B i X X E X L A X D. Staten- Generaal. te wezen wist haar te melden dat de groote gebeurtenis van den dag in alle Romeinsehe kringen levendig besproken werd, en dat men in het Yaticaan zelf hoogst verbaasd stond over 's Pausen ge heel onverwacht besluit om de legende» zjjner ^gewaande» gevangenschap op te geven. Wat heerlijk nieuws voor de Nat.-Ztg. en wat wist zij er party van te trekken om aanstonds te betoogen dat de Paus, »de hem door Jezuïeten en intransigenten opgelegde gevangenschap moede, aan die mythe eene einde had gemaakt», en hoe het saluut van den Italiaanschen schild wacht den eerbied bevestigt, »dien volgens de Waarborgenwet aan den Paus door de openbare macht wordt bewezen,» enz. enz. IJdel gesnap. Alsof niet de heele wereld wist, dat het officiëele Italië vurig wenscht den Paus door Rome te zien wandelen, alsof er niets gebeurd ware om dan te kunnen zeggen dat de inbezitneming vau Rome door den H. Stoel feitelijk was er kend. En alsof niet ieder tevens wist, dat ditzelfde officiëele Italië den Paus in schot schriften en spotplaten, openlijk in de winkelkasten geëtaleerd, dagelijks onge straft laat hoonen. En alsof ooit vergeten kon worden, hoe het officiëele Italië öf machteloos öf onwillig was zelfs het lijk van den vorigen Paus tegen het gepeupel te beschermen! De geheele zaak, gelijk zij door officiëele berichten wordt bevestigd,komt hierop neder. De Paus bad, op het plein der Belvedere van het Yaticaan, in het atelier van den beeld houwer Aureli het pleister-model van een beeld van den H. Thomas van Aquine be zichtigd, 't welk, in marmer gehouwen, eene plaats zal krijgen in de Yaticaansche bibliotheek. Het is een geschenk van de seminariën en katholieke instellingen bij gelegenheid van 's Pausen gouden Priester feest. De H. Vader had zich bij het be- studeeren van het model wat lang opge houden en liet daarom bij het terugrijden den korteren weg nemeD, dien ook Pius IX dikwjjls heeft gevolgd. Ziedaar alles! Maar juist de groote ophef, dien de libe rale pers van dit eenvoudig feit maakt, bewijst ten duidelijkste, hoe gaarne men den Paus het Vaticaan zou zien verlaten, om hem, door het betreden van den weder rechtelijk bezetten grond, de berooviug van den H. Stoel, als het ware, te doen bekrachtigen. Wat van een Crispi te verwachten zou wezen, bleek ten overvloede nog juist dezer dagen, toen hij vóór het sluiten der Kamer zitting eene commissie deed benoemen, die, onder voorwendsel van herziening der be- grafenis-voorschrifteD, de verplichte cre matie of lijkonverbranding moet voorbe reiden. Niet slechts in de steden, maar ook op alle dorpen waar 100 burgers zulks verlangen, zullen dan lijkovens moeten verrijzen, terwijl de nieuwe besturen der gereorganiseerdeweldadigheidsinstellin gen zich zulleu moeten verplichten de ljjken der hun toevertrouwde armen te laten verbranden!! Ook dat nog! Jl. Woensdag-avond is er over Lon den een schrikbarend onweder losgebarsten, gepaard met een ontzettenden regenval. Door het aanhoudend regenachtige weder beginnen de oogsten bedreigd te worden, vooral in Ierland, waar de aardappelen op groote schaal verrotten en de oogst van deze veldvrucht vermoedelijk geheel zal mislukkeu. In dit geval zou hongersnood in eenigo districten onvermijdelijk zijn. In het Lagerhuis heeft Do Worms verklaard dat de Oppeiste Raad van bestuur der Kaap-kolonie bij de Regeering van den Oranje Vrijstaat zijne bedenkingen heeft ingebracht tegen de wet, welke aan alle inwoners van het Aziatische ras ver biedt eigendommen te verwerven, en hun zelfs het vaste verblijf in het land ont zegt. Le Figaro bevat het volgend bericht uit Londen: Ondanks de meest officieuze tegenspraak, is het een feit dat men pogingen aan wendt om Engeland tot de triple alliantie te doen toetreden. De Koning van Rumenië bemoeit zich zeer ijverig met de onder handelingen tot dit doel. Hij heeft den Priua van Wales, den Keizer van Oosten rijk en den Keizer van Duitschland tot het houden van groote jachtpartijen uit- genoodigd, welke in September zullen plaats hebben. Als de Prins van Wales de uit- noodiging aanneemt, kan