marktberichten. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Chineesch. De meest gesproken talen. Bijgeloof der Chineezeu. Voor geest en hart. Slecht Gezelschap. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Land- en Tuinbouw. Rechtszaken. Letteren en Kunst. legd, de redevoering zelf hield hij te Londen in een phonograaf en te New-York gaf het werktuig die terug aan eene vergadering van eenige duizenden leden van da Mutual Building Association. De stem van den grooten staatsman werd volkomen wedergegeven. Eene nieuwe regeling vandaar- beiders-pensioecen der Imperial Continental Gas Association zal weldra in al bare fabrieken in Duitscblaod, Oostenrijk, Frankrijk, Nederland enz. in werking treden. Om pensioen te ktijgeit, moet eeu werkman minstens 25 jaar bij de Im perial in dienst zijn geweest en 50 jaar oud zijn. B.ijkt de arbeider na geneeskundig onder zoek onbekwaam verder te werken, dan krijgt hy pensioen, dat na 25 dienstjaren gelijk slaat met het halve loon van het laatst» jaar en voor elk jaar dat hij langer dan 25 jaar in dienst was, komt daar eeR vijftigste van het jaarloon big. Als weduwenpenaioen wordt in bepaalde gevallen het derde deel uitgekeerd van hetgeen de man als pensioen zou hebben ontvaugen. Bijdragen van de werklieden tot het pensioen fonds worden niet gevorderd, evenmin als voor de hun verstrekte uitkeeringen als „ziekegeld.,, De kroon van een Sultan verkocht. Dezer dagen is te Singapore eene kroon verkocht, die uit zuiver goud vervaardigd en met ruim duizend edelgesteenten bezet is, waarvan som migen 12 karaat wegen. Ook uit een historisch oogpunt bezit de kroon wsarde, daar zij door Maleisehe Sultans werd gedragen, door den laaisten Sultan vat) Perate werd verkocht om in zijn berooiden geldelijken toestand te voorzien. Het goud, waaruit de kroon vervaardigd is, moet van het Maleisehe schiereiland, de edelgesteenten uit Borneo af komstig zijn. De waarde wordt op f 88.300 ge schat. Een jonge manteMiddleton, in Ierland, Murphy geheeten, werd dezer dagen door twee van zijne vrieudeo een# pijp aangebo den, die zij voor hem hadden gestopt. Hij stak die heel kalm op, maar nauwelijks bad bij er een brandenden lacifer bijgehou den of de pijp, sproDg met groot geraas aan stukken. Brokken er van troffen zijn gelaat en veroorzaakten zware verwondingen, terwjjl ook zijne oogen door splin tert werden geraakt. De ongelukkige, die zware pyneo uitstondwerd naar een hospitaal over gebracht, waar hij met de grootste zorg werd behandeld. Te Munster bestaat een „a u t i- kattenvereeniging//, welke op verschilende plaat sen afdeelingeo heeft (verleden jaar kwamen er vjjf nieuwe bij). Blijkens het jaarverslag bedroeg het aantal bij de vereenigiog ingeleverde staarten tsh gedcode katten 513. Het aantal zangvogels in de tuinen der stad, zoo wordt bericht, is sedert het bestaan der rereeniging aanmerkelijk vermeerderd. Misschien dat der ratten en muizen ook. Maandagmiddag zoo verhaalt het U. D. kwam Johan Michon oud 11 jaar, een kwartier te laat op zijue school aan het Abtteder Zandpad. De oorzaak daarvan was niet alledaagsch. Op weg nsar school zijede, zag hij twee kindertjes vau zekeren H., naar schatting 2 en 5 jaar, in het water liggen. Zonder zich een oogeublik te bedenken of eerst tiaar hulp uit te zien, sprong hij in de ruim 1 M. diepe sloot eu redde de kleiuen, welke hij bij de ver heugde ouders in de