i B w B Ne. 1550. Zondag 15 Juni 1890 15de Jaargang. Nieuwe bijdragen tot de ver volging der Katholieken in Elusiand. tt UITEN LAN m De priestermoorder. ABONNEMENTSPRIJS t 0,8b Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland f?. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummers0,08 Dit blad versehgut eiken DINSDAG, DONDERDAG on Z ATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITB MA NON AGITATE PRIJS DJSH ADVERTENTIE» Van 1—6 regels 80 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters wordeu berekend naar plaatsruimte. Dieustaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant. Advertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag en V r jj d a g-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers :KüPPER8& LAUREY. Twee nieuwe feiten uit het land der Czaren hebben we omtrent de vervolgiug, waaraan onze geloofsgenóoten blootstaan, mede te deelen. Beide vallen elkander aan; immers het eeue kenschetst in hooge mate de ontzet tend hatelijke bekeeringszucht der Regee- riugsorganen, het andere de meening, het begrip van het volk omtrent de waarde van de schismatieke Kerk. De Directeur-Geueraal van het grafelijk Majoraat Zamojski, Laurysiewitsch gebee- ten, een hoogst eerbiedwaardig, algemeen zeer geacht man van ongeveer zestig jaar, was, evenals zijne voorouders en al zijne bloed -en aanverwanten, een streng geloovig Katholiek. De Regeeriogsorganen hieldpn echter, op grond van de aanleekeningen in de kerke lijke registers, vol, dat hij als kind, dus voor meer dau zestig jaar, door een Griëksch- Geuniëerd Priester werd gedoopt, hetgeen zeer gemakkelijk kon geschieden, vermits er tusscheu de Russisch-Katholieken en de Grieksch-GeuniëerdeD, zooals men weet, geen confessioneel verschil bestaat.^ Nochtans verklaarde de Regeering op grond van dit Doopsel, nu twee jaren ge- ledeü, dat Laurysiewitscb tot de schisma tieke Kerk behoorde en trachtte hem, door allerlei lage en hoogst hatelijke chicanes te dwingen, de schismatieke godsdienst oefeningen bij te wonen en ter biecht zoowel als ter Communie bij een Russischeu Pope te gaan. Men strafte hem met zware boeten en dreigde hem bovendien met deportatie naar Siberië. De aan zijn geloof getrouwe man trok zich de zaak zoo sterk aan, dat hij ziels ziek werd en in het Maison de santé te Berlijn genezing trachtte té vinden. Na verloop van langen tijd kwam hij naar den geest hersteld, doch met eeue volkomen verwoeste gezondheid te Zwier- zynice bij Zmosc, den hoofdzetbl van het be stuur des Zamojskiscbe goederen, terug. Zjju lichamelijke toestand werd steeds be denkelijker en men zag zijn einde spoedig naderen. De Regeering liet nu het huis, waar de doodzieke lag, door militairen omsingelen, oplat er geen katholiek Priester kon door dringen om hem de H. Teerspijze te bren gen, waarna hij zoo innig verlangde. De soldaten lieten niemand toe dau na een zeer nauwkeurig onderzoek, uit vrees dat er een verkleede Priester zoa kunnen bin nensluipen. Men zond den stervende slechts FEUILLETON. 5) Vervolg.) Daarom heb ik u hier samengeroepen, daarom branden hier de kaarsen op het altaar, daarom troont de Godmensch onder de gedaante van brood als Heer en Koning in ons midden. En als ellendigen, die niet waard zijn, dat de aarde ze nog draagt en het licht des hemels hen nog bestraalt, als booswichten het gewaagd hebben het goddelijke hart van Jezus den grootsten smaad, dien men denken kan aan te doen dan willen wij, zijne getrouwen, zijne vrienden en zijne kinderen, Hem naar al onze krachten verzoening en voldoening brengen. De hel heeft geloond, hoever zij durft gaan in hare razende woede tegen God en ziju Gezalfden Jezus Christus; daarom toonen ook wjj Hem inderdaad, waartoe wij voor Hem in staat zijn, hoe de lieve Heiland op ons rekenen kan, wat Hij van ons mag ver wachten. Toonen wij Hem, dat er