ÏUN fi N jjmT" GEMENGDE BERICHTEN. staatscommissie eene nieuwe grensregeling te maken. Machado heeft indertijd het plan samengesteld voor den aanleg van den Delagoa-Baai spoorweg. De Italiaansche Regeering heeft den correspondent der Frankfurter Zeitung te Rome, den Heer G-rüuwald, een Duitscker, het verder verblijf in Italië doen outzeggöo. De correspondent der Figaro is het land uitgezet. Het Hui3 van Afgevaardigden der VeresDigde Staten beeft eergisteren be sloten, op de mariue-begrooting den post te schrappen, waarin de Regeering voor stelde drie nieuwe oorlogsschepen te bou wen. De Afgevaardigden der Westelijke Staten willen niet dat de vloot versterkt wordt met oorlogzuchtige bedoelingen; zij zouden desnoods alleen nieuwe snelvarende kruisers willen toestaan. Da werkstaking der timmerlieden breidt zich in de Westelijke Staten der Unie uit. De werklieden in Nieuw-York willen op den len Mei het werk staken, tenzij hun een arbeidsdag van 8 uren wordt bewilligd. Het Amerikaausehe Staten-cougres heeft het rapport aangenomen, strekkende om vrijhandelstraetateu tot stand te doen ko men tussehen do verschillende Staten van Amerika. Te Washington echter betwijfelt men of dat zal gelukken, te meer omdat Argentinië, Chili en Paraguay tegenstem den. Nu de Mormonen bezig zi]n naar Canada te verhuizen om zoodoende te ont komen aan de wetten van de Vereeuigde Staten, heeft het koloniaal Parlement eeue wet aangenomen, waarbij veelwijverij mot vijf jaar gevangenis wordt gestraft. In een hoofdartikel getiteld //De Stand der quaestie," bepreekt De Tijd liet verschil van ge voelen omtrent de te volgen gedragslijn bij even- tueele verkiezingen, 't welk bij de Katholieken bestaat. Aan het slot daarvan zegt ons hoofd orgaan //Met weemoed en verontwaardiging herhalen wij heteen toestand als waarin wij, Katho lieken van Nederland, thans verkeeren, is voor ons eene ramp en voor hen die buiten staan eene ergernis 1 Zal die ergernis moeten voortduren is er dan geen enkel middel om aan de rampzalige verdeeldheid, die onze schande is, te ontkomen -Eén middel, gelooven wij, maar ook slechts dat eene. Wij danken het, ons laatste redmiddel, aan den zelfden heiligen godsdienst, die ons reeds had moeten weerhouden van den weg, dien wij thans zijn opgegaan. Het wordt ons aangewezen in datzelfde woord des Pausen, waaraan wij zoo even herinnerden. Eij den strijd, die in den boezem det katholieke partij ontbrandde, zijn er in ons LaDd mannen gebleven, tot welke ieder rechtgeaard Katholiek met eerbied en met on begrensd vertrouwen blijft opzien. Met den eer bied en het vertrouwen, waarop niet alleen hunne verheven waardigheid, maar ook hunne gestadige zorg voor het waarachtig heil hunner kudde hun recht geeft. Vragen wij aan hen de beslissing. Men zal ons tegenwerpen wellicht, dat de zorg waarmede zij zich steeds weerhielden van al wat eene inmenging kon heeten op een gebied, dat aan de godsdienstige belangen van hun volk vreemd is, hen ook nu zal weerhouden van een optreden, als door ons noodig wordt geacht. Wij voor ons deelen die viees niet. Bij den thans gevoerden strijd toch is wel degelijk met hot staatkundig ook het godsdienstig belang van het katholieke volk gemoeid. Ten andere: wat zou onze hoogwaardige Bisschoppen behoeven te weerhouden, wanneer niet zij uit eigenbewe ging hier hun stem deden vernemen maar wanneer het gansehe katholieke volk van Ne derland, den noodlottigen en schandelijken broe dertwist moede, tot hen de bede richtte: //Vaders, doet uitspraak in de verdeeldheid uwer kinde ren Alleen van zulk eene bede verwachten wij heil en redding. Vreesachtigen zullen wellicht ons toefluisteren, dat zulk een optreden als //clericalc partij//, in staat is om in de toekomst alles voorgoed te bederven. Wij antwoorden, dat al de //aardig heden// van de liberalen, de hatelijkheden van de anti-papistische pers niets te beteekenen hebben, wanneer wij ten koste daarvan de eenheid, de christelijke liefde, het onderling vertrouwen in onze partij hersteld kunnen zien. En al zon men moeten aannemen wat in ons oog ver van waarschijnlijk is dat door eene daad, die in den grond der zaak niet anders is dan een eisch van het gezond verstand, de katholieke partij geïsoleerd zou staan van de ar.dero Nederlandsche staatspartijen, welnu: dan liever dat isolement nu, dan over enkele maanden eene nederlaag, waarvan wij niet alleen de schade, maar ook de schande zouden hebben te dragen Dg Provinciale Bond van R.K. Kiesvereeni- gingen in Zuid- en Noord- Holland hield jl. Don derdag te Leiden zijne jaarlijksche algemeene vergadering. Tegenwoordig warende gedelegeerden der kies- vereenigingen van Delft, Leiden, Beverwijk, Kat wijk, Amsterdam, Haarlem, Haarlemmermeer, Bodegraven, 'sGravenkage, Botterdam, Dordrecht, Schiedam, Loosduinen, Nieuwer-Amstel en Gouda. Gelezen en goedgekeurd werden de notulen der vergadering te Delft op 1.8 April 1889 De rekening en verantwoording van den penning meester over het boekjaar 1 Oct. 18881 Oct. 1889 werd goedgekeurd en de penningmeester gedechargeerd. De voorzitter gaf een nauwkeurig en gedetail leerd verslag over de handelwijze van het be stuur gedurende het afgeloopen jaar, vooral loo- pende over de onderhandelingen, gevoerd tot afwering van de invoering van den persoonlijken dienstplicht. De discussiën over de aansluiting hij den A Ige- meenen Bond leidden tot de volgende motie, voorgesteld door de gedelegeerden der kiesver- eeniging te 's-Gravenhage: //De Provinciale Bond van R. K. kiesvereni gingen in Zuid- en Noord-Holland, in alge meens vergadering vereenigd, draagt aan zijn bestuur op, stappen te doen tot oprichting van zuiver provinciale bonden in aansluiting bjj den Algemeenen Bond, en noodigt het bestuur uit, van het resultaat zijner bemo-iingen met bekwa men spoed aan ecue nieuwe algemeene vergadering mededeeling te doen.// Deze motie, welke de volkomen goedkeuring van het bestuur wegdroeg, werd met algemeene stemmen aangenomen. In zake persoonlijken dienstplicht werd be sloten adhaesie te betuigen aan de verklaring van de presidenten der Noordbrahantsche kies- vereenigingen. Een voorstel der kiesvereeniging te Haarlem kon, wegens het vergevorderd uur, en ook omdat het voorstel niet op de agenda voorkwam, zijnde het niet voor de vergadering bij het bestuur ingediend, niet in behandeling worden genomen. In de dezer dagen verschenen brochure van Dr. Schaepman getiteld: r/De Rechterzijde en de persoonlijke dienstplicht" stelt de auteur zich ten doel //eene zoo zakelijk mogelijke uit eenzetting te geven van de verschillende belangen, bij de agitatie over den persoonlijken dienst plicht betrokken.// Hij keurt deze agitatie om verschillende redenen af; acht haar ondoeltref fend en schadelijk, echter //niet wegens het ver zet in zake persoonlijken dienstplicht.