BIMMEMLAXD. 3?rov inciale Staten. GEMENGDE BERICHTEN. de Printemps. Zij zullen komen op den boulevard Poiasonnière en dan naam voeren «Aux Grands Boulevards." Behalve //nouveautés zal men er ook voedingsartikelen kunnen krijgen. 120,000 aande-leo van 1 pd. st. (de Lord-Ma yor vau Londen is een der oprichters) zullen uitgegeven worden. Bij het rangeeren aan het station te Venloo ontdekte mm, dat een zwaluwenpaar zijn nest had gebouwd onder het dak vau een der gesloten goederenwagens. Toen de wagen in beweging werd gesteld, vlogen de diertjes schuw en angstig rond, bezorgd als zij wareu, dat hun kroost een ongeluk mocht overkomen. Bij hel vertrek van deu trein hielden de ouders eene korte beraadslaging; b' idan namen daarop iu het neet plaats en aanvaardden de reis naar het buitenland. Wij wenschon de lieve vogeltjes eene behouden overkomst. Op sommige landgoederen in En geland komt nog het wilde rundvee voor, dat eennaaal over geheel het koninkrijk was ver spreid. Zulk eene wilde kudda heeft ook in Chartley Park, in Staffordshire, dat vroeger een deel uit maakte van het woud vanNeedwood, waarin het wilde rund talrijk was. Graaf Ferrers heeft een jongen stier uit die kudde opgevangen en aan den dierentuin te Lorden geschonken, waar nu voor het eerst een rund van het Engelsch wilde ras is ta zien. Ook te Chiliiugham ieeft nog eene kudde wilde runderen. Door kapitein Louis de Place te Parijs is de microphoon gebruikt, om kleine in wendige scheuren in metalen te ontdekken. Hij combineert eene microphoon met een mechani- schtn klopper en een phonometer. Da laatste be staat uit een maatstok, waarop twee inductie klossen zijn gesteld. Het apparaat wordt vooral voor het ouderzoek van vuurwapenen gebruikt. De werking van het toestel berust hierop, dat men, wanneer de klopper tegen het uitwendige van hst metaal een slsg geeft, uit het geluid het punt aanwijzen kan waar de scheur iu het me taal is. Deheliograaf i s e e n d oo r Gauss uitgevonden optisch instrument, daPzonuestralen gebruikt tot het overbrengen van tefigraphische signalen. Onlangs werd dit instrument door deo luitenant Witttneijer iu Arizona gebruikt, om eene boodschap direct over te breugen over eeu afstand van ruim 200 K. M. Zoover bekend, was zulk een afstand nog nooit, bereikt. Gauss vond zijn itslrument voor zeer vrerdzaaie doeleinden uit, n.l. tot hot telegrapheeren bij triangulatie- werken. Nu wO'dt het meer en meer voor mili taire doeleiuden gebruikt. Ed. Strauss, die thans met zijn orkest concerten geelt in Amerika, is door een muziekdirecteur te Nieuw-York, Franco, uitge daagd tot een cancertduel, waarbij een gehoor, bestaande uit genoodigden, als scheidsrechter zal optreden. De beide orkesten zullen in gelijke getalsterkte naast elkander plaats nemen. Het orkest van Strauss zal een door Franco, dat van Franco een door Strauss opgemaakt programma spelen en wel om de beurt eeu nummer van elk orkest. Franco zegt dat hij het bewijs zal leveren, dat de Amerikanen deu Duitsehera verre de baas zijn. Strauss heeft het duel aangenomen. apparaten bevinden zich in een gebouwtje op de brug-zdva. De dynamo, naar het systeem Tho mas-Houssao, heeft 7 a 8 paardenkracht sterkte; de beweegkracht wordt door verschillen de tandraderen overgebracht. Te Atlantic City (VereenigdeSta- ten), werd onlangs een klein meisje, dat aan het strand speelde, door eene groote golf in zee ge sleept. Allen, die san het strand waren, liepen in groote ontsteltenis door elkaar; eeuigen snel den heen om hulp te halen. Maar voor