NIEUW K No. 1562. Zondag 13 Jnli 1890 15de Jaargang. Uit i\oorwcgea. liurrEXLTFiü i. Bijna vermoord. ABOirEEMEjrTSPBIJB t 0,81 Por 3 maanden rccr Haarlem 7oor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland Aizjnderljjke Nummers Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUBEATT: St. Janstraat Haarlem. 1,80 0,03 AGT.TB MA ETON AGITATE PBIJS DE» ADVBBTBIÏTIÊW 7an 16 regel»30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant. Advertentiën worden uiterljjk Maandag-, Woensdag en Vrjjdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPERS& LAUREY. Reeds herhaalde malen mocht de katho lieke pers het verblijdende feit verkondigeu, dat onze H. Kerk en hare stichtingen steeds grootere vorderingen maken iu de sympathie der bevolking van Noorwegen. S.nds onze ijverige Missionarissen het werk der Ka tholieke Kerk aan de Noren kunnen laten zieu, sinds hun de gelegenheid is geboden, tenminste in eenige voorname kringen tegen den laster, die de tegenstanders der Kerk sinds eeuwen omtrent haar hebben verspreid, met woord en daad op te komen; sinds zij dit door list eu geweld van zijne Moederkerk gescheiden volk, de onuitput telijke naastenliefde dezer Kerk eu de van haar geleerde en beoefeude ware vrijheid, gelijkheid en broederschap konden toonen; sinds zij voor hunne oogen de verheven ma jesteit van den katholieken eeredienst kon den ontplooien, hebben de Noren verge lijkingen gemaakt tusschen hunne Luther- sche Staatskerk en de Katholieke Kerk en thans schuwen zij niet meer openlijk te verkondigen, dat men hen heeft bedrogen. Zoo wordt b. v. in een der meest liberale bladen, Verdens Gang,-» het volgende ge schreven: »Het Katholicism Ja, wat is dit eigen lijk?» Het is de ongelooflijke domheid, dat een meusck onfeilbaar is, dat de Maagd Maria onbevlekt ontvangen is, dat men de Heiligen moet aanroepen en dat men ver giffenis zijner zonden krjjgt voor waskaar sen, gebeden en Missen. Eu dan nog het allerergste, dat het den leek verboden is den bijbel te lezen! Zoo ongeveer zijn onze begrippen, wanneer wij overigens met het Katholicisme een ander begrip verbinden dan dat van eene diepe, kodzwarte duis- ternis. »Meu spreekt ons in den regel slechts van het ouderscheid iu de leer. Dat echter het Katholicisme op het dagelijksch leven een stempel heeft gedrukt, waarvoor de Protestantsche Kerk God zou te dauken hebben wauueer zij dien bezat en dieu wij allen geloovigeu en ongeloovigen ons tot voorbeeld kuunen uerneD, dat kan men ondervinden, zoodra men de zaak van na derbij beschouwt. vIu alle katholieke landen is er éane zaak welke boven alles is verheven, uame- ljjk de kerk. Betreed het prachtigste pa leis, beschouw zijue zuileuiij, zijne mar meren trappen, zijne met goud en zijde versierde zalen 't heeft weinig te be- ieekeuen in vergelijking met de kerk. Hoe schoon dat paleis ook wezen moge, 't is niets meer dan het prachtigste huis van een burger tegenover de algemeeue kerk, aardsche pracht tegenover de heerlijkheid des Hemels zelf, gelijk meu deze in de FEUILLETON. middeieeuwen in alle haren mysterieuzen glans afschilderde. En de kerk, dit boven alles verheven gebouw, staat daar voor allen zonder uitzondering, zoowel voor den Keizer als voor den bedelaar. Iu de groote ongelijkheid der wereld is de kerk de grootste gelijkheid. »Evenals 'de Kerk zelve steeds het groote democratische genootschap was, waarin geen erfrecht bestoud, waarin noch afkomst noch wereldlijke rang iets te beteekenen hebben, doch waarin de armste knaap zelfs den Pauselijkeu Stoel kan beklimmen; evenals zij ten tijde harer grootste macht bet meeste heeft gedaan, wat ooit werd verricht, om eeue algemeeue zedenleer en een algemeen recht voor allen in 't aanzjjn te roe- pe.:; evenals zij den Koning voor haren rechterstoel daagde en den zwakke recht deed wedervaren, zoo zijn ook de tempels