in deze on gelukkige stadwaarin satan in eigen persoon zjjn troon opgeslagen heeft, rog harten, zijn die Jezus Christus getrouw aanhangen en bereid zijn zooveel in hunne macht is, boete te doen en het strafvonnis Gods, dat zulke vreeseljjke mis daden ongetwijfeld over ons ongelukkig land moeten roepen, terug te houden." schismatieke Popen, wter bekeeringspogin- gen echter door den lijder werden afgewe zen. Ten slotte stierf de waardige man, doch natuurlijk zonder godsdieustigen troost. Onmiddellijk na ziju dood werden niet minder dau twaalf Popen uit de omstreken bjj elkaar getrommeld eu ondanks de hevigste protesten vau zijne echtgenoole en van zijne bloed- eu aanverwanten, werd Lau- ryiiwitsch volgens den schismatieken ritus eu op het schismatieke kerkhof begraven. Eu zulks geschiedde op deuzeifden tijd waarin de Heer Iswolski met den Heiligen Vader over de regeling der aangelegenhe den van de katholieke onderdaueu iu Rus land onderhandelt en waarin eenige orga nen verzekeren, dat iu deze quaestie eeue bepaalde wending ten goede is< gekomen. fiet tweede voorval, voor welks waarheid de Schlesische Volkszeitung de volle verant woordelijkheid op zich ueem£; is van vroo- lijkor aard. Bij den Districts-Gouveraeur te Vtala kwam onlangs een jonge landbouwer, die verklaarde, dat bij katholiek was, maar dat hij vrijwillig tot de schismatieke Kerk wflde* toetreden en wel op staanden voet. Zeer verheugd over den nieuwen belijder, laat de Gouverneur eenige hoogere amb tenaren en eenige Popen roepen en redi geert reeds in den geest hst bericht, 't welk hij naar St. Petersburg zal zendeu over de hoogst verblijdende omkeer in de gezind heid der katholieke bevolking. Toen de landbouwer de onmiddellijke op neming in de schismatieke Ktrk verlangde en daarbij eischte eene offictëela verklaring te ontvangen, trachtten de ambtenaren hem duideljjk te maken, dat zulk eeae go- wichtige daad niet met zoo veel haust be hoorde te geschieden. Allereerst moest hij met de leer van den »alleen waren gods dienst» worden bekend gemaakt en in het geloof bevestigd worden. De landbouwer verklaarde echter, dat hij zijn overgang tot de schismatieke Kerk nog op deuzelfden dag wilde doen plaats hebben; zoo men aan zjjn verlangen niet wenschte te voldoen, dreigde hij met terug trekking van zijn besluit. Nadat men bij herhaling er op had aangedrongen eeue verklaring te erlangen van den groeten spoed, welke hij bij de zaak zette, ant woordde de landbouwer ten slotte k6tvol- gende: »Mijn schoonvader bseft mij bij de verdee- liug van ziju vermogen benadeeld eu bedro gen. Hij heeft de grootste helft aan zijn zoon, de kleinste aan zijne dochter, mijne ecbtgen.oote, geschonken. En nu heb ik ge zworen, wanneer hij zulks niet verandert, ik eene laagheid, eene afschuwelijke daad zal verrichten, die over de familie schande Met klimmende geestdrift en vuur had do Priester gesproken, en toen hij den kansel ver liet, stonden alle oogen vol tranen. Dan speelde het orgel zwaarmoedig iu ernstige, volle tonen en het koor zong De profundus van Goeden Vrijdag: i/Popule mi, popule mi, quid feci tibiautin quo contristavi te? respoude mihi.'u //Mijn volk, mijn volk, wat heb ik u gedaan of waardoor heb ik u bedroefd? Antwoord mij,// Deze hartverscheurende k:acht der eeuwig trouwe en steeds op nieuw door de menschen verachte liefde. Daarop zong de geheele vergadering in beurt- zaag het Miserere, en het slotver»; Paree Domine, populo tuo, quem redemisii pretioso sanguine tuo, spaar o Heer, spaar uw vclk, dat Gij met uw kostbaar bloed hebt verlost.