Beukstraat thuisbracht. Na drong ondergoed en eeu acder pak aangetrokken te hebben, stapte de ferme en moedege jongen naar de school en nam bedaard, alsof er uiets gebeurd was, in zijue klasse plaats. Naar wij vernemen ia de Heer Dr. Campbell, bibliothecaris van de Koninklijke Bi bliotheek te 'e Gravenhage, vrij ernstig ougesteld. Een nieuwe, niet bedwelmende drank ia, volgens de Manchester Guardianom- dekt door Dr. Jones. Hij heeft eene scheikundige bewerking gevonden, waardoor liet sap van appe len en druiven tot een drank gemaakt kan wor den, welke geen alcohol bevat eo jaren lang kan bewaard worden. Appelwijn, volgens zijn me thode bewerkt, kari minstens zeven jaren bewaard worden zonder dat hij gaat gisten. Dr. Jones heeft ook een middel uitgevonden om ossen- en schapeDvleesch een jaar of zeven /vTersch// te houden. Hoe de Chineesche Kegeering over het leven barer onderdanen denkt, leert ons het volgende: Men zei eens tot een Chineesch Minister, die zioh om den loop der zaken in Tonkin weinig scheen te bekommeren: „Het heeft toch veie Chineezeu het leven gekost?» Als Bntwoord op deze vraag, haalde de Mi nister zijne sehoudeis op en liet aan den persoon, die deze opmerking had gemaakt, een telegram lezen, dat hij den vorigen avond vao een Gene raal had ontvangen, die belast was met een op stand iu het noorden van Petchili te onderdruk ken. Het meldde eenvoudig, dat do gehcele be volking van eene stad, van o' geveer 60,000 zie len, was neergesabeld. Hieruit kun u dus zieu voegde hij er bij hoe wij met onze on derdanen handelen, die zich niet verstandig we ten te gedrsgen. Te Yunna hebben wij den op stand der Tinpiugs met het bloed van twee dui zend opstandelingen onderdrukt. Wat beteekeoen voor ons een paar duizend onderdanen! Iu het begin dezer eeuw waren er 201/jj mil- lioen menschen, die Eugeisch spraken. Zij waren voornamelijk gevestigd iu Engeland. Pransch werd toen gesproken door 311/2 miltioen perso nen, Deitscb door 30 miliioeD, Russisch door 31 millioen, Spaaosch door 26 millioen, Itaiiaansch dooi 15 en Fortugeeach door 7Vu millioen. Van de 161,800,000 menschen, die naar schatting de ze 7 talen spraken, waren de Engelsch-sprekera minder dan 13 procent, Spaansch 16, Duifscb 18,4, Russisch 18,9, en Pransch 19,6 procent. Deze gemiddelde bevolking is thans aangegroeid tot 400 millioen, waarvan 125 millioen Engelsch spreken, zoodat de verhouding der Engelachspre- kenden van 13 tot 31 procent is vermeerderd. Pransch wordt thans gesproken door 51 millioen, Duitsch door 70 millioen, Spsansch door 40 mil lioen, Russiich door 70, Itaiiaansch dour 30, Por- tugeesch door ongeveer 13 millioen. Eug«lecb wordt derhalve door tweemaal zooveel menschen ge sproken als eenige andere taal, terwijl iet gebruik zich steeds uitbreidt. Noord-Amerika zal spoe dig 100 millioen Engeltch-sprekers tellen. In En geland en Ierland zijn er 40 millioen. Australië zal een geslacht verder evenveel EngeUcben tel len als Engeland er nu heeft, terwijl het gebruik der taal in Indië zich ook steeds uitbreidt. In Egypte ie het Prausch door Engelsch verdrongen. In Japan wordt ernstig gedacht aan de invoe ring vau Engelsch als de nationale taal en in het Oosten in het algemeen wordt veel gewerkt voor het gebruik der Eugelsche taal. De Chineezen wenden zich hg alle belangrijke vragen tot den waarzegger en hebben daartoe geschilderde loten of kleine met teekens voor