B N N E N L 1 N D. derd. Het blijkt nu, dat de Minister alleen zgne nederlaag heeft kunnen herstellen door de hulp des Konings, achter ivien hij zich verschool. Nu meenen verschillende staats lieden zich 's Konings gunst verzekerd te hebben en zij hopen daarom den Heer Crispi spoedig van zijne plaats te dringen. Zeer zeker zou de val van dezen Minister voor Italië geen onoverkomelijke ramp, ja veeleer eene verademing zijn. In den Senaat hebben de Heer Ross i en anderen dezer dagen den economischen toestand van Italië wederom met donkere kleuren geschilderd. De toestand is zóo ern- stig«, zeide de Heer Rossi in zijn betoog, »dat een enkele mislukte oogst hem on houdbaar kan maken.De Heer Crispi liet zich al even pessimistisch uit en klaagde over de millioenen, die nutteloos voor de expeditie in Afrika worden uitgegeven. Te Rome duurt de crisis voort en blijven werkeloosheid en faillissementen aan de orde van den dag, hoewel de Staat de ge meente reeds met een bedrag van 300 millioen lire is te hulp gekomen! Tot dekking van het deficit zou de Italiaansche Regeering een lucifers-mono polie willen invoeren. Met 93 tegen 55 stemmen bewilligde de Rumaansche Kamer aan de Regeering de aangevraagde credieten voor versterkin gen aan den Donau. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de Turksche Gezant te Londen ver scheidene' samenkomsten met Lord Salis bury gehad heeft om over Egypte te spre ken. Lord Salisbury verklaarde zich ge neigd tot nieuwe onderhandelingen om tot de ontruiming te geraken, mits Turkije Engeland's recht tot interventie, zoo die na de ontruiming noodig mocht wezen, erkenne en mits de Porte de verplichting op zich neemt om de door Engeland ge maakte regelingen niet te storen. Tegen die voorwaarden oppert Turkije geen be zwaar, zoodat er eerstdaags ouderhandelin gen met Rustem-Pacha of met een buiten gewonen gevolmachtigde te Londen over een nieuw tractaat verwacht kunnen wor den. Uit Durban wordt bericht, dat de President van den Oranje-Vrijstraat eenige wijzigingen in de grondwet voorstelt, waaronder de toekenning van het veto recht aan den President der Republiek ten aanzien van met geringe meerderheid van stemmen aangenomen wetsontwerpen. De wetgevende Raad van Natal heeft de met den Oranje-Vrijstaat gesloten spoor weg-conventie bekrachtigd. Ned. R. K. Volksbond, Afdeeling s'Gravenhage. In de laatste dertig jaren hebben de Veree- nigde Staten van Noord-Amerika tien milliards van hunne schuld betaald, terwijl in Europa alle landen jaarlijks nieuwe millioenen moeten lee- nen voor hunne soldaterij. Sinds dertig jaren bedragen de nieuwe leenin gen 41 milliards. Wel een sterk pleidooi voor het vrijwilligers leger. De Gelderlander.) Eene aanklacht of beschuldiging. Op zijne rondreis in de Zuid-Afrikaansche Eepubliek werd de President Paul Kiüger o. a. begroet door den predikant Malkerbe, die zijne hulp en bescherming inriep voor de Protestantsche Kerk tegen de aanvallen en aanmatigingen, die zij te verduren heeft van het steeds veldwin nend Katholicisme. „Oom Paul" antwoordde op deze jammer klachten, dat hij wel is waar ijverig Calvinist was, doch als hoofd van den Staat zich met godsdienstquaestiën niet had in te laten. //Als het Protestantime zijn invloed in de Transvaal behouden wilde", voegde hij er bij, //moet het zich de Katholieken tot voorbeeld stellen in hunne offervaardigheid, wanneer het liefdewerken en den bouw van godsdienstige scholen betrof. Hadden de hervormde predikanten