BINNENLAND. Staten-Generaal. Het vergaan van het stoomschip «Prins Frederik» GEMENGDE BERICHTEN. Een reusachtig verzoekschrift, namens de tappers en slijters van het Vereenigd Koninkrijk tot het Eogelsche Parlement gericht ten gunste van de nu ingetrokken vergunuings- wet, levert het bewijv van een in<loed der her bergiers. Binnen eene week waren 600,000 hai dtei keningen verzameld door lijsten in alle tappe/ijen mder te leggen. De petitie was nigcu mijlen (pi. m. 15 kilometer) lang en ongeveer 45 cM. breed, en was zoo zwaar, dat ze io drie kisteo door twee paarden naar St. Stephens moest getrokken worden. Het was de grootste sedert het beroemde verzoekschrift der Chartisten in 1848. bg tot dusver ten opzichte van Bulgarije heeft gevolgd. De Morning Post laat zich in eenzelfden geest uit. De Times is min of meer duister in hare beschouwingen. Het oordeel der Italiaansche pers is on gunstig. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de gewezen Koning Milan in een interview ten hoogste heeft geklaagd over de hou ding der Regeering te zijuen opzichte, daar zij hem heeft belasterd, hem door tusschen- komst van buitenlandsche bladen en van haren vertegenwoordiger te Weeuen heeft beleedigd, en in hare pers te Belgrado hem eenvoudig te kennen geeft, dat hij moet beengaan. Hij verklaarde, zijn tegenstanders niet de voldoening te wil len geven van hem te zien wegloopec, daar zijne eigene waardigheid en de belangen van zijn zoon eischten, dat hij, te Bel grado blijft. Luidens een telegram uit San Sal vador, stelde Guatamala voor, naar San Salvador een opvolger voor wijlen den President Menendez te zenden, doch de bevolking van San Salvador verzette zich daartegen en moet de hulp hebben inge roepen van Mexico. Men verzekert voorts dat Honduras met Guatamala samenspant tegen San Salvador, dat op zijne beurt een verbond zou zoeken te sluiten met Nicaragua en Costarica. Mexico houdt zich tot dusver onzijdig. Het wetsontwerp lot' regeling van den krijgs dienst is thans in druk verschenen. Yan de be palingen, welke het 362 groote ontwerp bevat deelen wij de volgende mede, welke ongetwijfeld voor onze lezers het belangrijkste zijn. Zee- en landmacht bestaan uit vrijwillig die nende en dienstplichtigen. De landmacht bestaat uit het leger, de land weer en de aanvullingsreserve. De zeemacht bestaat uit de actieve zeemacht en de zeeweer. Jaarlijks worden bij hot leger 13.200 dienst plichtigen, ter volledige oefening bij het leger, ingelijfd. (Thans bedraagt dit aantal 11.000.) Het aantal ingelijfden bij de zeemacht blijft, zooals nu, 600. De dienstplichtigen worden, evenals nu, bij loting aangewezen. De duur van den dienst bij het leger is 8, bij de zeemacht 6 jaren. De daarop volgende dienst bij zee- of landweer duurt 5 jaren. De ingelijfden bij de landmacht worden, bij de infanterie 12, bij de cavalerie 18, en bij de zeemacht 12 maanden voor eerste verblijf in werkelijken dienst gehouden, en komen vervol gens jaarlijks hoogstens 6 weken onder de wape nen, tenzij de Koniug goedvindt, dit onder de wapenen komen geheel of ten deele achterwege te laten. Bovendien voert het wetsontwerp den land storm in, die echter in tjjd van vrede aan geene verplichtingen is onderworpen. Plaatsvervanging wordt afgeschaft, doch een broeder kan een broeder vervangen. Vrijstelling telkens voor een jaar wordt o. a. verleend: aan den eenigen zood; aan den kost- wiuner voor ouders, grootouders of ouderlooze broeder of zuster; aan den