II1 K L A I» zitting houdt, gelijk wij zoo even reeda aanwezen. Staten-Generaal. GEMENGDE BERICHTEN. Zal dit nieuwe Bewind nog meer stap pen doen om den burgervrede te herstel len? Zal de veldtocht tegen de geloovige richting worden gestaakt? Het ware voor Frankrgk te wenscken. Vrees voor te groote kerkelgkheid behoeft waarljjk ook in Frankrijk niet te bestaan. De onkerkelijkheid schijut veeleer dat zwaar beproefde land ten verderve te zullen voe ren. Of het Kabinet-De Freycinet die schoone taak van herstel der vrjjheid zal kunnen vervullen? Wjj meeuen het te moeten be twijfelen. Het aantal opvolgeude Kabinetten klimt in Frankrijk onrustbarend. De stabiliteit van het gezag laat er ontzettend veel te wenschen over. In de Kamer heeft Lockroy, naar aanleiding van de ministeriëele verklaring, gevraagd, waarom de Regsering zich niet uitgelaten heeft over de fiuanciëele quaestie, over de school- en millitaire wetten. Frey cinet antwoordde, dat de schoolwetten met kracht en rechtvaardigheid zullen toegepast worden. Léon Say eischte eene bezadigde politiek, waarna verscheidene Afgevaardig den tegelijk het woord voerden. De Minis ter Freycinet vroeg daarop een votum van vertrouwen in de nieuwe Regeering. Derou- lède stelde de eenvoudige orde van den dag voor, welke met 312 tegen 134 werd verworpen. De motie van vertrouwen werd daarop aangenomen met 312 tegen 78 stemmen. De socialistische werklieden houden sedert eenige dagen te Parqs en in de provinciën vergaderingem om te overwegen, hoe het aan te leggen met de groote ma nifestatie op 1 Mei. In eene bijeenkomst te Parjjs, die door gemachtigden van 50 syndicaats-kamers werd bijgewoond, werd besloten in alle wijken der hoofdstad ver gaderingen te houden, waarin de arbeiders uitgenoodigd zullen worden op 1 Mei niet te werken en op de Place de la Concorde esne vreedzame manifestatie aan den dag ts leggen, en 's-avonds eene reusachtige vergadering te houden. Er werd voorts besloten eene oproeping tot de arbeiders, waarin de besluiten kenbaar gemaakt wor den, te laten drukken en iu alle werkplaat sen te verspreiden. Te Saiut-Etienne hebben de socialisten besloten, den lsten Mei met roode banie ren door de strateu te trekken. Te Lyon Marseille en vele andere plaatsen zjjn soort gelijke besluiten genomen. In het Lagerhuis deelde Smith mede, dat de inboorlingen van Swaziland bjj Engeland aandringen op het handhaven van hunne onafhankelijkheid. Vele Euro- peesche ingezetenen protesteerdeu tegen het plaatsen van Swaziland onder de Transvaal; doch op dit punt heerscht groot verschil van zienswijze. Het uitstrekken van een Engelsch protectoraat over Swa ziland, zonder de goedkeuring van de Trans vaal, zou, volgens den Minister, eene schen ding zijn van art. 12 der conventie van 1884. De Regeering heeft ingediend een wetsont werp tot indiensthouding na 1 Mei 1890 van twee lichtingen der landmilitie, van 1884 en 1885, en der zeemilitie van 1885 en 1886, in afwachting van de ontwerpen op den verplichten krijgsdienst. Tot rechtvaardiging van dezen maatregel wijst sjj op snel opkomende politieke verwikkelingen, die onverwacht verandering kunnen brengen in den meer vredelievenden algemeenen toestand in Europa; op de voortdurende uitbreiding van de legersterkte bij de meeste Europeesche mogend heden en op de omstandigheid dat de organisatie van de levende strijdkrachten in ons land in een tjjdperk