BINNENLAND. Staten-Generaal. GEMENGDE BERICHTEN. ijdelheid verleiden en zeer dikwijle tot te hooge uitgaven. De voorhanden buiteumo- delkleeding mag nog afgedragen wordeD, maar nieuwe niet meer worden aangeschaft,. In de kringen der Duitsche koloni aal gezinden niet sleehts onder de heet hoofden, maar ook onder nochtere politici uit zich van lieverlede een tamelijk sterk misnoegen over het Duitsch-Engelsche trac- taat met betrekking tot Helgoland, dat terwijl het slechts geringe strategische waarde meer hezit, bovenmatig hoog wordt betaald. Onverholen vreugde heerscht sleehts in de pers der felle tegenstanders der kolo niale politiek, omdat thans, na den afstand van Zanzibar en Witu, de geheele rommel in Oost-Afrika niets meer waard zou wezen, en nu dus de geheele politiek zou kunnen aan kant worden gedaan. De National Zeitung weerlegt eene zoodanige pessimis tische opvatting, maar moet toegeven, dat er onder de vrienden der koloniale politiek niet geringe ontevredenheid heerscht. Ook andere regeeringsgezinde bladen, zooals de Münchener Allgemeine Zeitungde Reichsbote, vinden op het verdrag heel wat af te wij zen; en de Kreuzzeitung zegt zelfs in haar hoofdartikel, dat Engeland Duitschland te knap is geweest. Naar het schijnt, laat men zich alleen door consideratie voor de persoonlijke gevoelens des Keizers en voor Caprivi's politieke stelling van levendig verzet tegen het traetaat weerhouden. De commissie voor de begrooting uit den Rijksdag heeft de voor staf-officieren kapiteins en eerste-luitenants verlangde tractementsverhooging met algemeene stem men verworpen. De Fransche ministerraad heeft krachtige maatregelen verordend om te voorkomen, dat de cholera, die in Spanje schijnt te heerschen, te land of over zee over de grenzen kan gebracht worden. In de rangen der Italiaansch vrij metselarij is ernstige verdeeldheid ontstaan sinds de radicale Afgevaardigde Imbriaua in het Parlement de handelingen van den grootmeester Lemmi heeft aan de kaak ge steld, Zooals men weet heeft deze heer zich door de gunst der Regeering, die in hem een bondgenoot vindt, grove winsten verzekerd in den aankoop van tabak door den Staat. De loge sPenseiro e Azione® van Napels heeft thans verklaard, sdatzjj in naam der moraliteit verder haar ver trouwen ontzegt aan het hoofd der ma§on- nerie.De loge »Dastellazzo« van Spezzia, doet zelfs een beroep op alle vrijmetselaars van Italië, om gezamenlijk het Groot Oosten van Rome, aan welks hoofd Adriano Lemmi zich bevindt, te bestrijden. Verschillende andere loges hebben eene vergadering be legd en daarin besloten »den oorlog voort te zetten tegen hen, die zich van de ma- «jonnieke instellingen hebben bediend, om persoonlijke belangen te dienen en de vrij metselarij over te leveren aan de Regeering in ruil voor privileges en overdaad.® Een radicaal blad, deze feiten vermeldende, voegt erbij: Wanneer de Heer Lemmi nog eenig schaamtegevoel bezat, zou hij zijn ontslag hebben genomen en zich in bet privé-leven hebben teruggetrokken, om daar op de millioeneu te teren, welke hij heeft gewonnen; hij zou dan ophouden de cauchemar te zijn der arme belastingfce- talenden, die reeds zoo menigmaal de on verzadigbaarheid van zjjue maag hebben ondervonden. O. die duistere middeleeuwen! Wie heeft daarover niet honderden malen hooren schelden, zuchten en weeklagen. Met welke zwarte kleuren werden de toestanden van die tijden niet gemaald! De meeste instellingen uit dien tjjd moesten afgeschaft worden. De zoogenaamde verlichte vrienden des volks, de vrienden