BINNENLAfl ïT~ Posterijen. Staten- Generaal. GEMENGDE BERICHTEN. qwtestie of aan de oud-Katholieken a! of niet het recht moet worden toegekend om dat kerkgebouw te gebruiken buiten de bepaalde tijden ran godsdienstoefening der Katholieken, deze strijd is thans beslist. De stedelijke Raad heeft namelijk eene bjjdrage Tan 12,000 franks in de kosten voor den bouw eener oud-katholieke kerk gegeven, en daarop hebben de oud- Katholieken hun eisch ten opzichte der Maria-kerk ingetrokken. De Italiaausche Regeering heeft bij de Kamer het aangekondigde wetsontwerp ingediend, waarbij het graf vau Garibaldi tot nationaal monument verklaard en het eiland Caprera versterkt wordt. Turkjje belooft weder alle autono mie aan de Gretensers. Dat liedje van verzoening is te Con- stantinopel reeds zoo dikwerf gezongen, zonder dat de pacificatie er kwam, dat men op Creta er niet veel notitie van zal nemen. De Sultan neemt dagelijks zeer vorstac- dige besluiten, aan welke niets auders ontbreekt dan de uitvoering. De zieke man« kondigt telkens her vormingen aan welke profetie dan ook al heet een gewenschten indruk te hebben gemaakt maar, zooals wjj reeds dik werf constateerden, van de uitvoering komt niets. Grootvizier na Grootvizier volgen elkaar te Constantinopel op, maar verbetering van den toestand, in ernstigen zin, heb ben zy niet in hun vizier. Turkjje werd daardoor zeer Ijjdende. De genezing wordt nu door Europa zelf beproefd in den vorm van amputatiën. Er bestaat nu nog maar een romp- Turkjje. Uit New-York wordt gemeld, dat Peil schuldig is bevonden aan den onder gang der zesde nationale bank aldaar, en diensvolgens veroordeeld is tot 7]/s jaar tuchthuisstraf. Voorts dat er nog steeds arrestatiën plaats hebben wegens slaikerjj met trans atlantische stoomschepen. Het Congreslid Cann heeft voorge steld, den President der republiek uit te noodigen, onderhandelingen aan te knoopen met de Spaansche Regeering over een# wijziging van het tractaat betreffend# den invoer van vee uit de Vereenigde Staten in Cuba, met het doel, de drukkende in komende rechten te doen afschaffen en ge- ljjke voorwaarden te bedingen voor de Vereenigde Siaten en voor Cuba. Uit Ottowa wordt gemeld, dat de Reg. te Canada heeft besloten tot dadelijke aan besteding van een transatlantischen stoom vaartdienst, met eene vaart van 18 mjjlen. Volgens bericht uit Durban heeft de Transvaalsche Volksraad besloten, Viljoens- drift te maken tot punt van aansluiting met den Vrijstaatschen spoorweg; voorts de verhooging van het invoerrecht op wij nen en spiritualiën niet toepasselijk te ver klaren op de naburige Staten, daar de Volksraad dit in strijd zou achten met do Londensche conventie, die differentiëele rechten uitsluit. Aan het slot van een artikel over de werk stakingenvan het christelijk standpunt beschouwd zegt het katholiek hoofdorgaan De Tijd zeer terecht, dat bij de werkstakingen de sociaal democraten de slechtste raadgevers zijn, dewijl zjj den ondergang der ondernemingen zich ten doel stellen en daarom de werklieden aansporen om een bovenmatig loon te eischen. In den regel zijn de werklieden-zelven niet in staat om de noodige berekeningen te maken. Hun rest dus niets anders dan zich in vereenigingen te ver binden en die onder de leiding te stellen van verstandige, ervarene, bezadigde mannen, die hun waar welzjjn beoogen en hun kunnen aan wezen wat voor hun welzijn, zonder kwetsing der