B1 i\ ¥0 L A m In eene vlootdemonstratie zou de Czaar zjjn »Neef«, den Sultan, een dwangbevel zenden. Nederl. R. K. Volksbond, Aldeeling Amsterdam. Staten- Generaal. GEMENGDE BERICHTEN. in Spaüje luiden ongunstig. Te Valencia neemt de ziekte toe. Te Madrid is in een der gasthuizen een verdacht ziektegeval voorgekomen. In Valencia heeft bet ge meentebestuur van een der dorpen, ten einde de quarantaine te ontgaan, het be staan der ziekte gedurende veertien dagen stil gehouden. Het kwam eerst aan het licht nadat er vijftig gevallen, waaronder zeventien met dooaelijken afloop, waren voorgekomen. De havenmeester te Valencia heeft een Amerikaansch stoomschip, waarop een matroos aan de gele koorts overleden was, naar de Balearen-eilanden gezonden. De Italiaansche Senaat heeft bet wetsontwerp betreffende de reorganisatie der liefdadige stichtingen, zooals het van de Kamer van Afgevaardigden is terug gekomen, goedgekeurd. In Bulgarije nomen blijkbaar de woelingen eer toe dan af. Vorst Ferdinand werd naar het al thans heet door zijne familie aangera den om maar van den Troon afstand te doen. De Prins schyut weinig geneigdheid reeds nu te wijken. Wie weet hoe spoedig hp zal moeten abdiceeren. Rusland heeft zeer groote plannen, zoo beweert men. Tegen Turkije zou het eene dreigende houding aannemen. Aauleiding daartoe zou zijn de niet-afbetaling der oor logschatting. Betalen zal Turkije niet gemakkelijk. De Sultan wacht altijd vermakelijk bedaard den loop der gebeurtenissen af. Wat zou hij anders doen? Geld dat bezit hjj niet; zijn leven kan hij niet meer geven, want hij leeft eigenlijk niet meer, doch sleept een jammerlijk bestaan be klagenswaardig voort. Bulgarije zal misschien voor dat onver mogen van Turkije moeten boeten! Een onschuldig veroordeelde. Altijd zijn de Fransche bladen nog druk bezig met den ongelukki- gen Borras, die ter dood veroordeeld, zijne straf in levenslangen dwangarbeid zag veranderen, en ten slotte bleek onschuldig te zijn. Zijne veroordeeling was van eene jury uitge gaan. Waardoor kwam zij tot zulk een vreeselijk besluit? De gezworenen en de rechtsgeleerde ambtenaren, die hen ter zijde stonden, hadden zich gestoord aan de openbare meening". Het gold hier een door drie personen verrichten moordaanslag; twee van de drie misdadigers waren spoedig gevat; den derden zocht de opgewonden bevolking met koortsachtigen ijver. Hierbij viel de aandacht op Borras, die niet alleen met het hoofd der bende op dezelfde fabriek werkte, maar bovendien zijn neef was Zes dagen na den moord werd hij eerst gevangen genomen; in dien tus- schentjjd had hij rustig doorgewerkt. De geheele wereld hield hem voor den medeplichtige. Ook hadden eenige oude vrouwen den eigenaar van het hui3, die zwaar gekwetst was, wijs gemaakt, dat Borras de moordenaar was. De ongelukkige lag reeds te zieltoogen, toen er eene confrontatie met de misdadigers plaats had. Eerst bracht"men een werkelijk lid der bende by hem, en hij viel in zwijm. Een weinig later werd Borras tot hem gebracht en wel in het bijzijn der lieden, die hem verzekerd hadden, dat Borras de man was; toen begon hjj te weenen. Dit hield men voor een bewjjs van zijne schuld; ofschoon de vlucht van zekeren Rossel, den wezenlijken moordenaar, onder hoogst verdachte omstandigheden, was aangetoond. Borras was misschien onthoofd geworden, had den de twee roovers, in wier gezelschap hij ge raakt was, hun menschelijk gevoel Diet doen spreken, zoodra het vonnis geveld was en ver klaard dat Borras er niet bij was geweest. Men liet het vonnis doorgaan; doch veranderde de doodstraf