BINNENLAND. aan deze werklieden, evenals aan de zeelie den de postbeambten, het werkstakeu wordt verboden. De Regeering antwoordde daarop bet gewicht van de zaak wel in te zien, maar het niet noodzakelijk te achten, dat de wetgever zich mengt tusschen den werkgever en den werkman. Het gezond veratand van beide partgen en de macht der openbare meening zgn in deze zaak van meer uitwerking dan wetten. Men meldt uit Belgrado, dat Servië besloten heeft, alle betrekkingen met Bul garije af te breken. Te Venetië is dezer dagen eene groote bezending revolutionnaire geschriften in beslag genomen, die als ijigoed van Milaan verzonden en uit Fraukrjjk binnen gesmokkeld was. Door de studenten der universiteit te St. Petersburg en der Landbouwschool te Moskou zjjn ernstige ongeregeldheden ge pleegd, welke de tusschenkomst zelfs der politie noodzakelijk maakten. Van de eerste inrichting zouden er niet minder dan 400, van de tweede 280 studenten zijn gearres teerd. De aanleiding tot deze ongeregeld heden blijkt niet duidelijk; het eeue bericht Bpreekt van eischen van grootere vrijheid der studenten, in verband met het verbod der uitgave van een nieuw werk van Tolstoi, een ander schrijft de ongeregeldheden aan de joodsche studenten toe. Steeds nog komen er berichten over de geweldige stormen, waardoor een groot aantal Staten der Unie geteisterd werden. Vele eigendommen zijn vernield en de ■poorgemeenschap is op groote schaal af gebroken. Nadere telegrammen schatten het getal neergeworpen huizen op 2500 enkel te Louisville, met 3000 gewonden en 700 dooden. In verscheidene omverge worpen gebouwen onlstoud brand, zoodat de bedolven slachtoffers iu de vlammen omkwamen. Vele welvarende dorpen in Kentucky en Illinois werden door omweer- Btaanbare rukwinden als weggevaagd. Een te Louisville gereedstaande trein werd be dolven onder het neerstortende stationsge bouw. Het Meteorlogisch Bureau had den cycloon voorspeld, maar niemand sloeg acht op die waarschuwing. Zware sneeuwstormen teisterden de westelijke Staten en verbra ken overal de gemeenschap. Volgens berichten uit St. Thomas, is op St. Domingo een opstand uitgebroken tegen den President Heureaux. Er zouden te Santiago en Porto Plata botsingen heb ben plaats gehad, waarbij bloed is gevloeid. De Heer L, van Riet, consul der Neder landen te Buenos-Ayres, deelt in de St.-Ct. mede, dat de kansen voor landverhuizers naar de Argentjjnsche Republiek in den laatsten tyd zeer verminderd zijn. Oorzaken zijn de buiten gewone toeneming der immigratie, welke voor 1889 het nog nooit bereikte cyfer van 280,000 landverhuizers aanwijst; in de tweede plaats de financiëele crisis, waarin Argentinië, met een goud agio van ver over de 200 pCt., zich sinds eenigen tijd bevindt. Des te meer geldt nu de waarschuwing, dat zij, die door eigen schuld in 't oude vaderland slechts armoede kenden, ook in dit nieuwe geen bestaan vinden, tenzy zij zich geheel en al verbeteren. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal worden tot hervatting der werkzaam heden opgeroepen tegen Dinsdag 8 April, des avonds te half 9 uur. De Heer Domela Nieuwenhuis is, naar Hel Vad. verneemt, afgetreden als lid van den centralen raad der sociaal-democratische partij. Als lid van het bestuur van den Ouden Spaarndam merpolder (poldermeester), is gekozen de Heer W. H. de Vries, te Spaarndam. GEMENGDS BERICHTEN. Onder de gedecoreerde Religie u- zeo en Priesters, die zich bizonder onderscheidden door