MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Ware ernst. Allerlei. STËDËLÏ JKNIEU WSh Necrologie. Letteren en Kunst. Land- en Tuinbouw. zijn. Dat dia oude, halfvergane kurken, in petro leum gedrenkt, nog uitstekend als vuurmakers kunnen dienst doen, ia voor velen zeker een nieuwtje. TeToth-Aradacz in Hongarijeis een meteoorsteen van 80 kilogram gewicht met zooveel kracht gevallen, dat in de aarde een gat werd geslagen waaruit oene bron opsteeg. Daar in den omtrek geen goed water te verkrij gen wts, zien de inwoners in het gebeurde eene beschikking der Voorzienigheid. De se oliet is voor 200 p. st. gekocht door een Eegelschmau, die er eene verzsmeling van dergelijke zaken op na houdt en toevallig de tast was van Graaf Harnoncourt, op diens landgoed bij Toth-Ara- dacz. In Juli. Uit Bern wordt bericht, dat men op den weg van Guggisberg naar Susternen het lijk heeft gevondea van zekeren Aetlig; de man was doodgevroren. Iemand, die eens ten naastenbij wilde weten, hoeveel garnalen ongevfer jaarlijks van den bodem van het Marsdiep en Tessel- stroom worden gevieebt, heeft becijferd, dat gedurende den afgeloopen vischtijd ruim 227 millioen garnalen van daar zijn verzonden. Die 't niet geloof', mag 't narekenen. Edison werkt thans aan de uitvin- ding van een eleotriachea telescoop, welke, indien mogelijk, op de groote tentoonstelling te Chicago in 1892 zal tentoongesteld worden. 1t Kan te pas komenVolgende wen- ken heeft men in acht te nemen bij drenkelingen Snijd gauw de kleeren los en trek die uit. Leg den schijndoods eerst op den buik, doe den mond open, verwijder het slijk uit mond en neus, trek de tong naar voren en bind haar met een doek op de kin vast. Leg vervolgens het lichaam op den rug, wrijf borst en gezicht met doeken goed droog en zie toe, of de borst afwisselend op en neder gaat. Is dit niet hel geval, maak dan kunstmatige adtmhalingsbewi gingen eu zet dat twee uren lang voort. Is de ademhaling weder geregeld, wrijf dan het geheele lichaam met warme doeken, trek den drenkeling warme kleederen aan, en leg hem in een warm bed, waarin meu te voren warme kruiken of warme steenen heeft gelegd. Lsat hem met th«elopels tegelijk warmwater, thee, grog of wijn drinken. Om de ademhaling in het leven te roepen, ga men volger-derwijza te werk. Maak van de khediugstukken een kussen onder den rug van den schijndoods. Pak de armen boven den ellenboag beet, hef ze tot boven bet hoofd op, langzaam 1, 2 tellende; laat hen dan weder zakken en druk de boven armen langzaam 3, 4 tellende, voorzichtig, maar vast tegen de borstkas aan. Zijn er twee helpers bij de hand, dan gaat ieder aan eene zijde staaD, beiden maken gelijkmatig dezelfde beweging. Herhaal dit op en neerbewegen van de armen kalm en geregeld circa 15 meal in de minuut, tot de schijndoode weder vanzelf begint te ademen. Kunstmatige levertraan. In het buiten land wordt tegenwoordig oen „levertraan" bereid door bokkitgen 24 lang in gezuiverde olijfolie te leggOD, waardoor eeD cp leveitraau gelijkende olie wordt veikregea. De bokkingen worden daarna gedroogd en weder ia den handel ge bracht. Nieuwe beweegkracht. Eenige groote kapitalisten, ouder welke de bekende W. K. Vac- derbilt, hebben zich vereeuigd, ten einde werken aan te leggen, wuardoor het mogelijk zal zijn, om de kracht van het stroomeDde water van den Niagara als beweegkracht te bezigen. Ingenieurs hebben berekend, dat bijv. 4 pet. vac de kracht door het vallend water uitgeoefend, gelijk st at aan 120,000 paardenkracht. Men zal zulk ten dtel van deu stroom afleiden naar ondergrondsche, hellende kanalen, waarin het onstuimige water echtereenvolgens een aantal schepraderen