in levenslangen dwangarbeid. Nu zou Borras zeker voor eeuwig in de kolonie voor misdadigers begraven zijn geworden, had niet zekere advocaat Maroon zich zijn lot aan getrokken, en was deze niet toevallig tevens lid van den Senaat geweest. In deze hoedanigheid was het hem mogelijk de inscheping van Borras naar Guinea op het laatste oogenblik te verhin deren en de acten aan een nieuw onderzoek te doen onderwerpen, daar hij de aandacht van den Minister van Justitie en van den President der republiek daarop wist te vestigen. In dit geval heeft de invloed, dien de leden van het wetgevend lichaam op de administratie uitoefenen, ten goede geleid. Hjj is dan ook onschuldig verklaard en aan zijne familie teruggeven. De Heer Marcon heeft in dit geval eene aanleiding gezocht, om een wets ontwerp in te dienen ter schadeloosstelling van onschuldig veroordeelden. Men mag hem hier mede zeker geluk wenschen; want niet alleen iu Frankrjjk; maar ook in alle andere landen zal dit ten goede werken. Doch van uog grooter belang, dan de schadeloosstelling komt het ons voor dergelijke vonnissen zooveel mogelijk te voorkomen. Bij elk geval van dezen aard moest eerst en vooral de vraag gesteld worden; wat was de oorzaak van vergissing der rechters, en wat behoort gedaan te worden, om die in het vervolg onmogelijk te maken? Iemand, die een lot heeft ondergaan, als Borras, kan in den eigenlijken zin des woords niet meer schadeloos gesteld worden. Wat hij heeft geleden onder de schande der veroordeeling, onder de angsten des doods, het vooruitzicht van levenslang tot dwangarbeid gedoemd te zijn ia den vreemde, wat zjjne brave vrouw heeft doorgestaan gedurende de drie lijlensjaren van haar man, daarvoor bestaan geene mensclielijke middelen, om het goed te maken. En wie zal de geschokte gezondheid aan dien lijder terug schenken? Wanneer wij van'een gerechtelijken moord lezen in de dagen der folterwerktuigen, dan worden wij veel dieper verontwaardigd, dan over een dergelijk geval van onzen tijd. In het eerste geval is het ons duidelijk, dat niet het een of ander ongelukkig toeval, doch niet anders dan de domheid der menschen de schuld van het ongeluk heeft. Wij houden het onderzoek en de oordeel- veilling van onzen tijd voor zoo schoon en wijs, dat wij eene dwaling der rechtbank meer aan een ongelukkig toeval, dan aan een gebrek van onze beschaafde eeuw toeschrijven. Dat is een gevoelen, dat zeer gevaarlijk is, ons doet indommelen en elke verbetering belet. Men moet niet het toeval, of een noodlot tot een gemakkelijken zondenbok maken; maar eigen schuld trachten te bekennen. Was Borras een slecht mensch geweest en van een levenswandel, die recht gaf zulk eene misdaad van hem te vermoeden, dan ware het zeker lichtelijk te vergeven geweest, dat de rechters zich hadden vergist. Maar dit was toch het geval niet. Hij had immer als een goed en rustig werkman in zijn levensonderhoud voorzien. De oorzaak, van het geval is in de 12 gezworenen te zoeken, die uit de omgeving waren genomen en door de omgeving op een dwaalspoor waren gebracht. Ook de pers, die anders op dit gebied goede diensteu bewijst, had ook al medegeholpen, om eene verkeerde meening te helpen vestigen. En hieruit kan men afleiden, dat zoogenaamde jury's ook hun schaduwkant hebben, tenzij men een beroep op gezworenen in eene andere streek zou kunnen doen. De wetgever kon ook, waar eene vaste rechtbank uitspraak doet, de herziening van een vonnis minder streng maken. Van het hoogste belang zou het wezen een ander hof te laten oordeclen of het vonnis noodig zij of