N I E W E i m. i5i7. Woensdag 19 Maart 1890 15ée iaswig. De Katholieke Kerk in Rusland. RUITEN LA D> feuilleton. Het blauw katoenen stofje. Slot volg'. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem t 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummer*0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AQTTE MA NON AGITATE PRIJS OER ADVERTENTIES Van 16 regel*30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgever»; KüPPEKSSc LAUREY. 'fc Mag voorzeker wel merkwaardig ge- heeten worden, dat in Rusland, ondanks dit Rjjk sinds de dagen van Czaar Peter in vele opzichten ontegenzeggelijk groote vorde ringen beeft gemaakt, ten opzichte van de gewetensvrijheid alles bp het oude is gebleven, ja, de jongste gebeurtenissen wettigen de vraag of de toestand dien aangaande niet eer slechter dan beter is geworden. Het Russische wetboek bepaalt: dat het in Rusland heerschende geloof het christe lijk orthodoxe Grieksche is. Iu deze Kerk is de Keizer de hoogste autoriteit. Hij iJ, als christelijk heerscher, de hoogste be schermer eu verdediger der dogma's van het heerschende geloof, de bewaarder van elke inrichting der Heilige Kerk.» Volgens bet burgerljjke wetboek is ieder rechtzinnige» verplicht minstens eenmaal in het jaar ter biecht eu ter Communie te gaan. Niet alleen de Geestelijkheid, maar ook de wereldlijke autoriteiten moeten zorg dragen dat hunne ondergeschikten hunne kerkelijke plichten volbrengen. Zij die hunne kerkelijke plichten verzuimen, wor den gestraft. Alle niet tot de heerschende Kerk be- hoorende onderdanen van het Russische Rflk, verder vreemdelingen, die in Rnssi- echeu dienst zjju of zich tijdelgk in Rus land bevinden, mogen overat vrij hun ge loof belijden en hun godsdienst volgeus hun ritus uitoefenen. De vrijheid van ge loof wordt niet alleen aan de Christenen verzekerd, maar ook aan de Joden, de Mo hamedanen en heideneu opdat,» zegt de wet, alle in Rusland wonende volken God den Almachtigeu met onderscheidene ton gen en volgens de wet en geloofsbekente- nis hunner voorouders mogen loven, opdat zjj de heerschappij van den Russischen Mo narch zullen zegenen en den Schepper mogen smeeken om vermeerdering van welvaart en om versterking ven de macht des Rgks.» Van deze tolerantie genieten echter al leen personen, die in eene bepaalde con fessie geboren zjjn, maar niet dezulken, die een ander geloof aannemen, behalve dat van de Staatskerk. Zjj, die tot de Staatskerk behooren, mogen haar niet ver laten. Wie een orthodoxe» heeft overge haald tot eene andere confessie, verliest alle burgerljjke rechten en wordt naar Siberië verbannen. Zjj die van de Staatskerk naar een anderen christelijkeu godsdienst zjju overgegaan, worden aan de geesteljjke overheid ter bekeering aangewezen eu staau bovendien toch onder de kerkelijke wetteD. Tot dat zjj zich weder bjj de orthodoxie» hebben aaugesloten moeten zij afstand doen van het recht op hunne kinderen, die op last van de Regeering in eene rechtzinnige» Humoreske door N. Bernard Roozin. Vervolg en slot.) „Mijnheer," antwoordde Louise, die door deze woorden getroöeu bleek: ik geloof, dat ik ge lukkig met u zal ïijn, wanneer ik me voeg naar den wil mijn» vaders.// Van Blijendaal drukte haar verrukt de hand. Van Parijs terugkeerend, zei Rudolf tegen den Hollander. //De vader heeft over //zaken// willen praten, ik heb hem het adres gegeven van een bankier. Daar ge je hiermede liever niet bemoeit, zal ik me er maar mede belasten. Morgen zult ge me uw papieren geven, ge kunt je intusschen met je bruidje bezighouden. //Ik dank je!