BINNENLAND. Posterijen. Het zinken van het Stoomschip Prins Frederik*. GEMENGDE BERICHTEN- Naar uit Constantinopel wordt ge meld, zou de Forte besloten hebben, het aanzoek van Bulgarije, met betrekking tot het erkennen van Prina Ferdinand, af te wijzen, doch toegeeflijk te zjjn ten opzichte van de godsdienstquaestie. Tengevolge eener werkstaking van de beambten op den Illinois-Centraalspoor- weg is de treinenloop tusschen Chicago, Cairo en Amboyeene poos geheel gestaakt geweest, doch hervat, nadat het werk op dezelfde voorwaarde als voorheen, dus ten genoegen der directie, weder was opgevat. Het aantal Staten der Amerikaan- scke Unie is wederom met een vermeer derd. Evenals teu vorige jare Montana, Washington en Dakota, en vervolgens Idaho, is thans ook het gebied of territo rium Wyoming onder den rang der Staten opgenomen: zoodat dezer aantal tot 44 ge stegen is en er voorloopig slechts drie ge bieden overblijven: Alaska, Arizona en Utah. Nieuw-ontgonnen landstreken zullen echter eerlang weder als territoriums erkend worden. Het ontwerp tot opneming van Wyoming onder de Yereenigde Staten is door den Senaat goedgekeurd. //Gisten// en //Branden//. //len Afschaffer// protesteert in De Wageninger tegen het//verbod van wijn en bier//, en wel vooral tegen de gronden, daarvoor ontleend aan?de H. Schrift! Want inderdaad schijnen er protestantsche schriftgeleerden te bestaan, die er zulk een Verbod in weten te lezen. „Ik vrees aldus onze //Afschaffer// ik vrees, dat men zijn lievelingsdenkbeelden te goeder trouw in de Schrift indraagt, gelijk dat door ultra- orthodoxen evenzeer gedaan wordt, en dan triomfeerend zich op den Bijbel beroept, en men is klaar, in eens alle tegenstanders voor onwetenschappelijk of niet achter de waarheid zijnde, dood verklarende. Wil men voor zich-zelven het gebruik van wijn afschaffen, wil men 't om den wille van anderen nalaten, die anders hun glas jenever eischen, ik heb er vrede mede. Wil men het anderen aanbevelen, 't is mij wel; maar dat men op den Bijbel zich beroept ter gunste van eene zaak, waarvoor, naar mijn gevoelen, in dien Bijbel geen enkele grond aanwezig is, dat doet aan de zaak der afschaffing van sterke dranken meer kwaad dan goed. Meermalen komt het mij voor, dat bij opwekking om afschaffer te worden mij toegevoegd wordt: „Gij afschaffers kent geen grens en ontneemt der samenleving het gezellige, dat God er door Zijne gaven aan heeft geschonken.// Dat de sterke drank duizenden personen en gezinnen jaarlijks ten gronde richt, is voor ieder een duidelijk; dat het wijngebruik daartoe leidt, is eene uitzondering. Dat tot verkrijging van wijn slechts een natuurlijk proces uit een natuur voortbrengsel noodig is, maar voor de verkrijging van sterken drank het brood, dat God geeft, verbrand moet worden, maakt een hemelsbreed onderscheid. De H. Schrift prijst den wijn als Gods gave, die het hart des menschen vroolijk maakt. Laat men elke vervalsching van wijn en bier met andere stoffen bestrijden en zoo moge lijk verhinderen, maar daarom behoeft men het gebruik-zelf niet te verbieden of als iets verach telijks voor testellen. Niemand worde gedrongen, maar men overdrijve voor 't minst niet, als men eene goede zaak wil bevorderen.