BINNENLAND. De Nederlandsehe R. K. Volksbond, Afdeeling Amsterdam. GEMENGDE BERICHTEN. Volgens de Barlijnsche Post is er bjj den Bondsraad een wetsontwerp ingediend, betreffende de legersterkte op voet van vrede. Natuurlijk wordt dit bericht in verband gebracht met de geruchten omtrent eeue voorgenomen afschaffing van de zevenjarige legerbegrooting, het zoogenaamd militair septennaat. Een enkel blad heeft dat ge rucht wel tegengesproken, maar op zulke zwakke gronden, dat er weinig waarde aan werd gehecht. Thans meldt de National Zeitung, dat het ontwerp reeds bij de Re geering in bewerking is en tot strekking heeft, de legerbegrooting, die nu eene aan zienlijke verhooging zal moeten ondergaan, voor den tijd van vier jaar vast te stellen. De strijd over Von Bismarcks ont slag wordt nu door de Hamburger Nachrichten weder aan den gang gebracht, doordien dit blad beweert, dat men o. a. den Keizer valschelijk in den waan had gebracnt, dal Von Bismarck in hoogen graad morphinist was, zoodat hij den samenhang van gedachten reeds had verloren. Eerst Von Bismarcks lijfarts Schwenniger heeft den Keizer van de ongegrondheid van dit beweren overtuigd. De Freisinnige Zeitung laat zich over deze vertelsels zeer scherp uit, en zegt o. a. Von Bismarcks naaste vrienden hebben alle reden om thans, nu zijn geestestoe stand immer duidelijker blijkt, hem zoover mogelijk van het openbare leven verwijderd te houden. Men meent te weten, dat het heele praatje hierin zijn oorsprong vindt, dat Von Bismarck in de laatste maand van zijn ambtelijk leven dikwijls des avonds een licht slaappoeder innam. Ten behoeve der expeditie in Oost- Afrika wordt voor het loopende dienstjaar 473 millioen mark gevraagd. Het Lagerhuis heeft Cameron's mo tie betreffende een modus vivendi tusschen Kerk en Staat in Schotland met 256 tegen 218 stemmen verworpen. Te Roubaixen te Tourcoing heerscht nog steeds eene zeer groote opgewonden heid. Er zijn nog eenige aanslageu op eigendommen gedaan. Overal zijn er ver sterkingen voor de troepen aangekomen. De infanterie maakte charge tegen de ben den werkstakers, die zich echter dadelijk weder aaneensluiten. Er werden verscheidene arrestaties gedaan. In ket geheel zijn er Donderdag te Parijs 300 personen in verzekerde bewaring gebracht. De helft daarvan is gevangen gebleven. De gevangenneming van Louise Mi chel was bevolen op grond, dat zij in hare conférences te Roanne en Lyon heeft aan gezet tot het verstoren der rust en tot haat der Regeeriug. Zjj zal deswege ge rechtelijk worden vervolgd. Zes honderd arbeiders aan de spoor- wegwerkplaatsen te Praag hebben den ar beid gestaakt. Te Barcelona zal de staat van beleg worden afgekondigd. Het meereudeel der fabrieken is blijven stilstaan. De troepen verhinderen botsin gen. De toestand is ernstig. Uit Lïssabou verneemt men dat de Amerikaansche Gezant uit naam zjjuer Re geeriug zich bereid verklaard heeft in het geschil over den Delagoabaai-spoorweg eene Bcheidsreckielijke uitspraak aan te nemen. De correspondent van een Hon- gaarsch blad vroeg onlangs aan den Pre fect van politie Loze, welke maatregelen men volgens hem te Pesth moest nemen tegen de ontworpen manifestatie. »Raadt uw landgenooten aan» ant woordde de Prefect »te doen wat wjj zullen doen, dat is de manifestatie in de geboorte te smoren, door van te voren de voornaamste belhamels gevangen te nemen» Zooals men weet, is deze maatregel roet goeden uitslag toegepast. De moraal van den ln Mei te Parjjs: de Beurs is 35 centimes