// zeide Van Blijendaal met een weisprekenden handdruk. Barend, dronken over het geluk van zijn meester, trapte in de verwarring driemaal op de teeneu van baron Ru.'olf. //Pas toch op stommerik!// riep de baron bijna toornig. r Daarop werd Van Blijendaal zeer boos op zijn familie of iu de eene of andere inrichting worden opgevoed. Bezit een afvallige.» laudergeu, waarop »recktziunigen wonen, dan is het hem zelf verboden daarop te wonen; over de lauderjjen wordt een cura tor gesteld. Bljjft de apostaat» ondanks alle bekeeriugspogiugeu hardnekkig bij ziju besluit, dan worden de straffen voor altijd over hem uitgesproken. De zielzorgers van andere godsdiensten moeten zich in hunne predikatiën of on derrichtingen steeds van alle polemiek tegen de heerschende Kerk onthouden. Zjj moe ten niet alleen den rechtzinnige» afhou den om tot een auderen godsdienst over te gaan, zij moeten hem zelfs godsdienstig onderwijs ontzeggen eu den »afva!lige» bij de overheid aanklagen. Kinderen uit hu welijken met rechtzinnigen» en aanhan gers eeuer andere confessie, behooren tot de Staatskerk. Het is den Katholieken en Protestanten verboden een Mohamedaan, die Russisch onderdaan is, te bekeeren. Da overgang van het Katholicisme tot het Protestantisme eu omgekeerd mag slechts met toestemming van den Minister van Ëinnenlaudsche Zaken plaats hebben. Dit verlof wordt in den regel verleend. De be keering van Joden door katholieke Priesters of protestantsclie predikanten is afhankelijk van miuisteriëele toestemming. In geval van eene gevaarlijke ziekte kunnen Pro testanten het katholieke geloof, een ook omgekeerd, zonder bizondere vergunning van den Minister aannemen. De wet zegt echter niet of die bepaling ook voor een sterveudeu Israëliet van kracht is. Huwe lijken tusschen Christenen en niet-Christe- nen zjju verboden. De godsdienstige op voeding van kiuderen uit katholiek-pro- testantsche gemengde huwelijken, wordt aan bet goedvinden der ouders overgelaten. Ondauks alle strenge wetten heeft men niet kunnen verhinderen, dat er reeds sinds de 15e eeuw secteu van verschillende rich tingen iu de heerschende Staatskerk zijn gekomen en deze nemen steeds in omvang toe. Het aantal leden werd op 15 a 20 millioen geschat. De Katholieken worden in het Rijk der Czareu iu hunne vrije beweging zeer be moeilijkt. De katholieke Bisschoppen kunnen met den H. Stoel slechts door tusscheukomst vau het Ministerie correspondeeren. Hunne brie ven eu verordeningen moeten steeds voor zien zjju van het placet des ministers. Het recht van tucht der Bisschoppen wordt vaak in de uitvoering onmogelijk gemaakt. Het reizen van de Bisschoppen om het H. Vormsel toe te dienen, wordt in^' de meeste gevallen door den Minister verboden. Vreemde Priesters mogen zonder bizon der, hoogst zelden toegestaan verlof niet in het land komen. De theologische studie op buitenlandsche inrichtingen is streng verboden. bediende Barend, die, verbeeld je, op de teenen trapte van zjjn besten vriend. XIX. ONTGOOCHELINGEN. ONTKNOOPING. Rudolf, (ofschoon tegen ziju zin) beijverde zich bizouder om de zaken, die hij op zich had genomen iu orde te brengen. Hjj verliet E: am pes niet en ging zelfs met den aanstaanden schoou- papa naar de kroeg. Hierdoor kwam hij in aan raking met lieden uit de omstreken, die de goede inlichtingen va» Barend bevestigden. Eindelijk naderde de groote dag. Van Bljjendaal zag er uit als een wolk; hij stond reeds 's morgeus om vier uur op eu was aanhoudend bang, dat hij te laat zou komen. Barend was het schaduwbeeld zijns meesters. Hjj kon zich niet herinneren ooit zoo mooi te zjjn geweest. Aan zijn hals hing, opgehouden door een dubbelen massieven ketting, het mooie gouden horloge, dat Baiend