I E U No. 1522. Woensdag 2 April 1890. 15#o Jaargang. Een waarschuwend woord. UITEN L A NI». r 0.85 ABONNSSMEWTSFBIJ» Per 3 maanden toot Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afz mderljjke Nummer»0,03 Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BtJEEAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE FBIJS OEB ADVBHTEjrTIÏS® Van 16 regels30 Cents. like regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Adverteutiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KüPFERS i.AUBEï, Dag aan dag gewaagt de anti-katholieke pers vau de propaganda, welke de voor standers van de Ijjkverbraudiug met hun onzalig systeem maken en mag men de berichten gelooven, dau neemt het aantal dergeuen, die tegen de begrafenis der lijken gekant zijn en de voorkeur geven aan ver branding van het stoffeljjk overschot des menscheu, voortdurend toe. Ouder deze om standigheden heeft Zijne Eminentie de Kardinaal-Aartsbisschop van Parijs, Mgr. Richard, het uoodig geacht zijne stem te verheffen teg6u de even aaustootelijke als ongodsdienstige handelwijze der voorstan ders van de lijkverbranding. In een her derlijken brief, onlangs uitgevaardigd, laat deze Prelaat eeu waarschuwend woord hooreu omtrent heb gewraakte moderne stelsel. Dit herderlijk schrijven is vau zoo belangrijken aard, dat wij uiet kunnen na laten onze lezers met eenige hoogst merk waardige fragmenten daarvan in keunis te stellen. »De voorstanders van de lijkverbranding,» zegt Mgr. Richard, »gebruiken alle mogelijke middelenom het begraven der lijken doordrog redenen verdacht te maken. Het zijn meestal mannen, die tot de loge bebooren of per sonen, die uiet genoegzaam op hunne hoede zjjn tegen den invloed van dia seeten, welke door de Katholieke Kerk zijn veroordeeld, noch tegen de verleiding van de dwalingen, onder voorwendsel van wetenschappelijken vooruitgang, door het naturalisme in de hedeudaagsche samenleving verspreid. Ove rigens hebben de vijanden van den gods dienst meermalen openlijk verkondigd, dat het groote nut eu voordeel der lijkverbran ding bestond in het verwijderen van den Priester van de ljjkpl.echtigbeden en in het vervangen van de christelijke door eeue bur- gerljjke begrafenis. Geen wonder dus, dat vele Bisschoppen, ja zelfs leekeD, den H. Stoel hebbeu ge raadpleegd omtrent de gedragslijn, welke men tegenover de lijkverbranding moestin acht nemen. De H. Vader heeft de quaestie door de Vergadering van geloofsonderzoek lateo bespreken. Deze vergadering beeft, na rijp onderzoek, op bevel van Z. H. Paus Leo XIII,verklaard: dat het niet geoorloofd is lid te zjjn van genootschappen, welke ten doel hebben het stelsel der lijkverbranding te verspreiden en ten tweede: dat het niet geoorloofd is het verbranden te bevelen van zijn eigen ljjb, of van de Ijjken van andere personen. Eindelijk heeft de H. Vader de Bisschop pen aanbevolen, naar gelaug van de om standigheden de geloovigen te doen onder richten omtrent het aaustootelijke en on godsdienstige der lijkverbranding eu ver zocht alle middelen aan te wenden om de FEUILLETON De wraak der dichteres. 2. Vervolg.) Aan beiden kwam het einddoel der reis zeer vroeg, al te vroeg voor, zij vielen in elkanders geest 'en hadden gaarne nog langer met elkander gekout. Maar de voerman blies op zijn hoorn het signaal der aankomst, en de postwagen hield stil. De vreemdeling nam daarop afscheid eu Nora Enkhorst, de vriendin van onze heldin, kwam Martha begroeten. Met de familie Enkhorst nam Martha aan het karuavalsfeest deel, dat door Bergheims voorname ingezetenen was georganiseerd. Zij droeg bet os- tuum van een Poolsch landmeisje en zag er waarlijk lief uit. Schalks en ondeugend stond het Kutsje haar op de donkere lokken, waarin een diamant schitterde. Onder de aanwezige ge maskerde heeren viel haar oog dadelijk op een slanken Spaanschen