gerezen. Lit Chicago worden nieuwe werk stakingen gemeld, vooral onder de werk lieden aan de zaagmolens. Het aantal stri kers wordt op 50.000 geschat. Men vreest voor ongeregeldheden. Sperrgelder. Na vele jaren in het bezit te zijn geweest van meer dan 16 millioen mark, die de Pruisische Regeering heeft ingehouden van de Geestelijken, die wegens den onzaligen kulluurkamp aan de rechthebbenden niet werden uitbetaald, heeft zij eindelijk een wetsontwerp ingediend, om aan den hoogst onrechtvaardigen toestand een einde te maken. Maar welk een wetsontwerp? Wil men het onrechtvaardig geld aan de rechthebbenden terug geven? Neen, dat kan de kuituurkamper niet van zich verkrijgen. Zedelijk ziet men zich ge dwongen iets te doen. Eenvoudig recht doen, tegenover Katholieken, dat kan, dat mag niet. Daartegen verzet zich de Pruisische evangelische natuur. De Katholiek mag zich niet vrij voelen. Hem moet herinnerd worden, dat de knoet te Berljjn steeds gereed ligt. De Regeering bekent, dat zij op de ingehouden traktementsgelden der Pastoors geen recht heeft. Dit hesft ze reeds lang erkend door de afschaffing der kuituur- wetten. Inplaats van de gelden eenvoudig terug te geven, zal ze jaarlijks eene rente van het kapitaal, berekend tegen 37jpct. uitkeeren. Maar ook dat nog niet onwaardelijk. Eerst zullen de Bisschoppen der daarbij betrokken diocesen daarom aan den Minister moeten ver zoeken. Ook dit is niet voldoende. De Bisschop zal moeten zeggen, waaraan deze gelden zullen besteed worden. En als de protestantsehe Minister niet in gevoelen verschilt met den Bisachop over het minder of meer doelmatige, dan eerst zal de intrest worden uitbetaald. Echt Pruisisch. Het fraaiste van alles is echter, dat de Protes tanten over de teruggave zulk alarm maken. Zij kunnen niet toegeven, dat de Staat de ingehou den gelden zoo maar teruggeeft. De Katholieken komen daardoor in te zeer gunstige positie. Als de Staat hiertoe overgaat, dan moeten ook zij in de voordeelen zijn betrokken. Zij vorderen niet minder dan eene dotatie van 15 millioen. Zij kunnen het niet verkroppen, dat de Katho lieken ineens in het bezit komen van 16 millioen mark. Wij zouden dezen lui eenvoudig zeggen: Wilt ge zoo gelukkig zijn als de Katholieken? Welnu, zeg aan den Staat, dat hij ook uwe Geestelijken hunne jaarwedde inhoude gedurende 15 jaren. En bij niet een Katholiek van Duitsch- land, zal de gedachte opkomen te protesteeren tegen de teruggave met den intrest, en intrest op intrest zelfs. Want ieder zal zeggen: 't Is hun geld. Staat geef hun, wat hun is. Suum cuiqu». Ieder het zijne, zooals Pruisens wapen devies luidt. Het schijnt dat billijk zijn tegenover Katholie ken voor andersdenkenden eene onmogelijkheid is. (F. W.) De Begeering heeft het verslag beantwoord omtrent het ontwerp houdende aanwijzing van de hooge en gewichtige openbare betrekkingen, bedoeld in art. 90 van de Grondwet, waarvan het bekleeden of bekleed hebben de verkies baarheid tot lid van de Eerste Kamer mede brengt. Verschillende wijzigingen zjjn in het ontwerp gebracht. Niet alleen de voorzitter van éene der Kamers der Staten-Generaal, maar ook de leden daarvan zijn opgenomen. Voor leden van Ged. Staten is bepaald, dat zij het lid maatschap meer dan 6 jaren moeten bekleed hebben. Burgemeesters van die gemeenten zijn verkiesbaar, welke volgens de laatste openbare volkstelling uit meer dan twintig-duizend zie ls n bestaan. Kapiteins ter zee en Kolonels bij het Neder- landsch en Nederl-Indisch leger zijn