beter hun plicht gedaan, het Katholicisme zou nooit de stelling veroverd hebben, welke het thans in de Zuid-Afrikaansche Eepubliek bezit". Gaarne hadden wij van den predikant Mal- herbe vernomen, waarin de door hem bedoelde aanvallen en aanmatigingen der Katholieken bestaan. Wij vertrouwen toch dat dezen zich geenszins hebben schuldig gemaakt aan het plunderen van bedehuizen of in het aanmatigen van bezittingen of kerken, die het rechtmatig eigendom der Protestanten zijn. Hunne katholieke broeders in Europa en elders, zouden de eersten zijn om hun gedrag te laken. Naar het antwoord van den President te oor- deelen, valt hier echter geenszins aan te denken. Dit is niets anders dan een lofrede op de Katholieken, waarin hij den predikant geeft te kennen: Doe als de Katholieken en uw klachten zullen overbodig zijn. {V. W.) De Enquête-commissie zal, naar wij ver nemen, spoedig hare werkzaamheden beginnen. Overkomslig de bepalingen der wet heeft zij zich in drie commissiën gesplitst. Van eene der commissiën is de Heer Rochussen algemeen voorzitter, van rechtswege president, terwijl de andere afdeelingen respectievelijk zullen gepre sideerd worden door de Heeren Kerdijk en Veegens. Reeds thans is bepaald dat de Tweede Kamer op Dinsdag 3 Juni e. k. tot hervatting der werkzaamheden zal terugkeeren. Voortaan zal by het sluiten van contrac ten voor belangrijke werken ten behoeve van 's rijks marine niet meer de gebruikelijke bepa ling worden opgenomen, dat een gedeelte der aannemingssom by de goedkeuring der over eenkomst wordt uitbetaald, en zulks ten einde den Staat voor eventueele schade te vrijwaren. Het was jl. Maandag 41 jaren geleden dat Z. M. onze geëerbiedigde Koning de teu gels van de Regeering in handen nam. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal eerst in de helft van Juli terugkomen, o. a. tot afdoening van het voorstel tot verlenging van den miliiiediensttyd. Zandvoort, 13 Mei. In de vergadering van 8 Mei jl. besloot de Raad op voorstel van den voorzitter, dat van 1891 af de gemeente zelve de exploitatie der baden ter hand zal nemen, met dien verstande, dat de bestaande badin richtingen onder zekere voorwaarden en controle der gemeente kunnen blijven voorbestaaan. In den foyer van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen had jl. Zondag de gewone vergadering plaats van de Haagsche afdeeling van den Nederlandschen R. K. Volksbond, dit maal onder leiding van den voorzitter van het centraal bestuur, den Heer Passtoors uit Am sterdam. Nadat d« vergadering met het gebruikelijk gebed geopend was, deelde de voorzitter mede dat Z. D. H. de Bisschop van Haarlem hem had ver zekerd, dat binnen eenigen tyd aan deze afdeeling een geestelijk adviseur zou worden toegevoegd. Door den Heer A. Van der Lans werd vervol gens met veel gevoel een lofdicht op de H. Maagd Maria voorgedragen, hetwelk luide werd toege juicht. Een lid der Amsterdamsche afdeeling, de Heer Sbehandelde daarna in eene uitvoerige lezing twee vragen, namelijk 1. wie en wat is degrootste of eenige oorzaak van den tegenwoordigentoe stand der arbeidende klasse; 2o. wat kunnen wij doen om het leed, den Paus aangedaan, te ver zachten? De Hervorming achtte spreker de oorzaak van het kwijnen der gilden, die welvaart en vrede be vorderden en een verbond vormden tusschen den patroon en den knecht omdat beiden lid waren. Door de Hervorming kwam er verdeeldheid on der de gildebroeders en van dien tijd begon de arbeidende klasse te