mijn zegsman van zoo even had dus misschien geen ongelijk door te beweren dat men niet uitsluitend of protectionist of vrijhandelaar mag zijn, maar dat hst gezond verstand, mits men ;al de econo mische toestanden onderling met elkaar in verband brengt, er ons zelf toe leidt de beide stelsels,het eeue aan het andere dienst baar te maken, in dien zin, dat zjj te samen een evenwicht vormen hetwelk verdwijnt, zoodra een van beide uitsluitend naar eeue enkele zijde overhelt. Is de ontwikkeling en het welvaren eens volks, zonder dit overwicht, eene denkbeel dige zaak, in dezelfde mate is het protec tionisme en het vrijhandelaars-stelsel toe passelijk op de internationale handelsbe trekkingen, en gevolgeljjk op de handels verdragen waardoor zg worden beheerd. Frankrijk is daarvan het sprekende voor beeld. Vroeger waren vele Engelsche pro ducten, hoofdzakelijk de weefsels en de wol lenden lakensche stoffen,daar niet toegelaten, doch toen de meer vrijgevige handelsbe grippen in 1863 aan dien toestand een einde hadden gemaakt, en de Fransche mark ten, iu weerwil der nog betrekkelijk hooge rechten met de Engelsche producten wer den overstelpt, is de Fransche nijverheid wakker geworden, zoodat vele barer soort gelijke voortbrengselen tegen lagere prijzen met de vreemde hebben kuuneu coueur- reeren. Het zells in beperkten zin tegenover Engeland toegepast vrijhandelaars-stelsel, bleef dus tegenover het moederland be schermend, in dien zin, dat het heeft bij gedragen tot ontwikkeling van deo Fran- schen arbeid, aan dezen nieuwe, vreemde markten opende en zoodoeade den natioualen rijkdom bevorderde. Het toen aaugeuomeu liberaal beginsel kon des te krachtiger wer ken, omdat het door wederkeerige behan deling, wat hnnne wederzgdsche „producten betreft, zich slechts op twee landen toe paste, maar in algemeenen zin moest het falen zoodra er een met eene andere mo gendheid aangegaan handelsverdrag, ten haren gunste de behandeling der meest begunstigde natie werd bedongen. Frauk- rjjk heelt dit tjjdens het traktaat van Frank fort ondervonden, waarbjj Duitschland, door de overmacht zjjuer zegepralende wa penen gesteund, voor zich de behandeling der meest begunstigde natie heeft weten te bedingen. Laten wjj dit door een enkel voorbeeld onder duizenden toeliehten. Belgisch ijzerwerk en quincaillerieën be talen bij invoer in Fraukrjjk eeu onbedui dend recht, omdat België waar de stedeljjke accijns niet meer bestaat, in staat was, bg wijze van wederkeerigheid, aan de Fransche wjjueu eene meer gunstige behandeling toe te kennen. Dit is Duitschland ten beste gekomen, en wjjl de arbeidsloonen daar lager zijn, wordt Fraukrgk thans over- FEUILLETON. Het blauw katoenen stofie. stroomd met Duitsch gereedschap, kinder speelgoed eu dergelijken. Om eigen pro ductie te beschermen zou men das Duit- sche invoeren met een hoog recht moeten treffen, terwijl men daarentegen, 6. v. aan Spanje, dat die voorwerpen niet uitvoert, zondör bezwaar, vrijdom vau rechten zou kunaeu toekennen. Ziedaar dus hoe in het zelfde land en nog wel op hetzelfde artikel, het dubbel stelsel van protectionisme en vrijhandel tegelijk zou kunnen worden toe gepast. Dit is wel een nieuw bewijs, dat bet, zooals mijn zegsman betoogde, onmo gelijk is eeu van beide in eenzijdigeu zin toe te passen; hij meent daarom dat die toestand zal voortduren zoolang de ver schillende Staten wederkeerig door het stelsel der meest begunstigde natie ouderling door handelsbauden zullen zgu aaneeuge- kluisterd. Lokale toestanden moeten dus voor aigemeeue, zelfs de tegenstrijdigste belaDgen onderdoen en daar deze van zelf van uiteeuloopenden aard zijn, is het inter nationaal handelsstelsel, zooals men het thans betracht, een onoverkomelijke