// Wij vreezen dat onze //Afschaffer// zich aan eene al te goedkoope illusie overgeeft, indien hij meent met zijne tegenstelling tusschen de wijze van voortbrenging van wijn en sterken drank eene absoluut verbod van dezen laatste te recht vaardigen. //Persen// en //gisten// zou wel, //bran den// geen natuurlijk proces// zijn? Zou onze //Af schaffer// op gelijken grond ook het gebruik van koffie niet moeten verbieden? [De Tijd.) De sociaal democraten te Berlijn. Den 19en Juni had te Berlijn eene zonderlinge sociaal democratische volksvergadering plaats. Zjj was zonderling, wijl de socialistische afgevaardigde Bebel in eigen persoon tegen de sociaal-demo craten te velde trok. Hij verweet den arbeiders niets minder dan overmoed of brooddronken heid. Het boycotten der brouwers of de werkstaking der brouwersgasten noemde hij eene dwaasheid. De Duitsche werklieden beginnen het hoofd op te steken, zei Bebel, wijl zij hunne kracht ken nen. Zij meenen, dat zij den kapitalisten de wet in alles kunnen voorschrijven, en dat de burgerij reeds dreigt ten gronde te gaan. Helaas! roept Bebel uit, zoo ver zijn wij nog lang niet. Wijl gij u dat verbeeld hebt, zijt gij op fanatieke wijze met werkstakingen begonnen, die tot schade der werklieden uitvallen. De werk stakingen der brouwers is eene domheid geweest, wijl zij niet alleen is gericht tegen honderden bezitters van brouwerijen, maar ook tegen tien duizenden van herbergiers. De vergadering was echter bijeengeroepen, om eene rechtzitting te houden over het sociaal democratische Berl. Volksblatt. Dit blad was beschuldigd de besluiten der werkliedenverga- dering niet gerespecteerd te hebben, en in het belang der kapitalisten te hebben geschreven. Bebel nam het Berl. Volksbl. in bescherming, wiesch de aanklagers eens duchtig de ooren en riep donderend: „zulke dingen moeten door eene scheidsrechtbank beslist worden en geenszins door eene volksvergadering//. De man begint reactionnair te worden. Het volk begint hem boven den kop te groeien, 't Is net zoo als in de Fransche revolutie. Ook toen meenden eenige volksmenners 't aanvankelijk zoo kwaad niet. De drang werd echter zoo erg, dat remmen niet hielp. De hoofdmannen werden meegesleept en zij kwamen om in den algemeenen maalstroom, dien zij niet bij machte waren te keeren. Thans gaan wij dieuzelfden weg op, maar de uitwerking der revolutie zal geweldiger er. ver schrikkelijker zjjn dan eene eeuw geleden, wijl de vernielingswerkluigen én menigvuldiger én on eindig verdelgender zijn. (V. W.) Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de besturen der gemeenten, waar huwe lijken op Zondag worden voltrokken, uitgenoo- digd daarvoor een anderen dag te bestemmen. De Inspecteur van den Arbeid te Haarlem heeft aan de Burgemeesters in de 3e arbeidsinspectie eene circulaire gezonden, waarin hij mededeelt, dat de omvang zijner inspectie en de vele daaraan verbonden werkzaamheden oorzaak zijn, dat hjj een aantal gemeenten nog niet heeft kunnen bezoeken. In verband hiermede verzoekt hij: a. indien er iets bizonders valt op te merken, dat aanleiding zou kunnen geven tot bespoediging van zijn bezoek, hiervan mededeeling te mogen ontvangen, en b. indien er in eene werkplaats een ongeval heeft plaats gehad, hiervan zoo spoedig mogelijk bericht te willen zenden. Bloemendaal, 30 Juni. Door het Dagelijksch Be stuur dezer gemeente is aan denMinister vanWater- staat aanvrage gedaan tot vestiging van een Rijks- telephoonkantoor in de gemeente, hetwelk dan vermoedelijk te Overveen zal ingericht worden. Door den Minister van Waterstaat is een voor schrift uitgevaardigd, w. arbij bepaald is, dat te gen betaling van een dubbel busrecht de be voegdheid van particulieren, om brieven en verdere stukken van het postkantoor af te doen halen, wordt uitgebreid tot die brieven en stukken, welke met late-, avond- of nachtpoiten na den slaitiDgstijd aau het kantoor aaukomen. Het enk/la busrecht bedraagt, zooals reeds medegedeeld is, met 1 Juli f3.75 per kwartaal soor Amsterdam en Botterdam, en f 2.50 per kwartaal voor de andere postkantoren. Zaterdag 21 Juni