moed en zelfopoffering, gedurende de ver schrikkelijke ontploffing te Antwerpan, bevindt zich ook een Hollander, die in ons vaderland vele vrienden telt, namelijk de Eerw. Pater Je zuïet A. Ilouben. Hij was een der eerste Pries ters op de plaats der ramp tegenwoordig, om, zooals het offieiëele etuk zegt, te midden van het gevaar der ontploffende kardoezen de ge wonden bij te staan. Het aantal telegraphische depê- ches, welke jaarlijks over de geheele wereld worden verzonden, bedraagt, volgeus de Electri cal Review, 390 millioen. Te Weenen trekt een bakkerawin- kel voortdurend duizenden koopurs. 't Is de win kel van den „dukatenbakker". Op elke duizend brooden is er een, waar hij een gouden dukaat in gebakken heeft. Verscheidene getuigschriften zijc ter inzage, waarbij huismoeders verklaren op aangename wijze door het vinden van eeo goud stuk te zijn verrast. Hoewel zijn debiet kolos saal is toegenomen, kan men niet begrijpen hoe hij eene zoo groote extra-belasting kan betalen. AlsRijkskanselierzal Von Bis marck een pensioen ontvangen van 18000 mark 's jaars. Reclame. In Broad-street te Bir- miugham stond een telescoop, gericht op een van de planeten. Iedereen werd uitgenoodigd er door heen te kijken, het kostte niets. Er kwa men zooveel liefhebbers, dat de politie zich er mede moest bemoeien. Zij, die door het werktuig keken, zagen de aankondiging van iemands beaeficevoorstelling in een van de schouwburgen voor den volgenden avond. Bismarok; af! De reus is gevallen. De man, wiens wil gedurende meer dan twintig jaren voor Duitschland als het ware wet was, is van het tooneel verdwenen. Hij, die niet alleen nie mand boven zich, maar zelfs niemand naast zich duldde, heeft zijn Sedan gevonden. Met een politiek fiasco moet hij aftreden van het politiek tooneel. Hij, die zoo boud en zoo luid schreeuwde, wij gaan niet naar Canossa, hij is toch derwaarts getogen. En wat meer is, de Bismarck-party, zyn ral voorziende, heeft hem reeds lang verlaten; bij de laatste verkiezingen is duidelijk gebleken, dat ze reeds voor een derde was geslonken. De beschouwingen der politieke bladen over zyn heengaan zijn verre van alle vleiend voor den ex-kanselier. Wij lazen zelfs: „Wat den binnenlandschen toestand betreft, vooral met be trekking tot de sociale verhoudingen, kan men niet anders dan getuigen: al wat bedorven is, is door Von Bismarcks toedoen bedorven; al wat er goeds werd tegengehouden is door Von Bismarcks verzet tegengehouden." Zelfs de reptiliën-bladen, die hem in alles wat hij deed aanbaden, en die op commando Dr. Windthorst bespottelijk maakten, vallen den Kan selier af. De groote Bismarck heeft zich zelf reeds overleefd en de kleine Windthorst, steu nende op ware beginselen» staat, ofschoon ouder in jaren, vast als eene rots. VW.) Socialisten. De Regeeringen zijn te Berlijn door hunne afgevaardigden aan 't werk geweest, om middelen te vinden ter bestrijding van het soci alisme. Indien die mannen oogen hebben om te zien, dan hebben zij zich kunnen overtuigen, dat het socialisme het eerst en meest verspreid is in die streken, waar de godsdienst het meest verwaarloosd wordt, dat de socialisten daar het sterkst vertegenwoordigd zijn, waar de kerken het minst bezocht worden; dat de socialen wor den aangeworven onder die werklieden, die met den godsdienst reeds lang hebben gebroken. Wenden wij onze blikken naar Duitschland. Waar tiert het socialisme het best? Is het niet in die streken, waar het aan