MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Hoe is de diamant ontstaan? Voor geest en hart. Zoo gaat het! Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. Letteren en Kunst. Onderwijs. Lij wonden, door vergiftige pijlen veroorzaakt, met den mond uitgezogen. Ook heeft hij den inlanders eeuige geheimen zijeer wetenschap ge leerd, en „er zijn nu//, zei Stanley, „in de bos- tchen aan de Aruwimi heelkundigen, wien al leen nog maar een diploma ontbreekt. De internationale postzegelten- toonslelling t» Weenen is door den Minister van handel, Markies Von Bacquehem, geopend. De teotoonstelling wordt gehouden ter herdenking van het halre-eeuwfeest van de invoeriug d°r postzegels iu Engeland. Dit geechiedde in En geland in 1840 en in Oostenrijk in 1850. Volgons deskundigen is de tentoonstelling uit muntend geslaagd. Zij blijft geopend tot 4 Mei. Dan gaat de geheele voorraad postzegels naar Londen, waar den 19den Mei eene dergelijke ten toonstelling zal geopend worden. Van het eiland Texel worden te genwoordig alle weken ongeveer 4000 kievitsei eren naar den vasten wal verzonden; de geheele uitvoer wordt geaehat op 20,000 stuks, dat is ▼oor ruim f 9000. Opgrond van het door den schut- teriraad te Zutfen gewezen zachte vonnis in de bekende zsak der onderofficieren van de d.d. schutterij aldaar, die zich tegenover den Heer H. Evekink Jr, aan iuaubordinatie haddea schuldig gemaakt, heeft thans deie eervol ontslag gevraagd als kapiteiu bij de tweede compagnie dier schut terij. Een hevige brand brak uitin Oraniënbaum, een der verblijreB van den Czaar ia den omtrek ui St. Petersburg; 7 personen|kwa- men iu de vlammen om. De schade is zeer aan zienlijk. Het scherp maken van steenen voor dea korenmolenaar was tot beden een las tig werk, gevaarlijk voor het gezicht en sleeht voor de ademhaiingswerktuigen. De zoon van een molenmaker by Arnhem, thans werktuigkundige, heeft een toestel bedacht om in deze dtn han denarbeid te vervaugeu. De fabrikant W. A. Scfaolten te Gfrouiugea heeft dat toestel aange schaft en iu werking gesteld in sen zijner fa- briekeu te Veendam, waar het, volgens verkla ring van den opzichter dier fabriek, den heer B. Kolk, nauuwkeurig werkt eo alle aanbeveling verdient. Een barbier teGenemuiden be- rieht per advertentie hat overlijden van een klant dun hij gedurende 52 jaren als barbier mocht bedienen, zijn eerste klant is geweest aldaar en tevens de laatst overgsbUvena ssdert het btgin zyasr bcdisniag. De „N. Zurich er Z t g.// verzoekt geldelijke bijdrages voor de weduwe van den dezer dagen overleden baanwachter Joseph Napfli, die thans voor hare vier kinderen, waarvan het oudste 8 jaar is, het brood moet verdienen met zjjdeweven. Het blad herinnert aan het volgende: Het was in den nacht van 31 October 1887. Het was een koude, regenachtige nacht. De storm loeide vreeselijk over hot Vierwoudetedenmeer en eensklaps hoorde de baanwachter een ver vaarlijk geraas. Zijn wachthuisje verlatende, be gaf hy zich naar de spoorwegbrug. De brug was verdwenen. Rotsblokken, door den woeslen wind losgerukt, hadden brug en rails medegesleept iu de diepte. Hij sidderde, aan den rand van den afgrond, bij de gedachte dat de trein elk oogenblik kou komen. Het was reeds over elvtn. In koortsachtige haast liep Nafli naar het bel- lignaal en luidde het Deken: alle treinen inbon den," keerde dadelyk terug en klauterde naar den ingang van de Axeo-tunnel, die nu Diet