die er kon zijn, was de kleine reeds gered, door eene kloeke zwemster,"eene Eogelsche dame, Mej. Has ting, die daar aan het badeD was en die op het eerste hulpgeroep naar het kind toezwom, hetjbij de kleerea greep en het behouden aan laud bracht. De Weener vertegenwoordiger der bekende chocoladefabriek van Gebr. Stoil- werk, te Keulen, is dezer dagen, wegens onbe voegds colportage, tot eene botte van f 10 veroor deeld. Hij verkocht in een op de landbouwtentoon stelling geplaatsten automaat pakjes chocolade, op welker buitenzijde historische anekdoten gedrukt staan, en de pers-politie zag daarin «onbevoegde colportage van chocoladehoudend drukwerk." Op de reede van Kopenhagen had dezer dagen eene merkwaardige werkstaking plaats aan boord van een stoomschip, dat op reis was van St. Petersburg naar de Levant. Toen het schip de haven binnenkwam en de kapitein be val het anker ta doen vallen, weigerden zes ma trozen ta gehoorzamen. En toen de order kwam om het anker te lichten en de machine in wer king te brengen, verlieten de stokers de machine en beletten de matrozen op allerlei wijz«a de af vaart van het schip. Daarop zond de kapitein een bode naar den wal. De geheele bemanning, op drie na, die dep arbeid niet gestaakt had den, werd gearresteerd. De kapiteiu monsterde nieuw VGik aan eD zette de reis voort. De rad draaiers gullen waarschijnlijk met 2 jaar gevan genschap worden gestraft. De I s r a 1 i e t i s o h e gemeente te Berlijn heeft eene groote erfenis gekregen. Dr. SiegoauDd Martin Ephraim, onlaugs overleden, heeft haar tot eenige erfgenaam van zijn vermo gen (dat op ruim een milliocn Mark geschat wordt) benoemd, onder voorwaarde, dat het geld besteel worde tot weldadige doeleinden, zoowel ten behoeve van Christenen als van Israëlieten. In de klokkengieter ij van B ij she ff, te Charkow, is nu de //Keizerskiok" voltooid. Die klok, 272 kilogram zwaar en uit zuiver zil ver bestaande, zal, ter herinnering aan het spoor wegongeluk van Borki, geplaatst worden in de Uspenskidom te Charkow. Elk jaar zal den 17en October, juist op het uur, waarop het spoorweg ongeluk plaats had, daar de «Keizerskiok// door eeu eigenaardig ziiverklaar geluid de burgers der stad herinneren aan de wonderbaarlijke reddiDg der keizerlijke familie. Een elfjarige knaap te Berlijnis dezer dagen plotseling overleden aan de gevolgen van eere onbesuisde tuchtiging op school, waarbij hij met htt hoofd tegen den vloer sloeg. De ouderwijzer, die hem de noodlottige kastij ding toediende, is in hechtenis genomen. De Ministers hebben den eed afgelegd. Volgens particuliere berichten zijn er te Sofia en andere steden oproerige pa pieren met Wraak voor Panitza« daarop aangeplakt en door de politie weggenomen. Met die Hollanders is geen land te bezeilen. Stijfhoofdig zijn ze, anders niet: het Friesche element zit erin. Daardoor is de geheele anti- slavernij conferentie te Brussel mislukt. Nutteloos zijn nu de maandenlange vergade ringen geweest. Doelloos de genomen maatregelen tegen de slavernij in Afrika. Zoo mort men in België, zoo mort men elders. Wat is er dan eigenlijk van de zaak? Men weet, dat de conferentie werd opgeroepen om maatregelen te nemen en bepalingen vast te stellen tegen den slavenhandel. De voorgestelde maatregelen werden door alle mogendheden, ook door Nederland goedgekeurd. Maar wat gebeurt er nu? Te elfder ure komt een voorstel in om de Berlijnsclie Congo-acte to wijzigen, om daardoor invoerrechten te kunnen heffen. Volgens die acte mag de Staat die in geen 20 jaar