christelijke zedenleer,kan gedaan worden. Zoo pleegt het te gatn bij de EDgelsche vakver- eenigingen. Doch het best van alles zou wezen, indien de werkgevers als echt christelijke patroons zich gedroegen en niet uitsluitend zich voorstelden om in weinig tyd een kolossaal fortuin op te stapelen, maar innig doordrongen waren van den plicht om het harde lot van den werkman zoo veel mogelijk te verzachten en uit dien hoofde het werkloon verhoogden naargelang hunne winsten ruimer vloeien. Waren de werklieden van deze gezindheid hunner meesters overtuigd, dan zouden zij nooit eene werkstaking onder nemen, want, zouden zij zeggen, kon onze pa troon ons meer geven, hij zou het doen, zonder door ons te worden gedwongen. Moge zulk een vreedzame toestand weldra ontstaan! Gelijk de strenge philosoof, die een vriend was vau Plato, maar meer nog een vriend der waarheid, zoo is de N. R. Ct. wel een vriend van Tindal, doch meer nog van den persoonlijken dienstplioht. Dat blad is gaan bespeuren, dat de oud-officier, die zijn pijlenkoker met verzoek schriften heeft gevuld, de zaken recht in 't riet gaat sturen. Wanneer hij zoo doorgaat en eindelijk bewijst, dat er toch niets aan te doeu is, dat wij toch als nation éteinte staan opge- teekend, dan zullen duizenden in het land zeg gen: //wel, dan helpt persoonlijke dienstplicht ook geen zier.// Arme Tindal! De meerderheid lacht, en de minderheid beklaagt hem. Lastig wil men hem niet vallen. Hy heeft geen vijand, „Zoo arm dat men geen vijand heeft// en dat voor iemand, die vijanden bij legioenen meent te zien opdagen over de wateren en beemden. Na op medelijdenden toon over zijne adres sen te hebben gesproken, en er aan heriunerd dat de officier Eland met dea oud-collega ver legen zit, die Den Haag laat bombardeeren als in een kermistent, waar geen afstanden zijn en de schepen heel stil liggen, van achter de coulisses weer met ammunitie gevuld, besluit de N. Rott. Ct. aldus: „Nu de wetgever eerlsng de regeling onzer levende strijdkrachten zal ter hand nemen, is het van groot belang dat hij, bij het vervullen van dezen ernstigen plicht, den steun hebbe eener krachtige nationale overtui ging. In dien de natie zich evenwel door schrik beelden liet beangstigen, en gevaren, die alleen in de verbeelding bestaan, voor werkelijkheid ging aanzien, zou die steuu hem ontvallen. De moedeloosheid zal toenemen, aan de natie 'zal het vertrouwen op hare weerbaarheid ontzinken, en de wetgever zal bij eene dergelijke gemoeds stemming rondom hem niet veel kunnen tot stand brengen, //Het heeft onze aandacht reeds getroffen, dat op de banken der beide Kamers van de Staten- Generaal het gezag van den heer Tindal het meest schijnt te worden ingeroepen door die leden, die in den regel, uit overtuiging dat alles toch vruchteloos is, tegen elke oorlogsuitgave stemmen. Zoo de overtuiging dat Nederland toch niet te verdedigen is, tengevolge van de bewe ging van den Heer Tindal meer en meer eene volksovertuiging werd, dan houden wij er ons van overtuigd, dat de Heer Tindal ten slotte de man zou zyn die in ons Vaderland het meest gebukt zou gaan onder de agitatie, die hij zelf had opgewekt.// De Gelderlander.) Het saldo van 's Byks schatkist op den 7den Juni bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 21,136,790,231/9 en bij de Betaalmeesters f 1,544.588,85. Te zamen f 22,681,179.081/3. Den 8n Juli zal door de Prov. Staten de periodieke verkiezing van leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal worden gehouden. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Gelderland van 3 Juni is verklaard, dat A. Kloek, ontslagen onderwijzer aan een openbare lagere school te Borculoo, de bevoegdheid tot het geven van onderwijs heeft verloren. Tot lid der Prov. Staten van Zuid-Holland (vacature Begram) is te Gorinchem gekozen de Heer Mr. A. C. Visser (lib.), met 1119 van de 2212 geldige stemmen. De Heer A. Blankers (anti-rev.) had 1089 stemmen. Het district telt 2692 kiezers, van welke 2234 zijn opgekomen. Bij kon. besluit is bepaald, dat de per sonen, die als militair wielrijder werden aange nomen, de volgende geldelijke vergoeding be komen: Teruggave van gemaakte reiskosten le kl. van zijne woonplaats naar de standplaats waar zijn dienst zal aanvangen en omgekeerd; voorts eene schadeloosstelling van f5 per dag. Bijen worden door het bestuur der posteryen niet aangemerkt als levende dieren, in denzin van de kon. besluiten van 15 Jan. 1882 (Stbl. no. 14) en 23 Pebr. 1882 (Stbl. no. 39) en kunnen derhalve, evenals visch, bloedzuigers en schaaldieren, zoowel in het binnenlandsche als in het buitenlandsche verkeer jper pakketpost worden verzonden. In de Tweede Kamer is jl. Dinsdag het debat over de Spoorwegovereenkomst aangevan gen. De Heer Farncombe Sanders bestreed ze, omdat hij Staatsexploitatie voorstaat, zonder te kort te doen aan de verdiensten van Minister, maatschappijen en directiën. Yoor particuliere exploitatie is de tijd voorbij. De maatschappijen krijgen ongevoelig te grooten invloed op den Staat en de politiek en zijn toch niet te con troleeren, want de knapste staatsambtenaren gaan naar de maatschappijen over. Dit een commerciëel oogpunt is particuliere exploitatie niet noodigp: de spoorwegen mogen geen indus- triëele onderneming ziju, dat is verkeerd. Juist door vereenvoudiging van het beheer in de administratie is verlaging van den vrnchtprys te verwachten. De nu voorgestelde regeling vermindert niet de bezwaren; ze is zeer ge compliceerd. Het gemeenschappelijk gebruik, zooals hier voorgesteld is, schijnt hem onuitvoerbaar, terwijl het eenige dwangmiddel der Begeering tot plichts betrachting der maatschappijen is: dreigement met naasting, doch dit zal weinig baten, en naasting is vooreerst toch niet te voorzien. Vrees dat de twee maatschappijen vechten zullen over den Bynspoor, ducht hy niet. Naasting van den Bynspoor kan in alle geval. De Heer Seyffardt heeft eene interpellatie aangekondigd of de Begeering reeds beslist heeft aan wien, in tijden van oorlog of oorlogs gevaar, de algemeene leiding va* het leger zal toevertrouwd worden. De Minister en de chef van den generalen staf zullen het wel niet zijn. Zal de Minister spoedig overgaan tot benoeming van een bevelhebber in vredestijd eo de instruc- tiën wijzigen, zoodat de machtsbevoegdheid vaz. autoriteiten in vredestijd meer overeenkomt met die in oorlogstijd. In de zitting van gisteren is ingekomen een voorstel van den Heer Bahlnann tot verminde ring van den zoutaccyn». Ook is ingekomen een ontwerp tot wijziging der wet op de pe-soneele belasting, Het debat spoorwegovereenkomaten werd voort gezet. De Heer Mets vervolgde zijne bestrijding. Hjj wees er op, dat de toestand aan de grenzen bij in- en uitvoer van goederen naar het buitenland groote moeilijkheden zal veroorzaken, nu men met twee maatschappijen