NIEUWE No 15!3, Zondag 9 Maart 1990. !5do Jaargang. De arbeidsconferentle te Berlijn. it [J I T K L A M> aNe«n." HÜMIMSCH ABONNXSMKNT8FJRXJ8 Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. Voor het Buitenland Afz:>nderijjke Nummer» Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG BtTBEAD: St. Janstraat Haarlem. 1 0.86 1,10 1,80 0.03 AGXTE MA NON AGITATE PüIJS OBK ADVEBTBNTIÊW Van 16 regels30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterljjk Maandag-, Woensdag en Vr ij dag- avond voor 6 nur ingewacht. Uitgevers KÜPPE18 li A U R E I. Den 15den Maart a. s. zal, zooals thans bepaald is, binnen de muren der hoofdstad vau bet Duitsehe Rijk, de door Keizer Wilhelm II ontworpen internationale ar- beidsconferentie plaats hebben. Iu de vorige week werden de officiëele uitnoodigingen tot deelneming aan die bijeenkomst door de Duitsehe Regeeriug aan die van Oosteu- rijk-Hofigarjje, Engeland, Italië, Frankrijk, Zwitserland, Nederland, België, Denemar ken en Zweden en Noorwegeu verzonden, begeleid van een programma volgens hetwelk de verbaudeliugen ter conferentie alleen zullen loopeu over de regeling van den arbeid in industriëele inrichtingen en in mijnwerken. Het programma bevat in hoofdzaak de punten van discussie, welke voor de conferentie te Bern waren voor gesteld, nameljjk 1. Regeling van den arbeid in de mijnen. 2. Regeling vau deu Zondagsarbeid. 3. Regeling vau den arbeid van kinderen. 4. Regeling van deo arbeid van jeug dige personen. 5. Regeling vau don arbeid der vrouwen. G.Uitvoering der gezamenlijke bepaliugeo. Uitvoerig behelst de Duitsehe uitnoo- diging de verklaring, dat de genoemde punten ter behandeling geene politieke strekking hebben en dus geschikt zijn om aan het onderzoek van vakmannen te worden onderworpen. Diensvolgens zal de couferentie te Berlijn geen diplomatiek maar eeu economisch karakter dragen, hetgeen haar natuurlijk niets van hare hooge beteekenis ontneemt. Zoo zal dan voor de eerste maal een Europeesch Stateo-Congres samenkomen, welks doel en streven is eene overkomst tusschen de voornaamste industriëele landen van ons werelddeel tot stand te brengen omtrent de diepingrijpende economische en sociaal-politieke quaestiën, welke in die Staten behooren te worden opgelost. Duitschlaud mag er inderdaad trotsch op zjjn, dat het tot stand komen vau dit congres te danken is aan het initiatief van zjju jeugdigen Keizer en dat aldus onder diens regeeriug op den Duitschen bodem de fundamenten van een werk worden gelegd, dat iu zijne voleindiug eu ver strekkende beteekenis boven alle werken van tot dusver gehouden Stateu-Congres- sen uitsteekt. Zeker er zullen ook op deze conferentie groote moeilijkheden moeten overwonnen worden, want de economische en sociale toestanden in de aan het Congres deel nemende Staten zijn in elk afzonderlijk land verschillend en reeds hieruit blijkt op welke hiuderpaleu de outworpeu interna- FE VÏLLETON. Het blauw katoenen stofje. Humoreske door N. Bernard Roozen. 18. (Vervolg.) XIV. neef en nicht. Op een goeden morgen ontving van Bljjeqdaal bezoek van Rudolf- «Ge zjjt vroeg bij de hand, het is nog geen acht uur» spotte de Hollander vroolijk, die reeds een paar uren op was, die hij bad besteed aan de bezorging zijner geliefde vogels //Mijn beste Yan Blijendaal, Barend heeft me gisteren verteld, dat ge binnen drie weken gaat vertrekken, en ik wou je spreken.Maar, zeg me nu eens voor alles, gaat ge werkeljjk over drie weken reeds been?» //Ja", antwoordde de Hollander. „En je huweljjk?» Van Bljjendaul schudde bet hoofd op eene eigenaardige manier, zooals hij dit doen kon, als hjj verlegen was. „Mijn hemel.... ik