hin derpaal voor de individueele ontwikkeling der volkeu en voor de oplossing van velerlei vraagstukken die, ongelijk behandeld, met al hare onderdeelen hun voorspoed zouden bevorderljjk zijn. De Ver. Staten van Amerika zijn daavvan het sprekeudst voorbeeld; zg sluiten geene handelsverdragen, ondergaan gedwee voor hun eigen voortbrengselen de rechten, die andere Staten volgens hunne algemeene tarieven daaraan opleggen, maar weder keerig behouden zij volkomen vrijheid van handelen, regelen zich tegenover den vreem de naar gelang van hunne eigen behoeften, en zijn er zoodoende in geslaagd zich eeu onafhankelijk bestaan te verzekeren, zóo rijk en zóo machtig, dat er iu de handels geschiedenis geen tweede voorbeeld van bestaat. Als over twee jaren de Fransebe ban- delstractaten zullen zijn verstreken, zal de Europeesche toestand misschien eenigszins veranderen. Reeds nu onderzoekt men te Parijs de vraag of men ze al of uiet zal hernieuwen en iu dit laatste geval of men dan tot een maximum- of minimum-tarief zal moeten overgaan. Een in klassen ver deeld en ad valorem berekend ta ief, als dan gepaard gaande met certificaten van oorsprong, zou volgens velen het geschikt ste middel zijn om internationale moeie- ljjkheden te voorkomen, de nationale nij verheid op te beuren, haar naar baiten af Dieuwe wegen te openen en den inwen- digen rijkdom te vermeerderen, maar in de Commissie van onderzoek zetelen pro- tectionisten en vrghandelaars, zoodat een ieder zal trachten zijn eigen begrippen te doen zegepralen, zonder er acht op te slaan dat men, om het kwaad volkomen te ge nezen er de laatste kiemen, van moet doen verdwijnen. Men verlieze echter niet uit het oog dat het hier niet uitsluitend han delsbelangen geldt, belangen van interna tionaal verkeer en van volksontwikkeling, XIII. EEN ANDERE WERELD. Yan Blijendaal werd allerhartelijkst door de moeder van zijn nieuwen vriend ontvangen. Het was iets vreemds voor hem, maar hij gevoelde zich terstond op zijn gemak, het was zwarte ondankbaarheid van hem jegens Rudolfs moeder, dit niet genoeg op rekening te stellen van haar takt en voorkomendheid. Hij gevoelde zich terstond thuis. Hjj geloofde, dat dit van zelf zoo kwam. Aan tafel kon hij praten. Zoodra munscheu ran zijn slag gelegenheid hebben om te spreken en zich te doen begrijpen, nemen zij op eens de plaats in, die hun rechtens toekomt. Van Blijendaal sprak thans gemakkelijk en veel! En toch was hij omringd door zeven ol acht vreemde gezichten, waaronder twee jonge bakvisehjes, die pas van de kostschool kwamen. Een dier jonge dames was een nioht van vaderszijde van Rudolf, waarvan hij veel hield. Het was een rijke wees n er voogdijschap van haar tante, Rudolfs moeder. De lezer denkt al dadelijk weer aan vriend maar dat eeu en ander met de geldmarkt iu onmiddellijk verband staat. De meeste transactiën Tan dien aard zjjo van den wisselkoers afhankeljjk; deze regelt zich van zelve naar de handelsbetrekkin gen. Holland zal b.v. aan Fraukrgk een groot deel zijner eigen produkten hebben geleverd; om die te betalen moet Fraukrjjk Holl. papier koopen, gevolgelijk zal met meer navraag de wissel op Amsterdam rijzen ten nadeele van Frankrijk maar ten voordeele van Nederland, zoodat iu gelijke verhouding het Fransche papier te Amster dam minder waard zal zgu. Aaugeuomeu nu dat Londen tegelijkertijd schuldenaar is aan Frankrijk, zal dit zich, als de Neder), wissel daar laag staat, er zich door dekkeD, in dien zin dat Neuerlaud, zoo het zich niet aan eeu anderen kant waarborgde, het koersverschil zon ondergaan. Kan men er daarentegeu in slagen een handelsevenwicht te bevorderen, zonder zjj- deliugsche maar uitsluitend van eigen krach ten uitgaande, daaruit zal