te do«n heeft; dat in het eigen stelsel der Begeering de nu voorge stelde regeling ongewenscht is. Uitvoerig be streed hij de voorwaarden der overneming van den Bhijnspaor, tegen den kostenden prijs, of schoon de constructie-rekening belast is met aller lei zaken, welke niet daarop thuis hooren, en ofschoon in de concessiën van den Bijnspoor voor verschillende lijnen veel minder nadeelige naai- tingsmaatstaven zijn aangenomen. Hij achtte het contract in elk opzicht nadeelig. De Heer Rutgers bestreed ook de overeenkom sten als veel nadeeliger dan de bestaande. De maatschappijen zullen niet concurreeren, maar zich coaliseeren in haar eigen belang, ten na- deele van den handel en van het publiek. Ver schillende artikelen der contracten acht hij be voordeeling van de aandeelhouders, vooral de garantie van rente in oorlog en vredestijd, In geen geval is eene premie van 7 millioen voor de overneming van den Bijnspoor gerechtvaar digd; het i» eene begunstiging en verkwisting, welke door niets is gemotiveerd. In de ,/Midd. Ct." komt de volgende advertentie voor; De oudergeteekende meent de schandelijke advertentie van P. De Zseuw te Krabbsndijke als laag en laf te beschoawen, eu iedtr, die dien persoon kent, zal zeker begrijpen, dat zij buitan alle verdenking staat, on hoopt met hare 3 kin deren te toonsc, dat zij haar goedea naam zal trachten te behouden. Middelburg, 5 Juni 1890. Diua Dicgemaose, tot haar leed huisvrouw van P. De Zeeuw. Eene juffrouw, Cissie Kent, liet zich onlangs op een avond bij Wakefield, in Engeland, met eeu valscherm uit het bootje van een luchtballon neer op eene hoogte van 11300 voet. Dit is de grootste val uit de lueht, die tot dusverre werd gewaagd. Een genoegelijke trouwdag\ Zij waren Donderdag-morgen in eene opgewekte stemming opwaarts gegaan naar het stadhuis (te Amsterdam), om zich door den ambtenaar van den burgerlijken stand in den echt te doen vereenigun. Het was druk op het stadhuis met trouwen, zoodal het een geruimsn tijd aanhield, voor dat de dienstdoende bode de nameu van het dour ons bedoelde paartje afriep. Het wachten in de trouwkamer beviel de aanstaande echlgenooten en de getuigen al zeer slecht. Zoo nu en dan ging het gezelschap even naar buiten en werd in het straatje naast het stadhuis eenige afleiding gezocht. De herhaalde bezoeken aan de verschillende gelegenheden in de Prineeuhofatraat misten hunne uitwerking niet. Toen men, na getrouwd te zijn, het stadhuis verliet, wes het echtpaar laog niet meer //kaare- Bchoon." Aanvankelijk had de terugtocht naar hunae wo ning in de vnieuwe buurt" ongehinderd plast-, maar in de Vijzelstraat bij de Kerkstraat geko men verdween de goede stemming tusschen de jonggehuwden eu weldra zaten ze elkander in het haar. Het publiek maakte aan de vechtpartij een einde, maar daarmede was de goede harmonie tus- rchen mau en vrouw niet hersteld. In de Perdinand Bolstraat gekomen, kwant het opnieuw tot eene uitbarsting en wel zoo hevig, dat de politie Tan den pose aldaar, het noodig oordeelde, de jonggehuwden van de strait te verwijderen. Een veelbelovende inzet vau het huwelyk! De Duitsche Ministers die dezer dagen de plechtigheid ter gelegenheid van het doopen vau de dochter van Piius Leopold ran Pruisen gingen bijwonen, droegen voor het eerst het nieuwe hofkostuum, door den Keizer iuge- sttld. Volgens een Berlynechen berichtgever had den de deftige heeren in die