NIEUW No. 1527. Woensdag 16 April I860. De Missiën in Noord-Afrika. BUITENLAND. smj Geboet. A.BOHKJSMEWTSPBWS Per 3 maanden voor Haarlem1 0,8& Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzinderlgke Nummers0,03 Dit blad vorschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z A TERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. 'iV-Vl 'V*; riÉsrifïTi AGITE MA TJON AGITATE PRIJS DER ADVEHTEB^TlEBr Van 16 regel? 30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advartontiëa worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KüPPERS LAUREï. Hoogst merkwaardige eu belangrijke mededeelingen komen bp herhaling tot ons omtrent het gezegende werk van de katho lieke Missionarissen in Noord-Afrika. Dezer dagen nog mochten wij berichten vernemen, welke inderdaad van dien aard zijn, dat ze de belangstelling van alle Katholieken in alle opzichten ongetwijfeld verdienen. Wij deelen ze derhalve onzen geachten lezers mede. Ofschoon het steeds waar blijft, dat de bekeering van Mohamedanen veel moeilij ker blijkt, dan vau andere ongeloovigen eu daarvoor een bizonder wonder der Genade noodig is, zoo bewijst toch het succes, 't welk de Witte Paters» bij de Moha medanen hebben verkregen, dat geduld, christelijke liefde en een goed voorbeeld de beste preekeu zijn, waartegen ook de Mo hamedanen niet bestand zijn. Van predi katiën willen de Muzelmannen niets weten; zjj willen hunne kinderen ook niet in den katholieken godsdienst laten onderwjjzen (zooals dit vaak bij de heidenen het geval is), zoodat eene school, in welke de chris telijke godsdienst in 't openbaar wordt ge leerd, onmiddellijk door alle Mohamedaan- sche leerlingen zou verlaten woiuen. En toch is de jeugd de hoop der toekomst en slechts van de goede opvoeding der kleinen is iets goeds te wachten. Daarom dan ook heeft elk missiehuis in het laud der Kaby- len (Noord-Airika) zijne scholen, waar de kinderen behalve onderwijs, ook kleeren en levensmiddelen ontvangen en waar de godsdienst meer door daden, dan door woorden wordt geleerd. Terwijl een of twee Missionarissen onder richt geven, ontvangen de anderen de Ka- byleD, die tot hen komen. Vijftig zieken worden dagelijks in ons huis verpleegd,» aldus sehrptt eeu Missio naris, »en twee maal per week gaan wij vijf a zes uren ver om ooze raadgevingen en geneesmiddelen aan allen te verstrekken, welke ze verlangen. Als we in eeu dorp aankomen, loopen alle Kabyleu naar ons toe en wij gevoelen ons gelukkig, ons voor die arme lieden te kunnen opofferen, maar het is hard, wanneer wij wegens geldge brek, de noodige geneesmiddelen moeten weigeren. Dan zpu het de armen, die ons kleeren vragen, om zich voor de kou te beschut ten, welke in deze bergachtige streek zeer scherp is, of die een stuk brood verlangen, om bun honger te stillen. Kinderen loopen blootvoets, sidderend van koude, en vragen dat men hen medeneme, vermits zij door hunne ouders verlaten zijn omdat deze niets meer bezaten wat zij hun koudeu FE U1LLETON. 2. Vervolg.) „Julia Verschrikt sprong liet meisje op en zag Flo ris Gravemorst eensklaps voor zich staan. „Zijt gij er dan eindelijk?// vroeg Julia, „ik begon haast te gelooven, dat gij mij vergeten hadt en uw woord niet zoudt gehouden hebben.// „Hoe kon mijne Julia nu zoo iets denken,// gaf Floris nadrukkelijk ten antwoord, "ik had nog een last te volbrengen, ziedaar de reden van mijn te laat komen." Julia reikte hem stilzwijgend de liana. „Julia,// vervolgde hij daarna, „ontvang mijn dank voor de gelegenheid, die gij mi verschaft hebt, mijne hartegevoelens bloot te leggen. Herinnert gij u onze kindsche dagen nog, die wij zoo vrij en vergenoegd, als een vlinder in de lucht, doorbrachten? Van nature was ik wilder en meer uitgelaten, hield veel van rondzwerven door woud en bosch, alwaar gij zoo dikwerf den jongeling volgdet om hem voor de