van overgang verkeert, nu eene betere regeling van den verplichten krijgsdienst eer lang, naar de Eegeering zich vleit, zal kunnen tot stand komen. Mocht onverhoopt in deze teleurstelling wor den ondervonden, dan zal men nader moeten overwegen, welke maatregelen ter voorziening in de behoefte aan levende strijdkrachten zullen te nemen zijn en zal wellicht voorloopig tot eene herziening ran de tegenwoordige militiewet moe ten besloten worden. De Eegeering acht het echter niet raadzaam eene zoodanige wijziging in de bestaande militie- wet door het blijvend karakter, dat zij althans schijnbaar zou dragen, op dit oogenblik voor te stellen. „Wjjj vestigen de aandacht, zegt De Tijd op den inhoud van het wetsontwerp van de Ministers van Oorlog, van Marine en van Bin- nenlandsche Zaken betreffende de r/voorloopige// versterking van onze levende strijdkrachten. Het wetsontwerp doet zien hoeveel ook zonder af schaffing van plaatsvervanging en zonder een bzitensporigen druk te leggen op de bevolking, nog kan gedaan worden, om onze weerbaarheid ts verhoogen. Bemoedigend vooral komt ons voor de mededeeling, dat, indien de Eegeering »de teleurstelling" mocht ondervinden, hare „betere regeling van den verplichten krijgsdienst" met eerlang tot stand te kunnen brengen, eene herziening van de tegenwoordige Militiewet in overweging zal genomen worden. VVel is waar zou ook die voorziening „voorloopig// heeten, doch wy weten nu eenmaal, dat ook in Neder land voorloopige toestanden dikwijls de meest duurzame zijn." Wie had zoo iets kunnen droomen? De redactie van een Israëlietisch weekblad te Maagdeiiburg heeft het initiatief genomen van eene petitie annnu, als ik het u niet zeg lezer, raadt ge het nimmer of nooitaan Z.H. den Paus. Dit verzoekschrift zal aan alle rab bijnen van Europa en Amerika ter onderteeke- ning worden gezonden. In dit verzoekschrift vragen zij aan den Paus, om door een publiek document voor goed te vernietigen de beschul diging, dat de Israëlieten bloedige offers bjj hunne godsdienstoefeningen bezigen. In het eerste deel van hun verzoekschrift be roepen zij zich op de getuigenis van de sommi- teiten der Geestelijkheid, sedert de eerste Kerk vaders tot op die van onzen tijd, die deze be schuldiging als afschuwelijken laster beschouwen. Vervolgens verzoeken zij den Opperherder der Kerk openlijk te verklaren, dat niets, noch in de ritussen, noch in de joodsche praktijken voor komt, dat grond geeft om aan menschelijke offers te gelooven, welk verondersteld bestaan z o veel onschuldige slachtoffers heeft gemaakt in weinig verlichte landen. De petitionnairs koesteren de hoop, dat Leo XIII niet zal weigeren aan dit dringend en gegrond verzoek te voldoen in het belang der waarheid en der menschelijke rechtvaardigheid. 't Is wezenlijk een buitengewoon verschijnsel, dat de Joden zich tot den Paus wenden, opdat deze zich over hun geloofsleer zal uitspreken en zich als het ware zal verantwoordelijk stellen voor hunne gebruiken, 't Is in elk geval een „hulde blijk" aan het Pausdom, dat jarenlang aan de laagste bespottingen, aan den vuigsten laster, ook in joodsche bladen, h eft blootgestaan, en aan de Katholieke Kerk, zoo vaak gehoond, ver smaad, waarvan de Paus toch het Opperhoofd is. (F. W.) In eene te Deutichem gehouden vergade ring der onderafdeeling Stad- en A bt Deutichem en Zelhem, van de afdeeling Oude IJsel der Geld -Overjselsche