van den werkman ijverden om alles uit dien tijd te doen verdwenen. En wat zien wij nu? Te Berlijn vergaderden 350 afgevaardigden van werklieden-vereenigingen, om de oude gil den weer in het leven te roepen. En geen wonder. De knapste handwerkers heb ben vaak een karig bestaan, wijl de knoeiers, bedriegers en woekeraars met hun kapitaal hun de concurrentie onmogeljjk maken, wijl de ka pitalisten, speculeerende op de armoede en den nood van den werkman, hun het handwerk be derven. Wie gruwt er niet van, als hij leest, voor welk een spotloon kleermakers en naaisters voor de confectie-winkels moeten werken. Maar zal de lezer zeggen, zij behoeven tegen zoo'n laag loon toch niet te werken; zij zijn toch vrij. Ja, in zoo ver gjj iemand vrij heet, die zeggen moet: Ik heb de keus voor dit bedelaarsloon te werken of met de mijnen honger te lijden. (V. W.) Prins Von Bismarck. Eene bizon- dere uitspanning zoekt de exkanselier in het onder houd met dagblad-correspondenten. Eransche en Russische reporters of interviewers ziju aanhoudend de gasten te Fried richsruh, om op te teekenen, wat den man op het hart ligt, en wat hij graag kwijt is. Ycor de correspondenten is het een winstge vend zaakje. Zij slaan er munt uit, en de bladen, die hunne abonnes zoeken onder de liefhebbers van sensatieberichten, zjjn er mee gediend. Nie mand, die het hun kwalijk neemt, dat zich Yon Bismarck als spreekbuis laat gebruiken. Vreemd is hef, dat de Prins zoo buitengewoon spraak zaam is met buitenlandsche correspondenten. Hij, die vroeger met de gunst der publieke opinie spotte, die er trotsch op was de meest gehate man te wezen, schijnt om de volksgunst te bedelen. In plaats van als heerboer, groot industrieel of woudbezitter zijne uitspanning te zoeken in zijne landgoederen, zijne bossehen en fabrieken, schijnt hij nog steeds heimwee naar de politiek te hebben. Wat hij in Von Arnira zoo streng veroor deelde, zelfs strafte, heeft de man zeker verge ten. Ieder andere staatsman, die het met Eran sche en Russische correspondenten zoo druk had, althans Von Bismarck, zou vroeger door hem zeiven en zijn serviele pers voorzeker als rijks vijand zijn uitgekreten geworden. Van alle kan ten hadde de kreet weerklonken: hij heult met de aartsvijanden van het Duitsche Rijk. Hoe de tijden, of liever, hoe de menschen veranderen! V. W.) De liberale kiesvereeniging te Iloogeveen heeft den Heer Mr. H. Smeenge met eenparige stemmen gekozen als candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Men weet dat ten gevolge zijner benoeming als kantonrechter te Hoogeveen de Heer Smeenge is afgetreden. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen te gen Woensdag, 25 dezer, des avonds om half negen uur. In zitting der Tweede Kamer van jl. Donder dag heeft de Heer Rooseboom zijne interpellatie gehouden over het adres van den Heer Tindal omtrent het bombardement van den Haag. Nadat de Heer Rooseboom het woord had ge voerd en de Minister van Oorlog geantwoord had, dat een eventueel bombardement van Den Haag niet die gevolgen kan hebben, welke de Heer Tindal er van heeft geschetst en dat de veiligheid des lands geen gevaar loopt door den zetel der Regeering in Den Haag te houden, kondigde de Heer Domela Nieuwenhuis eene in terpellatie aan over de concentratie en de mo bilisatie van troepen in tijd van oorlog. Met 39 tegen 29 stemmen verklaarde zich echter de Ka mer tegen de toelating van deze interpellatie. In de zitting van gisteren werd het algemeen debat over het ontwerp, regelende het Militair Onderwijs