gisteren ter gele genheid van het huwelijk zijns meester had. ge- kregeu Geen ridder van het Gulden Vlies kon irotscker zjjn op zjjn ordeteeken. Barend had bjj deze gelegenheid ook zijn hoofddeksel eens afgenomeu, om het netjes af'ie borstelen. Op het lager- noch op het booger ouder wijs heeft de katholieke Kerk niet den minsten invloed. Iu vele scholen wordt of geen of zeer onvoldoend onderwijs in den godsdienst verstrekt. De bisschoppelijke rechten ten opzichte van de opleiding der Priesters werden, vooral sedert 1863, zeer beperkt. Het gebruik der Poolsche taak bjj het onderwjjs op de Semiuariëu is ten streugste verboden. Leeraars in de Russische eu vreemde talen moeten iu den regelrecht zinnigen* zijn. Het kerkelijk vermogen heeft de Regee ring geannexeerd, een gedeelte verkwist of aan zijne bestemming onttrokken. De Gees telijken worden door den Staat bezoldigd, maar hunne bezoldiging is uiterst karig. Sinds den laatsteu Poolschen opstand wer- deu vele kloosters opgeheven en iu de nog bestaande mogen geen novicen worden opgenomen. Afvalligen vau de Katholieke Kerk, al ziju het ook de slechtste individu's, verheu gen zich in de bizondere bescherming der Regeeriug. Afvallige katholieke Priesters worden iu de meest winstgevende betrek kingen geplaatst en zijn aan het Russische Hof zeer iu aanzien. De door Pruisen voorbereide wet op de ondersteuning vau bejaarde en behoeftige werklieden zal binnenkort bjj den Bonds raad worden ingediend. Het wordt meer en meer waarschijn lijk, dat in Duitschlaud een compromis tusschen da Regeering en het Ceiitrum ophanden is. Dr. Windthorst had Vrijdag een langdurig onderhoud met Prins Von Bismarck, dat in de pers veel besproken wordt. Het schjjut vast te staan, dat groote eu gewichtige gebeurtenissen op til zijn. De Reichsanzeiger meldt, dat de Mi nister van koophandel de gedelegeerden ter conferentie over het arbeidersvraagstuk in de congreszaal van het paleis van den Rijkskanselier heeft verwelkomd. Hij begon met hun namens deu Keizer dank te be tuigen, en wees op de vroegere uituoodigiug der Zwitserscbe Regeeriug, door welker tege moetkomende houding «ene gelijktijdige behandeling der wenschen van Zwitserland eu van den Keizer mogelijk werd gemaakt. Het vraagstuk van deu arbeid vereischt aller aandacht. Sedert de vrede ouder de bevolking door de coucurreutie der indus trie bedreigt schijnt, is de oplossing van dat vraagstuk niet slechts een plicht vau meoschenliefde, maar ook van staatkundige wijsheid. De geljjke toestand voor alle Staten rechtvaardigt de poging, om zich met elkaar over maatregelen daaromtrent te verstaan. In het programma is de om vang aangegeven, binnen welken de tech- Men verwachtte Rudolf, als eerste getuige van den bruigom, om naar den notaris te gaan. Volgens het horloge van Barend was hjj twee minuten te laat. Van Blijendaal wa» wauhopig: als de no taris eens ongeduldig werd eu ziju kantoor verliet. Op het Ov/geublik, dat men had besloten om maar zonder hem te vertrekken, meenende hem bij den notaris te vinden, overhaudigde men aan Van Blijendaal een brief met extra bestelling bezorgd. De Hollander las het schrjjven en een ieder zag, dat hg erg verbleekte. Barend, die op het punt stond met zijn heer mede naar den notaris te gaan, keek ziju meester ongerust aan. Toen hij den brief had gelezen, stak Van Bljjendaal het schrijven iu zijn zak en men ver trok. De baron de Briasgon kwam bijna op het zelfde oogenblik bij den notaris aan. „Wel nu?..." vroeg deze met vrageuden blik aan zijn vriend. „'t Is gebeurd," autwoordde Van Blijendaal, die pas get. ekei d bad. Rudolf raadpleegde hem nog eens met den blik, voor