booze woud geesten te waarschuwen. Herinnert gij u nog het afscheid voor vijf jaren? Ja? Immers gij waart toen mijn goede engel, mijn genius. Destijds voelde ik mij zeer tot u aangetrokken daarop volgde een tijd van lange scheiding en thans Ik verliet u als een teederen, ontluikenden roze- geven. En wij moeten deze arme kinderen langzaam van honger zien sterven, omdat ons het noodige geld ontbreekt. En hier kau men zooveel met weinig geld doen! Da inwoners leven thans vau kruiden eu eikels; het allernoodigste ontbreekt hun. Slechts door de liefde kunnen wij bij dit fanatieke volk iets verrichten; slechts door giften en aalmoezen kunnen wij hunne woningen betreden, waar wij zeer dikwerf verlaten kinderen, zoo mager ais skeletten, vinden, die slechts op het Heilige Doopsel, dat wij hun toedienen, schijnen te wach ten. Op deze wijze hebben in het vorige jaar de Paters vau het Missiehuis vau Tagmuuth-Asus ruim 800 stervende kiu- deren gedoopt. Ook slechts door liefdewer ken kuuueu wij op de volwassen Kabylea indruk maken, hen voör ons winnen en, nadat wij hun vertrouwen hebben gewon nen, de christelijke waarheden leeren. Gode zij dauk, reeds vele Kabylen, die in de twintig jaren dat de Missie der sWitte Paters« werkzaam is, uit hunne scholen zijn voortgekomen, hebben het Heilig Doopsel outvangen, reeds zeer velen zijn goede Christenen geworden, maar zij zijn nog steeds voor het meerendeel tus- schen de Muzelmannen ia groot gevaar het leven of het geloof te verliezen. Wp heb ben hier, aldus schrijft de bestuurder van het Missiehuis te Tagmunth-Asus onder onze nieuwbekeerden een uitmuntend, jong, gehuwd man, die sinds twee jaar door zijn Mohamedaanscben schoonvader, bij wien hij inwoont, omdat hij te arm is om een ander huis te betrekken, gekweld wordt en zelfs in den laatsten tijd wegens zijn geloof met den dood wordt bedreigt. Wan neer wij dien jongen man nog lang bij zijn schoonvader laten wonen, kan de be dreiging een ontzettend feit worden. In het vorige jaar, gedurende eeue zware ziekte, liet men hem geen rust om hem tot geloofsverzaking te brengen eu het kwam zoo ver, dat hij zich op het vrije veld wilde laten brengen om tenminste rustig als Christen te kunnen sterveD. Ziju gedoopt kind stierf; men begroef het lijkje op het Mohamedaansche kerkhof. Kunnen wp nu de vervolgde Christenen aan hun rampzalig lot overlaten, totdat hen de moed ontzinkt eu zij het geloof verliezen? Vele andere Kabylen wenschen zich to bekeereu, mils wij hun bescherming kunnen verleenen. Moeten wij nu wegens gebrek aan mater'.ëele middelen van dit verlangen naar onzen heiligen godsdieust geen gebruik maken, nadat onze broeders zooveel gearbeid eu geleden hebben om het op te wekken? Christelijke familiën kunnen in eene Muzelmausche omgeving onmogelijk ge- knop en vind u thans weder als eene ontwik kelde bloem, versierd mot alle bekoorlijkheden, die de natuur slechts geven kan aan eene maagd, vol deugd en fierheid. //En thans zie ik u omringd," besloot hij met bewogen stem, //door vele vereerders en hoelang zal het mogelijk nog duren, voor gij den naam gaat dragen v»n Vijjvrouwe W itten horst" //Floris,// viel Julia hem in de rede, //hier over geen woord meer. Gij bedroeft mij te zeer met zulke gedachten eu toch weet gij, dat mijn hart slechts u alleen toebehoort.