jl. vertrok uit Atnsierdam het prachtige stoomtchip Prins Frederikvan de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland// onder bevel van kapitein Vismau, met passagiers, troepen en goederen naar Batavia. De troepen stonden onder het bevel van den Majoor der Iufanterie van het O. I. Leger A. VoorsluisVan Elk met medegeleide van de 2de luitenants H. A. Kooy en TI. Van Wijk. De namen der passagiers hebben wij reeds in ons vorig nomtner vermeld. Wegens den dikken mist waren buitengewone wachters in het want op den uitkijk geplaatst. Toch merkten do Prins Frederik noch At Marpessa iets van elkaar, voordat de schok van de aan varing werd gevoeld. Zeer voorspoedig was de reis tot de aanvariDg den 25 Juni's avonds omstreeks 10 uur in de golf van Biscaye plaats greep, en niet alleen schatten gouds met eene kostbare lading bestemd naar Tji- latjap, maar wat erger ie, zeven krachtige joi:ge mannen, de 2de luitenant. H. van Wijk oud 23 jaren en den lSJen November 1889 tot officier benoemd de korporaal L. F. Kurtz en de soldaten J. M. Martij, II. Schijnen, H V. Fleury, W. Roelvink en A. H. Van Rumund, met het stoomschip //Prins Frederik" in de diepte der zee verdwenen. B jjkbaar waren rij door het plotseling indrin gende water overvallen, voordat zij het dek kon den bereiken. Eene poging om hen tog te redden was toen vruchteloos en zou slechts gedieud hebben om nog meer menschenleveus in gevaar te brengen. De Marpessa liep de Prins Frederik mid scheeps aau bakboordzijde in, makende een groot gat, waar eene overstelpende witermassa door binnendrong, tengevolge waarvan de Prins Frede rik binnen acht minuten zonk. Gelukkig was het weder kalm en werd de orde op het aangevaren schip nauwelijks een oogenblik gestoord. Vooral de voorbeeldige lacht der mili tairen gaf een uitstekend voorbeeld aan do pas sagiers en schepelingen. Op commando snelden alle soldateu hunne hangmatten uit en schaarden zich op het dek in gelid als op eene parade. Ook de bemanning gedroeg zich voorirtfLlijk. Zij liet snel en ordelijk de booten te water, waarmede de opvarenden, 170 in getal, in zeven minuten lijils achtereenvolgens naar de zwaar beschadigde half ziukende Marpessa Wi.rdtn over gebracht. Het eenige oponthoud dat ondervonden werd, kwam door de zeer natuurlijke begeerte van eenige passagiera om een deel huDner bezitting te redden. Eene dame slaagde er in hare kost baarheden nog te redden, eene andere wilde niet weg zonder haar geldt'ommeltje; teiwijl eene derde met moeite werd teruggehouden van naar hare hut te gaan, die vol water stond en waar zij 1200 pond sterling had liggen. Het voorste gedetlle van de Marpessa werd verbrijzeld en stroomde vol water; alleen de waterdichte schotten hebben belet dat zij zonk. Naar wij vereemen liep de stoomvaartmaat schappij Nederland op het casco van de Prins Frederik 1 300,000 eigen risico. De luitenaut Van Wijk woonaehtig onder Heemstede zou aanvankelijk eerst in November van dit jaar naar Iudië vertrekken. Hij ruilde echter met den luitenant Van der Veld», die wilde huwen en gaarne een huweiijksreisje deed. Deze wss voor dien vriendendienst zo> erkentelijk, dat hij bij het vertrek van de Prins Frederik te IJmuiden was met zijne vrouw, om vac luit. Van Wjjk afscheid te nemeD. Van Wijk was on gehuwd en maakte reeds bij zijne komst aan boord door zijne opgeruimdheid op allen een recht preltigen indruk. Het millioen specie san boord, was het eigen dom van de Nederlandsche Handelmaatschappij en is verzekerd bij vijf tb Amsterdam vertegen woordigde buitenlandsche assurantie-maatschap- pijen. Da kans, dat van dit millioen nog ien terecht komt, is natuurlijk niet groot. Oumogelijk