NiEU W E No. 1563. Woensdag 16 Juli 1890 15de Jaargang. Uit Noorwegen. buitenland; Per 3 maanden roor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzinderljjke Nummer»0,08 Dit blad verschpnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BOHilAÏÏ: St. Janstraat Haarlem. ?aus DBB ADVEBTENTIÈH Van 16 regel»30 Cents. Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant. Advertentiën worden uiterljjk Maandag-, Woensdag en Vrjjdag-avond voor 6 uur ingewacht. ii. Ja,» zoo gaat de schrjjver in het ver melde liberale blad voort, »ja; zal men zeggeD, bij ons is het eveuzoo: de kerk is er voor alleu, en ook de bjjbel, zelfs de bijbel, is voor alleu.» Hierop kan men antwoorden, het moest zoo zijn, maar het is zoo niet. Denk maar eens aau de lessenaar-stoelen, gelijk ze in Cbristiaausand worden genoemd, waar men de gesloten stoelen eerst kort geleden heeft verwjjderd. Denk maar eens hoe de lieden, op het platteland dikwijls in zwijgende, dichte drommen buiten de kerk staan en moeten wacnteu totdat de predikant hen naar binnen leidt. Onze akelige, gesloten kerken! Is er wel een mensch, die in gemoede zeggen kan, dat hp er zich in thuis gevoelt? Eu kennen wel niet de meesten onzer de uitdrukking: »Ik heb niet zooveel, dat ik mij kan klee- deu om naar de kerk te gaan?» De toe stand is inderdaad zoo, dat er eene aristo cratie van kerkgaugers bestaat en ouder deze nog verscheiden klassen of rangou. >Eu dan de bjjbel en dat wjj geeu ou- feilbaren Paus hebben! Voor zoo verre mij bekend is, is het een feit dat iemand, die de zaak ernstig opvat dat de bijbel voor alleu is en zich durft veroorloven eene andere meening te koesteren dan die vau den predikant, als een afvallige wordt be schouwd wien het zelfs met geoorloofd is als onderwijzer in lretj rekenen in eene school op te treden; en op volksvergade ringen wordt het zelfs als een der grootste zonden van de vrijdenkerij beschouwd wan neer iemand meent dat een uiet-Lutheraau een evengoed Christen kan zijn als iemaud anders. Eu de onfeilbare Paus! Of wel meer onfeilbare Pausen beter zijn? Eo tellen we dezen niet bij massa's? En wie houdt Lutüer niet voor onfeilbaar? Laten we toch niet te veel stoffen op ons Protestantisme. Laten we toch beden ken, dat we op sociaal gebied niet zoo veel hebben kunnen verrichten, als de Katholieke Kerk van haar bestaan af heeft gedaan en nog dagelijks en onophoudelijk doet. Laten we toch bedenken, dat we eigeulijk ter nauwernood een begin hebben gemaakt de taak te volbrengen om, na de gewijzigde omstandigheden van den nieuwen tijd, eenige eenheid tot stand te brengen, die allen ge- ljjk maakt, die de scheidsmuur tusscben de menschen verwijdert en heu nader tot el kander brengt eene gelijkheid in de groote onvermijdelijke ongelijkheid.» 't Spreekt van zelf, dat het langzamer hand terugkeeren tot katholieke ideeën, gelijk dit artikel duideljjk verkondigt, de predikanten der Staatskerk in hooge mate verontrust. Vermits zij de beweging niet kunnen loocheneu eu niet willen toegeven dat die ideeën recüt van bestaan hebben, trachten zjj ze op rekening van het sec- FEUILLETON. Bijna vermoord. Engeland en Noord-Amerika zjju met elkaar overeengekomen, dat Noord- Amerika drie vee-inspecteurs zal zenden naar Liverpool, Glasgow en Londen, om tegenwoo.