mear langs de brug te bereiken was. Hij lette op geen wind of weder; hy bereikte zijn doel. De tun nel zoover mogelijk iuloopende, legda hij overal slaghoedjes op de rails, tot waarschuwing aan den machinist en zwaaide aanhoudend met het roode signaal. Daar ontwaart hij iu de diepte der tunnel de beide vlammend» oogen van de locomotief, hoort het gillende fluiten der stoom pijp en met de gewone snelheid rijdt de trein voort. Tot ryne onbeschrijfelijke vreugde boort hij dat er plotseling getemd wordt; nog schiet het gevaerte een eind weegs voort en houdt stand, vlak aaa 'den ingang van de tunnel, pal voor de plek waar de brug is weggeslagen. Nog eeni- ge seconden en 200 menschen hadden hun graf gevonden iu het meer. De moedige baaD wachter bleef nog tot 's mor gens medehelpeu asn hst alsan esner noodbrug. Sinds dien tyd bleef de moedige man sukkelen de; het stormweer van dien naeht en de angsti ge spanning, waarin hij had verkeerd, hadden cyoe gezondheid geknakt. Te Stook'holm zijn nu ook tweejon- gc dames benoemd tot stenografen bij de Ka mer-zittingen. lenige ingezetenen van Koog-a/d Zsan zijn de dupe geworden van een paar slimme oplichters, die voorgaven eene iuzamtÜDg te doen voor een blinden-inslituut. De politie doet ijverig onderzoek, maar heeft d» bedoelde personen nog niet ontdekt. Zondagavond is te Madrid op de „Promenade" een bom ontploft. Een wandelaar werd daardoor gewond. Omtrent den schuldige ie niets bekend. Het aantal deelnemers aan het 10e internationaal geneeskundig congres, in dit jaar te Berlijn te houden, wordt op 5000 ge raamd. Ia verband met dit congres zal een boek over de geneeskundige inrichtingen vau Berlijn hst licht zien. In verband met de groote bouw plannen, welke bestaan op de grens tusechen Rotterdam en Kralingen, is bij deu Rotterdam- schen Gemeenteraad een adres ingediend, ge- teekend door 141 personeu, om de landerijen, grenzende aan de daar gelegen Nieuwe plantage, bij deze te voegen en alzoo de plantage eens belangrijke uitbreiding te doen ondergaan. Een jongmensch van. Nikopolis, Verditch ewchi gelneten, was door eeuige welda dige menschen, waarvan de meesteu te Odrssa woondeD, naar Parijs gezondeu om den cursus eener polytechnische school te volgen.OuUngs keerde de jonkman te Odessa terug, gaf het geld terug dat men hem had voorgeschoten en goud geld bij hoopen verkwistende, gaf hij voor ten middel uitgevon den te hebben waardoor het electriech licht iu prijs wordt verminderd. Deze uitvinding had hij Volgens zijn beweren aan het huis Rothschild verkocht voor 12 millioen franks. Later hebben de omstandigheden het vermoeden gewekt, dat het geld afkomstig was van den diefstal ten heize van mevrouw Heldewier bij Florence ge pleegd. Den uitvinder tracht mea ijverig uit te vinden. De Sultan van Turk ij e heeft, vol- gens The Times, zijn //Paleis-spionnen", die hem mtt eau aantal onware overdreven berichten meer last dan nut gaven, afgusehaft. Dit geeft eeue bezuiniging vau f 120,000 op de civiele lijst. Te Neerheide onder Rukfeu is by publieke veiÜDg verkocht een huis met erf, stal en tuin, tezamen voor64 gulden. De tentoonstelling van plans en teekeningen, Ier verbetering van het lot der arbeiders, zal te Keulen gehouden worden op een terrein in de onmiddellijke nabijheid vau Flora. Er zal ook eene verloting van voorwerpen worden gehouden, welke bestaan zal uit 100,000 loten. De winst, welke deze verloting afwerpt; zal