men zeker zijn, dat de onderhandelingen gunstig uitloopen voor de triple alliantie. De nieuwe Spaansche Minister-Pre sident, de Heer Canovas, heeft aan den Pauselijken Staats-Secretaris, Kardinaal Rampolla, eene dépêche gezonden, waarin zjjn innige gehechtheid aan den Paus betuigt, en het vaste voornemen te kennen geeft aan de zegepraal van een goedcon- servatieve politiekin Spanje te arbeiden. Ten slotte verklaart Canovas, dat zjjn programma zich resumeert in deze woorden: Voor God en den Koning. In de provincie Valencia zijn 15 nienwe gevallen van cholera voorgekomen; 12 aangetasten zijn overleden. Tallooze plasregens hebben uitge breide en zware overstroomingen veroor zaakt in Hindostan, waardoor het spoor wegverkeer naar verschillende zijden werd gestremd. De overheid in Chili heeft troepen van Antofagasta naar Iquiqne gezonden, wat het werkvolk te Antofagasta zich ten nutte maakte, om van de werkgevers een voorschot van drie maanden op het loon af te persen. De Engelsehe onderdanen aange klaagd wegens beleediging van de Tiaus- vaalsche vlag bij gelegenheid van President Kruger's bezoek aan Johannesburg, zijn door de uit Boeren samengestelde jury vrijgesproken. Aan een opstel over den persoonlijken dienst plicht van Mr. W. JBaron VAblaing vm Giessenburgvoorkomende in het Dagbl. van Z. H. en s-Grontleenen wij het volgende: «Een hoogst gewichtig wetsontwep is hij de Kamer ingekomen: t. w. de persoonlijke dienst plicht. De Koomsch Katholieke pers heeft zich ter stond daartegen uitgelaten. Doch geen uitsluitend belang van dit éer. derde deel der Natie wordt hier getroffen. Ook de twee derden overigen worden bedreigd; al willen anti-plaatsvervangers trachten het te doen komen, als ware het meer eene Koomsch-Katholieke partijzaak. Moet ook hierdoor godsdiensttwist aangewak kerd worden? Een der ongelukkigste twisten waarvoor de Heer ons behoede! Nog staat het mij voor, den oude van dagen, hoe in mijne kindsheid over de door het Eransche bestuur ingevoerde conscriptie gesproken werd, t. w.: «De Nederlanders worden alzoo voortaan attache's a la glebe; de vrijheid is weg!" Nochtans werd toen een minder lange dienst tijd opgelegd dan nu voorgesteld, en tevens plaatsvervanging toegelaten. Nu wil men den diensttijd verlengen zonder plaatsvervanging. Den Nederlander zal veel langer de vrijheid onthouden worden dan in den ver afschuwden Franschen tijd, en zonder middel zich vrij te koopen. Is dat voorstel overeen komstig den volksgeest? Is zulks volstrekt noodzakelijk tot behoud onzer onafhankelijkheid? Daarop komt het toch aan; want ons volk is steeds bereid de grootste offers daarvoor te brengen. De Regeering verlangt de getalsterkte van ons leger te vermeerderen. Ook dat zal aangenomen worden, als hiervan de noodzakelijkheid voor ons behoud wordt bewezen. Doch men mag vragen: zal die vermeerdering ons behouden, als wij in oorlog tegen eene groote mogendheid alleen staan? hetgeen God verhoede! In dit geval helpt geene vermeerdering van weinige duizenden. Het geheele volk sluit zich dan gewillig aan, om met eere te vallen, want toch alteen kunnen wij' niet blijven staan. Het andere geval: een oorlog in overeenstem ming en met hulp van machtige bondgenooten. Dan zal ons leger in vergelijking met dat van meer dan een half millioen minstens, onver schillig of wij de honderd tot honderd vijftig duizend brengen, toch niet anders dan als con tingent aangezien en behandeld worden. Immers, door het voorstel wordt de vermeer dering van het leger (contingent) verhoogd met slechts eenige duizenden, die weinig kunnen af doen tot de algeheele uitkomst, en niets dan onze lasten vermeerderen. Dit echter aan wijzer overlatende, blijft hier ter zake als hoofdvraag en doel, de opheffing der plaatsvervanging, door het verafschuwde Fransch-Napoleontisch bestuur zelfs vergund. Is het noodzakelijk ons leger te versterken? Den in dienst zijnde officieren hebt zulk een middel van bevordering natuurlijk toe. Kan het niet anders, dan, het zij Zoo. Maar de wijze hoe? De leek zal zeggen: als dit noodig is, ver meerder het getal ïotelingen. Nu komt