is het echter niet, men herinnert zich dat vertch idene jaren gtleden ia de golf van Biscaye het schip Alfonso te gronde ging, en dat men toen door middel van duikers, op 27 vademen diepte nng veel heeft teruggevonden. Bedenkt men ereuwel, dat de z-.e op de plek WRar het ongi-luk voorviel, op sommige plaatsen 100 vademen diep is en een duiker niet lager kan gaan dan 28 vademen, dau wordt de kars op terugvinden van den schat, zeer gering. Ten gevolge van het vergaan van de Prins Frederikbeslaat en op heden 1 Juli geen ge legenheid, om langs den weg van Genua eene biievcnmail naar Nederlandsch Iud.ë te verzenden. De Eagelsche bladen deelen nog het volgen de mede: Ten tijde der aanvaring was het stoomschip "Prins Frederikzachtjes aan stoomecde (easy) en bevonden, dewijl het mistig was, kapitein Vis- raan, benevens de opper- en derde stuurmaD, zich op de brug. Eene stoomfluit werd gehoord op de stuurboordsboeg, welke oogenblikkelijk gevolg werd door het geluid eener stoomfluit recht vooruit, dat men vermoedde van een ander stoomschip afkomstig te zijn. De gezagvoerder gaf order om het roer aan bakboord te leggen ten einde ruimte te geven, toen op eens de Prins Frederik met een vieeseljjk geweld in de midscheeps werd aangevaren, waardoor het tot iu de helft van het dek werd doorgesneden. Er werd geen licht gezien, als juist een paar secon den voordat de aanvaring plaats vond. De zee stroomde door de vreeselijk groote opening, door de aanvaring veroorzaakt, de machinekamer en het achterruim binnen. Bij het peilen der pom pen ontdekte men onmiddellijk, dat het stoom schip reddeloos verloren was. Da helft der man schappen bevond zich op het dek, en de passa giers en militairen onder dek en in de hu.teu. Onmiddellijk stroomden deze op dek, doch er was geea pauiek en de gegeven bevelen werden on middellijk gehoorzaamd. De booten werden snel en met de grootste orde te water gelaten, waar in zich, naar men meende, al de opvarenden begaven, doch zooals later bleek werden de tweede luiteuant Van Wijk en zes militairen vermist (re.ds door ons vermeld).Ook de gezagvoerder ran deMar pessa kapt. Geary, had zijn stoomschip, dat zwaar beschadigd werd door de aanvaring, iu de booten verlaten, dewijl hij bevreesd was dat het zoude zink n. Toen m.-n echter bevond dat het drijvende bit ef, begaven zij zich wtder aan boord, waarna de echipbrrukeüngen van de Prins Fre derik op de Marpessa werden opgonomeu. De geredden hebben evenwel 2Vs uur op zee ge zwalkt, voordal zij de Marpessa vonden. Nadat sllen aan boord waren, werden van de Marpessa nog twee booten afgezonden om naar de vermisten te zoekeD, doch deze keerden terug zonder iets van hen te hebbm kunnen ontdekken. Twee booten van de Prins Frederik werden vermoedt lijk door de aanvaring verbrijzeld, en zes booten van de Prins Frederik werden tot veiligheid voor het groot aantal schipbreukelin gen door da Marpessa op sleeptouw medegeno men en liggeo nu te Falmouth in de haven. De dames werden onder het dek gehuisvest, terwijl de overige schipbreukelingen zoo <>oed mogelijk op dek werden geborgen. De Marpessa, waarvan, zooals reeds vermeld werd, veel lading weid overboord geworpen, had gelukkig, behalve eenige uren regen, over het algeheel op de reis tot Falmouth fraai weder. De g/zagvoerder eu de officieren en passagiers zijn gelogeerd in het Royal Hotel, de overige manschappen in het Foss Marine Hotel, en de soldaten werden in het Pendeuhis-kasteel ingekwartierd. Eene belangwekkende bizonderheid omtrent de reddiug van de passagiers en bemanning op de Prins Frederik is deze, dat de davids voorzien waten van Duinker's toestel tot het neerlaten van de sloepen. Al