verkiesbaar, mits van laatstgenoemden rang af, twee jaar in werkelijken dienst geweest zijnde. Vervallen is de in het oorspronkelijk ontwerp opgenomen verkiesbaarheid van den president van de Neder- landsche Bank. Behalve de hoofdinspecteur zijn nu oök de inspecteurs en hoofdingenieurs, van den Rijkswaterstaat verkiesbaar verklaard. Ver vallen zjjn ook de voorzitters van het College voor de zee risscherjjen en van de Kamers van Koophandel en Eabriekeu te Amsterdam en Rotterdam, zoomede de hoofdinspecteurs van cultuurs in Nederlandsch-Indië. Daarentegen zijn ook verkiesbaar verklaard leden van de Indische Rekenkamer. Door de Regeering is aan de Nederlandsehe Heidemaatschappij opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om onze zee duinen te bebosschen. Daargelaten de verbete ring van acclimatorische toestanden, zou daar mede eene wijze van vastleggen der duinen ver kregen kunnen worden, verreweg goedkooper dan de thans gevolgde door het poten van helm; terwijl het door de ten gevolge daarvan ont staande bescherming tegen den zeewind, ook voor de bezitters der daarachterliggende gronden mogelijk zou worden, deze eveneens met hout gewas te bezetten. Blijkens een bij het Dept. van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.-Gen. van Nederl.-Indië is op 29 April jl, eene vijandige bende, 200 man sterk, nabij Edi (Atjeh) na «en vuurgevecht verdreven. Onzerzijds werden ge wond de off. v. gez. Dr. J. Van der Wal, en acht mindere militairen; de vijand had zeven dooden en veertig gewonden. St.-Ct De Regeering heeft aan de Tweede Ka mer de memorie van antwoord ingezonden op haar voorloopig verslag over de verlenging van den militie-diensttijd. Bij ministeriëele beschikk. is het hoofddistrict Haarlem tot het kiezen van leden der Tweede Kamer in 3 onderdistricten verdeeld. Zondag-middag hield de afd. //Amsterdam// van den Ned. R.K. Volksbond hare tweede jaar- lijksche vergadering in Plancius. Na opening van de vergadering met gebed, bracht de voorzitter, de Heer W. C. J. Pass- toors, den dank van Dr. Schaepman over aan de leden voor de uitstekende orde, welke in de vergadering van 27 April. jl. van het begin tot het einde heeft geheerscht, en betuigde den dank van het bestuur aan de pers van verschillende richting voor het uitvoerig en juist verslag van Dr. Schaepman's voordracht gegeven. In het jaarverslag van den secretaris wordt met dankbaarheid gewaagd van het groote voor recht, dat de H. Yader aan het lidmaatschap van den Bond een drievoudigen vollen aflaat heeft verleend, waaraan grootendeels gedankt wordt, dat afdeelingen werden opgericht te Haarlem, Rotterdam en den Haag, met respec tievelijk 800, 1000 en 700 leden. Door die snelle uitbreiding werd een centraal bestuur vereischt dat in Eebruari tot stand kwam. Of schoon daartoe veel bemoeiingen noodig waren, werd het werken voor den bloei der eigen af deeling niet vergeten. De afdeeling telt nu 2008 leden, en nog eiken maand melden zich gemid deld 70 nieuwe leden aan. De Zangvereeniging, die 7 5 leden telt, en de Rederijkerskamer voldeden aan de gekoesterde verwachtingen, doch de debatingclub behoeft nog versterking. Voorts volgt een woord van waardeering aan den Zeereerw. Pater K. Wulflngh en aan de Heeren het Kamerlid Mr. Bahlmann, Küppers, van Haarlem, en Kouwenhoven, van Overveen, die in den loop van het jaar als sprekers voor den Bond optraden. De bibliotheek deelt in den algemeenen bloei; zij breidde zich weder, zoo door geschenken als door aankoop, aanmerkelijk