de vraag: Welke? Sommige hoofdofficieren, die niet meer in dienst zijn, verzekeren geene voorstanders te zijn van persoonlijhen dienstplicht. Het is dus geene uitgemaakte zaak bij deskundigen. In het algemeen wil men de lasten der min vermogenden verlichten, beweert men. Zeer goed. Welnu, achten de volksvrienden het geene kleinig heid voor de minderen, dat men hun twee millioen gulden, waarop de plaatsvervanging soms berekend wordt, onttrekt? Nog komt bet mij voor, dat de hoop van sommigen, het gehalte van het leger door den persoonlijken dienst te verbeteren, ijdel is. Inte gendeel, terwijl velen gevaar loopen achteruit te gaan in hun zjjn, komt het kader onderofficieren in verleiding. Waar blijven thans de weinige guldens, door den milicien van huis medegebracht? Zijn die niet meestal na éene week opgeschonken of wegge geven, om zich vrienden te maken? Zal het an ders gaan met de honderden guldens, door de rqken medegebracht? Wee hem, die geen vrien- lijke beurs heeft. Zal dan het kader, dat zich thans mag goed houden, niet in verleiding ko men? Zal dit vrienden maken der rijken het leger verbeteren?// Da straf der werkstakers. Dat elk kwaad zich zelf straft is zoo'n alledaagsehe waarheid, dat het eigenlijk overbodig is ze te herhalen. Dat de werkstakers, die zulks uit weelde deden, de wrange vruchten van hun staken zouden plukken, wie had het gedacht? En toch beginnen de - werkstakers te Berlijn dit te bespeuren, en heffen reeds bittere klachten aan. De ondernemers bouwen haast niet meer. De geldmannen hebben voor nieuwe oudernemingen geen geld meer veil. Daardoor gaan de zaakjes slap. Werkvolk is er in overvloed. Menigeen zou wel werken, indien hij werk had. De knapste en vlijtigste ambachtslui verdienen, voor zoo ver zij werk hebben nog een goed ïoon. Velen echter zijn reeds gedwongen hunne eischen lager te stel len. Zij, die uit overmoed, den arbeid opzegden, zullen eer de winter er is blij zijn als ze tegen geringer dagloon dan vroeger werk vinden. Nu zijn de geldmannen aan de beurt. Zij be ginnen op te houden met geld te schieten. En dat is erg. (F. W.) Naar men verneemt zijn de Kegeeringen van Frankrijk en Nederland, het eens geworden over de afbakening der grens in Guyana. Thans zullen hare verschillende dossiers te St. Peters- burg, bij den Czaar, worden ingeleverd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Breda heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer ter ondersteuning van liet adres der K. van K. te Utrecht, betreffende de invoering van een plaatselijk briefport van 2y2 cent. Naar wij vernemen, is, nu de spoorweg overeenkomsten de goedkeuring van beide takken der Wetgevende Macht hebben verworven, de Minister van Waterstaat voornemens spoedig de eerste maatregelen te nemen voor de reorganisatie van ons spoorwegwezen- De Minister zou daarna eenigen tijd met ver lof in het buitenland gaan doorbrengen. De Eerste Kamer heeft in hare zitting van jl. Donderdag de Spoorweg- overeenkomsten, waarbij de Pijn spoorwegmaatschappij door den Staat wordt gekocht en bijna al de spoorlijnen komen in handen van de Hollandsche Spoorweg- Maatschappij en van de Exploitatie- Maatschappij, aangenomen met 22 tegen 17 stemmen. GEMENGDE BERICHTEN. Het electrische licht wordtte- genwoordig in Noorwegen bij de haringvisscherjj bij wijze van proef gebruikt. In zekere maanden van het jear trekken de baringen uit de vrije zee in groote scharen naar de kusten en worden daar in de vele kleine bochten door netten ge vangen. Om dit ook des avonds of des nachts te kunnen dosn, moet meo weten, wanneer de haringen zich juist in de bocht bevinden. Daartoe wordt deze door middel van een electriseh boog licht en schijnwerper, welke op een verhoogd punt van de kust of aan den mast san een schip is vastgemaakt, van tijd tot tijd verlicht. De vele zilverwitte h ringen, die gewoonlijk hoog in de zee zwemmen, worden dan direct gezien, en de vangst kan beginnen. Men moet het van zijne vrienden hebben, kunnen de Heer en Mevrouw Stanley zeggen. Bij gelegenheid san hunne receptie wer den door Mrs. Hatchard, eene rijke weduwe