geestelijke hulp ontbreekt? In welken tijd heeft het socialisme het meest onder het volk in Duitschland wortel geschoten? Was het niet ten tijde vandenonza- ligen cultuurkamp, toen Von Bismarck met zijne Mei wette n de katholieke Geestelijken belette in hun werkkring te doen wat zy oorbaar achten, of deze kampvechters voor orde, recht en zedelijk heid buiten Duitscblands grenzen dreef? Waar de katholieke godsdienst bloeit, daar kwijnt het socialisme. Hiervan zijn hunne voor vechters wel degelijk overtuigd, vandaar dan ook, dat zij den godsdienst, maar vooral den katholieken godsdienst een onverzoeclijken haat toedragen. (y. pp.) In de St.-Ct. no 76 wordt medegedeeld iene tabel, bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over December 1889. Drie dames van aanzienl ij ke f a- milits in ons land zijn dezer dagen vertrokksn naar Algiers, naar de Missie van Kardinaal La- rigerie, om als zusttr-ziekenverpleegsier te wor- dtn opgeleid. Msb Het Passiespel te Oberammergau, hetwelk om de tien jaar wordt gegeven, begint dit jaar op Pinkstsr-Maandag. De voorstellingen zullen op eiken Zon- en feestdag worden gegeven, tot in het laatst vun September. Zij duren van '8 morgens 8 tot 's namiddag 5 uren, met eene pauze vau anderhalf uur. De schouwburg kan 5000 personen bevatten. Is die ruimte op een speeldag onvoldoende, dan wordt de voorstelling den volgenden dag herhaald. Er is in het dorp gezorgd dat 5000 personen er een nachtverblijf kunnen vinden, naar gelang van aard of klasse voor Vs tQt 5 mark per nacht. Een der laagste aardigheden is wel iemand, die niet gewoon is drank te gebrni- den, dronken te maken en die laagheid wordt misdaad, als de drank bovendien vergiftigd wordt b. v. door tabaksasch. Een SOjarig werkman te Wasquehal, Eng., vader van tien kinderen, is dezer dagen overleden aan de gevolgen van zulk eer.e //grap". Het steentje, waarover reeds vroe ger is geschreven, dat door sommigen voor een echten diamant en door andereu voor een ge woon keisteentje wordt gehouden, is nog in het bezit van den griutschipper Bui te Groningen. Evenwel is Bul nog niet geneigd het weg te werpen en eveumin om het voor eene kleinig heid van de hand te doen. Onderscheidene ken ners, onder welke mannan, die jarenlang als diamantslijper gewerkt hebben, verklaren den steen een zuivere diamant te zijn. Een van hen heeft o. a. geruimen tijd met eeue vijl op den steen geschuurd, doch kou daarop geene ver- ai, deriig brengen, zoodat hij met den uitroep: „Het is waarachtig een echte diamant!" den steen aan den eigenaar teruggaf. Niettegenstaande bijna alle couranten vertelden dat de steen //valsch" was, zijn er weder een paar Amsterdamsche hee- reo bij den sehippsr geweest, die hem er f 8000 voor boden, dadelijk te betalen. De man meent eehtsr (en zeker niet ten onrechte), dat, als de steen voor f 8000 niet te duur is, bij ook een veel grootere som waard is. (Aas. Ct.) Een te Berlijn opgestegen ballon van de militaire luchtschippers-afdeeling bleef naby Schritnm (provincie Posen) aan de boomen hangen. De drie persouen, die in het schuitje vau den ballon zateD, een kapitein, een luitenant en een korporaal, vielen van eene belangrijke hoogte naar beneden. De luitenant kwam er heel huids af, de kapitein brak beide beenen, en de korporaal bleef op de plaats dood. Eene nieuwe en sprekende b ij- drage voor het bewij», dat misbruik van sterken drauk en misdaad iu nauwe betrekking staan, leverde voor eeDige dagen Dr. Baer, geneesheer in da strafgevangenis te Pltöiensae, in eene door htm geboudene lezing. Daaruit zijn de volgende cijfers genomee: Volgens eene met de nooaige zorg in de zieken huizen van het Duitsche Rijk bijgehouden sta tistiek hebben in de jaren 1881, 1882, 1883, 1884 en 1885 respect. 