-dig te zjjn bij het ontschepen van Amerikaausch vee, als waarborg voor de gezondheid daarvau. De Eastern Cable Company meldt dat er eene aardbeving heeft plaats gehad in Banjoewangio, waardoor hare drie Austra lische kabels tegelijkertijd ziju vernield. De aardbeving was erger dan er sedert vele jaren eene werd waargenomen. Naar de Londenscbe editie van den New-York Herald verneemt, zal de memo rie van een aantal leden van liet Lager huis tegen de Auglo-Duitsche overeenkomst vermoedelijk niet aau Lord Salisbury wor den aangeboden. Een ernstig verzet tegeu de overeenkomst schijnt men thans niet meer te verwachten. Uit St. Gallen en Bern is tot den Bondsraad het verzoek gericht om wette lijke maatregelen fegen de propaganda der Mormonen-leer, zooals die iu Zwitserland gedreven wordt, te nemeD. De verbanning van alle Mormonen-apostelen wordt ver langd. Men is zeer benieuwd of de Bondsraad tot het nemen yau maatregelen iu den verlangden zin zal besluiten. Men verneemt uit Odessa, dat Rus land iu zake de achterstallige oorlogsschat ting wederom eeue nota totde Porte zal rich ten, en eene vloot zal zenden naar den Bosporus, of naar eene haven aan de Zwaïte Zee, als het antwoord niet volkomeu be vredigend mocht luiden. De President der Ver. Staten, Har rison, verklaart in zijn antwoord op het verzoek van het Congre3 der landbouwers in Pennsylvania om de zittingen daarvan bij te wonen, dat bjj een voorstander is vau het protectionistische tarief. Mocht'de vrjje handel bij de verkiezingen iu 1892 zegevieren, voegt bij er bij, dan zou dat voor het land eene ramp zjjn. Telegrammen uit Iquique melden dat de onlusten een einde hebben geDO- men; bet spoorwegverkeer naar de salpe- termjjueu is hervat. schudden en de tijd verliep. HU iBOffili BMEHTSt'K IJ S AGITB MA NON AGITATE UiüflT. Uitgevers KüPPERS LAUREY. Vervolg en slot.) Eer ik dien noodrem nu in de duisternis al tastende gevonden had, eer ik den tgd had een portierraampje te verbrijzelen en aan den ring te trekken, eu vooral eer de machinist den snel- tre n in zijne vaart kon stuiten en men mij ter hulpe kwam, ware ik reeds twintigmaal gedood. Zocht ik daarentegen door mijne hulpkreten de aandacht mjjner medereizigers in het volgende compartiment te trekken gesteld, dat er rei zigers waren, wat ik volstrekt niet wist dan zon ik immers slechts de ontknooping ver haasten. Ik kon, wel is waar, plotseling den voet van den moordenaar terugstooten, hem mijne reisde ken over het hoofd werpen als ik maar pre cies wist of deze links of rechts lag en het portier openrukken en langs de loopplank het volgende rijtuig bereiken. Maar vooreerst was dat voor een ol geoefende uiterst gevaarljjk in de duisternis: de geringste mistred wierp mij 0p de rails: en het was meer dan waar- tewezen te stellen, dat in Noorwegeu bui tengewoon propaganda maakt, juist omdat meu zich in de Luthersche Staatskerk heeft vergist en de Katholieke Kerk in Noorwegen, jammer genoeg, nog te zwak is om de besluiteloozen te kunnen opne men. Maar te midden van hun onhoud baar ontkennen van onloochenbare feiten, doen de predikanten de heerlijkste en duide lijkste getuigenissen ton gunste van de Katholieke Kerk. Zoo leest men o. a. in het Luthersk Ugeskrifthet orgaan der predikanten van de Staatskerk te Cbristiunia: »Meu moet wel overwegen, welke be- teekeuis het zou hebben, wanneer ten slotte de in bet oneindig voortschrijdende scheu ring, welke het sectewezen veroorzaakt, het de Kerk onmogelijk maakt verder als volkskerk te bestaan. Ingeval de steeds toenemende verdeeling in secten het der Evaugelische Kerk onmogelijk wordt ge maakt, bet bevel des Heereu, alle volkeren tot Zijue leerlingen te maken, te vervul len, dau is er eene andere Kerk, die bereid is, deze taak op zich te nemen, namelijk de Katholieke Kerk. »FIet is een zonderling noodlot, 't welk overal op het prostautsche sectewegeu drukt, dat het namelijk steeds het Katho licisme in de hand werkt, de Kerk welke het toch boven alles haat en verafschuwt. Men kent de groote veroveriugen, welke Rome in de laatste jaren in Engeland en Amerika heeft gemaakt, welke lauden juist de eigenlijke kweekscholen