ziene plankjes of iets dergelijks. Bovendien be dienen zij zich ook nog van vogels en schild padden, welke laatste voorval in hoog aanzien staan, daar zij, zooals dejChineozen gelooven, de teekens van 28 sterrebteldcn op den rug hebben en "in het bezit zijn vaa een bovennatuurlijk verstand. Daarom vindt man in China, en vooral in de groote steden vau dat Rijk, een groot aan tal waarzeggers, waarvan bij sommigen de „zaak// reeds langer dan driehonderd jaar hreftjjbestaan. Voor ruim drie eeuwen was er iu drie provin ciën een oproer uitgebroken: de eene «treed te gen de andere en een Tschankeo of toovenaar wendde toverformules aan, ons aan dezen opstand en tevens aan eene uitgebreide ziekte, paal en perk te stellen. Sinds dien tijd bleef deze ge woonte by de priesters voortbestaan. Zulk een tooverformule bestaat uit ceue verbinding van verschillende teekaoB tot een onoplosbaar geheel. Wordt de oplossing echter toch gevonden, dan is de kracht van het toovermiddel verlamd. Als eeD bewijs van huD bijgeloof geldt nog, dat de Chineezea de gewoonte hebben de ongeluksda gen van het jaar op hunne kalenders aan te tee kenen en de bezigheden vast te stellen, die inen slechts op dezen of genen dag mag verrichteD. Zoo zag men bijv. op den eenen dag alleen hu wen, op «en anderen begraveD, op een derden dit, op een vierden dat doen. In een jaar komen niet minder dan 150 van zulke „gemerkte// da gen voor. Zonder geloof geen trouw, zonder trouw geen kracht, zonder kracht geeu moed, zonder moed geen vooruitgaug, zonder vooruitgang geen duur. Weinig wetenschap verwijdert van God: veel wetenschap brengt tot Hem terug. Breng de dwaalleer wonden toe, maar ontzie de personen. JLcne gelijkenis. Sophron, een wijs volksleeraar, vergunde ook zijne volwassen zonen en dochters niet, om omgang te hebben met menschen, wier wandel niet geheel zuiver en zedelijk was. Lieve vader!* zeide op zekeren dag de zachtaardige Eulalia tot hem, toen hij haar verbood, in gezelschap van haar broeder, de lichtzinnige Luzinde te bezoe ken »lieve vader! gjj moet ons wel voor zeer kinderachtig aanzien, als gij gelooft dat dit bezoek ons aan gevaar kan bloot stellen. Zwijgend en met een ernstig gelaat raapte de vader eene uitgedoofde kool van den haard op en gaf deze aan zjjne dochter. «Zjj brandt niet, kind, neem ze maar in de band!* Eulalia deed zulks, eu zie, hare teedere blanke band werd bezoedeld eu onvoor ziens ook haar sneeuwwit kleed. »Men kan toch maar niet te voorzich tig wezen,* hernam bet meisje mistroostig, »als men zwarte kolen aanraakt!* dJuist, lief kind!* sprak de vader. »Gij ziet nu, dat de kool, al brandt zij ook niet, toch zwart maaktEveu zoo is het met den omgaeg met zedeloozen. Scherp. Zij. Feliciteer je onzen neef Hen drik niet bij gelegenheid van zijne verloving? Hij. Neen, je weet, leedvermaak te betuigen is mijne gewoonte niet. Enfant terrible. Huisvrouw. Toe, oom, neem nog eei. stuk geöraden haas. Het smaakt u tceh we!? Oom (die gaarne een glas wijn drinkt). Je bent al te goed, nicht, maar ik kom hier niet alleen om te eten. Kleine Frits. Niet waar, oom, ook om te drinken?! Do spaarzame zoon. Papa. Jan, je komt al weer met eene slechte lijst t' huis! Jan. Papa, u had me een gulden beloofd, als ik een goad getuigschrift van school mee bracht ik wou u dat geld niet uit den zak kloppen. Getaxeerd. Goedbloed. It PrR,t graag eens met uignheer