NIEUWE No. 1525. Donderdag 10 April 1890. Huisgezin en schooi. iÜJlTENLAN lï Waar woont het geluk? De snelheid van bliksemtreinen. HMRLEMCHI ABOWKBMBHTSI'BIJB Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1.80 Afzonderlijke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z A TERDAG. B 0 KB ATJ: St. Janstraat Haarlem. AGITSg HA NOW AGITATE PB1JS DBB ADVEBTEHTIÊB Van 16 regel» 30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrjjdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KüPPEBS LAUEEY. Nimmer is er eeu tgd geweest, waarin men van alle zijden het oog meer op de school heeft gericht dan in onze dagen. Wie kent niet de veelvuldige eiaehen, welke men aan de school stelt, de groote verwachtingea, die men van hare werk- dadigheid koestert. Doch alleen als inrich ting van onderwijs kan de school niet aan al de haar gestelde eischen voldoen en de resultaten van haar arbeid zullen verach ter de groote verwachtingen blij ven,lala zij niet door den invloed der opvoeding wordt gesteund. Niet van het onderwgs alleeö, maar van de opvoeding hangt het welzijn der men- schen af eu voor de opvoeding van den mensch tot den mensch moet de school al hare kracht aanwenden. Op deze wijze steunt zjj dan ook de plannen der goede ouders, die hunne kinderen als goede, ver standige, zedelijk reine en gelukkige men- scben willen zien opgroeien. 't Is eene moeilijke taak, dat doel te be reiken, maar zjj kan volbracht worden, wanneer onze kinderen reeds in hunne prille jengd in de vreeze Gods en in het beoefenen der deugd van gehoorzaamheid worden opgevoed. Aan da vervulling van die taak ontbreekt veel in onzen tgd. Niet door het africhten tot uiterlijke manieren, niet door het voorpraten, maar door het voorbeeld der opvoeders, door ware, on gehuichelde vroomheid kan zulks geschie den. Het voorbeeld toch werkt krachtiger dan alle onderricht, dan elke aanprijzing of vermaning. Waren ouders en opvoeders het in dit opzicht eens, dan zou de zegen van eene liefderijke en ernstige tucht overal worden gevonden. De algemeene klacht over het zedelijk verval, over ruwheid en ont aarding der jeugd, zou binnen weinig tgd verstommen, wanneer huisgezin en school of Ouders en onderwijzers gezamenljjk naar dit doel streefden en bjj dezen zegenrijken arbeid elkaar trouw de behulpzame haud boden. 't Is van het hoogste belang dat huisge zin eu school de zaak der opvoeding ge meenschappelijk beoefenen. Zullen er uit onze scholen welgeaarde, zedelijke, brave kinderen komen, die tot eer van hunne ouders, van de gemeente en van den Staat opgroeien, dan zal zulks slechts door we- derzgdsche hulp der huiselijke opvoeding en van het onderwijs op de school kunnen verwezenlijkt worden. Zelfs als het familie leven ook niet altjjd het schoolonderwijs kan bevorderen, heeft dit minder te bedui- FE U1LLETON. Schets uit het leven eener kunstenares door N. Bebnard Eoozen. Vervolg en slot.) Signor Maletti eiudigde met een vol en plech tig akkoord, toen sprong hij op en reikte der zangeres zijn beide handen. „Wees van harte bedankt," riep hij uit. „Gij hebt mij sen edel kunstgenoot gegeven. Als ik daarmede te vreden, wat zeg ik er over verrukt ben, dan wil ik u meermalen hooren. Kom daarom met mij naar Verona; daar zult gij in mijn schouwburg de primadonna zijn, daar wacht u een publiek, dat gij verdient en dat u met geestdrift zal ont vangen." De signora wist eerst van vreugde met wat zij moest antwoorden. Zij nam natuurlijk hot voorste aan. De maestro maakte een contract op, krach tens hetwelk zij een honorarium kreeg, dat vijf maal meer bedroeg, dan hetgeen zij tot hiertoe in Poretta had ontvangen, ja hij vond zelfs goed haar een aanzienlijk voorschot te doen, zoodat tij den waard geheel afbetalen en het haar zoo dierbare kruis weer inlossen kon. Toen Signor Tomasi kennis kreeg van de ver bintenis schrok hij eerst geweldig; hij had het kostbare kruis reeds