be steed worden tot het stichten van een fonds voor eene vereeniging, welke den naam zal dragen van Vertin vom goldenen Krent. Deze vereeniging zal voor de arbtidera trachten te zijn nat de inatelling vau het vRoode Kruis// is voor de soldaten. Reeds een vijftien jaar geleden, werd de on derstelling geopperd, dat de diamaut niet zou gevormd zijn als andere aardlagen, doch als meteoorsteen in dea grond zou zijn geslagen. In den laatsten tijd is men in deze meeniog èn door geologische waarnemingen èu door het vinden van diamanten in meteoorsteeneu ver sterkt. Terwijl alle audere aardlagen op Terschil- lende breedten met dezelfde eigenschappen ge vonden worden, treft men den diamant slechts aan, op een gordel van het zuidelijk halfrond, die zich over Zuid-Atië, Zuid-Afrika en Zuid- Amerika uitstrekt. Op de plaatsen waar diamaut ge tonden wordt, is de grond ook voorzien van meteoorstoffan en naar verhouding van de hard heid dier hemellichamen tot den aardbodem, zijn de steenen meer of minder diep in den grond gedrongen. De eigeulijke diamant bleef liggen in de bedding der rivieren en de omhul lende stof vervloeide. Ook draagt de aardoppervlakte daar nimmer de sporeu van eene uitbarsting en het is bekend, dat diamant reeds bij roodgloeihitte ve'braudt en men dus voor de vorming zyu toevlucht moest nemen, tot het onderstellen van een ua- procos waarvan echter geen voorbeeld in do natuur was aan te wijzen. Daarentegen zijn de sporen van verhitting aan de randen weer een bewijs voor het inslaan in den bodem. In Brazilië is het verspreid voorkomen van don diamant aldus te verklaren, dat de mete oorregen minder dicht was en terecht kwam op een rotsaebtigen grond waardoor de steeuen in stukken vlogen, Daar alle richtingen. Ook de wyze waarop in Indië de diamant wordt aange troffen, pleit voor de onderstelling, dat het oor spronkelijk hemellichamen zijn. Terwijl toch in de Kaap de diamanten met bijoa glasheldere oppervlakte in de omhullende stof zitten, zijn zy in Indië met een zwarte korst overtrokken. By het doorstrijken der lucht verbrandde het atofvormige omhulsel, en vormde de zoogenaamde staart vau de vallende ster, turwyl de diamant zelf aan zijne oppervlakte een oogenblik aan het vuur ward blootgesteld. Neemt men deze ver klaring aaD, dan wordt opgehelderd, dat de diamant op groote uitgestrektheden gronds zoo verspreid voorkomt. Beklaag den mensch, wiens hart onge voelig is voor deagd en waarheid. Velen klagen over hun geheugen, maar niemand klaagt over zyu verstand. Opgewondenheid is een vuurpijl, die schittert en uitbrandt; geestdrift is eene lichtende ster, die niet verdooft. De menschen zien gaarne fouten in degenen, aan wie zij verplichting hebbeu. Na de ontdekking van enkele zwakheden rekenen zg zich van alle dankbaarheid jegens hunne weldoeners ontslagen. Gevat. Heer (tot een landlooper, die hem om reisgeld vrtugi). Och wet, wie geen reisgeld heeft, moet thuis blijven. Ik heb ook geen geld om altijd te reizen en te trekken. Landlooper. Maar ik beb zelfs niet genoeg om thuis te blijven. Onverbeterlijk. Ben onderofficier heeft een ontwikkeld korporaal tot „grammatical»»" adju dant bevorderd. Op eene wandeliog ontmoeten ze een burger, die hen groet. „Grost die mijn?" vraagt de onderofficier. „Mij!„ verbetert de kor poraal hem fluisterend. De onderofficier. //Aha, dus uwes!