kleeding, geen ze-r deftig voorkomen. Een kostbaar spel kaarten. Te Cannes heeft meD dezer dagen onder andere antiquiteiten een spel kaarten gevonden, door den graveur Franceeco Biuncheri iu 1695 vervaardigd. Op de kaaiteu zijn geschiedkundige feiten af gebeeld, van Julius Cesar af tot Keizer Budolf II. Elke vijf kaart=n loopen over eene eeuw. De uitvoering van het spel wordt hoog geroemd; het moet in Bome ziju gedrukt. Wat een reisiger too al in een spoortrein laat liggen! Ouder du in z<.s inaauden lijds gevonden vooiwerpen op dea Franschen Noorderspoorweg, die niet opgevraagd zija en binnenkort in het openbaar verkocht zullen worden, kom/n voor 700 parapluien en 400 wandelstokken. Voorts bij ile 200 hoeden, zoowel van mannen als van vrouwen, die te veel of te weinig aan hun hoofd gehad moeten hebben, om zooveel hoeden te vergeten. Eeu vélcci;èdiet vergat zijn rijwieler en een andere reiziger liet een pak sabelklingen liggen, dat 37 kilo's woog. Alexander Duma s' dochter, Jean- uiDe, is lid van de. Boomech Katholieke Kerk geworden ea in de „Drirëmheidskerk// gedoopt, bij welke plechtigheid Prinses Mathilde Bona parte haar peet was. Dumas heeft zijne kinderen in geene godsdienstige overtuiging opgevoed, om ben, wanneer zy meer derjarig zouden zijn, zalven te laten kiezen. Het lijk van Dr. Sehweitzerait Weimar, die voor eenigen tijd eene reis onder nam en niets meer van zich hooren liet, is thans in den omtrek van Evian (Savoyo) gevonden. Ily ia blijkbaar bij het beklimmen van een berg in een afgrond gestort. Langs de Limburgsehe grenzen werd dezer dagen op Nederlandscb en Duitsch grondgebied eei e drijfjacht gehouden op wilde zw(juen, waartoe door Duitsche grensbewoners vergunning was aangevraagd en verkregen. Aan twaalf jagers gelukte het drie groote zwynen te schieten op Nederlandsch grondgebied. Het waren drie flinke beesten, welke te zamen 500 pond wogen. Het vleesch der dieren werd ondor de jagers verkocht en bracht 1631/3 Mark op, welke bedrag, na aftrek van de onkosten ondsr de armen van Walbeek, een Pruisch grensdorp, werd verdeeld. Hoewel da varkens op Naderlaudmh grondge bied en met behulp van vijf Nederlandsche jagers werden geschoten, werd er niats uitgekeerd aan de armen van het Nederlandsch dorp Arcon, waar de jacht werd gehouden. In do Vereenigde Staten iseen uitgebreid smokkelcamplot ontdekt onder hof meesters en officieren van traesatlantische booten, dia reeds jarenlang verschillende zwaar belaste artikelen: meubelen, gemaakte kleederen, enz., het land binnenbrachten zonder invoer-rechten te betalen. Hst personeel van vijf of zes groote stoomvaartlij nen is iu dit complot betrokken. Er zijn ver scheidene bevelen tot aanhouding uitgevaardigd, en alle stoombooten, die aaukomen, worden nauwlettend doorzocht. Bij de dezer dagen te Marseille gehouden wedrennen is iemand, die vernam dat een paard waarop hij had gewed, verloren had, door eene beroerte getroff.in en bijna onmiddellijk dood gebleven. De Engelsche Kardinaal Manning heeft den vijfentwiutigstan verjaardag zijner Bis schopswijding gevierd, bij welke gelegenheid ten honderdtal heeren en dames, met den Markies van Bipan aan het hoofd, hem een met vele namen oudsrteekond adres van gelukwensching kwamen aanbieden, benevens een gesoheuk in geld, ongeveer f 45,000, welke som de Kardinaal bestemd heeft voor het voltooien van de groote kerk te Kecnington. Een buiteulandsoh blad ver