voor zijn onschendbaar eigendom gehouden, maar hij schikte zieh vrij ■poedig in de omstandigheid en wenschte de den, dan wauneer de huiselijke invloed hinderljjk is aan het doel der school. Huisgezin en school moeten in volmaakte harmonie zijn om het werk der opvoeding in een zin en geest te doen, zal het goede vruchten dragen. Werken beide in verschil lende richting op het ontwikkelingsproces van het kind, d. w. z. verbiedt de eene in richting hetgeen de andere toestaat, of eischt deze wat gene nutteloos acht, dan weet het kind niet, of de school of het huisgezin gelijk heeft, of het den ouderwij zer of de ouders zal gehoorzamen; zijn gedrag wordt dan onzeker en in zijne le vensbeschouwing Jkomt tweespalt. De gevol gen van zulk een verschillenden invloed zijn, dat er storing komt in de zedelijke ont wikkeling en dat deze niet den normalen loop kan nemen. Noch bet huisgezin, noch de school bereikt dan het voorgestelde doel. Werken huisgezin en school elkander tegen, vernietigt deze inrichting wat de andere heeft opgebouwd, dan benadeelen zjj hun invloed wederzijds. Ouder zulke omstandigheden moet de zedelijke kracht der kinderen verlammen. Slechts dan wan neer huisgezin en school in eene en dezelfde richting aan de ontwikkeling der kinderen werken, wanneer beide precies hetzelfde gebieden en verbieden, dezelfde deugden met dezelfde middelen beoefenen, dezelfde fouten consequent bestrgden, dan zal de geesteljjke en zedelijke kracht der kleinen verheven en gesterkt worden en hunne ontwikkeling verkrijgt den normalen gang. Aan huisgezinnen, waar de kinderen aan de vreeze Gods, stipte gehoorzaamheid, orde en reinheid gewend zijn, waar Gods woord heilig wordt gehoudenwaar de ouders worden geëerd, waar orde en wel- voegeljjkheid in het gansche gedrag, in de trouwe vervulling der plichten worden in acht genomen, waar reine zin in woord en daad den mensch sieren, aan zulke huis gezinnen heeft de school trouwe bondge- nooten en vasten steun voor de vorming der jeugd en der algemeene welvaart. Eu God zij dank, het getal van zulke familiëa is niet geriDg. In de school ouderscheiden zich de kinderen van zulke ouders door oplettendheid, vlijt, reinheid, ordelievend heid en stipte gehoorzaamheid en door een zedelijk gedrag en zjj leggen daardoor het fundament voor hun toekomstig geluk. Doch helaas! bij een zeer groot deel onzer kinderen ontbreekt de zoo noodza kelijke huiselijke opvoeding. Velen worden door hunne ouders niet tot werkzaamheid, orde en reinheid aangezet. Valschheid, leu~ signora onder een grooten vloed van woorden „hartelijk het rijkste geluk//, en riep tosn in ernst: „lk heb het u bezen avond nog gezegd signora, toen gij wat treurig waart gestemd. Gij hebt nog een schitterende loopbaan voor u! Ja, ja, als ik over kunst wil meepraten, dan weet ik er wel het mijne van, en ik vergis me maar zelden.// De zangeres bleef met Signor Maletti sou- peeren waarbij zij een levendig gesprek voerden over kunst en tooneel, waarvoor Maletti leefde en streefde en den volgenden dag werd de reis met het rijtuig dat inmiddels was hersteld, voort gezet, en na een voorspoedigen tocht, kwam men met de beste hoop voor de toekomst te Verona aan. Daar werden ook de verwachtingen van Sig nora Pasta niet teleurgesteld; zij vond een ruim tooneel, dat de ontwikkeling van haar drama tisch talent bevorderde, en een publiek, dat haar wist te waardeeren en de nieuwe „Ster// op de handen droeg. Zij beleefde triomf op triomf. Haar stem, zoowel als haar spel kwamen spoedig tot de hoogste volmaaktheid, weldra was zij de verklaarde lieveling van Verona; zoo werd zij kort daarna de gevierde primadonna van geheel Italië aan de Scala van Milaan. Daar ook ontmoette en hoorde de geniale componist Bellini haar. Hij was zoo opgetogen, dat hij voortaan bjj de heldinnen zijner opera's steeds aan haar dacht en daarom ook zijn treffen de rollen geheel op haar