bij de pen opnam,en toen bij zag, dat de oogen van Van Blijendaal de zjjuen vermeden, nische beraadslagingen, onder voorbehoud van de latere beslissingen der verschillende Regeeringe», zullen gehouden worden. De spreker eindigde met den weuseh, dat de conferentie niet zonder gevolg moge blij» veu, terwijl de kennis eu ervariug der gs«. delegeerden de overtuiging rechtvaardigt, dat hun arbeid een beilzamen invloed zal hebben. De Heer Berlepsch, Minister Van koop handel en nijverheid, werd bjj acclamatie tot voorzitter benoemd. Tot plaatsvervan gend voorzitter werd gekozen (ie Ouder staatssecretaris Magdeburg. Het bureau bestaat verder uit de Hoeren Dr. Kayser, Duitsche Raad van legatie; Dr. Fuèrst, Opperbergraad; Dutnaire, Secretaris der Fraosche ambassade, en Graaf Arco, Duitsch Gezantschapssecretaris. De zittingen zullen dagelgks te 11 uren worden geo pend. Het aantal mijnwerkers, die in En geland deu arbeid hebben geslaakt, wordt op 250,000 begroot. Men gelooft, dat de patroons concessies zullen doen. Stanley beeft aangekondigd, dat hij den 25sten April te Londen zal aankomen. Deu 5den Mei zal hij door het Koninklijk Aardrijkskundig Genootschap iu de Albert Hall worden ontvangen. Bij Generaal Bon langer zou het voornemen bestaan niet langer op bet eiland Jersey te blijven, maar te Londen een buis te hureu voor de season. El Boletin Eclesiastico der diocees van Barcelona bevat een herderlijk schrijven van deu Bisschop, waarin geklaagd wordt over het verwaarloozeu vau de godsdien stige plichten iu het algemeeu eu iu het bizouder gewezen wordt op de gevolgen daarvan in de lagere standen, terwijl de Prelaat bet schenden van de feestdagen ten zeerste gispt. De nood onder de werklieden te Milaan is tot eene groote hoogte gestegen. Alleen onder de metselaars eu andere ar beiders bij bet bouwvak zijn er meer dan 3000, die zonder werk ziju. De hulpmidde len van de commissie vau onderstand zijn uitgeput. De metselaars zoudeu dezer dagen eene groote vergadering gehouden hebben; doch de overheid, vreezeude dat zij tot on geregeldheden zou leiden, heelt het raad zaam geoordeeld haar niet toe te laten. Het heet, dat de Portugeesche Regeering deu Lissabonscheu gemeenteraad ontbonden beeft wegens de schromelijke geldverkwis- tiug, waaraan hij zich schuldig heeft ge maakt, zoodat de lasteu der bevolking noodeloos werden verzwaard. Dat de Raad verkwistend is te werk gegaan, wordt er kend; maar te oordeelen naar hetgeen de officieuze bladen verstaanbaar genoeg te kennen geven, is de Regeeriug bjj het nemen van haar maatregel ook door staatkundige overwegingen geleid geworden, misschien wel bijna uitsluitend. Zoo zegt besloot hij langzaam zijn naam te zetten. „Wie weet?..." zei Van Blijendaal zacht naar boven kijkend. De brief door Van Blijendaal ontvangen, ge- teekeud Rudolf, luidde aldua: „In 's hemelsnaam, vriend, besluit niets! Ik heb pas een geheim ontdekt, geve God, dat deze ontdekking den lichtzinniger! grondslag niet ver- nielige van het lichtzinnig genomen besluil Louise uw aanstaande bezit niet éen enkelen eenig, maar dertien blauwe katoenen stofjes. Haar vader is genoodzaakt geweest, een groote lap dito aan te nemen op afrekening van een wanbetaler. Ik zal precies om negen uur bij Mr. B. zijn, E, XX. BESLUIT. Wij moeten ter voldoening onzer lezers hier bij voegen, dat de dertien blauw katoenen stof jes Diets bewezen nooli vóór - noch tegen. Dertien bleek voor Louise een getal te zijn te gen de publieke opinie in. Alleen, Van. Blij endaal was heel gelukkig iu zijn huis o den en zijn moeder nam genoegen met ziju keus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1