bij de landmacht, aangevangen. De Heer Van Vlijmen erkende de noodzake lijkheid van het ontwerp, maar gaf voor de op leiding van officieren bij de infanterie de voor keur om de leerlingen van het eerste studiejaar aan de Academie het geheele jaar practisch als soldaat en korporaal te vormen, door detachee ring te Haarlem. De cadettenschool keurde hij af. De Heer Seyffardt maakte zijne stem afhan kelijk van wijzigingen. Zijne hoofdbezwaren waren de cadettenschool en het gemis van waarborgen voor de krijgstucht aan de Academie. Overigens bestrijdt hij geestig en met kracht de overheer- sching der wiskunde aan de Militaire Academie. De Heer Seret zou een driejarig leerplan aan de Academie met eenjarige voorbereiding aan de Militaire School hebben gewensckt. De cadetten school bestrijdt hij uit een paedagogisch en principiëel oogpunt; dit laatste wegens haar ver plicht neutraal karakter. Hij behoudt zich zijne stem voor. De Heer Vermeulen zal met bescheidenheid enkele opmerkingen maken. Hij vraagt: is deze wet noodig, is deze wet eene verbetering? Met andere woorden: is de tegenwoordige toestand zoo slecht dat zij gewijzigd moet worden? Is dan deze wijziging gewenscht? Weegt het goede dat het ontwerp geeft, op tegen het minder goede? Hij is dankbaar voor het goede, maar die dankbaarheid wordt minder, wanneer hij let op de practische gevolgen. Hij hoopt te zullen overtuigd worden van de ijdel heid zijner bezwaren. Maar tot zoolang kan hij zijn stem aan het ontwerp niet geven. De Heer Zaay'er zag gaarne het stelsel ge volgd dat in België, Oostenrijk en Pruisen wordt toegepast. In die landen geeft het diploma van het eindexamen der hoogere burgerschool toe gang tot de Academie, behoudens hoogere eischen in de wiskunde voor de wetenschappelijke wapens. Dinsdag voorzetting. De laatste uit C'niDa ontvangen nieuwsbladen bevatten eene beschrijving van het bezoek des Keizers aan de zoogenaamde oostelijke graven zijner familie. Het keizerlijk gezelschap bestond uit de keizerin-weduwe, den keizer, de keizerin en vier keizerlijke hofdames. Zij verlieten het paleis op den 4en April voor zonsopgang, waarbij de keizerin-weduwe de overige eene mijl vooruit reisde. Langs den te volgen weg waren op gelijke afstanden drie bizondere reispaleizen opgericht. De keizer had, om wat afwisseling in zijne manier van reizen te bTengen, tot zijne beschikking een: draagstoel of palankijn, een wegen en een paard. Hij wordt beschreven als een schoon jonkman met een bleek en schrander gtlsat en de trekken der keizerin moeten groote vastheid van karakter verraden. Alles zag er onberispelijk frisch uit, wat men bij optochten in het Oosten zelden ziet. De draagstoelen, wagens, tuigen en de uniformen der soldaten waren alle nieaw. Het aautal perso nen, die den stoet uitmaakten, bedroeg meer dan 10,000. Op den sierden dag werden do graven bereikt en stapten de vorstelijke reizigers bij een Sama- tempel af. Den volgenden dag werd aan de keizerlijke voorvaderen goofferd en geschiedde de plechtigheid van het herstellen der graven door het plaatsen van een handvol aarde op eiken grafheuvel. Des anderen daags ving de terugreis aan. In strijd met het gewone gebruik mocht het volk bij deze gelegenheid buiten de woningen komen en den keizer zien, eo velen maaklen daarvan gebruik om smeekschriften in te dienen. De keizer schijnt het volk met ongewone vrien- eUjchiid t i h ib ban bejegend en hield gesprekken met eenigs oude mannen, die hij onder de me nigte opmerkte. Na aficop der reis vervulde de keizerin haren