// Korporaal, weder verbeterend, //U". De onderofficier, „O, dus groet hij loch mijn." Voordracht over physicaZie hier dsn, mijne heereu, een instrument, zoo in gewikkeld, dat het bijen tot de niet-uitgevoeden zaken behoort. Onze kinderen. De H;er B. op een dorp in Gelderland, is met zijoe vrouw en een vierjarig dochtertje door Mevrouw C., die eene naburige buitenplaats bewooDt, uitgenoodigd om met haar een moeien rijtoer te maken. Al rijdende komt er eene pauze in het gesprek; daar zegt de kleine Marie: „Pa, ik heb Mevrouw C. erna goed aan gekeken, en ik vind ze zoo leelijk niet, als u gisteren tegen ma zei.// Op het examen. Professtr. Wanneer gij een zwaren zieke te behandelen krijgt, waaraan erkent gij dan met zekerheid het gevaarlijke van den toestand? Student. Wanneer hij komt te overlijden. Eene juiste verklaring. Men vroeg eeu bankier, wat het nut was van locomotieven. Hij antwoordde: nLocomotieven bewijzen ons dei dienst, als wy geeu motieven hebben, om iu loco ta blyveo. Magere voldoening. Schuldeischer. Dus je Weigert te betalen? Hebt gy daa geea aerge»oel meer? Schuldenaar. O, zoker. Als dat voldoende is, dan ie het tot uw dienst. HAARLEM, 24 April. Morgen (Vrijdag) zal de gapensionneerde Generaal Jhr. B. Van Mer- len, te dezer stede zijn 90u verjuardag vieren. De eerwaardige grijsaard, nog gezond en in het volle bezit van alle zintuigen, woonde in 1815 op den jeagdigen leeftijd deu veldslag by Waterloo bij, alwaar zijn rader, Jan Baptist Ba ron Van Merlen, Generaal-Msjoor, Commandant der 2a brigade lichte cavalerie, zich met roem overlaadde en door een kanonskogel sueurelde. De eenige zoon van den gesneuvelden Gene raal, de jubilaris, was evenzeer een ijvarig en bekwaam Caraleria-Generaal, dia door menig ge- aohrift heeft getoond, hoe hij met hart en ziel da verbetering en de belangen van het door hem zoo geliefde wapen voorstond. In 1830 werd hem tot belooning van te Brus sel betoonden heldenmoed de Militairs Willems orde geschonken. Wearschyulijk behoort hij tot de oudste in leren zijnde Ridders van die orde, waarbij hij nog de zoo zeldzaam wordende Wa- terloo-medaille draagt. Mogeu hem nog vele gelukkige jaren iu zyoc eervolle rust ten deel vallen. Heden mogen de honden in deze gemeente weder zonder muilkorf rondloopeu. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM ONDERTROUWD: 23 April: H. B. Rikkers en J- Antonisse. J. Seruee eu M. Kabel. J. Radsma en E. Schrier. J. Smit en C. Niesten. P. D. Bartling en J. H. Valk. W. F. Wallekers en M. J. Korstjens. - H. B. Eggers en D. Hartendorp. J. N. Neyenhuie en K. E. Van Koningsbrugge. C. J. Tjaden en S. J. Van Beera. H. Reekersjen A. M. Dijkmans.J. L. Holt en A. M. Bronkhorst. A. Hoeben en A. Dirkse. GETROUWD: 23 April: A. Scheen en M. Toik. C. L. Van Leyenhorst en C. De Booy. W. F. Schouten en M. B. Van Amesvoort. H. Kroes en A. Blankwater. BEVALLEN: 19 April: N. Kruyff-Slot, z. 20 April: H. Ruyzenaars-Otgers, d. 21 April; F. J. L. K-yzer- De Rooy, d. A. Smit-Schrieken, d. 22 April: A. Van Leeuwen-Kokkelkoren, D. M. Gerritsen-Frederiks, z. M. Durge-Van Zon, d. C. Wolken-Van der Spek. 23 April: J. Parmet-Van Koersel. OVERLEDEN: 19 April: M.Rasen—Van der Putten, 81 j. 20 April: M. J. Christiaaui, 2 j, 21 April: A. M. Kneuen-Kramer, 76, M. H. j. Klein-Tijssen, 49 j. Z. D. H. de Bisschop van Roermond, Mgr. F. A. H. Boermans, heeft benoemd tot Pastoor te Papenhoven- Greveubicht den Weleerw. Zeerge). Heer R. Verheggep, tot duster Leeraar aan het bisschoppelijk college te