en tot hunne kennissen behoorende, verscheidene zilveren lepels ontvreemd. De diefstal werd ont dekt en de begeerige weduwe is tot 14 dagen hechtenis veroordeeld. Op den Chicag o-N oordwest er- spoorweg werd de stoker van een trein, waarin 100 reizigers waren, plotseling krankzinnig. Hij ging met groote woede den machiuist te lijf, overweldigde hem ondanks zijn buitengewone kracht na eene hevige worsteling en zou hem de locomotief afgeworpen bobben, had de man zich niet met de uiterste inspanning aan de loopplank vastgeklemd. Gelukkig was de lijn vrij. De krank zinnige gaf den trein zijn volle vaart en de rei zigers stonden doodsangsten uit wegens de on gelooflijke sDelheid, waarmede de trein voort- schoot. Eindelijk, toen men alles voorbijvloog en het duidelijk werd,dat er iels haperde, begaven eeuige moedige mannen zich naar de locomotief en maakten zioh van den dolleman me st r. D e f 50.000 uit de Amsterdamsche premiëuleening bij de; trekking op 15 dezer, zijn gewonnen door een dienstmeisje te Amsterdam. Te St.-Petersburg stierf dezer dagen, een zekere Maitinow, die, ho. we! hij eigenaar van een huis en zeer rijk wa°, al« een arme drommel leefde en zijn zoin bij' a vt n honger liet sterven. Hij had de gewoonte, om, ali hij uitging, onder zijn rechter been een houten bei n te biuden, waar hij met de knie iz liep. Bij zijn dood voud men in het g-heelc huis geen cant geld. Woelend nam de zoon het houten been eD wierp het met alle kracht op dea grond, zoodat het middendoor brak. Tot zijn niet geiii ga ver bazing bleek nu, dat het beeu hol was, en er een bedrag van 300,000 roebel in verborgen was. Eene bizonder gelukkige redding is (en deel getallen aan eender matrozen, zoon van den schipper van hel loggerschip Johannes, W. Korving. Door het losschieten van den schoot van het gaffelzeil werd hij overboord geslagen en worstelde op eenigen afstand van het schip met de woedende golven. Ieder waande hem voor verloreD, toen plotseling de wind ging liggen en de logger kon bijdraaien, zoodal men gele genheid voud hem juist bijtijds met een haak te grijpen. Uit den Bredasehen gemeenteraad. Be voorzit ter, de Heer Van Ate: «Ik open de vergadering. Ik heb dezen morgen bericht van den Burge meester ontvangen, dat hij wegens ziekelijke omstandigheden verhinderd is de vergadering bij te wonen. Eu hier heb ik een briefje van den Heer Guljé. Wil de secretaris dit even voorlezen?" De secretaris leest een briefje voor, waaruit blijkt dat de Heer Guljé verhinderd is ter ver gadering ta komen. De lieer Be Booy. //Uw ketes, mijnheer de voorzitter!" De voorzitter: //Ja, ja! Die heb ik wel! Die zit hier in dit doosje en die zal ik omhangen zoodra er ruzie komt. (Hilariteit.) In de haven te R u h r 0 r t is dezer dagen gezonken de ijzeren sleepkaaa Anna Maria, ladende 10,000 centenaars. Het schip brak ten gevolge van ongelijkmatige lading middendoor en zonk snel in de diepte weg. Volgens berichten uit Ne w-Y 0 r k zijn eergisteren 20 mijlen beoosten Cincinnati, 16 spoorwegwagens met buskruit geladen, in brand geraakt, waardoor alles in den omtrek, ook het nabijliggande spoorwegstation, werd verwoest en twintig personen zijn gewond. Z a t e r d a g-m iddag jl. liep te Drie- bergen het gerucht, dat in het bosch aldaar een kind was vermoord en de moordenaar het hoofd van zijn slachtoffer had afgesneden. Een door de politie ingesteld onderzoek bevestigde de treurige waarheid. De Burgemeester en de Secretaris, besevens Dr. Broers uit Doorn, begaven zich naar de plaats van het onheil ea wie schetst de gewaarwordingen der heeren van den gerechte, toen de geneesheer moest constateeren, dat het gevonden kinderhoofd eigenlijk een hon denkop was. Aan de Terneuz. Cf. is het volgende outleend omtrent de aanhouding van den pleger van den kerkdiefstal te Aksel. Een zilversmid te Brussel, wien een persoon eenig gesmolten zilver te koop aanbood, waar schuwde de politie, die den man, die zijo adres aan den zilversmid had opgegeven, arresteerde. Hij heet Honoré Durocher en is een Fransch deserteur. Hij is soldaat geweest bij het derde linie-reg. Bij zijn