rast, door eene vermakelijke vergissing, bij het bespreken van dit feest de wereld met de me- dedeeling dat de Kardinaal zijn 27steo gfboor- dag Tierde In de Amerikaansche stad Balti more is weer een man om bet leven gekomen door het aanraken van een geleidingsdraad der elcctrische verlichting. Een man, die het lichaam van den verongelukte aanraakte, viel bewusteloos neer, maar hij herstelde langzamerhand vau den schok. Het bericht omtrent het toenemen van hot aantal sterfgevallen aan tering onder de bewoners van San Bamo, waarvan ook wij voor korten tijd melding maakten, wordt door Dr. Goliz in de Deutsche med. JFochenschrift offici eel tegengesproken, met de opgave, dat het aan tal sterfgevallen aan tering te San Bemo geringer is dan in Pruisen, Baden, Beieren en Frankfort. De auteur van eerstgemeld bericht is een Italiaan, Dr. Mtcary, dia door Goltz beschuldigd wordt, dat bijoogmerken hem tot de openbaarmaking hebben geleid. Een Franseh geleerde heeft de liefhebberij gehad te berekenen, dat een man, die de 70 bereikt heeft, tij lens zijn leven twiatig waggons voedsel, zoowel vaat ala vloeibaar heelt verorberd. Zijue 70 jaren staan gelijk met 25,550 dagen; neemt men nu aan, dat by per dag ge bruikte 3 kilo 200 gram, dau maakt dit in hot geheel 83,000 kilo. 't Gemiddelde van 3 kilo 200 gram is hierop gebaseerd, dat men gedurende de jeugd an den ouderdom 2Ys kilo en gedu rende den rijpen leeftijd 4 kilo voedsel tot zich neemt. De juistheid van deze cijfers blijkt uit de geneeskundige statistieken. 't Is bijoa ongelooflijk, hoeveel ausjovis te Hoorn en in de omliggende plaatsen aan de Zuiderzee dagelijks wordt aangevoerd. Een enkele visscher heeft gedurende éan msand f 5000 met de vangst verdiend. Twee landbouwers, tijde lijk tot het visicher8bedrijf overgegaan, verdienden in éen week f 400. Geen wonder, dat tegen woordig bijna ieder zijn geluk zoekt in de ansjo visvangst. Orgeldraaiers en bedelaars zelfs, laten hunne gewone bezighf id varen en bewerken de gevangen ansjovis, wat hun eene verdienste van f 3 daags oplevert. De werkstaking van de sjouwer» te Hamburg is thans in hun nadeel g< ëicdigd De meeste werkstakers zoeken werk en worden aangenomen op de oude voorwaarden, ouder be ding het lidmaatschap van hun bond op te zeg gen. Orerigsna 1200 mannen van buiten waren iu Mei aangenomen, zoodet velen voorloopig al thans geen werkjjjkunnen vinden. Te Kostow is voor eenige dagen een zonderlinge man gestorven in de volgends omstandigheden. De man heette Skiermond, »n leefde alleen in een huis met zijne dienstmeid en... een reuiach- tigen beer. De drie gezellen dronken ontzaggelijk veel brardewyn, en op deu avond van 29 Mei kreeg Skiermond twist met zijn beer. Vach tend» rolden beiden onder vreeeelyk gehuil over dan grond. Da man slaagde er in het dier te verworgen, maar was zelf 100 erg gekwetst, dat hij 's anderdaags overleed. Skiermond laat een fortuin na van twee mil lioen roebel. Hij heeft geene bekende erfgeaamen. Ben Par ij ach sportman, die zich Tom L9iw noemt, heeft om 10,000 franks gewed dat hij in tien dagen te paard van Parijs naar Berlijn zou rijden, zonder ergens op te houden. Hij zal op 13 Juni vertrekken. Wel bekome 't h*m\ Een barbiersleerling te Arnhem kreeg van eeu winkelier de permisaie om zooveel eieren op te eten ala bij lustte. Het hongerige jongmensch bracht het tot 30,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2