uit, zoodat het getal boeken nu 416 bedraagt, en van deze gelegenheid om zich gezonde, degelijke lectuur te verschaffen, wordt door de leden gretig partij getrokken. Nog veel andere geschenken, behalve boeken, mocht de afdeeling ontvangen, 0. a. eene fraaie boekenkast. Meer en meer constateerde het verslag openbaart zich de neiging tot vakverenigin gen. Tot dusver werden gevormd: de Typogra- fen-vereeniging Be Katholieke Pers, de schil- dersvereeniging St. Lucas, de Timmerlieden- en Meubelmakersvereeniging St. Joseph, de kleer- makersvereeniging St. Martinus en de Teeken- school. De onderafdeeling //St. Barbara// werd opge richt met het doel om de gestorven leden graf waarts te vergezellen, en maakte zich reeds zeer verdienstelijk. Tegenover al deze redenen om zich te verblij den, staat echter voor den Bond het diepgevoeld gemis van een eigen gebouw, waaraan zoo drin gend behoefte is. De resultaten der aangewende pogingen om de benoodigde som, f7500, in leen te krijgen, waren wel niet onbelangrijk, maar dit cijfer werd verre van bereikt, zoodat andere middelen zullen moeten worden gebezigd om het resteerende te plaatsen. Wat het te stichten Weduwenfonds betreft, wordt, nu het «erst ontworpen plan ernstige be strijding vond, door eene nieuwgevormde commis sie een ander plan ontworpen. Het Ondersteu ningsfonds is tot stand gekomen en treedt met den aanvang van het nieuwe Bondsjaar in wer king. Het busje //Hulp in Nood//werkte dit jaar uitmuntend, en ook de arbeidsbeurs wierp vele vruchten af. Voor zoover men weet, werden 63 leden geplaatst, maar in werkelijkheid moet dit cijfer hooger worden gesteld, daar verscheiden leden verzuimden van hunne plaatsing bericht aan de afdeeling te zenden. De Tentoonstelling van voorwerpen door den werkman in zijn vrijen tijd vervaardigd, in hot begin van 1889 in het leven geroepen, nadert hare voltooiin g en zal waarichijnljjk binnen enke le maanden worden geopend. Ten slotte wordt herinnerd aan de aansluiting van den Bond aan de protestbeweging tegen het oprichten van een standbeeld voor Giordano Bruno, do negeering van den Bond door de Commissie belast met het uitzenden van werklieden naar de Parijsche Tentoonstelling, het gedeeltelik mislukte kinderfeest op den Prinsessedag en het luisterrijke halfjaarljjksche feest op 10 en 17 Nov. jl. Even gunstig als het verslag van den secre taris was dat van den penningmeester, uit wiens rekening en verantwoording bleek, dat, met in begrip van het saldo van het vorige boekjaar ad fll55.68Vsi de inkomsten bedroegen f 6648.067j, en de uitgaven f3497, zoodat een saldo rest van f 3151.061/a, waarvan een som van f2775.451/3 op de Spaarbank is belegd. Aangaande de bibliotheek en het Busje «Hulp in Nood* werd respectievelijk door den biblio thecaris en den voorzitter nog eenige toelichting verstrekt, waarna een der leden aan het bestuur den dank der vergadering bracht voor zjjn volijverige zorgen, en de president aan de be stuursleden, die zooeven hun verslagen uit brachten, zoomede aan allen, welke middellijk of indirect bijdroegen tot den bloei der afdee ling. Want deed hij opmerken, ofschoon onlangs door een dagblad gezegd is, dat de Bond den grond reeds onder zijn voeten voelde wegzak ken, zal wel niemand, na kennisneming van den staat van zaken, die toekomst nabij achten. Een voorstel van het lid Mulder om een groot muziekfeest te organiseeren, waarvan de inkomsten zullen dienen tot versterking van het kapitaal voor het op te richten eigen gebouw waarvan