verhoor deelde hij mee, dat hij gedeserteerd is in (Juli van het vorige jaar, na eene belangrijke som ontstolen te hebben aan een luitenant Lamblin, wiens ordonnance hij wes. Hij nam voor 29000 franks aan obligatiëa mee, 1000 franks aan juweelen en ODgeveer 500 franks aan specie. Van dezen diefstal is thans nieis meer over. Eerst giDg hij naar Duitschland, waar hij verscheidene maanden bleef, kwam daarna naar Nederland en ging vervolgens naar België waar hij nu eens te Brussel, dan weer te Luik, Namen, Philippeville of Dinant verblijf hield, ea huurde den 2en Juli jl. eene kamer in de Rue de l'Eacaut te Antwerpen. Toen de vruchten van zijn diefstal waren opgeteerd, nam hij zijne toevlucht tot nieuwe diefstallen. Hij veranderde voortdurend van woonplaats. Voor 14 dagen was hjj weer naar Biussd gekomen, en maakte daar kennis met de jonge Louise Eigleben, die hij had overgehaald hem te volgen. Deze droeg bij de arrestatie van D. een gouden collier, zeker eene voormalige kerkversiering. Het meisja heeft echter kunntn bewijzen, dat zij niet medeplichtig is, ofschoon het halssnoer, dat zij droeg, dit wel deed vermoeden. Darocher heeft tiBar dat geschonken terwijl hij de herkomst voor haar verborgen hield. Zij wist wel, dat h(j deserteur was, maar zij was onbekend met den diefstal. Da gearresteerde bekende behalve den diefstal te Aksel er ook een te hebben bedreven in Antwerpen. Hij hield vol geene medeplichtigen te hebben. Hij is den 7en van Antwerpen naar Nederland vertrokken zonder bepaald doel. Hij had wel hst plan een //goeden slag// te slaan maar het kon hem niet schelen waar. Hij was den 8en te Aksel en meende in de kerk wel wat te zulten vinden. Te middernacht is hij door de deur der sacris tie, die hij open brak, in de kerk gekomen en bleef er tot 's morgens 4 uur. Hij verbrak de sloten der kasten en maakte zich meester van alle voorwerpen van waarde, bekers, kelkscboiels, enz. Hij stal van het altaar Chris uabeelden ea caudelabres en de sie raden van het beeld van O. L. Vrouw en opende de offerblokken om den inhoud mede te nemen. Bij verschillende juwtliers zijn de voorwerpen opgespoord, welke Durocher daar had verkocht. Iu de ksmer, die de dief te Antwerpen bewoonde, zija nog verscheidene van de gestolen voorwerpen gevonden. Durocher had bijna alles aan stukken geslagen; alleen waren nog 3 kelk schotels en eenige lepels iu hun geheel. In de Turksche prov. Macedonië worden 100,000 menschen met hongeisnood be dreigd. In eon bosch bij Latsch in Oosten- lijksch Tirol ontdekten dezer dagen twee jonge mannen, die planten zochten, een arendsnest op den rand van een afgrond. Hoog in de lucht zweefden twe« arenden, de oudere der vogels, die in het nest zsttn. Een der jonge mannen, liet zich, terwijl de ander boven de wacht hield,aan een touw zakken en voud in het nest twee prachtige jorge arendon, waarbij een mannetje van bijna zes voet vlucht, en verder de beetideren van eene gems en een lam. De beide vogels werden buitgemaakt en in triomf naar het darp medegenomen. Een bewoner van de Wijtenbach- straat te Amsterdam lijdt reeds vijf dagen aan de Nona (slaapziekte). Eiken morgen ged arende het zomerseizoen vertrekken uit Venetië in groote gondels eenige honderden kinderen naar de kust, waar hun van gemeentewege de gelegenheid wordt gegeven om de zeebaden te gebruiken. Om den overtocht zoo snel mogelijk te maken, worden deze barken door eene stoomboot op sleeptouw geno men en op deze wijse naar zee gesleept door de kanalen en lagunen der stad. Dezer dagen ver trokken weder eenige dezsr barken. Op eenigen afstand der stad kwam een schip met volle zei len Banvaren; er was geen tijd om uit te wijkeu en het ging recht op de tweede bark aehter de stoomboot af, die weldra werd aangevaren en omgeworpen, zoodat 150 kinderen ia het water terechtkwamen. Eene vreeselijke ontsteltenis was daarvan het gevolg. Gelukkig konden de messte kiuderen zwemmen, en geholpen door de beman ning der boet en het personeel; dat op de kin deren toezicht moest houden, werden al de kin deren gered.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2