alsdau eene re gelmatige verhouding outstaau tusschen hetgeeu inkomt en hetgeen uitgaat, met ontwikkeling van eigen krachten eigen welvaart worden bevorderd, omdat men minder zal ontvangen, zal men minder hebben te betalen, eu omdat men bij eigen overproductie meer zal uitvoeren, zal men van buitenaf minder hebben te ontvangen; gevolgelgk zal de eigen schat langzamer hand aangrooieu, da geldbehoeften zullen verminderen, de disconto-koers zal dalen, in eeu woord, het geld goedkooper wor dende, zal men het des te gemakkelijker kunnen omzetten, en men komt alzoo van zelf tot de gevolgtrekking, dat men met welbegrepen economisehe leerbeginseleu den natioualen voorspoed zal bevorderen, den geldsomloop zal iu de hand werken, gevol gelijk de prjjs er van zal vermindereu, en deze beginselen toepassende tot de onbe twistbare waarheid dat eeu goedkoop ka pitaal, herhaalde malen omgezet, meer zal opbrengen dan een kapitaal, dat zich duur laat betalen maar zich in een engen kring beweegt. Ecouomisch eu financieel beleid zgn zóo eng aau elkaar verbonden, dat het een het ander beheert. AGITS! MA HON AGITATE ?KIJB JDE& AP VE'JÜTEIÏTlEïf Uitgevers: Kü PP SIS h I.AUKEL Humoreske door N. Bernard Rooiin, 12. {Vervolg.) vMaar begon Rudolf, wiens bewijsvoering Da- gepoeg was uitgeput, als je een vrouw zoekt uit een lagereu stand, zal je moeder dit dan goed keureu en baar ontvangen al3 schoon dochter, „Wat dat betreft," antwoordde Van Blijendaal met een kracht, uie Rudolf verrastle, vals ik eens iet. heb besloten, dan heb ik mijn wil, dien men zal eerbiedigen. „En als ik me bedrogen heb,// voegde hij er zachter maar uiet zender eenige bitterheid bij, „en moest deze wijze van zien mij eens ongelukkig maken, dan zal de geheele schuld niet aan mij zijn." //Je bent een uitstekende kerel,// riep Rudolf getroffen, terwijl hg hem de band drukte, „ik wou dat ik een zuster had, die ik je kon geveu." Het Groothertogdom Luxemburg heeft eene uitnoodigiug ontvangeu ter deelne ming aan de conferentie te Berlijn. Da Heer Brasseur zal waarschijnlijk met de verte genwoordiging van het Groothertogdom aldaar worden belast De uitslag der herstemmingen in Duttschland is voor de Katholieken zeer gunstig geweest. De Cartell- partijen tellen in den nieuwen Rijksdag nauwelijks 130 leden, terwijl zij vóór den 20 Februari over 220 mandaten beschikten. De nederlaag door het Cartell geleden is dus in den volsten zin van het woord verpletterend, vooral voor de uatio- naal-liberalen, die alleen ruim zestig zetels Van Blijendaal en misschien is hjj al een huwelijk op 't spoor. We zullen zien. Iedereen was nor meer ingenomen over Van Blijendaal dan hij het zelf was. Rudolf had een oogenblik zijn moeder alleen gc.prokeD, om haar met een paar woordjes te vertellen, hoe hij hem had ontmoet en wat voor gast hij al zoo medebracht. Het succes van den jongen Hollander was zoo groot, dat Rudolf er wel jaloersch over had kunnen worden. Van dit oogenblik af aau was Van Bljjendaal geheel op den voet van vriendschap in de familio ingeleid, en de verhouding werd van dag tot dag hartelyker en inniger. Mevrouw de Briasfon was verrukt een vriend van haar zoon te zien in een man als Van Blijen daal, Julietto,het kleine nichtje, had den mond vol over hem. De bedienden raakten zelfs onder den invloed van de plotselinge betoovering Dank den talisman van zijn meester, werd Barend in de dienstbod.nkamer met open armen ontvangen. hebben verloren. Het Centrum heeft niet alleen zjjue krachtige positie gehandhaafd maar zelfs nog eenige zetels gewonnen; insgeljjks zijn de Welfen, die doorgaan» met de Centrumpartij stemmen, flink voor uitgegaan, zoodat het Centrum thans over 114 mandaten van de 379 beschikt. Daarbij komen nog 