student in de god geleerdheid; aan den R. K. Ordebroeder. Vrijstelling voor altijd wordt o. a. verleend: aan den Geestelijke en den Bedienaar van den godsdienst bij een kerkgenootschap; aan den R. K. Ordebroeder ouder dan 26 jaren. De schutterij vervalt. De jaarlij ksche hoogere kosten zouden f 1,150,600 bedragen. Vaccinedwang. Welk standpunt de Katho lieken innemen tegenover den vaccinedwang hebben w(j reeds naar wij meenen duidelijk uit eengezet. De Maasbode neemt als vaststaande aan, dat de Katholieken de inenting beschouwen als een door God gegeven voorbehoedmiddel te gen de pokken, doch ontkent met ons, dat de Staat het recht heeft tot vaccinedwang. Terwijl de Staat te onzent dit zelf erkent, oefent hij dezen toch indirect uit, maar die houding is valsch. //Hij durft, zegt De Maasb., niet rond voor zijn recht uitkomen, omdat hij wtet, dat hij het niet heeft. Hij dwingt de kinderen, meenende dat aldus over eenige jaren het geheele Nederland- sche volk zal gevaccineerd zijn. Maar de vol wassenen durft hij niet aan, en nu faalt zijne berekening. Immers, men heeft ons sinds jaren het liedje van den leerplicht voorgezongen met het argument, dat 70,000 kinderen de school verzuimden. Is dit waar, dan groeien er jaarlijks vele, vele duizenden op, die nooit met de vaccine kennis hebben gemaakt, want de ouders, die hunne kinderen niet ter school zenden, zullen zich in don regel ook weinig om de vaccinatie bekommeren. Nu komen van die 70,000 jaar lijks wel velen in de kazerne terecht, maar be halve dat de helft van de 70.000 meisjes zijn, loten vele jongelingen vrij. //De liberale bladen moeten du3 niet beweren, dat het ontwerp van den Heer Lohman de pok- kenbesmetting in Nederland vrijlaat; die besmet ting is reeds vrij en kan zich verspreiden over geheel het land, want overal loopen havelooze kinderen rond. Zij zal alleen dan niet vrij zijn, als eene wet verklaart, dat alle Nederlanders moe ten gevaccineerd worden. Wordt het ontwerp- Lohman aangenomen en laten de Calvinisten de vaccinatie varen, dan zal het cijfer uit de 70,000 eenvoudig wat grooter worden. //Veel grooter? Wij gelooven het niet. De groote hoop onder de Calvinisten is niet vast meer in de leer, en naast de dwepers zullen er onge twijfeld gevonden worden, die er de brui van geven ter wilie van Calvijn de pokken te krij gen." Dt Maasb. ziet niet evenals De Standaard laag neer op de uitkomsten der empirie of waar neming, doch terwijl wetenschappelijke mann en op empirische gronden de inenting verdedigen, bestrijden andere mannen van wetenschap haar en hun aantal is niet klein, hunne argumenten niet zonder schijn van waarheid. Zoolang nu gestreden wordt over een punt van wetenschap en zoolang de Staat gezorgd heeft voor alles wat voor eene goede inenting noodig is, mag hjj geene partij kiezen en het lichaam van den onderdaan dwingen tot eene kunstbewerking, die de patiënt verafschuwt. Niet dus, omdat alleen de empirie aan het woord is, maar omdat de vaccinatie een punt van hevigen strijd onder de geleerden uitmaakt, is, meent De Maasb. de vaccinedwang onge oorloofd. Centrum Het openbaar ministerie heeft cassatie aan- geteekend tegen de uitspraak der Amsterdamsche rechtbank, volgens welke een Geestelijke het ongeteekende kostelooze trouwbewijs, dat door de ambtenaren van den burgerlijken stand zelf als zoodanig wordt beschouwd, mag houden voor een wettig blijk van burgerlijk huwelijk. Daardoor mist het vonnis tegen ds. Loon voorloopig kracht van