genoemd lid de noodzakelijkheid bel oogde, vooral met het oog op het feit, dat in Plancius ook sociaal-democraten vergader den zal door het bestuur in overweging worden genomen. Met gebed werd de vergadering gesloten. Dr. Chamberland, ean der adsis- teaten van Pasteur, heeft met twee andere ba cillen-onderzoekers, de hh. Cadiac en Meuneur, ontdekt, dat kaneel-extract binnen den tjjd van twaalf uren de typhus-bacillen doodt. Ook schijnt dit extract, in de ziekenkamer verspreid, de besmettelijke kiemen ta dooden. De gewezen Eransche Keizerin Eugenie is onlangs, naer het Journal de Bru nettes verhaalt, op hare reis van Brusstl naar Keulen "p ergerlijke njjzs lastig gevallen door een «heer,* die te Luik plaats nim in den waggon le klasse, waarin de ex-Keizerin met hare dames zat, en haar daar onophoudelijk bespotte en beschimpte, tot Verviers toe. Aan dat station ontvluchtte de voorname reizigster wie het loopen zeer moeilijk vslt haar kwelgeest, om plaats te nemen in een coupé 2de klasae, waar zij met hare dames alleen kon zitten. Kleine geschenken onderhouden de vriendschap. Koningin Victoria werd, bij haar bezoek aan den Koning|der Belgen, verzot op eene soort van beschuitjes, welke alleen door Koning Leopold's kok kunnen gebakken worden. Zij ontvangt na om de veertien degen een trommel vol van die beschuit en zeudt op hare beurt wild van Wind sor naar België voor de tafel van haar konink lijken vriend. Het eerste offer vanhetspoor- wegwezen, was een Engelsch Minister, ten minste een ex-Minister. Sir Huskissoa, tot 1828 itaati- eeeretaris voor koloniën, werd door eene loco motief overreden, die hsre kunst in het voor- en achternitrijden ten toon spreidde te midden van het feestgejoel bij gelegenheid der opening van den eersten grooten stoomspoorweg van Liverpool naar Maneheiter op li September 1830. In de hooge kringen ontstond daardoor zulk eene vrees voor het rijden in den spoor wagen, dit PrÏDs Albert, uit bezorgdheid *oor het Lven zijner gemalin, Koningin Victoria, haar eerst 12 jaren later, io 1842, toestemming gaf om per spoor te reizen. Erederik Willem III van Pruisen maakte van de spoorlijnPotsdam, 1838 aangelegd, eerst twee jaren na de opening gebruik. Daarentegen maakte Heitog Willem v»n Bronswijk in persoon in D.cember 1838 den eersten feestelijken rit mede op de nieuwe lijn vau Brunswijk naar Wolfenbultel. Te dien eiude had men, door eene hof-equipage op een vierwieligen platform- WBgtin te plaatsen, een eigenaardig salonrijtuig samengesteld. Da overleden Keizer Willem I en zijne gemalin, destijds nog Prins en Prinses van Pruisen, reden voor het eerat per spoor op 9 Augustus 1836 vad Neurenberg naar Fiirth, acht maanden na de voltooiing van dien weg. In het Meinummer van het be kends Century-Magazine zet de Heer Keonan zijne reeks artikelen over Siberië en de behande ling der staatsgevangenen aldaar voort. Die ar tikelen hebben zeer de aaodaeht getrokken, doch het laatste spant in dit opzieht de krooD, omdat het de ervaring van den Heer KennaD bevat in zijne verhouding tot deo Russisohen censor. Vaa vroegere nummers van het Century- Magazine, waarin artikelen tan den Heer Ken- bau over Siberië voorkwamen, werden geheela bladzijden, met zwarten drukinkt besmeerd en aldus onleesbaar gemaakt, aau de abboanés af- gdleierd. In zijn jongste artikel geeft de Heer Kennen een facsimilé van eenige zulke geheel of gedaelte'ijk blaeket-out pagina's. Is hat ge heela artikel volgens een censor gevaarlijk, dan wordt het eenvoudig