dalen eu in verval te raken. Spreker gaf toe, dat dit niet het doel der Her vormers geweest was, wel het omverwerpen en vernietigen van het kerkelijk gezag van den Paus; doeh trots alle pogingen van de ongeloovigen zit de H. Yader nog op Petrus' Stoel, gelijk Dr. Schaepman in een van zijne gedichten waarvan spreker een gedeelte voorlas zoo schoon bezingt. Om het lot van den H. Vader eenigszins te verzachten,ried spreker de leden aan zich vast aan een te sluiten en als éen man te strijden tegen de sociaal-democratie en de Loge. Daverende toejuichingen leverden het bewijs dat de woorden van den Heer S. bij de vergaderden instemming vonden. De Heer Passtoors wees de leden verder op de in September aanstaande te Amsterdam van wege den R. K. Volkshond te houden tentoon stelling van werkstukken, vervaardigd in vrijen tijd door de leden, spoorde hen tot deelneming aan en bracht ten slotte den sprekers dank voor de gesproken woordeD, waarna de vergadering met gebed werd gesloten. In de loop der bijeenkomst had de verkiezing plaats van vijf bestuursleden, waarvan de uit slag was dat gekozen werden de Heeren H. Sleyffers, A. Piët, A. Van der Lans, H. Allard en C. Van Wyk. De verschillende functiën door hen te ver vullen, zullen door hen onderling worden be paald. Dagblvan Z. H. en 's Gr.) GEMENGDE BERICHTEN. Het EngelBche vakblad Photographic News meldt, dat bij de wedrennen in Hurst- park da winnende paarden gephotographeerd wer den op het oogesbiik dat zij de //winning post", de lijn van aankomst, passeerden. Daar bevond zich namelijk een toestel, dat op bedoeld oogen blik in werking werd gesteld. Hierdoor ver kreeg men een beeld der 9tandeD, waarin de paarden zich op dat oogeublik bevonden en werd de uitslag dus door een document boven allen twij fel verheven. Ook op andere pnuttn der baan waren toestellen geplaatst om de onderlinge ver houding der strijders na te gaan. Het eerstvolgend postcongrea zal niet dit jaar, doch eerst in 1891 plaatsheb ben, waarbij door Frankrijk de invoering van een internationalen postspaarbankdienst eu door Portugal de invoering van wissels aan toonder en het aannemen van advertentiën door de posterij zullen voorgesteld worden. Alweer komt uit Amerika bericht van een brand in een krankzinnigengesticht. H9t armenhuis en het daarmede vereenigd krankzinni gengesticht te Norwich, bij New-York, is in de vlammen opgegaan. Dertien p rsoneo, onder welke elf krankzinnigen, zijn verbrand. De brand ontstond ic het krankzinnigengesticht, waar een verpleegde eene lamp wilde aansteken. Omtrent den brand in het krankzinnigengesticht bij Montreal deelt een ooggetuige o. a. nog mee: „Zoo zag men een krankzinnigen man, die eene vrouw greep, boven zija hoofd tilde en toen in het vuur wierp, terwijl hij blijkbaar het grootste pleizier had. De vrouw was natuurlijk niet te red den en met de grootste moeite werd de man gevat. Een andere waamiuuige poogda een brandweerman met zich in de vlammen te werpen en toen dit niet gelukte, sprong hy alleen in het vuur. //Een brandweerman, die op eene ladder gedacht moest veehten om eene krankzinnige te redden, was ten laatste, om niet met de krankzinnige te veron gelukken, genoodzaakt, haar in de onder hen woe dende vQurzeer te slingeren.