li i K M. A 0. Staten-Generaal. GEMENGDE BERICHTEN. toezicht op dat beheer, bp dit voorstel on aangeroerd blijven. De Minister voor spoorwegzaken heeft bevel gegeven tot ontslag van alle werk lieden, die den len Mei een vrijen dag nemen. Tegen den Advocaat Stadhagen, die onlangs als socialist tot Afgevaardigde bij den Rijksdag is gekozen, is, naar hij in de Vossische Zeitung mededeelt, eene discipli naire vervolgiug ingesteld, op grond dat hij aan de waardigheid van den advoca- tenstand heeft te kort gedaan. De in verschillende dagbladen opge nomen berichten over het voornemen om een Europeesch tolverbond in het leven te roepen, kunnen beschouwd worden als vruchten der verbeelding, die in de toon gevende kringen niet gerijpt zijn noch overwogen worden. Voortdurend stijgt het getal der werkgevers in alle takken van bedrjjf in Duitscbland, die zich tegenover elkander verbinden, de werklieden die op den len Mei het werk laten liggen, te straffen of door hen gedurende een aantal dagen niet weder tot den arbeid toe te laten, öf door hen geheel te ontslaan. In de kringeu der mijnwerkers valt tot dusver nog slechts geringe neiging waar te nemen om aau het Mei-feest mede te doen. In verschillende steden is het houden van arbeidsvergade- ringen ter gedaehtenwisseling naar aan leiding van het Mei-feest door de politie verboden. Terwijl de Keizer te Bremen was, hebben eeuige spoorwegwerkers onverwacht den arbeid gestaakt om loonsverhooging te bekomen, maar dit mislukte omdat zij dadelijk vervangen worden door per tele graaf outboden, andere werklieden. Volgens het Berliner Tageblatt is er een onderzoek ingesteld tegen den koopman Pickmann aldaar, tevens lid van den Rijks dag, omdat hij verdacht wordt zich aan woeker te hebben schuldig gemaakt. Pick mann is te Giessen door de antisemieten gekozen met behulp van de plattelands bevolking, welke klaagde over de knevela rijen van woekeraars. Te Biella iu Gallicië hebben ernstige onlusten plaats gehad. Een 4000 werklie den liepen zingende de straten af. In de hoofdstraat werden alle winkels geplunderd, de vensterruiten stuk geworpen en de sterke drank in de herbergen en bij de slijters geroofd. Elf personen zijn gedood en velen gekwetst. Te Bilitzfulnek heerscht groote ontstel tenis. Volgens de laatste berichten zijn de on lusten te Wagstadt ernstig geweest. Een groot aantal huizen is geplunderd, 7eel geld gestolen. Alle paarden en koeien zijn gedood. Te St. Etienne is een soort van congres van gemachtigden der mijnwerkers gehoudeD, waarin gehandeld is over hunne aan de patroons te stellen eischen. Van den uitslag hunner beraadslagingen is eer gisteren in eene algemeene vergadering ver slag gedaan. De eischen komen hierop neer: werkdag acht uren; gelijk loon van alle maatschappijen (van acht tot vijf frauk, naar gelang van den aard der werkzaam heden). Deze eischen werden door de alge meene vergadering goedgekeurd, die boven dien besloten heeft tot eene algemeene werkstaking over te gaan, indien de patroons niet vóór den len Mei de eischen heb ben ingewilligd. Het Amerikaauscbe Congres bekrach tigde het wetsontwerp tot het scheppen van een nieuw territorie uit Oklahoma eu het Indianengebied. Het comité uit bet Huis vau Afgevaardigden beveelt bekrachtiging aan van het wetsontwerp, reeds door den Senaat goedgekeurd, waarbij alle pogingen om op bandelsmonopoliën doelende trust- maatschappijen te vormen, strafbaar ge maakt worden, onverschillig of er een Ame- rikaanscbe of een internationale