uitgesneden of gescheurd; anders worden de gevaarlijke gedeelten uitga- wischt mot een stempel, waarvan de afdruk een dicht netwerk van witte Ijjuen en zwarte ruiten uitmaakt en bjj de Russen aeer eigenaardig als «Kaviaar# bekend ia. «Kaviaren* is dan ook het Russisch equivalent voor het Engalsche nBlac- king-out.n De Duitsehe Eegeering moet voor nemens zijn, te Londen eene Kamer van Koop handel te stichten, in navolging ran Frankrijk en Italië. Hat plan vindt bij de Duitsehe Ka mers van Koophandel gaen onvardeeldan bijval; vooral die te Hamburg en te Bremen zijn er teger. De Belgische senator de Brouc- kcre heeft een eleotriich toestel uitgevonden, waardoor de waterdrukking in de buizen der waterleiding zeer aanmerkelijk vergroot kan wor den in gevallen van brand, waarbij overvloedige wateraanvoer in de eerste oogeublikken van zeer groot btlang is. Het zeer eenvoudige toestelletje kan in alk gebouw, waar eene geleiding van electriaeh licht en eene gewone waterleiding is, op verschillende punten van de waterleiding geplaatst worden, eu daa>-, zoodra het noodig is, eenvoudig door het oplichten van een hefboom in werking wor den gebracht. Het toestel, san welks volmaking de uit vinder nog staeds werkt, kan voorts in verschei dene andere opzichten goede diensten bewezen. Maandag werden te Brussel, in tegenwoordig heid van den Minister De Bruyen en een aantal andere aanzienlijke personen, proeven er mee genomen, welke uitmuntend voldaden. Te Planemines, in den Amsri- kaansehen Staat Lousianna, heeft de plaatselijke overheid eene verordening gemaakt ter bescher- miog van de alligators. Het dooden van dezs vraatzuchtige dieren wordt strafbaar gesteld met 25 dollars boete of opsluiting. De reden van dezen maatregel is, dat de alligators verklaarde vijanden der muskusratten zijn, welke dieren, sinds het voortdurend doodtn van alligators, zeer sterk vermeerderd zjjn en op de velden groote schade aenrichten. Een lek in de gasleiding Om te bepalen waar een lek in de gasleiding is, doet men het best, zoodra men de gaalucht mikt, na te zien of al de gaakianen gesloten zijn en daarna ook den meter af te sluiten. Als men dan na ver loop van een paar uren, den meter weer open zet en de liehten aansteekt, zal bel licht, in welks nabijheid het lek is, met een blauwachtige vlam branden. De juiste plaats van hst lek kan dan met een lucifer of kaars worden gevonden. Gas op zichzelf is niet ontplofbaar; het wordt ontplofbaar als het met lucht vermengd is in de verhouding van 1 tot 15 deeleo. Ben lek in eene gaspijp is reeds waar te nemen door een onaan- gen nas en reuk ale het in de lucht is in de ver houding van 1 op 3000. Zoodra het lek wordt aangenomen, moeten terstond alle vensters geopend worden en moet men de grootste zorg dragen, dat geen lieht komt bij de plek, voordat men zekerheid heeft, dat er gaene gevaarlijke opeenhooping van gal meer is. De Duitsehers zullen den 22 en Mei te Mainz dan 450an gedenkdag viaren van hun uitvinder der boekdrukkunst: Gutenberg. Eene tentoonstelling van meesterstukken der boek drukkunst van Gutenberg's dsgen tot onzen tjjd zal aan dis feesten zjja verbonden. The Athenaeum uit, bij het aankondigen eener viering van den 450an gedenkdag der uitvinding ven de boekdrukkunst te Keulen op 28 en 29 Juni a. e., het vermoeden, dat die feesten zjjn ter tere van onzen Laurens Jauszoon Koster. ToHirtshals, op de kust van De- aemirkec, zal een reddingistation worden opgt;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2