// Den laatsten acht hij //in ons Vaderland onnoodig en gevaarlijk//. Eindelijk gelooft hij „dat het vraagstuk over den persoonlijken dienstplicht de Rechterzijde niet tot verdeeldheid dwingt// en //niet tot verdeeldheid brengen mag,,. Om die verdeeldheid te verhinderen, acht hij allereerst noodig, „zich onzerzijds van alle bedreiging te onthouden Tot de uitvoering van dreige menten is het tot nog toe niet gekomen// en Dr. Schaepman vertrouwt, dat het er nooit toe komen zal. Antwoord op het internationale ar- beidscongres te Berlijn. Nauwelijks is het congres afgeloopen of de anarchisten te Parijs steken ook het hoofd op. Door vergaderingen zullen zij trachten het volk op hunne zij te krijgen. Reeds is Louise Michel, de ex-onderwijzeres, de bekende anarchistische woordvoerster, opgetreden. Zie hier een klein stukje van hare hooggeroemde welsprekendheid. //Sidderend van angst voor hunne macht en hun geld, hebben onze gemeenschappelijke vijan den te Berlijn eene vergadering bijeengeroepen, om de misdeelden der fortuin, de onterfden, dooi de ijdele hoop op hervormingen te paaien en van den weg der revolutie af te leiden. //Luistert niet naar hunne leugenachtige be loften. Gij zijt de sterkste in getal, gij hebt de macht. Zonder u, die onophoudelijk voor uwe bloedzuigers werkt, terwijl gij zelf aan alles ge brek lijdt, valt de gansehe menschelijke samen leving in duigen. //Weigert nog langer hunne slaven te zijn op den akker en in de fabriek. „Arbeiders van alle landen en ambachten, weigert eenparig, eensgezind eii vol hoop op de toekomst, weigert nog langer voor hen, die zich met uw zweet en bloed mesten, te werken, be gint met vastberadenheid den strijd. Staat allen als een man op!" Zouden de Regeeringsmannen wezenlijk mee nen, dat een volk, dat zulk eer.e taal dagelijks hoort, enkel door politie kan in bedwang ge houden worden? Weten zij niet, dat groot en klein, aanzienlijken en geringen niets liever lioo- ren, dan de taal, die vleit, die de hartstochten prikkelt in plaats van deze te bestrijden? [V. W.) Door de liberale kiesvereeniging //Burger plicht// te Delft is met op twee na algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen Jhr. Mr. A. P. C. Fan Karnebeek, oud-Minister vau Buitenlandscke Zaken. De anti-rev. kiesvereeniging //Nederland en Oranje// heeft den Heer H. A. Van de Velde, Burgemeester van Loosduinen, tot haar candi daat gekozen. Door de Centrale antirevolutionnaire kiesvereeniging //Nederland en Oranje// in het distriet Delft is tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de Heer Mr. H. A. Van de Velde, Burgemeester van Loosduinen. De Tweede Kamer is opgeroepen tegen den 22 April. De jaarlijksche algemeene vergadering van den bond van R. K. ICiesvereenigingen in Noord- llolland zal gehouden worden te Amsterdam, op Maandag 21 April 1890, des namiddags te half 3, in het lokaal //Eensgezindheid,// (Spui 12). Agenda: Notulen. Verslag van den Secre taris over 1889. Verslag van den Penningmees ter over 1889. Verkiezing van Bestuursleden wegels periodieke aftreding en vacature. Bespre king der Provinciale- en Bondsbelangen. Wat verder ter tafel zal gebracht worden. Stoomschepeu, groot genoe g om de bevolking van een flink dorp over te brengen, zijn tegenwoordig geeue zeldzaamheden meer. Zoo vertrok voor eenige dagen van Queenstown uaar New-York de Majestic, eene nieuwe boot van de White-Star-iyr/, groot 10,000 ton, met de mail tn duizend passagiers. Deze stoomboot en hare tweelingzuster de Teutonic zijn tot nu toe de (.enige koopvaardijschepen, voorzien van inrich tingen om zoo noodig terstond als gewapend kruiser te kunnen optreden. Beide zijn voorzien