heffen. Nu echter hooft Koning Leopold, met het oog op den ongunstigen toestand van den Congo-Staat (de begrooting van dien Staat sloot het vorige jaar met een te kort van 11/2 millioen franks), opheffing van die bepaling verzocht. Tegen de behandeling van dit voorstel nu heeft de Nederlaudsche Begeering zieh verzet, omdat, naar hare meening, de conferentie hiermede haar oorspronkelijk program overschreed. Aanvankelijk wilde men de wijziging tot een onderdeel der anti-slavernij acte maken; op het verzet der Nederlandsche Begeering kwam men van dat denkbeeld terug. De wijziging der Berlijn3che acte werd nu in eene afzonderlijke acte voorgesteld; deze wilde de Nederlandsche Begeering niet.de anti-slaveruij- acte wel teekenen. Men hield evenwel vol, dat de acten niet ge scheiden mochten worden en men dus beide of geen van beide moest teekenen. Is nu de anti-slavernij-conferentie doelloos geworden, dan ligt daarvan de schuld niet aan Nederland, maar aan hen, die de beide acten tot éen geheel wilden maken. De vFrankforter Zeitung// erkent, dat de Ne derlandsche Begeering wel een beetje gelijk heeft, want het tekort van den Congo-staal heeft niets te maken met de bestrijding der slavernij; maar toch hoopt het blad niet, dat nu nok de be strijding van den slavenhandel zal mislukken. Wie zou met die verwachting niet instemmen? (N. v. IV.) Het Duel. De jeugdige Duitsche Keizer, Willem II„ heeft eindelijk den inoed gehad zich openlijk als vijand van het tweegevecht te ver klaren. Hij heeft niet gevreesd zich in zoover een ultramontaan te toonen, dat hij het duel niet alleen als eene zeer afkeurenswaardige, maar ook als eene slechte daad beschouwt. Het schijnt, dat dit voorbeeld ook invloed beeft uitgeoefend op den Minister van Oorlog der Fransohe Bepubliek. Zoo rond als de Duitsche Keizer durft hij nog niet uit den hoek komen. Doch de eerste stap is reeds op de goede baan gezet. In eene vertrouwelijke circulaire aan de chefs der leger korpsen deelt hij mede, dat het duel niet meer verplichtend is in het leger. Voor elke beleediging, door officieren elkan der aangedaan, moest met den degen of het pistool in een duel voldoening worden gezocht. En werd ook de beleedigde gewond of viel hij ook als het slachtoffer van het moordend lood of staal, aan de eer was voldaan. Het is wei niet veel, wat de Minister nu doet. Het duel wordt wel is waar nog niet verboden. Maar 't is in elk geval een stap op den weg der beterschap, vooral, als men bedenkt, dat onlangs nog de chefs van hun gezag gebruik maakten om de misdaad te doen bedrijven. Het zal echter nog lang duren eer het erger lijk vooroordeel uit de wereld is, dat het niet eervoller is in een duel met den dogen of den revolver in de hand te vallen, dan bij eene uitdaging door een dorschvlegel doodgeslagen of doodgesmeten te worden. Onder het bewind van Biohelicu, stond de halsstraf op het duel. De woede om te vechten werd zoo veel als mogelijk ingetoomd. Dit be lette echter niet, dat de Franscho legers zege vierend uit den strijd terugkeerden. Onder Lodewijk XV kwam het duel weer in vollen bloei. Men duelleerde om de haver klap. Doch al deze verwoede vechtersbazen heb ben de nederlaag der Franschen bij Bosbach niet kunnen verhinderen. (F. W.) Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, heeft de Fransche Begeering aan de onze me degedeeld, dat de last is verstrekt op het status quo in het Surinaamsch grensgebied, waarover het geschil loopt, dat aan de uitspraak van een arbiter is onderworpen, weder geheel te herstel len. Dagblv. Z. 11. en 's-Gr.) Het Bijkstelegraafkantoor te Zandvoort zal voortaan gedurende den badtijd op Zon-en feestdagen open zijn van 9 tot 12 uren voor- en van 2 tot 4 uren namiddags. De diensturen op werkdagen blijven onveranderd. 