de geredden hebben daaraan het behoud van hun leven te danken, want al gemeen wordt erkend, dat het te water laten van de sloepeD op de gewone wijze onmogelijk in den korten tijd van 7 minuten (een brief van een geredde spreekt van slechts 5 minuten) had kunnen geschieden. Men herinnert zich misschien, dat de uitvin der een landgenoot en scheapagezagvoerder is. Vooreenige maanden werdeene directe te'egraphische verbinding tusschen Londen en Bome gemaakt. Het Hughes-systsem met relais te Parijs, Lyon, Turjju en Florence werd in gebruik genomen. Da telegraphisehe verbinding was op deze 2200 kilometer lange lijn zeer re gelmatig, hoewel in het geheel storingen veel- vuldiger voorkwamen dan op kortere lijnen. On langs werden nu proeven geoomm mat het Wheat- stone apparaat met relais te Parijs, Lyon en Turijn. Men bereikte een» telegrapheersaelheid van 120 woorden in de minuut tusschen Londen en Bome en deze snelheid kon nog verhoogd worden, wanneer het relais te Florence gebruikt wbb geworden, waardoor de 840 kilometer lange lijn tusschen Turijn en Rome in tweeën wordt gedeeld. Men hoopt eene Bnelheid vao 200 woorden par minuut te kunnen bereiken, eene snelheid welke op de lijn LordenParijs werkelijk werd bereikt. Te Hamburgis de invoer van palm- pitten in den Ratsten tijd zeer groot; alleen van Alrika's westkust bedroeg de aanvoer meer dan 50,000 zakken. Uit de palmpitten wordt thans eene soort van boter (juister vel) geperst, die als smeltboter voor den prijs van 50 a 60 Pf. het pond (60 a 72 cent het K.G./in den handel wordt gebracht. Postduiven in het Duitsche leger. In Duitse h- laud is sedert dan oorlog van 1870 de brief verzending door middel van duiven tot groote ontwikkeling gekomen. Het hoofd van het oor- logsdepartement heeft met het oog op het nut dier vlugge bezorgers in alle vestingen stations aangelegd, wsar de tijdingen aangenomen en verzouden kunnen worden. Jaarlijks wordt voor deze zaak 50,000 mark op de begrooting ge bracht. Voor krijgsgebruik zijn ongeveer zes duizend duiven afgericht, terwijl in geheel Duitsch- land 107 Posiduivenvereenigingen met ongeveer 30,000 duiven werkzaam zijn. De otterjager Schmidt, uitBrugge, die op de Westfaalsche wateren jacht maakt op otters voor rekening van den Fischerei Vertin, heeft van 1 Juni 1889 tot 1 Maart 1890 vier- en-dertig van dezs visebdieven gedood. Bowl van rozen. Evenals van waldmeis- ter (Asperula odorata), oranjeappels, aardbeziëo, enz., kan ook van rozen een bowl van zeer aangenamen smaak worden bereid. Men kiest daartoe, volgens de Siidd. Apoth. Ztg., de algemeen bekende en gezochte Maarschalk-Niel- roos. Wil men eene essence daarvan iu voorraad maken, dan weekt msn 10 deelan van de zorg vuldig afgeplukte kroonbladen van genoemde roos met 200 deelen witten wijn, 200 dealen fijne spiritus, of bi ter coguac, en d el keukenzout. Men zijgt dit door zonder te porsen en fi treert het mengsel. Professor Walton, een Ameri- kaansch zwemmer van beroep, is bezig zich te Folkestone te oefenen voor zijn voorgenomen zwemtocht over het Kanaal, tusschen Folkestone en Boulogne. Hij zal dien afstand op den rug liggende afzwemmen. Bouwen van boven af. Op die bizondere manier wordt in Japan gebouwd: eerst het dak, eu dan begint men aan de muren en het bin nenwerk. Iemand, die onlanga iu Toliio geweest ie, zegt, dat het daar in aanbouw zijnde nieuwe ho.el eeue van de grootste merkwaardigheden is. Het wordt in den Europeeschen stijl gebouwd, vier verdiepingen hoog, en bealaat eene ruimte vau ongeveer een bunder. Voordat er een steen van de fondamenten gelegd was, stond het dak reeds op eene groote houten stellage te wachten, totdat het overige