// Z a t e r d a g-o chtend te 10 uren wer den aan boord van de Spaarndam, op de hoogte van Calais, in volle zee een paar postduiven opgelaten,' die te 12.40 bij bewolkte lucht te Middelburg terug keer den. E 1 e c t r o-t echnische blad en maken meldiog van eene nieuwe uitvinding, die naast telegraaf en telephoon bestem;! is den afstand tus schen twee personen als van geene beteekenis te beschouwen. Het is de overbrenging van verschij- nings-vormen door middel van een electrischen stroom en de pbotographische werking van het licht. De toestel wordt door zijn uitvinder Körzél een photoscoop genoemd en zou in staat zijn het beeld van een persoon op zulk eene wijze over te brengen, dat, terwijl hy door de tele phoon een gesprek voert, de toegesprokene tege lijkertijd zijn spiegelbeeld te zien krijgt. Tusschen Berlijn en Potsdam hebben onlangs al proefnemingen voor eeuige uitgenoodigden plaats gevonden, die in de hoogste mate ver baasd waren over hetgeen zij zagen. Terwijl zjj met de telephoon door den uitvinder werden toegesproken verscheen gelijktijdig zijn portret op eene verlichte melkwitte glasplaat en gaf alle bewegiugen en gelaatsuitdrukkingen van den spreker getrouw weer. (O. Haarl. Ct.) In plaats van potscherven, om tegen te reet vocht onder in de bloempotten te doen, bezige men daarvoor liever stakjes turf, vooral voor planten, die veel water verlangen, zooals de varens en palmen. Turf droogt slechts langzaam uit. De wortela der planten dringen in de turf, die hun schijnt te smaken. Landb Mbl.) Bij een brand te 's-G r a v e n 1 a n d werden de meubelen, bedden, ja zelfs een kind in de wieg ingedragen in een koffiehuis tegenover het brandende pand. Tom na het blusschen de brand meesters en b°rgers daar bijeen wareu om de ver dere maatregelen te bespreken, zonder drank te ge bruiken, verscheen een jachtopziener en bekeurde de aanwezigen en den kastelein! De ambtenaar van het O. M. bij het kantonge recht te Hilversum heeft ontslag van rechtsvervol ging voor de brandmeesters en het personeel der spuiten geëischt, maar tegen eenigen van hen, die mede bet lokaal waren binnengeloopen, eene boete van 50 cents en tegen den kastelein van f 1. Deze man deed zijn plicht slechts ten halte. Hij had ook de menschen, die den brand hielpen blut- schen, moeten bekeuren, wegena hst veroorzaken van burengerucht. Msb De m e t a a 1 f a b r i k a n t Krupp te Berndorf, ontving dezer dagen een ongeteekenden brief, meldende dat zyne fabriek in brand zou ge stoken worden.Krupp vergaderde al zyne werklie- dan en laa hun den brief voor.Daarna zeide hij; //Als aen uwer van plan is mijne fabriek te verbranden, mag hij 't, wal mij betreft, doen. Ik wilde u alleen meedeolen,dat ik dan mijne fabriek niet zal herbou wen, omdat ik genoeg bezit om van my'De rente te gaan leven." De Eiffeltoren begint langzame r- hand eene geliefkoosde verblijfplaats voor vogels te worden. Zwaluwen, mussclien, spreeuwen, kraaien, zelfs raven hebben er hun nest gebouwd en schijnen er zich meer en meer op hun ge mak te gevoelen, naarmate zij gewoon raken aan het geraas der liften en aan de bezoekers van den toren. Aangename herinneringen. Te Par ij s is o n- langs een man overleden, die de eer heeft gehad, dat Napoleon III hem bij eene gedenkwaardige gelegenheid eigenhandig een sla: heeft g<geven. Hij was een geheimpolitie-agent, Rossi geDsamd, en bij den aanslag vaD Orsioi, op deo 14den Januari 1858, was hij aan het operagebouw op post. In weerwil van de verschrikkelijke ont ploffing verloor hij zijne tegenwoordigheid van geest niet, maar snelde naar het rytuig van dei> Keizer. Zijne Majes'eit hield hem echter voor een samenzweerder en gaf hem een vuistslag tusschen de oogen, zoodat