's Gravenhage, 7 Juli. In de gister-namiddag gehouden vergadering van den Volksbond, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen alhier, werd door het bestuur medegedeeld, dat de tentoonstelling van door leden van deu Bond vervaardigde werkstukken, te Amsterdam zal worden gehouden in een lokaal in do Marnix- straat en geopend wordt den 13n September aanstaande. Door den Bond zal een jaarboekje worden uitgegeven voor de loden. De Heer Piêt vervolgde zijne gewone lezingen met een hoofdstuk uit de werken van Mgr. De Ségur. Daarna werden de namen van een zestal can- didaten voor het bestuur bekend gemaakt; tus- schen welke in de volgende vergadering eene verkiezing zal plaats hebben. Tot directeur der zangers is benoemd de Heer Van den Bosch. Vervolgens werd het woord verleend aan den Heer Allard, die in eene flinke (voordracht de leden opwekte tot het offeren van eene kleine bijdrage voor de banier, die de commissie op het teest van den H. Willibrordus, Patroon van den Bond, wilde onthullen. Door den Heer W. N ieuwenhuizen werden de leden ten slotte in eene vroolijke stemming gebracht door het flink voordragen van twee komische stukjes.- Onder familie van W. VanZuy- len en Be Courant. Vooral in het laatste werden de lachspieren niet weinig in beweging gebracht, vooreerst door de inleiding, een kunstig samenweetsel van spreek woorden, en verder door aanhalingen uit de ru briek //rechtszaken//, Te half vier uren werd de vergadering met het gebed gesloten. In de Vrijdag gehouden zittiug der Provincial6 Staten van N. H. werd omtrent de ontwerp-be- grootingeD, de rekeningen, de voordrachten voor subsidie en de reglementen voor polders, bannen en koggen, die in handen van commission waren geitelt, goedgunstig geadviseerd, behalve op de subsidis van de teekaoscbooi der Vereeniging //Concordia Inter Nos// te Amsterdam, die niet van provinciaal belang werd geacht: waarom werd voorgeteld dezs subsidie ts weigeren. O/er het voorstel Heemskerk c. a., betreffende de verpleging van behoeftige krankzinnigen te Meerenberg, we:d een uitvoerig rapport uitge bracht. Da meerderheid stelde voor te besluiten zooals Ged. Staten alviseerdea, omdat er geen sprake kan wezen van rechtsongelijkheid en on billijkheid. Vermogenden hebben evenmin het recht plaatsing in een bepaald gesticht te eischen als onvermogenden. Eveneens werd geadviseerd omtrent de aan vraag om in Meerenberg een geëxamineerd apo theker te benoemeD, daar ook da toestand daar niet is in strijd met de wet. Het adres der Ne derlandsche Maatschappij voor pharmucie zal nu voor kennisneming worden aangenomen. De Siaten komen heden (Dinsdag) weder bij een tot verkiezing van leden der Eerste Kamer en tot behandeling der voorstellen. Omtrent de subsidie voer den loeaalspoorweg Alkmaar Hoorn met subsidie-aanvragen voor tramwegen werd nog geen rapport uitgebracht, De Kampersteur overtroffen. Te Bcuaan werd deze week een steur van 80 kilo in optocht door de sirateo gedragen. Een andere, die eene lengte van 2 meters 50 had, werd dezer dsgeu te Caudebec per moot verkocht. De dood van het vischje was geweest de slag van de schreef eener stoomboot. De Burgemeester van II. heeft weer eens ouderroudeu dat oudank '0 werelds loon is. Hij ontving, aldus schrijft hij aan do Gemeentestem, van