maatschappij van landbouw, is besloten een adres aan de Tweede Kamer te richten, ten gunste van het voorstel van den Heer Bahlmann. De 11. Vry'dag afgebroken beraadslagingen over het wetsontwerp tot aanvulling der wet op de inkwartieringen, zijn jl. Dinsdag voortgezet en ten einde gebracht. Het doel van het wetsontwerp is voornamelijk om, bij mobilisatie, spoedig in bet bezit van het voor bet leger noodige aantal paarden te komen. Tegen dit doel bestond bijna gten bezwaar, maar wel werd 11. Vrijdag door verschillende ledeD, onder aauvoering van Professor De Geer, een grondwettig bezwaar ODtwikkeld tegen het Re- geeringsartikel, hieraan ontleend dat ook in vredestijd de voorbereidende regelingen door het uitvoerend gezag zouden vastgesteld worden. Hoewel geenszins met dit bezwaar instemmen de en integendeel van de onjuistheid er van overtuigd, wilde de Eegeering toch het hoofd doel der wet niet in gevaar brengeu voor een zeer betwistbaar vraagstuk van constitutioneel recht. Het Eegeeringsartikel werd daarom zóó gewjzigd, dat ten slotte de Kamer er met 53 tegeu 26 stemmen bare goedkeuring aan hechtte, nadat oog door de Eegeering en door de Heeren Eooeeboom en Böell de volkomens onjuistheid was aangetoond van een nieuw grondwettig be zwaar, nopena de onlcigening-quaesiie, dat de Heer Earncombs Sanders in bet debat wilde brengen. Door den Minister van Oorlog is uitdrukkelijk verklaard, dat de quaestie vaa de taxatie der voor den dienst aan te wijzen paarden geheel valt buiten de bepaliugen der wet, die ten slotte met 59 tegen 19 stemmen werd Rangenomen. In de zitting van gisteren werd aangenomen het ontwerp tot herziening van de coDSulaat- rechtan (verlaging van het recht voor de expe ditie van een schip). Op voorstel van den Heer Van Bijlandt is het tarief voor attestatiën de vita niet verhoogd, maar onveranderd gebleven. Vervolgens werd behandeld bet voorstel-Reekers tot opheffing van het verbod van te vissollen met de wonderkuil in de Zuiderzee. Het voorstel wtrd bestreden door de Heeren Zaaijer, T. Mackay eo Oppedijk, die het statut quo willen handhaven, totdat de Begeering tot eeue stellige overtuiging zal geraakt tyu, onver dedigd door de heeren Visser Van Hazerswoude en Rtsktrs. Hei wetsontwerp in stemming gebracht zijnde, werd met 69 tegen 19 stemmen aangenomen. De directeur en de onder-s h er iif van de Ludlowstreet-gevaDgenis te New-York worden gerechtelijk vervolgd ter zake vau de od- langa vermelde „onthullingen"' vau een reporter, die zich in die gevangenis liet opsluiten, om te onderzoeken of de beambten werkelijk omkoopbaar waren. Beiden zijn ouder eene borgstelling van 10 000 dollars voorloopig op vrje voeten gelaten. De direoteur heeft zijt: ontslag genomen. De Euaaische Kroonprins wordt ook door de algemeeDe reiswoede aangegrepen. Hij wil eene reis om de wereld maken, echter een beetje meer op zju gemak dan miss Bly. Hij gaat met een Russisch oorlogsschip. Lincolnshire is nog alt ij <1 bezocht met de rattenplaag en de landbouwers worden als het ware het huis uitgegeten. De knaagdieren laten niets over, E-n pachter in de buurt van Boston heeft eindelijk een afloenden maatregel genomen. Des nachts zaaide hij vergiftigde gierst en des ochtends voor dag en voor dauw ging hij er op uit om het ongedierte, dat zich onpasselijk bevond, dood te slaao. Den eersten ochtend velde hij dertienhonderd van zijne vijanden