alleen handel worde beoogd. De werkstaking der timmerlieden te Chicago duurt voort; 1200 metselaars al daar staken insgelijks, terwijl de gasfitters Maandag willen staken tot het verkrijgen van den achtuurschen werkdag. De bewe ging hiervoor wordt algemeener.De patroons te Chicago werken met aaDgeworven hand werkslieden, hetgeen botsingen met de werk stakers veroorzaakt. De republikeinsche leden van den Senaat eu van het Huis vau Vertegen woordigers hebben de grondslagen voor een outwerp-zilverwet vastgesteld. Volgens dit voorstel wordt aau het De partement van Financiën opgedragen baren zilver uiterlijk tot een bedrag van 41/3 millioen onzen vrij zilver maaudeljjks aau te koopen, en in betaling daarvoor uit te geven schatkistbiljetten van 1 tot 1000 dollars, welke desverlangd bp het Depar- temeut van Finauciëu inwisselbaar zijo. Een te haastig strooibiljet, 't Blijkt, dat wij de kiezers van Delft niet ten onrechte voor verrassingen en misleidingen gewaarschuwd heb ben. Geen verkiezingsmanoeuvre heeft echter ooit vermakelijker grap ten gevolge gehad, dan eene bij de laatste verkiezing te Delft gepleegd. Zooals onzen lezers bekend is, sprak Dr. Schaep- man Maandag 1.1. te Delft, den vooravond der verkiezing, voor de katholieke kiezers. Welnu toen reeds, voordat Dr. Schaepman nog gesproken had, was er een liberaal strooibiljet gedrukt, kant en klaar, om den volgenden dag verspreid te worden, waarin gesproken werd //over hetgeen Dr. Schaepman had gezegd!» Dit strooibiljet was Dr. Schaepman in handen gekomen, die er, tot groot vermaak zijner toe hoorders, in zijne toespraak gebruik van maakte. Of 't strooibiljet toen nog verspreid is, weten wij niet. Dienst heeft 't zeker niet meer gedaan. 't Is allervermakelijkst 1 {Centrum.) De levenskracht van de triple allianoe. Yeel wordt er tegenwoordig geschreven over de levenskracht van den grooten vredebond der drie mogendheden en wel vooral omdat de persoon en de staatkunde van den Heer Crispi aan zulke heftige aanvallen bloot staat in Italië. Laatstelijk nog trok de voormalige Minister Magliani tegen het verbond van Italië met Oostenrijk en Duitsch- land te velde en wel omdat deze bond zoo kost baar was, alleen bezuinigingshalve was hij er tegen. En dat Crispi de Italiaan3che financiën ten onder brengt, is eene waarheid, die allerwege luide wordt verkondigd. Wanneer Italië evenwel van de rol eener groote mogenheid wil afzien uit zuinigheid, dan zullen de andere bondgenooten zich al zeer weinig daarom bekommeren. Lang genoeg is er voorspeld, dat op Italië's steun zeer weiuig valt te rekenen. Een geluk is hierbjj de vrede van Europa hangt niet af van het drijven der par tijen in Italië. Het vaste bondgenootschap tus- scben Duitsehland en Oostenryk, dat op de na tuur der dingen en den wil der volken gevestigd is, dat vormt den hechten grondslag van den vrede. De toetreding van Italië is eene bjjkomende zaak, waarvan men gebruikt maakt zoolang men kan, doch die men zeer goed kan missen, indien men ze kwijtraakt. Italië was geenszins het levensbeginsel van den bond. De Bussen en de Eranschen weten zeer goed, dat zij geene verdeeldheid kunnen brengen tus- schen Duitsehland en Oostenrijk. Ook de wisseling van personen in de hoogere en lagere sferen, de val van Tisza, de aftreding van Prins Von Bis marck, hebben het geloof aan de onwrikbaarheid van de Oostenrijk-Duitsche overeenkomst en aan de onoplosbaarheid van dit staatkundig huwelijk niet kunnen schokken. De zwakke zijde van den bond