eet.e dame F. A. V. uit Amsterdam een sohiijvon, met verzoek haar uilvoorige inlichtingen te geven omtrent eene zekere familie, die vóór 18 a 20 jaar te H. woonachtig was. Met behulp van den gemeente- bede, den kleik ter secretarie en eenige ingeze tenen werd hij in de gelegenheid gesteld baar al de gevraagde iulichtiugen te verstrekken en zette zich dan ook terstond neder om h«Hr brief franco te beantwoorden; aan het slot daarvan deed hij haar echter opm/rken, dat de beleefdheid had gevorderd een 5 cents postzegel voor ant woord in te sluiieu, terwijl hij het aan haar overliet eene kleine vergoeding over te maken voor den bode of klerk, voor de gedane moeite. Zijne dienstvaardigheid werd op de volgende wijze beloond: Hij ontving een op zeer onbeleefden toon gesehreveu antwoord, waarin da dame begon met htm te verzoeken haar dank aan zijn klerk over te brengen en daarop liet volgco. //Van e.-ne vergoeding is geen sprake. Ik betaal daarvoor de opcenten voor het Bijk aan personeele belasting. Het verwondert mij, dat het zoo nadeelig werkende fooienstelsel zich zelfs heeft uitgebreid tot de sscrotarieën der gemeenten//, en verder: «Van beleefdheid is hier geen sprake; ik behoef u volstrekt geene beleefdheid te bewijzen door het zenden van een postzegel. Mijn plicht was het, u in beleefde termen het vervullen van een ambtsplicht op te dragen, en dat heb ik gedaan.// Uit dit schrijven blijkt opnieuw wat men al van een burgemeester vordett. De inspecteurs Soudais en Gail- larde, die Eyraud van het eiiand Cuba naar Parijs overgebracht hebben, waren door den burgerlijke Gouverneur van Havana belast met de overbrenging van een geschenk aan den Prefect van politie Loze. Het gi schenk bestaat uit een waudtlstok, gemaakt van een verharden viscb, mei een rijk versierde gouden knop. De stok is doorschijnend als agaat. Gevaarlijk goedje. In Amerika is sedert eenigeu tijd weder verbleekenda inkt in den handel gebracht, die dezelfde samenstelling moet hebben als het pr paraat, dat 20 jaar geleden ongeveer, te Pa>(ja werd vervaardigd. Daar haudieekeniugen op wissels, enz. gezet, binnen korten tijd geheel verdwenen cn dus.de knoeierij en, die er mee voorvielen, talrijk waren, werd de verkoop van dezen inkt destijds door de politie verboden. De inkt bestond toen uit eene warm bereide oplossing van joodstijfsel in water. Schreef men er mede, dan stond het geschre vene in blauwzwarte fitters ie lezen, die echter binnen acht dagen geheel van het papier verdwe nen. Par ij s krijgt nieuwe «magasins" iu den trant van de Bon Marché, de Louvre en Te Liverpool is door de Canard stoomvaartmaatschappij een luisterrijk feest gevierd op haar stoomschip Etruria, ter herinnering dat de Brittannia, haar oudste schip, vijftig jaren gel-den den eersten overtocht met etoom naar Amerika volbracht. Yaak hoort men klachten over den ot-arngenemen reuk van gutta-percha of gummi-mantels. Dames, die anders gaarne zulk een mantel zouden hebben gekocht, werden daardoor afgeschrikt. Thans is die lastige kwaal overwonnen. Da heer Tita Postma te Leeuwarden en de heeren Gabrs. Holtman te Groningen hebben, op bovengenoemd gebied, een monopool mantelin den handel gebracht, die alle goede eigenschappen van de vroegere bezit, maar waaraan de kwade te eonenmale ontbreken. Za zijn vrij van den bedoelden reuk, waterdicht enz. Aan N. Beets is weer de eer te beurt geva fin, dat enkele zijne werken in het Fransch zijn vertaald. De bekende Stuivers-Editie, nouvelle bibl. populaire (Paris, uitg. van Henri Grutier) bevat met eene korte inlerding van den Heer Clrarles Simond, in hare 187ste aflivering: «Camera Obscura, suivie de poesies diverses de Beets." Wat de vertaalde gedichtjes betreft deze zijn zoker niet de beste maatstaf ter beoordeeliug van hetgeen Beets aan orze letteren be ft ge schonken. Grappig is in //Hollande" des verta lers misverstand van Haarlem als de bloemenstad, de stad ook der «vergeet-mij-nieten" «une ville de ne m'oubliez pas!