in be weging zal brengen. Deze raderen kunnen ver schillende drijfwielen van groote fabriekswerk tuigen in bewiging houden. Ofschoon de vinding zeker niet nieuw is, had men tot dusverre geen vertrouwen in het ontwerp. Te Kotterdamis eene Vereeniging van stoombootconducteurs en hofmeesters opge richt. Door den zilversmid R. Spaanstra te Nijehaske (Er.), is een prachtige, met beelden versierde eu vau een parelrand voorzieae lepel- kist vervaardigd, voor rekening van Mevrouw Eloff, dochter van Paul Krüger, den President der Transvaalecbe Republiek. Mevrouw E., die eene reis naar Frankrijk en Italië heeft gedaan, heeft de kist te Kampen in ontvangst genomen en hare tevredenheid over het werk hetuigd. PriDS Frans Jozef van Battenberg, jongste broeder van den gewezen Yorst van Bul garije, is dezer dagen te Leipzig bevorderd tot doctor in de wijsbegeerte, na verdediging van een proefeohrift over: //de toekomst van Bulga- rijë." De dezer dagen uit zee terugkee- rende visschers klagen over het groot aantal haaien, die in ongekende hoeveelheid op de Noordzee worden aangetroffen. Zij rooven, terwijl de visschers de vleet inhaleB, de haring uit de netten. Himne vraagzucht kent g/ene grenzen, want in weerwil van de haring, welke zij buit maken, schijnen zij nooit verzadigd en vallen ook op elkander aan om huD honger en verniel zucht te stillen. Deze haaisoort heeft ongeveer de lergte van een mansarm. De in de Roomsch Katholieke kerk te Axel in den nacht van 8,9 dezer ont vreemde voorwerpen van betrekkelijk belangrijke waarde, zijn te Brussel in beslag genomen, en de vermoedelijke dader is aldaar gearresteerd. De officier van gezondheid Dr. Ybert te Tinking, heeft de aandacht der Academie de medecine te Parijs gevestigd op li t nut van de toediening vau het eublimaat bjj cholera, er; als soorbehoedmiddti tegen die ziekt'. Hij diende dit middel toe, waarna de sleifie van 66 op 20 pet. der aangetasten daalde. Ook werd het door ham als voorbehoedmiddel bij de nieuw aangekomen Fransche troepen toegediend. Te Constantinopel heeft weder een hevige brand, op eene houtwerf ontstaan, groote schade aaigerickt in de wijk Stambcul. Ongeveer 900 huizen en andere gebouwen zijn vernield. Het afscheid van de wereld en de ge- boortejtot een beter leven noemen wij den dood. De drempel van den Hemel noemen wij het graf, en wjj beweenen odzo afgestor venen, als zjj, die geeue hoop hebben. Lacordaire. Wanneer ik aan deu eindpaal van mijn leven sta, zal ik de wroeging missen, dat ik de wreedaardig aangerande maat schappij onverdedigd heb verlaten en ook niet de bittere onverdragelijke smart heb ben, dat ik iemand iets kwaads heb ge daan. Donoso Cortes. Onze vaderen koesterden zoo weinig vrees voor de vrjjhedeu der Kerk, dat zij door de ontwikkeling van deze slechts de burgerlijke vrijheden meenden uit te brei den. Er bestaat geeue wettelijke concessie aan de vrijheid, welke niet berust op een stelsel van vrijmaking, ontleend aan de vrijheid der Kerk en de onbegrensde uit oefening harer rechten. Kard. W iseman. Wie zich een ernstig air geven en zoo zjjn er niet weinigen zijn onuitstaanbaar; maar wie zicbzelven vergeten in ernstige en getrouwe toewijding aan edele daden in het christelijk eu maatschappelijk leven, zij zijn het, die bezielend op ons werken en ons tot gids verstrekken. Dat zijn de mannen eu vrouwen, in wie de maatschappij niet alleen belang stelt, maar die de kern der maatschappij uitmaken: zij zjjn de as, waar de maatschappij om draait. Scherpe oritiek. Een componist zoud zijne nieuwste compositie aan een zijner vrienden en veegde daarbij een heerlijk versch kaasje. Ver mits bij geen antwoord ontving, schreef