neder, den volgenden ochtend driehonderd en na dien tyd is het getal steeds kleiner geworden. Onlangs had in de Gouvs. riettui- nen te Gambilangoe een treurig ongeluk plaats. De Heer J. v. d. Z., opziener van een der suiker fabrieken in het Kendalsche, had nameljk eene drijfjacht op wilde varkens georganiseerd, waaraan vele inlanders als drijvers deelnamen. Nadat alle voorzichtigheidsmaatregelen in acht genomemwa- reo, werd de jacht geopend. Een der drijvers, erg op zijn gemak gesteld, schoot zich, zoodra hij uit het gezicht der overigen was, in eene aangename houding, echter een hoop droge rietbladeren, op. Plotseling ziet hij een groot varken in wilde vaart op zich afkomen. Met een sprong staat hij overeind en grijpt naar zjn wapen, doch op hetzelfde oogenblik stoot hij een door merg en been dringende gil uit, brengt beide handen krampachtig aan zijn linkerborst en slaat dood achterover, daar een kogel, door den H»er v. d. Z. op het varken af gezonden »óor dat de man overeind stond er. de Heer v. d. Z. hem kon zien, hem in het hart had getroffen. De man heeft zijn dood geheel en al aan zich zelf te wijten, daar hj door zijne ge makzucht alle wenken en raadgevingen van den Heer v. d. Z,, om voorzichtig te zijn, zich niet van de overigen af te zonderen en vooral niet gehurkt of in gebogen houdirgop den grond te gaan zitten, in dtn wind heeft geslagen. (J. B.) Een officier en een mindere van het korps luchtschippers stegen Vrijdag te 12 uren te Berlijn in een luchtballon op en daalden te S'etlin veilig omstreeks 4 uren neder. Zij hadden dus in 4 uren tijds 134 kilometers afgelegd. Uit Groningen wordt thans mede- gedetld dat de steen van den grintschipper H. Bul, waarvoor reeds 130,000 moet geboden zijn, by nader onderzoek te Amsterdam voor onecht en waardeloos is verklaard. De borrel en de eetlust. Een Russisch geneesheer beeft eene reeks van onderzoekingen iugesteld naar de werking van zoogenaamde den eetlust opwekkende dranken. Hij is daarbij, tot niet geringe ontsteltenis zeker van alle trouwe sociëteitsbezoekers, tot het besluit gekomen, dat een „borrel" vóór het eten de spijsvertering volstrekt niet bevordert, maar veel eer belemmert, ook al wordt er een matig gebruik vau gemaakt. Om diezelfde reden is de zoogenaamde „Friih- schoppen// af te keuren, daar hj de maagsappen verdunt en hare werking dus vermindert. Ouder en onmiddellijk na den maaltijd bevorderen spiri tualiën, vooral na het nuttigen van vette gerech ten, de spijsvertering wel. Uit Weenen wordt bericht, dat de geheimzinnige slaapziekte Na Nonna, welke te Mantua uitbrak, ook doorgedrongea is tot Press- burg. Menschen, die hieraan lijden, vallen voor vier dagen in een diepen slaap, waaruit zij zeer uitgeput ontwaken. Het herstel gaat zeer lang zaam. Alle lijders aan Na Nonna hadden gedu rende den winter een zeer ernstigen aanval van influenza. Door de vele werkstakingen in de Duitsche en Belgische kolenmijnen moeten de ateenkoolen zoo duur zjn, dat bij de directie der „Hollandsche Spoorweg-Maatschappij// in ernsti ge overweging wordt genomen om de tarieven voor het goederenvervoer te verhoogen. (Amst. Ct In de E. K. kerk te Hoofddorp (Haarlemmermeer) heeft Zondag j.l. eene wedu we K. het geld uit de zakjes gestolen. Zij was in biddende houding gebleven totdat de kerk uit was en heeft haar kans waargenomen, zonder er op te rekenen, dat zij door 3 