NIEUWE i' m. 1515, Vrijdag 14 Maart Vrijmetselaar en anarchist. BUITENLAND. «O 1 }J Het blauw katoenen stofje. A-BOKISÏiMÏSETBFKXJÊ Per 3 maanden voor Haarlem0,86 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland *1,80 Afzonderlijke Nummers 0,03 Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGIX® MA NON AGITATE PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van l6 regels30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Dienstaanbiedingen 23 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrjj dag-avond voor 6 uur ingewacht. Ui tg evers: KfiPPERS k 1,AU8EÏ. Een hoogst leerrijk en zeer merkwaar dig voorval heeft onlangs voor bet Hof van Assise te Neufchatel in Zwitserland plaats gehad. Voor de rechtbank stonden do anarchis ten Nicollet, Darbelloy en Heusi, die be schuldigd waren plakkaten van anarchis- tischen inhoud in verschillende Zwitserscbe stpden te hebben verspreid. Als procureur- generaal van het Zwitserscbe eedgenootschap fungeerde de vrijmetselaar Br.*. Stockmar, de bekende der Katholieke Kerk vijandig gezinde directeur van eeredienst van het Kanton Bern. De anarchist A. Nicollet, een der be schuldigden, leidde zelf zijne verdediging. Aan het slot van zijne redevoering vroeg hij verlof een gedicht te mogen voorlezen, dat zijne denkbeelden trouw wedergeeft. Het gedicht, in de Fransche taal geschreven, luidt ongeveer als volgt: «Gij.o koningen, wanneer zal het uur slaaD, waarin de volken met reuzen- handen het kinderspeelgoed verbrijzelen, waarmede gij hen lokt, waarin de dooden in hunne donkere graven zullen jubelen. O! koningen, wanneer zal het zekere, niet meer zeer verwijderde uur komen, waarin, als het menschelijk geweten zich wreekt, gij, vernietigd, op de vlucht zult gaan, het uur, waarin tronen, scbepters, zwaarden en schavotten in 't vuur zullen geworpen worden, waarin de wereld ons zal toebe- hooren, de lofzangen zullen verstommen en de bloedbeker den laatsteu druppel zal eischen. Dit bloed zal het uwe zijn, ti rannen. «Rechters, gezworenen,* aldus ging Ni collet voort, »ik vraag u, zijn deze verzen niet van meer revolutionuairen aard dan mijn manifest? Welnu, de schrijver er van (en bij deze woorden wees hp op den pro cureur-generaal Br.*. Stockmar) zit daar ginds. Het is Stockmar in persoon! Die verzen verschenen den eersten November 1871 in de Tribune du penple, van zjju naam voorzien. Wilt gij rechtvaardig zijn, stelt dan Stockmar, even als ons, in staat van beschuldiging. H|j heeft ons door zijne verzen het voorbeeld gegeven, hetwelk wij hebben nagevolgd. Wij zijn slechts zijne leerlingen en geestverwanten.* De uitwerking dezer woorden was eene geweldige. De procureur-generaal Br Stockmar stond als verpletterd. De ter terechtzitting aanwezigen stonden allen op en hieven luide bijvalsbetuigingen aan. Ni collet nam wederom plaats op de bank der beschuldigden, maar hij had het proces FE V ILL ET O N. Humoreske door N. Bernaud Roozen. 15. (Vervolg.) Eu nu, mijn vriend, etk'e blaam, elke opwer ping vau uw kant zouden me innig leed doen, zonder mijn onherroepelijk voornemen te ver- andereu.// Rudolf was verbaasd. „Ge zult me tenminste een vraag veroorloven,// zeide hij, zonder de oogen van zjjn zonderlingen vriend af te houden. Waarom wilt ge die jonge dame eer trouwen dan een andere? Omdat zij me beter past. Bespot me nu niet, lach nu niet met wat ge mogelijk kinder achtig noemt en toch lang werd overwogen Vooreerst een jong meisje, dat gedurende drie maanden het zelfde blauwe stoften kleedje draagt (gisteren had zij het nog aan) en die altijd net jes is dat meisje is de vrouw, die ik moet htbben. Ik bied haar een positie aan, die zij nooit had durven verwachten. Vervolgens heb ik, omdat ik verlang te vertrekken, geen tijd een andere keus te doen; maar toch, al had ik tijd, dan bleef ik