// Alle harten waren geroerd. In den achtergrond der kerk echter, dieht bij de deur, stond een deftig gekleed heer. Hij wierp een spot enden blik op de biddende en zingende menigte. Hij was de eenige, die niet knielde voor den in het H. Sacrament verborgen Goq. Terwijl Don AugustiDO sprak, had de vreem deling hem opmerkzaam gadegeslagen en bij sommige uitdrukkingen afkeurend met het hoofd geschud. Na nog een blik van woedenden haat op den Priester en het Allerheiligste geworpen te hebben, verliet hjj de kerk en knarstandde van zal brengen en hem zelfs in het graf zal doen storten. Vermits hij nu liodeu zijn plan volbracht heeft, wil ook ik woord houden eu weusch nog heden ecu schismaticus te worden. Tableau Of aan den nieuwen bekeerling nog on derricht in liet »eeuig ware geloof» werd verstrekt eu of er naar St. Petersburg een bericht over de veranderde geziudheid van den laudbouwer is afgezoudeu, daarover zwijgt onze brou. Kan meu bij het vernemen vau zulke feiten niet met grond beweren, dat het officiëele Rusland het strafgericht des Hemels om zoo te zeggen met alle kracht en ge weld opeischc en op zich neder zal halen? De liberale partij in België is over den uitslag der Kamerverkiezingen zeer ter neergeslagen. Da dag is niet zoo goed geweest als men hoopte«, merkt de »Iudép. beige* laconiek op eu het noemt de winst van 2 zetels welke winst echter bij de herstemmingen weer verloren kan gaan mager. De katholieke bladen zijn daareu- tegeu zeer tevreden en met recht. De»fa- belachtige meerderheid*, waarover de Re geering in de Kamer beschikt, is weinig of niet geschokt en voor vier jaren is hare positie weer verzekerd. Men kau nu in 1892 desnoods een stoot veleu. »In het ongun stigste geval zal onze meerderheid na de herstemmingeu nog 50 stemmen bedragen«, zegt de »Patriote«, eu dat na een bestunr vau zes jaren, terwijl alle he'sehe vuur monden de afschuwelijkste zaken op hot laud hebben uitgebracht.. Nooit heeft men iu onze annalen een zoo schitterenden po- litieken en parlementairen toestand gezien.* Eene meerderheid van 50 stemmen in eeue Kamer van 138 leden is inderdaad iets on gehoords in een land, waar de kiezers zich vrij kunnen u tspreken eu de Regeering niet, gelijk in Spauje, Portugal of do Bal kan Staten, de samenstelling van de Volks vertegenwoordiging in handen heeft. Het katholieke Gouvernement, in welks bezit België zich si tuis '84 mag verheugen, is schitterend gewroken over den smaad, waarmee zijne tegenstanders het op deloyale wij/e hebben trachten te bedekken. Het kiezerskorps heelt uitspraak gedaan tus- scheu de belasterde Ministers eu hunne las terende bestrijders en de eersten op schit terende wijze iu het gelijk gesteld. De doctrir.air-liberale partij schijnt er iu België voorgoed onder te zijn en d:t is een groote zegen. In plaats van stil op reis te gaan naar Eugelauö, heeft Von Bismarck zich woede, terwijl hij eenige barbaarsche, onver staanbare worden prevelde. Met eene snelle be - weging stak hij den rechter wijsvinger ten hemel, en riep: „Nekum Adonaï.' Wraak over u, o God!" Nekum Adonaï wraak aan God alleen satan kan dit vreeselijk woord verzonnen heb ben eu zijne trouwe dienaren, de vrijmetselaars der drie philosopische graden hebben het op hunne vaandels geschreven. De zeldzame man, die met deze woorden mompelende de kerk verlaten had, was de //hoofd man" dien wij reeds kennen. Hij was gekomen ora de gelegenheid waar te nemen, zijn berucht plan tegen deu gehaten Priester Don Agostiuo uit te voeren. Doch het grootste aantal geloovigen, die met getrouwe liefde hun herder ontgaven, lieten hem dra inzien, dat het gunstige oogenblik om den moord aanslag te plegen, nog mot was gekomen.s De zware aanklachten, welke hij gedurende de preek uit den mond v.