Jurriaau. Jansen. Waarom? Goedbloed. Och, dte laaht om allen onzin. Snugger. Onderofficier Soldaat Visser, wat is terreii (Viseer kijkt vragend rond en zwijgt). Onderofficier. Z io'n ezell Daar loopt me de kerel er een heelen dag in rond en weet niet wat terrein is! Nu zal je 't toch wel weten! Soldaat Vis ser (aarzelend). Een paar laarzen! Genialiteit. Waar blijft nu onze vriend B., de geniale dichter? O, hij st»at nog voor den spiegel enbungt zijn haar in wanorde. Wat veel verlangd. Her bergi-r tot eeu d< co- ratieschilder: „Kun je me op dat uithangbord ook niet nog een paar hard gekookte eieren schilderen?» HAARLEM, 20 Maart. B'j dc jl. Dinsdag ge houden stemming voor een lid van den Gemeen teraad werden ingeleverd 992 stembriefjes, waar van 14 van onwaarde werden verklaard. Het aantal geldige atemmen bedroeg dus 978. Gekozen is de Heer E. De Lanoy met 611 atemmen. Voorts werden uitjjebraent op de Hee- red Jl. C. Tombergh 321, II. Daudey 7, F. J. Poutsma 6, C. Witteveen Ce. 5, G. C. L. Her mans 4 eu eenige anderen een minder aantal stemmen. De Burgemeester dezer gemeente brengt in herinnering, dat zij, die van de hun verleende vergunningen, om sterken drank in het klein te verkoopen ook wenschen gebruik te maken in het jaar, dat aanvangt op 1 Mei 1890, daarvan voor het einde dezer maand schriftelijk behooren kennis te g»ven aan Burgemeester eu Wethou ders. Te dezer stede is Dinsdag-avoud eene druk bezocht» vergadering gehouden van veehouders uit de omstreken tot het beramen van maatre gelen, om ten beteren prijs voor de melk te ma- en die niet goedkooper te leveren dan tegen f 2 per vat van 30 liter. Eene commissie van zeven personen werd benoemd, bestaande uit de Ileeren C. H. Van den Bergt E. Verbrugge, Evelein, G. Hartgering en C. Van Hoekveehouder-, en L. Verdel en H. Van Amstel, om in eene volgende vergade ring dc plannen van aaneensluiting ter tafel te brengen. Door de politie alhier zijn aangehouden twee knapen van 18 en 15 jaren, die zioh had den schuldig gemaakt aan diefstal van eene zin ken afvoerpijp ran eene woning aan den Kleinen Houtweg. Zij hadden het geftolene reeds in stuk ken verkocht, maar het is in beslag genomen. Gisteren-namiddag te ruim 4 uren heeft een vrij hevige schoorsteenbrand plaats gehad ten huize van den manufacturier M. Mok, wo nende in de Smedestraat No 34, ontstaan door het in brand geraken van een balk in den schoor steen en eeue groote hoeveelheid roet, die op de afsluitplaat lag. Door eenige agenten van politie is de brand gebluscht. De slangenwagen, die door hen wbs medegenomen, heeft geeu dienst gedaan. BUBG. STAND DE» GEM. HAABLEM ONDERTROUWD: 19 Maart: W. H. Hirdes en E. C. Quint. A. Bouwman en A. Van Koten. G. Wage- Daar en W. Bakker. GETROUWD: 19 Maart: 3. H. Wijts eu D. Sieraad. D. De Vos en W. H. Tibboel. BEVALLEN: 15 Maart: W. Van Hamelsvcld-Van Steen, z. 16 Maart: J. Handgraaf-Merge n, z. 17 Maart: E. Vsn der Mark-Sent, d. A. M.Hanscn-Van Diepenbeek, d. C. Willemse-Klingers, d. C. Van der Moolen-Scheelings, d. K. P. Miezenbeek-De Giasff, d.,— 18 Maart: C. W..Teyken-Van Deutekom, z. C. Bak-Kemp, z, G. O. Scbraders-Verschoor, d. 19 Maart: A. Mense-Bakker, M. Brandt-Karmelk, d, J. G. D. Van Gelder-De Wilde, z. «n d. OVERLEDEN: 17 Maart: G. Lijnzaad, 9 md. 19 Maart: H. Otto, 75 j. AMSTERDAM, 19 Maart. Bij de in Artis gebonden tentoonstelling van de Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde zijn 0. a. bekroond van de Heereu E. H. Krelage en Zoon te Haarlem (t. Iris Fersica lur- puren, voor het eerst in Nederland, September 1889, door de inzenders, mede voor het eerst bier te lande in bloei (certificaat lste klasse); b. eene verzameling bol-, knol- en wortelgewassen gedeeltelijk in karaffen. De Hooge Raad heeft, bij arrest van eergisteren, ver nietigd de vonnissen van den kantonrechter en de Arrond. Rechtbank te Haarlem, waarbij een eigenaar van gronden te Zandvoort, wegena het uiet-onderhonden van wegen, was veroordeeld tot f10 boete, en hem te dier zake van rechtsvervolging ontslagen. De mandenfabrikant II. T., onder de gemeente Berg-Ambackt, is, wegena overtreding der arbeidswet, door het kantongerecht te Schoonhoven veroordeeld tot 5 geldboeten, elk van 10 gnlden of snbsidair 5 dagen hechtenis voor elke boete, dewijl by: lo. 3 personen beneden 16 jaren oud 's avonds na 7 uren in de werkplaat» liet arbeiden; 2o. drie arbeidskaarten niet voorhanden had en 3o.de door de fabriekswet voorgeschreven gewaarmerkte lijst niet in de werkplaats op eene zichtbare wijze voorhanden had. Naar wij vernemen de Heer Th. A. Koelman, redacteur van De Katholieke Gids, eerstdaags optreden al» hoofdredacteur van het R. K. dagblad Het Centrum. HAABLEM, 19 Maart. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt koeien 4, verkocht 3 —voor 1 190 a f 160; stieren verk, voor fvaarzen verkocht voor a pinken verkocht' voor f— a f graakalv. - verk. voor f nuchtere kalveren, 59 verk. oy j jl', f7 «chapeu, 70 verk. 70 voor f 28 a f 26 Lammeren -,-verk. af-. Varkens, verk. - a per 6 ons. Biggen verk. fa Paarden g verij af Venlens, verkocht f af Aan d'e kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 6 stapels kaas uitmakende 410 stuks wegende 84o kilo. Hoogste prijs 1 29,—, middelbare prijs f per 50 kilo. AE8TEBDAM, 18 Maart. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen lste qnal. c. 2de qual. c 3e „uaj, c.; vette kalveren, 145 lste qual. 1.U5 a c. 2de qual. 35 e per kilo graskalveren f a. nuchtere kalveren 109. f7 a f 12. schapen en lam, vette varkens 158 46 a 50 c. per kilo. biggen paarden f KOTTEBDAM, 18 Maart. Op ds veemarkt waren heden aangevoerd: 20 paarden, 450 milderen, 156 vette en gras kalveren, 263 nuchtere kalveren, 2 schapen of lamme ren, 22 varkens, 157 biggen,, bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren all volgt: Runderen lste qualiteit76 e. 2de qual. 72 c., 3de qual 68 c.; kalveren lste qnal. 120 c. 2de qual. 100 a 110 c., schapen lste qual.—c., 2de qnal. c., alles per kilo; varkens lste qnal. a c., 2de qnal. a c., 3de qnal.c., 'licht soort a c. per half kilo; Op de botermarkt werden aangevoerd: 99/8 en 130/16 ton en 1214 stukkeu per half kilo; prijs le qual. f58, 2e qnal. 54 3e qnal. f 50 per half kilo 50 a 70. PUHMEBEWD, 18 A'laart. Kaas: aangevoerd 81 stapels prijs der kleine kaas 133.middelb. 2, prijs Koeien matig in prijs; melk prijshoudend; geldiger vlugiu prijs kalfkoeien. 248 rnnd. Vette kalveren aanvoer 96 stuksprijs 90 al.10 c. per kilo, handel ving; nuch tere dito: aanvoer 652 stuks prijs f 6 a f 20 per stuk, mati gen handel. Vette varkens: aanvoer 67 stuks, prijs 40 a 54 c. per kilo met vluggen handel; magere dito aan voer 155 stuks, prijs f 15 a f35 per stuk metmatigen handel. Biggen aanvoer: 22S stuks prijs f 9. a f 13.