bij mjjn eers keus. „Maar hoe staat het met de familie? Men doet toch zoo'n dwazen stap niet, zonder te weten waaraan men zich heeft te houden." „Ik heb alle mogelijke inlichtingen laten ne men door Barend die zeer handig is," aut- woordde Van Blijendaal ernstig. //De ouders bevallen me minder, maar ik zal hun toekomst gewonnen.De gezworenen spraken de aan geklaagden vrij. Dit vooral is inderdaad typisch. Men daagt in onzen tijd de sociaal-democraten eu anarchisten voor het gerecht, men maakt uitzonderingswetten voor hen en zij, die in dezen strijd tegen sociaal-democratie eu auarchisme groote rollen spelen, zijn dik werf vrijmetselaars of geaffiliëerden der loge. Kunnen niet met hetzelfde recht, als Nicollet tegen Br.*. Stockmar, de auar- chisteu en sociaal-democraten tegen libe ralen en vrijmetselaars de beschuldiging iubrengeu.: Gij zijt ons voorbeeld, gij zijt onze meesters! Gij hebt ons den weg ge wezen, dien wij thans bewandelen! Gij hebt ons in de pers, op den katheder en in de parlementen de grondstellingen geleerd, welke wij in practijk brengen! Er ge schiede dus recht en gerechtigheid! Zjjn wij schuldig, dan zijt gij het als onze leeraars en geestelijke vaders in nog veel hoogere mate! Wat kunnen deze liberalen en vrijmet selaars op zulk eene aanklacht antwoorden? Niets. Zij moeten verstommel), eveuals Br Stockmar. Op ben echter, wier plicht het is, voor het behoud der openbare orde zorg te dragen en dat is de Regeering, dat zijn echter ook de kiezers rust de taak uit een voorval, gelijk hier beschre ven is, practische lessen te trekken. In het licht van het Parjjsche vrijmetselaars- congres ter viering en voortzetting der revolutie van 1789, der omwenteling in Brazilië, der republikeinsche woelingen in Spanje, Italië eu andere landen, hebben zulke voorvallen eene gausch bizoudere actueele bateekenis. Zoo lang men libera lisme en vrijmetselarij vleit, zal men te vergeefs strijden tegen het anarchisme eu de sociaal-democratie. Het algemeen verslag over den fiuau- ciëeleu toestand van België is de; er dagen verschenen en daaruit blijkt opnieuw klaar als de dag, dat het geldelijk beneer der Katholieken onze naburen van den fiuau- ciëeien ondergang heeft gered. Ouder het liberale bestuur stegen de uitgaven jaar lijks gemiddeld met 7 millioen franks en dat, ofschoon nieuwe belastingen iu 1881 en later waren ingevoerd. Aanhoudend werd het tekort grooter; iu het laatste jaar der liberale Regeering steeg het zelfs tot 17 millioen franks, terwijl twee jaren na het optreden der Katholieken ree Is een overschot van een paar millioen voorhan den was. Wareu de liberalen aan bat be- verzekeren en hen in Brankrijk achter laten.// De moeder is gestorven. De vader heeft een ondergeschikte betrekking op de bureelen van het ministerie van oorlog Hij is erg gesteld op een buitenkansje, inhalig zclL. Als hij met die hoedanigheden zijn fortuin niet heeft gemaakt, dan pleit dit wel voor zijn eerlijkheid." //Zijt ge er wel zeker van, dat hij je zijn dochter zal afstaanP// vroeg Rudolf, die bijna geen tegenwerpingen meer wist te maken men kan niet weten Eu heeft zij zelf wel zin?//.... „Achl antwoordde de Hollander zuchtend: //dat zou me erg spijten!... maar Barend heeft me wel degelijk verzekerd... Wat de toestemming des vaders betreft, die moet mijn beste vriend Rudolf voor me zien te krijgen. Als ge er tegen op ziet, zal ik het zelf doen maar ik moet je bekennen, dat ik bang ben alleen niet te slagen... //Heb je reeds met je.,, je aanstaande gespro ken?" „Nooit.// „Komaan!// riep Rudolf terwijl hij den jongen man vlak in zijn eerljjk gezicht keek, „we zullen doen wat je verlangt. //Zult ge gaan?