4200, 5003, 7040, 8954 en 10560 personen in de ziekeohuizen aan de lirium eu chronisch alcoholisme geleden. In het jaar 1885 waren er in de Pruisische ziekenhui zen alleen 8163 van zulke ijjders. In de laatste drie jaren is dat getal eenigszins afgenomen. Bo vendien zijn iu de laatstgenoemde jaren ook nog 1614 deliiumly ders in krankzinnigengestichten opgenomen en onder de zelfmoordenaars waren niet minder dan 700 dronkaards. Dat de dron kenschap eeue hoofdbron voor het toenemeu van misdaden is, leert de ervaring eiken dag. Er is in dit opzicht in 32 Dnitsche strafgevangenissen een onderzoek ingesteld, eu er zijn opgaven om trent 32837 gevangenen. Van hen hadden 13706 of 41 prcceut hunne misdaad onder invloed vau alcohol gepleegd. Te Plö'zinsee zijn 3227 gevan genen iu onderzoek. Ouder hen bleken te ziju 1174 drinkers, waar.au 51 proeent bij verwondingen, 70 pro cent bij verzet, 55 procent bij huiselijke twisten enz. betrokken waren. In 61 strafgevangenissen is ook Dagegaan op wtlke dagen de betrokken misdaden gepleegd zijn, eu daarbij is bij 2178 personen geblekeD, dat de mreste gevallen op Za erdagavond, Zondag of „lappertjes-Maandig// voorkwamen. Z a t e r d a g - n a m i d d a g omstreeks half twee ontstond er te Apeldoorn brand in het kerkgebouw der Nederduitsch hervormde ge meente. Het echooue gebouw is geheel en al eene prooi der vlammen geworden. Het volgend verhaal doet te A m- sterdam de ronde: Een koopman in diamant al daar bezit eeue partij ruwe diamant ter waarde vaD f 160,000. Daze partij stelde hij deu make laar ter hand, die ze voor f 140,000 mocht ver- koopen, ,,'t was wel goedkoop maar hij had geld uoodig,// De verkoop mocht ook alleenlijk a, eon- tant geschieden. Spoedig vond de makelaar een kooper, die, aangetrokken door den lagen prijs, de partij gaarne coulant wilde betalen. Nauwe lijks was deze zaak beklonken of de oorspronke lijke eigenaar, die den kooper uiet als zoodanig hekend was, vervoegde zich bij dezen, en Zeide: //Al» ik geld in voorraad had gehad, dan zoudl gij ze niet zoo goedkoop hebben gekocht. Dan had ik opgeboden. Die makelaar schijnt ook voor een idioot te werken." „Nu„, antwoordde de kooper, //met f10,000 winst doe ik u de pattij onmiddellijk over." //Ja, maar ik ben op 't oogenblik niet by kas." //Met f 5000 meer lever ik ze n op dertig dagen." fop." De koop werd gesloten. De oorspronkelijke eigenaar had dus zijne diamanteD terug en ging nu naar deu makelaar, waar hij de f 140,000 in ontvangst nam. Daarop vertrok hij met de noorderzon. De tweede verkooper is radeloos. Al wist hij op't oogenblik waar de vluchteling zich bevindt, toch kan hg voor dat de 30 dagen om zijn, niet ageereD. Als zijn schuldenaar zich dan failliet verklaart, ontvangt hij nog slechts een gering gedeelte van zijne verlorene som terug. Van nu af tot over eenige weken bieden Overveen en Bloemeodaal een heerlyk schouwspel. De hyacinten staan allerweeg in bloei, en in den waren ziu van het woord blijft elke voorstelling, die mer. zich »an de velden met bloeiende bolgewassen maakt, beneden de werkelijkheid. Behalve het overweldigende van de uitgestrektheid, den gloed der kleuren en den heerlijken