gewijsde en zal het nog korten tijd duren, eer de geheel onnoodige be lasting op het kerkelijk huwelijk is afgeschaft. Dat de Hooge Raad, die in laatste instantie uitspraak zal doen, zich zal vereenigen met de beslissing der Rechtbank, achten wij zeker. Tot lid der provinciale Staten van Lim burg is te Weert gekozen: de Heer P. H. Kreij- elmans, wethouder te Nederweert, met 519 stemmen. De Heer J. J. Wiertz, griffier, ver kreeg 29 stemmen. De Staats Courant bevat de wet ter be krachtiging der overeenkomst tot afschaffing der Kanaal-rechten op het Noord-Zeekanaal. Het plan bestaat om de bij de Tweede Kamer ingediende wet tot regeling van den krijgsdienst in handen te stellen van eene com missie van voorbereiding, evenals indertijd met de schoolwet is geschied. Haarlemmermeer, 2 Juli. De knecht van den landbouwer F. v. Klaveren, reed Maandag morgen met een voer hooi langs de Hoofdvaart, toen de paarden schichtig werden door het hij— schen van een zeil op een visschersvaartuig, en aan den haal gingen. Na korten afstand gehold te hebben, sloeg de wagen met zijne zware vracht om en bekwam belangrijke schade, de paarden kwamen hierdoor tot staan. De knecht sprong intijds van den wagen, waardoor erger ongelukken werden voorkomen. Hij kwam met den schrik vrij. Maandag- avond is uit eene wegsloot na bij de Badhoeve opgehaald het lijk van een on bekend maD, naar .gissing 35 a 40 jaar. Het lijk is onmiddellijk ter schouwing naar het haarhuis te Hoofddorp overgebracht. Beverwijk, 2 Juli. In onze haven heeft zich nog nooit zulk eene levendigheid vertoond als er thans heerscht. Waren het vroeger slechts twee booten, die de gemeenschap te water voor goederen en passagiers op Amsterdam onder hielden, thans is dat aantal vermeerderd tot vijf, een gevolg van de verbazend groote hoeveel heid aardbeziën en peulvruchten, welke da gelijks naar Amsterdam en naar het buiten land worden vervoerd. Wanneer het weder zoo koud en weinig zonnig blijft, wat zeer gunstig is voor het niet overhaast rijpen van de aard beziën, dan is de verwachting niet overdreven, dat het plukken van die vruchten tot Augustus zal duren. De Tweede Kamer heeft j.l. Dinsdag het debat over het Militair onderwijs voortgezet. De Heeren Van Vlijmen en Seijffardt verde digden krachtig de practische vorming van de cadetten buiten de Academie, waardoor zij beter leeren bevelvoeren en den soldaat kennen. De Minister van Oorlog beriep zich voor zijn stelsel op de adviezen der inspecteurs van de wapens, die daardoor practische opleiding gewaarborgd achten. Eene eerste militaire vor ming is evengoed op de Academie te verkrijgen. De Minister zou bij aanneming van het amen dement der rapporteurs de Wet niet verder ver dedigen. Het amendement wordt verworpen met 48 te gen 15 stemmen. In de zitting van gisteren werd behandeld de verklaring met Frankrijk over het grensverschil met Suriname. Dit ontwerp werd na gehouden debatten aan genomen met 57 tegen 21 stemmen. Ejii brief van etm der geredden van het stoom schip Prins Frederik doet eenige bizonderheden kenneD, welke nog niet waren medegedeeld. Wij ODtleenen daaraau het volgende: //Het begon iu het begin van het Kanaal te misten, en het miste door tot den tij! van het ongeluk. Het was een Engelsch atoomschip, dat ons in de Golf van Biscaye in dtu grond boorde, dwars door de machinekamer heen. Allen lagen te bed. De tijd om de sloepen uit te werpen was maar 5 minuten, want na die 5 minuten was er niets meer van het schip te