weet nietzeide hij. „Je hebt me toch beloof', dat je niet zoudt vertrekken voor dat dit in orde was. tionale overeenkomst over de bescherming van den arbeid zal stooten eu zoo et iu 'i algemeen iets positiefs bereikt zal worden, dan zullen de gezamenlijke machten hare bizondere belangen aan de algemeene ge zichtspunten ondergeschikt moeten maken. Iutusschen mag men met vertrouwen aaunemeu, dat alle deelnemers aan het Staten-Congres met den besten wil aan deu hen wachtenden moeilijken arbeid zulleu gaau; zij zullen dit doen ook niet het oog op de arbeiders der afzonderlijke Staten, in welke overal de sociaal-politieke decre ten van Keizer Wilhelm II een diepen in druk hebban gemaakt. Eu dat de daad vau genoemden Vorst algemeene sympathie on dervindt, kan men afleiden uit het feit, dat geen enkele der geuoodigde Stateu pogin gen heeft gedaan om i/ich aan de Confe rentie te Berlijn te onttrekken. Overigens bevat het programma genoeg geschikte punten om tot eeue gewenschte overeenkomst te komen, immers iu alle ter conferentie uitgenoodigue Stateu heeft men den voet reeds gezet op den weg der soci aal-politieke hervorming. Het spreekt na- tuur'ijk van zelf, dat die hervormingen iu den eenen Staat verder ontwikkeld zjju dan in den anderen. De conferentie werd ove rigens, gelijk men weet, door den Pruisi- schen Staatsraad onder het voorzitterschap van deu Duitschen Keizer, voorbereid. Men kan met geen mogelijkheid bepalen, welk lot aan de ontworpen bijeenkomst zal te beurt vallen, maar het ia niet te loochenen dat er vooruitzichten bestaan tot een welslagen van het groote en beteeke- nisvolle werk en wanueer het doel der te houden conferentie wordt bereikt, zal er een hechte dam zjju aangebracht, dien men als eeue machtige bescherming mag be schouwen tegen den steeds dreigenden en wasaenden stroom der hedendaagscbesociaal- democratische beweging in Europa. De volledige uitslag der verkiezingen voor deu Duitschen Rijksdag is thans be- kend. Het Ceutrura heeft 3 zetels verloren en 12 gewonnen zoodat het aantal zijner leden van 98 tot 107 gestegen is. Nimmer was eeue partij zóo sterk iaden Rijksdag. De hospitanten van het Centrum of Welfen, die iu het vorige Parlemeut slechts 3 man sterk warenhebben thans het cjjter van 11 bereikt; ook de zoogenaamde »wilde« Vou Horustein stemt doorgaans met de Ceutrumpartjj. Verder zijn gekozeu 71 Duitsch-vrijziunigen(waarbij 3 »wilde« liberalen zijn geteld) 70 conservatieven, 42 nationaal-liberalen37 sociaal-demo craten, 19 vrij-conservatieven 16 Polen, 11 Elzassers, 10 democrateu4 anti semieten en 1 Deen. Thans moet nog iu //Neen? Nu vriend je ben een mooie hoe heb ik het nu Neen? En ga je dus werke lijk heen?» //Dit hindert niet." Rudolf begon te lachen. „Een knappe vent, die er iets van begrijpt!" riep Rudolf levendig. Toen, op wat ernst ger toon //Waarom zou je niet met mijn nichtje trou wen?" Van Blijendaal werd nog rooder dan rood. „Ach!» riep hjj in zijn gewonen toon. „Wilt ge?" riep Rudolf. „Ach!» zeide de goede jongen nogmaals, hoe langer hoe meer van streek rakend. //Zon jonk vrouw de Fargues een man hebben willen zouals ik ben?" Wel, wis en drie. „Waarom niet, als ik me er mee belast alles in orde te brengen." //Ge wilt er den spot mee drijven, mjjn beste Briasqon." »In het geheel nist." //Ach," riep Van Blijendaal met een grappige zucht, het is een allerliefste jonge dame, erg opgeruimd, 'u beetje plaagziek, maar anders met de beste hoedanigheden, bovendien zeer mooi. Do man harer keuze zal stellig gelukkig zijn." 9 districten worden gekozeuwaar leden zjjn afgevaardigd, die ook in eeu ander district de zege hebben behaald. De natio