van twee schroeven, in beweging gebracht door afzonderlijke stoomwerktuigen met driedubbele expansie. Overlaugsche en overdwarsche water dichte schotten verzekeren aan beide schepen eene groote mate vaa veiligheid tegen mogeljjke ongelukken. De bloembollenveilingen in de omstreken van H/arlem zijn dezer dagen weder begonnen. Er worden flinke prijzen besteed, en voor zoover nu reeds is na te gaao, zullen al gemeen de prijzen iels hooger zijn daa verleden jaar. De verzending van de bloemen der hyacinten, vooral naar Engeland, heeft dit jaar eene kolos sale vlucht genomen. Geen wonder, dat door te groobn aauvoer de prijzen lager waren dan an dere jaren. Omtrout de vervaardiging van vahclie buitenlaudsche effecten door den gra/eur Baldini, te Bologr.a, wordt verder gemeld, dat thans ook nagemaakte Oostenrijkscke en Rus sische stukken zijn gevonden, zoodat men ver moedt eene groote bende ftlsarisseu, op 't spoor te zijn, die ook in laatstgenoemde landen hare lertakkingen heeft. In de woning van den graveur Baldini zijn door de politie allerlei ontplofbare stoffen, eene groote hoeveelheid dynamiet en een groot aantal fiasscheu met scherpe zuren gevonden. Verdere nasporingen hebben de gevangenneming van een boekdrukkersgezel te Eorli tengevolge gehad. Ook is eene drukpers in beslag genomen. De Regeering van de Britse h-A u- stvalische kolonie Nieuw Zuid-Wales wil de gronden door omheiningen van ijzerdraad be schermen tegen de konijnen. Zij schat de kosten van dien maatregel op 3,000,000 pond sterling (f 36,000,000). Dan zouder. in de centrale dis tricten 40,000 mijlen en in de westelijke dis tricten 13,000 mjjlen voor de plaag zijn gevrij waard. Een Engelsch ingenieur heeft een plan uitgedacht om het gevaar, dat da Engel- schen van de ontworpen kanaaltunnel ter ou- derztesche verbinding tussehen Engeland en Frankrijk vreczen, af te wenden. Hij wil, op drie mijlen alslands vau de Eugelsche kust, vlak boven de tunnel, een ijzeren cylioderfort bouwen, van waaruit men naar willekeur door middel van eone valpoort den treinen den weg versperren, alsook de tunnel onder water zetten kan, of het Eugelsche uiteinde daarvan in de lucht kan doen springen. Het Engelsch e General Post - Office heeft sedert jaren een contract met de bekende drukkers-fiima De la Rue en Co. tot levering van de beuoodigde briefkaarten, welker verbruiks- aantal in het Vereenigd Koninkrijk tegenwoordig 200 millioen stuks per jaar bedraagt. Evenmin als te onzent zijn die populaire formulieren daar de lande verkrijgbaar tot den prijs, welke op he* zegel aan de voorzijde ataat vermeld. Heeft deze omstandigheid meermalen aanleiding lot ernstige klachten in het ParLment gegeven, zoo heeft thans eene uitetekend bekend staande drukkers-firma te Londen aangeboden een milli oen briefkaarten van de beste qualiteit te leve ren voor 1320 gulden, terwijl het postbestuur thans, onder het bestaande contract, daarvoor ongeveer 3400 gulden betaalt en het aan het pu bliek niet geoorloofd is, ziju eigene briefkaarten, al zijn die aan de Rijks-formulieren volkomen gelijk in vorm en vau het vereischte zegel voor zien, voor correspondentie te gebruiken. Het is dus geen wonder, dat deze zaak vervolgd wordt met den ijver, aan Engelsche Parlementsleden eigen, waar het een openbaar belang geldt, en dat de Rsgeering eerlang zal moeten wijken voor den op billijkheid gegronden aandrang, waar het geldt eene uitgave ten algemeenen nutte tot het minimum te beperken. Misschien kan er