bespeuren dan houten balkon, enz. De ramp had Woenedagnacht om halt elf plaats en wq hebben tot half drie rond gezwalkt op zee, in de sloepen, door de kolossale zware mist, tot wij eindelijk een licht bespeurden, en daar op afgaande, was het een schip. Dat schip had namelijk ons in den grond geboord, en de geheele binnenrand van deu boeg is totaal er van weg genomen. Op dit wrak hebben wij, zouder de nachten slapend door ta brengen, twee dagen gezwalkt, en kwamen op goed geluk te Falmouth binnen.Ons e!en bestond uit harde scheepsbeschuit met watsr. Allo passagiers gaven hunne verwon dering te kennen over de goede aankomst van ons alhier. Alles is weg, maar toch had ik den moed om de sloep wear ta verlaten, en op het zinkende schip mijne hut op te zoeken, terwijl de lichten reeds uit waren, om het horloge van Fa te redden, hetwelk mij ook gelukte. Het was een beroerd gezicht zoo'n zeekasteel te zien zinken. De boot ging in eens met het achterdek naar den kelder, en weg was ze. Het vuur spatte van alle kanten er uit." Dinsdag-namiddag kwamen te Vlissingen met de dagboot Nederland der stoomvaartmaatschappij Zeeland aan 75 man van het stoomschip Prins Frederik. Met den sneltrein voor Holland ver trokken zij naar Amsterdam, alwaar zij des avonds te 10 uur aankwamen. Zij werden door den Heer Tegelberg, een der Directeuren van de Maatschappij Nederland, op het perron ontvangen met eene hartelijke toespraak, waaiin de Heer Tegelberg de tevredenheid van de directie betuigde over de goede orde welke aan boord van het verongelukte sehip heeft ge- heerscht en de groote kalmte en den spoed waar mede de redling van de opvarenden volbracht was. Zonder deze zon het verlies van menschen- levens zich niet bepaald hebben tot de vermelde en betreurde gevallen. Aac hunne kloeke houding herkende de spr. de officieren en de equipage van de Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Deze woorden werden door de verzamelde beLDgstellendeo zeer toegejuicht. De manschappen, die geen onderkomen teAmst/r- dam hadden, werd daarna logies in het zeemanshuis aangeboden, terwijl de Javanen aan de Handels kade onder dak werden gebracht. Nog werd medegedeeld, dat de Maalschappij zou tegemoet komen in de aan de plunjes geleden schade, terwijl zij, die dit verlangden, in de ge legenheid zullen gesteld worden om zoo spoedig weder naar zee te gaan. Te Dord recht had ZaterdB g-m i d - dag het zesjarig zoontje van den schipper Jacob Wittman de onvoorzichtigheid de aan het schip vastgemaakte roeiboot los te maken. Ongelukkig gleed hij uit en viel in de rivier. Hvt kind had ev nwel de tegenwoordigheid van geest om e:n ring, welke aan de boot bevestigd was, te grijpen, doch daar deze was losgemaakt, dreef het on gelukkige knaapje, wiens benarden toestand door niemand werd opgem/rkt, met de boot verder de rivier op. Eindelijk werd het ongeval gezien door een paar op den wal vertoevende pontonniers, die den knecht op het voorval opmerkzaam maakten. Intusschen was de kleine drenkeling reeds zeer ver weggedreven, zoodat uit gebrek aan eene roeiboot geen hulp meer kon worden geboden en het knaapje inmiddels in de diepte was weg gezonken eo verdronken. Eerst anderhalf uur later werd het lijkje op gehaald. De vader bevond zich tijdens het droevig ongeluk aan den wal. Op de te Londen gehouden ver- kooping der schilderijen van den Hertog van Somerset hoeft „de boerderij" van Paulus Potter 6090 pdst. (f73,080) opgebracht. Eyraud is eergisterenmiddag