// riep by in de wolken. la, wat wonderlijk heer ben je tcch! Wie weerga had ooit gedacht, dat ge zoo gesteld waart op zoo'n manage d' inclination. „O! riep Van Blijendaal na eenig nadenken 't is een mariage de raison." Hij scheen geen spijt te hebben over zijn be kentenissen. wind gebleven, de uitgaven zouden thans tot ongeveer 370 millioen zijr» geklommen, terwijl zij nu slechts ongeveer 310 a 314 millioen bedragen. Men moet daarbij weten, dat door het katholieke miuisterie verschil lende belastingen en rechten tot een be drag van 10 millioen fr. zijn opgeheven, dat verschillende nieuwe posten voor de verhooging der militaire en burgerlijke pensioenen, de oprichting van een nieuwen postdienst met Engeland, uitbreiding der gendarmerie, landbouw-onderwijs, enz., ten bate der schatkist zijn gekomen, terwijl eindelijk voor de gemeenten een som van 6 millioen franks een jaarlijks inkomen van 1 fr. per hoofd is beschikbaar ge steld, om haar fiuanciëeleu toestand te ver beteren. Het geldelijk beheer der Katho lieken heeft dus iu alle opzichten schitte rende resultaten opgeleverd eu wanneer de kiezers hun belang zij 't slechts alleen hun materiëel belang begrijpen, zullen zij bij de verkiezingen iu Juni a. s,, op nieuw hun vertrouwen iu dit Kabinet bij de stembus uitspreken. Te Munchen zijn dezer dagen on geregeldheden voorgekomen, door de «or delievende* liberalen uitgelokt. Men week dat de Kamer-meerderheid katholiek is eu ten zeerste gekaut tegen den Minister- President Von Lütz, den ouden «Cultur- bampfer«, die zich in de gunst van den Prins-Regent verheugt en zich hardnekkig aan het bewind blijft vastklampen. Men verlangde van deu Minister, dat hij de oude anti-katholieke bepalingen uit den weg zou ruimen, maar hieraan heeft hij tot dusver geen gehoor geheven eu zich zelfs voor zijne houding beroepen op de Grondwet. Er bleef den Katholieken dus niets anders over dan langs parlementairen weg van hun afkeer jegens den Miuister ta getuigen en bij de behandeling der be- grootiug van onderwijs zijn zij begonueu dit plan ten uitvoer te leggen. Niet dat de Katholieken tegen verspreiding van on derwijs of bevorderiug van kunst gekant zijn, maar wat zij aan elke Regeering zouden toestaan, onthouden zij aan dit Ministerie op gronden van geestelijken aard. Iu de begrootings-commissie is nu de post voor de Academie vau beeldende kun sten van 120,000 tot 20,000 mark ver minderd eu nog eenige posten geschrapt, op de kunst betrekking hebbende. De ua- tionaal-liheralesNeueste Nachrichten heeft daarop onmiddellijk eene heftige campagne tegen de meerderheid jen hare leiders, de Heeren Dailer eu Orterer geopend eu dit had ten gevolge, dat een aantal leerlingen der Academie voor de woning van genoemde OFFICIEEL. Rudolf vertrok in den loop van den dag. De Hollander verliet hem voordat hij in den trein was geslapt. Hij hield maar niet op hem allerlei boodschappen op te dragen en toen zyn vriend vertrokken was, wa3 de jonge man nog volstrekt niet gerust en slechts met groote moeite, slaagde hij er in zjjn geest afleiding te geven. Zjjn fluit- studie zelf kon hem niet boeien, hij speelde a'lerlei noten door elkaar 't was of de muziek voor zijn oogen op het papier een polka danste, en toen hjj een polka wilde spelen, gelukte hem dit Diet Hij sloot zijn boek. Ziehier het gesprek «lat plaats had, tussehen Rudolf en de vader van het meisje met het blauw katoenen stofje. „Mijnheer,// sprak Rudolf, toen zjj beiden gezeten waren in een klein kantoortje van het station, de aard van de boodschap waar mee ik belast ben, brengt mede, dat ik begin met u te zeggen met wien ge op 't oogenblik te doen heJjt, Ik ben de Baron Rudolf de Briasyon." „Behoort dan aan u het kasteel La Roche-Cardon, mjjnheer?