-rn Don Agostino moest verne men, vermeerderdeu nog zijn haat en zijne razeude woede. III De tonen van het orgel en het gezang van het volk waren verstomd. Christus, de opperste Priester eu eeuwig goede Herder, had zijne kudde gezegend, de kaarsen waren uitgedaan en het allerheiligste Sacrament weder in het tabernakel geborgen. De wierookgeur doorstroomde nog de ge- wjjde hallen, som3 knielde nog een aan- weer kwaad gemaakt over het bekende bericht, dat de Keizer en Caprivi de Ge zanten hebben doen waarschuwen, dat de uitingen van den ex-Kanselier slechts als geheel particuliere adviezen zijn op te vat ten, eu aanstouds wordt die woede weer gelucht in zjjn orgaan, de Hamburger Nachrichten. Eergisteren bevatte het blad weer een van de bekende entrefiletjes waarmede de ex-Rijkskanselier sedert zijn aftreden bezig is zichzelf te verkleinen, en die langza merhand zelfs zjjue be3te vrienden van hem vervreemden. De Regeeriug dus is de korte inhoud van den uitval heeft waarlijk wel wat beters te doen dan aan hare Gezanten dingen mee te deelen, die iedereen weet. Maar al is Yon Bismarck vau het staatkundig tooneel afgetreden, toch staat het hem daarom wel vrij zijn gevoe len openbaar te maken. Het is Von Bis marck's staatkunde, die gevolgd wordt en voortgezet, en wanneer die voor Duitsch- laud of het buiteulaud wordt toegelicht, moest dit aan de Regeeriug aangenaam zijn. Da meening van den gewezen Kanse lier is nog altijd wel waard gehoord te worden en wie daarin landverraad of vij andschap tegen den Keizer ziet, heeft een slecht geweten of is bang, dat Von Bis marck terug komt. Maar deze is er de man niet naar dus sluit het artikel om zich te laten doodverklaren. Het artikel maakt te Berlijn een ongun- stigeu indruk. Zelfs de Aational-Zeitung verzoekt Von Bismarck dringend een einde te maken aan dergelijke mededeelingen. Hij zelf heeft ze niet noodig en ze stroo- ken niet met zijne historische grootheid. De gewezen Beiersche Minister-Pre sident, Yon Lütz, die als Minister zulk eene treurige rol speelde en zijne kinderen in den protestantscheu godsdienst liet opvoeden, heeft zich op zijn ziekbed, dat naar men gelooft, weldra zijn sterfbed zal worden, bekeerd' en de laatste H. Sacramenten ge vraagd. Volgens eèn bericht uit Berlijn is de aanueming der nieuwe legerwet iu den Rijksdag verzekerd, daar het Centrum voor de wet zal stemmen. La France maakt een bericht uit Nancy openbaar, volgens hetwelk Zondag avond jl. nabij het douane-kantoor te Fran- cèpre Jouy een soldaat van het vreemden legioen, met verlof zijnde, aangevallen is door eene troep Duiischers, door dezen naar het geannexeerde gebied werd medegesleept en door de douane-beambten weder bevrjjd is geworden. De begrootingscommissie heeft de surtaxe op koloniale suikers gesteld op 10 Jachtige bidder, wien de smaad zijn Heiland aangedaan, dieper iu 't hart gegaan was, neder: daatop verlieten de aanwezigen, de eene na den andere de kerk en weldra was de roode schijn der eeuwige lamp, welke voor het tabernakel brandde, het eenige gezelschap van den in het Sacrament verborgen Godmensch. Don Ago9tino was de laatste, die de Kerk verlaten had. Door de eenzame straten ging hij naar zijue woning treurige gedachten bewogen zijn geest. Het was hem te moede, als den di- cipel, dien Jezus liefhad, iu den nacht toen de Meester werd verraden. Aan den hoek eener straat, zag hij plotseling in de schaduw van eene tegenover staande poort een man staan, die, in een zwaren mantel ge huld en een breed geranden hoed diep in 't gelaat gedrukt, iemand scheen op te wachten. Op het oogenblik, dat hij den hoek omging, ten einde zijne woning te bereiken, ging er onmid dellijk in zijne nabijheid een schot af. De Pries ter doodelijk verschrikt, vernam duidelijk het 9uizen der kogels langs zyn hoofd. De man onder de poort traehtte zich zoo snel mogelijk uit de voeten te maken. Geen wachter, "noch politie was er op straat te zien. Op wien was liet schot gemunt. Ongetwijfeld op den armen Priester, want hij was de eenige, die de straat passeerde. Doch by wien kon hij zoo gehaat zijn hij, die allen slechts goed bewezen bad, die geen vijand kende onder de bevolking der streek. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1