N I E W E No. 1549- Vrijdag 13 Juni 1890 15de Jaargang, De Katholieke Kerk in 15a- gelaad en Schotland van 1800—t89U. B UIT E X L A N êk-fffS ?aus naa advbhtehtxém De priestermoorder. HA4IILIMSC ABOÏÏEJSMBÏÏTSFBWÊ 9 9 Per B maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummer® Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BC EB AU: St. Janstraat Haarlem. 0,85 1,10 1,80 0,03 30 Cents. AGOTJS MA WON AQITAï'E 7an 13 regelt Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentien worden uitarljjk Maandag-, Woensdag en Vrjjdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPSKS I, A U E E Y. II. (Slot.) In het jaar 1880 telde men in Engeland 330 en in Schotland 39 kloosters. Al de groote Geestelijke Orden, de Karthuizers, de Trappisten, de Benedictijnen, de Premon- stratensers, de Dotninicaneu, de Francis canen, de Jezuïeten, de OratorianeD, oe Liguoriauen, de Passionisten hebben zich wederom op den bodem gevestigd, van welke de ruwe hand der ketterij haar voor altijd meende te hebben verdreven. En naast de groote Orden uit vroegereu tijd, ziet men thans nieuwe Congregaties '.n menigte bloeien. De Christelijke Schoolbroeders, de Ursulinen, de Dames du Sacté Coeur, do Dochters der Christelijke Liefde, alle Con gregaties, welke zich aau het onderwijs of aan de verpleging van zieken wijden eu die aan de oude Kerk van Engeland on bekend waren, ontwikkelen zich thans vrij op dezon door de vervolging omwoeien bodem en leggen getuigenis af van de ver bazende vruchtbaarheid van nat Katholi cisme, tegenover de onvruchtbaaiheul en de dorheid der ketterij. Door eene grootsche dead van den Plaatsvervanger van Jezus Christus is op de opstanding der Katholieke Kerk in En geland het zegel gedrukt, wij bedoelen uameljjk de weder-invoering der hiërarchie. Reeds door eene breve van Paus Gre- gorius AVI, van den 30 Juli 1840 werd het aantal Apostolische Vicariaten van vier tot acht vermeerderd. Maar dit was nog niet voldoende, want de Katholieke Kerk had in Engeland voldoende bewijzen voor hare levensvatbaarheid afgelegd, om te ver dienen uit den toestand als Missie-land te worden geheven. Den 29 September 1850 herstelde Paus Pius IX, door de bul Uni- versitatis ecclesiaede Kerk in Engeland, naardien hij het Aartsbisdom Westminster, beuevens twaalf Bisdommen, Liverpool, Salford, Schrewsburj,Newport,Nottingham, Soutbwark, Birmingham,Clifton, Plymouth, Hexham, Northampton en Beverley stichtte. Het laatstgenoemde werd intusschen door de beide Bisdommen van Leeds en Middles- borough vervangen en het Bisdom j Porth- mouth werd van het Bisdom Soutnwark gescheiden, zoodat het aantal der onder het Aartsbisdom van Westminster behoo- FE U ILL E T O JV. Vervolg.) II. In het kerkje ran St. Maria dell' annunziata, dat tot de parochie van Don Agostino behoorde, werd op Vastenavond-Dinsdag een buitengewoon biduur gehouden. Het hoogaltaar was op de zinrijkste wijze met frinsche bloemen versierd, talrijke, brandende kaarsen zetten het altaar als in eene zee van licht. Beven het tabernakel stond de gouden remonstrans. De kostbare stee- nen, welke de lunula omringden, straalden in den glans der kaarsen. Daar troonde de Koning der Koningen onder de gedaante van brood, voor de geloovigen uitgesteld. Deze waren talrijk vertegenwoordigd, aangespoord door de bekoor lijkheid van het nieuwe, want het was de eerste maal, dat in deze kerk, gedurende de Vasten- avondsdagen de uilstelling en de aanbidding van het allerheiligste Sacrament plaats vonden. Bovendien was het in de parochie bekend ge worden, dat de Pastoor Don Agostino deze devotie ingesteld had, ten einde door een open* baar zoenoffer paal en perk te stellen aan een grooten smaad, welke den Heiland in het H. Sacrament in deze stad aangedaan was gewor den. En daarom wa3 het getal der geloovigen zoo machtig vertegenwoordigd. Menig christenhart, dat lauw en onverschillig is, zoolang