// vroeg de vader. „Het is de bezitting mijner moeder, mijn heer" „Een schoon landgoed! zeide de oude ambte naar gelegen tussehen Beaugency en Valencay. Ik ken het wel. Kortbij heeft men de kleine Chelut en de helft der groote bosschen van Ouilles. „Gjj weet dat alles nagenoeg beter dan ik" zeide Rudolf een weinig verrast. //Acli, dat komt er van als men in dezelfde Heeren demonstraties kwamen houden. De Regeering laat de manifestanten kalm hun gang ga3ii eu Von Lütz is, of houdt zich ziek. In de Kamer hebben de Heeren Dai ler c. s. zich ernstig over het voorgevallene beklaagd. De «Neueste Nachrichten* gaat inmiddels voort de jonge lieden op te hit sen en het iaat zich aanzien, dat nog meer demonstraties, waaraan niet alleen aspiraut- kunstenaars, maar uog andere studenten deelnemen, zullen wordeu op touw gezet. Om een denkbeeld van den fatsoenlijken toon, in bedoeld liberaal orgaau aangesla gen, te geven, zij 't genoeg te weten, dat het in een zijner laatste nummers, over de katholieke begrooMngscomm'ssie spre kende, de woorden «alle varkens in éen stal« bezigde. Dit nummer ward evenwel in beslag genomen en het blad zal voor die onge hoorde uitdrukking worden vervolgd. De Katholieken zijn iutusschen vast besloten de campagne tegen Von Lütz niet op te geven, en zich door geen demonstraties van het volgen hunner gedragslijn te lateu af houden. Frankrijk bljjft het land der verias- singeti. Thans heeft het weder eens een kolonialen veltocht. De Koning van Daho mey beeft den Frauschen Gouverneur vau Porto Novo, een koninkrijk nabij Dahomey gelegen, en waarover Frankrijk het be schermheerschap voert, zeer ernstig be- leedigd. Toen namelijk de Gouverneur (Dr. Bayol) zich uaar de hoofdstad van Dahomey begaf, om vau deu nieuwen Koning van dat land de uitleveriug van de met Frauk- rjjk gesloten tractaten te vragen, werd hij feitelijk dertig dagen gevangen gehouden eu moest getuige wezen vau het bedrijven van ontzettende gruwelen. De eischeD, door den Gouverneur gesteld, werden on beschroomd afgewezen. Toen Dr. Bayol de kust weder bereikte, vroeg hij bescherming van de Fransche Regeeriug. Die werd ge zonden, doch zij werd door de Dahomeyanen aangevallen. Wel werd die aanval afge slagen, maar eenige Franscheu vielen door verraad in 's vjjands macht. Dat zijn de bekende feiten. Frankrijk is nu in de noodzakelijkheid gebracht, voldoening vau den Koning van Dahomey te vorderen. De expeditie zal worden ge organiseerd. Bepaalt men zich nu tot die bestraffing, dan kan alles uog goed afloo- pen, hoewel het moordeud klimaat eu het veriijuig karakter der negers de Fransche troepen welke toch niet geheel vreemd zullen blijven aan deze onderneming iu eeu hoogst bedenkeiijkea toestand kun nen brengen. Onmogelijk is bet dus niet, dat reeds streek woont. Orleans en Etampes dat sclieelt zooveel niet." „Ik ben in elk geval verheugd, dat ge me zoowat kent. Mijnheer, ik kom u om de hand uwer dochter vragen voor een mijner viiendcn." „De vader schoof zijn stoel achteruit toen hjj deze onverwachte inleiding vernam, en keek Rudolf aan. Hjj dacht aan een mystificatie. Deze ging verder: „De Heer Van Blijendaal de persoon, wien het aangaat is een eerlijk man, waarop niets valt te zeggen. Ik geloof niet d «t zijn fortuin moeilijkheden zal opleveren. Zonder mij vooraf een oordeel aan te matigen o/er de po-itie vau uwe dochter mag ik u verzekeren, dat de Heer Van Blijendaal veel rijker is en wat dit betreft, zal de vrouw die hjj trouwt welke ook, niets te wensohen hebben. De familie van mijn vriend is om kort te gaan eene der voornaamste van zijn land. Ik wacht uw antwoord mijnheer." //Ik geloof, mijnheer, zeide hij voorzichtig, dat hetgeen gij me zegt, ernstig geineend is, en gij kunt begrijpen, dat ik er verbaasd van op- kjjk. Dezeu morgen verwachtte ik dergelijk aan zoek voor mijn dochter niet. Gij zult wel zoo goed zijn me toe tc staan u te vragen of mjjnheer Van..." //Van Blijendaal Van Blijendaal mijn dochter kent en hoe hjj haar keut?" Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1