krachten berekend schreef evenals Sardou voor Sarah Bernhardt later zijn vrouwenrollen bewerkte. Zjj was dan ook oorzaak van het ongehoorde succes van al zijn opera's genachtigheid, list, boosheid, eigenzinnig heid, luiheid en dergeljjke oudeugden vindt men bij die kleinen in ergerlijke en be droevende mate. Vader- en moederliefde genieten die kinderen niet, gehoorzaamheid leerden ze niet beoefenen. Zij worden be dreigd en bang gemaakt met de school. Hoeveel tijd kost het niet zulke ter school komende kinderen vertrouwen in te boeze men, hen tot opmerken eu gehoorzaamheid te brengen. Daarbij komen nog bij vele kinderen allerlei ergernissen, die door ooren en oogen bij hen ingang viuden. Velen zijn reeds bedorvenvóór zij ter school komen, anderen bederven ook gedurende den schooltijd door het slechte verkeer te huis, zoodat het onderwijs op school bij hen op een dooden bodem valt. De ernst der zaak gebiedt het, hier te wijzen op het zedelijk bederf, dat in vele huisgezinnen heerscht, waardoor zoo menig kinderhart wordt bedorven. Niet zelden toch gebeurt het, dat volwassenen in het bijzijn van kinderen over de Kerk, de school, over gezag en gezaghebbers eu over God delijke ordonnantiën op spottenden en ver achtenden toon spreken. Hoe vaak geschiedt het, dat kinderen alle achting voor hunne opvoeders en superieuren, ja voor elke goddelijke instelling hebben verloren. Hoe kan er dan van heilzame gevolgen van een nog zoo doelmatig onderwijs op school sprake zijn. Zulk eene jeugd, nauwelijks aan de school ontwassen, legt dan getui genis af, door welken geest zjj wordt geleid. Daarom, oetdcirs eu opvoeders, roept de school om Gods eu uwer kinderen wille smeekend, doch dringend toe: kom eu help ons spoedig en goed. Door de voortdurende verhooging van het cijfer van het Duitscbe, leger is ook gestadige vermeerdering van het korps officieren noodzakelijk. Een goede indruk maakt nu eene thans bekeud geworden Kabinetsorder van den Keizer, waarbij met nadruk aan de regiments-commandanten bevolen wordt, bij de aanvulling van het korps officieren niet meer, zooals tot hiertoe bij voorkeur geschiedde, op adellijke ge boorte en fortuin bij de aspiranten voor officiersplaatsen te letten. Ook eene een zijdige wetenschappelijke vorming zal niet meer verlangd worden. Tegenwoordig komt het meer dan ooit aan op barakter en zelfverloochening. Alle hoogere officiereu moeten door eeu spaarzaam en eenvoudig leven een goed voorbeeld geven. Zoods van „De zeerover//, //Capuletti en Moutechi//, de //Nach wandelares", //Norma// vooral en //de Puriteinen". Haar roem verbond zich voor alle tijden aan dien van Bellini. Ook toen de componist zijn triomftocht maakte door Europa, vergezelde Pasta hem en sleepte vooral door de //Norma# alle toehoorders in gloeiende geestdrift met zich mede. Als men tegenwoordig de muzikale tijd schrift dier dage* opslaat, is men verbaasd over het ongehoorde enthusiasme, die deze hoog begaafde zangeres met haar heerlijke stem en edel spel te voorschijn riep. Mlnar niet al te lang voerde zij dit afmattende, vertereude bestaan, reeds in 1835 trok zjj zich in het stille leven terug en ging zij een heerljjke villa bewonen aan het meer van Como, waar zjj algemeen geacht tot haren dood in ingetogenheid leefde. Op haar leren ligt niet de smet, die soms zoo rijkbeganfde kunstenaressen, op wier zedelijk gedrag veel te zeggen valt, aankleeft. Zij leefde alleen voor haar kunst, die haar heilig was en die zij liefhad. Zij bracht haar verder leven rustig door en verte'de zeer gaarne van den ouden tijd, vooral sprak zjj bij voorkeur over Bellini, wien zij de warmste vereering had ge wijd. Soms dacht zij ook aan den zwaren strijd, dien zij had gestreden in Poretta en dan was zij gewoon te zeggen: „Ja, het is merkwaardig, waar het geluk soms woont, voor het ons te gemoet komt. Het mijne sliep langen tijd aan den Monte Eiemo bjj Poretta