is Italië, welks afval door de tegenstanders van den bond met zekere voorliefde wordt voor speld. De Duilsche Kegeering zou wel willen spreken, doch zij laat dit om den bondgenoot zekere terughouding is haar plicht. Xl zou echter Italië zich by Frankrijk gaan aansluiten, daarmede zou de veiligheid van Duitsehland en Oostenrijk al zeer weinig gevaar loopen. Doch er bestaat weinig vrees, dat zoo iets vooreerst zal gebeuren. Wanneer Crispi zou vallen, of het hem onmogelyk zou gemaakt wor den bet bondgenootschap tot 1812 te verlengen, dan zou Italië geheel op zich zelf staan en alleen aan allerlei gebeurlijkheden het hoofd moeten bieden. Eene toenadering tot Frankrijk zou wel plaats kunnen vindenmaar dat het zich ter beschikking van Frankrijk zou stellen, om aan- vallenderwijze te werk te gaan, is niet denkbaar. Dit zou dan alleen het geval kunnen zijn indien er ooit eene partij aan het roer kwam, die door hartstocht gedreven, alles op het spel zette en de belargen van het land er roekeloos aanging wagen. De naijver van Italië op de Eransche heerschappij in de Middellandsche zee en op den invloed van Rusland op het schiereiland van den Balkan zal langer duren, dan de portefeuille van den Heer Crispi. Alles komt aan op deze vraagzyn Duitseh land en Oostenrijk-Hongarije krachtig genoeg, om de zucht van Rusland en Frankrijk tot een oorlog in toom te houden Zoolang deze twee bondgenooten hierop bevestigend kunnen ant woorden hebben zij zich om de woelingen in Italië, noch om de ontwikkeling der dingen in Engeland weinig te bekommeren. Men heeft Italië altijd veel meer gewicht toegekend, dan werkelijk heeft. Er is daar te veel gebrek aan geld, de omwentelingsgezinde party is daar veel te sierk, dan dat men niet alles zal aanwenden, om de goede verstandhouding gaande te houden. {De Gelderlander.) De Minister van Oorlog, Kolonel Bergansius, is door Z. M. den Kouing benoemd tot Generaal- Majoor. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen 3 Mei des avonds te half negen. Zandpoort, 25 April. De aanbesteding der vergrooting van de R.-K. kerk te Schoten had heden alhier plaats de minste inschrijver was de Heer Rings, voor de som van f 16,4i00 aan wien het werk werd gegund. De Tweede Kamer heeft jl. Donderdag aan genomen het wetsontwerp tot ruiling van grond met de gemeeute Maassluis. Het debat over Hoofdstuk Kolouiëa is aau- gevangen. De Heer W. K. Van Dedem behandelde de Atjehquaestie. Hij betoogde de noodzakelijkheid om orde en veiligheid aan de kust te waarborgen, den in- en uitvoer in hai.deD te hebben en vooral ceue scheepvaartregeling te maken. Is blokkade noodig, dan geen hal/e maatregel. Da Heer Levyssohn Norman hoopte, dat de Minister zich niet zou lateu ontmoedigen om iets goeds voor Indië te doeD, vooral op fi ian- ciëel gebied. Versterking van de middelen is noodig. Creatie van Indische schuld voor spoor wegen, niet voor irrigatiewerken, is noodzakelijk. Hij keurde sterk af het stilzitten iu de quaes- tie-Biliton eu de zending vau den Heer Groe- neveldt naar Cochia-China. Krachtig beval hij de invoering aan van eene opiumregia en droug aan op eene verklaring, dat de Indische munt regeling onveranderd zou blijven. De Heer Van Nunen aohtte des Ministers fiuacciëele inzichten veel te optimitisch. Men kan niet op een overschot dit jaar rekenen, tegenover het tekort in 1891, dat hij op 35 millioen raamde. Versterking van de inkomsten ia noodig uit zout, koffie, Billitous- en Ombiliëuvelden. Aan den Gouverneur van