geur, geeft het den iudruk alsof de groud met het prachtigst tapijt is gedekt. Over een paar weken ontluiken de tulpen en dit levert weder een geheel ander aspect, dear de kleur hier en daar verblindend is, zoodat het oog nu en dan een oogenblik op de groene om- lij-ticg der wtilandeD rust zoekt. Het bloembolleudistrict is groot, maar het varlokkendste deel is zeker wel het gedeelte Haar lemBloem-ndaal, wijl de afwisseling der bol lenvelden door villa's en buitenplaatsen eenerz'jds de eentonigheid breekt en ten andere de com- muuiecatiewegen en verkeersmiddelen vau en naar Haarlem hier een groot gemak ople»eren. Men wachte echter niet te lang met een be zoek. Daar de uitvoer van afgesneden bloemen weder vrij is, zullen de meeBte h'oemeu spoedig zijn verdweueu. Koning Oscar van Zweden, die reeds als dramatisch schrijver bekend is, heeft nu een krijgskundig werk geschreven, en wel eeue studie over het Zweedschs leger, naar aanleiding vau de jongste legeroefeniogen. Het boek is opgedragen aan de Zweedsche ruiterij. Onlangs is in het Turksche dorp Monastir een oud paar overleden, dat misschien het oudste op de wereld was. De man was 135 jaar en zijne vrouw 123. De oudjes woonden in een huis, dat zijzelven juist eene eeuw ge leden hadden gebouwd. Aan het huis greost een tuintje, dat in den loop des tijda tot een bosch met boomen van 90 en 100 jaar was aange groeid, die de man zelf geplant had en waarvoor hij tot den dag van ziju dood altijd de noodige zorg had gedragen. Zij stierveu schier tegelijk. Een Russisch nihilist, de s c h r ij ver Tikkauiz >ff, die onlangs het vroeger ge schrevene had herroepen in de „bekentenissen van een nihilist," is by ziju terugkeer in Rus land aan de grenzen gevangen genomen. Met moet eene aanzienlijke hoeveelheid dynamiet in zijn bszit hebben gevonden. Vorst Von Bismtrclt beeft door een B rrlijnsch juwelier de geldswaarde zijner orde- teekeneu laten ichatten, teneinde zich tegen schade door braud of diefstal te kunnen verz-keraD. Die ordeteekenen hebben eene gezamenlijke waarde van ruim 100,000 Mark (f60,000). Bijna alle souvereinen schonken hem de hoogste onder scheidingen in briljanten en die orderteekenen behoeven niet als de andere na deu dood dei eigenaars teruggezonden te wordee. De ridderorden en zijne verdere kostbare eere- geacheuken: bekers, schilden, enz., zal Von Bis- marek waarschijnlijk bij de Rijksbank in bewaring geven. Op de keten van den Zwarten Adelaar wij zend, zei de Vorst: //Die zal ik niet meer dra gen. Zij zullen mij te Berlijn niet meer zien.// Later zei hij nog: „Mocht ik nog eens verplioht zijn, mij officiëel ta vertooaen, dan zal ik een rok dragen met het Johacni ter of IJzeren Kruis." Wat de uniform betreft, daar zou bij niet meer „iukruipin/v, zooals hij schertsend zei. In den omtrek van Aquila is de zer dagen eeo reus o/erleden, die ruim 7 voet lang en ook zeer breed gebouwd was. Hij had indertijd zijn lichaam voor 10,000 franks ver kocht aan het anatomisch museum te Londen. Johan Orth (vroeger Aartshertog Johan vau Oostenrijk) is dezer dagen met zijp schip Margarethe uit het Catbarine-dok te Lon den vertrokken met eene lading stukgoed naar Argentinië. Vandaar vaart het schip naar Zuid westelijk Amerika, om eeae lading salpeter aan boord te nemen, welke bestemd is voor Hamburg. De Margarethe betaald met 400,000 Mark is eeu fraaie driemaster. Dc gezagvoerder is kapitein Sordie en onder hem staat Johan Ortb, eerste officier eu eigenaar