het verhevenste en heerlijkste, wat de rneD- schelijke geest ooit heeft tot stand gebracht; zij zijn de toevluchtsoorden van allen. »De groote Prelaat Bossuet is beroemd geworden door zijue aan alle grooten eu machtigen van zijn tijd gerichte vrijmoe dige redevoeringeu over de gelijkheid van alle meuschen voor den rechterstoel van den dood. Iets van hetzelfde gevoel brengt iedereen, bewust of onbewust, mee wanneer hij uit- de groote katholieke kerken komt eu als dit gevoel ook maar onbewust in 't harte ligt, buiten in het dagelijksche leven werkt het als eene verevenende hand. De fijne, in 't zwart gekleede dame en de opgetooide hoer, dia eene wijle de kerk hebbeu bezocht, hebben geknield naast den armsteu bedelaar. Het gaat zoo gemakke lijk niet koude, harde scheidsmuren tus- scheu menscheu op te bouwen, die elkan der dagelijks ouder de gewelvea ontmoeten, welke ieder mensch klein maken in zijn eigen oogeu. Want men bedenke wel, dat de godsdienst in katholieke lauden niet is afgeloopeu met een wekelijkscb bezoek der kerk, maar dat het gausche leven gods dienstig is. »Ofechoon werkelijke armoede overal treurig is, zoo droevig a's bij ons in het protestantsche noorden is zij iu katholieke landen niot, want zij verschuilt zich niet alsof zij eeue zonde of schande ware. Ik denk thans niet aan bedelarij deze kent men in katholieke landen ternauwernood meer doch sla uw oog maar eeus op de straten! Slechts eenmaal in het jaar, op den 17den Mei (net feest der consti tutie) kan men bij ons zulk eene mee ge ling aanschouwen, en zelfs dan, omdat op dien dag een ieder zijn fraaiste toilet maakt, ziet men nooit zulk eeue boüte mengeling van zwareu arbeid en vermaak, van armoede en weelde. Eveuals de kerk in katholieke landen voor allen is, zoo is het ook de straat, en kerk en straat om- IIoe larg had ik reeds in half liggen ie hou ding op de bauk van den spoorwagen geslapen? Ik weet het niet. Ik herinner mij alleen, dat ik gewekt werd door een vreemd gevoel. Raakte daar niet een voet zachtkens den mijne aan. Misschien droomde ik; het licht was uitgegaan en er heerschte volslagen duisternis om tnij heen Wat speelt de inbeelding iemand toch leeiijke parten, dacht ik. Hoogstwaa sehjjnlijk draagt de hardheid dezer afschuwelijke banken daaivan al leen de schuld. Ik trachtte het denkbeeld van mij af te zetten, maar de werkelijkheid zegevierde Ik was immers klaar wakker en ik voelde duidelijk, o, zoo duideljjk, den lichten, maar voortdurenden druk van eeus andermans voet. Ik kneep mij zelf in den arm om dit divaas visioen te verdrijven, dat ik nu toeschreef aan de nawerkiug van een half flescbje Cbfitean- Lntour, dat ik aan het buffet in de stations - koffiekamer had gedronken. Ik kneep zoolang tot ik het wel had kunnen uitgillen van de pijn, maar de drukking van deu voet bleef bestaan. Daar ik nu overtuigd was, dat er eene ver gissing noch inbeelding in het spel was, ofsehoon ik er° niets van begreep, begon ik zacht, maar vaRhsloten den voet terug te duwen, die zich tegen den mjjne wreef. Eenige seconden later had de geheimzinnige zijne plaats herwonnen en ik verdiepte mij opnieuw in allerlei gissingen. Laat zien! Laat zien! Laat ik eens mijn ver stand gebruiken. Zoo aanstonds zal het zich wel op eene hoogst natuurlijke wijze oplossen en ik zal stellig de eerste ziju om over dit a-outuur te lachen. Maar hoe ik ook naar eene oplossing zocht, ik vond haar niet. Meer en meer drong zich zelfs de zekerheid aan mij op, dat daar tegen over mij een reiziger zat en dat de voet, die rnij zoo onaangenaam bezig hield, de zij e was. Maar ik had toch niemand gezien! Wel had de trein, sedert wij Parijs verliete', driemaal kunnen ophouden: te Aubrais, te Blois en te Tours, zonder dat ik wakker werd, maar ik sliep gewoonlijk zoo vast niet of het plotseling open rukken van het portier en het