naal-liberalen hebben r1 hunne zetels in het Groothertogdom Baden verloren aan het Centrum eu de democraten. Het rijk dier heeren in den «liberalen model-staat« schijnt dus uit te zjjn. Da wijzigingen in de «Reicbs Mili- targesetze* van 1874, waarbij het Duitsehe leger eenige veranderingen zal ondergaan, treden deu In April e. k. in werking. Het Duitsehe Rijk zal nu voortaan be staan uit 20 legerkorpsen, waarvan Beitren er 2, Saksen en Wurtemberg elk 1, eu Pruisen met de overige Stateu er 16 zullen formeeren en onderhouden. Verder is eeue keizerlijke Kabiuetsorder uitgegeveu, betreffende da oprichting en samenstelling van 2 nieuwe legerkorpsen éeu in het oosteu vau Pruisen eu éeu in deu Elzas. De Duitsehe Keizer woonde eergis teren in het hotel Kaiserhof het diner bjj, door deu Brandenburger Provincialen Landdag aangeboden. Hjj vond gelegenheid om in het gesprek te heriuueren aan den nauwen baud, die tusschen de Branden burgers en Huheuzollerus steeds heett be staan. De Brandenburgers hadden zijn Huis ter zij le gestaan iu droeve en in vroolijke dagen, doch in tegenspoed leert men eerst zijne vrienden kennen. Men had hem ver weten, dat hij te veel gereisd had maar hjj beval ieder aan te reizen, omdat men dan leert menschen en gebeurtenissen kalmer eu met meer koelbloedigheid te beoordeelen. >Ik heb«, dus ging de Keizer voort, >deu sterrenhemel 's nachts op de woelige zee gezien en ben tot gansch andere gedachten gekomen. Ik heb de po litiek vau bet vaderlaud van buiten af leeren beoordeelen en beu daardoor vau voorbarige stappen teruggehouden. Ik zal de overleveringen van mjju Grootvader navolgen, die mij den weg toouen, welken ik denk te bewandeleu. Wie met mij is ben ik dankbaar; doch ik zal mij weten te verdedigen tegen hen, die tegen mij zjju. Mocht men ons willen aanvallen, dan staat eeu groot dapper leger mij ter zijde.* De Keizer besloot zjjue rede met een: leve de provincie Brandenburg! De roodhuiden vau kapitein Cody zjjn eergisteren door Z. H. den Paus ont vangen. Men deed ze de Sixtijnsche kapel binnengaan, die opgepropt was met volk. De Paus werd op de sedia gestatoria biuneugedragen, vooralgegaau door 25 Kardinalen. De roodhuideu knielden in de hertogelijke zaal en outviugeu deu zegen van Z. H. De Indianen waten opgetogen bij het zien vau het pausélijk hof en den H. Yader. Een van beu verloor zelfs het be- »Wie belet je nu om die man te zijn?» „l)at is onmogelijk. Zou jonkvrouw de Fargues mjj ooit kunnen liefhebben? 't Zou toch be lachelijk lijn-* „Je ben veel te bescheiden, vriend, zeg mjj alleen „ja", en laat mij dan begaan.» „Geen praatjes!» z i Van Blijendaal ernstig. „Je maakt me bijna ongeduldig,» hernam Ru- dolf „Zie ik er dan niet hoog ernstig uit? Waarom weiger je de hand mijner nicht?" De Hollander antwoordde niet. //Stel ten minste je vertrek uit.» „Ik kan niet." „Laat ons eens zien», hernam Rudolf, „en er eind aan maken. Van Blijendaal je benteen hartelijke, joviale, beste, fideele kerel, dien ik zoo maar dadelijk begrepen heb. Met jou kan men nog eens een openhartig woordje spreken. Dat zal ik nu eens doen. Ik behoef je nu niet meer te zeggen, dat er in de verste verte geen spraak is van ongepaste scherts. Ik kom hier met de toestemming van mijn nicht De verlegenheid van den trouwhartigen Hol lander werd grooter. Zijn onrust klom. Rudolf ging verder. „Je hebt al den tijd gehad Juliette te leeren kennen, over haar fortuin en wat zij te goed of te wachten heeft, leeljjke woorden, zal ik maar wustzijn toen de stoet voorbijging. De ge neesheer van den Paus zelveu heeft den Indiaan verzorgd. De kreten der Indianen maakten grooten indruk op Leo XIII. In