16 Polen, die eveneens inden regel het Centrum steuueu en 3 zetels heb ben gewonnen en 11 Elzassers, zoodat de partij van Dr. Windhorst c.s. met de klei nere katholieke fracties en de hospitanten ongeveer 140 man sterk is. Mat de conser vatieven de geloovige protestanten bezit het Centrum dus de meerderheid. Het aantal Duitsch-vrijzinnigen is verdubbeld, dat der sociaal-democraten meer dau ver driedubbeld. De nationaal-liberale pers is natuurlijk buiten zich zelve. De Kölniiche Zeituug« spuwt vuur en vlam en verlangt, dat geen conservatief meer, gelijk tot dus verre steeds het geval was, bet presidium in den nieuwen Rijksdag zal aanvaarden. De geestdrift der sociaal-democraten voor 's Keizers optreden begint, nu de verkiezingen zijn afgeloopeo, te bekoelen. De radicaal-socialistische Yolkszeituug vau Berlijn drukt de arbeiders op liet hart, dat zjj geeue groota verwachtiugeu omtrent dat optreden moeten koestereu. Het blad schrjjtt: »Oe staatsraad is uiet onder Von Bismarck's, maar ouder Hintzpeter's ge sternte bijeengekomen. Er is echter besloten tot eenige pijnstillende huismiddeltjes, welke reeds vroeger door den Rjjksdag in de ar beidswetten aangewend, maar door den Bondsraad verworpen zijn, zooals het vet bod van kinderarbeid beneden de 14 jaar, eenige beperking van den vrouweu-arbe'd enz. Voorts de invoering van arbeidsraden, welke verplichtend gemaakt werden voor mijnwerken, maar facultatief zouden zijn voor andere takken van nijverheid. Tegen dezen maatregel hebben zich echter ver tegenwoordigers der groote nijverheid, zoo als de Heeren Baare, Jencke en Stumm de drie voornaamste woordvoerders der Rjjosch- Westfaalsche ijzermijnen en kolen- mijnenbezitters tot op het laatste toe met de grootste hardnekkigheid verzet, maar dienzelfden dag heeft de Minister van Koop handel de invoering vau arbeids-rudeu in de staats-mijnonderuemingeu doorgezet,.* De Volkszeitung« deelt voorts nog het volgende mee: De Keizer gaf aan de leden Van den Staat: raad de opdracht, bij alle gelegenheden het denkbeeld tegen te gaan alsof er tusschen het aanvatten der wet geving op den arbeid en de beweging on der de arbeiders eenig het minste inwen dige verband bestoud. Met verheffing van stein had de Keizer daarop laten volgen dat bij wel in staat was met de sociaal democraten zelf af te rekenen. Deze woor den hadden veel indruk gemaakt, maar in de officieuze vei slagen zijn zij, zonderling genoeg, geheel weggelaten. De nieuwe Rjjksdag zal aan den eenen kant over de huismiddeltjes uit Hintzpeter's homosopa- tische apotheek tot bescherming der arbei- Van Blijendaal kreeg door deze familie toegang tot de meeste salons, totdat het najaar lien naar Parijs riep. Wat maakte hij daar een opgang! Men vocht als 't ware om hem. We moeten zeggen, Cat hij, toen het eerste oogenblik va^ verrassing en voldoening voorbij was, hij deze gunsten wel aannam, maar dat lig er niet om vroeg. Rudolf, die hem van dag tot dag beter leerde ki nnen, gevoelde telkens meer vriendschap voor hem, en zng met leedwezen, dat den jongen man iets ontbrak. Maar, bevreesd om een sluimerende kwaal, die van chronischen aard kon wezen, te wekken, vermeed hg alles wat het gesprek op dit onderwerp kon brengen. Zoo ging de tijd snel voorbij. Het uitstel,[dat Van Blijendaal van zijn vertrek uit Parijs had vast gesteld, een uitstel, dat Rudolf bijna vergeten was, omdat Van Bljjendaal nooit hetzelfde woord tweemaal herhaalde, liep ten einde. Van Blijendaal leidde het meest geregelde leven van de wereld, ging van Parjjs heel naar Orleans om zijn kanarievogeltjes op te zoeken, kwam dik wijls bjj Rudolf.... maar verder had hjj bljjkhaar geen plannen hoegenaamd. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1