binnentreden van een reiziger, die vlak t genover mij plaats nam, zou mij hebben gewekt. Toch moest het ditmaal gebeurd zijn, want de man zat tegenover mij en ik voelde zijn voet tegen den mijne. Wat zou hem toch in's hemels naam bezielen, om zoo vrijpostig zjjn laars tegen vatton een groot deel van het meusche- lijk leven. »Wie in een dezer grootsche kerken staat, begrijpt licht, dat de daar bidden de» al hun hoop op het hemelsch para dijs hebbeu gevestigd. Wanneer de blik opwaarts gaat on Ier deze gewelven, welke zich steeds hooger hoven elkauder ver heffen, wanneer men hat licht van boven en van alle kanten ziet binnenstroomen door de gouden, purperen, regenboogkleu- rige glazen iu de gewelfde vensters, tus- scheu de machtige zuilen en eindeloozo gewelven, waarin schier ruimte is voor eeue andere wereld, dan schijnt het alsof de gansche wereld zich in geitik baadt. Maar op den bodem knielen in alle hoe ken zelfs de armste meuschen; zij rusten in gebed rondom het schoone altaar, zij knielen iu de prachtige kerkbauken; zij zitten dikwerf ureulang in vrome ge dachten verzonken eu tegen een pilaar geleund, daarom alleen, omdat zij er zich te hui3 gevoelen. Want er bestaat geen kleed zoo armoedig, of men mag het in de kerk dragen en er is niemand zoo ellendig, of hij heeft behalve deu kelder of bet zolderkamertje waar hij woont, nog deze plaats, waar hij zich even rustig, even vreedzaam gevoelt als iemand ergeus auders en eveu goed als een ander daar op recht heeft. Wordt vervolgd.) Voor het rijksgerechtshof te Leipzig is het proces begonnen tegen de anarchisten Reinboldt, van beroep kleedermaker, en echtgenoote, Bohr, schilder, en Wagen- knecht, slotenmaker, beschuldigd van het te Berlijn verspreiden van te Londen gedrukte geschriften, waarin aangespoord wordt tot het vermoordeu van den Ke'zsr eu tot gewelddadige omverwerping van de Duitsche rijksregeering. Iu de woning der beschul digden werden herhaaldelijk bijeenkomsten van anarchisten geboudeD, waarin vooral vrouw Reinboldt het woord voerde. Uit hst verhoor bleek, dat de beschuldigden sedert geruimen tijd reed3 in betrekking gestaan hebben met anarch sten te Lon den, St.. Petersburg, Parijs en in Amerika. Het openbaar ministerie eisebte tegen de beschuldigden van 6 tot 8 jaar tuchthuis straf. De beschuldigden zijn allen omstreeks 30 jaar oud. Onder de getuigen waren verscheidene politie-ambtfnaren en tien mannen eu vrouwen uit den arbeiders- stan f. Naar uit Bielefeld getueld wordt, wil de AlIgemeineFleischer Zeitung uit betrouw bare bron weten, dat sedeit Diasdag j'. de invoer van Hollaudsch spek in Duitsch- land is verboden. De Kamer van Koophandel te Lübeck de mijne te wrijven. Het ia stellig een man en wel iemand, die steels- geuijze in den trein heeft, plaats genomen, ter wijl deze in volle vaart was juist! Maar met welk doel? Natuurlijk voert hij weinig goeds in zijn schild. Men is zoo geheimzinnig niet, wan neer men geen kwaad in den zin heeft. Daar valt mij iets in! Dit uitgedoofde licht, is dat niet een nieuw bewijs van de juistheid mijner vermoedecs. Eerst meende ik, dat het enkel de schuld was van de spoorwegbeambten, die ver zuimd hadden de lampen te vullen; maar is het niet veel waarschijnlijker, dat de lamp moed willig is uitgedaan, met het misdadige oogmerk, in liet duister eene misdaad te plegen? Ik weet wel, dat men den ballon van binnen niet oplich ten kan, mair zoo iemand is tot alles in staat: in een gunstig oogertblik is hij zeker op den wagen geklommen en heeft de vlam uitgeblazen. En daar zat hij nu, die mat), die ellendeling, die moordenaar! Alvorens zich op mij te werpen, moet hij eerst door eene bescheidene aanraking zekerheid hebbeu of ik wel vast geno.