bij tegen den grond tui melde, Tot schadevergoeding kreeg Rossi later fr. 5000. De ex-Keizerin Eugenie bewaart nog het hoofd deksel, dat de Keizer by gelegenheid van Orsi- ni's mislukten aanslag droeg. Het i s doorboord met kleine gaatje), Dauwelijks grooter dan spel— deprikken. Te veel verlangd. We zijn bereid zegt een Amerikaansch blad one geloovig neder te leggen by een groot gedeelte van de vlese lijke berichten, die da bladen uit het Westen ons omtrent de wervelwinden te hunnent ple gen op te diaschen. Maar wanneer eene courant uit Arkansas ons vertellen wil, dat onlangs een stevige bries een bedde-deken 62 mijlen ver me- desleurde en toen terugkwam om ook nog het laken te haleD, moeten we toch eerst een paar dagen bedenktijd verzoeken. Het automatische wonder. Wij kunnen te- genwoordig automatisch spijs, drank, sigaren, erz. krygen en zelfs voor twee en eeu halve cent ons gewicht leeren kennen. Een nieuw automatisch wonder heeft de Heer Wolfson te Londen uitge vonden, waarmee men namelijk de sterkte van zijne oogen kan meten. De toestel bestaat uit een 22 tal convexe en concave lenzen, die men door aan knoppen te draaien voor het oog kan bren gen. Werpt men nu het geldstuk in de sleuf, terwijl men tegelijk den voet op eene trede zet, dan komen er een paar leDzen naar voren waar onder staat „normale sterkte:" Kan men door die lenzen gemakkelyk de zich daarachter bevin dende letters lezen, dan heeft men de geruststel lende zekerheid van geen bril noodig te hebben. Is men bij- of vérziende dan draait men aan de knoppen tot men eindelijk het passende paar glazen heeft gevonden. Dan gaat men van den toestel af, die daardoor gesloten wordt en vindt in een laadje bet Dummer van de brilleglazen, die men noodig heeft en in vele toestellen een briefkaart er bij, waardoor men dadelijk^ zulk een bril bestellen kan. Nog een stap verder en men krijgt automatisch den bril, dien men be hoeft. De wisselwachter G. J. Bekkers, bij het station te Koekange, heeft gedurende 20 jaren tot l Mei jl. 100,000 treinen zijn wachtpost zien passeeren, zonder eenige stoornis in den loop dier treinen aldaar. Men heeft dat heuglijk feil niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Eenigen der voornaamste ingezetenen van Koe kange hebben den man op genoemden datum eene aangename verrassing bereid, door hem, als blijk van waardeering zijner nauwgezette plichtsbetrachting, twee fraaie stoelen, een wek ker en een theeservies te vereeren, terwijl bo vendien de dag eindigde met een feestje. Oude noten lezen we in een Duitsch blad worden polbaar en smakelijker, wanneer men ze ic een pot met goed zont kokend water werpt en ze dan daarin koud laat worden. Het ia te probeeren. Op den 9 April jl. is hetmiddel- ste gedeelte van het dak der R-K. kerk op het Waterlooplein te Batavia ingevallen. Reeds had men het ongeval zien aankomen en getraeht het door het aaubrengen van stutten te voorkomen, msar het mocht niet balen. Niemand is door de neervallende balken en spanten getroffen, maar deze hebben in het kerkgebouw natuurlijk veel vernield, onder andere een deel van het orgel. Het altaar is onbeschadigd gebleven. Onder Spaarnwoude is Vrijdag- avond de bliksem iogeelagen in den watermolen „de Slokop". Zonder brand te veroorzaken, werd een der zware roeden gespleten en in een woon vertrek eenige schade aangericht; de bewoners kwamen met den schrik vry, De molen heeft alzoo zijn naam eer aangedaan. Gebruik van paardenvleesch. In