eersten staatsplicht. Vergezeld door eenige hofdames, hernieuwde zij het oude gebruik der aanbidding in den tempel der godin van de zijdeieeld; bij deze devotie behoort het plukken vau moerbeziebladen, tot welk einde in de aanhoorigheid van den tempel eenige boomen zijn geplant. Naar aanleiding van de in Fran k- rijk ontdekte onbegrijpelijke en schier ongeloo- felijke gerechtelijke dwaling met Borras, den onschuldig veroordeelde van Avignop, herinnert een Fransch blad aan de „boete-lamp" in het Doge-paleis te Venetië, welke daar dh reeds diiehoDderd jaren brandt, ter herdenking van een onschuldig veroordeelde eD ter dood ge brachte. Die man, een bakker, werd beschuldigd van een rijken woekeraar vermoord te hebben en op zter losse gronden door de kortzichtige rech ters ter dood veroordeeld. Eenige dagen na zijne terechtstelling toen zijne vrouw en kinderen van gebrek waren omgekomen bleek het, dat hij onschuldig en een grondeliar de moordenaar was. De rechters, die hem veroordeelden, schon ken toen eene som gelds aan de stad, welker rente besteed moest worden aaa het onderhoud van de //boete-lamp". En sinds dien dag komt te Venetië, als de rechters een vonnis zullen vellen, een griffier in een lang zwart kleed naar voren treden, die met plechtigen ernst tot hen zegt: „Denkt aan den bakker!// Te Amsterdam maakt een koop man gebruik van de reclame voor het nieuwe middel tot afdrijving van den lintworm door het gebruiken van de kokosnoot. Om zijne w»ar aan te prijzen, roept hij; //Koopt kokosnoten, men schen, koopt kokosuooten, daar kan je lintwor men mee vangenl In dejl. Maandag gehouden zitting der strafkamer van het gerechtshof t Fr.iburg hiefi het openbaar Ministerie de aanklacht tegen Me vrouw Bulkley volgehouden, beschuldigd tot aanzetting tot moord, valsche beschu diging, op zetting tot laster eu lasterlijke aantijging. De beschuldigde was niet verschenen. Advocaat Frehrenbach trad als toegevoegde verdediger op voor de beide helpers Gelsam en Xleinertz eu beval beiden aan in de clementie van het Hof, op grond dat zij door de hoofd schuldige, Mevr. Bulkley, door middel van goud waren verleid, terwijl de verdediger overigens sterk afkeurde de vervolgingen, waaraan Mr. Hoek sedert jaren van de zijde zijner schoonmoe der heeft blootgestaan. Overeenkomstig den eisch van het O. M. ver oordeelde het Gerechtshof de twee aangeklaagde gevangenen wegens lasterlijke aant'jgiug, en wel Gelsam tot eene gevangenisstraf van 4 en Xlei nertz lot eene van 3 maanden en in de kosten. In zijne rede verklaarde de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, de Heer Von Gulat, dat na het gebeurde en nu alles geheel en al ten gunste van Mr. Hoek is uitgekomen, geen Duitsch advocaat als handlanger van de weduwe Bulkley bij de stelselmatige vervolging var. haar schoon zoon meer zal willen optreden. Dr. Kohier te Karlsruhe, die haar vroeger bijstond, heeft onder eed verklaard.dat hij zijne hulp aan Mevr. Bul kley heeft ontzegd, toen hij de volle overtu iging had gekregen dat hij eveneens door haar was gemystificeerd. Men meldt als eene groote bizon- derheid, dat bij een boomkweeker te Wemeldinge (Z.) op dit oogenblik een rozenboom in bloei staat, waaraan niet minder dan 11597 rozen eu knoppen prijken. Ouder den boom kunnen 100 menschen schuilen. Op de tentoonstelling in het Pa leis voor Volksvlijt is eene inzending, zorgvuldig in een kastje weggesloteu. Het betreft een toestel, uitgevonden door den Heer H. Ezendam te Wa- geniegen, waardoor bjj het springen van een peilglas de