——. SCHIEDAM, 19 Maart. Moutwijn per Ned. vat a 19, Jenever 14,50, Amsterd. proef f 15,75. Spoeling f 1,70 Commissie f 1,60. Amsterdam 19 Maart 1890. Prijzen der onderstaande eiïeotenga,1£!iCOra pOt. ae koers Nederland. Certif. Werk. Schuld. 2' e 3 r s Hongarije. Obl. in papier5 Goud leening Italië. 01)1. Pauael. Loon. 1860-64 5 Ooatenryik. Obl. in pipier (Mei—Nov.)5 zilver (Jan.—Juli). 5 Portugal. Obl. buiten!. 1853-84 8 Bualsnd. bij Hope (lomp. Oude Russen 5 Obl. Nio. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buiten). 1876 2 binnenl. (Perpetueele)4 ïursclje. Obl. Alg. Schuld 1865 Serie D. 5 186» C 6 Egypte. Obl. Loeuing 1876 4 tf.-Anaerikft. Obl. Vereen, Staten 1876. 4! 3 1377 4 Columbia. Obligatien. 4', Pnru. Leening 1870. 6 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. divid. Nederland. Hol', IJz. Spw, Aand, H. tot Kxpl. St. Spw. Aand, Ceut. Spvr. gostemp. Obl, Indische Spw. Aand Kijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl. 4' 187». Italië. Suid-ltal. Spoorw. Obl.. Bualaud Gr. pvr. Maatsch. Aand.. Baltischn Spw. Aand.. Jelex Griaai Obl Kiow Breat Aand5 Knrsk Olrark. Obl. 12 100 Obl 5 Moracbsnak Sjrarau Aand. 5 Riaishk Wiaima Bumsuis Aandeelen Spw. di Aroorika. Ohiongo N. W. tiert. Aaud. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cart. 7 PJttfiMIE-DEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100. 8 Rotterdam3 Gemeente Crediet8 Belgle. Stad Antwerpen 1887 Oostenrijk. Steatsl 1854.4 1860t 1864.. Buelaad 1864 18665 Geldkoers prolongatie 3 8J7. 965/s 1027a 82 96 S8V4 72»/is 733/is 62>/j 1047a 9313/le 507, 65'/- 17'Vjs 17"/„ 947,, 1027, 41'/l« 19 167, 130V, ',593/, 138 897a 140 1097, 5S"/.s 120% 62'/, 93 32% 32'V„ 1407, 257, 119 113V„ 108/, 107 104 88 113 il8'/, 1497, 156 145 pet. KEULEN, 19 Maart.De Kolnische Zeitung meldt in eeu bericht uit Berlijn vau heclou, dat de Keizer het ontslag van Yon Bis marck uit al zijne staatsambten heeft aan genomen. Generaal Caprivi heeft, naar men met zekerheid verneemt, de benoeming als opvolger van Vdu Bistnarek aange nomen. BERLIJN, 19 Maart. Naar hetgeen men verder hoort, is in den loop der crisis het verschil van meening tusschen den Keizer en Prins Bismarck op eene volledige per soonlijke scheiding uitgeloopen. Elke poging om aan Yon Bismarck een grooten invloed of eene adviseerende positie voor de toekomst te verzekeren, is definitief mislukt.. LIVERPOOL, 19 Maart. Dc werkstaking der dokwerkers is als geëindigd te beschou wen. Eeu groot deel hunner heeft deu ar beid hervat. LEEDS, 19 Maart. Gebrek aan kolen dwingt overal de fabrieken tot sluiten. Ook te Burnley staan een dertigtal fabrieken stil. Eenige patroons hebben de eischen der arbeiders ingewilligd. MEDEDEELINGEN. h 10 ets. per regel. Uittreksels der Gazette de santé: »Op het oogeublik dat de hoest, de verkoudheden, de zinkingen eu elke soort van borstziekten hun heerschappij uitoefeuen, is het vau belang de toebereidingen te herinneren, welke men moet verkiezen om deze aan doeningen te verminderen, te verlichten eu te genezen. Iu verband hiermede is het noodig de Pate Regnauld aan te beveleo, welke van eene aangename smaak en ge makkelijk voor de zieken is, 't zij zij in de kamer moeten blijven 't zij zij kunnen nitgaan. Werkdadiger dan de drankjes vervangt zij ze alle en daar zij geeu opium bevat, kan men haar zoowel aan bejaarde personen als aan jonge kiuderen toedienen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 3