van het sectewezen zijn. Op den duur worden na melijk de menschen den eiudeloozeu, op- hitsenden strijd moede, welke het secte wezen met zich voert en die twijfel en verzoetingen ook in de harten der Chris tenen doet ontstaan. Zij voelen, dat zij een steuu noodig hebben, een gezag ook voor de verklaring eu toepassing van Gods woord; en nadat zij moesten oudervinden, dat alle kerkelijk gezag gedeeltelijk wegens de inwendige verdeeldheid der secten, gedeeltelijk wegens hare gemeen schappelijke ontkenning van alle dogma's en S acramenten in het Christendom in de Evaugelische Kerk ondermijnd is, worden zij maar al te gemakkelijk verleid dezen steun in die Kerk te zoeken, die zich de Kerk van het gezag en der eenheid noemt en de zielen aantrekt door de be trouwbaarste verzekering en op degeljjke motieven rustende waarborgen voor het eeuwige heil. »Hoe meer het toenemende sectewezen de Evangelische Christenheid aan die Rijks dagen geljjk maakt, welke eertjjds op de vlakte bij Wola in Polen werden gehou den, waar iedereen door zijn liberum veto het recht had, de gansche vergadering uiteen te doen gaan, des te meer zal ook de Evangelische Kerk in 't gevaar verkeeren, een zelfde lot als dat Rijk te schijnlijk, dat de snoodaard mq zou treffen, uit vrees voor zijn eigen leven. Hij hield stellig reeds het mes in de vuist geklemd. En ik had niet dan een zeer klein zakmesje om mij te verdedigen. Mijn eenig wapen, eene onschadelijke parapluie, lag boven miju hoofd in het net, dus buiten mijn onmiddellijk bereik. Een middel bleef mij over, een krachtig en afdoend middel! Ik kon mij op den moordenaar werpen en hem bij de keel grijpen. Ik had kans hem te overvallen, want hij waande mij vast in slaap. Zoodra hij buiten staat was zijn mes to ge bruiken, Z'iU ik hem stellig zoolang kunnen vast houden, totdat men op mijne kreten ter hulp zou zijn gesneld. Deed hij maar eene poging om weerstand te bieden, dan was ik vast besloten hem zijn wapen te ontrukken, hem dat in de borst te drukken, als ik hem niet reeds met de handen had ge worgd. Wel is waar had ik geene herculische gestalte, maar de opgewondenheid en de angst, waarin ik verkeerde, zouden mijne krachten verdubbelen; ik zou mijn leven duur verkoopen. Ik gevoelde den moed om met wien ook te vechten. ondergaau ul. verslondeu te worden door «ene slimme, krachtige en tegen haar agee- rende naburige macht. Slot volgt). Naar verzekerd wordt, heeft Z. H. de Paus, die zich sedert eeuigen tijd bezig hield met het gereedmaken van eene nieuwe encycliek over de sociale quaestie, dien arbeid thans voltooid, zoodat de openbaar making van dit stuk weldra te gemoet kan gezien worden. De Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers beeft het wetsontwerp tot instelling en geldelijke ondersteuning van eene ka3 tot het verleenen van hulp aan de slachtoffers van ongelukken bij den arbeid, aaugeuomou mot 68 tegeu 10 stemmen. Er is in Frankrijk eene merkwaar dige brochure verschenen, waarin al de kuoeierjjeo, tijdens de jongste verkiezingen door de miuisteriëelen in het Lodève-depar- tement gepleegd, aau het licht worden gebracht. Ofschoon de Minister vau Justitie 7an den staat van zakeu ingelicht werd, bleven de schuldigen ougestratt, wat niet nalaten kon het bedrog aan te moedigen.De brochure is vau de baud des heereu Paul Leroy Beaulieu. Het genootschap voor dierenbescher ming heeft aan den officier vau justitie te Parijs een procesverbaal doen toekomen tegen de stierengevechten iu de Rue Per- golèse. In dit stuk wordt gezegd, dat hoe wel de wet-Grammont tegen dierenmis handeling nog aitoo3 van kracht is, de stierengevechten geduld worden, waarbij de paaiden maar al te d.kwijls gemarteld worden, en dat