pe/soner. bespied werd, die door dergelijke daad in de vorige week kwaad vermoeden tegen haar hadden opgevat. Zij werd door dezen in de kerk gehouden tot dat de politie verscheen. Onlang» overleed de hoofdredac- teur en eigenaar van The Cleveland Leader, een vau de groote nieuwsbladen uit het westen van Engeland, de Heer Edwin Cowles. Deze man was lijdende aan eene zeer merk waardige doofheid. Evenals kleurenblinden enkele kleuren niet kunoen zien, was bet den Heer Cowles onmogelijk geluideB te vernemen, die booger in toon waren dau de zesde ocraaf van eene piano. Tot zijn vjjf en twintigste jaar hield hij alles wat er verteld en geschreven werd over het ge zang van vogelen voor dichterlijke overdrijving, want die gevederde muzikantjes waren voor bem zoo stom als visschen. Een geneesheer plaatste hem in eene kamer met 25 luid zingende kanaiie- vogels, maar de heer Cowles hoorde niets. Ook de sisklanken in de taal kon hij niet vernemeB en gebruikte die dan ook zelt met. Op allo andere punten was zju gehoor zeer scherp. De Wiesbadensche Badmaatschap- pj heeft de door Dr. Mezger voorgestelde schik king waarvan w j eergisteren melding maakten aangenomen en Dr. Mezger heeft onmiddel- Ijk va o het hem daarbij toegekende recht ge bruik gemaakt en alle betrekkingen met de Maat schappij afgebroken. De beroemde geneesheer zal achter Wiesbaden niet verlaten. Hij bljjft daar zjue praktijk in het Rheinhötel uitoefenen. Sterke drank eene behoefteDat in koude landen sterke drank geen bepaalde levensbehoef te is, bewjst Noorwegen. Sterke drank is daar zóo duur, dat bj slechts als geneesmiddel kan gebruikt wordeD. Het drinken van alcoholische dranken it daar weinig in zwang, aan open tafels drinkt men gewoonljk iu plaata van wijn, water. In de ateden ziet men zelden, op het p'atte land nooit een dronken man. De statistiek bewijst, dat het aantal misdaden in Noorwegen dau ook kleiner it, dan overal elders. In Wales leden de schapenhou ders veel schade door een beer, die hoogetwaar- schjnljk aan een beestenspel ontsnapt is en nu de kudden verscheurt. De boeren hebben besloten eene klopjacht te houden op dat gewone wild. In de fabriek van Krupp, te Essen, is weder een buitengewoon groot kanon gemaakt, het grootete, dat de //kanonnen-koning" tot dua- ver'e leverde. Het beeft een gewicht van 135,000 kilogram en is 44 voet (ca. 13 meter) lang. De middellijn van het wjdste gedeelte is 6i/s voet (ruim 1,9 m.) en de drsoht van het schot is 12 mijlen. Het kan twee schoten lossen per minuut en elk «chot kost f3600. Het projectiel, dat 4 voet (1.2 m.) lang en 1300 kilogr. zwaar is, wordt afgeschoten met eene lading van 350 kilogr. kruit. Het gevaarte, dat bestemd is voor de vesting werken van Krooustad werd met een opzettelijk daarroor gebouwden wagen van Essen nuar Hamburg vervoerd. De paarden van de Berljnsche trams moeten plaats maken voor elrctriciteit. Het eerste traject zal zju Fricdrichstrassa Kreuz- berg. De iurichting van de tramnjtuigeu voor electrische dryfkracht zal M. 1000 per rijtuig kosten. Verspert een tolbaas den publie- ken weg, als by niet voldoet aan het verzoek van een rélocipèdist om den tolboom te openen, maar dezen toevoegt: „Doe het zeil!" De kantonrechter te Delft beantwoordde onlangs deze vraag bevestigend en veroordeelde dea tol gaarder. De Hooge Kaad evenwel heeft dit vonnis Vernietigd, achtte hel teit niet strafbaar en ont sloeg