bij aan zijn vriend of de zending was aaDgekomoe. //Ja, ik heb baar ontvangeD, luidde het antwoord, en de kaas is voortreffelijk." Voorzorg. HijKtllner, een broodje met ham. Zij. Maar, manlief, denk er toch aan dat we bij üe Muiiers op het souper zijn geuoodigd. Hij. Dat ia waar, ik had het bijna vergeten. Ktllner, breng me dan twee broodjes. Troef. Gast (in een twist met den kastelein). Als ik ten dommen en ongemanierden zoon had, dan lid ik hem kastelein worden. Kastelein.Uw vader he eft er echter andeis over gedacht. De oorzaak. Dochter. Waarom maakt Papa zoo'n haast met mijn huwelijk. Zulk eene over ijling ben ik niet van hem gewend. Moeder. Ja, weet ge als uw bruidegom bij ons len middag eten is, moet ik hem beleefdheidshalve steeds het beste voordieneu en dat ergert uw papa. Ondoordacht. Ern heer legt uit korlswijl'een geweer aan op een zijner bekenden. „Kerel,// zegt deze, //wees toch voorzichtig//, het geweer kan geladen zijn en hoe gemakkelijk kan er een ongeluk gebeuren." //Eo wat zoudt ge dan doen als ik u ee s doodschoot?" „Wat ik zou doen? Wel ik zou je onmiddellijk bij de Jus titie aanklagen." Uit de gerechtszaal. Rechterzeide uw geweten niet, dat de daad eerloos was. Be schuldigde. Ik heb het niet verstaan, mijnheer de rechter, ik ben wat hardhoorig, weet u. Op de repetitie. Regisseur (tot den kapel meester). Kan die zmger dien toon niet wat langer uithouden? Kapelmeester. De zanger wel, maar het publiek niet. HAARLEM, 17 Juli. Jl. Dinsdags oormiddag heeft de Burgemeester de Heer Mr. A. R, Jordens, deze gemeente verlaten voor den lijd van eene maand tot het doen van eene buiten— laudsche reis. Bij de feestelijkheden, welke a. s. Zaterdag, Zondag eu Maardag hier ter stede zullen plaats hebben, ter gelegenheid vsn de viering van het zestigjarig be-taan der Koninklijke Liedertafel uZang en Vriendschap"zal van het Raadhuis, den toren der Groote Kerk en andere openbare gebouwen van wege het gemeentebes uur de Nt- derlaDdBche vlag worden uitgestoken. Ongetwijfeld zullen ook de ingezetenen op de zelfde wijze van hunne belangstelling in dit zeldzame feest getuigen. Op de Groote Markt znllen Vrijdag door //Zang en Vriendschapde volgende nommers worden gezongen. 1. Volkslie leren; 2. Hollands Glorie van R. Hol; 3. Letiielied van Joh. Verhulst en 4. Vlag- gelied van Joh. Verhuld. De nummers I, 2 en 4 met begeleiding van ko peren blaasinstrumenten. Gedurende de vorige maand zijn door de politie alhier 54 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. Iu de maand Juni van het vorige jaar was dit getal 49, dus 5 minder. Eene gehuwde juffrouw ted zar stede, ruim zestig jaar oud, viel iu hare woning van de trap, met het treurig gevolg, dat zij terstond be wusteloos was en eenige uren later overleed. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat do eerstvolgende paardenmarkt in deze gemeente zal gehouden worden op Zaterdag 26 Juli a. s. Als noviteit zal door het gemeentelijk mu ziekkorps heden-avond op het concert in de sociëteit Vereeniging ten gehoore worden gebracht de tweede polonaise van Liszt. Dit stuk is door den Luitenant-Kapelmeester, den Heer Chr.Kriens, op voortriffclijke wijze gaustrumenteeerd en zal, onder zijne bezielende leiding, ongetwijfeld uitne mend worden vertolkt. Door het Bestuur da' Koninklijke Lieder tafel Zang en Vriendschap alhier is gisteren eau t-x. vau deu feestwijzer voor den door haar uit geschreven zangwedslrijd van Z. M. deu Koning toegezonden. Dit tx. werd door de firma Oos tenbroek Zn. op smaakvolle en p.achiige wijze ingebonden. De Heer B. Langeveld alhier heeft bij gelegenheid van de feestviering der Liedertafil Zang en Vriendschap