van het sehip, dat onder Oostenrijk-Hongaarscha vlaag vaart. De bemanning bestaat uit 24 koppen allen flinke kerels. De kajuiten zijn fraai ingericht; het observatorium is van de beste instrumenten en kaarten en de apotheek van allerlei medicynen voorzieD. Men gaat goudzoeken in den Rjjo, ofschoon niet bepaald naar den schat der Nibelun- gen. Te Basel is een syndicaat gevormd met dat doel. De bedding van den „grootvorst van Euro pa's stroomen" moet tusschen Basel en Bingen genoeg goud bevatten om het zoeken daarnaar de moeite waard te maken. Men schat de waarde aan goudzand in deD Rjjn tusschen Rheinau en Philipsburg op 92 miliioen Mark. Tit us Satt, meeste r-w ever te Liver- pool, trad op zekeren dag van het jaar 1836 het magazijn vau Higan Cu., binnen en nam plaats op eene opengemaakte baal. Onder het gesprek plukte hij de haarachtige of wollige slof uit de baal en bekeek die met groote aandacht. „Wat is dal?" vroeg Titus Satt. r/Oob, spreek er niet over," zeide de Heer Higan. „Een vaD onze klanten in Zuid-Ameriks, die ons geld sehuldig is, heeft ons 300 zulke balen gez inden, waarmede wij niets weten te beginnen, 't Ia niet te vtrkoopen." „Ik koop ze," zeide Titus Satt. 't Was zoogenaamd alpaka. Hij bewerkte hst, wist er voordeel mee te behalen, bewaarde zorg vuldig zyn geheim ea kocht al de grondstof uit Zuid-Amerika. Drie maanden later was alpaka in de mode. Twee jaren later stond Titus Salt aan 't hoofd van een dozjja fabrieken en was hy schatrijk. Het kind van een officier der huza- ren te Leiden is door een houd in de lip ge beten. Hit beest is dol verklaard en het kind onder behandeling van Prof. Pasteur gesteld. Sedert eenigen tijd zijn in de voor naamste steden van Europa naporingen ingesteld naar de makers en uitgevers van de v&lrche Spasu8cha effecten, waarover dezer dagen zuoreel sprake is geweest. De politie van Marseille hield een wakend oog over de poste restante aldaar en zij verdacht een persoon, die namens zekeren Heer Mary brieven kwam afhalen. Deze persoon is in hechtenis genomen en blijkt te behooran tot eene bende; bij hem werden valsche effecten gevonden. Voor 11 000 frs. aan dergelyke papieren had by eer. bankiershuis te Marseille opgelicht. W o e n s d a g-o chtend moet door den conc'erge vau de fabriek der Naderlandsche Rijn spoorwegmaatschappij te Utrecht een kistje nabij die fabriek zijn opgevischt, waarin eeue gioote waarde aan juweeleen werd gevonden. Men vermoedt dat deze voorwerpen afkomstig zijn van den indertijd gepleegden grooten juweelen- diefstal op de lyn //LondenBerlijn." In de Vereenig de Staten zal men nieuwe postzegels gaan uitgeven van 16, 10, 15, 30 en 90 dollar-centen. Zij zullen iets klei ner dan de tot dusver gebruikte zijn en bet por tret van beroemde Amerikanen; Washington, Lincolo, enz,, vertoonen. De eerste uitgifte, van 44,000,000 stuks, vertegenwoordigt eeu waaide van 784,332 dollars. Rij een onlangs te Londen gehou den vtrkooping van oude schilderyen was de voornaams'e kooper een heer, die 100 pd. st. tegelijk bood en voor ongeveer f50,000 kocht. Op een aquarellenveiling kocht deze kunstvriend, die als zijn naam opgaf Edward K., te Richmond, voor f40,000. Jten paar dagen later bleek echter, dit de rijke kunstliefhebber een ontvluchte kranzinnige was. Hij had ook nog bij verschillende leveranciers voor f 150.000 kunstvoorwerpen gekocht. De schilderijsu en aquarellen moeten nu op-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2