Atjeh moest vol komen vrijheid gelaten worden in de inrichting van de blokkade en de invoering van eene seheepvaartregeling. In de zitting van gisteren zijn de ge loofs- brie/en van den Heer Van de Vete», het nieuw- gekozen lid uit Delft, ingekomen. Tut toelating werd besloten. Bij het voortgetat debat over Hoofdstuk Kolo niën besprak de Heer E. Cremers ernstig het conflict in Suriname, dat bij diep betreurens waardig noemde, omdat het gezag en de vrij heid ziju aangerand. Hij vroeg aan de Regeeriug wat zij gedaan heeft of denkt te doen om de schade te herstellen, welke in Suriname aan ge zag en vrijheid is toegebiaeht. De Hoer Heldt vraagt en bekomt verlof om op een isJer te bepalen dag aan den Minister van Justitie eenige vragen te mogen richten naar «anleiding rau het gebeurde te Hoogeveea op 14 April 11. (werkstaking in de venen). Wordt besloten a. s. Donderdag in de afdee- lingen te onderzoeken bet ontwerp tot splitsing van de meervoudige kiesdistricten, en Donderdag middag ever te gaao tot het opmaken eener no minatie voor den Hoogen Raad, zoomede om, na afdeeling der thans aan de orde gestelde on derwerpen te behandelen drie wetsontwerpen, waaronder dat betr/ffeïde de pensioenen voorde geëmploieerden by 's rijks land-en zeemacht. Een voorstel van den Heer Viruly Verbruggen om de iuterptllatie-Guyot aan de orde te stel len na afhandeling der straks op de agea da ge brachte ontwerpen, werd met 38 tegen 37 st. aan- genome n. Om brand aan boord ran schepen te blustchen wordt in de New-Yorkscbe haven eene stoomboot van bizondere constructie gereed gemaakt. De drijvende spuit zal geheel uit ijzer zijn saemgesteld, ten einde de brandende schepen te kunnen naderen zonder gevaar voor zichzelf. Beweegbare vuurschermen zullen de brandweer lieden beschutten, terwijl veertien slaugen water zullen geven. Zelfs op vijf a. zes honderd meter afstand zal de spuit zijn te gebruiken. Erheeftsich e e n e m a a t s c h a p p ij gevormd de Macmahon patent electric cheek system company, welke eene nieuwe uitvinding zal exploiteereu, n.l. een electrisch maat-en tel- apparaat, vooral belangrijk voor houders van bo els, reatauratiën en dvrgeljjke gelegenheden. Het doel van dit systeem bestaat daarin, bedrie gerijen vau de zijde der bedienden, te verhinde ren en verdar het verspillen van spiritualiën, wijn, bier, enz. by het aftappen uit da kranen te voorkomen. Het apparaat bestaat uit S deelen. Het eene is het maat-apparaat, het andere het registreer-apparaat, welke beide in elrctrisohe verbinding staan. Wil men b.v. eene zekere boe veelheid brandewjjo, b. v. voor 4 pence, uit den kraau aftappen, dan wordt een stop op het getal gezeten de kraan opengedraaid. Tengevolge van een eigenaardig mecanisme vloeit alsdan juist de hoeveelheid uit de kraaD, echter niet éen drop meer. Tegelijkertijd wordt de electrisohe verbin ding tusechen het maat- en het tel-apparaat gemaakt en het bedrag der kosten aangegeven op eene van drie rijen raderen, welke pence, shillings en pond voorstellen. Het registreer- apparaat bestaat uit een paar electromagneten, welke, nadat de stroomloop geelottn is, een anker aantrekken. Dit anker grijpt in een scha- kelrad, waarvan elke tand een penny voorstelt. Deze uitvinding zal ongetwijfeld algemeene toe passing vinden. Bij den ontzaglijken aftrek dien de cocosboter reeds in Europa vindt, heeft de firma Wölber en Btohm te Hamburg scheeps ladingen van cocosnoten uit Kamerun ontboden, om daarvan in hare inrichtingen te Hamburg „boter» te doen fabriceeren. San Remo ondervindt volgens il Pensitro di San Remo de treurige gevolgen van het toestroomen van teringlijders. Het aan tal gevallen van tuberculose is daar onder de bevolking zoo enorm toegenomen, dat de artsen zijn bijeengekomen om daartegen voorziening te treffen. Uit de statistieke opgaven zoowel als uit de bevindingen van den prosector der stad, dr. Ai- cardi, bleek dat telken jare het aantal overleden inwoners der stad aan teriug grooter wordt. Zoo ook te Meatone. Het voorstel werd gedaan vreemde teringlij ders te ontraden naar San Remo te komen, daar zij daar toch voor hen nadeelige toestanden aan treffen. Tegen dergelijk besluit verzette zich ech ter de burgemeester met alle kracht, waarop het voorstel door de medici werd ingetrokken. Het stadsbestuur zal thans beproeven door maatregelen vbd ontsmetting de uibreiding der ziekte tegen te ga3n, en daarbij vooral hare aan dacht wijdeu aan de toepassing dezer maatregelen in logementen en hotels. Te Rodamenschel, in Duitsehland, vond, op den e-irsten Paasohdag een prijs-worst* eten plaats, dat wil zeggen dat in gebraden wor sten die verkocht werden, zich, keurig in perka ment verpakt, pryzen ia geld bevonden ter waar de van zestig cents en een gulden twintig; er was ook een eerste prys bij van drie gulden. De gelukkige, die door de fortuin begunstigd werd, kreeg dus een aardig bierduitje in de hand. Nu wilde het geval dat een vreemdeling, die niemendal van de zaak afwist, ta Rodamenschel kwam, eene geurige gebraden worst bestelde en juist hij eene worst kreeg waarin zich twaalf geldstukjes, elk ter waarde van tien cents, be vonden. Toen het stuk perkament met het geld hem tusschen de landen kwam, werd hij woe dend en smeet het, zijua inziens, heel onsma kelijk hapje op den grond. Eerst toen vernam hij, dat hij eene som geld had weggeworpen. Hij wilde er du haastig naar grijpen, maar da bond van den Burgemeester van het plaatsje was hem voor geweest, er. had worst, perkament 6D geld wtdbehagelijk verslonden. Of de geldstukken het beest niet wat zwsar op de maag hebben gele gen wordt niet gemeld. Pene aardigheid op de Londensche en Ber- lijnsche beurzen. Stanley heeft Emin Pacha nog iu 't geheel niet gezien. Waarom? Omdat M. in Pacha niet te vinden is. In zijulaatsten brief aan de Indé- pendance verhaalt de correspondent van dit blad van de dwergen, die Stanley aantrof in het woud van de Arruwimi. In hunne geschiedenis is die van alle zwarte rassen eu van de betrekkingen van dezeD tot de andere ratsen inbegrepen. Het karakter dezer kleine mensehen is edel en fier. Ofschoou over eene groote uitgestrektheid, houdt eene politieke en sociale organisatie, op aristocratische leest geschoeid, heu bijeen. Zij hebbvn eene Koningin een fijn gevormd en zeer intelligent vrouwtje. Zij was bet, die eeue nadere kennismaking tusschen Stanley's expeditie en hare ouderdanen mogelijk maakte. En merkwaardig is, dat dezs goed ge- proportionneerde. olijfkleurige dwergen de Euro peanen van het korps oneindig minder wan trouwden, dan da Afrikaansche leden der expe ditie; Stanley heeft getracht eenige dwergen mede te nemen naar de kust, ten einde ze ver der naar Earopa over te broDgeo, maar het kleine volk kou niet tegen droge lucht. Zoodra zij het vochtige bosch verlaten hadden, kregeD zij de koorts en vielen als dood neder. Geen van hen heeft levend de kuat bereikt. Da Koningin bleek zeer nieuwsgierig te zijn; sy wilde met alle geweld de streken zien, waar de blanken