een merk sigaren in den handel gebracht, dat den naam der zangvereeni- ging draagt.Voorzeker zal dit lid dezer Liedertafel zorg dragen, dat', deze sigaren den feestviering waardig zulltn zijn; een gtool debiet kan hem dan teu deel vallen. De Kvmer van Koophandel eo Fabrieken te dezer stede rapport uitbrengende over de aan vraag om concessie tot het leggen van een spoor weg van Nieuwer-Amstel near deze gemeente heefd verklaard, dat zij met het plan zonals liet daar ligt, met het oog op de lelanqen uan den handel en nijverheid niet ia ingenomen en acht zich daarom bezwaard gunstig te adviseeren. Ook de Commissie van fabricage, over deze aangelegenheid gehoord zjjnde, advise.rde in on- gunstigen zin over het plan, zooals B. en W. dat hebben veorgestelJ. Met deD txcursielrsÏD, gisteren vao Haar lem en Amsterdam over den Holl. Spoorweg naar Nijmegen ea Kleef, wtrdeu 700 re.izigers, waar onder ongeveer 100 uit deze gemeente, vervoerd. Door de politie alhier is aangehouden een infanterist in garnizoen te Utrecht, die 11. Zon dag van zijn koip3 was gedeserteerd. Hij is ter btschikkiug vau de militaire autoriteit gesteld. Eergis.eren-middag had een driejarige knaap het ongeluk van de brug aan de Antho- niestraat in het water van den Burgwal te val len, hij werd met moeite gered door Cornells Erardus, aldaar woonachtig, doch gaf geen lee- kenen van leven meer. Door toepassing van de bekende voorschriften echter zijn de levensgees ten gelukkig weder opgewekt, waarna het kind naar de ouderlijke woning is overgebracht. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. ONDERTROUWD: 16 Juli; J. G. Porr« en P. A. Zwart. A. Van Huizen en A. M. Arnken. L. De Nijs en H. Kook. M. Germans en W H. Kroons- berg. M. Kemps en J. M. Dekker. - A. A. Luyken eu J. Eveleens' J. W. Nijssen en C. J. Carbo. W. Van Zijl en A. M. Hagen. D. J. Aaftink en J. H. Kommer. B. Kievit en G. E. Roebers. E. Spruit en J. G. Beukers. GETROUWD: 16 Juli: J. W. Franken en A. Reitsma. J. Scbrevers en G. H. Glas. H. J. Meyer en J. Martin. BEVALLEN: 13 Juli: W. Wcstendorff-Siemans, 14 Juli: T. Bakker-Bakker, d. G. E. Hartman-Huy- boom, d. 15 Juli: A. Hartog-Gent, d.J.Smeeuk- Van der Spa, d. H. M. Van Zaudvoord-De Jong, d' E. Coo'en-Romp, d. J. M. Breek-Van Beig- genum, z. E. Van der Tol-Van Leeuwen, z. M. E. De Jong-Wagemakers, d. 11. 16 Joli: A. M. C Van Kessel-Bekker, z. M. E. Zeilmaker-Rusch, d. OVERLEDEN: 13 Juli: A. A. Tennissen, 53 j. W. Bnys, 71 j. 14 Juli: C. C. Meyer-Bontekoe, 68 j. M. H. E Heynsius, 25 j. M. Lnitze, 11 m. 15 Juli: M. C. De Jong-Wagemakers, 40 j. J. J. Van Harreveld, 20 j. C. Koot-Schalekamp, 79 j. ARROND. RECHTB. TE HAARLEM. Terechtzitting van 15 Juli 1890. 1. W. A. H. T., sjouwer te 's Gravenbage en P. J. B., sjouwer zonder vaste woonplaats (gedet.) Bedelarij in vereeniging. Ieder 12 dagen hechtenis en 9 maanden plaatsing in eene R. W. I. 2. L. P., zonder beroep en woonplaats (gedet). Bedelarij 12 dagen hechtenis en 2 jaar plaatsing als vorm. 3. H. A. C. A., vroeger schil der, organist en pianist, thans zonder beroep en woon plaats (gedet.) Landlooperij. 12 dagen hechtenis en 1 jaar en 8 maanden plaatsing als voren. 4. A. v. d. H. wed. W. G. v. E., zondei beroep en woonplaats (gedet.) Landlooperij. 