Duitsch- land wordt zeer veel paardenvleesch gebruikt. Volgens de Milch. Ztg. zija in Berlijn gedu rende éeu maand niet minder dau 800 paarden geslacht. Nog sterker is dit verbruik te Konings bergen, waar, op eene bevolking van tienmaal minder zielen dan in Brly'n, in ésn maand 332 paarden werden geslacht. Dezer dagen stierf in De Krim iemand, die 34,000 herdershonden bezat en die ook wel noodig had,want zijne kudden bestonden uit meer dan een millioen schapen en zijne be zittingen strekten zich uit over 250,000 hectaren. Het was Gustaaf Fat Fain, de grootste grond bezitter vsd Zuid-Rusland. Hij overleed op zijn kasttel Capli in Taurie. Ongelooflijk Te Luik heeft een schip per een moordaanslag gepleegd op een agent. En wat gebeurt? Eeue inecbry «ingelijst wordt in onloop gebracht voor het slachtoffer? Neen, voor den aanvaller, om voor hem een knap ad vocaat te betalen, die hem moet verdedigen. Volgens de Schijf zou het aan een ambtenaar van eene Fuansche telephoon-maat schappij, na herhaalde vruchtelooze pogiDgen, zijn gelukt, om de telephoon cok dienstbaar te maken aan de duikertoestellen. De epreektoestel is, natuurlijk eenigszins anders dan gewoonlijk ingericht, aan de kap van den mond, terwijl de ontvangtoestel aan eene soort van muts, ter hoogte van het oor is bevestigd. De geleiddra- den zijn, gelijk van zelf spreekt, geïsoleerd en loopen langs de buis, die dirnt tot aanvoer van lucht. Spreek- en ontvangtoestel hebben zeer kleine afmetingen. Op eene diepte van 9 meter kon men duidelijk van den wal af met den dui ker spreken. D« geduchte werking derby het Ooetenrijksche leger ingevoerde Mannlicher-ge- weren is gebleken bij de ongeregeldheden te Biala. In de lichamen van tien dooden werd by de lijkopening geen kogel gevonden; bij allen waa de kogel het lichaam door en door gegaan. Reizigers door Afrika. Het groote Afri- kaansche vasteland is nu dertien malen van het westen naar het oosten of omgekeerd doorreisd. De eerste, die dezen tocht volbracht, was Living stone; de tweede was de Portugees Silva Porto. Op dezen volgden: in 1873 Cameron, in 1874 Stanley, in 1877 Majoor Serpa Pinto, in 1880 de Italiaan Mattucci, in 1881 Kapiteiu Wiss- mann en de Schot Arnolt, die van het oosten naar het westen trok. In 1884 volbrachten de Portugeezen Ivens en Cappello en Dr. Lenz (een Oostenrijker) de reis, en in 1885 de agent van den Congostaat, de Zweedsche luitenant Gleerup. Daarna reiaden Stanley en Wiasmann ten twee den male dwars door het zwarte werelddeel, en onlange, ongeveer tegelijk met Stanley'» terug keer, heeft de Fmneche Kapitein Trivier de reia volbracht. Het orkest van Strauss, dat op weg is naar de Vereenigde Staten, om daar, volgeDi een gesloten contract, concerten te geven, zal niet te New-York aan wal mogen komen, op grond van eene wet, welke verbiedt dat "ar beiders" bij overeenkomst van elders naar de Vereenigde Staten overkomen. Uit Enkhuizen wordt onsvau9 Mei gemeld: De heer Van der Deare, eigenaar van het Parkhotel alhier, ontving heden een brief van Anselmo Ruiz Peres, waarin dese, thans in da gevangenis te Barcelona, verklaart, vroeger in Nederland te zijn geweest, en te Enkhuizen iu denabyheid van genoemd hotel, eene som van 500,000 te hebben begraven. De toekomst van zijne eenige dochter willende verzekeren, verzoekt hij, de reiskosten van Spanje naar Nederland voor twee dames over te zenden. Zijue dochter zal dan de plaats wijzen, waar de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2