niet. Wanneer geen hooger beroep mag gedaan worden, en anderen, die geheel buiten de zaak staan, daarover hun oordeel niet mogen uitspreken, dan blijven gevallen als dat van Borras steeds mogelijk. En elke ongelukkige vindt geen lid van den Senaat, die hem met een ouvermoeid werken van drie jaren redt. De Gelderlander). De Minister van binnenlandsche zaken heeft als zijn gevoelen medegedeeld, dat de verkiezing van nieuwe raadsleden in gemeenten welker be volking blijkens de laatsgehouden 10-jaarlijksche volkstelling zooveel is vermeerderd, dat eene uit breiding van het aantal raadsleden noodzakelijk is, niet moet plaats hebben binnen 6 maanden na de offieiëele vastelling van het cijfer der be volking, maar gelijktijdig met de periodieke ver kiezing in 1891, eene oplossing, die, zooals men zal weten, door sommigen werd voorgestaan, door andere echter bestreden op grond van artikel 2 der gemeente-wet, hetwelk luidt: „Do verkiezing ter vervulling der plaatsen, die door ontslag, overlijden of om eene andere reden openvallen, geschiedt binnen zes maanden na dat openvallen op den door Burgemeester en Wethou ders te bepalen dag". De Heer II. Tindal beeft een open- brief geriebt aan den Heer W. Roosehoom, lid van de T. K. d. S. G. naar aanleiding van diens interpellatie op 19 Juni jl. De Heer T. heeft opnieuw inlichtingen ver kregen en nu, ondanks de meening van den Heer Rooseboom en van den Minister van Oor log, van den bekenden Belgischen Generaal Bri- almont deze verklaring ontvangen: //Eene vloot kan zeer goed vcor Den Haag komen en de residentie bombardeeren. De uit werking van zulk een bombardement zal vreeselijk zijn.// Naar wij vernemen vertrekt de bedevaart ter eere van O. L. Vrouw van Lourdes van Amsterdam naar de Grot te St. Pieter bij Maas tricht dit jaar op Dinsdag 5 Augustus, 8.40 van Amsterdam, over Amersfoort, Resteren, Nij megen, Yenloo. Op de heenreis vereering der reliquieën van den H. Canisius te Nijmegen en wordt hulde gebracht aan O. L. Vrouw van van het H. Hart te Sittard, en op de terugreis aan het II. Bloed te Boxmeer. Terugkomst Vrijdag 8 Augustus. Zondag-namiddag te 1 uur vergaderde in de groote zaal van Plancius de afdeeling //Amster dam// van den Nederlandschen Roomsch-Katho lieken Volksbond. Door den Voorzitter, den Heer F. Passtoors, werd mededeeling gedaan, dat in de afgeloopen maand weder verscheiden boek werken voor de bibliotheek waren ingekomen. Voorts wees hij met nadruk op het groote nut van het stichten van afdeelingen, waardoor de Bond zijne voornaamste kracht zal verkrijgen. De Heer Mulder bracht vervolgens, namens de daartoe benoemde commissie, rapport uit in zake de rekening' en verantwoording van den penningmeester over 1889, [ingevolge waarvan deze onder dankbetuiging werd gedechargeerd. Daarna trad de Heer Kouwenhoven uit Over- veen als spreker op hij verheugde zich hier te midden van bondsleden te zijn waar orde en netheid heerschen, te meer nog nu in Haarlem door het ongelegen uur, hem en honderden met hem het bijwonen der vergaderingen in de zomer- maanden niet mogelijk is, en deed een belangrijk verhaal van hetgeen hij op eene kort geledeu in Duitsehland gemaakte reis gezien, gehoord en gevoeld had. .Met geestdrift sprak hij van zijn bezoek aan Hannover. In gevoelvolle bewoordingen teekende hij,na ep de deugden en groote hoedanigheden der kleineEx- cellenz Dr.Windthorst te hebben gewezen,den een voud der woning van den grooten staatsman, die aanzienlijke aanbiedingen, o. a. van eene prachtige villa, voor zicbzelven van de hand sloeg, en liever eene Maria-kerk zag