// DrieLondeusche koffie huishou ders zjju tot f 6 botte ieder ea in de kosten veroordeeld, omdat zij onder den naam van bo terhammen, margarinehammen hadden verkocht. De School Board van Londen, een lichaam berucht wegens zijn spilzucht en slecht beheer, heeft besloten niet minder daö honderd en vijftig piano's tegelijk aan te tchnffan om de Lohdetrsche schooljeugd tot nut en vermaak te dienen en de belastingbetalende Londenaars tot ontevredenheid te stemmen, Eene villa in de nabijheid van Btrlya is door de eigenaresse tot een te huis voor katten ingericht. De dame houdt namelijk ontzaglijk veel van katten, zij heeft er ongeveer dertig en eene afzonderlijke keukenmeid is met de zurg voor hare lievelingen belast. Da tuin van de vilia is met ijzergaas overtrokken om da katten, als zij frissche lucht scheppen, bet ont vluchten te beletten. In de laatste dagen is zelfs, opdat de dieren ook des namiddags van den zonneschijn zullen genieten en zich met het drukke straatleven vermaken, ook voor het huis een reusachtig hok van ijzergaas gemaakt. Dat de straatjeugd ongelooflijk veel pret over het kaUengtzelschap heeft, spreekt vau zelf. Eene beweegbare spoorwegbrug, welke door middtl van elcctriciteit wordt beditnd, is onlangs te Bridgeport (Connecticut) in dienst gesteld. Zij is 54 mater lang, 18 meter breed ea heeft een gewicht van 320 ton. De efictrische inrichting wordt door een wachter bediend, en deze verricht in twee minuten denzelfden arbeid, waarvoor vroeger 3 man 6 minuten noodig hadden. De dynamo-macliine is onder de brug- balken aangebracht; de veiligheids- en regelings- Stoppen uit Jlesschen te verwijderen. Indien glazen stoppen uiet uit halzen van ffisschen kun nen verwijderd worden, giet mtn, volgens de Ind. Blcitt., eenige droppels fijne olijfolie er op en bsproett dan met een sleutel, terwijl meu de stop in het sleuteloog brengt, ze om te draaien. Gelukt dit niet, dan zet men da flesch op eene uiet al te haete plaats van den oven, zood&t rij zacht wordt verwarmd. Na eenigen tijd klopt men voorzichtig met een bouten insirument tegen de glazen Btop, om te beproeven of zij loslaat. Is dit nog uiet het geval, dan moet de opgegeven methode 3 a 4 maal worden herhaald. Volgens de uitkomsten der volks- telling in de Vereenigde Staten heeft New-York thans 1,627,227 inwoners, tegen 1,206,299 in 1880, en Philadelphia f 1,040,449, tegen 847,170 ia 1880. Een fabrikant van champignous. Iemand, die in het departement Avtyron woonde, vond den hoogen prijs, waarvoor in dat district champignons verkocht werden, zoo verlokkelijk, dat hij op dan inval kwam die lekkernij na te maken uit rapen. Hij sneed de rapen aan schijfjes, droogde ze, en na ze met de schilderskwest de vereischte kleur gegeven te hebben, verkocht bij ze aan ouergdenkende klanten. Een tijdlang maakte hij goede zakeu; maar ongelukkig verkocht hij eeus eeu partij tje aan een gastronoom, die zich niet zoo gemakkelijk liet beet nemen. Verontwaardigd orer de poets, die hem gespeeld was, diende de gastronoom

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2