alles zijn gewonen gang houdt, wordt warm en ijverig, als het verneemt dat zijn God, rende diocesen thans veertien bedraagt. Dan 26 Februari 1878 voleindigde Paus Leo XIII het werk van zijn voorganger door de herstelling der hiërarchie in Schot land. In de plaats vau de vroeger bestaande drie Apostolische Vicariaten, stichtte het Opperhoofd der Kerk do beide Aartsbis dommen Edinburg eu Glasgow benevens de vier tot Edinburg behoorende dioce sen Dunkeld, Aberdeen, Galloway en Argyll. Ten slotte geven wij nog een overzicht van de ontwikkeling der katholieke hië rarchie sinds den aanvang dezer eeuw: In bet jaar 1800: Engeland 4 Aposto lische Vicarissen, 43 Priesters, Schotland 2 Apostolische Vicarissen, 12 Priesters; te zamen 6 Apostolische Vicarissen en 55 Priesters. In het jaar 1840: Engeland 8 Apostolische Vicarissen, 608 Priesters SSchotlaud 3 Apostolische Vicarissen, 60 Priester»; te zamen 11 Apostolisch# Vica rissen en 668 Priesters. In bet jaar 1880: Engeland 1 Aartsbisschop, 14 Bisschop pen' 2198 Prieiters, Schotland 2 Aarts bisschoppen, 4 Bisschoppen, 324 Prie»ters, tezamen 3 Aartsbisschoppen, 18 Bisschop pen, 2522 Priesters. In het jaar 1890: Engeland 1 Aartsbisschop, 14 Bisschoppen, 2340 Priesters; Sehotland 2 Aartsbisschop pen, 4 Bisschoppen, 329 Priesters; te zamen 3 Aartsbisschoppen, 18 Bisschoppen eu 2669 Priesters. Welk een verbazend» en zegeurijke voor uitgang valt er op het gebied der Katho lieke Kerk in het groene Erin en in Schot land op te merken. Inderdaad Engeland bskleedt :u onze dagen acme eereplaats in de katholieke hiërarchie; op zijn uitgebreid grondgebied telt, het in de vijf werelddeeleu thans: 22 Aartsbisdommen, 99 Bisdommen, 18 Apo stolische Vicariaten en 6 Apostolische Pre fecturen, terwijl zich onder de Engelsehe onderdanen meer dan 13,500,000 Katho lieken bevinden. Mochten wij toch zeer spoedig de be woners van het oude eiland der Heiligen allen tot het geloof hunner vaderen zieu terugkeeren, tot het heilig geloof waar van zij, nu drie eeuwen gsleden, door de hartstochten eu misdaden van Hendiik VIII »u door d» hatelijke en verachtelijke politiek van Elizabeth werden afgescheurd. Door de kolossale en steeds toenemen de ontwikkeling zijner koloniale bezittin gen zou de bekeering van Engeland onge twijfeld de bekeeriug der ganscke aarde ten gevolge hebben. Dien het nog uit den grond zijns harten bemint, een grooten smaad wordt aangedaan, eu een zoen offer eischt; vooral als het geldt tc beslissen voor of tegen Christus. In zulke gevallen rekt menig menschenbait, dat anders nog al be sluiteloos en kanielend is, partij voor zijn Verlosser. De Pastoor Don Agostino knielde op een met rood doek overtrokken ^kussen voor liet altaar. Hij was een man nog in den bloei zijner jaren, van eene hooge, edele gestalte, doch veel kommer en zorgen hadden voor den tijd zijne haren vergrijsd en de gewoonte om steeds tegen de laagheid en het kwaad van de eene en tegen de onverschilligheid en de lauwheid van de andere zijde te strijden, hadden aan liet anders zoo zacht en innemend gelaat een zekeren ernst g0oreven. Hij knielde biddend voor het altaar, leunende met het hoofd in beide handen. Als hij bijwijlen de groote oogen opsloeg, om ze naar het taber nakel te verheffen, straalde (1 aarirt een vuur, dat zoowel getuigde van teedere liefde jegens zijn Heiland,als van rechtmatigen toorn over den Hem aangedanen hoon. Na geruimen tijd gebeden en bijwijlen een blik in de zij panden der kerk geworpen te hebben, om zich te overtuigen, dat de geloovi gen in dichte drommen het godshuis vulden, stond hij op en beklom den kansel om eenige woorden tot de menigte te richten. Zijne stem klonk zwak en be.vend, toen hij begon: //Geliefde parochianen! Ik heb u hierheen geroepen, opdat gij met mij treurt over eene beruchte daad, welke in onze stad, dicht in onze buurt, zelfs in deze kerk is voorgevallen; opdat gij mij helpen