dan ook nog elders van het gegeven «oo'beeld worden geprofiteerd. (N. v. d. D.) Dezer dagen ia te Walsingham de Giaaf van Leicester beboet, wegens het in zijn bezit hebben van twee aan longziekte lij dende koeien, zonder daarvan aan de bevoegde autoriteit keunis te hebben gegeven. Da hoogst mogelijke boete, 20 pd. st. werd in dit geval opgelegd, en zeer terecht, want de edele Lord is nog wel Lord - Lieutenant van het Graaf schap. Gezond Tasmanië. De kolonie Tasma- nië telt slechts ongeveer 100,000 inwoners, toch bevinden zich daaronder nog 600 tachtigjarige en een kalf dozijn menschen, die hun honderdste levensjaar achter den rug hebben. Naar aanlei ding daarvan verhaalt het blad Colonies and In dia de volgende anekdote. Op zekeren dag trof men op eeue naar Melbourne vertrekkende stoom boot een grijs echtpaar aan. Iemand vroeg aan deze oude lieden, waarom zij naar Melbourne reisden. //Ach", zeide de grijsaard, //wij hebban ons deel van het leven gehad. Ik ben 146 eu mijn oudja ia 142 jaren oud en wij steken over naar Victoria om te sterven. Op Tasmanië kan men niet sterven.// Voor de arme inboorlingen, die zoo goed als geheel uitgestorven zijn, is de lucht van hun vaderland niet zoo goed geweest. Onze te Londen wonende land- genoot, de Heer Hubert Vos, is naar het eiland Jersey vertrokken om daar het portret van Gene raal Boulacger te schilderen. Volgens den Londensche corres pondent van den Manchester Courier wil de Canadian Pacific Spoorwegmaatschappij in het volgende tajsar de gelegenheid openstellen tot het maken van eene pleizierreis rondom de wereld, en dit wel tot den ongehoord geringen prijs vau 120 pd. st. De Markies van Salisbury en zijne echtgecoote ziju op het oogenblik te Monte-Carlo waar hun de toagang tot de spaelzaal geweigerd werd, wjjl da Minister, onbekend met de formali teiten, verzuimd had zich daaraan te onderwerpen. Een Engelsch blad maakt de opmerking dat staatslieden van twee geslachten vroeger die plaats door-en door gekend zouden hebben en wel zou den geweten hebben hoe zjj het moesten aanleg gen om deel te nemen aan het spel. Dit ia dus ten minste alvast een vooruitgang. De 100 jarige heer Ludwig te Utrecht ontving dezer dagen ook een bezoek van den oudsten inwoner zijner stad, den 103y3 jarigen heer Lorette. Dat het niet raadzaam is, eene kat zonder handschoenen aan te pakkon, ondervond een ingezetene der gem. Echt (Limb.) dia reeds geruimen tijd geloerd had op buurmana kat, welke zich niet ontzag, van tijd tot tijl eenige lekkere kluifjes weg te kapen. Toen hij haar dezer dagen op heeterdsad be trapte eu nu de gelegeuheid meende gevonden te hebben, om poes bare lang verdiende straf te doen toekomen, werden de deuren dsr huis kamer goed gesloten, om ontsnapping te voor komen. Onze kat, thans gejaagd van den eenen hoek naar den anderen, daarbij onthaald op eene partij stokslagen, geen uitweg ziende, rluebt op de kast, waarop te pronk stond het fijne porselein, de trots "an moeder da vrouw, dat thans ram melend stuk voor stuk naar beneden komt. Beducht, dat da grilaele rijkdom aaa porselein het zou moeten misgelden, klom onze goede man op een stoel sn trachlte onder alle zoete woor den de kat uit haar schuilhoek te lokken, doch poes, bevreesd andermaal spitsroeden te moeten loop-n, vliegt haar vijand in het aangezicht en takelt hem zoodanig toe op wangen, neus eu handen, dat men thaus uog de duidalijko sporen van dit tweegevecht bij hem kan waarnemen. Dat onze Pa,er van alle vsrdere