// „Hoe, Julia," antwoordde Floris met geest drift, „gij zoudt, doch neen, het zou ondank baar van mij zijn, als ik uws vaders plannen zou willen dw»rsboomen. Hoe zou ik, die op geene hooge afkomst kan bogeu; die zonder vermogen, zonder stand of betrekking is, het wagen om den Heer Wittenhorst in den weg te komen Alhoewel met tegenzin en bloedend harte, geef ik u toch gaarne uw woord terug tracht met hem slechts gelukkig te worden. Ik voor mij, daarentegen, zal trachten uwe liefde te vergeten, alhoewel ik beken, dat mij dit zeer moeilijk zal vallen." Hij poogde zich aanstonds uit de voeten te maken, ten einde van zijne opgewondenheid niet te doen blijken, doch Julia hield hem terug. „Floris, wat gij daar zoo even verteldet is hard en onrechtvaardig, zoowel voor u als voor mjj. Het geluk ligt niet in het bekleeden van hooge betrekkingen, in deftige afkomst en aard- dijen; men tracht ze derhalve in kleine dorpen te verzamelen en zooveel mogelijk aan het verkeer met Mohamedanen te onttrekken. Eeu Kabylen-dorp te stichten, is niet moeilijk. Men steekt vier boomstammen in den groud, verbindt ze met muren van klei, laat eene opening, welke deur en ven ster tegelijk is; meu maakt een eveu pri mitief dak zonder schoorsteen tegen zon en regen, eu men heeft een huis waarin menschen en dieren vreedzaam te zatnen wonen. Voor ongeveer duizend of vijftien honderd gulden kan men een compleet dorp bouwen. Zulk eeue taak wacht ook mij; ik zou haar gemakkelijk kuunen volbren gen; de Kabylen heb ik reeds, maar de middelen ontbreken mij nog. Aldus de Missionaris. Ook voor dit laud schijnt de dag der opstanding uit de doodelijke omarming van den Islam te zijn aangebroken, voor dit land, dat vroeger de bloeiendste chris telijke gemeenten telde en dat eeuwen lang tegen den Islam streed, doch ten slotte onder diens macht bezweek. Reed) hebben zich eeu aantal Christenen verzameld, zij moeten echter voor den nadeeligen invloed worden beschermd. Het zaadkorreltje van het Evaugelie moet een boom worden onder welks schaduw de gekwelde en ver volgde Afrikaan wederom heil en zegen vindt. De Reichs-Anzeiger verklaart, dat de mededeeling vau de vroeger officieuze Po- litische Nachrichten en van andere bladen over eeue nieuwe inrichting der centrale rijksbestuurslichamen, in den geest van het scheppen vau verantwoordelijke rijksmini- steriën, op geen feitelijken groud rusten. Volgens de Post is het doel der nieuwe voordracht betreffende het leger eene verhoogiug van de sterkte der beide legerkorpsen iu Oost- en West-Pruisenen vau zeven bataljons infanterie in de Rijks- landeu, gepaard met vermeerdering der veldartillerie, door welk een en ander in derdaad eene verhooging der legersterkte iu vredestijd te weeg zal worden gebracht. De Post logenstraft het bericht, als zouden officiereu van het garnizoen te Berlijn hun ontslag genomen hebben naar aanleiding van de jongste keizerlijke cir culaire. Volgens de Volkszeitung zal de soci aal-democratische groep de algemeeue werk staking op den len Mei a. s. afwijzen. De eigenaars der weverijen en spin nerijen te Görlitz hebben eeu contract gesloten, waarbij zij zich op straffe eener sche goederen neen. Het beste, wat de mensch bezitten kan, is ziju hart. Ik heb de waarde van het uwe leeren kennen en gelooft gij wel Floris," vervolgde zij, //dat ik zulk een hart voor de grootste weelde niet wil verruilen? Wel is vader tegen onze verbinding, hij heeft geen ooren voor mijn smeeken, doch daarom, bid ik u, spreek morgen zelf met hem. En mislukt deze laatste poging, dan kunt gij nog gerust zijn. Mijn hart beeft gesproken en zal slechts u en niemand anders toebehooren. Neem deze mei klokjes," sprak zij weemoedig, //bewaar ze tot een aandenken van dezen dag; dat zij ons het begin van een eeuwig groenenden lentedag ver kondigen mogen.