12 dageu hechtenis en 3 jaren plaatsing als voren. Te Rotterdam overleed eergisteren, na een zeer lang durig en smartelijk lijden, de Zeereerw. Heer L. P. A. Gompertz, Pastoor der Parochie van de HH. Martelaars van Goicum (Fijenoord). De algemeen geachte en geliefde Herder bereikte den leeftijd van 54 jaar. In 187e tot Pastoor van de nieuw te stichten parochie der HH. Martelaren vau Gorcum benoemd, was het ziju vurigste wonsch den Heer een Zijner waardigen tempel te mogen bouwen. Met voor- beeldeloozen moed en ijver ondernam Pastoor Gompertz dit werk en in 1885 mocht hij de voldoening smaken, de prachtige kerk voltooid te zien. De betreurde Overledene gaf steeds blijken vaa eene bizondere belangstelling in het katholiek ondersvijs. Zijn aanzienlijk vermogen besteedde hij geheel en al voor Gods Huis, voor het onderwijs eu voor de armen. Ook de kerkelijke kunst Let Pastoor Gompertz niet omver- schillig, getuige zijne medewerking aan de Bijdragen v. h. Archief v. h. Bisdom Haarltm en zijn vurig ijveren voor den waren, voor den authentieken keikzacg. Met voorbeeJdrioos geduld en met de grootste onder werping leed hij een jaar lang de hevigste smarten, totdat de dood eergisteren een einde maakte aan ziju nuttig en welbesteed leven. Moge dc eeuwige vreugde het loon zijn voor de deugden, welke hij hier, velen tot voorbeeld, beoefende. In de St. Dominicuskcrk te Amsterdam is dezer dagen het beeld geplaatst van den Patroon dezer kerk. De uit voering van het beeldhouwwerk is van de hand des Hee- ren F. L. Stracké Jzn. te Haarlem, de artistieke har monische polychromie van den Heer F. Loots terzelfder plaatse. Het lijk doorzichtig bewerkte baldakijn, dat het beeld bekroont, niet minder dan de vleugeldeuren, waarop grijs, op gouden grond, twaalf zonen en volgelingen san den H. Dominions zijn geschilderd, verdienen gezien te worden als het voornaamste gedeelte van deze geheele compositie. Eene bezichtiging van het werk kan den be schouwer van de qualileit van den arbeid overtuigen. Tijd.) Bij ecu onderzoek iu Duitschland van meer dan 100 monsters turf uit Nederland, Frankrijk, Zwitserland, Oldenburg, Hannover, Mecklenburg en Oost-Pruisen, is gebleken dat zekere soort turf een lichtend vermogen bezit, zijnde dit een gevolg vau het zeer groot gehalte aan stuilmeelkorrels in die turf voorkomende. Deze „licht- turf" werd o. a. bevonden in Oldenburg eu Hannover voor te komen, en het wordt waarschijnlijk geacht, dat zij ook in de Drentsche en Overijselsche hooge venen voorkomt schoon er tot hedeu geene mededeeling van gedaan is misschien wel omdat onze verveners er niet zoo nauwkeurig onderzoek naar doen. HET WESTLAND, 16 Juli. Op de laatste veilingen werden weder aanzienlijke partijen bessen opgehouden, ofschoon de prijzen ongeveer dubbel zoo hoog zijn als in andere jaren. De koopers en commissionairs kunnen niet meer besteden dan 6,45 f 6,50 per 50 kilo, daar de groote fabrieken in Engeland de bessencampagne niet willen beginnen, zoolang dc prijzen zoo hoog zijn. Dat de tuinders dus wel toezien! Zijn de fabrieken eerst maar begonnen (al besteden ze dan in den beginne wat min der), dan moet het werk natuurlijk wel doorgezet wor den, en zal de prijs van zelf wel stijgen. Het is dus wel zaak voor de tuinders, dadelijk niet te veel te vragen, maar door gunning tegen iets lager prijzen den handel levendiger te maken. NAALDWIJK, 16 Juli. Dezer dagen werden alhier de eerste uien geveild tegen f 2.05 de 50 kilo. Over het algemeen is de stand der uien in het Westland zeer bevredigend; door het koude, natte weer zijn ze hier en daar eenigszins „bevangen". Onder Monster en 's Gra- venzande staan zij zeer ongelijk. De zaaiuien zijn over het geheel niet best; vele planten zijn weggebleven, waarschijnlijk tengevolge van het slechte zaad, dat meest van pootuien gewonnen was, en in overeenstemming met de wetten der erfelijkheid, in het najaar gelaaid had moeten worden, om flinke, krachtige planten te ver krijgen. HAARLEM, 16 Juli. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en pryzen als volgt** koeien 2, verkocht 2 —voor l 190 af 170 stieren verk. voor f vaarzen verkocht voor f a pinken verkocht voor faf— graskalv. verk. voor f a nuchtere kalveren, 27 verk.27— b 14» a f 9—, schapen. 13 verk.10 voor f 28 a f18 Lammeren 12 verk. 12 f 15 a 10. Varkens, verk. per 5 ons. Biggen verk. f—all Paard, averk. f a Veulens, verkocht f a—f Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 110 stapels kaas uitmakende 14581 stuks wegende 27811 kilo. Hoogste prijs f 27,50, middelbare prijs per 50 kilo. PURMEEEND, 15 Juli. Kaas: aangevoerd 386 stapels, prijs der kleiue kaas 30.— middeib., prijs J Koeien matig in prijs; melk prijshoudend; geldiger stug in prijs kalfkoeien. 283 rund. Vette kalveren traag, 230 stuks prijs 60 a. 80 c. per kilo, handel stug; nuch tere dito: aanvoer 96 stuks prijs f 10 a f 20 per stuk, vlug gen handel. Vette varkens: aanvoer 178 stuks, prijs 36 a 48 c. per kilo met vluggen handel; magere dito aan voer 103 stuks, prijs 115 a f23 per stuk met stuggen handel. Biggen aanvoer: 286 stuks prijs f 6. af 11.— AMSTERDAM, 16 Juli. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen lste qual. c. 2de qual c. 3e qual. c.; vette kalveren, 208 lste qual. 75 a c. 2de qual. 55 c per kilo graskalveren f—a. 15 nuchtere kalveren f8 af 13. schapen en lam. vette varkens 144 44 a 47 c. per kilo. biggen paarden f ROTTERDAM, 15 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 23 paarden,450 xunderen 207 vette en gras kalveren, 92 nuchtere kalveren, 19 schapen of lamme ren, varkeas, 86 biggen, 1 bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 80 c. 2de qual. 74 c., 3de qual. 68 c.; kalveren lste qual. 95 c. 2de qual. 85 a 90 c., schapen lste qual. c., 2de qual. c., alles per kilo; varkens lste qual. a c., 2d qual. a c., 3de qual. c., licht soort a per half kilo.: Op de botermarkt werden aangevoerd:1^ 21/8 en 79/16 ton en 1198 stukken per half kilo; prijs le qual. f 50,— 2e qual. 46 3e qual. f 43 per half kilo 50 a 65. SCHIEDAM, 16 Juli. Moutwijn per Ned. vat a f 10,— Jenever 15,50, Amaterd. proef f 16,75. Spoeling f 0,20 Commissie f 0,30. Wij lezen in de Nieuwe Rolterdamsche Courant en deeleu het bericht onzen lezers onder reserve mede, dat Z. H. de Paus Leo XIII eergisteren het Yaticaan heeft verlaten. Dat is voor het eerst zegt de N. Rott. Ct., sedert Hij tot de pauseljjke waardigheid is verheven. Hij is, begeleid door zijne adelljjke garde, eene weinig bezochte straat van Rome doorgereden. Eenige voorbijgangers al dus wordt iu een telegram gemeld knielden, toen zij den Paus zagen, en de Italiaansche karabiniers, die vreemd opke ken, brachten den Heiligen Vader het mi litaire saluut. Een telegram uit Berliju van gisteren noemt de rijtoer, die Z. H. de Paus buiten het Vaticaan heeft gedaau, eene groote staatkundige gebeurteniszoo dat zij, gelijk aan de National Zeitung getelegrapheerd wordt, het onderwerp der gesprekken is in alle Romeinsche kringen. Zelfs op het Vaticaan was een ieder er over verbaasd; niemand ook heeft vooraf iets geweten van 's Pausen voornemen om zich buiten het Vaticaan te begeven. Ook Mgr. Angeli, die Leo XIII vergezelde, was er diep door verrast. Toeu de Paus den koet sier beval door de Portone della Fonda- menta te rijden en door het Caucello dei Musei (het hek, dat de kunstverzamelingen van het Vaticaan afsluit) weer binnen te rijden, waagde Mgr. Angeli te zeggen: »Hoe is dat mogelijk! Men moet dan op het Italiaansche grondgebied komen!Leo XIII antwoordde hierop: »Het zou erger zjjn, indien het Turksch grondgebied ware.« Een en ander behoeft echter nadere bevesti- ging.IIierover meer in een volgend nummer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 3