-g slaap; hij wil het zich gemakkelijk maken en mij in mijn slaap overvallen. Na die zaak met Barrême hoort men veel meer dan vroeger van aanslagen op reizigers ia den trein. Laatst nog waren de nieuwsbladen vol van een ijseljjken moo.d, die bjjna onder dezelfde heeft iu een rondschrijvea aan winkeliers aangedrongen op het sluiten der winkels Zondags na 1 uur. Slechts 27 winkeliers weigerden, terwijl 503 de circulaire ouder- teekeuden. Da Kamer heeft daarop eene petitie aan den Rijksdag gezonden, met verzoek in de nieuwe arbeidswet eene be paling betreffende sluiting op Zondag op te nemen. De toestaud, welke te Londen ten gevolge van de werkstaking door een ge deelte der brievenbestellers ontstaan is, werd ji. Donderdag ernstig. Dien ochtend hebben 50 bestellers nil het Ooster- en 60 uit het Noorderkwartier geene bestel lingen verricht. Yan wege het beheer der posterijen werd eene afkondiging aan de bestellers gedaan, behelzende dat zij, die weigeren de ontvangen bevelen te gehoor zamen, of die de beambten geweld aan doen, welke hunne taak willen volbrengen, zullen ontslagen worden. In den voor middag trokken 200 bestellers door het kwartier Islington tot aan de City waar 150 anderen zich bij hen voegden. Ge zamenlijk trokken zij naar Oxfordstreet, waarbij zij de met het bezorgen van brie ven bazige bestellers, die zij tegenkwamen, trachtten over te halen hen te volgen. Er werden weder honderd bestellers ontslagen. Ondanks alle tegenstrijdige berichten of geruchten, zoo meldt men van eene andere zijde, blijkt dat de werkstaking der post ambtenaren niet algemeen is. Tot dusver weigerden slechts 200 ambtenaren bij de ver. chillende departementen den dienst; zij werden ontslagen eu reeds vervangen. De post-administratie beschikt over een vol doend aantal reservisten om alle werksta kers terstond te vervangen. Deze weten schap houdt velen van deelneming aan de werkstaking terug. Hoe meer Gladstone het Engelsch- Duitsche verdrag bestudeert, hoe minder het hem bevalt. Tenmiuste dit weet de Londensehe correspondent van The Leeds Mercury te vertellen. De overgaaf van Helgoland tegen den zin der bewoners vooral acht Gladstone zeer verkeerd en er is allo reden om te gelooven dat hij een hevigen aanval op het verdrag zal doen. Er worden onderhandelingen gevoerd over eene wijziging iu het Kabinet, daar Smith tot Pair zal verheven worden. Ran dolph Churchill wordt de leider in het La gerhuis. Hartington big ft de aanneming eeuer portefeuille weigeren. De eergisteren gehouden vergadering van aandeelhouders der Brilsche Noord-Borneo Compagnie verwierp een voorstel om het verslag der directie te ontvangen, maar niet goed te keuren. Het voorstel werd door onderscheidene aandeelhouders ge steund op grond dat zjj uitdeeling van de opbrengst der verkoopen van land ver- omstandigheden werd volbracht, als waarin ik mij nu bevind. Al deze gedachten doorkruisten mijn geest, want hoezeer ik ook onder den oraangenamen indruk mijner positie verkeerde, toch bleef mijn geest volkomen helder. Alleen kon ik het maar niet met mijzelven eens worden, hoe ik mjj uit dezen neteligen en gevaarljjken toestand zou redden. Toch moest er eere keus gedaan worden en wel liefst zoo spoedig mogeljjk, want elk oogen- blik kon de ontknooping volgen. Het scheen mjj toe of er reeds uren verloopen waren sedert mijne eerste ontdekking en ik begreep niet, wat den man mocht weerhouden. Hij zou toch op het al erlaatste oogenblik niet aarzelen! Neen, hij wachtte slechts op het juiste oogenblik; hjj wilde wellicht vlak bij een station zjjn, om zoodra hij zjju slag had geslagen, gemakkelijker den trein te kunnen verlaten, wanneer die langzaam reed. En ik wist volstrekt niet, waar wij waren; hoe zou ik het nu ook te weten komen? Op hulp van buiten moest ik dus niet reke nen. Ik had vergeten, toen ik plaats nam, mij te vergewissen aan welken kant de noodrem was, wie denkt ook daaraan? {Slol volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1