eene door den Fransehen Mini ster Spnller aan Herbette gerichte nota, handelende over de uitnoodiging aan Frank rijk om deel te nemen aan de conferentie te Berlijn, geeft de Minister uiting aan zijne gevoeleus van welwillendheid jegens de arbeidersklasse. Hjj brengt daarbjj in herinnering de uitnoodiging, welke Frank- rjjk reeds eerder van Zwitserland had ont vangen, eu legt den nadruk op den vorm, voor de uitnoodiging tot de conferentie te Bern gekozen. Di6 conferentie zou slechts eeu zuiver technisch en theoretisch karakter hebben gehad; zij zou enkel een interna tionaal onderzoek hebbeu gevormd, zon der ten aanzien van eenig vraagstuk eene bindende beslissing te nemen. Die confe rentie liet alle quaestiën ter ejjde over den arbeid van jeugdige personen en be perking van den arbeidsduur, welke onmo gelijk kunnen worden opgelost door eene internationale conferentie. Ten einde elk misverstand te vermijden, heeft Frankrijk zijne reserves geformuleerd terwijl het overigens bereid is, aan de confereutie te Berlijn deel te nemen. Zijne interpellatie houdende over de tot Frankrjjk gerichte uitnoodiging om deel t6 nemen aan de couferentie te Berlijn heeft de Heer Lanr zjjne verbazing over deze uitnoodiging uitgesprokenop grond dat Duitschland zich sedert 1870 steeds verzet heeft tegen het nemen van inter nationale maatregelen. Dit blijk van poli- tiekeu vooruitgang, zeide Laur te midden van rumoer, dringt het economische vraag stuk geheel op den achtergrond. Bij de verdere ontwikkeling zjjner inter pellatie heeft Laur het iu de Regeering afgekeurd, door middel van de pers te hebben doen bekend maken dat zjj de uit noodiging tot deelneming aan de confe rentie heeft aaugenomen, en als hij de politiek der twee laatstvooratgaande Kabi netten samenvatte in de woorden Duitsch land en Tonkin*, dan was die van het tegenwoordige Kabinet geteekeud met de woorden «Duitschland en Dahomey.* Inmiddels verzaakt men de vriendschap met Rusland. Maar het gezond verstand van het Fransclie volk protesteert tegen de tegenwoordigheid van de Franscbe ge volmachtigden ter conferentie van Berljju; zelfs al ware de deelneming onschuldig, dan nog zou zij eene daad van slaafschheid zijn (luide protesten ter linkerzijde)', door naar Berljju te gaan, neemt men den schjju aan in het onherroepelijk verlies van Elzas ea Lotharingen te gelooven (nieuwe luide protesten.) niet spreken, daar wil je toch niet van hooren. Zij is minder rijk dan haar aanstaande, maar veel verschil aal dit toch niet maken. Trouwens daar hecht je immers niet aan nog eens." Van Blijendaal hoe langer hoe meer in 't nauw gebracht, slaakte zjjn gewonen kreet: „Ach!» die hem ontsnapte als hij niet recht wist wat hij moest antwoorden: „Ach!" „Ach!" Zjj heeft de mooiste partijen afgewezen, niet alleen schitterend door positie en stand in de wereld, maar ook wegens de persoonlijkheid van haar aanbidders, .Tule» d1 Alcgres, Ludovic d' Osy, die je kent, zijn knappe jongens, die elke vrouw zich tot echtgenoot zou wenschen. Dan heb je Baron Laurent, dien je gister-avond nog bij mjjn tante hebt gezien, hij heeft ook al een blauwtje geloo- pen, maar hij wil het nog niet opgeven.» //Ik geloof het graag," zuchtte Van Blijendaal. „Mjjn nichtje" vervolgde Rudolf, verbergt onder een weinig lichtzinnig uiterlijk en een klein tintje coquetterie, dat haar niet eens kwaad staat, het beste «n edelste hartje. Zij is zeer ontwikkeld zonder een blauwkous of savante te zijn, een verstandig huiselijk meiije, dat heel natuurlijk op jou haar keus moest laten vallen. Wilt ge baar trouwen?» (Wordt vervolgd,) r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1