verrijzen, die nu, begiftigd met aanzienlijke geschenken, waaronder het prachtige altaar van Z. H. Paus Leo XIII, een der schoonste en rijkste katholieke kerken in Duitsehland is. De aanschouwing van het panorama //De Kruisiging van Christus//, te Berlijn,bracht Spreker er vanzelf toe, te herinneren,dat ook Nederland weldra een dergelijk aangrijpend panorama zal bezitten, en de leden op te wekken, niet te ver zuimen dit te gaan zien zoodra de gelegenheid daartoe open zal zijn. In zijne boeiende schets van den Rijn gaf Spreker o. a. in hoofdzaak eene beschrijving van het beroemde kerkje te Arenberg, en van zijn met kunstschatten bezaaide oevers, maakte Spre ker een voor Muncken beschamende vergelij - king tusschen het ten deele protestantsche Co- blenz, waar het Katholieken -Congres zal worden gehouden, en de hoofdstad van het katholieke Beieren, waar vergaderingen van Katholieken evenmin geduld worden als die van socialisten, wat, volgens spreker, te wijten is aan den door joodsche bankiers en vrijmetselaars uitgoefenden drang. Wegens dien smaad, het Katholicisme aangedaan, gaf Spreker den leden van den Bond in overweging, een brief van adhaesie te zenden aan het Katholieken-Congres te Coblenz, doch daarin te constateereD, dat zij met verontwaar diging hebben kennis genomen van het weren van dit Congres te Munchen, en dat zij pro testeeren tegen den kaakslag, de katholieke partij daar toegebracht. Spreker eindigde met een woord van aanmoe diging tot de leden, om den Bond zooveel mo gelijk uit te breiden, opdat eenmaal kunne ge zegd worden: Op het laatst der 19e eeuw dreigde het Socialisme de maatschappij te vernietigen, de Katholieke Kerk echter heeft door hare ver- eenigingen gezegevierd. In de zitting van de Eerste Kamer op Dins dag jl. zijn de ontwerpen tot verlenging van den diensttijd der miliciens, verhooging van de be - grooting van Oorlog en Waterstaat, der Indische rekening van 1870, tot kwijtschelding van eene den lande aankomende Indische vordering en tot verhooging van het maximum der zilveren pasmunt in Indië goedgekeurd en aangenomen. In de zitting van gisteren werd het ontwerp ter verzekering van vrijheidsbeneming na sterke bestrijding van den Heer Vlielander Hein, met 35 tegen 9 stemmen aangenomen. Een klein raadslid. Een Amerikaan, Joe Leflsl, die laoge jaren overal te zien ia geweest, is voor eeaige jaren in zijn vaderland terugge keerd, waar hij zich uu als kruidenier heeft ge vestigd. L' ff el werd nu spoeJig rijk en onlangs ia hij tot gemeenteraadslid van Springfield (OhioJ gekozen. Hij is 57 jaar oud, weegt slechts 30 kilo en is 46 duim lang. Men heeft een bizonderen ze tel voor hem moeten maken. Toen hij zijne can- didatuur aan de kiezers voorstelde, zeide Joe L ff-1, die zich Kolonel noemt, dat zij moesten weten, dat goed® waar altijd in kleine pakjes wordt verkocht. Voor de vacante betrekking van adj.-commieB ter secretarie der gemeente Deventer hebben zich 46 sollicitanten aangemeld. Nadere berichten over den cy cloon in Minnesota outvaDgen, melden hart verscheurende toonetlen, welke te Redwing hebben plaats gehad, waar de meeste slachloff :rs van het ongeluk op het meer Pepin woonden. De straten zijn vol weeneDde bloedverwanten der verdronken personeD. De zaken staan geheel en al stil. De meeste slachtoffers waren jongelieden die tot den arbeidersstand behoorden. Volgens de jongste rapporten zijn van de 107 verdronken personen 86 lijken teruggevonden. Op den 4 Augustus hoopt Eliza- bitta Geurts, wed. van Johannes Otten te Hees, haar lOOsten verjmrdag te vieren. Het krasse