ridder. Hij bevond zich steeds in hare nabjjheid en meermalen voegde hij haar eenige plagende «oorden toe. Toen men zich ontmaskerde, herkende Martha in den Spaanschen ridder haar reisgenoot. Zij zag, hoe de vader van haar vriendin hem har- teljjk begroette. Nadat de heeren zich eenigen Katholieken van dit onzalig bedrijf af te houden Iu overeenstemming met deze uitdrukkelijke besluiten van den H.Stoel, mogen wij niet toe laten, dat voortaan eene godsdienstoefening worde gehouden, voor personen, die het ver branden van hun ljjkzoudeu vragen. Deze per sonen handelen immers in strijd met de wetten der Kerk; zij nemen dus vrijwillig plaats ouder dezulken, aan wie men eene christelijke begrafenis moet weigeren. Ofschoon de lijkverbranding bij de Ka tholieken algemeen afkeer verwekt, is het nochtans noodzakelijk aan de geloovigen te herinneren waarop het aloude gebruik der christelijke begrafeuis is gebaseerd. De Heidenen verbrandden de lijken hun ner overledeneu, en ditzelfde beülensch ge bruik zou tneu thans opnieuw willen invoe- reu, zonder daarbij te overwegen, dat rneu dan de maatschappij negentien eeuwen achteruit doet gaan. Wauneer men de beweegredenen kent waarom de Kerk de godsdienstige overle vering heeft behouden, door het Joodsche volk van de Aartsvaders ontvangen, en het gebruik heeft doeti aannemen oru de lijken iu gewijde aarde te begraven, erkent men des te meer tot hoever de katholieke leer aan de eischen beantwoordt van ouze natuur, als ook aan de meest kiesche eu verbeven gevoelens der menscheljjke ziel. De mensch is voor de onsterfelijkheid geschapen eu ondanks alle loocheningen van het naturalisme, is het altijd iu den val vau den eersten mensch, dat meu de verklaring vau het geheim des doods zal vindeo. Welke spitsvondigheden men ook bjjbrenge, altijd zal men moeten terug- keeren tot het goddelijk vonuis tegen onzen eersten vader na zijne zonde uitgesproken: Gij zult uw brood eten in bet zweet uws aau- schijus, totdat gij wederkeert in den schoot der aarde; want gij zijt stof eu tot stof zult gij wederkeeren.« Doch naast de veroordeeling van den zondigen mensch heeft God de belofte der vergiffenis gesteld. De Verlosser is gekomen en Hjj heeft den dood overwonnen door Zijn sterven. Met Christus sterven wij, doch wij zullen ook met Hem verrjjzeu. Met den meesten eerbied behandelt de Kerk het stoffelijk overschotvan den rneusch. Zij gehoorzaamt aan het goddeljjk bevel door de lijken der Christenen aan de aarde toe te vertrouwen; maar door die lijken in het graf te plaatsen, herhaalt zjj het woord door den Zaligmaker over Lazarus' graf uitgesproken: Ik ben de verrijzenis en bet leven; die in Mjj uiet gelooft zal voor eeuwig sterven. Voorzeker zal in het graf het vernie lingswerk geschieden, dat aan Job zoo droevige jammerklachten afperste. Maar de Kerk van het stoffelijk overschot harer tjjd met elkander hadden onderhouden, kwamen zij b$ de familie en de vreemdeling werd voor- gesteld. Martha's pols sl >eg sneller, toen zij zich tegenover den jongen man bevond. „Dr. Sender, zoon van een ouden handels vriend van mijMejuftrouw Walden//, stelde de heer Enkhorst hen aan elkander voor, en van beide zijden werd de kennismaking van den vorigen dag gaarne vernieuwd. Op uitnoodiging van Eakhorst nam dr. Sender aan de tafel plaats. Martha vond hem op dezen avond nog aardiger dan den vorigen dag; hij was een onvermoeid danser, ontwikkelde wederom een buitengewoncn aanleg in het levendig houden van 't gesprek, en had haar bij vooriceur tot het voorwerp zyner voortdurende opmerkzaamheid uitgekozen. Slechts een ding verontrustte onze jonge, be deesde dichteres Zq hoorde, dat dr. Sender re dacteur van een geïllustreerd tijdschrift was, en op de vraag naar den naam van het tijdschrift vernam zij, dat het juist hetzelfde was, wa-raan zjj hare poëtische scheppingen