beide kranen automatisch worden gesloten, en tevens de gelegenheid bestaat om door een schelkoord of door een electriseh sig naal van dit feit kennis te geven op elke plaats, waar dit mocht verlangd worden. Het kastje wordt alleen geopend voor die be langstellenden, welke vooraf de voorwaarden on- derteekenen, welke dienen kunnen om de rechten van den uitvinder tegen namaak te beschermen en octrooi-aaDViaag door derden in het buiten land te voorkomen. De Minister van Justitie, die op den openingsdag de expositie bezocht, is een der eersten geweest, die zich aan deze bepaling heeft onderworpen. Eerst na ODderteekening eener verklaring, dat hij het uitsluitend eigendoms recht van den Heer Ezendam zou erkennen en eerbiedigen, is het kastjo voor Z. E. ontsloten. De jury voor de beoordeeling der ingezonden plannen voor een buitengewoon hoo- gen toren te Londen heeft aan de best gekeurde ontwerpen de uitgeloofde prijzen toegekend, maar geen daarvan uitvoerbaar verklaard. Hebben de katten onderling eene taal, hebben zij overleg? Wij antwoorden hierop niet; doch ziehier wat er dezer dagen gebeurde: In eender hoven van de Van Leriusstraatte Antwerpen, op een plat dak of iD eene goot, had eene kat jongen geworpen. Ze lagen er warm t-gen een schoorsteen. Dooderdag wilde men het gezin van die zwer vers uitroeien, en men slaagde er in, twee jongen machtig te worden, niettegenstaande den razeuden tegenstand van moeder-kat. Een der andere jongen viel in een naast gelegen hof. De muur is hoog en nog verhoogd door een net van ijzerdraad. De moeder zat bo den te loeren, doch hulp was er niet toe te brengen; alle pogingen om het jong naar boven te halen, waren reeds vruchteloos geweest. Tegen den avond kwam da moeder met twe e anJere katten terug twee helpsters. Ia den schemeravond kon men niet zien, hoe zij het aanlegden om het jong op te halen; maar deB morgens was het verdwenen. Hebben zij elkaoder geholpen om het tegen een boom op, en over muur en ijzerdraad hoen te drageD. Dat moet wel zija. Daar was geen ander middel, en alleen was de moeder in die redding niet geslaagd. De prijs van 250.000 frs. der Pana ma-loterij werd getrokken door een boekverkoo- per te Parijs. Deze had al zijne loten verkocht op een na, dat hij door zijn driejarig dochtertje had laten trekken uit een hoed, waarin hij al de loten had gelegd. En na is op dat lot jaist de grootste prijs gevallen! Eenevergissing door verwisseling met medicamenten had 1.1. Dinsdag te Berlijn den dood ten gevolge van een jong meisje. De gezusters T., die te zamea woonden, bevonden zich onder dokters handen; de eene, circa 20 jaren, leed aan eeue maagkwaal, haar was extract van opium voorgeschreven: de jongste, ook lij dende, nam eea rabarberdrank. Toevallig bevon den beide medicamenten zich in gelijke flesschen en werden op hare slaapkamer naast elkander gezet en zoo gebeurde het dat de jongste, zich dts nachts pijnlijk voelende, eene flinke portie opium in plaats van rabarber dronk, zoodat hare oudere zuster haar den volgenden morgen reeds dood waande. Tegen-vergift werd op des geneesheeren raad ingegeven, doch de kunst vermocht haar niet in 't leven te behouden, want in den loop van den dag stierf de ongelukkige aan hartverlamming. De Engelsche consul teBaltimore beschrijft in zijn laatste verslag een systeem om granen op te leggen, dat, indien het algemeen in zwang komt, alle tegenwoordig gevolgde stel sels omver zal werpen. In geval het proefhou dend wordt bevonden, zullen de nu gebruikelijke elevators verouderde dingen