woneD, maar gelukkig zag zij er op bet laatste oogenbiik van af, Stanley te vergezellen. In het boek van Stanley zal men eene afbeelding van het dwergenras zien. Om afgesneden seringen, die be ginnen te verwelken, weer nieuw leveu te geven, is er een onfeilbaar middel. Voor andere plauteu kan het ook dienen, maar setingen, tulpen, zwaard lelies, lischbloemen, ondervinden er het meest de werking van. Het bastaat daarin, dat men wat kamfer met water wrijft en met dit water de bloemvazen vult. Voor wie bloemen schildert, is het middel onschatbaar; men kan er vier of vijf dagen de bloemen frisch mee houden. De geheimzinnige slaapziekte Nona is thans, naar officiëel erkend wordt, ook in Dalmatië uilgebroken. De Regeeriog heeft nauwkeurige geneeskundige onderzoekingen om trent deze ziekte gelast. D e Prov. Gron. Gt. verneemt dat bij de Exploitatiemaatschappy het voornemen be staat tot invoering van een nieuw tarief voor reizigers volgens het „zönenstelsel//. Volgens dit stelsel wordt het tarief over alle 8taatsspoorwegeu geregeld naar drie krÏDger, waarvan elke een opklimmend aantal kilometers omvat. (Voor het verkeer op korte afstandeD, zoogenaamd buurtverkeer, zal eeD uitzonderings tarief gelden.) De prijzen zullen, in vergelijking met de tegenwoordige, buitengewoon laag zijn. In verband hiermede zullen ook de vracht prijzen voor bagage belangrijk verlaagd en de formaliteiten, daarvan tegenwoordig verbonden, zeer vereenvoudigd worden. Terwijl men thans, om slechts een enkel, doch sprekend voorbeeld te noemen, voor eene enkele reis in de derde klasse van Nieuwe-Schans Daar Den Haag betaalt f6.05, zou men dan detalfde reis, doch heen en terug, ic de eerste klasse kunnen maken voor 5 cents minder. Te Springfield, in den Amerikaan- scheD Staat Ohio, is een brug ingestort. Honderd vijftig menschen vielen in het wstsr; vijf hun ner werden gelood en vijftig anderen gewond. Uit Delft wordt vin 24 April g e- meld: Heden voor 20 jarea werd de gist- en spiritus fabriek, gesticht. Heden-ochtend bracht het per soneel, met de harmoniekapel aan het hoofd, den directeur eene aubade. Zondag half drie zal een feestelijke maaltijd voor alle werklieden eu beambten met hunne vrouwen worden aangericht. Wat zoo iets aan de gist- en spiritusfabriek beteekent, kan men het best hieruit afleiden, dat voor die gelegen heid 8 hectoliter aardappelen moeten geschild worden. Jl. Woensdag had in de veenderjj te Beets eene vergadering plaats van oDgevser 1000 werkstakers waarbij Domelu Nieuwenhuis tegenwoordig was en de vergaderden toesprak. Hg drong op volhouden der werkstaking aan. Aan zijn verlangea werd dan ook gevolg gegeven, Eene nieuwe bijeenkomst werd bepaald op Maan dag a. s. Na afloop der vergadering had er eene broo Iuit— deeling plaats alleen aan trekkers van buiten. Ruim 200 broodan werden uitgedeeld, terwijl 'e avonds eene bezending uit Leeuwarden verwacht werd om onder de werkstakers, ingezetenen vau Biets, uit te reiken. Dagelijks is f70 noodig. Te ruim 12 uren was alles afgeloopen en waren de werkstakers vertrokken. Vele trekkers keerden naar hunne woooplaatsen terug. Alias liep kalm af. Te Beets bleven twse Rijks veldwachters gedetacheerd voor de handhaving der orde. Een schipper, die turf moest halen len dienste der locomotieven van de Nederlandsche Tram weg-Maatschappij, vroeg aan het comité te mogen laden met eigen volk; men ontried hem dit en bij vertrok naar eene andere veenderij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2