Weert. Uit Noord-Holland schrijft men ons: Het jtar 1890 belooft voor den boerenstand een voor- deelig jaar te zullen zijn. Iu de schuren is nog overvloed van geurig hooi, maar omdat de weiden reeds met jeug dig en friach groen getooid zijn, ziet men op enkele plaatsen reeds melkkoeien in het land. Voor het vea wordt zeer veel geld gemaukt, en al wat da boer ter markt brengt, is hoog iu prijs. Uit het WeBtlaud wordt gemeld: De aspergebedden zijn thans voor 't grootste deel omgewerkt. In den grond is de plant goed gegroeid, zoodat er nu spoedig aanvoer te wachteu is, ofschoon het gewas in vroegtijdige ontwikkeling niet gelijk staat met het vorige jaar, toen er kort na midden-April reeds asperges werden gesneden. De haudel in voorkoop is nog zeer traag; de opkoopers hebben het vorige jaar veel schade geleden en zijn niet zeer begeerig. Er wordt 15 a 10 ct. per bos geboden. Wegens den overvloedigen groei van 't vorige jaar, heeft de handel in dit product geene schoone vooruitzichten. De Belgische Regeering heeft eene prijsvraag uitgeichre- voor de redactie van eeu hygiënisch handboek ten dienste der administratie. Het werkje kan zoowel in het Fransch als Nederlandech worden geschreven. Een prijs van 3000 franks zal aan den schrijver van het bekroonde worden uitgereikt. Ter beoordeeliug zal eene jury worden aangewezen. De antwoorden moeten voor 1 October 1S91 aan het ministerie van landbouw worden ingezonden. Het bekroonde werk zal binnen 6 maanden na de be kroning worden gepubliceerd. De Regeering behoudt zich het recht voor van Tertaling, wanneer de schrijver daarvoor niet binnen een jaar zorg draagt. Te Westwoud zal Woensdag a. s. een cursus geopend worden tot opleiding van R. K. onderwijzers en onder wijzeressen, Als ouderwijzers Rullen optreden; de hoofden der bizondere scholen te Bovenksrspsl, Grootebroek, Venhuizen, Zwaag en Westwond. Aanvankelijk zullen zeven leerlingen de lessen volgen. HAABLEM, 23 April. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt koeien 7, verkocht 5 voor f 220 of 160 stieren verk. voor f vaarzen verkocht voor f a pinken verkocht voor faf— graakalv. verk. voor f a nuchtere kalveren, 65 verk.65 13 a f8 schapen, 44 verk. 44 voor I 34 a f 20 Lammeren 5, verk. af—. Varkens, verk. a per 5 ons. Biggen 16, verk. .f.— a Paarden 6 verk. af Veulens, verkocht faf Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkooht 13 stapels kaas uitmakende 1312 stuks wegende 2579 kilo. Hoogste prijs f 30,—, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM., 23 April. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen 8 1ste qual. c. 2de qual. e. 3e qual. c.j vette kalveren, 1521ste qual. 1.— a c. 2de qual. 80 c per kilo graskalveren f a 144 nuchtere kalveren f8 a f 12. schapen en lam. vette varkens 124 46 a 50 c. per kilo. biggen paarden f ROTTERDAM, 22 April. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 18 paarden, 700 innderen,152 vette en gras- kalveren, 297 nuchtere kalveren, 5 schapen of lamme ren, varkens, 281 biggen,, 3 bokken of geiten. De prfjzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qualiteit 82 c. 2de qual. 76 c., 3de qual. 70 c.; kalveren l.te qual. 110 2de qual. a c., schapen 1ste qual.c., 2de qual. c., alles per kilo; varkens lste qual. a c., 2de qual. a o., 8de qual. c., licht soort a e. per half kilo; Op de botermarkt werden aangevoerd: 125/8 en 137/1# ton en 1228 stukken per half kilo; prijs le qual. f48,— 2e qual. 44 3e qual. f 40 per half kilo 50 a 65. PüRMEREND, 22April. Kaas: aangevoerd 172 stapelt prijs der kleine kaas 33.50 middelb. .prijs/ Koeien matig in prijs; melk prijshoudend; geldigar vlug iu prijs kalfkoeien. 