werd bijgebouwd. Deze stellage was gemaakt van lange palen, van de dikte van eeu vlaggestok af tot die van een bamboesriet-m hengelroede, eu het geheel was met touwen aan elkaar vas'gebondeo. Het broad uit 7000 palen en 2000 man waren maanden achtereen aan 't werk om het te maken. Een inwoner van Straatsburg is gepatenteerd wegens het uitvinden van een voorbehoedmiddel tegen het snurken. Den langsten spoorweg der wereld zal Rusland bezitten, zoodra de ontworpen Sibe- riscke-Traui-Aziaiisohe spoorweglija van St. Petersburg over Irkutok naar Wladiwostock aan den Stillen Oeeaan is voltooid. De Cauadeesche spoorweg heeft eeue lengte van 5000 kilometers, de North-Pacific-spootw&g is 5300 kilometers lang, de Atlantic Pacific 5600 en de nieuwe Siberisch-Trans-Aziatische spoorweg zal 6500 kilometers lang zijn. Tegenwoordig komt een brief van Petersburg naar Wladiwostock dei zomers in twee en een halve maand des winters zelfs eerst in vier maanden; als de ontworpen spoorweg er is, znlleu daarvoor slechts twaalf dagen noodig zijn. CLk zal deze spoorweg, dien men niet met den bakenden Traus-Caapischen spoorweg moet verwarren, het mogelijk maken in 40 dagen rondom de wereld te reizen. De grootste electrische vuurto- reD, die tegenwoordig bestaat, bevindt zieb te Houstholm, op da gevaarlijke kust van Jutland. Deze 631/2 meter booge toren voert een licht dat de sterkte heeft van 2 millioen normaal - kaarsen; zelfs bij regeuweder is dit schitterende licht op een alstand van 35 zeemijlen of bijna 65 kilometers zichtbaar. Dank zij een zeer ver nuftig bedacht samenstel van weerkaatsende spie gels en prisma's kan de lichtwachter van zijn post uit deu gang der verschillende toestellen regelen en controleeren. De geheele inrichting wordt volledig gemaakt door twee posten, waar misthorens zijn opgesteld op afstanden van 600 en 4900 meter van den toren. Door electrici— teit in werking gebracht, laten deze bij mist of nevel automatisch en regelmatig helder klinkende seingeluiden van groote intensiteit hooren. Evenals bij de lichtbaak, welke het reusach tige vrijheidsbeeld aan den iugang der haven van New-York bekroont, komen ook hier 's nachts, aangelokt door den schitterendea glans, tal van vogela zich tegen de lantaren doodvliegen. Dik wijls worden 's morgens duizenden leeuweriken, meeuwen, spreeuwen of snippen opgeraapt die op deze wijze zijn omgekomen. Te Maldeghem, bij Gent, is een boer, vader van negen jonge kinderen, wiens goed voor schuld verkocht werd, door eene be roerte getroffen, dood neergevallen in den tuin tan de herberg tegenover zijn huis, waar de arme met opgekropte smart raar het verkoopen van zijn vee had zitten kjjken. Eene kerk op wielen. In de werkplaat- sen van den Transksukasiechen spoorweg, te Tiffis is een groote waggon op acht wielen vervaardigd, die tot kerk is iugericht. Zoowel van binneu als van buiten is het rijtuig fraai afgewerkt, en op het dak, boveu de plaats waar het altaar zich berindt, ia een kruis geplaatst. Boven den in- eang bevindt zich een klokkenspel, dat drie klokken kan bevatten. Behalve de bovengenoemde kerk bevat de waggou nog een klein vertrek voor den geestelijke. De kerk biedt plaats aan voor zeventig men schen. Het altaar is uit gebeeldhouwd eikenhout vervaardigd en alle voorwerpen, die in eene kerk thuis bebooren, zijn uit St. Petersburg afkom stig. Da kosteu van deze kerk bedragen 12,000 roebels. Aan de bedevaart naar Scherpe n- heuvel zal dit jaar voor de vijftigste maal wor den deelgenomen door den Heer Snels, te Breda. Het gemeentebestuur van Mainz treft dezer dagen een buitenkansje in den vorq

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2