ou'tje is flink gezond en voor hare jaren krachtig. Hel volgend geval heeft zich de- zer dagen te Amsterdam voorgedaan: In de Tisselschadeetraat aldaar, woonden eena bemiddelde ongehuwde dame, freule S., met hare gezelschapsjuffer, die door haar bij testamentaire beschikking tot nagmosg univereeele erfgename was gemaakt. Emige weken geleien stierf freule S. in da kracht des levens. Zij werd begraven en de ge- zehchapsjuffer vertrok naar elders. Kort na dat sterfgeval keerde de broeder van de overledene uit Amerika terug eu werd hij iu kennis gesteld met de beschikkingen zijner zuster. Hiermede niet tevreden, wilde hij de vroegere gezelschaps juffer bezoeken en met haar spreken maar «11e pogingen om haar te zien te krijgen, waren irucbteloos. De juffer verkoos den broeder harer overledene meesteres niet te ontvangen. Dit wekte achterdoek!; vermoedens rezen, en het gevolg hienan was dat de justitie, op verzoek des broeders, zich in de zaak mengde en last gaf, het lijk van freule S. op te graven en aan een deskundig onderzoek te onderwerpen. De sectie van het lijk d-ed reeds aa'stocds zien dat de door den genetsheer geformulaerde //reden van den dood// niet hare bevestiging vond in hetgeen er aan het lijk viel waar te nemen. D.;arop volgde het chemisch ouderzcek der in gewanden, dat aan een dokter en een apotheker te Amsterdam werd opgedragen. Eu als voorloo- pig resultaat daarvan kunnen wij mededeelcr, dat het ljjk de sporen vertoont cener chiouische zink vergiftiging-. De gezelschapsjuffer, die in een Gddtr.ch dorp zich metterwoon heeft gevestigd, is onder toezicht van de justitie. Volgens eene statistiek inde nSt- Ct." van de geboorten en sterften in ods land over Febr. 1890 werden in die maand levend aangegeven 12.529, levenloos 679 kimleren. Het getal der overledeuen, K-halve dat der levenloos aangegovecen, bedroig 9414, zoodat de bevolkiDg in die msaud mat, 3115 vermeerderde en op 1 Maart bedroeg 4.553.717 zielen. Het grootste aantal overledene stierf aan acute ziekten der adem halingswerkt eigen, nl. 1972, waarvan 658 aan influenz.; am pokken stierf niemand. Onder de rubrickeu gewelddadige dood, z lfmoord en uubekende oorzaak komen voor 674 personen, terwijlook 674 zonder geneeskundige behandeling stierven. Met het oog op het natte weer liet een landbouwer te Oud-Beierland van een stukje aadappelen, circa 500 roeden groot, door een joogeu aanhoudend de slakken dooden, die de aardappelen beschadigdeu. In een paar wekeu tijds ving de jongen er circa 10 000. Op een morgen laad werden iu een paar uur tyds 2000 slakken vernietigd. FailUssementenl t ls nu zoowat vijf jaren geleden zegt de Haagsche Courant dat da catastrophe van het bankiershuis Felix Polak plaats had, en..., nog Bteels wp.chteo de oreditauren op het bericht, of er nog iets van hun geld terecht komt. Wordt het niet hoog tijd, eene verbet ring ta brengen iu de bepalingen op bet faillissement, opdat nu ook eens gezorgd worde voor de belaugtn der schuldeischers, die toch al zoo ver achterstaan bij de hoeren faillieten, door wie straff loos vedal eeuigen tjjd mooi weer wordt gespeeld van het geld van anderen, waarna de wet dat dan weer met een accoordja van eenige procenten voor hen in orde brengt? Want men begrijpt, wat er gedurende zulk een faillissement van vijf jaren aan kosten verlo ren gaat van hetgeen er dan missehieu nog is geweest. Ea het geval i3 niet éauig in zijn soort, al is vijf jaren dan ook zeldzaam. Bij het korps pontonniers worden dezen zomer proeven genomen met reddingsmid delen (gordel en vest) en voorts met uieuwe modellen