zult om den greazenloozen smaad te verzoenen, welke de trawanten van Prins Von Bismarck was iu de vorige maand als eereburger van Göttingeu uit- genoodigd tot een bezoek daar ter stede. Hierop beeft hg den 30 Mei uit Frie- driclisruh een antwoord gezonden, hetwdlk thans de ronde doet in de Duitscke bladen. Na eene hartelijke dankbetuiging voor de uitaoodiging aati »deu vroegeran acatlemie- 8n tegen woordi gen eereburger om da plaats zijner jongelingschap weder eens te be zoeken verklaart bij, het reizen geheel ontwend te zijn eu arret eeus»te moeten beproeven of hij dit kan te boven komen. 9 Dit wilde ik nu vooreerst rföen>, zoo schrijft bij verder, »door een bdzoek aan liet naburige Hamburg, dat nog geen drie mijlen van suijne huisdeur verwijderd 1 igt. Wanneer die proef om de baan cf«r huise lijkheid, waaraan ik gewoon was gebraakt, t» verlaten, bevredigend is uitgevallen, dan zal ik misschien wel meerdere uitstapjes beproeven -• De Prins-Regent van Beieren heeft «ene som van 6000 Mark geschonken als bijdrage iu de kosten voor een gedénkteekeu Ier eere van Prin* Von Bismarck. Te Aken zijn huiszoekingen gehouden bij verscheidene personen, die verdacht wor den van anarchistische woelingen. Er zijn bij heti niet slechts eene meuigte anarchis tische geschriften «n strooibiljetten, maar ook belangrijker stukken gevonden. Eenige dezer personen zijn gevangen genomen. De berichtgever voegt hierbij de opmerking, dat de meeste anarchistische geschriften uit Londen komen en over de Belgischs grenzen in Duitscbiand worden binnengesmokkeld. Da toestand van den onlangs afge treden Beierscben Minister-President, Vrij heer Von Lüiz, is plotseling zeer verergerd. De gewezen Minister lijdt aan eene hart kwaal, welke zijn leven ernstig bedreigt. De zitting van den Rijksdag verkreeg jl. Dinsdag politieke beteekenis door de interpellatie van Eugen Richter, eindigende met de vraag: hoe denkt de nieuwe Rijks kanselier over deu beslaanden pasdwang en de beperkingen van bet ongestoord ver blijf in Ëlzas-Lotbaringen? Richter lichtte zijne interpellatie toe met de bekende grieven der Elza»»ers, dat door dezen maatregelen niet ilechts het verkeer tus- schen familieleden, maar niet minder ook handel en nijverheid schade lijde»; niet met eenigerlei vriendschappelijke bedoeling je- 8;tan onze lieven Heiland in het H. Sacrament hebben aangedaan. Judas, de verrader, wiens aandenken gevloekt blijft bij a'le geslachten, heeft den Heer voor dertig zilverlingen verkocht, maar aan-onzen onzftligen tijd was het voorbe houden, nog veel ergers te doen. Met een kus leverde de ellendeling den Zoon des mensehen aan zijne vijanden over. In ons midden is zoo iets ook gebeurd. Hier op deze gewijde plaats, aan deze communiebank, alwaar gij zoo dikwerf geknield hebt, orn het Brood des Levens te ont vangen, heeft de gemeene liederlijkheid den Verlosser den verraderkus op den mond gedrukt. Openbare zondaressen met ocgebicchte en niet berouwde gruwelen van alle soort beladen, ellendige schepsels door de mensehen verachten van God verlaten, hebben het gewaagd om met, voorbedachten rade onwaardig de II. Communie le ontvangen. En hiermede nog niet tevreden hebben zij de H. Hostie aanstonds r.a de ontvangst uit den mond genomen, in een zakdoek gelegd, naar een schandelijk huis gebracht en ze daar aan de medehelpers der hel verkocht, niet voor dertig zilverlingen, zooals de goddelooze Judas, neen, maar voor den ellendigen prijs van vijf, drie, ja zelfs voor twee franks. Deze dus veronteerende en voor een bloedgeld verkochte H. Hostiën werden dan naar eene vergaderplaats gebrach', door beruchte perso nen bespuwd, met messen doorstoken, in een vat met modder geworpen en ten slotte op een gloeienden rooster met wierook verbrand. O gruwelijke misdaad! o boosheid zonder weerga! Waarom heeft zich de aarde niet geopend, om de misdadigers in te zwelgen? Waarom heeft de