had toegezonden. Wonderlijke ontmoeting. Onze dichteres dacht een oogenblik nazij wierp den dokter een wantrouwigen blik toe. Hoe, zou hij de man zijn, die ongevoelig voor de schoonheden van haar liederen, ze zonder er barmen aan de suipperraand had toevertrouwd? kinderen sprekende, noemt de lichamen heilig, waarvau de zielen met Christus leven. Die lichamen wareu tempels vau don H. Geest, levende lidmaten van Jezus Christus; door Hem moeten zij tot het eeuwig levfiu verrijzen en verheerlijkt wor den. Aldus spreekt de waardige Prelaat in zijn herderlijk schrjjveu en voorzeker heeft hij daardoor daghelder bewezen, dat waar de Kerk zoo duidelijk spreekt, geen waar Katholiek zich met het stelsel der lijkver branding onzer moderne wereldbeschavers mag inlaten. De Katholieke Kerk wil, dat er eerbied zal betoond worden voor de lijken van hare kinderen. Drogredenen van logemau- nen en van zoogenaamde woreldwjjzeu baten niet. De christelijke begrafeuis mag niet wor den verdrongen door het systeem der lijkverbrandere, dat hoofdzakelijk zijn grond vindt in den altijddureudeu haat tegen al wat christelijk is eu tegen hen, die in de aanhankelijkheid eu getrouwheid aan de H. Kerk hun heil en vreugde zoeken en vinden. De moderne wijzen hebben altijd den mond vol over den vooruitgang. Of het ook getuigt vau vooruitgang, wauueer zij te- rugkeeren tot een afschuwelijk, walgelijk, hoideusch gebruik? Wjj betwijfelen het zeer. Omtrent de besluiten der Berlijnsche conferentie over bet arbeidersvraagstuk wordt gezegd, dat zij spoedig openbaar zullen gemaakt worden. Naar men zegt, achtte de conferentie de instelling van vrijwillige scheidsrechter lijke bureaux vau werkgevers en werkne mers aanbevelenswaard en zou haars iu ziens de iuvoerieg der werkliedencomités daartoe nuttig kunnen gemaakt worden. Met betrekking tot de uitvoering der overeengekomen bepalingen was men niet gestemd voor oprichting van eeu interna tionaal bureau. Daarentegen was men wel voor het houden van periodieke wederbjj- eenroepiug der internationale conferentie, ter onderlinge mededeeling vau de opge dane ondervinding, omdat langs dien weg de grondslagen kunueu worden gelegd tot een internationaal arbeidsrecht, hetwelk ten goede komt voor den binnenlandschen vrede in de ter conference vertegenwoor digde Staten, zelfs voor den algemeeneu vrede. üit gesprekken met buitenlandsclie leden der conferentie bljjkt, dat naar hun oordeel het resultaat der conferentie voor het oogenblik allien te zoeken is in het»mo reel tffsct«, die zij hebben moet op de Zou hij de vervaardiger van de bijtende ant woorden zijn! Zij zag hem nogmaals aan: neen, dr. Sender, de beschaafde, ontwikkelde man zou zeker den rijken schat van gevoel, dien zij in haar gedichten liad nsdergelegd, bemerkt liebben; hij kon onmogelijk dien onbarmhartigen boosdoener zijn. liet feest liep ter einde, en de vastenavonds- dao-en gingen voorbij. Dr. Sender had echter het besluit te kennen gegeven nog eenigen tijd te Bergheim te blijven. Hier hadden vroeger zijne ouders gewoond, hier bracht hij de eerste jaren zijner jeugd door, en de herinnering aan dien schoonen tijd had hem immer eene genegenheid voor die vriendelijke plaats doen behouden. Dr. Sender bleef alzoo, en daar hij veel bij den Heer Enkhorst aan huis kwam, zag hij Martha Walden dikwerf. Menigmaal ontmoette hij haar ook, wanneer zij n"5' l'are vriendin een wandeling maakte; altijd was hij beleefd, en had soms zelfs een grap, zonder echter daarbij onbescheiden te worden. Geen plantje wast zoo snel als het bloempje der liefde. In de harten der beiden ontkiemde het in 't geheim, zoo lieflijk als het meiklokje, en het luidde zacht en zangerig de schoone lente iu, die mèt de min in het mensehenhart haar intrek neemt. Helaas komt 's nachts soms een vorst, die het jonge plantje doodt. Op zekeren dag noodigde Enkhorat dr. Sender arbeiderswereld iu die lauden, welke tot heden in de arbeiderswetgeving achterlijk zijn gebleven. Voorts zou de gedachte aan eene toekomstige internationale overeen stemming op het gebied der arbeiders- quaestie geenszins zijn buitengesloten. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung behelst de volgende mededeeling: Prins Von Bismarck heeft naar aanleiding van zijn aftreden een zóo groot aantal bewijzen van belangstelling ondervonden, dat hij deze, bij de vele beslommeringen die thans zijn deel zijn, zonder bijstand vau beamb ten onmogelijk alle afzonderlijk kan be antwoorden. Daarom verzoekt de Prins allen, die hem eeuig bewijs van belang stelling zonden, zjjn langs dezen weg uit gesproken dank te willen aauvaarden. Nadat Von Bismarck j 1. Zaterdag eeu krans had gelegd op de lijkkist van Keizer Wilhelm 1, heeft by afscheid genomen van alle Prinsen van het koninklijk Huis. Voor het paleis iu de Wilhelmstrasse stond eene ontzaggelijke meuschenmenigte het vertrek der vorstelijke familie Von Bismarck af te wacbteD. De gemeenteraad te Darmstadt, heeft evenals die te Dortmund, Prins Von Bis marck tot eereburger benoemd. Naar betgeen de National Zeitung van gewaarborgde zijde verneemt, zou Prins Von Bismarck voor den titel van Hertog van Laueuburg werkelijk hebben bedankt. De rechtbank te Briey heeft uitspraak gedaan in de zaak van Niemeyer, die wegens spionnage gevangen was genomen. Niemeyer, die Duitsch officier moet ge weest zijn, is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf eu eene boete van 1000 fr. Het vonnis doet weten, dat Niemeyer reeds vroeger in Frankrijk,iuzouderheid te Nancy, Luneville, Saint-Dié eu Rémiremout spion- nendieust heeft verricht. Daarna was bjj teruggekeerd naar den Elzas, waar hjj met de militaire overheid in betrekking stond. Later is hjj weer naar Frankrijk gekomen, om langs de grenzen zjjn vroeger bedrijf te hervatten. Niemeyer heeft van dit alles volledige bekentenis gedaan. Do rechtbank heeft de zaak met geslo ten deuren behandeld, om te voorkomen dat onderscheiden tongen zekéren dingen verklappen, die aan het licht gekomen zjjn. Een vriend van Niemeyer is in verze kerde bewaring genomen. Een pak brieven is bjj hem gevonden, waarop beslag is ge legd. Iu het Lagerhuis wees de Heer Ho- warth op het groote gevnar, dat er voor eeue groote stad in gelegen is, wanneer zjj door eeue werkstaking der gasstokers plot seling in het düister wordt gehuld. Hjj vroeg dus of de Regeoring er ook op be dacht was eene wet iu te dienen waarbjj ten avondmaal. Deze verscheen natuurlijk. Het gesprek kwam op de nieuwste verschijningen op letterkundig gebied, op overproductie en lite rarisch dilettantisme. //Men kan niet gelooven//, zei dr. Sender,//hoe tegenwoordig de redactiebureelen door onrjjpe letterkundige voortbrengselen van allerlei aard overstroomd worden. De uitvinder van de papier mand reken ik daarom tot een vau de grootste weldoeners der menschheid. Menigeen komt dau ook eindelijk tot de overtuiging, wanneer zijne scheppingen meermalen den weg tot dit somber asyl hebben bewandeld, dat het beter voor hem is," met zijne letterkundige knoeierijen op te houden.// //Men kan zich voorstellen//, zeide de Heer Enkhorst daarop, "dat de redacteur door zulke inzendingen vaak veel stof tot lachen bekomt.// „Uet komische van zulke letterkundige ge drochten wil ik volstrekt niet outkenuen,// ant woordde dr.Sender. //Ik heb bij mijn arbeid dan ook dikwerf gelegenheid om hartelijk te lachen. Zoo verscheen bijvoorbeeld in den laatsten tijd in ons redactiebureel eeue dichterlijke ster van zeer twijfelachtige helderheid. Hij droeg den naam van eene dame och, hoe heette zij ook alweer? Juist, Therese Minanolla 1// Martha Walden beet zich op de lippen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1