mitsdien twee leden van het genootschap de te Parjjs bestaande Spaausche vereen'ging tot het exploiteereu van een renperk voor stierengevechten ge rechtelijk willen vervolgen, ten einde het gebruik van paarden bij die gevechten afgeschaft te krijgen. De voorzitter van b ivenbedocld genoot schap heeft voorts aan den officier van justitie een brief geschreven, waarin hij hem herinnert aan de artt. 29 en 30 van het wetboek van strafvordering, waarbij niet alleen aan de ambtenaren van het openbaar gezag, maar aan ieder persoon de verplichtiug is opgelegd, den officier van justitie bericht te geven vau elk ver grijp, dat te hunner kennis is gekomen. Het genootschap nu richt zoodanige kennis geving tot den ambtenaar van het open baar ministerie, om de toepassing te ver krijgen van eene wet, die niet afgeschaft is en die dagelijks toegepast wordt op koetsiers en karrevoerders, ook op de toreadores, picadores en banderillero's in het renperk van de Rue Pergolese. Het genootschap laat verdor eene aan Komaan! het moest geschieden; hoe eerder, hce beter dus. Maar wat is dat? Op het oogeublik dat ik mij op hem wil werpen, ziuk ik machteloos op do bank terug; ik kan geen lid verroeren; het is of ik plotseling ben verlamd. Ik voel mjjne leden niet meer in dezen onheschrijfiijken toestand van machteloosheid, die naij hulpeloos aan mijn moordenaar overlevert. Een ding voel ik duidelijk; de verwenschte voet bleef zich tegen den mijne schuren' en ik meen zelfs den adem van het monster te voelen. Ik wist niet dat ik zoo'n bloodaard was 1 Ik was toch meer dan eens in ernstig gevaar ge weest en ik had altoos mijne tegenwoordigheid van geest bewaard. Maar dan zag ik het gevaar, ik wist met wieu of wat ik te doen had. De du'steruis, het onzekere, het geheimzinnige ver lamde mij thans. Hoe menig dapper soldaat beeft op het minste gerucht, wanneer hij des nachts een duister woud doorgaat, of wanneer hij zich op klaarlichten dag alleen bevindt in de sombere gewelven van eeue verlatene kerk. Helaas! er valt niet tegen te redeneeren. Ik riep te vergeefs al mijne koelbloedigheid te hulp. Ik kon mjjne machteloosheid niet van mij af- het parlement te richten petitie tegen de stierengevechton ter teekening verspreiden. Het fiasco der werkstaking van de Lon- densche brievenbestellers is volkomen. Yan de vierhonderd weggezondenen heeft de helft aau den postmeester-generaal een adres aangeboden, waarin zjj allernederigst verzoeken weder benoemd te mogen worden. Dit verzoek is meerendeels afge wezen, met kennisgeving dat de uniformen terstond moeten teruggeven worden, zul lende anders er eene strafvervolging worden ingesteld. Eindelijk na tal van pogingen slaagde ik er in, een arm op te tillen en dien onder de bank te schuiven. Als ik maar het been van den snoo daard aanraak, dan zal die enkele aanraking voldoende zijn om de betoovering te breken en mij de macht over mijzelven te hergeven. Juist! zoodra mijne hand slechts d6n beruchten voet had bereikt, voelde ik onmiddellijk mijne krachten terugkeeren. Maar hoe zonderling het leder de? laars, van een manneulaars, geeft mee'onder den druk mjjuer vingers, alsof er in die laars geeu voet steekt. Ik betast haar minder omzichtig, ik zet mijn onderzoek voort, ik voel in de schacht en..... Plotseling barst ik in een luiden lach uit. Het waren Mijne laarzen, miju eigene laarzen, die ik achteloos onder de bank had geschoven, toen ik mij daarop uitstrekte. Door de trillende beweging van den spoortrein en de helling van den waggon waren zij naar het midden gegleden en hadden zij tegen mijn voet aangestooten. Dat komt nu van al die akeligheden, die men tegenwoordig te lezen krjjgt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1