// Floris hield langen tijd de hand der maagd in de zijne, dan spiong hij op nog slechts Óen groet en hij was uit haar gezicht, achter de bosschen verdwenen. II. Alvorens dit verhaal te vervolgen is het noodig den lezer iels nader met Floris Gravenvorst be kend te maken. Het was den 12 Augustus van het jaar 15 da- er te Eoerraond aan het Mun ster eeu kind gevonden werd, dat nauwelijks twee jaren kon tellen. Het was goed gekleed, waaruit men de gevolgtrekkin g kon nemen, dat de vondeling uit den gegoeden stand afstamde. Eizondcre teekenen, waardoor men zijne afkomst zou kunnen opsporen, waren niet aanwezig. Alle zeer hooge boete verbinden om alle werk lieden, die den 1 Mei tot een vrijen dag maken, uit hun dienst te ontslaan eu niet weder aan te nemen. Iutusscheu kunnen de socialistische aan voerders het nog maar niet eens worden omtrent de vraag, of de werklieden overal op dien dag don arbeid moeten laten rus ten: de eene raadt het openlijk aan, de andere raadt het openlijk af. Oua aan dien strijd e8u einde te maken, zulleu de socia listen, die tot leden van den Rijksdag zijn gekozen, den 13 dezer te Dresden eene conferentie houden. Da arbeidstakiug onder de haven werkers te Eubeck is geëindigd. Zij heb ben zoo luidt het bericht hunne eischeu niet doorgedreven. Het Berliner lageblatt vermoedt, dat het thans in verschillende bladen vermeldo schrijven van de Duitsche Regeering aan het miuisterie van buitenlandsehe zaken te 's Graveukage, betreffende eene ver- kenniag van Fiausche zijde in Nederland- scbe zeehavens, niet kort geleden maar reeds vóór geruimen tijd moet verzonden zijn. Zooals men weet, heeft de Prausche Senaat geruimen tijd beraadslaagd over een door de Kamer van Afgevaardigden aangenomen ontwerp op de verantwoorde lijkheid der werkgevers voor de ongevallen, hnnnen arbeiders in de fabrieken, enz. overkomen, doch zonder dat de beraadsla ging vóór de vacautie ten einde was ge bracht. De Regeeriug is nu harerzijds voor nemens, bij de weder bijeenkomst der Ka mers te dien aanzien een ontwerp op andere grondslagen iu te dienen. *j* Wie zich ook door tegenkanting ontmoedigen laat, niet Sir Edward Wat kin, de ontwerper van de Kanaaltunnel. Zoodra het Parlement na het Paaschreces weder bijeenkomt, zal hjj onverdroten nogmaals zijn voorstel ter tafel brengen. De Spaansche Senaat heeft met 114 stemmen tegen 57 de motie van afkeuring verworpen, voorgesteld door Lasala, en daarna de beraadslaging over de zaak- Daban hervat. De Senaat heeft vervolgens het in bedeelde zaak ingediende tegen voorstel van den Maarschalk Martinez Cam pos met 108 tegen 63 stem meu verworpen en ten slotte liet rapport der commissie, waarin voorgesteld wordt Generaal Daban arrest op te leggen, aangenomen. De Markies Ceralbo heeft Valencia verlaten en zich naar Madrid begeven. Uit Lissabon wordt gemeld, dat Ko lonel Macbado tot President benoemd is van de staatscommissie, welke door de Regeering wordt uitgezonden naar Lou- remijo Marquez, oiu met de Transvaalsche nasporii gen bleven daarom vruchteloos, zoodat de stedelijke rechtbank besluiten kon, dat men hier inet een boosaardig opzet te doen had cn men besloot, dat het kind in het eeü of ander burgerhuisgezin op stadskosten zou besteed worden, toen de magistraat Gravenvorst, door de schoonheid van het kiud aangetrokken, het besluit nam, zelf voor de opvoeding te zorgen. De Heer Gravenvorst, een edelmoedig menschen- vriend, was kinderloos cn dit was oorzaak, dat hij den onschuldigen lieveling lot zich nam. Eenige jaren later had Gravenvorst, met het oog op zijn hoogen leeftijd zijne betrekking neerge legd en was toen met zijn pleegkind uaar het stille buiteu in do omgeving van Grubbenvorst vertrokken, ten einde aaar zijne oude dagen in rust en vrede te kunnen doorbrengen. Floris, aldus had hij het kind laten doopen, ontwik kelde buitengewoon en groeide op tot een frisschen, blonden knaap. Zijn lieflijk gezichtje straalde van vreugde en oprechtheid. Hjj bezat eeu vurig temperament cn hield veel van de vrije natuur, zoodat hij des zomers soms halve dagen door de bosschen dwaalde hetgeen hem niemand verbood, want Floris was niet alleen de lieveling van het gansehe dorpje geworden maar ook de uitverkorene van den voorma- ligen bezitter van het „Gebroken Slot// bij wien de oud-magistraat, als vriend eu raadsman, soms uren lang vertoefde. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1