van waterdichte regenpakken. In verschillende doelen van L o n- den zullen publieke telephooncellen worden op gericht, waardoor ieder geabonneerde in ver schillende deelcn van de stad met de andere geabonmerden in gemeenschap kan worden gesteld. Ook uiet-geabooueerdin kunnen van de tele- phooucellen gebruik maken en hebben slechts een aan hal taritf beantwoordend muntstuk in eene daarvoor bestemde gleuf te werpen, waar door de verbinding met het ce.itraalbureau voor hen wordt opengesteld. Geabonneerden zijn voor zien van een sleutel, dien zij in daartoe aange wezen gaten hebben te staken,om het cantraalburtau te verwittigen, dat een geabonneerde spreken wil. Deze bevoegdheid wordt aan de geabonr.eerden toegekend, zonder dat zij daarvoor iets boveu het abonnementstarief hebben te betalen. Haringmessen. Deze ziju der huisvrouw zeer onaangenaam. De onsmakelijke reuk blijft er lang aaa en deelt zich zelfs mede aan andere voorwerpen, die in denzelfden bak liggen. Wanneer men ze met een papje van loog en hout ofturfasch insmeert en za vervolgens met een wollen doekje oppoetst, is de lucht geheel verdwenen. S c h i o-L iao heet de lijm, waarmede de Chioees wonderen verricht. Hij fymt er gips, marmer, porselein, steen en hout mee, strijkt er bij wijze van kalk ziju huis mee aan en maakt zijne vaten er mee waterdicht of besmeert die er mee om ze ondoordriugbaar te maken voor olie en andere vets'offen. Het Journal de V Epicerie geeft er bet vol gende recept voor: Vermeng 54 dln. opgeloste poedervormigc kalk met 6 dln. poedervormige aluin en 40 dln. versch vloeibaar bloed, roer dat gord oat en de Schio-Liao is gereed. De directie van de Pruisische Staatsspoorwegen heeft besloten, dat voortaan aan onderwijzers der openbare scholen, dis met minstens 10 leerlingen hunner school een reisje maken, eene flinke korting op het gewone perso- nentarief moit worden verleend, berekend naar den maatstaf van het tarief, door militairen te beta'ru. Een ingenieur, namens Sella, heeft b fi en projectiel uitgevonden dat, met olie ge «IJ, door middel vaD een kanon in zee ge slingerd wordt om vooral in nauwe kanalen, waar in den regel de golfslag het hevigst is, de zee te kalmeeren. Het projectiel heeft een cy- lindervorm en is een halve meter lang. Het ii van hout vervaardigd iuweudig met gomelastiek gevoerd eu uitwendig met tin b kleed. Aan bei de einden vau den cylinder ziju gaten, die door middel van papieren proppen slechts licht zijn verstcpf. Terwijl hst water de proppen wegspoelt, druppelt de olie in zee en oefent hare kalmee- rende werking uit. Bij proeven, door Sslla geno men, werd de zee over eene oppervlakte van 900 M3. tot rust gebracht. Hot stadsbestuur van Berlijn heeft dezer dagen eene eigenaardige erfenis tanvsard. Een rijk oud vrijgezel, bekend om zijne originaliteit, bepaalde in zijn testament, dat zijn geheele vermogen, benevens ziju keurig ingericht woonhuis, aan de gemeente zouden komen, indien de magistraat er in toestemde dat huis voor bare rekening te doen bewonen en in orde houden als katten-asyl. De man zelf was een groot kattenvriend geweest en wenschte dat na ziju dood eenige van die lieve diertjes ook nog een goed leven zouden hebben. Het gemeentebestuur heeft ten einde de belangrijke erfenis niet te verliezen een deriigial katten aangekocht en doet die door een in de fraaie villa woneaden gemeentclyken beambte verzorgen. Menigeen doet de gebruikte ver- brokkelde kurken naar den vuilnisbak verhuizen, wanneer ze voor de flesschen niet meer dienstig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2