201 rund. Vette kalveren matig 230 stuksprijs 80 al.c. per kilo,handel vlug; nuch tere dito:aauvoer 472 stuks prijs f 6 a f 20per stuk, mati gen handel. Vette varkens: aanvoer 120 stuks, prys 40 a 50 e. per kilo met stuggen handel; magere dito aan voer 145 stuks, prijs f 17 a f 35 per stuk met stugge» handel. Biggen aanvoer: 345 stuks prijs f 8. f 11.— Amsterdam 22 April 1890. Prijzen der onderstaande elïectengonot8era Nederland. Csrtif. Werk. 8chuld. pCt. ne koers I Hongsrlfe. Obl. in papier5 Goudleeniug. .-i Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.). 5 zilver (Jan.—Juli). 5 Portusal. Obl. buitoni. 1858-84 8 Rutland. bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. Nie. Spur. 1867/69 4 1877 Arast. L 80-100 5 Spanje. Obl. buitcnl. 1876 2 binnenl. (Perpetneele)4 Turk\Je. Obl. Alg. Sohuld 1865 Serie D. 5 1869 C. 6 Egypte. Obl. Leoniug 1876 4 BT.-Amerlka. Obl. Veroen. Staten 1876 4', v 1877 4 Columbia. Obligation4', Peru. Leeuing 18706 1873 E Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. divid Nederland. Heil. IJz. Spw. Aand. M. tot Eipl. St. Spw. Aand, Oout. Spw. gestemp. Obl. Inditohe Spw. Asnd Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obi. 4' 1875. 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Huelano Gr. pw. Maatioh. Aand.. 5 Öaltisebo Spw. Aand.. 8 Jelei Gmsi OblE Kiev?-Brest Asnd.5 Kursk Oh ark. Obl. <8 100 Obl 5 tóorscbansk Syaran Aand.. 5 Riasohk Wiasma 5 Btumouto. Aandeden Spw. div Amerika. Chicago N. W. Oort. Aand.. N York Lake Erie W. 8. Aand. s Illinois Cert. Aand Miss Kaneas Texas Obl, Cert.. 7 PREMIB-LEBNINGEN. Nederland. Loten Amsterdam /100. 8 RotterdamS Gemeente Crediet8 Stad Antwerpen 1887. Staatil 1854. 4 1860 1864 1864 18665 Geldkoers prolongatie S'/j pot. 81'%, 96%, 102'/, 83% 96'Vu 88'/, "8 74'/, 62 104%, 94% 48 65 18 V, 18 95'/ 102 120 40% 16'/, 14 133% 155 130'/, 89'/, 141'/, 111'/, 58»/i. H9"/i, 62%, Belgla. Ooateurijk Nullam? 93 33 38%, 139 24 115% 113 109% 105'/, 103'/, 39'/, '112'/. 116% 150'/, 151'/, 141 BERLIJN 23 Aptil, Da Miuister-Pre- sident, de Heer Beernaert, heeft heden in de Kamer gezegd, dat de Koning gisteren op het feest ter Beurze zeer duideljjk ge zinspeeld heeft op zijn plan om den Con- gostaat aan België by uitersten wil over te dragen. De Minister voegde er bij, dat het leeningsplan voor den Congo, waar van in de pers sprake is geweest, niet by de Kamer zal worden ingediend, maar de Regeering zal op het daartoe gunstige tijd stip zeer duidelijke eu ondubbelzinnige voor stellen aan de Kamer doen. De Minister verklaarde, dat hg het als de gewichtigste daad in zijne ministeriëele loopbaan be schouwde, der. Koning te hebben bijgestaan, om België met eene gewichtige kolonie te begiftigen. De rechterzijde deed luide toejuichingen hooren, maar d6 linkerzijde onthield zich geheel daarvan. PARIJS, 23 April. Volgens berichten uit Lagos leden de troepen van Dahomey in het gevecht met de Franscheu op 20 dezer een verlies van 600 man aan doodeu en van 50 man aan gekwetsten. WEENEN, 23 April. De arbeiders ver klaren dat de betooging van 1 Mei vol komen rustig zal ziju. Zij rekenen 200,000 deelnemers bijeen te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 3