den tolgaarder van alle rechtsvervolging. Nergens toch rond de Hooge Raad de verplich ting voorgeschreven aan tolgaarders om voor perso nen, die geen tol behoeveu te betalen, den tol boom te ontsluiten. Van wegversperring kan hier geen sprake zijn, daar de tolboom openstond en de tol, zender personen of goederen in gevaar te brengeD, gemakkelijk kan gepasseerd worden. Een groote juweelendiefstal, de grootste tot dus er e in Duitschland, is te Berlijn gepleegd. Gravin Paulina D/hi.a, eene vriendin der Duitscbe Keizerin, is het slachtoffer daarvan. Al hare juwi elen, ter waarde van 200,000 Mark (f120,000) zijn haar ontstolen. De dieven is men nog niet op het epoor. In den westelijken doorgang naar het tweede perron in het Centraalstation te Amst.zja in de beide zjmureojvan de trap scheuren waar te nemen. Waarecbynljk zal men wachten tot de fundeeriogen geheel tot rust gekomen zjn om dan het kwaad te herstellen. De grooteche jzeren kap schijnt niet geheel waterdicht te wezen. Onlangs had er daarvoor eene reparatie aan plaats, welke eene aanzienlyke som vereischte, en nu is weder eene nieuwe aan vraag naar den Minister tot een nog hooger bedrag verzonden. Spijkers van oud blik. De Heer Oberlin Smith hield eene lezing voor het Amerikaantche lust. van myningenieu>s over het maken van spj- kers vau oud blik. Alle pogingen om van oud blik het tin te herwinnen, ziju mislukt, en de gedachte om het blik tot spykers te verwerken, belooft een nuttig gebruik van blikafral op te leveren. Eerst worden rechthoekige stukken uit het blik geponsd en deze worden, ol regelmatig zigzag gebogen en daarna met kracht te zamen gedrukt; waarna er een kop aan gedrukt wordt of zij wor den in eene groef van de breedte, die de spjker verkrijgen moet, samengeperst, waarby het blik zich naar omstandigheden onregelmatig opkrult of wel het blik wordt opgerold en sterk te za- men gedrukt; in elk geval wordt daarna een kop gevormd. Al deze bewerkingen worden in eene enkele machine uitgevoerd, welke zoo snel kan werken, als men het blik kan toevoereD, Zoodat 240 spijkers per minuut worden voortgebracht. Van gekreukeld, ongaaf blik kunnen echter slechts 40 a 50 stuks per minuut afgeleverd worden. Deze spykers scbijoen vooral voor da ken goed bruikbaar, daar het tin eene beschut ting tegen rocst;n oplevert. De machines voor deze ipijkerfabrikatie zjn echter nog niet geheel boven het stadium van proefneming verheven. Naby Norwich vond men gisteren io het bosch een man in half bezwjmenden toe stand, die reeds sinds den In vermist werd en volgens zjue eigeue bekentenis daarr eeds twaalf dagen zonder voedsel gelegen had. Hy was kort geleden bankroet gegaan en zyne geestvermogens schijnen gekrenkt te zjn. V olgensde Allgemeine Hotel- und Gast- wirthen-Zeitung zyu de spysen en dranken het aangenaamst voor den smaak bj de volgeode temperaturen: Graden Celsius. Drinkwater12.5 Silters- en sodawater 14.016.0 Bier14.0 16.0 Eoode wju17.019.0 Lichte witte wyn15,0 Zware witte wjulo.O Champagne8.010.0 Koffie eu thee. 43.0 52.0 Diezelfde dranken, ge bruikt om den dorst te lesschen 10.0—18.0 Bouillon of vleeschnat 37.0—52.0 Melk16.0—18.0 Melk, warm van de koe. 34.0—35.0 SofP- 37.0—52.0 Spijzen in brjvorm 37.045.0 Gen raden vleesch 37.0—45.0 (Huisvr.) He Heer Gladstone heeft in New- York eene redevoering gehouden, of, liever ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2