vervolging afzag, is te begrijpen, en wellicht is dit zijn eerste, maar ook zijn laatste kattenjaebt, daar het voorgaand bedrijf gevolgd werd door een tweede, waarin zijo dierbare wederhelft de hoofd rol vervulde en eeue lange, scherpe rele hield over haar schat, haar geliefd porselein, dat door de schuld rau een domkop, een kattenjager, het had moeten misgelden. Om muizen te vangen. In Duitschebla- den wordt als eeuvoudig middel om muizen ta vangen, aangeprezen eeu gewone bloempot, die omgekeerd met eene zij Ie geplaatst wordt op een plankje van Vz centimeter dik, 2,5 cm. hoog en circa 9 cm. lang. Aan hec eeue einde hier van wordt een stukje walnoot vastgebonden en het plankje met dit eind op zijn kant onder den pot geschoven, zoodat eeue muis er onder kan komen. Knabbelt de muis aan de noot dan valt het plankje om en de pot neer. De muis zit gevan gen, men steekt eeu dan plankje onder den bloempot, dat de geheele opening daarvan be slaat en draagt daarmede pot en muis daarheen, waar mcu het dier het best doodan kan. De pot moet niet tweemaal op dezelfde plaats wor den gezet. In plaats vau een stukje noot, zal ook w.l een ander lokaaa dienst kunnen doen. De Parijsohe gemeenteraad heeft besloten, dat 10 pCt. van alle huurrijtuigen binnen 6 maanden van toestellen moeten worden voorzien, die den gebezigden tijd aangeven. Bin nen het jaar zal dit besluit op alle huurrijtuigen te Parijs van toepassiug zijn. Een vrouwelijke predikant. De stad Kalamozaa iu Pensylvanië (Amerika) heeft de eer de eerste dame sis predikant te zien optre den in de persoon van mejuffrouw Carrie Bart- lett. Zij werd door de gemeente als dusdanig gekozen. Oogenblikkelgk is zij te Brooklyn, om daar achtereenvolgens eenige predikatiën te hou den. Haar Eerwaardde is slechts 19 jaar oud, slank van gestalte, heeft een sierlijken kastanjebruinen haartooi, die een fiju gr zicht je omlijst. Ook gedurende de godsdienstoefening draagt zij het meest nieuwmodische en een ze.r elegant kos tuum. Als hoofddeksel koos zij ten grooten Rembraudlhood met eene prachtige witte struis veder. Men beweert, dat zij reeds bekeerlingen heeft gemaakt, althans tot haar gehoor behooren veel studenten, die vroeger meur het bierhuis en bet theater bezochten dan de kerk. Iets nieuws verheugt des menschen hart. Jam mer dat Luther zoo iets niet heeft mogen bele ven; de man zou tevreden zijn over den voor uitgang zijner nieuwe kerk. The Times van jl. Zaterdag bevat twee kolommen vol ingezonden stukken als antwoord op lord Buiy's vraag om eeu nieuw werkwoord voor de electrische bewrging san te duiden. Uit omstreeks 36 voorgestelde werkwoorden kan men nu kiezen. Men vindt er o. a. de vol gende hij: „to elk, to electron, to wire, to sdi- son, to magunt, to cl<c en to amberspark." Er zija er nu eigeulijk te veel. In de gemeente Leiden heeft zich het zeldzame geval voorgedaan, dat een kiezer verzoekt, zijn naam op de kiezerslijsten te schrap pen, omdat nij meent, dat die daarop niet be hoort voor te komen. Hij wenscht uit disc hoofde „van den noodeloozen laat, aan de uit oefening van den kiezersplicht verbonden, onthe ven te worden.* B. en W, stellen voor, op dat verzoek afwijzend te adviseeren, op grond, dat des adressants naam terecht op die lijsten is ge bracht. De financiëele toestand van Bue- nos-Ayres verorgert van dag tot dag en het ia goed daarop de aandacht te vestigen van de personen, die daarheeu gaan om fortuin te m*'« ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2