worden en kan ieder landbouwer zich in de gelegenheid stellen, zijn graan jarenlang met weinig kosten en risico te bewaren. De uitvinder beweert, dat hjj stalen tanks van elke begeerde grootte kan leveren t-gen den gemiddelden prijs van 2 tot 2i/a stui ver per bushel ruimte, terwijl de prijs b(j de houten elvators 1 shilling 8 stuivers tot 2 shil lings bedraagt. Deze stalen tanks worden met behulp van een zeer eenvoudigen handgreep gevuld. Zoodra de tank gevuld is, wordt zeker perceDtsbedrflg lueht er uitgepompt en eene hoe veelheid koolzuur er ingelaten. Daarna worden de kleppen gesloten en zal het graan jarenlang goed blijven, want daar de vrije zuurstof is ver wijderd, bestaat er geen kans op gisting en bij gevolg ook niet op ontbinding of verrotting. Te vens wordt alle dierlijk leven vernietigd en is het graan beveiligd tegen de verwoesting, welke velerlei dieren daarin gewoonlijk aanrichten. Met een tank die 100 poud etetling kost, heeft de landbouwer berging voor 10,000 bushels en kan hij, als de prijzen laag zijn, den oogst be waren tot de markt verbetert, want vuur noch water kunnen zijn koren beschadigen. De wijze, waarop het graan wordt behandeld, is even een voudig als gemakkelijk. Nadat men uit de luchtdicht gesloten tank eene buis geleid heeft tot boven het graau is de te ontladen ruimte, wordt de lucht in de tank door middel van een zuigwaaier verdund ea is de stroom, welke ont staat om het vacuum te vullen, sterk genoeg om bet graan in de buis en verder iu de tank te drijven. Als dit alles zoo is en goed wsrkt, zullen de graau-speculaliën totaal van karakter veranderen. De bankier Arrigo, die bij Paler- mo door roovers gevangen genomen werd, is nu toch (nadat er 125,000 lire losgeld voor hem was betaald) in vrijheid gesteld. Hjj keerde in den schoot van zijn gezin terug na eene gevangen schap van twintig dagen, gedurende welke hij niet» te eten kreeg dan bruin brood met kaas. Arie de Sterke, de eenige nog over- gebleven oudslrijder van Waterloo te Dordrecht, werd den 16en Nov. 1796 geboren en trad in 1810 in dienst bij eene instructie-compagnie. In 1812, dus op 16-jarigen leeftijd, maakte bij den bekenden tocht naar Rusland mede, waar hij te Smolenako in de achterhoede bleef. Op eigen gelegenheid legde hij den weg van Smolensko naar Dordrecht te vcet af. Ie het genot van eene sterke ongestoorde ge zondheid en in het volle bezit van alle zintuigen, maakt hij nog dagelijks door weer en wind, ge kleed in een lange jas, eene wandeling. Te Wilsum, bij Kampen, is Dinsdag in den IJsel een steur gevangeD, wegende bijna 300 pd. Het dier werd per spoor naar het bui tenland verzonden. De autoriteiten te Constant i- nopel zijn er zeer door ontsticht, dat in den laatsten tijd de Eransche modes meer en meer bewonderaars vinden bij de Turksohe dames. Thans is het aan de vrouwen verboden zich op straat te vertoonen anders dan in de dracht des lands. Camden Palace, de villa te Chisle- hnrst, waar Napoleon III zijne laatste levensjaren doorbracht, zal eerlang publiek worden verkocht. Men schrijftons: Het rooken van eene sigaar of pijp door zeer jonge kinderen is een verschijnsel, zoo algemeen, dat het nauwelijks de asndacht meer trekt. Trots plaatselijke verorderingen ziet men 4- of 5-jarige dreumes/en met eene sigaar of pijp tueschen de melktanden loopen, daardoor getuigende van eene verwaarloosde opvoeding en de zwakheid der ouders. Ziehier een stertsprekend staaltje: Eene arbeidersvrouw trad, vergezeld van haar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2