met zyn b wakers te Farya aangekomen. Br was eene groote menigte menschen op de been om hem te zien aan het station. Bij zijn eerste verschijnen was het eelrang 200 groot, dat de politie-agenten er niet door konden en met hun gevangene een wijkplaat» moesten zoeken in het station, totdat er genoegzaam ruimte w. s gemaakt. Daarna werd de moordenaar in een gereedstaand rijtuig naar de gevangenis gebracht, waar hij is opgesloten io de cel van Praozini, den vrouwenmoordenaar. Hij wordt zeer nauwlettend bewaakt. Gabrielle Bompard, zijn gewezen minnares heeft bare voldoening betuigd over zijne aanwe zigheid te Parijs. Zij verklaarde nogmaa's, dat Eyraud alleen de moordenaar van Gouffé ia er dat zij dit zal bewijzen, als zij met hem voor het gorecht verschijnt. Te Wormerveer speelde dezer dagen het vijfjarig dochtertje van zekeren JK. met hare buurmeisjes van gelijken leeftijd achter de woning harer oudtrs en viel daarbij voorover in de Zaau. Daar hare speelmakkertjes niet het bewustzija hadden onmiddellijk hulp in te roepen, werd zij eenige oogenblikken later lerenloos op gehaald. Het is tegenwoordig druk in ds bloemistenwereld van Haarlem's omstreken. Al- lirwfgo is men bezig met het opnemen van de bloemnolisn. De oogst der tulpen en crocuasen is nagen /eg afgeloopen eo valt bevredigend uit. M«u venvecht echter, dat de hyacinten niet zullen meevallen, door het gure voorjaarsweder. Menig stuivertje wordt tegenwoordig verdiend met het schonnmskeD van de brl en, waaraan ook vrouwen en kinderen msehe'psn. De fraaie buitenplaats „Oud-Ber- kenrodv,// aan d-n hoek der Zandvoortscbelaan, ouder Heemst d», toebeboor/nde aa* den Heer H. A. Crommalin, is verkocht voor f 90,000aan den Heer J. H. Kersteu, blocmkweeker te Haar lem. Te Spanbroek is de influenza ten tweeden male teruggekomen; zij openbaart zich door hevige koor'3:11 bij dezelfde lijders, die in het voo jaar daarmede werden bezocht. De kappersbedienden te Madrid, meer dan 300 in geta', h.-bben het werk gestaakt en andere collega's aangespoord hetzelfde te doen. Dj ledeuen dat zij scliasr en friseergzer nederlegdcn zijn, dat zij niet langer willen werken dan VRn acht uren 's moigens tot acht uren 's avonds; dat buD een etenstijd van een uur worde toegestaan eu dat de patroons des Zondags des namiddags te twee uren sluiten. De patroons weigeren echter aao deze eischen toe te geven en de mannelijke Madrilenen baginnen langzamer hand op Abaalons te gelijken. Te Loppersum is eene 57- jarige jonge dochter overleden, die negen dageo onaf gebroken had geslapen. Zij leed vroeger aan vallende ziekte. Te Keu1en heeft de v i ering p1 a ats gehad van het 450-jarig bestaan der boekdruk kunst. Zaterdag-avond is er eene feestelijke bijeen komst gehouden, waaraan verscheidene plaatselijke autoriteiten, benevens e^n aantal deputatiën van elders deelnamen. Ër werden toespraken gehou- deB, afgewisseld door uitvoering van zang en muziek. Voorts werd er een toepasselijk Festspiel opgevoerd en werden er tableaux-vivants gegeven. Ook werd er eene gouden jubilé-medaiila uitge reikt. Zondag-namiddag volgde er eene grootere bijeenkomst, waarin door prof. Paasche, uit Marburg, eene feestrede werd gehouden eu 20 vertenigingen ter opluistering medewerkten. Te Maagdenburg is een dokter, aan wiens verregaande onwetendheid de dood van een zieke werd geweten, tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld. Deze geneesheer erkende o. a. voor de rechtbank, dat hij niets wist van de