tot het ontwaakte en te voor schijn kwam, toen Signor Maletti Poretta voorhij kwam en de as van zijn rijtuig brak Had het zieh op dat gewichtig oogenblik verslapen, wie weet, wat er vau mij was geworden. Eu dan zijn eerbiedwaardige burgerljjke families met be perkte geldelijke middelen moeten in ver hoogde mate voor de aanvulling van het officierskorps worden in aanmerking ge nomen. Die regimenten, zoo verklaart de Keizer schat ik in het bizonder hoog, welker officieren zich met geringe middelen weten in te richten, en toch met een opgeruimd gemoed hun plicht doen. De toenemende weelde in het leger moet met allen ernst en nadruk worden bestreden. Van Duitsche zijde wordt er op merkzaam op gemaakt, dat de nieuwe Gou verneur-Generaal Emin-Pacha volstrekt niet de taak heeft Wadelaï opnieuw te vero veren, maar reeds rijkelijk bezigheid vindt met tot aan Victoria-Nyauza de ver houdingen en grenzen van het inwendige achtorland van het Duitsch-Afrikaansche kustgebied te regelen, en volgens de over eenkomst tusschen Duitschland en Engeland van het jaar 1886 de verschillende sferen van belangen daar ter plaatse vast te stellen. Duitschland wil niet dergelijke ervaringen omtrent de Eugelsche begeerlijkheid opdoen, als onlangs Portugal aau het gebied der Zambesi. Volgens de National-Zeitung zonde de blijvende vermeerdering der uitgaven ten gevolge van de verwacht wordende militaire wetsvoorstellen stellig 18 millioen mark per jaar beloopen. Blijkens bericht van den Gezant der Frausehe Republiek is, met het oog op de voortdurende woelingen in Dahomey, het gedeelte der Slavenkust de grens van de Duitsche eu Frausehe bezittingen der Popos en de oostelijke grens der Fransche bezit tingen van Porto Novo, met ingang van 4 dezer, in staat van blokkade gesteld. De Pastoor van Saint Martin d'Ar- dèche was van zijn tractement beroofd, omdat bij beschuldigd werd eene politieke predikatie gehouden te hebbeu, tijdens de algemeene verkiezingen. Bij ministerieel besluit is den Eerwaar den Geestelijke zijn tractement teruggegeven, omdat bewezen is dat de grijsaard sedert verscheiden maanden bedlegerig was en ook op het oogenblik, dat bjj de bewuste pre dikatie zou gehouden hebben. Wat te deu ken van een Prefect, die zoo maar licht vaardig beschuldigt? De verbittering tegen Emin's handel wijze neemt te Londen toe. Het blijkt, dat hij na zijn herstel niet geschreven heeft aan Stanley noch aan dokter Parke, welke laatste hem zoo liefderijk verpleegde. De Regeering van Egypte is ook weinig ge sticht, doordien Einin niet eens naar Caïro er altijd nog raenschen, die zelf op weg zijn, om het geluk op te zoeken; men moet het zijne verstandig afwachten, totdat het komt. Niemand echter kan antwoorden op de vraag: Waar woont het geluk? zelfs de fabeldichter niet.// Een bewoner van Botterdam, een van Arnhem en een van Amsterdam zaten onlangs heel ge moedelijk in een koffiehuis te Eotterdam bjj el kander en spraken over de snelheid der spoor treinen. Ieder hunner stofte er op, dat van zijn stad uit de snelste treinen liepen. //De bliksem- trein BotterdamAmsterdam//, vertelde de Bot- terdammer, „loopt zoo vlug, dat de tusschen- stations, waarlangs je vliegt,, éene enkele ge meente schijnen uit te maken." „Dat betee- kent ook wat", sprak de Arnhemmer, „tusschen Arnhem en Zutfen loopt een trein, die de tele graafpalen zoo hard voorbij rent, dat je een hek meent te tien," „Dat is allemaal nog niks", zei de Amsterdammer; „laatst moest ik van Am sterdam naar Utrecht, maar kwam juist aan het station Weesperpoort, toen de trein reed» in be weging was. Ik wipte op een treeplank; een beambte wilde er mij afsleuren; met d* eene hand hield ik mij 9tevig vast en de andere hief ik op om den vent een mep van belang te geven wie denk je, dat de mep kreeg de stations chef te Abkoude, die daar juist op het perron stond

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1