toorn van den rechtvaardigen God niet aanstonds de ellendigen verpletterd? geus Frankrijk richtte bij zijne vraag tol den Rijkskanselier, maar uitsluitend wegens het Duitscb-uationaal belaag, dat alles uit don weg geruimd warde wat eene innige aanfluiting van dit ,oud-Duitsche gebied aan het Duitsche vaderland belemmert. Hierop antwoordde Caprivi ongeveer: ern stig en herhaaldelijk had hij deze zaak overwogen, maar hij is tot de slotsom ge komen dat de bedoelde maatregelen be- hooren gehandhaafd te worden. Uit een mi litair oogpunt is het niet te verdedigen dat Fransche officieren hun lu3t tot jageu vrjj bot vieren op zulk een terreiu, dat mis schien iu een lateren oorlog bet slagveld zou wezen. Het aantal der in deu Elzas verblijf houdende Franschen, die op de eene of andere wijze in betrekking tot het leger staan, was in de laatste jaren snel toege- nomeu, eu de stille opruiing tegen deu bestaaudeu toestand ouder de bevolking van het Rijksland was onvermoeid voort gezet. Daartegen moest de Duitsche Re- gesring zich te weer stellen; men denke slechts aan het bekende Elzasser landver- raausproces. Aan zachtheid heeft de Regee- ring het 17 jaren lang niet laten ontbreken, en al wil de Regeering nu ook bij de toe passing der vóorge«chreveu maatregelen gaarne zooveel mogelijk gestrengheid ver- mijdeu, hoever zij met hare zachtheid gaan kan, hangt toch uitsluitend af van de hou ding der Elzas-Lotharingers. Aan het einde zijner herhaaldelijk toe gejuichte rede verzocht Caprivi beleefd, in het vervolg interpellaties, welke de buitsn- laudscha politiek raken, niet in te dienen dan na vertrouwelijke mededèeling en over leg; voor geen Staat zijn de buitealaodsche verhoudingen van penibeler aard dan voor Duitscbiand. In de militaire commissie van de Hongaarsche delegatie heeft de Minister van Oorlog gezegd, dat de eischen voor bet krijgswezen thaus niet kunnen ver minderd worden. De grondslagen zijn alle gelegd, op welke men voort moet bouwen. Belangrijke vermeerderingen zullen onver mijdelijk zijn. Men zal waarschijnlijk eene verhooging van de legersterkte in vredes tijd in overweging moeten nemen. Ieder moet medewerken om de militaire kracht des Rijks te versterken. Oosteurijk-Honga- rije mag niet achteruitgaan. De begroo ting is een minimum en niet voor ver mindering vatbaar. De langdurige strjjd over de Maria- kerk te Lucern, dat wil zeggen: over de God is barmhartig en van eene oneindige lankmoedigheid, omdat Hij eeuwig is; Hij heelt tijd genoeg om op zijne vjjanden te wachten. Dezen zullen Hem onfeilbaar in handen vallen en niemand zal zijne wraak kunnen ontgaan. Het is niet aan ons om de gerechtelijke straf Gods over de zondaren af te smeeken want zij zal vroeg genoeg en tevens vreeselijk over deze rampzaligen komen maar de beleedigde majesteit van God en der verachte liefde in liet allerheiligste Sacrament boete en voldoening te geven. Aan ons, die zich met trots Zijne getrouwen noemen, richt zich de Heiland om te zien, of Hij onder ons een vriend vindt, die met Hem treurt. Aan ons toont Hjj zijn goddelijk hart door bloedige wonden verscheurd, met de woorden: „ziedaar het hart, dat de mensehen zoo bemind heeft en toch ontvang ik van de meesten slechts vernederingen en beschimpingen in plaats van dankbare wederliefde.// Ja zeker, de goddelijke Heiland heeft gelijk als Hij zich zoo roerend beklaagt. Zeker Hij ontvangt allo beschimpingen en vernederingen. Wat zou men hem ook nog meer knnnen aan doen,den hetgeen men Hem heeft aanged»an? Wat zou de hel nog vreeseljjker kunnen uitvinden, en wat vermocht de mensehelijke boosheid meer onteorends uit te oefenen, tegen het onschuldig Lam Gods onder de gedaante van brood, tegen Jezus in het allerheiligste Sacrament? Zulke ongehoorde beleediging, het beste en het teederste hart aangedaan, eischt eene openbare ver zoening. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1