functies van het hart. In een Amerikaansch blad deelt iemand, die zich een //vrijgemaakte,/ noemt, de wijze mede, waarop hij zich aan de slavernij van drank heeft weten te outtrekken. Aanvankelijk had hij beproefd zich door onthouding van den drank te ontwennen, maar de draukprikkel liet hem niet met rust, hij kon eten, slapen noch werken. Een geneesheer dien h(j raadpleegde, gaf hem den raad een aftreksel te nemeu van kwasstowortel, een half ons in een pint azijn, en daarvan telkens, als hij behovf.e aan drank gevoelde, een kleioe theelepel iu een glas vol te gebruiken. Dit beviel hem zeer goe.t, terwijl de dorst allengs geheel ophield en hij op 't laatst hoegenaamd geene behoette meer gevoelde, om sterken drank te gebruiken. Hetzelfde middel, door zijre vrienden eo kennissen toegepast, had dezelfde gunstige uitkomsten. De ooievaarsdieven hebben in de Alblasserwaard hunne intrede gedaan. Bij deu landbouw r C. B., te Giesen-Nieuwkerk, zijn verleden week des nachts de jonge coievaars ge- atolen. TeOosterbeek kadvoor eenigen tijd in de openbare school een tweetal vogels (roodstaartjes) een nestje gebouwd. Het lieve vo- geleopaar heeft een vjjfial jongen grootgebracht, die dezer dagen zijn uitgevlogen. Het was aardig om te zien, hoe druk de ouders het hadden om hun hongerig kroost tevreden te sttlien. Van schuchterheid was nu niets meer te merken. Binnen tien minuten kwamen zij eenige malen met een larf of wormpje binnenvliegen, zonder zich aan onderwijzers of leerlingen te storen. Ei dat hun het logies goed is bevallen, blijkt hieruit dat zij, na hun nest gerestaureerd te hebben, thans voor een tweede broedsel druk in de wter lijn. Door kwaadwilligen isZondag- avood de brievenbus aan het postkantoor te Gro ningen door het iowerpen van eene brauder.de lucifer in brand gestoken. Een veertigtal brieven z(ju verbraod. Boven het strand van Teasel'e westelijk deel trok Zondag een vervaarlijke wind hoos voorbij. Zij deed reusachtige zandwolken opwarrelen, doch richtte nergens schade san. Een visscher, die de hcos in zijne nabijheid zag, slaagde er slechts met groote inspanning in haar te ontkomen. Een wegwerker te Siddeburen is in 't bezit van een steeo, ter grootte eener kleine walnoot, waarmee hij gemakdelijk glas kan s ij- den. Men vermoedt, dat er weer liefhebbers zul len opdBgen, die voor eenige duizenden den schat willen overnemen, 'i Kon eens een echte diamant zijo. De aergeant v. A., van het le bat. grenadiers, die als geleider van twee gearresteerde schepelingen b\j hun terugbrengen Dsar boord met deze verschillende berbergen bezocht, zoodat de arrestanten beichonken op hunne bestemming kwamen, is te dier zake tot greoadier gedegra deerd. Naar wij vernemen, hebben de 4 personen uit Koekange, die ieder tot 18 maanden gevangenisstraf zijn veroordeeld wpgens opzette lijke deelneming aanbeen aanval, waarin onder scheidene personen zjjo gewikkeld, welke aanval iemands dood ten gevolge heeft, een adres aan Z. M. den Koning gericht, met verzoek om gratie. Uit Havanna wordt gemeld, dat de roovers, die onlangs vruchteloos getracht heb ben een trein van het spoor te doen loopen, don dlreoteur der maatschappij hebben geschreven, dat zij hunne pogingeD zullen hervatten, tenzij hij hun 20,000 dollars zendt. Aan de overheden hebben zij geschreven aldus te handelen, omdat hun, ondanks herhaald verzoek, geene gratie is verleend voor vroegere wanbedrijven. De brieven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2